Author Topic: Какво е "еретик" според Писанията?  (Read 22620 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Какво е "еретик" според Писанията?
« on: September 20, 2009, 10:30:54 AM »
Като администратори на форума ние често биваме атакувани защо прекратяваме достъпа до форума на някои потребители. Има хора, които отчаяно искат да представят отлъчването от форума като авторитаризъм и липса на братска любов.

През цялото време обаче това, което мен ме е притеснявало, не е какво казват подобни човеци, а какво казва Божието Слово, и по-специално този пасаж:

Тит 3:10-11  След като съветваш един два пъти човек, който е раздорник, остави го, като знаеш, че такъв се е извратил и съгрешава, та от само себе си е осъден.

Налага се първо да отбележа, че оригиналната дума, преведена в този пасаж като "раздорник" е всъщност "еретик". Апостола заповядва ясно, че хора които са еретици, трябва да бъдат съветвани най-много веднъж или дваж и да бъдат оставяни. Оригиналната дума преведена като "остави го" означава такъв човек да бъде отхвърлен и отстранен от комуникация, което в контекста на форума означава да му бъде прекратен достъпа до писане във форума или казано на технически език, да му бъде сложен "бан".

Това е и което ние правим, но онова, което не правим е че вместо да съветваме само веднъж и дваж, ние понякога се опитваме да увещаваме 100 и 200 пъти, без човека да приема никакво поправление.

За да може обаче да се приложи тази мярка по праведен и справедлив начин, ние трябва да бъдем много наясно какво значи "еретик", за да знаем и разбираме за кои човеци става въпрос.

Самата дума "еретик" има много ограничено използване в Писанието, дори в тази си форма се използва само веднъж, а свързана с нея дума "ереси" е използвана веднъж във 2 Петр. 2:1

И поради тази ограничена употреба, се налага да задълбаем в значението на самата дума, в опит да извлечем нейния смисъл и дефиниция. След като направих изследване за смисъла и произхода на думата и свързаните с нея корен и производни, картината стана определено ясна, а именно:

Еретик е човек, който подхожда избирателно към Писанията, като проявява предпочитания спрямо определени пасажи за сметка на други и/или избирателно подминава определени пасажи, които разобличават неговата заблуда.

Тази дефиниция става пределно ясна след изследване на оригиналната дума. Удивителното е че ние виждаме това поведение отново и отново във форума. Ето защо ще оставя изводите и размишленията на четящите, а мерките на администраторите.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #1 on: September 21, 2009, 21:29:55 PM »
Тъй като ми е ясно, че пишете за мен, нека бъде добре за всички  и ме изобличете тук за ересите, що вярвам.

Можете да направите един кратък последен диспут с мен. Поне така е редно, де - за последно - пред цялото (интернетно) събрание.

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #2 on: September 21, 2009, 23:33:23 PM »
Причината да пусна тази тема беше изучаването, което направих за значението на думата "еретик", което изучаване беше предизвикано не от случай във форума, но извън него.

Самия факт, че ти повече или по-малко виждаш себе си в дефиницията на Писанието за "еретик", говори сам по себе си, но това не означава, че сме пуснали темата за тебе. Нас ни интересува да си изясняваме учението на Писанията, а не да се занимаваме с този или онзи. А и за тебе смятахме, че си се вслушал в съвета на mak да се оттеглиш докато посъзрееш, ако не духовно, то поне като личност. За да не стават глупави и безкрайни разправии, каквито само едно несмислено  дете може да направи.

И сега бъди уверен, че офтопици и повдигане на разправии няма да бъдат толерирани, но ще се трият директно. Ако имаш да кажеш нещо по темата говори стриктно по темата, а още по-добре ще е да се вслушаш в съвета на mak.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #3 on: September 25, 2009, 13:00:52 PM »
Как мислите - дали тези стихове касаят "еретиците", дето пишете за тях?

  • Матей 7:15 Пазете се от лъжовните пророци, които идат при вас с овчи дрехи, а отвътре са вълци грабители.

    Матей 10:16 Ето, аз ви провождам като овци между вълци; бъдете прочее разумни като змиите, и незлобиви като гълъбите.

    Лука 10:3 Идете; ето, аз ви проваждам като агнета всред вълци:

    Деяния 20:29 Защото аз знам това, че след моето отхождане ще да навлезат между вас върли вълци на които не ще да е свидно стадото.


 Според мен наистина плода е съществен белег за това дали един човек е истинен в Помазаника, или не. Всеки може да се надене друга кожа, но отвътре, от сърцето си, той не може да се промени, нито да излъже и да бъде благ.

И точно по това се разбира дали е еретик, или Христово притежание. И неслучайно Божият Син ни показва, че по любовта помежду ни ще ни познаят, че сме Негови.

Затова мисля, че е добре както е казно  :

  • Марко 9:49 Защото всеки ще се осоли с огън (и всяка жертва ще се осоли със сол).

    Марко 9:50 Добро нещо е солта; но ако солта обезсолее, с какво ще я подправите? Имайте сол в себе си и мир имайте помежду си.


    Лука 14:34 Наистина добро нещо е солта, но ако самата сол обезсолее, с какво ще се поправи?

    Колосяни 4:6 Това, което говорите, да бъде винаги с благодат, подправено със сол, за да знаете как трябва да отговаряте на всекиго.

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #4 on: September 25, 2009, 19:33:16 PM »
Quote
Как мислите - дали тези стихове касаят "еретиците", дето пишете за тях?

    * Матей 7:15 Пазете се от лъжовните пророци, които идат при вас с овчи дрехи, а отвътре са вълци грабители.

      Матей 10:16 Ето, аз ви провождам като овци между вълци; бъдете прочее разумни като змиите, и незлобиви като гълъбите.

      Лука 10:3 Идете; ето, аз ви проваждам като агнета всред вълци:

      Деяния 20:29 Защото аз знам това, че след моето отхождане ще да навлезат между вас върли вълци на които не ще да е свидно стадото.

Не тези пасажи не касаят "еретиците". Защото там се говори за лъже пророци, а един човек не е нужно да е пророк или с претенции за пророк за да бъде еретик.

Пасажа който въвежда и дефинира термина еретик:

Тит 3:10-11  След като съветваш един два пъти човек, който е еретик, остави го, като знаеш, че такъв се е извратил и съгрешава, та от само себе си е осъден.

говори за хора част от християнското събрание или с претенцията да са част от дадено местно събрание.

Пасажите, че христовите апостоли биват изпратени като агнета посред вълци, нямат общо с темата и както се вижда пак избиваш на офтопици.

Има само още един пасаж, който използва същата дума за еретик/ерес и си струва да се разгледа, а именно 2 Петр. 2:1.

Личи си обаче желанието ти да притъпиш остротата на дефиницията на еретик, която произлиза от самата дума, понеже явно те кара да се чувстваш дискомфортно. Вместо да се опитваш да променяш Словото, променяй се ти според него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #5 on: September 25, 2009, 22:03:14 PM »
Това показва само твоята арогантност и грубост. Правиш заключения, които са базирани само и единствено на твое усещане и хипотези, които не са истинни. Право ли е това пред Бога - сам прецени! Позицията на администратор не е пълномощно за злоупотреба с форумна власт.
*********************
ерес,гр. "hairesis"= избор, доколкото зная.

2 Петрово: 2:1


Но имало е лъжливи пророци между людете, както и между вас ще има лъжливи учители, които ще въведат тайно гибелни ереси, като се отричат даже от Господаря, Който ги е купил, та ще навлекат на себе си бърза погибел.


Явно е, че противно на това, което твърдиш, има връзка между лъжепророк и еретик.

******************
Деяния: 24:5 понеже намерихме, че тоя човек е заразител и размирник между всичките юдеи по вселената, още и водач на назарейската ерес;(синонимно на еретик, всъщност)----- както е видно, Уочман, не е само текстът от Тит 3, но има и друг тест относно "еретик".

Ето, няколко стиха, които са в добавка на образа на въпросният човек, който Цариградският превод определя като "раздорник", а не като "еретик" (чуждица):

Римляни: 16:17 И моля ви се, братя, да забележите тия, които причиняват раздори и съблазни, противно на учението, което сте научили, и отстранявайте се от тях.


1 Коринтяни: 1:10 Моля ви се, братя, за името на нашия Господ Исус Христос, всички да говорите в съгласие, и да няма раздори между вас, но да бъдете съвършено съединени в един ум и в една мисъл.


Галатяни: 5:20 идолопоклонство, чародейство, вражди, разпри, ревнувания, ярости, партизанства, раздори, разцепления,.......

 

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #6 on: September 25, 2009, 23:12:15 PM »
vminev ти така и не се научи да четеш и осмисляш какво е написано и бързаш да пишеш като с това не само правиш разпри, но и отклоняваш темите.

Моите заключения са на базата на написаното в пасажа, а не на въображаемите от тебе светоусещания и хипотези. И ще ти го докажа в прав текст:

Quote
ерес,гр. "hairesis"= избор, доколкото зная.

Да провериш първото значение на някаква дума в речника не те прави да знаеш нещо. Ако ерес означава "избор", то какво значи това, че всеки който прави избор е еретик така ли? Айде по-задълбочено, с подобно плитко отношение трудно ще схванеш нещо.

Quote from: vminev
2 Петрово: 2:1
Но имало е лъжливи пророци между людете, както и между вас ще има лъжливи учители, които ще въведат тайно гибелни ереси, като се отричат даже от Господаря, Който ги е купил, та ще навлекат на себе си бърза погибел.


Явно е, че противно на това, което твърдиш, има връзка между лъжепророк и еретик.

Айде да видим сега аз какво твърдя:

Quote from: Watchman
един човек не е нужно да е пророк или с претенции за пророк за да бъде еретик.

Да съм казал, че лъже пророка не е или не може да бъде еретик? Това, което съм казал е че не е задължително някой да е лъже пророк за да е еретик. Ето защо дефиницията на еретик е по-широка от онова, което може да се каже за лъжепророка  и следователно намесването на темата за лъжепророците може да бъде като повод на някои еретици да се скрият зад това, че нямат претенцията за пророци. Затова и казах, че споменаването на лъжепророците е неадекватно на дефиницията, а не че не може да има обратна връзка. Но на теб явно ти е трудно да ги разбираш тия неща, при все това не ти пречи да сипеш хули за арогантност, злоупотреби и грубости нали? Иначе си пръв да говориш за "любови, милости, братолюбия" но на дело се вижда къде си всъщност.

Quote
Деяния: 24:5 понеже намерихме, че тоя човек е заразител и размирник между всичките юдеи по вселената, още и водач на назарейската ерес;(синонимно на еретик, всъщност)----- както е видно, Уочман, не е само текстът от Тит 3, но има и друг тест относно "еретик".

Да наистина в Деяния 24:5 думата за "ерес" има коренова връзка с думата "еретик" за която говорим. По някаква причина обаче ми беше убегнала и сега като направих проверка видях, че са ми убегнали и други пасажи с тази производна.  Тия пасажи са доста интересни и доста разширяват подхода към думата "ерес". Обаче термина "еретик" остава дефиниран само в Тит. 3:10,11 защото няма друго място в което тази дума да е използвана. На този етап в темата аз съм се ограничавал стриктно до самата дума "еретик" и не съм се впускал в думата "ерес". Като предполагам, че е по-адекватно дефиницията на "ерес" да си има своя тема, защото нейната дефиниция има доста по-широк обхват и включва от силно негативни, през неутрални до положителни нюанси.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #7 on: September 26, 2009, 12:34:29 PM »
  Уочман,

като чета - осмислям, не повдигам разпри, а се възмущавам от несправедливи отношения, относно определението на "ерес" ви дадох възможност да добавите, то в никакъв случай не е цялостно определение, направих го нарочно, за да има симфонично писане, обогатяване и взаимно градене, но ти явно си обладан от идеята да ме уязвяваш, а не да видиш, че искам да пишем като братя- допълвайки един - другиго се...колко ненужно и грубо и безсмислено, наистина! Никак не съм те "похулил за арогантност, злоупотреби и грубости" - това се самоналожи като извод от твоето отношение - писане към мен.

 И така, както ти е убягнало цялостната картина и образ на еретика, така ти и убягват и други неща, повярвай ми. Например относно солта, любовта и милосърдието.

 Никак не съм искал да разводнявам темата за еретика и ересите, повярвай ми - но според мен взаимоотношенията са далеч по - важни от интерфорумното представяне. А там ти търпиш провал. Поне с мен.

 Твой в Исус : Владо.

 
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Какво е "еретик" според Писанията?
« Reply #8 on: September 26, 2009, 16:24:25 PM »
Владо, ти скоро каза:

"Мак, мерси за съвета, ама вече си почивах. "

Сега какво да разбираме, почиваш ли си или не си почиваш?

Ако си почиваш, защо прекъсваш почивката и газиш думата си, с цел да правиш разпри, просто не можеш ли да си починеш малко? Трудно ли е? Нямаш мир ли? Измъчва ли те нещо? Не си се изказал достатъчно ли? Ако искаш лично да говориш с някого, и имаш да му кажеш нещо, пиши му ЛС и се разберете, но моля те почини си малко от писане във форума.

"направих го нарочно, за да има симфонично писане, обогатяване и взаимно градене, "

Мисля че на този етап това малко трудно ще стане, с този начин на писане и отношение, ти трябва да разбереш това, да се смириш и да го приемеш. Можеби след време да опиташ пак.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8