Author Topic: Капитализма(модерната дреха на мамона) и християните  (Read 27105 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Това, което казваш не е нещо, което можеш да осъществиш в сегашния свят нито ти, нито коя да е група хора за продължителен период от време. Дори ти да си праведен и хората с които живееш в момента да са такива, това не дава никаква гаранция, че тази праведност ще продължи в следващите поколения. Повечето опити за християнски общества било вътре в светския капитализъм, било вън от него са се увенчали с пълен неуспех(вж. Ватикана).
КАПИТАЛИЗМА ИЗИСКВА ОТ ХОРАТА ДА ТРУПАТ КАКТО СРЕДСТВА ЗА ПРОИЗВОДСТВО, ТАКА И КАПИТАЛИ, СЪЩО И ВЛАСТ. Просто човек бива съблазнен от "примамката на богатството и от пожеланията за други работи, и словото не дава плод"

Според дефиницията на "капитализъм" - не се изисква подобно трупане на капитали и власт за които говориш. Стремежа към трупане е личен избор, а не задължително условие. Който иска да трупа нещо, той ще се стреми да го трупа независимо от системата в която живее. Ето в комунизЪма и социализЪма не ти позволяваха да трупаш законно (т.е чрез легален бизнес), затова хората трупаха незаконно (т.е чрез кражби от държавната собственост).

Проблема не е в системата а в човешкото сърце. Нито бедността нито богатството ще променят неправедното сърце. Един човек може да се откаже от всичките си притежания и пак да остане нечестив. Както например монасите от най-различните религии.

Едни от най-злите и нечестиви хора, които живеят на земята са йезуитите. Това са хора посветени на лична бедност и не трупат никаква собственост за себе си, защото това е забранено от условията да бъдат част от ордена. При все това тия хора стоят сигурно зад 80% от злините по земята през последните няколко века.

Ако проследиш историята ще видиш, че идеите на капитализма започват от християнските общества които излизат от властта на католицизма. Не знам в каква връзка даваш пример за Ватикана, но именно Ватикана е източник на всяко зло и нямат нищо общо със принципите на свободен пазар и права върху собствеността. Точно обратното, те са най-големия враг на всяка свобода.

Що се отнася до това дали можем да го осъществим в този век, то е възможно там където Бог отвори врата за това според намерението Си за конкретното място. Исторически е имало места които са се радвали на свобода и справедливост. Но с оглед на пророкуваните събития нещата се променят за да стигнат до кулминацията с явлението на Антихриста и завръщането на Исус, когато ще настъпи края на века.

И какво според теб означава края на века, и установяването на Божието Царство на земята? Исус от какви хора ще има нужда за управлението на Земята, когато седне на Давидовия престол в Ерусалим? От хора пълни с комунизъм в умовете си? Или от хора които разбират какво е праведно и справедливо управление? Ти за какво се подготвяш да правиш в Божието Царство? Да свириш на арфа в облаците или да управляваш заедно с Исус?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Хайде кажи ми сега (и не забравяй да отговаряш на въпросите, защото иначе няма дискусия, от пропаганда нямаме нужда, имаме такава в изобилие) - трябва ли Божият човек да работи за прехраната си? (2Сол 3:10) Или предпочиташ някоя по-социална система, при която не се налага да работиш, но те хранят с държавни помощи? Ти самия работиш ли или чакаш на готово? Хляб на ленност ядеш ли? (Пр. 31:27).

И ако случайно работиш, защо работиш? Какво ти дават накрая на месеца, пари ли ти дават? И ако да - защо ходиш на работа да правиш пари? Не ставаш ли пак лицемер?

Апостол Павел например, на работа ли ходеше или предпочиташе личното предприемачество? Той имаше ли някакъв собствен занаят и предприемане на продукция и пласирането и? Акила и Прискила на работа за заплата ли ходеха или имаха също частно предприемачество? (Деян. 18:3).

Лидия имаше ли частно предприемачество или ходеше на заплата някъде? (Деян.16:14). Тавита имаше ли частна инициатива с ризи и дрехи? (Деян. 9:39)

И най-вече нашия Господар Исус преди Неговото отделяне, какво правеше, не беше ли дърводелец? (Марк 6:3)

biblical,

В две последователни публикации още не си отговорил на въпросите на Watchman. Как се препитаваш ти? Какво и защо предлагаш като алтернатива?

Това, което казваш не е нещо, което можеш да осъществиш в сегашния свят нито ти, нито коя да е група хора за продължителен период от време. Дори ти да си праведен и хората с които живееш в момента да са такива, това не дава никаква гаранция, че тази праведност ще продължи в следващите поколения. Повечето опити за християнски общества било вътре в светския капитализъм, било вън от него са се увенчали с пълен неуспех(вж. Ватикана).

Не е ли Бог този, който определя времената и сезоните? И не е ли Той този, който призовава народа си към определен, праведен начин на живот? Независимо от ситуацията и нечестието в света наоколо. Дори като пленници във Вавилон? (А обществата за които говориш или не са били изградени на правилната основа--били са еретици--или в последствие не са устояли в истината, за да се провалят.)

Още бих те попитал, може ли човек да бъде праведен и да бъде движен от сребролюбие и алчност? Ти май отъждествяваш изкушаването да търсиш забогатяване и лично облагодетелстване чрез бизнес с падането в това изкушение? Не разбираш, че човек може да изкарва прехраната си чрез предприемачество без да робува на парите. Апостол Павел "капиталист" и сребролюбец ли беше, понеже се препитаваше с правене на шатри? Авраам неправеден ли беше, понеже беше богат?

Проблема не е в системата а в човешкото сърце. Нито бедността нито богатството ще променят неправедното сърце. Един човек може да се откаже от всичките си притежания и пак да остане нечестив. Както например монасите от най-различните религии.

И аз съм мислил преди време, че е грях едва ли не човек да има бизнес и да се занимава със "светска работа" и бях повлечен в невежеството си към разни отшелнически идеи и "служения", които си нямах и представа как ще се реализират, но имах уж "водителство" към тези неща. Толкова бяха зле нещата, че не можех да покривам елементарните си разходи и бях станал от невярващ по-зле, изпаднах в дългове и заради мен хората наоколо похулиха Божието име. Напълно бях игнорирал примера на Божиите хора и на самия Господ Исус Христос оставен в Писанията и бях приел един, както се изрази Watchman, "гръцки похристиянчен мистицизъм", пренебрегвайки "светските" си отговорности, за да търся някаква "висша духовност". Това не беше праведно и до ден днешен търпя негативите на своето минало. Болезнено се отърсвам и до днес от останки на такива уж "духовни" идеи, които съм имал, поради това, че не съм познавал Писанията и съм се заблуждавал. Но истината е, че бедността сама по себе си не е никаква добродетел! Това комунистите са ни го втълпявали.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

biblical

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Да, работя. Когато обаче имам такава възможност не работя, а се старая да напредвам в царството на Бога. Така виждам и примера на Павел. Човек работи за прехраната си, или Бог го храни - например Илия с гарваните, или Павел в затвора, или Петър, който за да се грижи за светиите не "риболовствал". Така, че всичко зависи от Божието желание.
Обобщено има много повече призиви в Новия Завет да оставим всичко и да не гледаме на нещата от този свят, отколкото да развиваме бизнес или занятие. Според мене причината е, че хората "мрат като мухи" и докато ние си въртим търговийката, милиони от тях се погубват завинаги. Това е самата истина.

Истината за бизнеса(като човек, който знае за какво говори - последната ми работа от която ми се наложи да напусна беше управител на фирма, понеже отнемаше на практика цялото ми време) е че отнема цялото ти време и подчинява целия ти живот на каузата да продаваш Intel Inside(например) и да си мислиш, че си нещо. Всъщност Исус и екипа му не работели нищо по време на служението на Господ и тяхното обучение. Даже били задължени да го направят. Ако имаш бизнес и го оставиш за три години, той фалира "естествено". Така, че Петър не е бил бизнесмен, а ученик с фалирал бизнес.

Относно арфите. Добро е човек да хвали Господа дори на новото небе и земя. А управлението ще бъде за тези, за които е приготвено от Бога Баща - никой от нас не може да си решава сам какво да прави в царството. То затова е царство, а не демокрация.

Сега има по-важни задачи от добре развит бизнес и това са душите на загиващите. То затова Бог казва да оставим всичко, за да бъдем ученици, понеже иначе всички тези грижи отнемат живота ни....


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Да, работя. Когато обаче имам такава възможност не работя, а се старая да напредвам в царството на Бога. Така виждам и примера на Павел. Човек работи за прехраната си, или Бог го храни - например Илия с гарваните, или Павел в затвора, или Петър, който за да се грижи за светиите не "риболовствал". Така, че всичко зависи от Божието желание.
Ти изпратен ли си както Павел беше изпратен? Ти изпратен ли си както Петър е изпратен?

Какво ще кажеш за кожаря Симон, който беше кожар и беше домакин на изпратения Петър?

На Павел откъде му идваха помощите понякога? Може би от други, на които са им помагали трети хора?...

Какво наричаш "напредвам в царството на Бога"?


Quote
Обобщено има много повече призиви в Новия Завет да оставим всичко и да не гледаме на нещата от този свят, отколкото да развиваме бизнес или занятие. Според мене причината е, че хората "мрат като мухи" и докато ние си въртим търговийката, милиони от тях се погубват завинаги. Това е самата истина.
Посочи къде го пише това нещо и защо хора като Симон, кожарят, Акила и Прискила и други не се покориха на тези "призиви".

Ти се чувстваш явно по-заинтересован от хората, отколкото е Бог и смяташ, че тези, които "мрат като мухи" умират някак си "изплъзнати от Бога". Че нали уж пише, че Бог е Господарят на жетвата? Че какъв Господар е ако не избере способни работници, за да прибере житото си? Точно това е твоето отношение към Бога - като към един бог, който не може да управлява ресурсите си. Същият този Бог, който е Господар на жетвата ще управлява физически тук на земята 1000 години и ще покаже какво е праведно управление.


Quote
Истината за бизнеса(като човек, който знае за какво говори - последната ми работа от която ми се наложи да напусна беше управител на фирма, понеже отнемаше на практика цялото ми време) е че отнема цялото ти време и подчинява целия ти живот на каузата да продаваш Intel Inside(например) и да си мислиш, че си нещо. Всъщност Исус и екипа му не работели нищо по време на служението на Господ и тяхното обучение. Даже били задължени да го направят. Ако имаш бизнес и го оставиш за три години, той фалира "естествено". Така, че Петър не е бил бизнесмен, а ученик с фалирал бизнес.
Истината е, че ти си бил подчинен на каузата на някой друг и си бил просто на отговорна позиция.

Ти даже не си вникнал в това, което ти се писа. Виж отново примерите в Словото, за които се говори. Там 99% от хората са имали свой "бизнес" и са го управлявали мъдро.

Проблемът е, че се целиш много високо, там където явно не си пратен в момента - гледаш какво правят Исус, Петър, Павел... но не гледаш какво са правили през последните им десетилетия, докато стигнат до това. На това му се вика да ти липсват първите години. Сиреч, ти не можеш да решаваш диференциални уравнения, докато не минеш първо материала, който се отнася до терминологията, която се отнася към този тип уравнения.

Опитваш се да се правиш на "апостол" без да си пратен и без да си минал по пътя на апостолите. Това не ти е McDonalds - поискваш и готово - веднага... но дали е истинско ... няма значение сякаш.


Quote
Относно арфите. Добро е човек да хвали Господа дори на новото небе и земя. А управлението ще бъде за тези, за които е приготвено от Бога Баща - никой от нас не може да си решава сам какво да прави в царството. То затова е царство, а не демокрация.
Ти коя Библия четеш, biblical? Че нали ясно си пише, че ТЕ ЩЕ УПРАВЛЯВАТ С НЕГО 1000 ГОДИНИ... виж за кои ТЕ става въпрос (Откровение 20)?

Quote
Сега има по-важни задачи от добре развит бизнес и това са душите на загиващите. То затова Бог казва да оставим всичко, за да бъдем ученици, понеже иначе всички тези грижи отнемат живота ни....
Не разбираш учението за изпращането. Аз не виждам никъде Бог да поощрява самоволно "изпращане", но нарича такива самоволни "апостоли" - нечестиви.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Да, работя.

Въпросът не беше само дали работиш, а дали си продал всичкия си имот и притежания според както твърдиш, че трябва да правят християните.

Quote
Когато обаче имам такава възможност не работя, а се старая да напредвам в царството на Бога.

Този напредък не би ли трябвало да се изразява и в напредък в познанието на Божието Слово? А на теб елементарни неща ти липсват. Спомням си когато бях новоповярвал от сутрин до вечер се молих и четях Библията. Но въпреки това нещо много много не растях духовно, но оставах незрял. Истинския духовен растеж и съзряване започна когато започнах да нося сериозни отговорности на плещите си. И въпреки че четях по-малко Библията, разбирах повече.

Quote
Така виждам и примера на Павел.

Примера на Павел кога го гледаш, преди да бъде изпратен или след това? Защото ако Павел не беше това, което беше преди да бъде изпратен, то той никога нямаше да бъде изпратен. На верния в малкото ще му се повери многото, а не на този, който се спуска към многото презирайки верността си в малкото.
 
Quote
Обобщено има много повече призиви в Новия Завет да оставим всичко и да не гледаме на нещата от този свят, отколкото да развиваме бизнес или занятие.

Призива на Исус определено е да оставим всичко и да изгубим живота си. Но само до там ли си чел? Не казва ли, че който загуби живота си ще го намери?

Когато човек се откаже от собствените си желания и амбиции в този живот, той ще намери нов живот, който е изцяло свързан с целите на Царството. И ще му бъдат поверени отговорности и задачи, на които трябва да бъде верен. Има огромна разлика между един човек, който прави нещо движен от желанията на себето си, и човек, който прави същото нещо, но движен от Божиите цели и намерение. Отвън погледнато двамата правят едно и също, но разликата между двете неща е като между земята и небето. Ето защо е писано:

Кол. 3:17  и каквото и да вършите, словом или делом, вършете всичко в името на Господа Исуса, благодарещи чрез Него на Бога Отца.

От Божият човек не се очаква да прави нещата в името на собствените си желания и цели, но в името на идващия Цар и Неговото Царство.

Давид беше верен в стадото на баща си, и ако излезеше лъв или мечка, той ги поразяваше без страх. Дойде ден когато по същия начин порази и Голиат. И едва когато доказа, че е верен в малкото, в ежедневните отговорности, тогава му се повери голямото, а именно царството на Израил.

Моисей 40 години пасе овце в пустинята, когато израилтяните пъшкаха под египетското робство и мнозина умираха от изтощение или от бича на поробителя. Ако Моисей се беше втурнал преждевременно да ги спасява, той щеше да се провали тотално. Но се стараеше да бъде верен в това, което Бог му беше дал - да пасе овце, и чак тогава Бог му повери голямото - да изведе Израил от Египет със знамения и чудеса.

Quote
Според мене причината е, че хората "мрат като мухи" и докато ние си въртим търговийката, милиони от тях се погубват завинаги. Това е самата истина.

И израилтяните "мряха като мухи" в Египет, но нито Бог, нито Моисей се движеха от подобни постановки. И двамата чакаха правилното време, когато Моисей щеше наистина да бъде готов за делото.

Интересното в случая е следното. Значи според тебе тия милиони дето загиват, зависят от разни християни да си зарежат отговорностите, които им е поверил Бог и да се втурнат да спасяват милиони погиващи. Сиреч Бог е предузнал и предопределил няколко милиона за спасение, но понеже ти си продавал Intel Inside, те загинали, нищо, че Бог ги е предузнал и предопределил? Това ли искаш да внушиш с това си изказване?

Или с други думи Бог е в отчайваща нужда от това християните да се юрнат да спасяват милионите, нищо че нямат нито зрялост, нито духовен ръст, нито разбират Божиите слова и пътища?

Quote
Истината за бизнеса(като човек, който знае за какво говори - последната ми работа от която ми се наложи да напусна беше управител на фирма, понеже отнемаше на практика цялото ми време) е че отнема цялото ти време и подчинява целия ти живот на каузата да продаваш Intel Inside(например) и да си мислиш, че си нещо.

Това дето казваш не е истината за бизнеса, а са твоите въображаеми представи за бизнеса. Първо когато Божият човек върши бизнес, той не е подчинен на каузата да продава, а продаването му е подчинено на каузата на Божието Царство. Второ, Божият човек, който върши бизнес не си мисли, че е нещо, защото той не прави нищо от себе си или за себе си.

Да си управител на чужда фирма не е същото, като да си собственик на бизнес. Защото като управител на чужд бизнес ти си задължен да следваш сребролюбието на шефовете. Докато ако ти си шеф на себе си, ти имаш възможност да подчиниш бизнеса на Божието Царство и на Божиите цели. Ще има периоди в които да работиш изключително много, но ще дойде и време когато може цяла година да не работиш и пак бизнеса да снабдява за нуждите ти, така и за тези на други братя в нужда. Писанието казва ясно:

2Сол.3:10  Защото и когато бяхме при вас заръчахме ви това: Ако не иска някой да работи, той нито да яде.
2Сол. 3:11  Понеже слушаме, какво някои постъпвали безчинно между вас, като не работели нищо, а се месели в чужди работи.
2Сол. 3:12  На такива вярваме и ги увещаваме в името на Господа Исуса Христа да работят тихо и да ядат своя хляб.


Божият човек трябва да работи, да изкарва прехраната си с труд и да не готованства. Може да бъде наемник, може да бъде и предприемач. Писанието не забранява да се работи като наемник, нито забранява да се работи като предприемач. Не всеки ще има мъдростта и характера да създаде продукт или услуга, които да са полезни за останалите и да го изхранват. НО всички трябва да работят и по-мъдро е да се работи самостоятелно, а още по-добре заедно с други братя. За да не се налага човек да бъде във фирми, които да изсмукват времето и силите му, заради сребролюбието на шефовете без никаква надежда, че ще има друга полза от този труд освен заплатата в края на месеца.
Quote
Всъщност Исус и екипа му не работели нищо по време на служението на Господ и тяхното обучение. Даже били задължени да го направят. Ако имаш бизнес и го оставиш за три години, той фалира "естествено". Така, че Петър не е бил бизнесмен, а ученик с фалирал бизнес.

Исус и апостолите са дошли до момента в който да бъдат отделени от всичко друго и да вършат делото на служението. При тебе дошъл ли е този момент? Ти ходиш ли във властта и силата в която те ходеха, за да повярвам че си бил отделен подобно на тях? Междувременно Исус и апостолите са се издържали чрез помощта на тези които не са били отделени и са работили своята си работа и са снабдявали за тях и благодарение на тяхната вярност, онези които са били отделени не са изпитвали затруднение. Това обаче е урок, който май тепърва трябва да научиш.

Quote
Относно арфите. Добро е човек да хвали Господа дори на новото небе и земя. А управлението ще бъде за тези, за които е приготвено от Бога Баща - никой от нас не може да си решава сам какво да прави в царството. То затова е царство, а не демокрация.

Той Царя вече е решил, какво иска да правят възкресените светии в Царството Му, както ти цитира Тихомир, ама няма кой да чете. Май докато си "напредвал в Царството", си забравил да четеш и разбираш Библията, нищо че се смяташ за неин "фен".

Quote
Сега има по-важни задачи от добре развит бизнес и това са душите на загиващите. То затова Бог казва да оставим всичко, за да бъдем ученици, понеже иначе всички тези грижи отнемат живота ни....

Добре развит бизнес никога не е било задача, но добре развит и одобрен характер е това, което Бог желае от учениците Си. Вярност, постоянство, усърдие, предвидливост, мъдрост, схващане, разбиране, благоразумие, твърдост - все неща които се изграждат когато носим реални отговорности на плещите си.

Ще искам от тебе обаче да ми покажеш от Писанията, къде Бог е казал, че най-важната задача е да спасяваме душите на загиващите. Бях попитал по-горе и ще попитам пак. Как точно един предузнат и предопределен човек ще загине без твоите усилия и как точно един не предузнат и непредопределен ще се спаси чрез твоите усилия?

Ако познаваше Писанията щеше да знаеш, че задачите на тялото Христово са доста по-различни от това, което са ни втълпили англосаксонските "мисионери". Призива - търчете, че душите погиват си е тяхна измишльотина и няма никакво потвърждение от Писанията.

Време е от "фен" на Библията да станеш ученик на Библията и тогава нещата ще започнат да идват на мястото си.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

biblical

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
...........
Ако познаваше Писанията щеше да знаеш, че задачите на тялото Христово са доста по-различни от това, което са ни втълпили англосаксонските "мисионери". Призива - търчете, че душите погиват си е тяхна измишльотина и няма никакво потвърждение от Писанията.

Време е от "фен" на Библията да станеш ученик на Библията и тогава нещата ще започнат да идват на мястото си.

Тази задача не е от "англосаксонските "мисионери" , а от небето и ти добре го знаеш.  Не защото всички са апостоли, или изпратени. Но да се спори по този въпрос е ненужно. Така или иначе Бог не би изпратил хора, които искат да правят бизнес. Бизнеса е от този свят, благовестието не е от този свят. Да си служител на благовестието ще ти коства всичко, дори живота. Това не е идеята на англосаксонските "мисионери" - те обичат бизнеса и някой да ги издържа. Не знам защо искате да сте ученици по някакви свои си правила. Това не е полезно за вас. Цената за ученичеството е описана ясно в четирите евангелия. Вие може и да ме надговорите с приказки, но това няма да промени нито една дума от евангелието - цената е записана. Ще ти косва всичко. Богатия младеж трябвало да продаде целия си бизнес(вместо да помага на Исус, както ти би искал да пише) и да раздаде парите на бедните. На Исус не му трябва твоя бизнес, нито моя. Няма доказателства от Евангелието, че Исус е посъветвал когото и да е да развива бизнес, но има много доказателства за заповедта му да се остави всичко, нали?

Доколкото разбирам заблудата на бизнеса е в примамката на богатството и пожеланието за други работи, които заглушават словото. Има много и много текстове засвидетелстващи , че ученичеството ти коства всичко. Ето един от тях:

25. С Него вървеше множество народ, а Той се обърна и им рече:
26. ако някой дохожда при Мене, и не намрази баща си и майка си, жена си и децата си, братята и сестрите си, та дори и самия си живот, той не може да бъде Мой ученик; {Мат. 10:37.}
27. и който не носи кръста си, а върви след Мене, не може да бъде Мой ученик. {Мат. 10:38, Мат. 16:24, Марк. 8:34, Лук. 9:23, 2 Тим. 3:11.}
28. Защото кой от вас, кога иска да съгради кула, не ще седне първом да пресметне разноските, дали има, каквото е нужно за доизкарването й,
29. та, кога тури основите и не може да я доизкара, да не би някак да почнат да му се смеят всички, които гледат,
30. и да казват: тоя човек почна да строи, и не можа да доизкара?
31. Или кой цар, отивайки на война срещу друг цар, не ще седне да се посъветва първом, дали може с десет хиляди да противостои на оногова, който иде срещу него с двайсет хиляди?
32. Инак, докато е онзи още далеч, той ще проводи при него пратеници да моли за мир.
33. Тъй, прочее, всеки от вас, който се не отрече от всичко, що има, не може да бъде Мой ученик.
34. Солта е добро нещо: но, ако солта изгуби сила, с какво ще бъде подправена? {Мат. 5:13, Марк. 9:50.}
35. Нито за земя, нито за тор е годна; изхвърлят я навън. Който има уши да слуша, нека слуша!
Лука 14

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
un-biblical,

Ти желаеш само да говориш чрез втълпяване на идеите си или ще се аргументираш? Докато отказваш да се аргументираш от Писанието, аз няма как да те наричам biblical, защото това ще е пародия.

След множество аргументи от Божието Слово, ти си знаеш своето. И то знаеш ли защо, защото не Божието Слово е твой учител, ако беше щеше да се аргументираш от него, а не да говориш басни в стил пропаганда.

Зададох ти някои много точно въпроси, които разобличават ученията ти, ти не само ги пропускаш, но и продължаваш с пропагандата. Подобно поведение е неправедно.

- Говориш за бизнес, след като се разбра, че въобще не разбираш какво е бизнес. Това, че целта на бизнеса било богатството си е твоя презумпция която повтаряш като мантра. Бяха ти дадени изобилно отговори които презираш и се интересуваш само от своята предварително намислена пропаганда.
- Говориш, че нещо било от небето, а пропускаш да потвърдиш това от Писанията слезли от Небето. Дори казваш, че нямало смисъл. Няма смисъл или нямаш аргументи?
- Да си служител на благовестието наистина ще ти коства всичко, на първо място ще ти коства заблудите. Не се ли откажеш от тях никога няма да си служител на благовестието. Ти обаче подобна склонност не проявяваш.
- Показахме ти думите на Исус, който казва, че който загуби живота си - ще го намери. Ти това не го разбираш и си знаеш своето.
- Говориш за цена без да си наясно кой каква цена е платил досега от хората с които говориш. Ако минеш и през 10% от това през което съм минал щеше да можеш да ми говориш за цена по-убедително.
- За богатия младеж - Исус коментира, че проблема е в упованието на богатството. Теб явно това не те интересува. Плътския човек и богат и беден ще си остане плътски и своеволен. Духовния, ще знае тайната за която говори Павел.

Това е форум за аргументирано дискутиране на Библейските учения според Писанията. НЕ Е МЯСТО ЗА ПРОПАГАНДА. Ако смяташ да продължаваш да се държиш като пропагандатор и да отказваш да се аргументираш според Писанието, както и да откликваш адекватно на отсрещната аргументация то просто нямаш място във форума. И без това искаш да си наемник - хвани се в някоя PR компания - те обичат пропагандата, не аргументите и истината.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

biblical

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
un-biblical,

.

Това е форум за аргументирано дискутиране на Библейските учения според Писанията. НЕ Е МЯСТО ЗА ПРОПАГАНДА. Ако смяташ да продължаваш да се държиш като пропагандатор и да отказваш да се аргументираш според Писанието, както и да откликваш адекватно на отсрещната аргументация то просто нямаш място във форума. И без това искаш да си наемник - хвани се в някоя PR компания - те обичат пропагандата, не аргументите и истината.

Не разбирам откога цитирането на писанията  стана PR и un-biblical ? Нима Исус не каза точно това? Ученичеството ще ти коства всичко. Петър, на когото Исус обеща стократно в този живот, дали получи сто къщи? Това само във учението на вяра биха го приели така. Или пък къде са му стоте ниви? Преди да обвинявате някого отговорете разумно. Къде са му на Петър стоте ниви, които получил според обещанието, което сам Господ му дал.
Иначе и аз мога да кажа, че си un-Watchman, или не-ученик, или анти-учител - епитети колкото щеш в българския език.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
biblical,

Показахме ти пасажи, в които Исус не казва "така", сиреч като теб, а именно, че
- да имат вярващите собственост е лошо (твърдейки това, ти не познаваш Писанията и си в голяма заблуда, защото не знаеш как е бил организиран живота на Божиите хора)
- да имат вярващите занимание, с което да се изхранват (което се нарича "предприемачство" или "бизнес" по модерному)
- всички вярващи трябвало да си продадат всичко (което Исус не каза, а ти го казваш)

Ти самият виждам, че не следваш тези неща, които говориш в момента, защото най-малкото ползваш компютър, на който не си си направил сам транзисторите, нито си си опънал оптика, която сам да си си я направил от пясък, който да си изкопаеш сам. А това е пазарна икономика, biblical, която ти самият презря. Да не говорим, че Исус също ползваше пазарната икономика по онова време, като нареди да купят хляб за пасхата, тъй като не си го правиха (те специално - 13-те) сами.

Ти подмина доказателствата, които бяха ти дадени от Словото и виждам, че говориш със свои думи само. Своите думи са доста по-леки от Божиите думи.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Не разбирам откога цитирането на писанията  стана PR и un-biblical ? Нима Исус не каза точно това?

Неискрения ти опит да се скриеш зад пасажа, който си цитирал няма да мине, защото проблема не е в пасажа, а в твоите думи преди това. Именно твоите думи и поведение са un-biblical.

Quote
Ученичеството ще ти коства всичко. Петър, на когото Исус обеща стократно в този живот, дали получи сто къщи?

И Петър и Павел получиха сто къщи, защото биваха приемани в стотици домове на светии, като че са в собствения си дом. Също така получиха сто ниви, като стотици светии споделяха от плода на своите ниви с тях. Това е което Исус учи. В определени случаи човек може да получи и сто къщи или сто ниви които да управлява, ако това е необходимо за изпълнението на неговото призвание. Ето отговорихме ти разумно. Ще е добре и ти да отговориш разумно на нашите въпроси, които удобно и непрестанно пропускаш. Както виждаш ние адресираме твоите въпроси адекватно.

Quote
Иначе и аз мога да кажа, че си un-Watchman, или не-ученик, или анти-учител - епитети колкото щеш в българския език.

Ти можеш да кажеш много неща и да си измислиш много епитети. Само, че аз се аргументирах защо поведението ти и ученията ти са un-biblical. Ако ти можеш да се аргументираш коректно за твоите епитети ще бъде прието.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

chernobeleev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 17
Наскоро един мой приятел ,ме обяви за безродник защото съм протестант,Няма да навлизъм в иаторията и как са създадени някой от модер ните държави,но го помолих след като му изброих всички протестантски държави да ми покаже една бедна икономически..Ами няма-каза ми той,има ,има едни бедни протестанти ама ,те живеят в България..За мен капитализма е протестантство с човешко лице и християнско сърце..

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Някъде бях чел, че капитализмът е експлоатация на едни човеци от други. Ама и комунизмът, както и демокрацията, се оказаха точно това.
В Новия Завет водеща е една самарянщина /Лука 10:30-37/, която най-общо се описва с Христовите слова: "Който има две ризи, нека даде на този, който няма; и който има храна, нека прави същото." /Лука 3:11/ Това, което имаш в излишък, отстъпи на тоя, който е в нужда. Без да чакаш да ти бъде върнато /с лихвата/, за да бъдеш блажен и да ти бъде отплатено при възкресението на праведните. /Лука 14:14/

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Трябва да отбележа, че тази самарянщина е заложена и в Моисеевия Закон.
Във Второзаконие има доста примери как един праведен евреин трябва да не забравя /левита,/ чужденеца, вдовицата и сирачето, които са отвътре портите.
"Когато жънеш жетвата на нивите си, ако забравиш някой сноп на нивата, да се не връщаш да го вземеш; нека бъде за чужденеца, за сирачето и за вдовицата; за да те благославя Господ твоят Бог във всичките дела на ръцете ти." /Втор. 24:19/
"Когато брулиш маслините си, да не претръсваш повторно клоните; останалото нека бъде за чужденеца, за сирачето и за вдовицата." /Втор. 24:20/
"Когато обираш лозето си, да се не връщаш да го пребираш; останалото нека бъде за чужденеца, за сирачето и за вдовицата." /Втор. 24:21/
"Когато в третата година, годината за плащане десетъците, свършиш отделянето на всичките десетъци на рожбите си, и ги дадеш на левитина, на пришелеца, на сирачето и на вдовицата, за да ядат отвътре градовете ти и се наситят..." /Втор. 26:12/