Author Topic: Човешката любов и любовта на Бог  (Read 14135 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
И тъй като стигнахме до нещо основно, искам да повдигна въпроса за "любовта".

Знаем, че има много вида любови - човешките са неизброими (като в основата им е егоизма и задоволяване на лични нужди/желания/страсти/дефицити), а Божията чиста любов, пълна с истина е една, непроменима, част от Личността Му и ....няма нищо общо с егоизма.

Искам сега заедно да разгледаме каква е в същността си Божията любов.

При самото споменаване на думичката "любов", във всеки един от нас, вероятно идват различни асоциации. Идвайки от страната на мрачната сянка и от царството на сатана, на нас (може би има някой "късметлия" като изключение?) не ни е представена ПРАВИЛНАТА, ИСТИНСКАТА БОЖИЯ ЛЮБОВ, ИСТИНСКОТО ПЪЛНО БЛАГОВЕСТИЕ НА ИСУС...но всичко е било каша-маша и това е било "пльоснато" като духовна основа.

И досега по форумите срещам изказвания, свързани с думата "любов", но като ги прочета, аз само се усмихвам и си казвам : - Хм, това не е "любов", брат/ сестро! Защото в много от случаите хората, които пледират за любов и липсата `и са вързани в горчива жлъч и заблуди.


В ума и сърцето ни - каква е идеята, какво е определението ни на "любов" (към ближният и Бога)и какво е Божието определение на тази дума.

Тъй като в темата отхвърлихме неправилният вид любов нека сега видим какво е правилната за Божият народ любов и с какво е свързана тя. Каква е любовта на човешкият паднал и изроден род и каква е Божията любов. Разлики ? Прилики?

Владо.

Quote
Господа на славата е паднал
от поредният удар на злият войник
и от устните кръв е пропръскала
по пясъка в двора Пилатов....
Ден на съд и часове на мощно изкупление.
ххххх
Размяната ужасна е : святото Му тяло
за греховната ми плът;
Божествената Му душа
за мойта извратена...;
Пречистата Му кръв
за мойта, пълна със отрова...
ххххх
Господа на славата е паднал
от поредният удар на злият войник
и от устните кръв е пропръскала...
Мой Господ и мой Царю!
Удостой ме с честта да те познавам!
Велик и Свят Спасителю, ела-
покланям се на Теб за Твойто дело;
Ти наистина плати,
за да ме имаш!!!!
 


"... това е Мойта кръв, на новият завет,
която се пролива за мнозина
за прощаване на греховете!" Мат.26:28
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #1 on: July 16, 2009, 14:00:24 PM »
Искам само да се уточни нещо - за чия "Божия любов" става въпрос - за любовта от Божия страна или за любовта на човек към Бога.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #2 on: July 16, 2009, 14:25:25 PM »
То е писано каква е Божията любов (агапе):

1 Кор. 13:
4. Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,
5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,
6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
8. Любовта никога не отпада;...
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #3 on: July 16, 2009, 14:39:32 PM »
С тази разлика, че не "всичко търпи", а "винаги е търпелива". Не "на всичко хваща вяра", а "винаги вярва". Не "на всичко се надява", а "винаги се надява". В противен случай, ако се надяваме само на преводачите, би била много наивна любов (без-умна).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #4 on: July 16, 2009, 15:30:33 PM »
 
Quote
Искам само да се уточни нещо - за чия "Божия любов" става въпрос - за любовта от Божия страна или за любовта на човек към Бога.


Ами - нека разгледаме любовта на вярващите към Бога първо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #5 on: July 16, 2009, 15:52:22 PM »
Joh 21:15  А като позакусиха, Исус казва на Симона Петра: Симоне Ионов, любиш /агапе/ ли Ме повече отколкото Ме любят тия? Казва Му: Да, Господи, Ти знаеш, че Те обичам /филео/. Той му казва: Паси агънцата Ми.
Joh 21:16  Пак му каза втори път: Симоне Ионов, любиш /агапе/ ли Ме? Казва Му: Да, Господи, Ти знаеш, че Те обичам /филео/. Той Му казва: Паси овцете Ми.
Joh 21:17  Казва му трети път: Симоне Ионов, Обичаш /филео/ ли Ме? Петър се наскърби за гдето трети път му рече: Обичаш /филео/ ли Ме? и Му рече: Господи, Ти всичко знаеш, Ти знаеш, че Те обичам /филео/ . Исус му казва: Паси овцете Ми.


Интересен диалог.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #6 on: July 16, 2009, 22:09:33 PM »
Добре, напиши нещо повече за двата вида - "филео" и "агапе".

Защо има такова противопоставяне според теб? Какво е имал впредвид Господа, като е питал и какво- Петър като отговарял? Защо се е наскърбил последният?

Защо, при положение, че Исус Беше (и Е) самият Бог и истинската любов мнозина се съблазняваха (дума с особено отрицателен резонанс всред църковните среди, спрямо причинителят) в Него и Го мразеха и искаха смъртта Му?

Защо Исус, Божието Слово, Единородния и Възлюбен Син, дошъл в изпълнение на възможно най- невероятната "мисия" - мисия за спасяване на човечеството, пълен с любовта на Бог срещна опозиция и омраза и отхвърляне от страна на човешката раса?

Защо Божият любов се конфронтира с човешката и човеците по принцип ?

Как трябва вярващите да любят "правилно" Святият Бог?

Например- мнозина днес говорят за любов помежду вярващите и към Бога, но аз не съм съгласен че те обичат наистина Бога и ближният, защото ...според мен истинската любов мирише на Голгота, а тяхната мирише на его. И другото е, че в повечето случаи когато някои заговори "да се обичаме, а не да се съдим", той иска да манипулира истината и да прокара зло и заблуди от лукавият.

Редица призиви по сайтове отправени от различни хора, деноминации и тнт за активности тип "Божията воля" и "ако обичаш Бога", или "време е да се събудим", или "не мога да търпя повече..еди-какво си ..." ми говорят за едно нещо. Земно, плътско, демонично. Хората душевно протестират за това, или онова, нямайки всъщност НАИСТИНА впредвид ВОЛЯТА НА НЕБЕСНИЯТ БАЩА  и непознаващи НЕГОВАТА ЗАВЕТНА ЛЮБОВ.

27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #7 on: July 17, 2009, 09:12:42 AM »
Тези неща ги пиша не защото много знам, а защото са интересни за размисъл и важни за изследване. Именно с тези две гръцки думи трябва да започнем по темата.

Относно "правилното" любене и как да разберем, дали изобщо обичаме Бог е писано:

Quote
Йоан 14:21 Който има Моите заповеди и ги пази, той Ме люби /агапао/; а който Ме люби ще бъде възлюбен /агапао/ от Отца Ми, и Аз ще го възлюбя /агапао/, и ще явя Себе Си нему.

Йоан 14:23 Исус в отговор му рече: Ако Ме люби /агапао/ някой, ще пази учението Ми; и Отец Ми ще го възлюби /агапао/, и Ние ще дойдем при него и ще направим обиталище у него.

Йоан 14:24 Който не Ме люби /агапао/ не пази думите Ми; и учението, което слушате, не е Мое, а на Отца, Който Ме е пратил.

1 Йоаново 2:4 Който казва: Познавам Го, а заповедите Му не пази, лъжец е, и истината не е в него.

1 Йоаново 2:5 Но ако някой пази словото Му, неговата любов /агапе/ към Бога е наистина съвършена. По това знаем, че сме в Него.

1 Йоаново 3:24 И който пази неговите заповеди, пребъдва в Бога и Бог в него: и по това познаваме, че той пребъдва в нас, по Духа, който ни е дал.


Нека някой с по-добри познания да напише преводите на думите агапе, филео и агапао.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #8 on: July 17, 2009, 11:44:43 AM »
Аз искам да засегна първо нещо друго, което е малко преди пазенето на заповедите.

Това е да се знае първо кой е този Бог, към когото трябва да имаме отношение на действена любов (агапе)?

Днес мнозина обичат "бога", защото този бог, когото познават им пасва на това, което обичат, но това в болшинството от случаите не е този бог от Писанията. Даже съм чувал хора, които наричат Всемогъщия Бог "тиранин", защото не вярвали в такъв "тиранин", който щял да остави Неговите хора по време на скръбта, преди идването на царството.

Това е типичен пример за обичане на един друг бог. Първо трябва да стане ясно кой е този Бог.

Мнозина от учениците на Христос го изоставиха, защото не пасваше на представите им за учение и казаха "тежко е това учение, кой може да го слуша".

Първата стъпка към познаване на Бога е страх (ужас) от Него. После като се види кой е този Бог, тогава или ще го обичаме или ще го намразим още повече.

Забелязал съм, че много се набляга днес на това "да се обича Бога". Преди години, когато за първи път започнах да се събирам с вярващи беше ми повтаряно постоянно, че "трябва да обичам Бога". Аз не знаех какво означава това и се "напъвах да го обичам", но всъщност видях, че това е нещо измамливо, защото аз не познавах Кой е Той.

Павел не започна пътя си с "Господи обичам те", но с "Кой си Ти, Господи?". Когато повярвалите юдеи (в Йоан 8:31 и нататък) говориха с Христос, не им беше казано "Обичайте Господа", но беше им казано "Ако пребъдете в моето учение...".

Любовта към Бога може да бъде активно "упражнявана" само ако се знае кой е Богът, за когото става въпрос.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #9 on: July 17, 2009, 14:38:53 PM »
Много точни думи, Тишо.

 Точно това са болните места, и това имах впредвид. Много намясто (все едно си ми ги откраднал думите - хмммм... :-) ).

Скоро ще се включа и аз.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #10 on: July 21, 2009, 20:29:52 PM »
Следващото важно нещо, което искам да засегна е идентичността в Помазаника Исус.

Нашата любов е свързана с познаването Му - Кой Е Той, както и в нашето утвърждаване в словото Му, което е доказателство за нашето покорство и любов към Него.

Така че е от жизненоважно значение да имаме правилната идентичност в правилният, истинският Исус. Ако нашият образ на Исус, Божият Син е изкривен, то и следването на Него и любовта ни към Него ще са изкривени и самите ние ще представляваме едно неточно "копие", "отражение" както на следваният Син, така и не представяният от нас Спасител и Бог.

Така че - нека засегнем и този аспект от нашето общение и любов към Божият Син - нашата идентичност в Сина - какво значи да имаш идентичност в Сина, какво значи да си съобразен с Него и кои са стиховете от писанията, които бихме разгледали в тази част.

Е, жалко, че е интер-разискване ; ако беше истинско, каквото е нужно за всяко едно общение, щеше да е много по - интересно. Пък и словото си е за живо разискване, но на темата.

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #11 on: May 09, 2014, 19:49:29 PM »
Интересна тема, тъкмо мислех да пиша нещо по въпроса, а то вие сте я започнали :)

Първата стъпка към познаване на Бога е страх (ужас) от Него. После като се види кой е този Бог, тогава или ще го обичаме или ще го намразим още повече.

Да тук Тихомир е казал много добре, разумните ще промислят и ще обикнат Бога, а неразумните ще се не ще се убоят/не ще харесат и ще избягат.

Псалми 111:10
Началото на мъдростта е страх от Господа; Всички, които се управляват по Него, са благоразумни; Неговата хвала трае до века.
Притчи 1:7
Страх от Господа е начало на мъдростта; Но безумните презират мъдростта и поуката.
Притчи 9:10
Страх от Господа е начало на мъдростта; И познаването на Светия е разум.


Писанието го показва много добре, това е начало на мъдростта. Но както и Писанието ни казва в 1 Коринтяни 13 глава
1 Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.


Т.е. само ще дрънкаме като кимвал/мед. И това се вижда доста добре като плодове които показваме на другите. Ако плодовете ни горчат и другите бягат и не ги искат, то ние сме само кимвал/мед що дрънка.
1 Коринтяни 13 глава описва доста добре, че дори да направим всичко перфектно ако няма любов в нас нищо не сме.

А за последните времена Исус ни предупреди да внимаваме много на следното:
12 Но понеже ще се умножи беззаконието, любовта на мнозинството ще охладнее.

Затова трябва много да внимаваме, да не станем твърде "обичливи", да приемем лъжливи ереси и да забравим Бога или да не станем твърде коравосърдечни и да се "отречем" от любовта Му.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #12 on: May 30, 2014, 00:52:16 AM »
Какво е любовта според Словото, това е един много важен и интересен въпрос, чиято дефиниция противника е облякъл много добре в лъжа в днешни дни.

Изход 21:10
Ако си вземе още една жена, да не лиши оная от храната й, от дрехите й и от съпружеско съжитие с нея.


Това е един много интересен стих, както знаем жената е част от мъжа, а мъжа трябва да се грижи за жената като за себе си, защото е част от него. Т.е. тук се казва че мъжа трябва да се грижи за жените си без значение колко има, в това се открива неговата любов към тях. В грижата !

---
15 А като позакусиха, Исус казва на Симона Петра: Симоне Ионов, любиш ли Ме повече отколкото Ме любят тия? Казва Му: Да, Господи, Ти знаеш, че Те обичам. Той му казва: Паси агънцата Ми.   
16 Пак му каза втори път: Симоне Ионов, любиш ли Ме? Казва Му: Да, Господи, Ти знаеш, че Те обичам. Той Му казва: Паси овцете Ми.   
17 Казва му трети път: Симоне Ионов, Обичаш ли Ме? Петър се наскърби за гдето трети път му рече: Обичаш ли Ме? и Му рече: Господи, Ти всичко знаеш, Ти знаеш, че Те обичам. Исус му казва: Паси овцете Ми.


Ето още един стих, тук Исус директно пита Петър дали го обича. И пак любовта за която говори Исус се описва като грижа за ближния.

----
Левит 19:18
Да не отмъщаваш, нито да храниш злоба против ония, които са от людете ти; но да обичаш ближния си както себе си. Аз съм Господ.
Левит 19:34
чужденецът, който се е заселил при вас, да ви бъде като ваш туземец, и да го обичаш като себе си; защото и вие бяхте чужденци в Египетската земя. Аз съм Господ вашият Бог.
Яков 2:8
Обаче, ако изпълнявате царския закон, според писанието: "Да обичаш ближния си като себе си", добре правите.
Римляни 13:9
Понеже заповедите: "Не прелюбодействувай"; "Не убивай"; "Не кради"; "Не пожелавай"; и коя да било друга заповед се заключават в тия думи: "Да обичаш ближния си както себе си".
Галатяни 5:14
Защото целият закон се изпълнява в една дума, сиреч, в тая "Да обичаш ближния си както себе си".


Има го точно на 5 места казано, кого и как да обичаш и пак всичко опира до грижа за ближния.

----
5 А никакво полско растение още нямаше на земята и никаква полска трева не беше още поникнала; защото Господ Бог не беше дал дъжд на земята и нямаше човек, който да обработва земята;

И нямаше човек който да се грижи за земята, защото както знаем да обработваш земя значи да се грижиш за нея. Ето за какво беше създаден човека, да се грижи за земята.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Човешката любов и любовта на Бог
« Reply #13 on: February 14, 2015, 21:06:15 PM »
Quote
30 В отговор Исус каза: Някой си човек слизаше от Ерусалим в Ерихон; и налетя на разбойници, които го съблякоха и нараниха и отидоха си, като го оставиха полумъртъв.   
31 А случайно някой си свещеник слизаше по път, и, като го видя, замина си от срещната страна.   
32 Също и един левит, като стигна на това място и го видя, замина си от срещната страна.   
33 Но един самарянин, като пътуваше дойде на мястото дето беше той, и като го видя, смили се,   
34 приближи се и превърза раните му, като изливаше на тях масло и вино. После го качи на собственото си добиче, закара го в една гостилница и се погрижи за него.   
35 И на следния ден извади два динара и ги даде на гостилничаря и рече: Погрижи се за него; и каквото повече иждивиш, на връщане аз ще ти заплатя.   
36 Кой от тия трима ти се вижда да се е показал ближен на изпадналия всред разбойниците?   
37 Той рече: Онзи, който му показа милост. Исус му каза: Иди и ти прави също така.

Можем ли да покажем такава милост към някой си човек (кой да е) ?

Дали има изключения, как мислите ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]