Author Topic: Представяне: Watchman  (Read 19136 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Представяне: Watchman
« on: October 08, 2007, 17:51:45 PM »
Здравейте,

Заедно с Тихомир и Mak създадохме този форум, като място за сериозно, базирано на Библията християнско общение.

Лично аз живея в София на 34 години съм и съм семеен с две деца. Обърнах се към живия Бог през 1991-а година по време на тогавашното "съживление", при което много хора се присъединиха към църквите, след което обаче повечето отпаднаха.

От особен интерес са за мен въпросите за Божието Царство и Последните Времена.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Представяне: Watchman
« Reply #1 on: January 11, 2008, 14:57:24 PM »
Написаното по-надолу е в отговор на Mariya, която благодарение на бъг във форума удобно успя да си изтрие мнението. Ето защо го цитирам за да бъде ясно как и защо се развива разговора по-надолу:

Този ник, аз го разбирам като воайор? Това ли се има предвид?

Толкова ли беше трудно да провериш думата Watchman в някои речник какво означава или сметна за по-лесно да се регистрираш във форума за да питаш?

WATCHMAN
1. нощен пазач

2. караул, стража
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Представяне: Watchman
« Reply #2 on: January 11, 2008, 15:09:03 PM »
Ако наистина не знаеш - можеш да прочетеш подписа, който си е сложил и ще придобиеш по-добра представа защо е избрал този псевдоним и какво влага в него.
Ако знаеш и се шегуваш или нещо подобно - трябва да кажа, че не го намирам за уместно.
Поздрави и без лоши чувства!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Watchman
« Reply #3 on: January 11, 2008, 15:18:20 PM »
Този ник, аз го разбирам като воайор? Това ли се има предвид?

Думата е взета директно от Писанието и както каза Todor можеш да погледнеш подписа ми, където има два пасажа от Библията съдържащи термина watchman, които дори дефинират и функцията зад този термин. Речник също би помогнал, както напомня Girard.

Прибързаността в делата и говоренето не е за препоръчване.

Quote
Показвам нагледно, как всеки може да интерпретира с ника на другарчето си.

Тук нямаш никакво основание, защото watchman никога не е значело воайор, никой никога не е употребявал думата във връзка с воайорство. Докато "яхнала метлата" не може да се свърже с нищо друго освен със вещици, магьосничество, окултизъм и баби яги. Както и не е вярно че метлата е средство за транспорт, това е лъжа, освен в контекста на окултната употреба.

Така, че опита ти за намек е напълно необоснован и некоректен.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Представяне: Watchman
« Reply #4 on: January 11, 2008, 15:18:47 PM »
В случая става въпрос за много болна интерпретация, за която се изисква съвсем малко усилие, време и здрав разум за бъде тотално отхвърлена!
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Mariya

  • ограничен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 8
Re: Представяне: Watchman
« Reply #5 on: January 11, 2008, 16:02:40 PM »
Малко ти помогнах с триенето :) Сега всичко е перфектно в "Селото". Бай бай дребнави човечета :)

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Представяне: Watchman
« Reply #6 on: April 09, 2013, 12:34:24 PM »
Обърнах се към живия Бог през 1991-а година по време на тогавашното "съживление", при което много хора се присъединиха към църквите, след което обаче повечето отпаднаха.

Чудя се от известно време, защо си сложил съживление в кавички ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Watchman
« Reply #7 on: April 09, 2013, 13:24:41 PM »
Кавичките се ползват, когато се дава цитат. В случая цитата не е от определен човек, а от общата практика да се нарича "съживление" масовия интерес към религията в началото на 90-те години.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Представяне: Watchman
« Reply #8 on: April 10, 2013, 09:01:26 AM »
Добре де, а ти защо си го ползвал в тази форма какво имаш в предвид с тази дума. Не ти харесва думата, не ти харесва събитието, или пък много ти допада ?!?!?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Watchman
« Reply #9 on: April 10, 2013, 11:37:24 AM »
Аз съм написал какво имам предвид - референция към определени събития случили се в специфичен момент от историята. Аз съм бил част от тези събития.

Това дали ми харесват или не е съвсем друга тема. Вече са минали достатъчно години за да може да се види и изпита плода от цялото нещо.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Представяне: Watchman
« Reply #10 on: December 04, 2017, 15:14:12 PM »
Интересно ми е как разбра, че църковната система не е единствената реалност - благодарение на човек или случка или нещо, което си прочел? Питам, понеже вие с Тихомир сте единствените, които познавам, които говорят за такова нещо. Всички останали вярват в някаква система. Предварително ти благодаря за отговора.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Watchman
« Reply #11 on: December 04, 2017, 15:59:44 PM »
Още с първия ден в който повярвах в Бога и в Неговия Син, аз имах разбирането за антисистемния характер на Христовото тяло. Ето защо за мене беше шок когато разбрах, че църквата която бях поканен да посещавам си е всъщност някаква човешка църковна система. Тогава бях твърде млад и неопитен за да мога да направя нещо по въпроса, но колкото повече ми укрепваха духовните сили през годините толкова повече аз търсех изход от църковната система и първообразния модел на християнство.

Това не се е случило за един ден или след прочитане на книжка, но това е един последователен процес, който се задълбочаваше все повече и повече през годините.

Системите са нещо механично и като такива те са подвластни на корупци отвътре и инфилтрация от вън. Това, което Бог създава е винаги живо и органично. Затова и Христовото тяло не е и не може да бъде система, то може да бъде жив организъм, задвижван от Неговия Дух.

Ние с Тихомир не сме единствените които говорим такива неща, все повече хора търсят изход от системата. За съжаление християните са най-назад в този процес. През изминалите години имаше много вътрешно църковни бунтове срещу църковната система, но в резултат на тях хора се отделиха от църквите майки и направиха нови църкви може би с нещо по-различни но отново вкоренени в същия системен проблем.

Аз самия минах през този процес, но чрез Божията благодат успях да го надскоча. В един момент аз се оказах "пастор" на една такава нова отделила се църква и ние поехме по нов, но също системен път. Благодаря на Бога обаче че успях на време да се усетя за това нещо и смирих себе си и се оттеглих от това да бъда "пастор" и да градя свое църковно царство. Предпочетох да търся истинското и първообразното и това е болезнен и дълъг процес.

Участието в църковната система е като опиянение с вино. Дори да излезеш от кръчмата, опиянението остава. Нужно е време и продължително въздържане от вино за да може човек да изтрезнее напълно. Затова писанието казва:

Осия 4:11  Блудство, вино, и мьст отнемат разума!

Затова ние от много години вече сме в "църковен пост" - и разума започва да се просветлява. Няма как човек да остане трезвен ако е в непрестанен контакт с виното.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Представяне: Watchman
« Reply #12 on: December 04, 2017, 16:49:12 PM »
А как изглежда твоето общение в реалния живот? Имате ли си ден от седмицата, в който да се събирате специално да обсъждате Божието Слово или това е неразделна част от ежедневието ти и диалогът е породен от конкретна нужда (както е при мен)?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Watchman
« Reply #13 on: December 04, 2017, 16:59:29 PM »
Нямаме специален ден, по-скоро е второто, което описваш, въпреки че аз не съм против да има време отделено за молитва, общение и изучаване на Писанията.

Правенето на специални събирания обаче е доста опасно, защото може да вкара хората в старите коловози на "църковни служби", "богослужения" и други подобни външни форми, които неизбежно с времето губят същината и запазват само формата.

Затова е нужно много зрялост ако се възстановят такива събирания - да не се позволи да се превърнат във формални "служби".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Представяне: Watchman
« Reply #14 on: December 04, 2017, 20:34:58 PM »
А събираш ли се с невярващи, с цел и надежда да им промениш възгледите, и какво ти е отношението към това, и когато невярващите виждат един вярващ на подобно събиране, какъв би бил ефекта от това - да се доближат до вярата, или да си кажат - А, щом е тук и прави същите неща като нас, значи ние не сме много далеч от вярващите, значи няма нужда да променяме нищо.

Исках да кажа - да се опитваме да се "сливаме" с тях, или да се опитваме да контрастираме на тяхното поведение?