Author Topic: Закваска за хляб  (Read 53569 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #15 on: May 30, 2009, 00:21:47 AM »
Пълнозърнестото брашно придава друг вкус на хляба и определено разликата ще е голяма.

Ние не слагаме захар в хляба.

Поинтересувах се от по-стари рецепти за хляб и те нямаха захар в себе си. Захарта е добавена като съставка в нашите времена и съвсем не е от основна важност. Дори в рецептите от наши дни казват, че без захар не може да бухне добре или че не може да се получи коричка. Това не е вярно.

Принципно основната рецепта за хляб е - брашно, зехтин, сол, вода, закваска. Това в Словото срещам като основни съставки, които са били ползвани стотици години наред. Добавянето на по-модерните добавки като захар и купешка мая (особено тази на прах) са били винаги нещо странно.

Иначе поздравления за старанията. Ако тестото се поръси с малко брашно преди печенето и преди разрязването става още по-ефектен като резултат.

А за закваската - мисля, че е добре да се опита. Все пак това е начинът, който е по-естествен.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Закваска за хляб
« Reply #16 on: May 30, 2009, 00:49:05 AM »
Ние вкъщи също не слагаме захар, и си става добре. Иначе, наистина поздравления за първия домашен хляб. Ние правим хляб вкъщи вече няколко години, за съжаление трудно се намира пълнозърнесто брашно, но наскоро открих една мелница където ще мога да си нося жито и да ми правят брашно каквото си искам.

Сещам се като дете, че изобщо не харесвах домашния хляб, а сега ям почти само домашен и мога да кажа, че когато човек започне да разбера и обича кое е истинското ще започне и да му харесва, защото в продължение на много време нашия вкус се е адаптирал на много фалшификат неща. Та искам да кажа че можеби някой в опита си да направи домашен хляб може първоначално да не му харесва вкуса, но нека не се обезсърчава, а да продължи да тества с рецептите, ще започне да му харесва.

Иначе всеоще не сме тествали с домашната закваска, надявам се скоро да направим и да видим как ще се получи.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Закваска за хляб
« Reply #17 on: May 30, 2009, 07:32:46 AM »
Да, съветът да не се слага захар е определено добър. Реших, че при първия хляб ще го направя точно по рецептата, за да добия увереност постепенно.

Мак, благодаря за това, което споменаваш. Вкусът наистина е различен и синът ми определено не беше във възторг. Но той не обича почти нищо домашно, толкова е заквасен вкусът му от боклуците, които продават. Говорим му много, дори статии с отровите, които поглъща съм му чела, уж разбира, но му е доста трудно.
Но не се отказвам.......:)
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

надежда

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 12
  • Винаги има надежда!
Re: Закваска за хляб
« Reply #18 on: June 10, 2009, 15:54:25 PM »
Здравейте, темата ми е интересна и много приятна. Обичам да готвя и съм привърженик на домашно приготвения хляб. Ще ви дам една лесна рецепта за домашен хляб - без месене на тестото. Приготвен с пълнозърнесто брашно и квасът, по рецептата на Тихомир, хлябът е много вкусен.
Продукти: 750-800гр брашно
                500-600мл хладка вода
                закваска за хляб
                сол на вкус (около 2с.л.)
- Брашното се пресява в една голяма купа и се смесва със солта;
- Хладката вода се смесва със закваската и престоява на топло около 10 мин;
- В осоленото брашно се прави кладенче и готовият квас се изсипва в кладенчето. Тестото веднага се разбърква с дървена лъжица или шпатула, без да се меси;
- Тестената смес е мека и лепкава, поръсва се с брашно и се оставя да втасва, докато почти удвои обема си.
- Поръсваме обилно плота за работа с брашно, изсипваме втаслото тесто и го разделяме на 10-12 топки. Внимаваме да не ги месим много;
-  Дъното на тавата покриваме с тънък слой брашно, поставяме топките, поръсваме ги с брашно отгоре и ги оставяме за около 30мин. на топло.
- След това печем в предварително загрята фурна на 2000, до прозовяване на хебчетата.
Тавата не се маже с олио, хлябът се изпича върху поръсеното брашно. След това препеченото брашно от тавата се пресява и се използва за сгъстяване на супи и сосове. На времето възрастните жени са приготвяли и бебешки каши от препечено брашно.
И,ето,завесата на храма се раздра от горе
до долу,земята се разтресе,скалите се разпукаха,гробовете се разтвориха и много тела на починалите светии бяха възкресени след Неговото възкресение...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #19 on: June 13, 2009, 10:12:06 AM »
Доколкото знам част от тестото може да се остави във фризер (след като е удвоило размера си) и да се вади когато има нужда. Трябва само малко да се размрази (няколко часа) и след това да се направи необходимия хляб и останалото отново може да се остави във фризер.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Закваска за хляб
« Reply #20 on: June 13, 2009, 14:27:36 PM »
А някой пробвал ли е ако остави във фризер хляба и се консумира след размразяване как е?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #21 on: June 13, 2009, 16:53:15 PM »
Ние сме пробвали.

Изчаква се няколко часа и може да се затопли във фурната или на грил да се препече.

Няма особена разлика от незамразен.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Закваска за хляб
« Reply #22 on: June 14, 2009, 13:20:36 PM »
А някой пробвал ли е ако остави във фризер хляба и се консумира след размразяване как е?

Ние с години правим така. За да не се меси хляб всеки ден, меси се за няколко дни, и слага се във фризера. След размързяване, хляба си е почти същия като да си го пекъл същия ден, няма много разлика. По принцип ако искаш хляб за другия ден, вадиш го вечерта да се размързи и сабален си имаш хубав хляб, няма нужда се притопля.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Закваска за хляб
« Reply #23 on: June 14, 2009, 14:28:02 PM »
Quote
Публикувана от: надежда
На времето възрастните жени са приготвяли и бебешки каши от препечено брашно.

Спомням си ,като дете и аз съм ял такива каши и наистина бяха хубави.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Закваска за хляб
« Reply #24 on: November 28, 2009, 06:55:45 AM »
Супер тема.
Много е важно да знаем какво ядем,апък ако можем да си го приготвим вкъщи - ооо супер....
Ето как правя и аз хляб,става супер вкусен :

-400 мл изворна вода
-1 супена лъжица чист мед ( нерафинирана кафява захар 40 гр или 50 гр чиста глюкоза)
-едно кубче мая (купена ) - още не съм си направила закваска вкъщи затова го правя с купена мая,но знам,че не е напълно естествен така заради маята,предполагам,ако се ползва от закваската вероятно може би ще са и различни пропорциите на другите продукти за хляба,но нямам идея другия път като си направя с жива закваска,ще пиша какво е станало с една чаена чаша жива закваска( за каквато е писал Тихомир )
-по желание 250 гр  пшенични кълнове ( това е покълнало жито - в домашни условия много ясно )
-1 кг пълнозърнесто пшенично брашно

Меда ( кафяшата захар или глюкозата ) се разтварят във водата и после се смесват всички продукти заедно и се приготвя тесто.Меси се достатъчно около 20 минутки,а който е по-як може и по-малко,да се получи хубава еднородна смес,оформя се хляб върху съд за печене,аз използвам една плоча за пици,която имитира така да се каже печене върху тухлени въглища,абе колко имитира незнам,ама поне не е в тава.Слагам хляба да втаса във фурната на топло докато удвои обема си ( фурната я пускам за малко и правя топло заради хляба ) и когато удвои обема си е готов за печене,включвам фурната на средно ниво докато се изпече хляба за около 40 мин.Готов е когато направи коричка и започва да се отделя долната част на хляба от съда за печене,което се пробва с прибор.
Когато го изкарам поръсвам отгоре с малко вода,за да остане кората мека и го завивам в суха кърпа за малко.После се консумира като изстине,а иначе го държа в хладилника,за да е свеж и с добро качество докато го изядем.Става много вкусен.
Ще ви кажа защо в приготвянето на хляб не се слага мазнина,било олио,масло и т.н.Защото витамините от групата Б,които се съдържат в пълнозърнестото брашно са водноразтворими,а не мастноразтворими.
Опитайте!

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Закваска за хляб
« Reply #25 on: November 28, 2009, 07:03:08 AM »
Пропуснала съм нещо важно ,хем си четох публикацията,но грешката е защото сега ми хрумна че трябва да уточня,как втасва хляба,фурната я включвам на най-слабата степен и оставям вратата леко отворена и така докато втаса....Това беше уточнението.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #26 on: November 29, 2009, 21:56:22 PM »
Кафявата захар или медът не са нужни, когато се използва жива закваска. Дори и с живата закваска хлябът бухва повече. Захарите са нужни, за да "подейства" по-добре купената мая.

По принцип в рецептите за хляб казват на хората да слагат захар редовно, което не е много здравословно. Повечето хора ползват рафинирана захар, което е още по-вредно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Георги-земеделец

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 83
Re: Закваска за хляб
« Reply #27 on: March 28, 2016, 22:11:53 PM »
със сода бикарбонат като заместител на маята, валидно ли е?
(содата я "гасим" в мляко-кисело или оцет. с овесени ядки пресовани и смелени трудно/ронливо, оризово и кокосово брашно по-бива ...от към рецепти сме заквасени и да не зацапвам темата)
захарта доколкото знам (баща готвач) за храна на дрождите при втасването

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #28 on: March 28, 2016, 22:23:52 PM »
Става друга храна.

Дори хлябът изпечен под различна форма има различен вкус, колко повече ако се сложат други съставки.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Закваска за хляб
« Reply #29 on: March 28, 2016, 23:57:15 PM »
Хляба със сода бикарбонат има особен вкус, содата се усеща и превзема вкуса. Винаги ми е биело на химия като съм ял такъв хляб и го избягвам.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.