Author Topic: Още за предопределението  (Read 32344 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Още за предопределението
« Reply #15 on: May 29, 2009, 23:59:03 PM »
Добре , разбрах те , променил си убеждението си.
Аз за момента , разбирам това което съм и написал.

Между другото , тишо , аз се радвам и изпитвам удоволствие от това че Бог е суверен владетел и прави всичко според решението си , без да се съобразява с никой и нищо.Страх ме е от Него , но Той е съвършен във всичко , Той е един добър и любящ Бог , но и един гневен Бог , и ще унищожи всяко зло.Това е удивително , как съчетава всичко съвършено.

Никой не разбира всичко , но всеки нека се моли за да разбира.И да бъде готов да се променя и коригира.Съгласен съм с теб.



Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Още за предопределението
« Reply #16 on: May 30, 2009, 21:52:13 PM »

Това което аз смятам е , че човек има своята отговорност да откликне на заповедта на Бога за покаяние , но дори и в това не е изцяло негово дело , но в началото и в края на всичко е Бог.

Точно така, Бог е пръв и последен във всичко. Бог пръв избра да направи човека именно такъв, какъвто е - с възможността да избере да приеме или отхвърли Божият призив, да обича или не Създателя си. Ако Бог не беше първо създал такава воля в човека, нямаше как да иска от него да вземе своето отговорно решение след това. Бог прави всичко възможно, за да помогне на човека да направи правилния избор, но не го прави вместо него. Именно затова отговорността от избора я понася изцяло човека и на това основание е осъден или не! Ако поставим въпроса:
Защо си ме така направил?
,
можем да го зададем и така: "Защо си ни направил такива, с възможността в нас да ти съгрешим и да потъне в грях цялото човечество"? На такъв въпрос се отговаря така:
Но, о човече, ти кой си, що отговаряш против Бога?...
Божията премъдрост е поискала да ни направи именно такива, а не някакви други, каквито ние бихме искали да сме. Знаейки предварително, че така направени, човеците ще паднем в греха, Бог въпреки това е искал да ни направи именно с такава възможност. Явно за Него е по-важно да можем да избираме, макар и злото, отколкото да нямаме такава възможност. Това трудно се осмисля от човешките умове, затова и се появяват въпроси от рода на тези по-горе и:
А защо още обвинява? Кой може да противостои на волята му?

"А защо още обвинява", можем да го зададем и така - " Защо Бог ще съди накрая нечестивите, щом Той решава кои какви съдове да направи - почтени и непочтени"? На база, обаче на откровението от цялото Писание, можем да си зададем и въпроса - "Кои хора, Бог иска да направи непочтени съдове за употреба и да осъди накрая"? И отговорите са :
...Това е добро и благоприятно пред Бога, нашия Спасител,
4 Който иска да се спасят всичките човеци и да достигнат до познание на истината...
...Заклевам се в живота Си, казва Господ Иеова, не благоволя в смъртта на нечестивия, но да се върне нечестивият от пътя си и да живее...


От това желание на Господ е ясно, че Той не иска да прави съдове за непочтена употреба. Той иска да се спасят всичките човеци! Аналогично, Той не иска да погинат някои, т.е. да останат в греховното си състояние. От тук е ясно, че не Бог ги е направил да са грешни, т.е. съдове за непочтена употреба.Тогава какво е направил Бог, понеже Той е пръв във всичко? Ами направил е възможността на човека сам да избере с волята си! Това е Грънчаря, Който прави каквото си иска и от едно парче глина може да направи съдове за почтена и непочтена употреба. Разбираме ли сега как ги прави такива? Чрез ВЪЗМОЖНОСТТА ЧОВЕК САМ ДА ИЗБЕРЕ!
Сега ще кажете - нали пише, че Бог е закоравил фараона, за да се прослави в него по цялата земя? По същото откровение на Писанието, си отговорете - Бог иска ли някой да е нечестив и да си остане такъв до края? Словото ни казва, че Бог не желае това. Тогава как така закорави фараона? Ето как:
...И затова Бог праща заблуда да действува между тях, за да повярват лъжа,
12 та да бъдат осъдени всички, които не са повярвали истината, а са имали благоволение към неправдата...и с всичката измама на неправдата, между ония, които погиват, защото не приеха да обичат истината, за да се спасят.


Бог дава на човека това, което човека САМ ИЗБЕРЕ ДА ПРИЕМЕ! Едни приемат да обичат истината и се спасяват (съдовете за почтена употреба). Други не приемат да обичат истината, а имат благоволение към неправдата и Бог им дава да останат в това, което искат, т.е. да бъдат закоравени в заблудата и осъдени (съдовете за непочтена употреба). Можем ли да обвиним Бог, че дава на всеки, каквото иска, защото така е създал човека - със свободен избор?
Направеното нещо ще рече ли на онзи, който го е направил: Защо си ме така направил?


Малко се отклоняваме от темата, но все пак да  попитам small аxe:

От това, което си споделил с нас, оставам с впечатлението, че вярваш във вечното, неотменимо спасение, от което никой не може да отпадне.  Така ли е или погрешно съм те разбрала?

Мила, ако едно бебе се роди на света, как може после да се върне отново в състояние на неродено? Ако ти си новородена от Духа и Словото, как можеш да се върнеш обратно в старото си неновородено естетсво? Защото виж какво казва библията:
...в Когото като и повярвахте, бяхте запечатани с обещания Свети Дух,
14 който е залог на нашето наследство, догде бъде изкупено притежанието на Бога, - да бъдете за похвала на Неговата слава...
...като съм уверен именно в това, че Оня, който е почнал добро дело във вас, ще го усъвършенствува до деня на Исуса Христа...





Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Още за предопределението
« Reply #17 on: May 30, 2009, 23:08:34 PM »
Аз чета в Словото за устояване докрай и само тези, които устоят, ще бъдат спасени. Не случайно попитах small axe за какви хора става въпрос в този пасаж.

Още повече какво означава "запечатани с обещания Святи Дух"?... Защо Мойсей говори за изличаване от Книгата на живота? Защо Давид казва "...и не отнемай Святия си Дух..."? Защо Саул, който имаше ново сърце (а това го виждаме за тези, които са родени от Бога), умря като нечестив? Никъде не пише Бог да си е взел новото сърце, но само пише, че му е дал ново сърце.

Ако кръщението в Духа е достатъчно условие за "веднъж спасен, завинаги спасен", тогава защо авторът на посланието към Евреите казва:
Евреи 3:14. Защото ние участвуваме в Христа, ако удържим твърдо до край първоначалната си увереност...

Предполагам, че авторът е бил кръстен в Духа, за да говори такива дълбоки неща и да споделя откровения от Бога. Защо му е нужно да се включва в списъка с тези, които удържат докрай....?

Думата "запечатани" според речниците се превежда и като "пазя в тайно място" или "регистрирам" или "свидетелствам".

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Още за предопределението
« Reply #18 on: May 31, 2009, 14:42:34 PM »
Quote
Аз чета в Словото за устояване докрай и само тези, които устоят, ще бъдат спасени.

Да устоиш до край в какво?

Тогава ще ви предадат на мъки и ще ви убият; и ще бъдете намразени от всичките народи поради Моето име.
10 И тогава мнозина ще се съблазнят, и един друг ще се предадат, и един друг ще се намразят.
11 И много лъжепророци ще се появят и ще заблудят мнозина.
12 Но понеже ще се умножи беззаконието, любовта на мнозинството ще охладнее.
13 Но който устои до край, той ще бъде спасен.


При тези обстоятелства, по-правилния въпрос е КАК НЯКОИ ЩЕ УСТОЯТ ДО КРАЙ? Ти знаеш ли, дали ще устоиш или не си съвсем сигурен?

Quote
Още повече какво означава "запечатани с обещания Святи Дух"?

в Когото като и повярвахте, бяхте запечатани с обещания Свети Дух,
14 който е ЗАЛОГ НА НАШЕТО НАСЛЕДСТВО


Надявам се, занеш , какво означава "залог" и "наследство". Кой е поставил този залог? Ти искаш ли да го развалиш?

Quote
Защо Мойсей говори за изличаване от Книгата на живота?


В същия пасаж, Господ казва на Мойсей:

Но Господ рече на Моисея: Който е съгрешил против Мене, него ще залича от книгата Си.


Тук се говори за  за книга, в която явно са записани всички родени на земята хора, защото ясно пише, че тези, които са съгрешили против Бога, също фигурират в тази книга и ще бъдат заличени. Това не дава основание да се заключава, че всички са били новородени и след това са станали нечестиви.

Quote
Защо Давид казва "...и не отнемай Святия си Дух..."?

Колкото и да не ти се иска, библията говори за Нов Завет. Ето какво казва за него:

но на дело Христос е получил служение толкоз по-превъзходно, колкото и завета, на който Той е ходатай, е по-превъзходен, като узаконен върху по-превъзходни обещания.
7 Защото, ако оня първи завет е бил без недостатък, Бог не би търсил място за втори.
8 А напротив, когато порицава израилтяните, казва:
"Ето, идат дни, казва Господ,
Когато ще сключа с Израилевия дом и с Юдовия дом нов завет;
9 Не такъв завет, какъвто направих с бащите им
В деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из Египетската земя;
Защото те не устояха в завета Ми,
И Аз ги оставих, казва Господ.
10 Защото, ето заветът, който ще направя с Израилевия дом
След ония дни, казва Господ:
Ще положа законите Си в ума им
И ще ги напиша в сърцата им;
Аз ще бъда техен Бог,
И те ще бъдат мои люде;
11 И няма вече да учат всеки съгражданина си
И всеки брата си, като му казват: Познай Господа;
Защото всички ще Ме познават,
От малък до голям между тях.
12 Защото ще покажа милост към неправдите им
И греховете им (и беззаконията им) няма да помня вече".
13 А като каза "нов завет", Той обявява първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване.


Давид, въпреки, че е човек по сърцето на Бога, нямаше щастието да живее във времето на този Нов Завет, който Исус постанови. Защото усещайки недостатъците на Завета в неговото време, той се молеше така :..."Не отнемай Святия си Дух...". А, надявам се си чел, че в Стария Завет, Святият Дух слизаше върху някои хора за определено време, изпълняваше намеренията си чрез тях и пак се оттегляше от тези хора. Разбираш ли защо Давид казваше това в молитвите си?
"Сърце чисто сътвори в мен Господи". Докато вече в Новия Завет ни се казва :

в Когото и вие, като чухте словото на истината, сиреч, благовестието на нашето спасение, - в Когото като и повярвахте, бяхте запечатани с обещания Свети Дух,
14 който е залог на нашето наследство, догде бъде изкупено притежанието на Бога, - да бъдете за похвала на Неговата слава...
...Не знаете ли, че сте храм на Бога, и че Божият Дух живее във вас?..


Това не означава, че хората, които търсеха Божието присъствие в Стария Завет, Бог не им го даваше чрез Духът си. Но на дело Христос е получил служение толкоз по-превъзходно, колкото и завета, на който Той е ходатай, е по-превъзходен, като узаконен върху по-превъзходни обещания.


По-превъзходните обещания идват с по-превъзходния Завет на Христос! Ето защо, не може да се използва времето на Давид, като пример за благодат, дадена на всички чрез Жертвата на Исус.

Quote
Защо Саул, който имаше ново сърце (а това го виждаме за тези, които са родени от Бога), умря като нечестив? Никъде не пише Бог да си е взел новото сърце, но само пише, че му е дал ново сърце.

Отново виждам, че не си чел внимателно 1 Царе и си правиш неправилни изводи, за което се налага пак да повтарям нещо казано. В пасажа, който визираш, пише следното:

Тогава Самуил взе съда с миро та го изля на главата му, целуна го и каза: Не помаза ли те Господ за княз над наследството Си?
2 Като си заминеш днес от мене, ще намериш двама човека близо при Рахилиния гроб, във Вениаминовата земя у Селса; и те ще ти рекат: Намериха се ослиците, които ти отиде да търсиш; и, ето, баща ти престана да се грижи за ослиците, та много скърби за вас, като казва: Какво да правя за сина си?
3 И като идеш по-нататък, от там ще дойдеш до дъба на Тавор, и там ще те посрещнат трима човека, които отиват към Бога във Ветил, от които един носи три ярета, а друг носи три хляба, а друг носи мех с вино;
4 и те ще те поздравят и ще ти дадат два хляба, които да приемеш от ръцете им.
5 После ще стигнеш до Божия хълм, гдето е филистимският гарнизон; и като стигнеш там, в града, ще срещнеш дружина пророци, слизащи от високото място, предшествувани от псалтир, тъпанче, свирка и китара, и те пророкуващи.
6 Тогава ще дойде Господният Дух върху тебе, та ще пророкуваш заедно с тях, и ще се промениш в друг човек.... И когато обърна гърба си да си замине от Самуила, Бог му даде друго сърце; и всички ония знамения се сбъднаха в същия ден.
10 Като дойдоха там на хълма, ето, дружина пророци го посрещнаха: и Божият Дух дойде със сила върху него, и той пророкува между тях.
11 И като видяха всички, които го познаваха по-напред, че, ето, пророкуваше между пророците, тогава людете казваха едни на други: Що е станало на Кисовия син? и Саул ли е между пророците?


Малко по-дълъг текст сложих, но явно е необходимо да се разбере за какво става въпрос. Та пророкувайки на Саул, събитията, които му предстояха да се случат, Самуил дава яснота как ще се получи така, че Саул да пророкува с пророците. В този случай беше необходимо Бог да го промени в друг човек с друго сърце иначе нямаше как да се получи пророкуването на Саул. Именно и затова два пъти се повтаря в пасажа фразата "И Саул ли е между пророците", което ясно показва, че това е необичайно място за него. Забележи обаче, че това изменение не беше постоянно, а само докато Божият Дух беше върху него, за да стане това, което беше предсказано като доказателство за Божието решение спрямо Саул. Веднага след това, ни се описват поредица от случки, които ни показват Саул в старото си състояние, а не като човека с другото сърце при пророците. Ако той беше новороден човек, както ти се изразаваш, нямаше как да се крие между дрехите и да го търсят с жребий, нито да бъде непокорен като греха на окултистите и упорит като идолопоклонниците и безбожните. Това показва факта, че Саул няма ново сърце, а "другото сърце", за което се споменава е временното състояние докато той е сред пророците и пророкува. И Саул ли е между пророците?

Quote
Ако кръщението в Духа е достатъчно условие за "веднъж спасен, завинаги спасен", тогава защо авторът на посланието към Евреите казва:
Евреи 3:14. Защото ние участвуваме в Христа, ако удържим твърдо до край първоначалната си увереност...

Нека прочетем цитата ти малко по-отгоре:

Затова, възнегодувах против това поколение.
И рекох: Всякога се заблуждават със сърцата си,
Те не са познали Моите пътища;
11 Така се заклех в гнева Си:
Те няма да влязат в Моята почивка".
12 Внимавайте братя, да не би да има в някого от вас нечестиво, невярващо сърце, което да отстъпи от живия Бог;
13 но увещавайте се един друг всеки ден, докле още е "днес", да не би някой от вас да се закорави чрез измамата на греха.
14 Защото ние участвуваме в Христа, ако удържим твърдо до край първоначалната си увереност:
15 докато се казва: -
"Днес, ако чуете гласа Му,
Не закоравявайте сърцата си както в преогорчението".
16 Защото кои, като чуха, Го преогорчиха? Не всички ли ония, които излязоха от Египет чрез Моисея?
17 А против кои негодува четиридесет години? Не против ония ли, които съгрешиха, и чиито трупове паднаха в пустинята?
18 На кои още се закле, че няма да влязат в Неговата почивка? Не на ония ли, които бяха непокорни?
19 И тъй виждаме, че поради неверието си те не можаха да влязат.


За кои "братя" става въпрос тук? Кои са тези с "нечестиво, невярващо сърце"? Кои преогорчават Бог - новородените хора ли? Тук ни се казва, че поради неверието си, дадените за пример са отстъпили от Бога. Кои ще удържат твърдо до край първоначалната си увереност? Ти често ли променяш увереността, която имаш?

Да попитам още, твоите възможности ли са гаранцията за спасението ти или нещо друго? Защото, ако зависи от теб, тогава няма как да си сигурен, че някога ще бъдеш с Господ. Но ако от Него зависи, Той може да ти даде абсолютна гаранция:

Който вярва в Сина има вечен живот

Не ти казва:
"Който вярва в Сина може и да спечели вечен живот"

Quote
Думата "запечатани" според речниците се превежда и като "пазя в тайно място" или "регистрирам" или "свидетелствам".

Ами точно де :

в Когото като и повярвахте, бяхте запечатани с обещания Свети Дух,
14 който е залог на нашето наследство, догде бъде изкупено притежанието на Бога, - да бъдете за похвала на Неговата слава.


Сложи и другите значения вместо "запечатани" и виж какво ще стане!


Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Още за предопределението
« Reply #19 on: May 31, 2009, 14:58:08 PM »
Valipeti,

Погледни и този постинг, за да не се повтарям и тук:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=142.msg5530#msg5530

Там съм писал ясно кой се записва и кой бива отписан.

А относно това, че Святият Дух е даден - той е даден на Тялото, но пише ясно, че има и отделяне от Тялото, сиреч и от Святия Дух. Затова има и толкова притчи за лозата, за пръчките, за дървото, което не дава плод, за клоните, които са били присадени, предупреждения за тези, които са съучастници в Божиите обещания, но са разпънали втори път Христос и т.н...

Като ти дадат на теб залог за нещо, дава ти се залог, че това нещо си стои и никъде няма да ходи. Обаче ти може да се разкандардисаш и да отстъпиш и залогът може да се върне (както четем в Закона, където залогът се е връщал). Не знам защо "залог" се приема като нещо "вечно прилепено за човека". Бог дава залог и увереност за Царството си. Това не пречи човек да се отклони и Бог да си прибере залога. Все пак Законът е сянка на идните неща и там се виждат ясно тези взаимоотношения.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Още за предопределението
« Reply #20 on: May 31, 2009, 16:03:29 PM »
Quote
Обаче ти може да се разкандардисаш и да отстъпиш и залогът може да се върне (както четем в Закона, където залогът се е връщал).

Аз не знам как едно родено дете, може да се "разкандардиса" да е родено и да се върне пак като неродено! Когато Духът те е обновил (новородил) и си станал ново създание, как точно ще пожелаеш да не си такъв, а да се върнеш обратно? Ти си имаш едно кръгло, речно камъче, но някой ти предлага да го замениш с превъзходен диамант и разбирайки ценноста му ти правиш размяната. Кое след това ще те накара да пожелаеш отново речното камъче и да поискаш да си го върнеш вместо диаманта? Ако го направиш има няколко варианта:

-не си бил уверен, че си разменил камък за диамант
-не разбираш какво означава диамант
-мозакът ти не е наред (луд)

Но аз не говоря за хора, които не разбират какъв е ЗАЛОГА, за който става въпрос, а за НОВОРОДЕНИ човеци, които с ясно съзнание са приели Христовия завет чрез вяра и които искат да живеят за Него, преобразявани от святост към святост с помоща на Духа, Който живее вече в тях. Няма такива, дето насила да са новородени. Това става само и единствено по желание на човека, осъзнал какво е направено от Бог за него и прегръщайки го с вяра. А на такива Бог обещава вечен живот, защото те винаги ще искат да бъдат с Него и няма как да поискат отново да се разделят.

Моите овце слушат гласа Ми, и Аз ги познавам, и те Ме следват.
28 И Аз им давам вечен живот; и те никога няма да загинат, и никой няма да ги грабне от ръката Ми.


Когато Господ ти каже "вечен", "никога", "никой", вярвай Му, Той не може да се обърка!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Още за предопределението
« Reply #21 on: May 31, 2009, 16:40:34 PM »
Ти си имаш едно кръгло, речно камъче, но някой ти предлага да го замениш с превъзходен диамант и разбирайки ценноста му ти правиш размяната. Кое след това ще те накара да пожелаеш отново речното камъче и да поискаш да си го върнеш вместо диаманта?

Много хубав пример, няма как да не му отговоря. :)
Да притежаваш диамант е трудно, всеки ще те дебне заради него и може да не издържиш. Тогава ще захвърлиш диаманта, и ще си вземеш простичкото, и никому ненужно речно камъче, и хайде пак в изходна позиция.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Още за предопределението
« Reply #22 on: May 31, 2009, 17:00:13 PM »
Valipeti,

Примерът с новораждането го забрави.

Много пъти в този форум е ползван този пример, за да се "докаже" тезата, че нямало връщане назад и по този начин да се "утвърди" лъжеучението, че "веднъж спасен - завинаги спасен".

Това просто не е така.

Христос дава живот. Грехът ражда смърт. Когато има новороден, той може да умре, поради това, че се е предал отново на грях.

А относно цитата:
Моите овце слушат гласа Ми, и Аз ги познавам, и те Ме следват. И Аз им давам вечен живот; и те никога няма да загинат, и никой няма да ги грабне от ръката Ми.

Тук обръщаш внимание само на "никой няма да ги грабне от ръката Ми", но не обръщаш внимание на това, че става въпрос само за тези, които слушат гласа Му. В Словото имаме твърде много примери на хора, които са слушали гласа на Бога, но в един момент са се отклонили. В този случай тези хора не са вече тези, които "слушат гласа Ми", както и вече го няма това "те Ме следват". Виж Саул, виж Йероваал и други. В този случай, такива биват отсечени ако се закоравят и вече биват отделени от Бога.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Още за предопределението
« Reply #23 on: May 31, 2009, 17:04:17 PM »
Ако сатана успее да накара повярвалите в Христос да повярват, че Бог не би ги допуснал да отпаднат от вярата и че те, независимо какво правят, са сигурни в Неговата ръка, то той вече е подготвил поражението на тези хора. Има една приказка на английски: "A man forewarned is a man forearmed"--в смисъл че, предупреденият е по-подготвен за дадена заплаха, буквално "предварително въоръжен", и следователно по-вероятно да устои. Но дай на човека фалшиво уверение за мир и неуязвимост, и той няма да бди и да се пази, и в деня на изпитание този човек няма да устои.

Ето какво пише в книгата на Езекил, за божий човек, който мисли, че сегашната му правда е гаранция за бъдещо устояване и спасение:

Ез. 33:12  Затова, сине човешки, кажи на людете си: Правдата на праведния няма да го избави в деня, когато престъпи; и нечестивият няма да падне поради нечестието си, също както праведният не ще може да живее поради правдата си в деня, когато съгреши.
Ез. 33:13  Когато река на праведния, че непременно ще живее, а той като уповае на правдата си, извърши неправда, то ни едно от неговите праведни дела няма да се спомни; а поради неправдата, която е извършил, той ще умре.


Бог не се е променил, Валипети. В този стих Бог говори за праведен човек (човек, който е ходил с Бога и го е познавал, не лицемер или лъжехристиянин), който в един момент е уповал на правдата си, съгрешил е, и правдата му вече не може да го избави, та ще погине. Това че е ходил примерно трийсет години вярно не означава, че не може в един момент да отпадне и да погине като нечестив. Ти как го четеш този пасаж, Валипети?

Интересно, ако следваме логиката на неотменимото спасение, защо Бог да вписва някого в книгата на живота, ако знае, че този човек накрая няма да устои и ще отпадне от вярата, та само ще трябва после името му да се трие?

Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Още за предопределението
« Reply #24 on: May 31, 2009, 17:12:07 PM »
Новорождението в Библията е свързано с осиновлението, и още е наречено "ново творение". Новородения светия няма същия статут на роден от Бога както Исус иначе ние бихме били част от Триединството.

Един човек може да бъде осиновен от Бога, но после може да бъде изпъден, ако не остане верен. Затова и Исус каза, който се отрече от Мене и Аз ще се отрека от Него. Бог може да се отрече от тия неверни синове. Това е ясното учение на Писанието. така, че не се надявайте на суетни неща от рода на "може ли някой роден да стане нероден". Роден по отношение на светиите има специфичен смисъл и не можете да му приписвате каквито ви се иска значения.

За "Моите овце слушат гласа Ми, и Аз ги познавам, и те Ме следват. И Аз им давам вечен живот; и те никога няма да загинат, и никой няма да ги грабне от ръката Ми." сме коментирали не еднократно, а именно че никой не може да ги грабне, но те могат да се отрекат от Него, свободната воля и избор остава, затова е и предупреждението "който устои докрай". Разбира се докато овцете слушат гласа Му и Го следват, те никога няма да загинат, за онези които престават да го слушат - обещанието отпада.

А това, че "вечен живот" означавало безкрайно дълъг живот е смешно. Никой няма живот в себе си освен един Бог и Неговия Син. Ние имаме вечен живот в Христос. И ако се отречем или отпаднем от Него, губим всичко, което сме били и сме имали в Него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Още за предопределението
« Reply #25 on: May 31, 2009, 20:04:22 PM »
Никой няма живот в себе си освен един Бог и Неговия Син. Ние имаме вечен живот в Христос. И ако се отречем или отпаднем от Него, губим всичко, което сме били и сме имали в Него.

Който има уши нека чуе. И нека дири, за да разбира в какво се състои това отричане. Защото не мога да си преставя нещо по-трагично от описаното от Господа (и записано в Матея, 7 глава):

Mat 7:21  Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца ми, Който е на небесата.
Mat 7:22  В онзи ден мнозина ще Ми рекат: Господи! Господи! не в Твоето ли име пророкувахме, не в Твоето ли име бесове изгонихме, и не в Твоето ли име направихме много велики дела?
Mat 7:23  Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.


Но как да вършим волята на Отца, ако не я приемем? И как да я приемем, ако не я знаем? И как да я узнаем, ако не я потърсим? А да не знаем Божията воля и да не напредваме в мъдрост и в познаването на Бога е глупост, според както е писано:

Eph 5:15  И тъй, внимавайте добре как се обхождате, не като глупави, но като мъдри,
Eph 5:16  като изкупвате благовремието, защото дните са лоши.
Eph 5:17  Затова не бивайте неомислени, но проумявайте, що е Господната воля
.

Колко време християните губят в размишление и разискване, за да се уверяват в своето спасение и своето избавление, но колко малко търсят нещата, които са ценни за Бога. Ето такива дискусии показват кои неща са първостепенни за нас и какво има в сърцата ни. А може ли човек, чийто приоритет е да спаси себе си, да бъде изхабен за Божиите цели?
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Още за предопределението
« Reply #26 on: May 31, 2009, 20:36:14 PM »
Забележи , че Господ им казва , че никога не ги е познавал.Не казва - " Аз ви познавах ,  но сетне престанах да ви познавам "  , но напротив , казва - НИКОГА не съм ви познавал

според вас , Господ ги е родил от Духа си , и сетне те са престанали да бъдат родени  синове!?!
Помислете това  е абсурдно

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Още за предопределението
« Reply #27 on: May 31, 2009, 20:48:23 PM »
А как ти се струва това, че праведните дела на праведния няма да се помнят, когато той съгреши?

Когато река на праведния, че непременно ще живее, а той като уповае на правдата си, извърши неправда, то ни едно от неговите праведни дела няма да се спомни; а поради неправдата, която е извършил, той ще умре.

А може би ще ти бъде по-интересно как пише, че "...греховете им няма да помня вече..."

Може би и това е абсурдно?

Иначе това, което пише за тези хора го пише за определена група хора, които ще се опитват да се обясняват и да се оправдават. Никъде не пише, че тези хора са били познати на Бога, затова това не променя това, че праведният може да отпадне.

Да си видял някъде в Словото някой друг да се оправдава в деня на съда, че да правиш такива "юнашки" изводи?

Презумпцията, че "според нас Бог ги е родил" е доста погрешна. Ние гледаме какво пише, за разлика от теб, който правиш предположения какво би "означавало" това, което "уж го пише".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Още за предопределението
« Reply #28 on: May 31, 2009, 21:07:20 PM »

А сега пък заден ход , не били родени от Бога .Ами че не са  естествено и никога не са били.

Юда Искариотски е същият пример , както и всички дето се наричат вярващи християни , а става ясно , че Бог или те познава или не.


Quote
А как ти се струва това, че праведните дела на праведния няма да се помнят, когато той съгреши?

Когато река на праведния, че непременно ще живее, а той като уповае на правдата си, извърши неправда, то ни едно от неговите праведни дела няма да се спомни; а поради неправдата, която е извършил, той ще умре.

А може би ще ти бъде по-интересно как пише, че "...греховете им няма да помня вече..."
Каква неправда ще извърши , роденият от Бога , щом не може да остане в неправдата и греха / според 1 Йоаново/ , не схващам.Сигурно и ти не схващаш!Ама карай..

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Още за предопределението
« Reply #29 on: May 31, 2009, 21:17:05 PM »

А сега пък заден ход , не били родени от Бога .Ами че не са  естествено и никога не са били.

Юда Искариотски е същият пример , както и всички дето се наричат вярващи християни , а става ясно , че Бог или те познава или не.
small axe,

Има неправедни, които никога не са били праведни (те може да са извършвали религиозна дейност, както тези в Матей 7, а може и никога да не са се докосвали до такава). Има неправедни, които са били праведни и са отстъпили от неправдата - не четеш ли това, което БОГ казва на Езекиил?


Quote
Quote
А как ти се струва това, че праведните дела на праведния няма да се помнят, когато той съгреши?

Когато река на праведния, че непременно ще живее, а той като уповае на правдата си, извърши неправда, то ни едно от неговите праведни дела няма да се спомни; а поради неправдата, която е извършил, той ще умре.

А може би ще ти бъде по-интересно как пише, че "...греховете им няма да помня вече..."
Каква неправда ще извърши , роденият от Бога , щом не може да остане в неправдата и греха / според 1 Йоаново/ , не схващам.Сигурно и ти не схващаш!Ама карай..

Отново поставяш под съмнение това, което Бог казва - предупрежденията за заблуда, предупрежденията за отсичане, ако не дава плод (ето ти една причина, като искаш пример за неправда), предупреждението, което цитирах тук...

Ти даже вече не се усещаш, че не вярваш на това, което пише...

Всяко лъжеучение води до идолопоклонство или поклонение на ДРУГИ богове. Това е, което в момента правиш и поставяш под съмнение това, което Бог казва и казваш даже в прав текст, че не го вярваш.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?