Author Topic: Бракът  (Read 48957 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Бракът
« Reply #15 on: December 06, 2009, 03:40:01 AM »
Quote from: Мила
Къде е мястото на Бог във всичко това?

Четейки темата това беше първия въпрос, който ми изникна. Очаквания на съпругата от съпруга, недоволства от качествата му, посещения при психо терапевт... А къде е Бог? В така описаната картина той не присъства, освен в неясната референция към Него от невярващия (!) терапевт.

С оглед на добрия цялостен коментар на Мила, аз бих искал да обърна внимание на Kristiana, че Мила не толкова дава някакви съвети колкото задава въпроси. Важни въпроси.

Към тези важни въпроси, особено най-важния, който съм цитирал по-горе, аз бих искал да задам един също много важен въпрос: Тези хора наистина ли са Христови ученици? Не християни в размития суб-културен протестантско-евангелски смисъл. А ученици. Хора преминали през разтърсващо и преобръщащо всичко наопаки покаяние. Хора слезли до най-ниското ниво на съкрушаването и отвращаването не просто от този безбожен свят, но от безмерната гнусота на собственото си его. Хора, които дотолкова вярват във своя Господар Христос, че са готови да приемат всичко от ръката Му с твърдата увереност, че Той знае най-добре какво трябва да прави с нас и през какво е нужно да преминем. Хора, които могат да изповядат заедно с Йов - "дори да ме убива, пак на Него ще уповавам". Готови ли сте да уповавате на Него, когато ви убива, или когато отнема децата ви? За ТАКИВА хора ли говорим наистина? И могат ли ТАКИВА хора да имат подобни брожения с нищожности? Ще ходят ли такива хора на психо терапевт, или те вече са се завърнали при "Пастиря и Епископа на душите си" (1Пет. 2:25).

Това, което аз виждам в тази ситуация е че тази жена (а също и мъжа й), трябва много сериозно да изпита себе си в светлината на Писанията, дали наистина е във вярата и дали наистина е повярвала в Израилевия Бог или е някой друг, носещ същото име, но лишен от същността Му, разкрита в Писанието. Дали наистина да станали ученици според условията в Лука 14 глава, или са хора от тълпата, който наобикалят около Исус поради благините, но нямат никаква представа от реалното ученичество.

Идват тежки и мрачни времена. Времена каквито никой никога не е виждал или чувал преди. Времена за който противникът се е готвил хилядолетия за да заблуди ако е възможно и ИЗБРАНИТЕ! И бъдете уверени, че се е подготвил твърде добре. А вие как сте се подготвили? Ако още се въртите около това кой как се чувствал, ама как искал да се чувства, ама какво му липсвало на душата и прочие тинтири минтири, то времената който са върху вас ще ви отнесат както вятъра отвява плявата. А вятърът който идва ще изкоренява дървета. Вековни дървета...

А вие къде ще се явите?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Бракът
« Reply #16 on: December 09, 2009, 12:23:59 PM »
Здравей и от мен, Кристиана.

В тази достаобъркана и хаосопълна ситуация може единствено Бог да помогне - АКО те се подпрат на канарата.

Сега, тук идва опасността - всяка написана дума може да се интерпретира неправилно, всеки съвет - да не се разбере. Четейки постовете ти, единственият извод, който мога да си направя е че това семейство не е на канарата, съпрузите не са в хармоничното си място спрямо заявеното в библията, те нямат страх от Бога, който е Неговото съкровище, не са това, което Бог е казал да бъдат.

Семействата са изпитвани особено- Павел съветваше първите ученици да не се женят, даже, но за да минат по-лесно през трудностите, да останат свободни в Исус.

Четейки твоите редове аз не виждам и ясна позиция на теб в тази каша - така че помисли дали не спомагаш за по-голям хаос с неправилни съвети, вместо да дадеш изобличение, напътствие, или молитва, или нещо друго, което Бог би ти дал, за да им предадеш.

Така че - моли се те да се покаят и да разбират СМИСЪЛА и ПЪЛНОТАТА на благата вест на Исус, Кой Е Той, към какво са призовани...и така нататък.

Всъщност, не мога да ти дам точен съвет, защото бъркотията в този случай е голяма.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #17 on: December 09, 2009, 13:32:12 PM »
Така че - моли се те да се покаят и да разбират СМИСЪЛА и ПЪЛНОТАТА на благата вест на Исус, Кой Е Той, към какво са призовани...и така нататък.
С цел да не разводнявам темата разгледах това изречение в отделна тема, защото счетох, че е важна за всички нас:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=508.0
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

AxuToB

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 40
    • Бръснарят
Re: Бракът
« Reply #18 on: January 13, 2010, 15:18:17 PM »
Може ли малко да сменя насоката на темата, всички се опитвате да им помогнете, но лично аз не прочетох нищо практично, единствено watchman, поне за мен, написа поучителен коментар. Оставете това семейство да минат през Божието училище както всички ние всеки ден ходим, страданието винаги е уставяло най-трайни следи в нас и най-радикално е променяло мисленето ни, понеже сме ХОРА и то доста често коравовратни! Понякога като гледам хората как се притесняват за други хора, че се питам къде сме оставили Бог, та нали Той е и тяхен баща и те негови деца, ние ли ще им помогнем?

Та насоката за, която говорех в началото. Въпроса ми е:"Секса в брака?", какво мислите за секса в брака?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #19 on: January 13, 2010, 15:27:31 PM »
Всъщност гледайки началото на темата, видях, че тя изобщо не засяга частен проблем, но в развитието й се появи такъв.

Иначе твоят коментар е и правилен и неправилен:
Quote
Понякога като гледам хората как се притесняват за други хора, че се питам къде сме оставили Бог, та нали Той е и тяхен баща и те негови деца, ние ли ще им помогнем?
Правилен е, защото има случаи, когато не трябва да се месим в чужди работи (както пише в притчи). Неправилен е, защото има случаи, когато трябва да се помогне или да се изобличи дадено действие (било то и семеен въпрос, както примерно Йоан Кръстител изобличи).


Относно твоя въпрос — по-добре отвори нова тема и не забравяй първо ти да напишеш какво мислиш, за да има смисъл от дискусия.

Но като за начало е добре да кажеш няколко думи за себе си, тъй като никой от присъстващите не знае кой е този събеседник, в случая — ти.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Бракът
« Reply #20 on: January 26, 2010, 12:18:17 PM »
Ето една кратка извадка от поучение на Пол Уошър за брака:
http://www.youtube.com/watch?v=4f0CQgdDe4E
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Бракът
« Reply #21 on: November 19, 2011, 12:50:31 PM »
Искам да ви питам дали постъпвам правилно.Женен съм от 1985г. с съпругата ми живяхме 4 години и се разделихме имаме две деца който вече са големи.След като отдадох живота си на Господ ми беше дадено откровение да се събера със съпругата ми и аз го направих.Искам да ви кажа че тя не е християнка но аз се молих та дано Бог да я промени.Но това не стана и след година и половина тя замина в чужбина да работи без да ме пита или да се консолтира поне с мен.И това го приех но откакто замина тя въобще не се интересува как съм и въобще аз съм някакъв предмет който когато има нужда го използва.Във сън ми беше два пъти казано че не ми е вярна и след втория път реших да се разведа.Това е накратко има още доста подробности но мисля че няма нужда засега от тях ако някой може да ми каже добре ли съм направил.Дано Господ да ви даде мъдрост и много благодатно време.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #22 on: November 19, 2011, 16:46:20 PM »
Разводът в Словото е позволен само при прелюбодейство и то с цел този, който иска да живее чист живот да се отдели от нечистотата на прелюбодееца. При прелюбодейство не е задължително да има развод, но е дадено като позволение.

Това, обаче не разваля брачния закон, който е в сила до края на живота и това не е само за брачния закон:
1. Или не знаете, братя, (защото говоря на човеци, които знаят що е закон), че законът владее над човека само, докогато той е жив?
  2. Защото омъжена жена е вързана чрез закона за мъжа, до когато той е жив; но когато мъжът умре тя се освобождава от мъжевия закон.
  3. И тъй, ако при живота на мъжа си тя се омъжи за друг мъж, става блудница; но ако умре мъжът й, свободна е от тоя закон, и не става блудница, ако се омъжи за друг мъж.


Това означава, че дори и разведен, човек няма право да се жени повторно, докато е жив партньорът му. Повторната женитба при жив партньор е нещо, което се практикува из религиозните среди. Особено смело се върши, когато единият е извършил прелюбодейство или се разпространяват слухове, че прелюбодейство е причина за развод... и видиш ли, това, че било позволено да напусне жена си означавало, че било позволено да си вземе друга. Второто никога не е било казвано от Христос, но е добавено от човеци.

Това, че си се развел си е нещо между вас, но аз исках да наблегна на факта, че брачният закон е в сила все още, за да не се подведеш от ученията, които се ширят, които са в противоречие с пасажа, който цитирах.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Бракът
« Reply #23 on: November 19, 2011, 20:46:56 PM »
Ако жена му го е оставила и е отишла с друг, това означава ли че трябва да остане до края на живота си сам ? При положение че е избягала с друг мъж. При положение че един мъж е избрал да се задоми и да си има помощник, то той е преценил, че му трябва.
Quote
18 И Господ Бог каза: Не е добре за човека да бъде сам; ще му създам подходящ помощник.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #24 on: November 19, 2011, 22:04:34 PM »
Господ също е казал, че това, което е съчетал, т.е. мъжко и женско в едно, човек да не го разлъчва. За да се каже това нещо, значи има сериозен проблем ако се разлъчи и той е фактът, че законът за брака е сериозен и не може човек да се жени повторно при жив/а съпруг/съпруга. Т.е. трябва да остане сам.

В Словото имаме примери като Тамара, която остана като вдовица до края на живота си, въпреки, че можеше да се омъжи след като брат й умря. И тя е достойна жена.

Той Господ е и благословил на много места своите си, но не можем да кажем, че същата дума на Бога важи за тези, които съгрешават. Затова трябва Словото да се гледа като едно цяло, а не като "стихчета" и да си вадим пасажа, който ни хареса, а да загърбваме друг пасаж.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Бракът
« Reply #25 on: November 19, 2011, 23:09:58 PM »
Наскоро размишлявах за този стих от Марк 10:9 "И тъй, онова което е Бог съчетал човек да не разлъчва" и се замислих - Кога една двойка е съчетана от Бог и има ли такива, които не са съчетани от Него? И важи ли за тях същото - човек да не разлъчва?
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #26 on: November 20, 2011, 00:46:43 AM »
Има много спекулации относно "правилния брак". Има случаи, когато Господ дава подходяща съпруга като подарък, но това не е винаги е задължително да е налице, за да има брак.

Например на Салпаадовите дъщери им беше казано:
Числа 36:6. Ето какво заповяда Господ за Салпаадовите дъщери; Той казва: Нека се омъжат, за който им се види добре, стига само да се омъжат за мъже от семейството на отеческото си племе.

Също на друго място се казва:
1 Коринтяни 7:39. Жената е вързана до когато е жив мъжът й; но ако мъжът умре, свободна е да се омъжи за когото ще, само в Господа.

Знам, че някой ще каже дали това е вярно и за хората, които не се боят от Бога, сиреч, дали "Бог е съчетал" техния брак.

Всъщност в Словото не пише "тези двама, които Бог е съчетал", а "това, което е съчетал". А в Битие четем, че Бог е съчетал, или "събрал заедно", 1 мъж с 1 жена:
...Който ги е направил, направил ги е от начало мъжко и женско...
както и
Битие 2:18. И Господ Бог каза: Не е добре за човека да бъде сам; ще му създам подходящ помощник.

Това е каквото Бог е съчетал. Съчетал е мъжко и женско да бъдат една плът. Става въпрос за "съюзът между мъж и жена" е това, което Бог е направил. Той е съчетал 2-ма човека "мъж и жена" и е направил съюз между тях. Това е "онова, което Бог е съчетал". Затова Бог мрази напускане. Не пише, че "Бог мрази напускане при вярващите", а по принцип — Бог мрази напускане, защото това е разлъчване на това, което е съчетал — бракосъчетанието.

Затова брачният закон се отнася не само за вярващите, но и за невярващите. Дори в светските ритуални зали говорят за съчетание "докато смъртта ви раздели". Т.е. това е естественото, което човеците са приели (вероятно по съвест), независимо, че в момента виждаме мнозина да го презират.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Бракът
« Reply #27 on: November 20, 2011, 16:09:16 PM »
Нека да ви питам тогава трябва ли да бъда с нея въпреки че тя не иска да бъдем единни,постоянно лъжи с оправданието че за благородни цели изкарва пари като гледа на карти таро.Аз имам чувството че ми е като проклятие и това чувство е от много години още като невярващ.Също така незнам дали Бог ни е съчетал понеже сключих брак против волята на родителите ми без всякакви церемоний само подпис.Моля ви дайте ми отговор който да бъде с Божията мъдрост.Мир и Благодат да бъдат с вас.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #28 on: November 20, 2011, 17:37:07 PM »
Както по-горе писах, всеки съюз между мъж и жена е брачен договор. Има договори, които се правят неправомерно, сиреч има съществуващ вече такъв и двамата съпрузи са живи. Аз говоря за този, който е правомерно сключен. Договорът си е договор и това е, което Бог е дал като възможност за изграждане на едно семейство и тази "социална форма на съжителство" (ако трябва да я нарека така) е това, което Бог е съчетал и човек не трябва да го разлъчва.

Имай предвид, че брачният договор е договор. Той не е нужно да се прави с церемонии. Той е като всеки друг договор със своите клаузи и се сключва между две страни. Затова подписът е достатъчен, щом е направен пред свидетели (в случая — държавните служители).

В Словото пише, че ако невярващият иска да напусне вярващия, нека да напусне, но това не разваля брачния закон. Това как се е стигнало до твоя брак е вече друг въпрос. Виждам, че ти е трудно, но единственият ми съвет е да търсиш директно Бога за тази ситуация. Не казвам да търсиш Бога за това да се върне жена ти (защото не знаеш бъдещето и дали няма да чакаш напразно), а да питаш Бога какво да правиш ти в тази ситуация, докато си сам и дали да очакваш жена си да се върне обратно.

И най-вече, да се пазиш да не се жениш повторно все още, тъй като имаш валиден брачен договор пред Бога.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Бракът
« Reply #29 on: November 22, 2011, 09:41:18 AM »
Quote
Също така незнам дали Бог ни е съчетал понеже сключих брак против волята на родителите ми без всякакви церемоний само подпис. Моля ви дайте ми отговор, който да бъде с Божията мъдрост. Мир и Благодат да бъдат с вас.
Здравей Дончо. Това, че си сключил брак без волята на родителите си, няма значение. Ти си мъж и си взел това решение самостоятелно и никой не може да те съди, защо така си решил. Имал си право на това действие и един на друг сте си казали "да" пред свидетели и най вече пред съвестите си. От този момент тя е твоя съпруга! А това че по късно ти си повярвал в Христос, а тя не е пожелала да се покори  на своя мъж, като го последва във вярата, си е неен проблем. Ти гледай да стоиш твърдо по Божието Слово. Ако тя върши грешни неща и не ти се покорява, моли се. Бог върши чудеса и може много бързо да я покори, по един или друг начин.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4