Author Topic: Кажи, моля , че си ми сестра!  (Read 41193 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Сара

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Кажи, моля , че си ми сестра!
« on: July 17, 2009, 15:09:17 PM »
Нека разискаме нещо от следните стихове в Битие 12:10-20

10. А настана глад в земята; затова Аврам слезе в Египет да поживее там, понеже гладът беше се усилил в Ханаанската земя.
   11. И когато наближи да влезе в Египет, рече на жена си Сарайя: Виж сега, зная, че си жена красива на глед.
   12. Египтяните, като те видят, ще рекат: Тя му е жена; и мене ще убият, а тебе ще оставят жива.
   13. Кажи, моля, че си ми сестра, за да ми бъде добре покрай тебе и да се опази живота ми, поради твоята дума.
   14. И като влезе Аврам в Египет, египтяните видяха, че жената беше твърде красива.
   15. Видяха я и Фараоновите големци и я похвалиха на Фараона; затова жената беше заведена в дома на Фараона.
   16. И заради нея той стори добро на Аврама, който достигна да има овци, говеда, осли, слуги, слугини, ослици и камили.
   17. Но Господ порази Фараона и дома му с тежки язви, поради Аврамовата жена Сарайя.
   18. Тогава Фараон повика Аврама и рече: Що е това, което ти ми стори? Защо не ми каза, че ти е жена?
   19. Защо ми каза: Сестра ми е, така че аз си я взех за жена; сега, прочее, ето жена ти; вземи я и си иди.
   20. И Фараон му определи човеци, които изпратиха него, жена му и всичко що имаше.
 
Сара се разглежда като образ на покорната жена. Съгласието й да каже половината, а не цялата истина пред фараон се е разглеждало като пример на покорство в трудна и неразбираема за една жена ситуация. Трябваше ли Сара да се съгласи с Аврам и да скрие част от истината?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #1 on: July 17, 2009, 16:02:10 PM »
Тя е била наистина негова сестра, дори не от същите родители.

По интересен е въпросът за други случаи, като примерно когато Давид се престори на луд и чак написа псалм за това.

Или случаите, когато при война едните се преструваха на разбити пред другите, докато всъщност има поставена засада.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Сара

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #2 on: July 17, 2009, 16:42:45 PM »
Тихомир, бих желала в настоящата тема да се разгледа само конкретният въпрос - трябваше ли Сара да се съгласи да каже само част от истината?
Тъй като мисля, че разбирам накъде искаш да поведеш разговора, ще вмъкна още три въпроса:
1. Бог ли накара Аврам да слезе в Египет или той реши да го стори по свое усмотрение? 2. Ако беше запазил доверието си в Бог, дали Бог нямаше да снабди нуждите му от храна?
3. Когато отидем при враговете си в резултат на недоверие в Бог, оправдават ли се всички наши действия, провокирани от желанието ни да оцелеем?

Вярно е че Сара му беше сестра, но всички добре знаем защо Аврам я накара да не каже, че му е жена - защото се страхуваше за собствения си живот.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #3 on: July 17, 2009, 16:55:29 PM »
Най-важното е да се изходи от това какво казва Словото по въпроса и дали в Словото виждаме ясно казано, че това което направи той беше грях, тъй като според днешните "християнски" стандарти ако кажеш на някой, че е прелюбодеец "го съдиш"...

Затова е важно да видим какво Бог има да каже по въпроса.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Сара

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #4 on: July 17, 2009, 17:09:37 PM »
Само моля да не вадим конкретните стихове от контекста. Защото и мен може Аврам да ме накара да кажа, че съм му сестра с идеята да обере банка да речем.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #5 on: July 17, 2009, 17:15:52 PM »
Точно затова не вадим стиховете от контекста.

Нека задам въпроса по друг начин - казва ли Бог, че това, което направи Авраам беше грях?


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #6 on: July 17, 2009, 22:43:11 PM »
Здравей, Сара.

Карай по същество- какво искаш да споделиш? Какво искаш да ни кажеш - каква е поуката от цялата история, според както я разбираш ти?  :-)   

Виждам, че отначалото искаш да напишеш нещо, но все не го правиш - давай, напиши го. По - смело.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Сара

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #7 on: July 20, 2009, 14:01:04 PM »
Vminev, какво по-съществено очакваш да споделя освен самото Божие Слово? Не искам да ви уча на нищо. Самото Слово учи. Исках да прочета разсъжденията ви върху пасажа. Ти как го разбираш?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #8 on: July 20, 2009, 19:12:19 PM »
Здравей, Сара.

Благодаря, че се обръщаш към мен на "Вие", но няма смисъл. Аз съм ти брат в Помазаника.

Относно темата придобих впечатление, че имаш нещо впредвид и искаш да споделиш нещо, затова и задаваш насочващи въпроси.

Аз лично не се притяснявам ако сестра в Бога сподели нещо за обща полза, така че нямам опасения и вътрешни страхове да не би пък "да ме учиш", не съм писал с тази идея.

Иначе по темата нямам какво да кажа, засега. :-)

Поздрави.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #9 on: July 20, 2009, 19:46:48 PM »
На мен примерът ми показва как човешките хитрини водят само до проблеми.
Показва ми и колко Бог е милостив, когато сме глупави.
Поуката за мен е, че упованието в Господа е по- ценно от всичките ми хитрини и планове.

А тези теории за покорността на Сара в този случай не ми са известни, въпреки, че отдавна ходя на черква :) .
По- скоро и тя е била уплашена не по- малко от Аврам. И неговият план и се е сторил работещ.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #10 on: July 20, 2009, 19:58:19 PM »
То и спрямо днешните хуманистични стандарти и Давид е съгрешил като се е престорил на луд, но в Словото не е така... Между другото и това е хитрина. Даже има псалм по случая.

Всяко такова нещо трябва да е оценено от Бога, за да се правят такива изводи.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Сара

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 32
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #11 on: July 21, 2009, 09:21:15 AM »
Тихомир, Давид без грях ли беше? Всичко сторено от него ли мога да приема за свой пример?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #12 on: July 21, 2009, 09:41:08 AM »
Това, което той стори като грях беше явно изобличено от Божия Дух пред целия свят (както в момента може да се прочете).

Ето по-директен въпрос - Псалм 34 от Бога ли е или не?


Псалми 34
  1. {азбучен псалм} (По слав. 33) Псалм на Давид, когато се престори на луд пред Авимелех, който го изгони, и той си отиде. Ще благославям ГОСПОДА по всяко време, прославата Му ще бъде винаги в устата ми.
  2. Душата ми ще се хвали в ГОСПОДА; смирените ще чуят и ще се зарадват.
...


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #13 on: July 21, 2009, 10:36:33 AM »
Изглежда, че когато човек е притеснен, Господ не обвинява, а помага.
Лесно е да стоя отстрани и да съдя мотиви.
Трябва отношението ми да бъде, като на Божия Дух.
Поздрави!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кажи, моля , че си ми сестра!
« Reply #14 on: July 21, 2009, 11:04:21 AM »
Изглежда, че когато човек е притеснен, Господ не обвинява, а помага.
Лесно е да стоя отстрани и да съдя мотиви.
Трябва отношението ми да бъде, като на Божия Дух.
Поздрави!
Откъде го измисли този извод? В какъв бог вярваш?

Нека да дам още примери:
- Давид каза на Йонатан да каже, че има жертва в родното му място (но не беше така)
- Израел си служеше с хитрост, когато водеше битки
- Авраам 2 пъти каза на Сара да каже, че му е сестра

Да не забравяме, че Давид беше по сърцето на Бога и се вижда ясно кога Бог го изобличаваше и кога не. Авраам също беше наречен Божий приятел.

Бог никъде не помага на хора, които умишлено вървят против Него.

Нали уж Словото е това, което ни води? Когато нещо не се хареса от Словото и тогава се започват изводи като този?...

Отново въпрос - от Божия дух ли е Псалм 34 или не? Давид съгреши ли там и Бог записа ли песен, за да възпява "греха" на Давид?

Царство разделено против себе си устоява ли?



Нека да продължа с още по-неудобни въпроси - защо Ананий и Сапфира бяха убити от Бога, а Давид не беше? И отговорът на този въпрос не е както constant си го измисли от сърцето - че Бог помагал на притеснените... ама че наивен извод.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?