Author Topic: Представяне: Светльо  (Read 20522 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zvezdichko

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Представяне: Светльо
« on: August 23, 2009, 13:11:26 PM »
Здравейте,

Аз съм Светльо. С повечето от форума се познаваме, предполагам - и тези, които ме познават предполагам, че не ме помнят за добре. Причината - не ходя на църква. Достатъчно съм си напатил от "добронамерени" хора. Затова и не ходя, де. Поне засега.

По вярвания аз съм християнин-универсалист. Не знам как да ви го обясня така по-добре - но то се доближава най-близо до четириточковия Калвинизъм. С две думи - свободната воля на човек не е достатъчна, за да може да бъде съвсем. Единствено Бог определя спасението - ключовата разлика с Калвинизма е, че спасението се простира до всеки един човек.

Също така не приемам много от известните доктрини - като например вечността за ада. Причините за това са много, но основната книга, която ме разубеди - е "Hope Beyond Hell", написана от Gerry Beauchemin. Може да се свали на hopebeyondhell.net.

Интересно ми е какво мислите за всичко това. Не обещавам да пиша тук - по принцип не  общувам с вярващи хора по ред причини. Най-вече защото ми омръзна да ми втълпяват чувство на вина. Но пък обещавам да чета темите ви - може би ще ми бъдат ползотворни за по-нататъшно израстване.

Поздрави!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне: Светльо
« Reply #1 on: August 23, 2009, 15:23:17 PM »
Прекарай повече време в четене на форума и търсене на темите, в които сме обсъждали нещата, за които пишеш.

Ако наричаш себе си "християнин-универсалист", трябва и твоят бог да е "универсалист". Богът от Библията не е универсалист и причините сме ги писали не веднъж във форума. Универсализмът е сатанизъм (във вида, в който го, обясняваш), тъй като гледа да угажда на човека, а не на Божиите принципи.

Запознай се внимателно с аргументите, които са изложени тук и не бързай да пишеш, но чети спокойно и подробно, тъй като съдържанието тук е доста обширно.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Zvezdichko

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Представяне: Светльо
« Reply #2 on: August 23, 2009, 15:32:13 PM »
Окей, мерси много.

На този етап от развитието си аз надали бих  приел стандартната доктрина за вечните мъки. Знам, че ако тръгна с рогата напред веднага ще се скараме и в един момент може да се озова извън форума. Освен това, доколкото разбирам, не се отъждествявам със смисъла от този форум, поне по правилата.

Бих обаче се радвал (аз ще използвам търсачката) да ме насочите към някои интересни теми в тази насока - особено ако се включва и някаква препратка към оригинален гръцки текст. Освен това - защо нямате обособен раздел за универсализма - щом го приемате за лъжеучение, ми е интересно? Дали защото популярността му в България не е голяма?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне: Светльо
« Reply #3 on: August 23, 2009, 22:46:18 PM »
Потърси за "вечни векове" и ще намериш темата за "ада", където се разобличава лъжеучението, което си приел.

За универсализма ще видиш на много места споменато "new age" или "хуманизъм". Това е със същия корен - човешкото добро на първо място и след това (ако е възможно) да се угажда на Божиите заповеди (дори по заобиколен и измислен начин). Универсализмът в лицето на една от тезите си, че "адът не бил вечен" е отново лъжата, която сатана използва в едемската градина - "никак няма да умрете" или което каза чрез Петър - "никак няма да стане това с Теб, Господи". Просто тази лъжа (хуманизъм) е казана в "по-съвременен вид", който отново касае "доброто на човека".

Универсализмът, хуманизмът (известен още като "нова вълна") и други подобни са крачка към появяването на 1 лъжепророк, който ще показва лъжливи знамения и чудеса, с който ще дойде и анти-христ (като "анти" на гръцки означава "подобен на"), който ще заблуди мнозина, които вече са заквасени с множества лъжеучения, които с годините втълпявания са отдалечили вярващите от Живия Бог и са ги закарали при един по-удобен, по-хуманистичен бог, който е идол. Този идол мнозина наричат "Богът от Библията" или "Исус Христос", но имената са само параван, зад който стои един идол, нямащ нищо общо с Бога от Библията и Исус Месията.

В наши дни, когато някои говорят за Бога от Библията и Исус Месията, тези, които вярват в идола, считат първите за фанатици и "твърде крайни".

Това са времената на пресяване и на голямата заблуда, която самият Бог праща, за да повярват в лъжа всички, които не са обикнаЛИ Истината.

Внимавай да не би да се окажеш от тези.

Затова прекарай доволно време във форума и се запознай с фактите, които опровергават тези лъжеучения, за които говориш.

Наистина за момента ти не се вписваш в целите на форума, но ти е дадена възможност да прочетеш и дано се обърнеш към Бога на Авраам, Исаак и Яков, за да не погине душата ти, вярвайки в друг бог. Не, че форумът е Божието Слово, но дано форумът те мотивира да изследваш единствено Божието Слово и да не се заблуждаваш по други книжки.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Представяне: Светльо
« Reply #4 on: August 23, 2009, 23:40:17 PM »
...с който ще дойде и анти-христ (като "анти" на гръцки означава "подобен на")...


По-точно "вместо на", "на мястото на".

Подкрепям увещанията които отправи Тихомир към Zvezdichko. Дано форума ти бъде от полза за душата ти.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Светльо
« Reply #5 on: August 24, 2009, 00:10:43 AM »
Zvezdichko,

Ти сигурен ли си, че влагаш в термина "универсализъм" онова, което по принцип се влага? Защото четириточковия калвинизъм и универсализма нямат нищо общо. Универсализма учи, че Бог е един и същ за всички религии и всеки път води към Бога. Калвинизма не учи подобно нещо, пък бил той и четири а не пет точков.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Zvezdichko

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Представяне: Светльо
« Reply #6 on: August 24, 2009, 00:28:37 AM »
Здравей,

Това е интересен въпрос.

Универсализмът не учи, че има много пътища към Бога. Поне Християнският универсализъм. Това, което цитираш ти - че всеки път води към Бога - е доктрина на т.нар. Унитарен универсализъм.

Християнският универсализъм учи, че има само един-единствен път към спасение и той е посредством Исус Христос. На практика няма никаква съществена разлика - троицата - Дух, Син, Отец. Има само една много малка съществена разлика.

Тя е, че всеки един човек в един момент ще се покае и ще приеме спасението на Исус Христос. Това е учението на Християнския универсализъм. Всеки един човек, който е жив на тази земя - ще се отвърне от греховете си, колкото и да е закоравял.

Според съвременната християнска теология - повечето от хората, които са грешни, умират непокаяли се. Така излиза, че повечето от душите ще отидат в ада, а не в рая. Пасторите, които проповядват Християнски универсализъм, категорично отхвърлят тази идея - тук доктрината е ПЪЛНОТАТА на спасението.

Четириточковият Калвинизъм е съвместим с Универсализма, но не съвсем. Казах само, че се доближава. Прочее - интересно ми е да науча каква е позицията на администрацията на форума по отношение на Калвинизма като цяло.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Представяне: Светльо
« Reply #7 on: August 24, 2009, 03:54:43 AM »
Quote
Има само една много малка съществена разлика.
Ако много малко си отклонил мерника от целта, няма да я улучиш също толкова, колкото и ако много си го отклонил.

На какво библейско основание вярваш, че всички хора ще се покаят?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне: Светльо
« Reply #8 on: August 24, 2009, 09:41:42 AM »
Християнският универсализъм учи, че има само един-единствен път към спасение и той е посредством Исус Христос. На практика няма никаква съществена разлика - троицата - Дух, Син, Отец. Има само една много малка съществена разлика.

Тя е, че всеки един човек в един момент ще се покае и ще приеме спасението на Исус Христос. Това е учението на Християнския универсализъм. Всеки един човек, който е жив на тази земя - ще се отвърне от греховете си, колкото и да е закоравял.
Тук е съществената разлика между твоя бог и нашия Бог.

Този форум е за Богъг, който казва:
Матей 7:14. Понеже тясна е портата и стеснен е пътят, който води в живот, и малцина са ония, които ги намират.

И някой си Му рече: Господи, малцина ли са, които се спасяват? А той им каза: Подвизавайте се да влезете през тесните врата; защото ви казвам, мнозина ще се стараят да влязат, и не ще могат...

В онзи ден мнозина ще Ми рекат: Господи! Господи! не в Твоето ли име пророкувахме, не в Твоето ли име бесове изгонвахме, и не в Твоето ли име направихме много велики дела? Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.

Quote
Според съвременната християнска теология - повечето от хората, които са грешни, умират непокаяли се. Така излиза, че повечето от душите ще отидат в ада, а не в рая. Пасторите, които проповядват Християнски универсализъм, категорично отхвърлят тази идея - тук доктрината е ПЪЛНОТАТА на спасението.

Малко по-горе ти цитирах класически пасажи, които говорят ясно за себе си и нямат нужда от теолози и вишисти, за да бъдат разбрани. Тези пасажи са от книгата на Бога, за който говоря.

Твоят бог е друг, Zvezdichko. Твоят бог е сатана, тъй като който не е откъм Месията, който е казал тези думи, които цитирах, е против Него. Това, че наричаш твоя бог "Исус Христос" е просто съвпадение на имена. Израел нарече златното теле, което направиха "ГОСПОД" по същия начин както наричаха и всемогъщия Бог.

Този форум е за общение на Христови братя, но не на твоя месия, а на този Месия, който е казал думите по-горе. Според Неговите думи малцина (малко хора) ще се спасят и мнозина ще погинат във вечни мъки.

Избери кой бог ще следваш - ако ще следваш Бога на Авраам, Исаак и Яков трябва да започнеш отначало и да се покаеш от греховете си, защото това е грях - да наричаш бог това, което не е бог. Ако решиш, че Бога на Авраам, Исаак и Яков не е твоя бог - намери друг форум, който се покланя на твоя бог. За твоя бог тук няма място.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Zvezdichko

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Представяне: Светльо
« Reply #9 on: August 24, 2009, 10:21:41 AM »
Quote
Този форум е за общение на Христови братя, но не на твоя месия, а на този Месия, който е казал думите по-горе. Според Неговите думи малцина (малко хора) ще се спасят и мнозина ще погинат във вечни мъки.

Аз честно казано не мога да вярвам в такъв бог. Непонятно ми е просто. Прекалено жестоко ми звучи. Не знам как някой може да нарича такъв бог "любов" и да му се кланя.

Точно защото не мога да вярвам в това - всичко в мен се съпротивлява на подобна мисъл - това е една от причините да не общувам много с вярващи и да не ходя на църква.

Тук мернах някой горе на какво библейско основание вярвам в това. Не е нужно да вярвам в някакво послание точно, за да следвам позива на сърцето (който е различен от посланието "вечни мъки" за повечето хора).  Но ето стихове все пак:

Лука 2:10. Но ангелът им каза: Не бойте се, защото, ето, благовестявам ви голяма радост, която ще бъде за всички човеци.


1 Тимотей 4:10. понеже затова се трудим и се подвизаваме, защото се надяваме на живия Бог, Който е Спасител на всички човеци, а най-вече на вярващите.

1 Йоан 2:2. Той е умилостивение за нашите грехове и не само за нашите, но и за греховете на целия свят.

Римляни 5:18 и така както чрез едно прегрешение дойде осъждането на всички човеци, така и чрез едно праведно дело дойде на всички човеци оправданието, което докарва живот.

1 Коринтяни 15:22 Защото както всички умират в Адам, така всички ще възкръснат за нов живот в Христос,



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне: Светльо
« Reply #10 on: August 24, 2009, 10:45:25 AM »
Quote
Този форум е за общение на Христови братя, но не на твоя месия, а на този Месия, който е казал думите по-горе. Според Неговите думи малцина (малко хора) ще се спасят и мнозина ще погинат във вечни мъки.

Аз честно казано не мога да вярвам в такъв бог. Непонятно ми е просто. Прекалено жестоко ми звучи. Не знам как някой може да нарича такъв бог "любов" и да му се кланя.
Ако Всемогъщият Бог не беше изпратил Месията, за да бъде убит и после да бъде възкресен, Бог щеше да си остане любящ и милостив.

Бог от Библията има изисквания и те са да се пазят заповедите Му.

Писано е, че към противните Бог ще се яви противен, т.е. към тези, които са противни на заповедите му Бог ще изглежда противен. Тези, които обичат заповедите Му и ги изпълняват, ще видят в Негово лице любящ Бог.



Quote
Точно защото не мога да вярвам в това - всичко в мен се съпротивлява на подобна мисъл - това е една от причините да не общувам много с вярващи и да не ходя на църква.
Ходенето на църква не е библейско, между другото. Исус не ходеше на църква, нито апостолите. Църквата е тялото Христово, а не нещо на което "да се ходи".

Пък и от вярващ до вярващ има разлика. И бесовете вярват и треперят. Това, че някой е вярващ, дори във Всемогъщия Бог, не означава, че не е дете на дявола.


Quote
Тук мернах някой горе на какво библейско основание вярвам в това. Не е нужно да вярвам в някакво послание точно, за да следвам позива на сърцето (който е различен от посланието "вечни мъки" за повечето хора).  Но ето стихове все пак:

Лука 2:10. Но ангелът им каза: Не бойте се, защото, ето, благовестявам ви голяма радост, която ще бъде за всички човеци.
...и на друго място се говори за ангелът, който носеше вечното благовестие, казвайки: Бойте се от Бога, и въздайте Нему слава, защото настана часът, когато Той ще съди; и поклонете се на Този, Който е направил небето и земята, морето и водните извори.

Същият Бог от Библията мрази нечестивите и е заповядал да се покаят, за да не умрат.

Quote
1 Тимотей 4:10. понеже затова се трудим и се подвизаваме, защото се надяваме на живия Бог, Който е Спасител на всички човеци, а най-вече на вярващите.
И на друго място същият Павел казва:
1 Коринтяни 15:2. ...чрез което се и спасявате, ако го държите според както съм ви го благовестил, - освен ако сте напразно повярвали.

Важно е да не се вадят пасажи от контекста.

Quote
1 Йоан 2:2. Той е умилостивение за нашите грехове и не само за нашите, но и за греховете на целия свят.
Точно така и това става само ако се покаят за греховете си. Който не се обърне от греховете си, дори и да има жертва, тя не го ползва. Ако един сериен убиец бъде помилван от съдията, той ще излезе и ще върши същото, както и преди, освен ако не се покае и не заплати за злото, което е направил.

Ако този сериен убиец се покае пред съдията, тогава ти, който търсиш възмездие срещу него, няма да се зарадваш съдията да каже "аз съм много милостив и ще го пусна този човек". Ти ще кажеш, че този съдия е корумпиран и искаш наказание и това е справедливо.

Поради тази причина само покаяние на човека не е достатъчно, за да бъде спасен, тъй като някой трябва да плати за греховете, които е извършил. Това наказание чрез смърт, беше понесено от безгрешния Месия. Затова който вярва в Него и пази заповедите Му, ще бъде угоден на Бога. Всички, които вършат нечестие ще бъдат наказани с вечни мъки, според както е писано.


Quote
Римляни 5:18 и така както чрез едно прегрешение дойде осъждането на всички човеци, така и чрез едно праведно дело дойде на всички човеци оправданието, което докарва живот.

1 Коринтяни 15:22 Защото както всички умират в Адам, така всички ще възкръснат за нов живот в Христос,
В случай, че не ти е ясно какво означава "в Христос", това означава за тези, които са угодни на Бога и които пазят заповедите Му. Те са "в Христос".

На друго място (Откровение 20) пише, че всички, които не са в Христос, ще възкръснат за вечно осъждение - това е втората смърт.





И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Светльо
« Reply #11 on: August 24, 2009, 10:45:59 AM »
Quote
Тук мернах някой горе на какво библейско основание вярвам в това. Не е нужно да вярвам в някакво послание точно, за да следвам позива на сърцето (който е различен от посланието "вечни мъки" за повечето хора).

На този етап на дискусията бих искал да отбележа една фундаментална грешка, която правиш в подхода си към реалността. А именно да се доверяваш на съецето си и на неговите позиви и способност да преценява. Явно не си добре запознат с Писанията, но живия Бог е много против човек да следва сърцето си, и ето защо:

Ер. 17:9  Сърцето е измамливо повече от всичко, И е страшно болно; кой може да го познае?

Бог, който единствен познава сърцата на човеците свидетелства, че сърцето е измамливо ПОВЕЧЕ ОТ ВСИЧКО. Ето защо всеки, който реши да следва позива на сърцето си и да му де доверява е сигурно, че ще бъде измамен, защото се доверява на най-измамливото нещо - сърцето.

Като начало ако разсъдиш върху тези Божии думи и потърсиш да изправиш подхода си към реалността и истината спрямо тях - ще сториш добре. А и само при това условие можем да продължим адекватно дискусията, защото няма как да дискутираме, ако ти държиш в ръката си един компас измамлив повече от всичко и му се доверяваш в преценките си.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Представяне: Светльо
« Reply #12 on: August 24, 2009, 11:07:16 AM »
Ето една тема където се говори за сърцето - http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=88.0

Специално тук - http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=88.msg1548#msg1548
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Zvezdichko

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Представяне: Светльо
« Reply #13 on: August 24, 2009, 11:12:50 AM »
Дори и да приемем, че греша в този конкретен случай - предоверяването на сърцето (окей, греша), има много Библейски спънки, които защитниците на класическата доктрина трябва да са в състояние да отговоря.

Вие казвате, че Библията е написана на прост език и има прости стихчета, достъпни за всеки. Случвало се е обаче много хора, вярващи - като започнат да спорят - единият да извади един стих от Библията - другият да извади още един стих със съвсем противоположно значение.

Все пак нека не забравяме, че се пишат огромни трудове във връзка именно с точно определени пасажи - както и във връзка с теологични проблеми.

На мен ми се иска - ако водим изобщо някаква дискусия - тя да бъде издържана теологично. Иначе логиката става кръгова - и от спора няма никакъв реален замисъл, нали.

Приемете и мен за невярващ - или за вярващ в някаква друга доктрина - или за вълк в овча кожа - или за някой, който не действа от Бог, а подобно на Сатана изважда стихове напосоки. При такива условия можем да разглеждаме нещата в детайли.

Тук съм извадил два конкретни линка:
http://www.tentmaker.org/ifhellisreal.htm
http://www.tentmaker.org/articles/hell_test.html

Според теолозите всеки, който вярва на класическото християнство - вечен ад и прочие, трябва да е в състояние да даде конкретен отгвор на гореизброените въпроси. Досега все още например не съм получил задоволителен отговор - ако вечните мъки са реални - защо няма предупреждение още към Авраам или към Мойсей например - и не са залегнали в Тората? Тук трябва да се отбележи, че думата, която често се превежда за "ад" - sheol - има по-скоро значение като гроб.

Имайте предвид - аз не се допитвал ЛИЧНО до Бог за откровение. Научният подход е моят инструмент за работа.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне: Светльо
« Reply #14 on: August 24, 2009, 11:49:38 AM »
Дори и да приемем, че греша в този конкретен случай - предоверяването на сърцето (окей, греша), има много Библейски спънки, които защитниците на класическата доктрина трябва да са в състояние да отговоря.

Вие казвате, че Библията е написана на прост език и има прости стихчета, достъпни за всеки. Случвало се е обаче много хора, вярващи - като започнат да спорят - единият да извади един стих от Библията - другият да извади още един стих със съвсем противоположно значение.
Ние не сме казали такова нещо. Има пасажи, които са доста ясни и категорични. Има пасажи, които са мъчни за разбиране.


Quote
Все пак нека не забравяме, че се пишат огромни трудове във връзка именно с точно определени пасажи - както и във връзка с теологични проблеми.
В наши дни хората уповават повече на тези, които имат научни звания и малцина сядат сами да изследват даден проблем.

По реклами и телевизии навсякъде могат да приказват, че (например) аспартамът е полезен, обаче има стотици самоинициативни човеци, които са правили многобройни тестове и са видяли от опит, че този химикал докарва слепота, уврежда мозъка и кара хората да затлъстяват.

Тъй като днес заблудата е повсеместна (не само в религиозните среди), то трябва да бъдем будни и да изпитваме всичко (не само неща, които са с "религиозна терминология").

Има многобройни т.нар. "теологични спорове", които са базирани на определено лъжеучение и споровете се появяват в случай, че едната страна не познава Писанията.

Когато Христос говореше с фарисеите, те се смълчаваха, когато Христос им показваше  какво е писано. Те (фарисеите) млъкваха, защото познаваха Писанията и виждаха, че  отговорът на Христос беше добре аргументиран.

Аз съм се нагледал на теологически спорове, които са базирани на непознаване на Писанията, а в същото време много добре се познават хиляди книжки, които разглеждат само 2-3 стиха отделно от цялото Слово.

Нека ти дам пример на какво приличат тези "теологически спорове" - да вземем пасаж от Библията, където нечестив човек казва нещо зло, например: "Да идем след други богове" (Второзаконие 13:2). И тук започват (например) да се водят спорове как така в Библията пише, че трябва да ходим след чужди богове и в този момент някой друг цитира, че няма други богове освен Всемогъщия Бог.

На това приличат "теологическите спорове" и са плачевни. Проблемът при тях е, че дори не се познава съдържанието (като текст) на цялото Слово.

В текущия пример аз извадих 1 изречение, което е част от пасаж, в който се говори за пророк, който покаже знамение или чудо и после каже "да идем след други богове". Следващите изречения казват, че такъв човек е нечестив и трябва да бъде наказан.

В текущия пример е лесно да се забележи, че това е твърде откъснато от контекста, защото става въпрос за подчинено изречение на главното. В други случаи става въпрос за пасаж, който е в дадена книга и за да се разбере пасажа трябва да се знае много добре съдържанието на книгата и т.н.

Изводът е, че непознаването на Писанията води до заблуди и т.нар. "теологически спорове", които не трябва да ни впечатляват.



Quote
На мен ми се иска - ако водим изобщо някаква дискусия - тя да бъде издържана теологично. Иначе логиката става кръгова - и от спора няма никакъв реален замисъл, нали.
От споровете има смисъл, когато не са глупви и безполезни и суетни.

Прекарай време първо да вникнеш внимателно в съдържанието на Словото и остави книжките настрана. Те само те карат да бъдеш с предразсъдъци относно това или онова.

За да говорим тук за някоя тема, за която питаш, трябва да сме на 1 страница. За да отговориш издържано "теологически" трябва добре да си запознат с това какво пише на други места и то не в отделни стихчета, а в принципна позиция.

Това, което правят книжките, които четеш е да вадят стихчета и да градят илюзии, които заблуждават хората. Примерите, които ти беше дал като пасажи са прекрасен източник на такива заблуди и основната причина е, че не се познават Писанията (и под "писанията" имам предвид най-вече това, което е наречено в Библията "писанията" - закона, пророците, псалмите и т.н., което днес погрешно се нарича "стар завет".

На непознаване на Писанията са базирани и въпросите, които се задават в сайтовете по-долу.

Още в т.нар. "стар завет" или Писанията пише за вечното осъждение и вечният живот, на което ще бъдат разделени хората във възкресението на живите и мъртвите. Но се появяват хора, които казват, че "в стария завет няма никъде написано, че ще има вечни мъки", а всъщност съвсем ясно си го пише:
Даниил 12:2. И множеството от спящите в пръстта на земята ще се събудят, едни за вечен живот, а едни за срам и вечно презрение.

По същия начин сатана излъга Ева, че никак няма да умре. По същия начин и днес сатана лъже с това, че "няма ад". Бог, обаче, се е погрижил и Писанията ясно осветяват тези плитки лъжи. Тези, които изследват и търсят Истината, скрита у Бога, ще я намерят. Другите ще вярват на лъжите и ще бъдат пресяти и отлъчени от Бога завинаги.

Бъди разумен да изследваш, за да не бъдеш от вторите.


Quote
Приемете и мен за невярващ - или за вярващ в някаква друга доктрина - или за вълк в овча кожа - или за някой, който не действа от Бог, а подобно на Сатана изважда стихове напосоки. При такива условия можем да разглеждаме нещата в детайли.

Тук съм извадил два конкретни линка:
http://www.tentmaker.org/ifhellisreal.htm
http://www.tentmaker.org/articles/hell_test.html

Според теолозите всеки, който вярва на класическото християнство - вечен ад и прочие, трябва да е в състояние да даде конкретен отгвор на гореизброените въпроси. Досега все още например не съм получил задоволителен отговор - ако вечните мъки са реални - защо няма предупреждение още към Авраам или към Мойсей например - и не са залегнали в Тората? Тук трябва да се отбележи, че думата, която често се превежда за "ад" - sheol - има по-скоро значение като гроб.

Имайте предвид - аз не се допитвал ЛИЧНО до Бог за откровение. Научният подход е моят инструмент за работа.

Ако научният подход беше твоят инструмент за работа, ти би прекарал няколко години в четене на Словото, поне да се запознаеш с това какво пише там. Теб, обаче, ти липсва достатъчно хъс и си предпочел да прочетеш няколко книжки, които да ти "изтълкуват" това, което пише вместо сам да седнеш и да прекараш достатъчно време насаме с текста, защото не можеш да защитаваш идеи и доктрини, за които не знаеш нищо особено, но просто няколко пасажа от Библията и хиляди думи от други книжки.

Това не е сериозен подход, още по-малко "научен". Това с откровенията можеш да го кажеш на друго място. Лично откровение в Библията няма и без това. Там има откровения, които касаят Божието царство. Тук "лични спасители", "лични откровения", "лични лекари" и други подобни, не се смятат за аргумент.

Единственият сериозен аргумент е Божието Слово и то в цялата му пълнота, а не разцепено на части.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?