Author Topic: Бракът  (Read 48921 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Бракът
« on: September 14, 2009, 11:27:43 AM »
Ще нахвърлям някои въпроси по темата, като за начало и ще призова най-вече семейните да споделят мъдрост и опит.

Какво е бракът? Каква е голямата тайна, относно: "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си и те ще бъдат една плът."?
Кога един брак е валиден пред Бог?
Какво може и не може в предбрачните отношения?
Какви са задълженията и отговорностите на мъжа и на жената?
Изобщо какво е необходимо да се знае и разбира от хората преди да решат да встъпят в брак, и най-вече да не сбъркат в избора. Предполагам всички сме се нагледали на бързи сватби и бързи разводи, именно в християнските среди. Какво не е наред, какво бъркат тези хора?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

neci_62

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 7
Re: Бракът
« Reply #1 on: October 06, 2009, 21:21:25 PM »
Здравей, мисля да споделя моето мнение относно брака.Не ти пиша името не от неуважение , а просто незнам как да го пиша с български букви.Значи за мен за да се ожени даден човек независимо дали е мъж или жена трябва да има виждане за човека до себе си.Между другото съм женен от22 г.И да се знае че ще бъде един Бог една жена.В християнските среди има голяма каша около брака.За мен има два начина да се задоми християнин или християнка,единият е по божие откровение има го в словото и другия е когато ти общуваш с младежи християни и се молиш разбира се БОЮог да те води към правилният човек.Сташно е когато лидери се намесват и уж чули откровение женят млади.Трябва да слушаш само  твоето сърце.Кога се счита за валиден един брак.Щекажа това което е от моя опит и разбирасе сверено с словото.Аз се ожених когато не бях повярвал но по късно осъзнах това което пиша сега.когато ние се съгласихме да бъдем заедно с моята съпруга това беше за пред БОГ,а когато се разписахме се озакони пред света.Защото словото казва да спазваме законите на страната.Аколкото до пред брачните оношения леле мале  ще кажа само това че секса преди брака е грях....

maran-atha

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Re: Бракът
« Reply #2 on: October 10, 2009, 10:03:58 AM »
Здравейте! Аз съм жената на maran-atha. Ето моето разбиране по въпроса:

1. За избора:
В Библията като че ли не са описани начините, по които да си изберем брачен партньор, но аз лично съм приела примера за избор на съпруга на Исак, т.е. изборът да е с водителство от Бог а не резултат на емоции. Повечето проблемни християнски семейства коренят проблемите си точно в това, че са допуснали избор, повлият от емоции и сексуално привличане, а не на база духовно и трезво водителство, въпреки че за да се стигне до такъв трезв избор, човек или трябва да е Исак и направо да му заведат жената или да е минал през поне един емоционален избор за живота си и да е разбрал, че това не е пътят, или да е мъдър човек, който се учи от грешките на останалите.
Другото важно нещо е да не се допуска никаква плътска близост, защото според мен това се счита за блудство и тогава може и да ти се каже да вземеш някоя жена за съпруга, но това да не е най-добрият избор за теб, т.е. да се наложи да изживееш живота си посредствено само защото си се целувал да речем преди брака.
Най-важното е – пълна чистота и туширане на емоциите, защото иначе човек е склонен да действа прибързано и често неправилно.
Лично според мен тепърва ще се създават точно тези чисти семейства, защото досегашните семейства се създаваха масово на база на емоции. Така ще имаш възможност да позволиш на Господ да те събере с жената, която ще те допълва изцяло и ще ти е ТОЧНАТА помощничка във ВСИЧКО.
Това е за избора – вярвам, че Господ може да ти покаже ясно коя е твоята жена, но само ако ти не примираш по нея както евреите за месо в пустинята.
„А като беше месото още в зъбите им, и не беше още сдъвкано, Господният гняв пламна против людете, и Господ порази людете с много голяма язва.” (Числа 11:33)

 "Но скоро забравиха делата Му, Не чакаха изпълнението на намерението Му,
 Но се полакомиха твърде много в пустинята, И изпитаха Бога в безводната страна;
 И Той им даде това, което искаха; Прати, обаче, мършавост на душите им.
Псалми 106:13-15

2. Кой каква роля има при избора?
Имаше ли случай жената да направи избора за партньор или винаги мъжът го правеше? Жената трябва да е скромна, пасивна и да не съблазнява мъжа докато той решава дали тя да е избранничката му. Ако той реши, че е тя, най-добре да сподели с верни приятели, които да преценят има ли елемент на страст в изобора или наистина изборът е трезв.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #3 on: October 10, 2009, 11:20:02 AM »
Рут отиде първа при Вооз и му предложи да се омъжи за него.

Салпаадовите дъщери имаха заповед да се омъжат за когото поискат, но само да е от тяхното племе.

В Словото относно жената имаме няколко важни точки, които обуславят един брак като нетърпим:
- свадлива жена
- жена, която пие много
- горделива жена

В останалите случаи ако жената се покорява на мъжа и мъжът обича жена си и се грижи за нея и я пази (както Христос Църквата), тогава няма да има нужда от хилядите безсмислени семинари за брак.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Бракът
« Reply #4 on: November 28, 2009, 02:02:24 AM »
Здравейте,отдавна не съм писала!
Тъкмо такава тема търсех,защото търсч светлина по един въпрос за една моя супер близка приятелка,която всеки ден ми споделя,а аз вдигам паменете и незнам какво да й кажа.
На въпроса.Имам приятелка,която е върваща и мъжа й е вярващ също,но тя едва издържа да живее с него,защото той е свадлив и освен това е много неориентиран,аз го познавам и потвърждавам,че акоо има 5 неща и 4 от тях са добри той ще избере лошото,което е само едно,такъв е,уж вярващ човек,но винаги прави грешния избор,поради което е един много лош водач на семейството си и яшно че се усеща поне малко,защото иначе смята че нчма какво да се промени в него и си го казва,защото когато му предстои да вземе речение винаги пита жена си и винаги прави точно каквото му казва тя ( и повярвайте ми по-добре,защото иначе ще са на улицата и той даже и работа няма да има),не защото я слуша по принцип,но явно вижда че жената има мъдрост,а тя има наистина.Иначе не съм видяла тя да доминира или контролира,няма такова нещо.
Проблема е в това ,че той няма нужното поведение към нея и към децата си,та дори и към околните,пък иначе работи,грижи се за тях,но не изкарва много,такъв си е,незнае как да снабдява дома си,а има възможности ( просто човека си е глупав),не изневерява,мрази тия неща,но всеки ден разплаква жена си и се карат,защото е супер самонадеян и винаги се оказва губещ в повечето ситуации,а тя вижда всичко това и не може да повярва че живее с такъв човек,който дефакто не може да се грижи истински.Абе да го кажа така - жената има нужда от личност до себе си,от съпруг и от баща на децата й ,а не само от присъствието му вкъщи.Не е ли така?Какво да прави тогава една такава християнка?Да ви кажа честно и аз искам да знам,защото не мога да й дам никакъв съвет.Чувствам се безсилна,а искам да й помогна,тя жената дори си мисли да го напусне,защото живота й е каша и дори не изпитва нищо към него вече,което е най-страшното според мене.
За сега се молим за него,Бог да му даде мъдрост и да го промени(макар че той не иска да се променя),но някой може ли да пише конкретен съвет,ако би могъл.
Благодарп ви!

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Бракът
« Reply #5 on: November 28, 2009, 02:05:12 AM »
Извинете ме за грешките,но ни смениха програмата на фонетичната кирилица и сега някои букви са на друго място пък и дори да си проверявам написаното,пак бъркам защото в поправките пак пиша без да искам грешната буква по навик,това ще се оправи с времето,може би 3,4 дена.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Бракът
« Reply #6 on: November 28, 2009, 12:18:27 PM »
Здравей , Кристиана!
В тези трудни , наистина тежки времена , мъжът повече отвсякога се нуждае от подкрепата на жена си.От нейните молитви , от нейното приемане.Жената има определена роля в семейството , както и той , и когато тя влезе в това свое призвание , това е за нейна слава.Така го е направил Бог.Всичко друго не ще доведе до нещо добро.

Напускането никога не е правилен вариант , но ако напусне жена мъжа си/ не че има причина , но да кажем я пребива и и изневерява/ , не бива да има мъж , докато мъжът и е жив.

От това което пишеш за този , конкретен мъж , не виждам нещо което да е непоносимо , макар да се живее с човек , който е малко по
- неоправен , да не е лесно.Това не е причина ,за напускане ,/ понеже Бог мрази напускането/ , а причина жената да се моли усърдно на Бога и да полага усилия да обича мъжа си.
На него съвсем не му е лесно , бъди сигурна.


Аз лично смятам , че тази жена не постъпва добре с тези си мисли към мъжа си , и не бива да остава в това положение на негодувание и неприязън.Нега се моли , за мъжа си и за себе си .Бог дава сили , мъдрост и милост , на просещите от Него с вяра.


Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Бракът
« Reply #7 on: November 28, 2009, 20:57:18 PM »
Ами доколкото знам тя не е в негодувание,само иска да му помогне,но той не възприема нищо,заради което незнае как да постъпи.
Пък съм сигурна че и не иска да го напуска,щото според мене иначе би го сторила до сега,защо да търпи,ако наистина не може да издържа вече.
Аз апелирам за отговор толкова силно,именно защото тя е имала много тежко детство с родителите си,които са били силно контролиращи и невярващи,заради което е много чувствителна и дори знам,че когато имат караници с мъжа си,тя се разстройва до такава степен,че ми е споделяла,че дори е посещавала психотерапевт (който междудругото й е отговорил,че трябва да се моли на Бога за мир и да може да приеме мъжа си с тия негови недостатъци,понеже не е леко да се живее с такъв човек и освен това я е посъветвал след като човека е твърдоглав да приема доста по-повърхностно и леко неговите изблици - този терапевт е разбрал че е вярваща и никак не е посмял да прилага върху нея терапии въпреки че някои терапии са много добри при такива специалисти,говоря за терапия например чрез говорене и убеждаване на личността че това,което прави не е правилно и даване на примери без други излишни или вредни истории - добре че й е казал това ),тъй като тя психически не може да издържи.Знаем че всеки си има граница и тази граница е в психиката на човека,която Бог му е дал.Т.е. мъжа й става причина тя да се разстройва твърде много психически,което мен лично много ме тревожи,защото е отговорност на мъжа все пак, как той постъпва със семейството си.От друга страна тя е уравновесена личност и много интелигентна жена,единствено нейния съпруг става причина тя да бъде раздразнителна и нервна.Аз лично си разсъждавам че след като се разстройва твърде много тя твърде много го обича,защото не е ли вярно чени е се косим и сме раними най-често най-много от най-близките ни,на които държим,какво ще те засегне някой непознат - нищо.
Нейната безсилност се състои в това,че тя трябва много често да взима решенията в семейството,тя трпбва да съблюдава всичко наоколо и ако направи грешка бива обвиняшанамче е сбъркала,като в същото време мъжа й очаква от нея тя да взима решенията.Незнам,кофти работа е това.Тя ми казва: искам да съм жена,истинска жена в дома си - може психиката й на жена да не може да се справи с тежките отговорности на един мъж,които са й прехвърлени.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Бракът
« Reply #8 on: November 29, 2009, 15:54:40 PM »
Kristiana,
Аз съм объркана от това което чета:
Как тази жена е "уравновесена" и същевременно е "раздразнителна"? Как така е "мъдра" и й идва на акъла да се развежда?
Обвинявана е, че е сбъркала ,че взема решения, значи не е трябвало да ги взима.  Излиза,че не 4:1 -правилно / неправилно взето решение от нея.
Бог е определил кой да взима решенията- мъжа.
Ефесяни 5:23 защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на църквата (като само Той е спасител на тялото).
Ако тя смята,че мъжа й не е в състояние да взима решения, значи тя е горда и не се подчинява на Словото.




Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Бракът
« Reply #9 on: December 02, 2009, 10:50:53 AM »
Здравей Kristiana!

Осъзнавайки колко е трудно on line съветването ще споделя някои неща относно молбата ти за помощ. Разбирам, че ти е трудно да виждаш приятелката си объркана и разстроена.  Затова е добре ако наистина си убедена, че искаш да й помогнеш ти самата да си нясно накъде и в каква посока искаш да я заведеш. Винаги когато човек общува с някого или помага на някого, с всичко, което прави или казва, води другия към определени решения – било да прави или да не прави нещо.  От поста ти оставам с впечатление, че емоционално си на страната на приятелката си, но това е опасно положение, понеже може сериозно да ти попречи да видиш пълната картина за тяхното състояние.

От думите ти разбирам, че тази жена е много объркана, лута се между желанието си да бъде добра християнка и съпруга от една страна, а от друга желае да се чувства по точно определен начин в дома си като за чувствата си определя  за отгворен съпруга си. За тази жена възможността да бъде удовлетворена и радостна зависи изцяло от мъжа й.

Тя има точни изисквания към него, в ума си вече е определила белезите на истинския и достоен мъж и понеже явно той не се вписва в тях, тя е нещастна и всячески се опитва да компенсира слабостите му чрез свои усилия.

В думите ти за този човек аз не прочетох едно добро нещо за него. Пишеш, че е свадлив, прави грешни избори, лош водач, не желае да се променя, пита жена си за всичко, но същевременно не я слуша по принцип, няма нужното поведение към децата си, дори към околните  (какво е това нужно поведение), глупав е, не знае как да снабдява дома си, но пък казваш, че се грижи за тях, но не изкарва пари, губещ е като цяло.

Задавам си въпроса успеха и парите ли са тези, които се явяват проблем? Ако този човек започне работа в богата фирма и рязко увеличи доходите си нещата ще се промянят ли? Много жени се чувстват зле от факта, че мъжете им не успяват да се справят с изключителната конкуренция на пазара на труда, където се ценят предприемчивостта, пробивността, няколкото езика, ораторските умения, добрата презентация на себе си като един вид добър продукт на пазара. Има много мъже, които обаче не успяват да се впишат в тази картина. По една или друга причина нямат подходящо образование или пък им липсват уменията за това. Нуждаят се от помощ, за да придобият увереност или пък нямат амбиците да бъдат „успешни” .

Дали би могла да видиш нещата и от другата страна. Един мъж уморен от женските амбиции за по-висок стандарт на живот, мъж, който е доволен да живее по-скромно. Един мъж, който се гневи на непрестанното недоволство у жена му, мъж, който всячески се съпротивлява да угоди на жена си, точно защото усеща подсъзнателно нейното одобрение. Мъжете са създадени да бъдат водачи, затова било то активно или скрито и пасивно, те ще се съпротивляват на женския контрол. Четенето на вестник или „правенето на нищо” са едни от начините за съпротива.

Споделяш, че тя е тази, която е търсила помощ при терапевт. Мъжът й бил ли е съгласен? Как изобщо той вижда семейството си и проблемите в него?

Споменаваш, че родителите на тази жена са били силно контролиращи. Може би още от детството тя е била част от едни властни взаимоотношения. Интересно дали нейната майка е била по-властната от двамата родители? Много често децата преповтарят модела на родителстване на собствените си родители.

Страхува ли се да спре да взима решения дори с риска много от нещата да се разпаднат. Обикновено хората, които се нуждаят да контролират изпитват силен страх, че без тяхната намеса всичко ще се провали. Къде е мястото на Бог във всичко това?

Приятелката ти споделя, че желае да бъде истинска жена в дома си. Как си представя тази жена? Пасивна, домакиня, с мъж, който се грижи за всичко – носи пари, възпитава, помага, води, романтичен е, силен е.....?

И най-важното, с което всъщност се започва: На какво са научени тези двама вярващи? Кой е духовният им баща? Какво знаят за Христовото учение за семейството? Имат ли верни приятели, зрели християни с които общуват и на които имат доверие. Наставници?

Много е трудно да се помага по този начин. Все едно да наредим картина, а да имаме само няколко пъзела. Разбира се не е невъзможно. Понякога Духа на Бога може да отвори очите ни за истината и само от няколко думи.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Бракът
« Reply #10 on: December 02, 2009, 11:40:17 AM »
Мила,аз виждам че нещата,които си писала са много правилни и дори съм съгласна с тебе почти за всичко.
Ами истина си е,на нейна страна съм,щото не съм приятелка на мъжа й близка,нали....колко лесно можем да сме пристрастни,но ....... не мисли че не съм виждала и нейните грешки.мога да кажа за жената,че бърка в това че е забравила да гледа НАПОСЛЕДЪК на добрите страни на мъжа си,което винаги е правила.Но все пак той си има вина и тя е че не отдава нужното внимание на жена си,а нейната грешка е че очаква той да й го даде за да се почувства спокойна,но пък тия дни наблюдавах взаимоотношенията им малко отстрани,но и тя ми каза,че Бог им е дал чудесно време да се отпуснат и че съпруга й е започнал нова работа,която го удовлетворява и е станал доста по-весел,общителен и внимателен.Значи ако и да не беше се случило така,аз пак щях да пиша днес че го виждам,как беше един преди 1 година,а сега е друг,а тя си е същата,дори тя се промени твърде много в положителна посока.Сега аз нищо друго не мога да си мисля,освен че той е бил ужасно подтиснат и недоволен от работното си място,на което прекарва повече часове,отколкото със семейството си ,но не е трябвало,нито е било библейско да се държи така с домашните си,след като той самия е под някаква опресия.Общо взето той се влияе от обстоятелствата,което според мен не е много добро като качество.Във всеки случай този млад мъж се възстановява след като дори е започнал да общува и с приятели.
Кой от вас жени тука,ако има мъж ,които е бил общителен и весел и стане затворен и депресивен,ще бъде щастлива,добре ще се моли,но едва ли ще бъде доволна,ако мъжа й отвръща на нейната подкрепа с апатия.Незнам защо хората имат тенденцията да защитават винаги мъжете,както и тука доста ми се случва да чета,но те също бъркат.Нищо лично против мъжете нямам,но аз зададох въпрос за жената,всички взеха да пишат как тя била крива във всичко,ако бях задала въпрос за мъж,пак щеше жена му да бъде крива във всичко,недейте така......Бог е създал и жените.....те са негови дъщери....
Никой не обвинявам в нищо ,наистина,само бих искала да можем да бъдем по-виждащи и в двете посоки,а не само в едната,още повече че когато има проблем в едно семейство,не може да е виновен само единия,но са виновни и двамата.
Мерси за отговорите на всички,благославям ви!

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Бракът
« Reply #11 on: December 02, 2009, 11:58:19 AM »
Продължавам тук ....... не Мила,майка й не е била контролиращата,а баща й.
Вече го казах,че приятелката ми не е контролираща,ако беше,аз щях да съм прекъснала отношенията си с нея доста отдавна,макар и да беше контролираща само с мъжа си,но не е.Относно терапевта,нейния мъж християнин я е накарал да потърси терапевт,вместо да се моли за нея или да й послужи.
Ами тия неща са трудни за дискутиране по принцип,щото те са семейство и най-добре са наясно за всичко,оценям отговорите на всички,мерси много,аз се убедих в едно,че е нужно и двамата да потърсят разрешение на нещата,но мисля че са тръгнали в тази посока.
Отдавам славата на Исус,който е изкарал този мъж от депресията му,за да може да поиска да говори и да споделя,щото й на брачно съветване да идат при духовен баща,той като нищо не казва и все мълчи,какво ще стане?
Като цяло посъветвах моята приятелка да се моли и да остане в мир и кротост,което също е изиграло роля.Притеснението ми идваше от там че тя се разстройваше силно,неутешимо,не можех да я оставя.
И като назидание за всички ще кажа че и в моя град ,преди няколко години имаше едно младо семейство,което си живееше много щастливо,докатоо един ден мъжа не започна да се държи много надменно,гордо,властнически и собственически с жена си ....... тогава тя беше потърсила съвет,но никой не можа да й помогне,защото никой не можеше да разбере,какво става и тя си плачеше и само си го търпеше,един ден доста бързо беше, той отново си стана същия,весел и общителен,просто не мога да си представя как така хората се поддават на обстоятелствата за да стават зли с близките си,като уж са вярващи и то мъже ....... и естествено след като той се съвзе,стана ясно че бил опресия заради еди какво си там.Без думи съм за такова поведение.
Тъй че не се учудвам  много.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Бракът
« Reply #12 on: December 02, 2009, 12:21:07 PM »
Бих искал да коментирам една част от дискусията, а именно:
"...един ден мъжа не започна да се държи много надменно,гордо,властнически и собственически с жена си..."

* Надменно — коренът на думата е "по-високо" и наистина мъжът е по-високо от жена си.
* Гордо — гордостта не е действие спрямо някого, а е по-скоро черта на характера, т.е. мъж може да е "под чехъл" както казват, обаче да е пак горд.
* Властнически — да, един мъж трябва да е властта в семейството, както църквата е подвластна на Христос, така и жената към мъжа си.
* Собственически — това е също нормално — писано е някъде — Аз съм на възлюбения си, и възлюбеният ми е мой

Една жена може да е радостна от своя мъж, когато той е
* над нея
* има власт в дома (отново над жената)
* жена му е негова (както и той е неин съпруг)
* + обича жена си както Христос църквата

Днешната "християнска" култура иска само 4-тото, но без първите 3.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Бракът
« Reply #13 on: December 02, 2009, 22:48:11 PM »
Да, много точно си го казал.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Бракът
« Reply #14 on: December 03, 2009, 20:26:04 PM »
Здравей, Кристиана!

Съжалявам ако съм оставила впечатление на жена, която „защитава” мъжете или пък обвинява жените.  Принцип на съветването е помощта да бъде насочена първо към този, който търси съвет. Дори причината за проблемите да бъде повече в нещата или хората извън нас е добре да започнем от себе си. Самият Христос показа този подход чрез примера за съчката и гредата.

Извинявам се ако съм звучала не-съчувствителна. Разбирам, дори мога да усетя с цялото си същество чувствата и товара, който тази жена носи. Но въпреки всичко ако си останем само със съчувствието и не изявим истината за тази жена в конкретно нейната ситуация и тя не разпознае Божието действие за нея самата и не се покори на Духа – каква полза? Такива утешители има много. Но хората не се променят, остават си същите, а дори по-лошо – удързостяват се в страстите си.

Мъжете също са хора и като такива съгрешават. Понякога жените имаме очаквания те да са безгрешни, да са всичко от което се нуждаем, за да стоим здраво в истината. Това ги натоварва с много очаквания. Особено в наистина феминистичното време в което живеем, мъжете са поставени в изпитание. А относно депресията  - тя не беше състояние непознато за Божиите мъже от Писанията. Нека не заклеймяваме прекалено тази дума. Понякога тъгата, скръбта и отказът да участваш в в дейностите  на този свят могат да бъдат и време, в което Духа на Бога да действа дълбоко в сърцето. Но това е друга тема. За тъгата и за фалшивата „прасешка” усмивка, демонстрираща успех и „благословение” тип американската сбъдната мечта. Все едно в скръбта благословението го няма?

Не отричам, че все повече мъже – дори от християнски семейства – имат сериозни проблеми със себе си и в браковете си.
Въпросът е какво да прави жената в подобен случай? Покорството на жената не зависи от качествата на мъжа й. То е дълг и служение като пред  Господа. Казано е много ясно, но както се спомена съвременната християнска култура  вече е наложила своите погрешни модели и влияния. Начинът да бъде придобит мъжа към истината ако се е заблудил е чрез обходата. Това е много интересна дума и добра тема за размишление.

Ще бъде чудесно ако като жени  познаваме  добре мъжете си. Ако сме проницателни, разбиращи борбите им, трудностите им, както и това, което ги радва.

Относно бащата - отношенията между дъщеря и баща са важни. Проблеми в тази област могат да се окажат причина и за проблеми в брака, проблеми с авторитетите изобщо.

Каквито и дефицити да сме имали като деца, било поради времето, в което сме живяли или поради грешките на нашите родители – вярвам, че промяната във всеки един от нас е възможна. Чрез смирение, вслушване и покорство на Божия дух, изследване на Писанията, верни прители – зрели християни, добра общност, от която да сме част. И разпъване плътта всеки ден.
   



Всяка мъдра жена съгражда дома си.....