Author Topic: Кажи, моля , че си ми сестра!  (Read 41195 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #15 on: July 21, 2009, 11:29:29 AM »
Искам да добавя, че това, което имаме като разбирания в културата, в която живеем не трябва да пречи на това да бъдем обективни за това, което Бог одобрява и осъжда.

Има неща, които изглеждат странни в нашите очи - примерите, които се дадоха тук с Давид, Авраам, Ананий и Сапфира са много интересни и показателни.

В тези примери, обаче, има сериозни разлики. Те не си приличат, въпреки, че за мнозина те са едни и същи принципни казуси.

В Словото няма противоречия и Бог не се променя. Защо тогава едни бяха убити, а други - не?

Изводите с това, че Бог бил толерантен към едни, а към други - не, са богохулства, защото описват Всемогъщия Бог като един, който се променя и който гледа лицемерно - към едни така, а към други - иначе.

Нека това да послужи за пример, че това, което пише и не пише в Словото е изключително важно и не случайно имаме заповед да не прекрачваме границата на писаното.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Сара

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #16 on: July 21, 2009, 11:53:10 AM »
Тихомир, да разбирам ли, че ако се запозная с теб и ти прецениш, че не съм твоя сестра в Господ Исус Христос, мога да очаквам да постъпваш с хитрост спрямо мен?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #17 on: July 21, 2009, 12:36:53 PM »
Първо опитай да осмислиш въпросите, които зададох, защото изводът ти е базиран на това, че всички тези пасажи изразяват една и съща принципна ситуация. Това не е така. Затова и въпросът ти не е правилен и няма да му отговоря.

Открий разликите.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #18 on: July 21, 2009, 12:43:51 PM »
Quote
Изглежда, че когато човек е притеснен, Господ не обвинява, а помага.
Като казах "човек", имах предвид Божи човек, Божие дете.
Quote
Нека да дам още примери:
- Давид каза на Йонатан да каже, че има жертва в родното му място (но не беше така)
- Израел си служеше с хитрост, когато водеше битки
- Авраам 2 пъти каза на Сара да каже, че му е сестра

И в трите примера имаме притеснение на Божии хора, близко до смъртта.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #19 on: July 21, 2009, 12:48:37 PM »
constant,

Ти прочете ли ми постинга за богохулството, което изрече?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #20 on: July 21, 2009, 12:55:20 PM »
Разбира се,
изводът ми не е за хора, които ходят срещу Бога, а за Божии хора.
И повече за конкретните примери, които обсъждаме.
Те не са похвалени за постъпките си, нито обвинени.
Просто Бог помогна.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #21 on: July 21, 2009, 12:56:28 PM »
И с това този "бог" иска да сме в неведение дали постъпките им са правилни или не?

Че то и Павел не е похвален за постъпките си. Тогава откъде знаем, че са от Бога? Също и Ездра не е похвален за постъпките си. Неемия също не е похвален за постъпките си. Илия също не беше похвален за това, че се моли и заваля. Откъде знаем, че са угодни на Бога?

Значи твоят бог е толкова лицемерен, че тези, които са му угодни не ги изобличава, а даже им помага "в греховете", а другите, които не са - ги изобличава?

За моя Бог не съм чел такива неща - даже точно обратното - които люби - тях изобличава.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #22 on: July 21, 2009, 14:20:38 PM »
Това е точно твоят стил :) – преиначаване на думите на инакомислещите участници и бомбастични изказвания.

Може би това е твоята хитрост, за която си мислиш, че ще бъдеш похвален?

Т. е. , ти смяташ, че Аврам постъпи по Божията воля и праведно и хитро, като излъга за Сарайя, че не му е жена?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #23 on: July 21, 2009, 14:30:46 PM »
Ако беше го написал на друг език, можеше и да не те разбера. Но така, както го пишеш на български език виждам, че твоят бог крие греховете на тези, които са му "угодни" и чак им помага, защото било ги страх...

Това трябва доста сериозно да го докажеш от Писанията, защото така подмамваш читателите на форума към нещо, което не го пише в Писанията.

И още нещо - в Словото Авраам не каза "кажи, че не си ми жена", но каза "кажи, че си ми сетра". Виждам, че ти "преиначаваш" думите на Словото в такива, каквито не пише и правиш "бомбастични изказвания". Ето какво Божият Дух е казал чрез Мойсей:
Битие 12:13. Моля те, кажи, че си ми сестра, за да ми бъде добре заради теб и да се опази животът ми заради теб.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #24 on: July 21, 2009, 15:57:52 PM »
И така, Тихомире, Аврам съгреши ли, или постъпи праведно?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #25 on: July 21, 2009, 16:05:19 PM »
Гледам, че не коментира това, което казах.

Но всъщност единственото, което може да се отговори е какво казва Словото по въпроса, а не какво мислиш ти или някой друг.

А също остава висящ и подобен въпрос за Давид - съгреши ли, когато написа Псалм 34 и Божия Дух съучастник ли стана в грях?

Първо трябва да стане ясно кое е грях и кое не е, за да може да се отсъди. Объркването относно тези въпроси идва точно оттам, че не е ясно кое точно е грях и кое не.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #26 on: July 21, 2009, 16:14:37 PM »
Не мога да коментирам зиг - загите ти. Трябва ми нещо твърдо твърдение :) от теб, за да имам на какво да стъпя.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #27 on: July 21, 2009, 16:29:12 PM »
Ако прочетеш внимателно всички съобщения, ще видиш, че това не е зиг-заг, а дефинирам проблема, поради който има обърквания с такива пасажи.

Обаче, вместо да се работи върху проблема се измислят какви ли не "зиг-заг" неща, които нито ги пише в Писанията, а на всичкото отгоре и говорят за един друг лицемерен бог... и всичкото това е, за да се "оправдаят нашите очаквания, въпреки това, което ясно го пише"...

В този момент на повечето им се иска Авраам да е съгрешил, но когато Словото не го потвърждава се мислят какви ли не неща, само и само да се утвърди нещо, което хората искат да пише, но не го пише.

Отново да подчертая, че Авраам не каза "тя не ми е жена", както constant опита да подведе.

Авраам каза, че Сара му е сестра и тя наистина му беше сестра, но не като "пряка кръвна роднина" (ако мога така да се изразя).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #28 on: July 21, 2009, 17:16:26 PM »
Сега вече си по- ясен. Благодаря ти.
И аз мисля, че Aврам не е съгрешил. Но не защото той постъпи почтено, а защото Бог го оправдава.
Подобно, напр. и Давид яде хлябове, които беше забранено да яде, но Бог го оправда.

Quote
Отново да подчертая, че Авраам не каза "тя не ми е жена", както constant опита да подведе.
Извинявай, но аз не съм цитирал Аврам. Написах следствието, а то си беше лъжа. Идват лошите крадливи езичници, със шарещи за плячка погледи. Съглеждат хубавата Сарайя и подпитват Аврам:
   - Това жена ти ли е?
   - Не, тя ми е сетра.
   - Чудесно, мммм....

Е, това ли беше истината?
Бог не се нуждае от твоите адвокатствания, Тихо, за да оправдае човека си.

Quote
Авраам каза, че Сара му е сестра и тя наистина му беше сестра, но не като "пряка кръвна роднина" (ако мога така да се изразя).

Тя, обаче си беше точно кръвна роднина - вж. Бит 20: 12

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #29 on: July 21, 2009, 17:51:22 PM »
Quote
И аз мисля, че Aврам не е съгрешил. Но не защото той постъпи почтено, а защото Бог го оправдава.

Това е крайно несмислено съждение. Хем Авраам не е съгрешил, хем Бог го оправдал, че от какво да го оправдава като НЕ Е съгрешил?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.