Author Topic: Убиването с камъни в наши дни  (Read 117028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #135 on: August 30, 2009, 09:54:17 AM »
като изследвам Писанията /не баптиски книги , макар да нямам такива :) ) , виждам следното по темата:

Исус нямаше никакъв проблем със заповедта на закона.
И да беше решил да убие прелюбодейката , това с нищо не би накърнило неговата святост.Понеже за безаконието се заслужава смърт.
Той , обаче , както знаем , дойде за друго нещо на тази земя.Да спаси погиналото.Да сключи Нов завет с израилевия и юдовия дом.Този Нов завет е съвършен в сравнение със Старият , който бе несъвършен и никога не би могъл да направи съвършени хората.Понеже жертвата чрез която е сключен е съвършена , за разлика от жертвите от кози и телета при старият , които са само образ.Понеже първият завет не е бил без недостатък , затова Бог търси място за втори.Втори завет , в който израилевия и юдовият дом да останат , не както при първия в който не останаха.Така първият завет е обявен за остарял , и като такъв е близо до изчезване.

Всичките наредби , постановления , богослужение на левитите и тн. , бяха сянка и те отминават с идането на истинският Първосвещеник , през по голямата и вече съвършена скиния , не от човеци направена , влизайки веднъж завинаги в светилището , придоби за нас вечно изкупление.Светилището където влезе Христос са самите небеса.

Законът е добър , заповедите също , но хората сме причината , ние сме криви , а кривото не може да се изправи , това което го няма , не може да се брои.В нас няма нищо добро , няма кой да търси Бога , ни един.Затова Бог прави нещо ново.Създаде един нов човек  , полагайки законите си в сърцата ни и ги написва в умовете ни , като забравя старите ни грехове , но не без проливането на кръв.Кръвта на Сина.

Понеже законът съдържа в себе си само сянката на бъдещите добрини , не самият образ , същността на нещата , то той не би могъл никога да направи съвършени  тези които жертват.Жертвите им напомнят непрестанно за греховете.Затова Христос идвайки , отменя първото и постановява второто , нещо ново , което е по Божията воля.Това е принасяне на една единствена съвършена жертва , Неговото тяло и кръв.С това всичко свършва.Това е съвършената жертва.Тези които се освещават чрез Него , са завинаги усъвършенствани , нещо което не можеше да стане по старият завет.Божият закон е написан в сърцата им.Те нямат вече съзнанието за стари грехове , понеже Бог ги забрави , след проливането на кръвта на Сина Му.

Имаме тази заповед – да обичаме Бога с цялото си сърце и душа и ближният си както себе си.В това се съдържа всичко .Нито една  от  заповедите не е изключена тук.
За съботната , Господ е обяснил нагледно , който чете нека сам разбира.

Заветът е написан     в сърцата ни.Това е Божие дело.И както безпощадно умира някой при престъпване на първият завет , така е и сега, този който счете за просто нещо кръвта на Божият Син, кръвта на завета , и го отхвърли , го очаква едно огнено негудование , което ще го пояде.

Сега сме освободени от закона , не защото той е отменен , а понеже , умряхме с Христос и животът ни е скрит в Бога , за да служим по нов начин , в Духа , а не по стария начин , по буквата.Чрез закона познахме греха , той оживя и ние умряхме.Не законът беше виновен , но нашият грях.Той ни умъртви , защото ,  законът е духовен , а ни сме от плът , продадени под греха.Но Исус направи така , че ни направи духовни поклоници , написвайки закона си в сърцата ни , за да служим на Божият закон с ума си , а плътта да умъртвяваме постепено чрез Духа в нас , понеже Той е по силен от плътта.

И сега няма осъждане за онези които са в Христос , понеже сме освободени от закона на греха и смъртта чрез законът на животворящият Дух  в Христос.Така се изпълняват изискванията на закона в нас , ходейки в Духа и ако се водим от Божият Дух , сме Божии синове , не се страхуваме както преди , но вече казваме като синове – Авва , Отче.По този начин Божият Дух в нас свидетелства заедно с нашият дух че сме Божии деца.

Затова Господ пусна прелюбодейката и не даде на другите грешници да я осъдят.Понеже Той се осъди сам наместо нея.Но ако тя счете за просто нещо това , и впоследствие презре кръвта на новият завет , огненното негудование я чака , ако и да е била пусната тогава и да и е било простено прегрешението.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #136 on: August 30, 2009, 10:48:54 AM »
Не знам дали си си чел отново съобщението, small axe, но всичките тези думи показват голямо объркване в това какво е значението на понятията, които употребяваш, както и какво говорят пасажите, които използваш, за да докажеш грешни твърдения.

По отношение на баптистките ти разбирания - те са плод на това, на което си бил научен, независимо дали четеш такива книжки или не. Важно е с кой се събираш и чии разбирания наследяваш. Това, че си изследвал Писанията не знам колко е вярно, тъй като не си изследвал откъде идват пасажите, които цитираш и за какво се говори в тях. Става въпрос за елементарно прочитане на текст. Все още мнозина от вярващите имат проблем дори със съдържанието на текста. Какво да говорим за по-дълбоки неща...

Не знам дали правиш разлика между "закона на греха" и "закона на Мойсей", че го цитираш, че сме били освободени от "закона на греха". И това го говориш в контекст за закона на Мойсей.

Това, което не се разбира е законите, които Бог полага в сърцата на тези, които се покаят от нечестивите си пътища, различни ли са от тези, които е дал в закона на Мойсей.

Виждам, че ползваш стария договор и законът на Мойсей малко като синоними. Завършва стария договор и изведнъж Бог написва закона си в сърцата ни... Но кой е този закон и какви са заповедите там?

Казваш, че "заветът е написан в сърцата ни", което нещо аз не срещам в Словото.

Също казваш:
Quote
Сега сме освободени от закона , не защото той е отменен , а понеже , умряхме с Христос и животът ни е скрит в Бога , за да служим по нов начин , в Духа , а не по стария начин , по буквата.

Интересен е начинът, по който навързваш няколко пасажа от Словото, но нека да видим контекста на това, което пише.

Твоето твърдение е, че "сега сме освободени от закона, понеже умряхме с Христос и животът ни е скрит в Бога". Точният пасаж е от Колосяни 3:3. Ето и по-разширен пасаж:


  2. Мислете за горното, а не за земното;
  3. защото умряхте, и животът ви е скрит с Христа в Бога.
  4. Когато Христос, нашият живот, се яви, тогава и вие ще се явите с Него в слава.
  5. Затова умъртвете природните си части, които действуват за земята: блудство, нечистота, страст, зла пощявка и сребролюбие, което е идолопоклонство;
  6. поради които иде Божият гняв върху рода на непокорните;
  7. в които и вие някога сте ходили, когато живеехте в тях.


Тук виждам заповеди като умъртвяване на природните части - блудство, нечистота, страст, зла прищявка, сребролюбие. Тези неща като заповед за умъртвяване ги виждам и в Мойсеевия закон. Не виждам разликата в принципа. Нито виждам, че "умряхте и животът ви е скрит с Христа в Бога" да означава, че сме умряли спрямо Мойсеевия закон, но умиране спрямо стария човек и стария живот.

Другият пасаж, който намесваш тук е от 2 Коринтяни 3, където пише:

  4. Такава увереност имаме спрямо Бога чрез Христа.
  5. Не че сме способни от само себе си да съдим за нещо като от нас си; но нашата способност е от Бога,
  6. Който ни и направи способни като служители на един нов завет, - не на буквата, но на духа; защото буквата убива, а духът оживотворява.
  7. Но, ако служението на онова, което докарва смърт, написано с букви, издълбани на камък, стана с такава слава, щото израилтяните не можеха да гледат Моисея в лице, поради блясъка на лицето му, който впрочем преминаваше,
  8. как не ще бъде служението на духа с по-голяма слава?
  9. Защото, ако служението на онова, което докарва осъждане, стана със слава, служението на онова, което докарва правда, го надминава много повече в слава.
  10. (И наистина, онова, което е било прославено, изгуби славата си в това отношение, поради славата, която превъзхожда).
  11. Защото, ако това, което преминаваше, бе със слава, то много по-славно е трайното.


Ако забележиш никъде не пише за Мойсеевия закон, а пише за договора, който Бог сключи по времето на Мойсей. Пише, че по нов договор служат, а не по нов закон.

Затова казвам, че на теб не ти е ясно още каква е разликата между закон и договор, както и на мнозина други. Ако те питам във въпросник, сигурно ще отговориш правилно. Но по отношение на разбиранията продължаваш по инерция и бъркаш тези понятия, както и вадиш пасажи от контекста и се опитваш да ги използваш да докажат твърдения, за които тези пасажи не са били предназначени.

Ако наистина си сериозен относно изследване на Писанията, трябва поне да си запознат с текста и с контекста на често цитирани пасажи.

Проблемът е, че тези неща, за които говорим много пъти в темите са неща, които са записани ясно в текста. Непознаването на текста е причината да се цикли толкова много върху тези теми. Знаят се 5 пасажа от проповеди и книжки и се върти и суче около тях, но не се знае защо и къде и по какъв повод са писани тези пасажи. Това изследване - къде как и какво пише - може да го направи и нечестив човек, защото просто текстът го показва. Има неща, които са ясни от самото съдържание на текста, но толкова много лъжеучения има и заблуди, че това пречи дори от съдържанието да се види какво се има предвид...

Ако още стоим на тази позиция, че съдържанието на текста не е ясен... ами това е много жалко, защото кога ще стигнем до по-дълбоки неща?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #137 on: August 30, 2009, 15:55:15 PM »
да си призная , тишо , малко съм учуден от това което пишеш.
Разбира  се че съм прочел това което съм ти написал.Аз не съм го преписал отнякъде , нито чул от проповед , както казваш , но седнах и ти го написах , след като съм размишлявал по Писанията.Това което съм писал , е само , казвам пак, само въз основа на Словото и нищо външно.

Сега ще кажа , както обичаш и ти да казваш , опаши се като мъж и едно по едно ми посочи , нещата в постинга ми които не са правилни според теб.Едно по едно , ако се аргументираш  със Словото и покажеш други изводи по темата , различни от това което съм писал ,ще се съглася с теб.Аз съм убеден , че това което ти пиша по горе , е това което Писанието казва.Текстовете , основните , върху които съм размишлявал са от писмото към евреите и писмото към римляните.Като това се подкрепя от другите Писания.

Ако имаш проблем с неща писани там , не съм виновен аз.
Аз , обаче вярвам че нямаш такъв проблем.Просто не си се замислил повече над това което съм ти написал.

Относно това кой закон Бог е написал на сърцата ни , мисля че е ясно.Това не са наредбите и постановленията на Моисей , обясних защо.Това е законът на Бога , който ти добре познаваш - Изход 20 гл.2-17
Това че съм написал, че заветът е написан в сърцата ни е моя техническа грешка.По нагоре съм посочил че законът е записан вв сърцата ни.Сбъркал съм се там при писането , прав си за което.

Разликата между старият договор и новият договор е ясна.Посочил съм това . Под старият договор хората  не можеше да станат съвършени , под новия могат.Понеже новият договор е съвършен , докато старият е несъвършен ,  .Жертвата при новият е съвършена , при старият не е , но жертвите са само образ.

И така , очаквам да ми посочиш едно по едно нещата които не са правилни в това което съм ти написал , понеже имаш доколкото виждам и разбирам от постинга ти някакви възражения и резерви , а както казваш имам грешни твърдения.
Нужно е да покажеш тези грешни твърдения./освен грешката която съм допуснал пишейки вместо закон , завет/

поздрави!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #138 on: August 30, 2009, 16:47:31 PM »
small axe,

Аз съм цитирал само 2 неща от твоите, които сметнах, че са достатъчно критични и съм писал върху тях достатъчно дълго. Коментирал съм върху тях достатъчно ясно, използвайки съответната пунктуация и форматиране.

Ти пишеш за завети, тук там намесваш "закона на греха", цитрайки го в един контекст със закона на Мойсей, говориш за закон написан в сърцата (за който попитах кой е той и какво му е съдържанието)... Както казах коментирал съм много малко от нещата, които си писал, които счетох, че са корен на объркването ти.

И след всичко това което каза си писал "Затова Господ пусна прелюбодейката...". И как така "затова", не става ясно. Нито беше Христос възкръснал, за да ползваш пасажа, че законът щял да бъде написан на сърцата на Божиите хора, нито в този момент бяха налични обещанията, за които пророците пророкуваха. И как така след толкова много твои думи (доста объркани на места, които коментирах) заключаваш "затова Господ пусна прелюбодейката"...

Изводът ти ми прилича все едно да кажа, че тъй като sin(90) = 1, затова модерният интериорен дизайн изглежда толкова плоско и студено.


Прочети, все пак, отново това, което съм писал. Не го пиша, за да се заяждам или да се намирам на приказка, но смятам, че нещата са много сериозни и думи като твоите съм ги чувал много пъти през годините. Както ти обясних тези думи и "доказателства" са доста плитки и нямат общо с това, което пише в текста, но като китка са навързани стихове и стихове, които нямат общо с тезата, която се доказва.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #139 on: August 30, 2009, 17:14:00 PM »
не мисля че се заяждаш.

Сега , кажи , каква според теб е тезата която аз искам да докажа?

Аз казвам това което пише в текстовете на Словото.Кой знае колко не тълкувам , почти цитирам , понеже е ясно написано.Който се съмнаява , да си прочете посл.към римляните и евреите.

Казах ти какво имам в предвид под закон записан на сърцата.Обяснил съм , защо Господ пусна прелюбодейката , понеже имаше право да го стори , като някой който ще понесе наказанието което тя заслужава.Какво не е ясно тук?

Каква според теб е неправилната теза , която аз защитавам?Казваш че доказателствата ми са плитки.Какво според теб доказвам аз , с което ти не си съгласен?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #140 on: August 30, 2009, 17:41:47 PM »
Брадвичке, благодаря ти за обяснението, което даваш. И на мен ми се искаше да кажа тези неща, но не съм толкова добър в обяснението.
А за Тишо - съвсем не съм учуден от неговите резерви, защото той си е заквасен с адвентизъм. И това му пречи да види истината, която би го направила свободен.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #141 on: August 30, 2009, 17:56:02 PM »
small axe,

Показах ти, че цитираш оттук-оттам, но без да доглеждаш какво цитираш и за какво става въпрос.

Дадох ти и пример за това. Нека го цитирам отново:
Quote
Сега сме освободени от закона , не защото той е отменен , а понеже , умряхме с Христос и животът ни е скрит в Бога , за да служим по нов начин , в Духа , а не по стария начин , по буквата.

Това, че не "тълкуваш" не е вярно, защото цитираш оттук-оттам и накрая вадиш извод, базиран на тези цитати, който извод няма общо  с това какво пише в пасажите, откъдето вземаш тези цитати (и ги събираш в 1 изречение, без да имат общо).

Вземи и прочети внимателно това, което съм писал. Не е редно да повтарям 3-ти път какво съм ти писал (и то ти цитирам само част от това, което съм коментирал) и ти да ме питаш отново "какво неправилно съм казал".

Писах, че доказателството на тезата, че Исус оправдал прелюбодейката е неправилно, т.е. няма нищо общо с доказателство. Дадох ти пример със sin(90), което е еднакво "правилно" доказателство, както това, което предлагаш.




Quote
А за Тишо - съвсем не съм учуден от неговите резерви, защото той си е заквасен с адвентизъм. И това му пречи да види истината, която би го направила свободен.

constant,

Приемам този твой коментари като поредната ти подигравка.

Ненавиждането на Закона е характерна черта на днешното християнство. Това, че адвентистите са се хванали за 5 неща от Мойсеевия закон и са се вплели в тях с неразбиране, не означава, че Мойсеевия закон е лош (както писах, или по-точно "цитирах", е сянка на бъдещите добрини и обясних какво е "сянка" за тези, които не се замислят). По същия начин може да се каже, че днешните харизматици са се вплели в 5 неща, свързани със Святия Дух, и са причинили много обърквания у мнозина. Това не прави Святия Дух лош.

Ако четеше внимателно това, което отговорих в предния си отговор към теб, щеше да имаш повече яснота.

Сега твоите подигравки са неуместни. По същия начин можеш да се подиграваш и на Месията, който каза, че небето и земята ще преминат, но нито една точка от Закона няма да премине. Опасявам се, че твоят месия е друг и има друг закон. Иначе нямаше да имаш такива пропуски като този цитат на моя Господ...


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #142 on: August 30, 2009, 18:30:17 PM »
Не се подигравах, като казах, че си заквасен с адвентизъм.
Тези стихове, които визираш са любимите на адвентистите.
Матей 5: 17. Да не мислите, че съм дошъл да отменя закона или пророците? Не съм дошъл да отменя, а да изпълня.
  18. Защото, истина ви казвам: докато премине небето и земята, нито една йота, нито една точка от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне.

С това те, както и ти, казвате, че законът не е отменен и е все в пълна сила, така все едно, че Христос не се е пожертвал и Нов завет няма.
Исус не отмени закона, наистина, а го изпълни съвършено. Всичко от закона се сбъдна до послената чертичка - но в Исус. Само в Него и в никой друг човек.
Сега в Новият завет, всеки, който повярва и изповядва Господ Исус Христос, е мъртъв за закона, чрез смъртта на Христос.
Според закона, ние трябва да умрем. Но скрити от него, в Христос, живеем. Изкупени сме от претенцията на закона и сме притежание на Христос.
Заповедта, която имаме от Господ Исус е, да слушаме и изпълняваме Словото Му и словото на Неговите апостоли.
 Поради това обичаме Божието Слово, защото ни открива всичко това.
Старият Завет сочи към идващия Месия, а Новият ни Го разкрива.

Сянката и образът, не се различават само по детайлите.
В образът имаме контакт със самата личност, докато сянката само ни показва, че личността се задава.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #143 on: August 30, 2009, 19:50:12 PM »
Не се подигравах, като казах, че си заквасен с адвентизъм.
Тези стихове, които визираш са любимите на адвентистите.
Матей 5: 17. Да не мислите, че съм дошъл да отменя закона или пророците? Не съм дошъл да отменя, а да изпълня.
  18. Защото, истина ви казвам: докато премине небето и земята, нито една йота, нито една точка от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне.

С това те, както и ти, казвате, че законът не е отменен и е все в пълна сила, така все едно, че Христос не се е пожертвал и Нов завет няма.
Исус не отмени закона, наистина, а го изпълни съвършено. Всичко от закона се сбъдна до послената чертичка - но в Исус. Само в Него и в никой друг човек.
Сега в Новият завет, всеки, който повярва и изповядва Господ Исус Христос, е мъртъв за закона, чрез смъртта на Христос.
Според закона, ние трябва да умрем. Но скрити от него, в Христос, живеем. Изкупени сме от претенцията на закона и сме притежание на Христос.
Заповедта, която имаме от Господ Исус е, да слушаме и изпълняваме Словото Му и словото на Неговите апостоли.
 Поради това обичаме Божието Слово, защото ни открива всичко това.
Старият Завет сочи към идващия Месия, а Новият ни Го разкрива.

Сянката и образът, не се различават само по детайлите.
В образът имаме контакт със самата личност, докато сянката само ни показва, че личността се задава.

constant,

Ти си пример за съвременния християнин, който не познава нито Писанията, нито посланията на апостолите. Аз също не ги познавам толкова добре колкото примерно един фарисеин, но опитвам да се очистя от кваса, с който и ти и аз сме били заквасени, и гледам да внимавам на това, което наистина пише в цялостния контекст на Словото и да не следвам добре заучените и повтарящи се проповеди. Това очистване от кваса става ежедневно.

Това, че даден стих бил любим на адвентистите и аз го цитирам прави ли ме адвентист? Това не го ли каза моя Господ? И той ли е адвентист?

Аз не съм бил адвентист и не съм заквасен с адвентизъм, нито съм бил в техните среди. Има много написано относно това във форума. Явно не си чел.

Законът не е отменен, защото Исус казва така, а не защото "аз казвам". Законът на Мойсей е сянка на бъдещите добрини. Седни и размисли върху това, вмето да зацикляш и да повтаряш едни и същи неща, които даже не са верни.

Законът на Бога (истинският закон) е първообразът на закона на Мойсей и няма принципни разлики с него. Ето защо законът на Мойсей като принцип и като пророчества не е отменен.

Законът още не се е сбъднал докрай. В закона пише неща относно Второто Идване на Господаря и това още не се е сбъднало. Това е в унисон с думите на Христос.

Господ Исус самият е казал, че небето и земята ще преминат, но нито една йота от закона няма да премине, докога?... Докато всичко не се сбъдне.

Quote
Според закона, ние трябва да умрем. Но скрити от него, в Христос, живеем. Изкупени сме от претенцията на закона и сме притежание на Христос.
Според чий закон трябва да умрем? Според първообраза или според сянката? Кой от двата закона е с променени принципи? Какво е съдържанието на двата закона?

Според кой закон умряха Ананий и Сапфира?



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #144 on: August 30, 2009, 23:33:43 PM »
Quote
Сега сме освободени от закона , не защото той е отменен , а понеже , умряхме с Христос и животът ни е скрит в Бога , за да служим по нов начин , в Духа , а не по стария начин , по буквата.

явно това което съм написал горе е проблем за теб.

 Но ето какво казва павел в римляни:

И тъй, братя мои, и вие умряхте спрямо закона чрез Христовото тяло, за да се свържете с друг, сиреч, с възкресения от мъртвите, за да принасяме плод на Бога. 
 Защото, когато бяхме плътски, греховните страсти, които се възбуждаха чрез закона, действуваха във вашите телесни части, за да принасяме плод който докарва смърт; 
но сега, като умряхме към това, което ни държеше, освободихме се от закона; тъй щото ние служим по нов дух, а не по старата буква.


А ето какво се казва в посланието към евреите:

но на дело Христос е получил служение толкоз по-превъзходно, колкото и завета, на който Той е ходатай, е по-превъзходен, като узаконен върху по-превъзходни обещания. 
 Защото, ако оня първи завет е бил без недостатък, Бог не би търсил място за втори. 
 А напротив, когато порицава израилтяните, казва: "Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще сключа с Израилевия дом и с Юдовия дом нов завет; 
 Не такъв завет, какъвто направих с бащите им В деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из Египетската земя; Защото те не устояха в завета Ми, И Аз ги оставих, казва Господ. 
 Защото, ето заветът, който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа законите Си в ума им И ще ги напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат мои люде; 
 И няма вече да учат всеки съгражданина си И всеки брата си, като му казват: Познай Господа; Защото всички ще Ме познават, От малък до голям между тях. 
 Защото ще покажа милост към неправдите им И греховете им (и беззаконията им) няма да помня вече". 
 А като каза "нов завет", Той обявява първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване.


Кое е отменено?Божиите заповеди ли? Не , разбира се.
Променен е заветът и свещенството.Сега той / заветът е съвършен , и без недостатък./
Божиите заповеди са записани в сърцата на поклонниците , които се покланят с дух и истина.Всички правила и постановления в Моисеевия закон , са изпълнени в Христос.И съответно няма защо вече да се съблюдават.Заветът е друг.

Пак питам , каква е тезата която аз защитавам според теб и с която ти не си съгласен.



Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #145 on: August 31, 2009, 11:18:17 AM »
Гледам, че не се прави от constant и small axe разлика между Завета на синайската планина и Закона. Това са две различни неща.

Стария Завет е договор сключен между Бог и Израел на Синайската планина чрез посредничеството на Моисей и на Господния Ангел. Докато Закона е писмената форма на Божията правда.

Един договор може да остарее и да премине в нов договор, според както и стана със синайския договор, който беше заменен от Новия договор сключен чрез Божия Син с Израел.

Докато закона не може нито да остарее, нито да бъде отменен, защото това означава Божията правда да остарее или да бъде отменена. И е много важно да се разбира тази разлика.

Ако Божията правда се изрази в писмен вид, чрез букви - то това е Закона. Ако се изрази в човешка плът - то това е Йешуа от Назарет. Закона и Йешуа са едно и също нещо (Божията правда) представено по различен начин.

И това, което Писанията на апостолите ни учат е че поради човешката плът (Римл. 8:3), БУКВАТА не ползва човека, но не поради проблем с буквата, а поради проблем с човека. Следните думи от посланието към Римляните е много важно да се осмислят и разбират:

Римл. 7:4  И тъй, братя мои, и вие умряхте спрямо закона чрез Христовото тяло, за да се свържите с друг, сиреч, с възкресения от мъртвите, за да принасяме плод на Бога.
Римл. 7:5  Защото, когато бяхме плътски, греховните страсти, които се възбуждаха чрез закона, действуваха във вашите телесни части, за да принасяме плод който докарва смърт;
Римл. 7:6  но сега, като умряхме към това, което ни държеше, освободихме се от закона; тъй щото ние служим по нов дух, а не по старата буква.
Римл. 7:7  Тогава що? Да речем ли, че законът е грях? Да не бъде! Но напротив, не бих познал греха освен чрез закона, защото не бих познал, че пожеланието е грях, ако законът не беше казвал: "Не пожелавай".
Римл. 7:8  Но грехът понеже взе повод чрез заповедта, произведе в мене всякакво пожелание; защото без закон грехът е мъртъв.
Римл. 7:9  И аз бях жив някога без закон, но когато дойде заповедта, грехът оживя, а пък аз умрях:
Римл. 7:10  намерих, че самата заповед, която бе назначена да докара живот, докара ми смърт.
Римл. 7:11  Защото грехът, като взе повод чрез заповедта, измами ме и ме умъртви чрез нея.
Римл. 7:12  Тъй щото законът е свят, и заповедта свята, праведна и добра
Римл. 7:13  Тогава, това ли, което е добро, стана смърт за мене? Да не бъде! Но грехът ми причинява смърт чрез това добро нещо, за да се показва, че е грях, тъй щото чрез заповедта, грехът да стане много грешен.
Римл. 7:14  Защото знаем, че законът е духовен; а пък аз съм от плът, продаден под греха.




Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #146 on: August 31, 2009, 12:10:53 PM »
Quote
И това, което Писанията на апостолите ни учат е че поради човешката плът (Римл. 8:3), БУКВАТА не ползва човека, но не поради проблем с буквата, а поради проблем с човека. Следните думи от посланието към Римляните е много важно да се осмислят и разбират:

е та нали и аз това казвам , де.Прочети ми постинга от август 30, 2009, 09:54:17   и от 30, 2009, 23:33:43 »

Само че ти казваш , че не правя разлика , а тишо направо казва че правя грешни твърдения.Та за това питам пак каква, е тезата според вас , която защитавам и която е грешна.
Понеже твърдя че нищо от изводите които съм написал не е погрешно и се основава само на ПИсанията.

Казах ясно кое Бог записа на сърцата на духовните си поклоници.
Това не са постановленията и наредбите свързани със старият договор, тази част  закона, която много ясно обяснява как трябва да се извършва жертвената система и  описва службите, които трябва да се правят в земното светилище.
Докато написаното в Изход 20 гл.2-17   , е това което Бог написва на сърцата на вярващите.Това е което сам Бог е записал на каменни плочи , казва се че е записано с Божия пръст.Тези плочи стоят в ковчега на Божия завет.
В ковчега нямаше друго освен двете каменни плочи, които Моисей положи там на Хорив, гдето Господ направи завет с израилтяните, когато бяха излезли от Египетската земя.

И в него приготвих място за ковчега, в който е заветът, който Господ направи с бащите ни, когато ги изведе из Египетската земя.
Това , което е записано на плочите с Божият пръст , остава , но поради човешката слабост , Бог праща Сина си в жертва за грях и осъжда греха в плътта.Ние , вярващите умряхме с Христос/както писах/ , умряхме спрямо закона.

Това /записаното в Изход20 гл. 2-17/ Бог записва на плочата на сърцето на духовните си поклоници.Така те с ума си слугуват на Божия закон.Служат по нов дух.

Ето цитирам пак това което бях цитирал по - рано:

И тъй, братя мои, и вие умряхте спрямо закона чрез Христовото тяло, за да се свържете с друг, сиреч, с възкресения от мъртвите, за да принасяме плод на Бога. 
 Защото, когато бяхме плътски, греховните страсти, които се възбуждаха чрез закона, действуваха във вашите телесни части, за да принасяме плод който докарва смърт; 
но сега, като умряхме към това, което ни държеше, освободихме се от закона; тъй щото ние служим по нов дух, а не по старата буква.


А обясненията дадени от Бога за жертвената система и службите в земното светилище , бил написан от Мойсей в книга .Тези неща  са само сянка , а не самият образ на нещата.И като такива са несъвършени , за разлика от съвършеното което идва с Христос и съвършената Му първосвещеническа жертва.

Колко пъти да го обяснявам това и постоянно да чувам , как не съм прав и греша , нищо не било  така , всичко е погрешно , цитирам оттук оттам , без да ми е ясно и други такива странни констатации?

Момчета , истината не е дошла с вас , нито с вас ще си иде.Така че допуснете , че и други , виждат и разбират:))


Каква е неправилната ми теза?Какво неразбираме?


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #147 on: August 31, 2009, 13:04:57 PM »
Тезата ти, small axe, трябва да бъде нещо, което да обори или защити това, което е основната линия на темата, а тя е... ?

В момента говорим неща, които са важни, но не става ясно защо Христос каза така на прелюбодейката...

Това, което ти говориш са предимно неща, касаещи хората след възкресението на Христос. Говорим за момента точно тогава. Ти говориш за много неща, които не касаят този момент.

Друг е въпросът дали в днешния момент е валидно това наказание (което също беше зададено като въпрос в темата).

След като изясних линията на темата, можеш да продължиш според това.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #148 on: August 31, 2009, 18:38:25 PM »
Добре , значи е ясно че в написаното по горе няма някакъв проблем.Макар постоянно да излизаше така сякаш има такъв.

Сега горното , разбира се, е в пряка връзка с темата , която е убиването с камъни в наши дни.Тоест не е офтопик.

Дали убиването с камъни в наши дни  е възможно и наложително или не?

Нито е възможно , нито наложително.
Не е възможно поради законите днес.Но по важното е че не е наложително , поради факта , че днес , заветът който имаме с Бога , е променен към съвършен , за разлика от предишният . Променен е от самият Бог.
Написаното от Бога , написано от Него върху каменните плочи е същото и никога не ще се промени.То е добро и чудесено.
Разликата е в това , че този завет е записан вече върху плочата на сърцата на духовните Му поклоници.Така те му служат в духа с ума си , мразят нечестието и обичат правдата.Наслаждават се в Божия закон.Ако съгреши някой , имаме застъпник при Отца , Исус Христос - Праведният.

Свещенството е променено.Вече има един вечен Първосвещеник , в самите небеса , който ходатайства за нас.Кръвта от козли , и телета е ненужна ,  цялата жертвена  система описана точно от Моисей постановленията и службите  в  земното светилище бидейки само сянка на същността , отпада , понеже се изпълнява съвършено в Христа.

Защото Той [Христос] е нашият мир, Който направи двата отдела едно и събори средната стена, която ги разделяше, като в плътта Си унищожи враждата, т. е. закона със заповедите Му, изразени в постановления.

Това го пиша , като обобщение , не че не е ясно на вас , или на  някой друг.

Какво става с невярващите , прелюбодейци и прелюбодейки , и престъпници на всичко описано на каменните плочи?
Тяхната присъда , ако не се покаят и повярват в Месията , е гибел в езерото горящо с огън.Така че Бог не се променя в наказанието си за греха , и наказанието е гибел , както беше и в наредбите на Моисей. Сам Бог ще ги унищожи.

Ние , като вярващи , стоящи в този нов договор , не сме призовани да ги наказваме със смърт , понеже Бог е който ще ги съди.Призовани сме да се молим  дано Бог да даде покаяние на хората които не Го познават и живеят в грях.

Призовани сме също , да съдим вътрешните. Отлъчвайки от събранията нечестивите , с цел да се покаят , с цел да се предпази стадото от лошият квас и с цел да изявяваме Божията святост и омраза към греха.Понеже   едно отлъчване от тялото /и  при липса на покаяние / , е равнозначно на смърт за този човек.Но при покаяние , е равнозначно на живот.

Това може и трябва  да става в наши дни , в дните на новият договор.А не убиване с камъни.

Защо Исус пусна прелюбодейката и и каза че не я осъжда?Понеже само и единствено Той можеше да стори това , давайки впоследствие кръвта си наместо нейната.
Така демонстрира , че  Той съди   и съответно прощава , но не без кръв.Те , като грешници , не трябва вече да убиват с камъни , нещата се променят.Естествено постепено , не изведнъж.Много хора са били убити с камъни след това и то заслужено.Но това което е днес , Господ го е демонстрирал още тогава.  .Грешниците няма защо да мятат камъни , понеже Бог ще го стори един ден , ако човекът презре кръвта на Христос.

Възможността за покаяние , дори от грях като убийство и прелюбодейство, и връщане в тялото е възможна поради съвършената първосвещеническа жертва на Исус.Под Моисеевият закон такъв човек , щеше да бъде убит на място с камъни , ако беше хванат.
Случката с Давид и Витсавее , ни демонстрира едно покаяние от страна на Давид , и приемането на това покаяние от страна на Бога/ със съответните последствия  , заради греха естествено/ , още във времето на Моисеевия закон.И това тогава беше възможно само поради бъдещата пролята кръв на Господ Исус.

Защо  Господ , каза на другите , там присъстващи , ако нямат грях тогава да хвърлят камък?Нали в закона на Моисей е записано , да я убият.
Той не им даде , не толкова защото те бяха лицемерни и имаха грехове , те няма как да нямат , а понеже Той е там . Бог е там и им демонстрира нещо ново/ макар в миналите времена да се е случило и на Давид/.
Той , Бог е този който ще съди справедливо в определеното време.Не те.Той ще даде себе си , и за това има право да я пусне , без да наруши наредбата записана от Моисей.Според която наредба , тя трябваше да бъде убита с камъни.?Бог винаги е съдел нечестивите.И чрез хората които  точно са съблюдавали наредбите записани от Моисей и по други начини , сега Исус показва  ,че Той ще съди и прощава , понеже Той е определеният от Бога , Който ще съди света , като Бог впоследствие дава свидетелство за това , като Го възкреси от мъртвите.

Сега наредбите и постановленията не са нужни , това което Бог каза на каменните плочи- "Не прелюбодействай" , важи с пълна сила , но наказанието според наредбата записана на книга от Моисей , го понесе Христос впоследствие.Както беше понесъл и давидовият грях , за който наредбата от Моисей не предвиждаше друго освен смърт.Но , дори тогава сам Бог каза на Давид чрез устата на пророк Натан - "Господ отмахна греха ти , няма да умреш"

Господ каза на прелюбодейката , да не съгрешава вече и я пусна.Така пуска и нас, вземайки греховете ни , но ако останем в тях , без покаяние и вяра , горко ни.Наказанието винаги е било и ще си остане смърт.

А който се покайва и вярва в Месията,  стои в Него и Словото Му пребъдва в него ,за него няма наказание  , грехът няма власт над него . Стои в новият завет с Бога , животът му е скрит с Христос в Бога.И когато Христос се яви , и той ще се яви с Него в слава.



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Убиването с камъни в наши дни
« Reply #149 on: September 01, 2009, 10:44:08 AM »
Добре , значи е ясно че в написаното по горе няма някакъв проблем.Макар постоянно да излизаше така сякаш има такъв.
Това е едно от нещата, с които ще те запомня, small axe. Пишем що пишем и накрая казваш - "ами то няма никакъв проблем с това, което съм писал". А ние всъщност сме писали точно поради проблем.

Не случайно и Watchman писа подобно нещо, че не не се прави ясна разлика между договор и закон. И други забележки имаше по-горе, но интересно е заключението ти (вече няколко пъти срещам такова), че всъщност няма проблем.







Quote
Сега горното , разбира се, е в пряка връзка с темата , която е убиването с камъни в наши дни.Тоест не е офтопик.

Дали убиването с камъни в наши дни  е възможно и наложително или не?

Нито е възможно , нито наложително.
Не е възможно поради законите днес.
Поради законите днес не е възможно и да говориш срещу греха в някои държави. Това прави ли изобличението на греха "невъзможно"? Или да го кажа в по-религиозна терминология - законът е остарял вече и не е възможно да се налага, поради законите днес.

Quote
Но по важното е че не е наложително , поради факта , че днес , заветът който имаме с Бога , е променен към съвършен , за разлика от предишният . Променен е от самият Бог.
Тук говориш за договора.

Quote
Написаното от Бога , написано от Него върху каменните плочи е същото и никога не ще се промени.То е добро и чудесено.
Тук говориш за закона.

Каква е връзката -- какъв е договорът и клаузите му? Какъв е законът и съдържанието му?

Quote
Разликата е в това , че този завет е записан вече върху плочата на сърцата на духовните Му поклоници.
Но каква е връзката между говоренето за договор и закон тук? Плюс това правиш същата грешка повторно, а именно да използваш закон и завет като синоними тук. Пише, че законът на Бога е написан в сърцата на тези, Които се обръщат от нечестивите си дела. Не заветът.

Може би ще кажеш, че ти точно това си имал предвид.

Виждам, че говориш ту за едното, ту за другото, но се усеща липса на яснота какво има в този договор и какво има в този закон и как така доказваш определена теза.

Просто доказателството ти не е издържано. Не можеш да споменеш две изречения, в които имаш погрешно употребена терминология и да кажеш "затова еди какво си".


Quote
Така те му служат в духа с ума си , мразят нечестието и обичат правдата.Наслаждават се в Божия закон.Ако съгреши някой , имаме застъпник при Отца , Исус Христос - Праведният.
Биха ли се насладили в смъртното наказание, бих попитал?

Ако съгреши някой, може да имаме застъпник, но Той е застъпник за Своите Си и е застъпник само за тези, които се покайват. Не за всички Негови, нито за всички човеци.

Това никъде не се вмества в тезата и още по-малко за жената, за която говорим, която беше там още преди Христос да беше застанал отдясно на Отца.

Това, че е застъпник, не му позволява да престъпи Божия принцип, според който не е възможно да оправдае нечестивия ей така.


Quote
Свещенството е променено.Вече има един вечен Първосвещеник , в самите небеса , който ходатайства за нас.Кръвта от козли , и телета е ненужна ,  цялата жертвена  система описана точно от Моисей постановленията и службите  в  земното светилище бидейки само сянка на същността , отпада , понеже се изпълнява съвършено в Христа.
Ако "отпадат", тогава как се изпълняват в Христос?

Тук трябва разбиране върху нещата, а не просто цитиране на пасажи, които мнозина не разбират.

Нека задам един друг въпрос -- нечестивото убийство като заповед, която трябва да се пази, изпълнява ли се от Христос? И ако се изпълнява вече ненужна ли е?

Какво означава "изпълнява се в Христос"? Ясно ли е какво изобщо означава това?



Quote
Защото Той [Христос] е нашият мир, Който направи двата отдела едно и събори средната стена, която ги разделяше, като в плътта Си унищожи враждата, т. е. закона със заповедите Му, изразени в постановления.
И това какво означава? Унищожен ли е закона?

Quote
Това го пиша , като обобщение , не че не е ясно на вас , или на  някой друг.
То не става ясно отново дали разбираш това, което говориш или използваш терминология, като синоними, при все, че не са синоними.

Quote
Какво става с невярващите , прелюбодейци и прелюбодейки , и престъпници на всичко описано на каменните плочи?
Тяхната присъда , ако не се покаят и повярват в Месията , е гибел в езерото горящо с огън.Така че Бог не се променя в наказанието си за греха , и наказанието е гибел , както беше и в наредбите на Моисей. Сам Бог ще ги унищожи.
Наказанието за греха е смърт, а не гибел. Дори и тези, които са се покаяли и вярват в Месията може да ги постигне същата гибел ако отстъпят от Божия път (което разбира се ти и други калвинисти не вярвате, че може да стане...).

И това какво означава във връзка с темата? Прелюбодейката тогава защо беше освободена?


Quote
Ние , като вярващи , стоящи в този нов договор , не сме призовани да ги наказваме със смърт , понеже Бог е който ще ги съди.Призовани сме да се молим  дано Бог да даде покаяние на хората които не Го познават и живеят в грях.
Нека попитам - Ананий и Сапфира когато умряха кой изрече смъртна присъда? Не беше ли Божия човек Петър?

И къде пише да се молим дано Бог да даде покаяние на хората, които не Го познават? Аз не съм чувал такава молитва. Къде го четеш това, че има такава заповед?

Quote
Призовани сме също , да съдим вътрешните. Отлъчвайки от събранията нечестивите , с цел да се покаят , с цел да се предпази стадото от лошият квас и с цел да изявяваме Божията святост и омраза към греха.Понеже   едно отлъчване от тялото /и  при липса на покаяние / , е равнозначно на смърт за този човек.Но при покаяние , е равнозначно на живот. Това може и трябва  да става в наши дни , в дните на новият договор.А не убиване с камъни.
Ананий и Сапфира също бяха отлъчени. И това беше, за да се боят останалите. И то отлъчени завинаги. По същия начин го пише това и в Закона (сянката на бъдещите добрини). Затова тогава смъртната присъда беше чрез убийство с камъни (например). Аз чета също и за предаване на сатана. Това е доста сериозно нещо.


Quote
Защо Исус пусна прелюбодейката и и каза че не я осъжда?Понеже само и единствено Той можеше да стори това , давайки впоследствие кръвта си наместо нейната.
Така демонстрира , че  Той съди   и съответно прощава , но не без кръв.Те , като грешници , не трябва вече да убиват с камъни , нещата се променят.Естествено постепено , не изведнъж.Много хора са били убити с камъни след това и то заслужено.Но това което е днес , Господ го е демонстрирал още тогава.  .Грешниците няма защо да мятат камъни , понеже Бог ще го стори един ден , ако човекът презре кръвта на Христос.
Този ден може да е и сега, между другото, както с Ананий и Сапфира. Бог уби Оза на място също, без никакви обяснения.

Quote
Възможността за покаяние , дори от грях като убийство и прелюбодейство, и връщане в тялото е възможна поради съвършената първосвещеническа жертва на Исус.Под Моисеевият закон такъв човек , щеше да бъде убит на място с камъни , ако беше хванат.
Случката с Давид и Витсавее , ни демонстрира едно покаяние от страна на Давид , и приемането на това покаяние от страна на Бога/ със съответните последствия  , заради греха естествено/ , още във времето на Моисеевия закон.И това тогава беше възможно само поради бъдещата пролята кръв на Господ Исус.
Още във времето на Мойсеевия Закон Бог беше същия и принципите му не се бяха променили. Имаше и други, които съгрешаваха и които се покайваха, не само Давид. Защо обаче някои бяха убивани с камъни? Бог ли се е променил оттогава насам?

Quote
Защо  Господ , каза на другите , там присъстващи , ако нямат грях тогава да хвърлят камък?Нали в закона на Моисей е записано , да я убият.
Той не им даде , не толкова защото те бяха лицемерни и имаха грехове , те няма как да нямат , а понеже Той е там . Бог е там и им демонстрира нещо ново/ макар в миналите времена да се е случило и на Давид/.
Това не се е случвало само на Давид. Кайн също не беше убит. Бог тогава имаше ли същите принципи? Защо не беше убит Кайн?

Виж колко много въпроси пораждат твоите "изводи". И те не отговарят на тези въпроси. Скачаш между "нови" и "стари" неща, които Бог бил направил, но нещо старите излизат същите като новите и няма разлика...

Това все още ти е мътно и не ти е ясно.


Quote
Той , Бог е този който ще съди справедливо в определеното време.Не те.Той ще даде себе си , и за това има право да я пусне , без да наруши наредбата записана от Моисей.Според която наредба , тя трябваше да бъде убита с камъни.
Бог имаше право да я пусне, защото беше дълготърпелив да се покае жената. Не каза, че я обезвинява. Пише ясно, че Той никак няма да обезвини нечестивия. Аз не чета, че той я обезвини, но я пусна да си ходи, защото има принцип, който Бог спази -- той не благоволи в смъртта на нечестивия, но нечестивия да се обърне от нечестието си и да живее. Този принцип е в СИНХРОН със Закона на Мойсей, който е даден от същия Бог.

Христос не я оправда за това, което беше направила, нито каза, че е спасена. Нито пише, че се е покаяла за греховете си.

В Писанията четем много пъти истории за това как хората са съгрешавали на Бога многократно и Бог е търпял и не ги е убивал в милостта си - виж примерно Навуходоносор или Манасия.

Бог не си е променил принципите нито към тази жена, която беше хваната в прелюбодейство, нито в някой друг случай. Той не реши да я пусне, защото беше наближило вече времето да избави хората от дълга, който имаха - заплата за грях и Бог да каже - айде - промоция, тъй като наближи времето...

Бог изобщо не е нарушил заповедите си, нито е нарушил принципите си.

Ключът към извода е Името на Бога, което Той прогласи на Мойсей:
Господ е дълготърпелив и многомилостив, прощава беззаконие и престъпление, и никак не обезвинява виновния, и въздава беззаконието на бащите върху чадата до третия и четвъртия род.

Сигурно ще кажеш, че точно това си имал предвид, но аз чета друго в твоите думи.


Quote
Бог винаги е съдел нечестивите.И чрез хората които  точно са съблюдавали наредбите записани от Моисей и по други начини , сега Исус показва  ,че Той ще съди и прощава , понеже Той е определеният от Бога , Който ще съди света , като Бог впоследствие дава свидетелство за това , като Го възкреси от мъртвите.
Аз виждам, че Христос ще съди хората, а не че ще им прощава. Прошка има само ако има молба. Иначе няма прошка. По времето на Ной се избавиха само 8 човека, които бяха праведни. Останалите погинаха поради нечестието си. Бог не прости на тези 8 човека, но бяха избрани поради това, че Бог благоволи в тях. По същия начин Христос няма да прости на никого ей така, но ще съди справедливо.



Quote
Сега наредбите и постановленията не са нужни , това което Бог каза на каменните плочи- "Не прелюбодействай" , важи с пълна сила , но наказанието според наредбата записана на книга от Моисей , го понесе Христос впоследствие.Както беше понесъл и давидовият грях , за който наредбата от Моисей не предвиждаше друго освен смърт.
Ами тази наредба не я е дал Мойсей, а Бог и тази наредба предвижда и сега смърт. Колко много хора умират, вярващи, поради греховете си и мислейки, че ще скрият от Бога, забелязал ли си? Колко още вършат нечестие, обаче Бог ги търпи, забелязал ли си? И защо е това? За да имат възможност да се покаят, защото справедливият съдия ще каже накрая - имахте възможност и никой няма да може да отговори нищо, защото ще види, че Бог е бил милостив и е справедлив в присъдата си. Тогава всяко коляно ще се поклони пред Бога - и нечестивите също, защото ще видят Праведните Му съдби.

Quote
Но , дори тогава сам Бог каза на Давид чрез устата на пророк Натан - "Господ отмахна греха ти , няма да умреш"

Господ каза на прелюбодейката , да не съгрешава вече и я пусна.Така пуска и нас, вземайки греховете ни , но ако останем в тях , без покаяние и вяра , горко ни.Наказанието винаги е било и ще си остане смърт.
Никъде не пише, че Бог е взел греха на прелюбодейката. Той й заповяда да не съгрешава повече. Изобщо не е казал, че й взема греха. Бог никога не е вземал греха ей така, защото иска. Винаги е имало застъпник - било то човека, който е съгрешил или друг (като Мойсей например).

Това е много голяма спекулация с вземането на греховете...



Quote
А който се покайва и вярва в Месията,  стои в Него и Словото Му пребъдва в него ,за него няма наказание  , грехът няма власт над него . Стои в новият завет с Бога , животът му е скрит с Христос в Бога.И когато Христос се яви , и той ще се яви с Него в слава.
То хубаво, но все пак темата е относно тази жена главно.

И обясних по-горе защо беше пусната и защо не беше убита мигновенно. Никъде в Словото не пише, че грехът има мигновенно следствие - смърт. Но пише ясно, че грехът се развива и накрая ражда смърт. При някои това развитие е кратко, при други е дълго. Бог чака и търпи. Не обезвинява виновния никак (т.е. не прощава никак грехове ей така, защото е дал живота си). Единствената прошка идва, когато има молба или застъпник.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?