Author Topic: Възпитание и отглеждане на деца в християнско семейство  (Read 80491 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Quote
Ти би ли дал някаква Библейска обосновка, защо на първо място трябва да ги ВЪВЕДЕМ в училищата на кесаря?
Мислиш ли че те не могат да бъдат сол във училището си ?
Quote
Децата ни на кесаря ли принадлежат, че да ги даваме в неговите училища?
Ако Бог е рекъл, те ще бъдат от света. Аз ли да му противореча ? Ако те не приемат Бог в сърцето си и в гората да ги заведа пак няма да бъдат божий.
Quote
Ти имаш ли някаква представа откога, по чия идея, защо и с каква цел се въведе държавното образование? Някъде в Писанието Бог дава ли мандат на управниците да образоват децата? Кого Бог задължава и упълномощава да ги учи? Думата образование, замислял ли си се с какво означава и чий образ изобразява държавното образование в децата?
Видях че беше наблегнал на думата преди това,  но сега се разтърсих и прочетох малко по въпроса. И да прав си в голяма степен. Но ми е любопитно как е на Иврит образование ? :)  И има ли ОБРАЗ-а в тяхната дума.
Quote
Да разбирам ли че ти не искаш да им спестиш този образ и теб той въобще не те притеснява?
Светът в момента е така устроен, че част от нещата биха му били полезни, други вредни. Ако това което му дам като основа е достатъчно здраво те няма да му навредят за което се и моля на Бог. Относно децата около него в клас, те могат да научат нещо от него повече отколкото той от тях (за солта говоря).
 Но и друго ще те попитам, ако ти не беше минал през същото това образование, а беше чел само Писанията, би ли писал сега тук ? Не говоря само за компютърните познания. Тази образователна система не те ли е изградила и теб ? Или ти съжаляваш за времето което си пропуснал ? Аз виждам едно нещо, ако ти не беше станал това което си аз нямаше да чета този форум и нямаше да науча ценни неща които прочетох тук. Така, че същата тази образователна система ти е дала за да даваш и ти. Дали тук пръст няма Бог ?
 А Князът на този свят е стар и в него е вложено много и поради това той знае много, а за годините от както е създаден е научил още повече. От него ли ще се измъкна с моя човешки ум ? Но ето така може и да стане:

Лука 21:36 
  36. Но бъдете бдителни във всяко време и се молете, за да успеете да избегнете всичко, което предстои да стане, и да застанете пред Човешкия Син.

 Но, ако отида някъде и се скрия и уча децата си на каквото знам как бих постигнал това ?:

Матей 5:44-48
  44. Но Аз ви казвам: Обичайте неприятелите си и се молете за онези, които ви гонят,
  45. за да бъдете синове на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява и над злите, и над добрите и дава дъжд на праведните и на неправедните.
  46. Защото ако обичате само онези, които обичат вас, каква награда ви се пада? Не правят ли това и бирниците?
  47. И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не правят ли това и езичниците?
  48. И така, бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец.


Quote
Павел се беше учил при нозете на Гамалиил, човек праведен и учител на Божието Слово. Ти с него ли сравняваш светското образование?

 Образованието му беше добро ! Но, беше фарисейско и поради това той гонеше християните докато Исус не му отвори очите. Но, да той беше образован :

Деяния 22:3
  3. Аз съм юдеин, роден в Тарс Киликийски, а възпитан в този град при краката на Гамалиил, изучен строго в предадения от бащите ни закон.

  А ето кой беше Гамалиил

Деяния 5:34
  34. Но един фарисей на име Гамалиил, законоучител, почитан от целия народ

  Такава е била образователната система тогава, сега е различна. ОБРАЗователна ! ДА ! Но нямаме друга. Ако я отхвърлим, ще бъдем отхвърлени от света, и ако приемем това отхвърляне и станем изгнаници в затворено общество ще престанем да бъдем сол.

Галатяни 6:14 
14. А далеч от мен е да се хваля с друго, освен с кръста на нашия Господ Исус Христос, чрез който светът за мен е разпънат и аз - за света.

  И ако се скрия на кого да се хваля и за кого да се разпна ? Да излезем от света не означава да отидем в космоса, а да не правим като тях, но да почитаме Бога.

  Образованието което могат децата ми да получат от мен е Словото Му. Аз не мога да ги науча на неща за да си намерят място под слънцето. Да те могат да изкарат преквалифиционни курсове, но ако решат да бъдат инженери (примерно) 2+2 няма да им помогне много, а ще трябва да са учили неща от образователната система. Ако решат да си направят ферма, ще им трябва счетоводство примерно или кой знае какво свързано с държавата т.е. ще трябва да наемат някой от света, а той като ги види че не разбират ще започне да ги лъже. Ако минем на вариант с частните учители - ок кое ще им спестя от уроците ? Наистина не се сещам.
 А в крайна сметка те ще пораснат, а тогава как да ги опазя ?


Quote
Моисей трябваше да мине през дома на фараона за да оцелее, а не за да се образова. После му трябваха 40 години в пустинята да се ИЗПРАЗНИ от всичката египетска мъдрост, че да стане годен за Божието намерение.


Изход 2
  2. И жената зачена и роди син; и като видя, че беше красиво дете, го скри за три месеца.
  6. Като го отвори, видя детето и, ето, малкото плачеше; и го съжали и каза: Това е от еврейските деца.
10. А когато детето порасна, го доведе на фараоновата дъщеря и тя го осинови.


До тук виждам Божията намеса на 3 пъти. При осиновяването му той е получил наравно с другите образование както се полага на фараонов син.

  21. И Моисей склони да живее при човека, който даде на Моисей дъщеря си Сепфора за жена.
Изход 3
  1. А Моисей пасеше овцете на тъста си Йотор, мадиамския жрец;

И тук ще вмъкна това !

Йоан 21:15-17 
  15. А като закусиха, Исус каза на Симон Петър: Симоне Йонов, обичаш ли Ме повече, отколкото Ме обичат тези? Каза Му: Да, Господи, Ти знаеш, че Те обичам. Той му каза: Паси агънцата Ми.
  16. Пак му каза втори път: Симоне Йонов, обичаш ли Ме? Отвърна Му: Да, Господи, Ти знаеш, че Те обичам. Той Му каза: Паси овцете Ми.
  17. Каза му трети път: Симоне Йонов, обичаш ли Ме? Петър се натъжи за това, че трети път му каза: Обичаш ли Ме?, и Му отговори: Господи, Ти всичко знаеш; Ти знаеш, че Те обичам. Исус му каза: Паси овцете Ми.

  Аз на това няма как да му кажа изпразване от Египетска мъдрост. Защото Моисей нямаше от къде да знае как се пасът 'овце'. И трябваше да бъде научен и на това ! За да може да води една голяма тълпа хора всеки от които иска нещо, той трябваше да знае как да ги води, а това научи в Египет. За да бъде човек водач, не трябва да е просто овчар.


Quote
Написал си и някои добри неща по-горе, но си пълен с кваса на света, не без помощта на образованието на кесаря, което продължава да управлява мисленето ти.


А за добрите думи искрено благодаря - старая се, но нямаше да съм на половината на това без Бог който ме избра :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Моисей къде се беше образовал? Не в Египет ли ? Бог го избра и направи каквото трябва с него - заведе го в дома на фараона и после да пасе овце ! Дали Бог не можеше да го направи направо овчар и да не го вкарва в образователната система на Египет ? Можеше, но той трябваше да мине през домът на фараона !

Здравей, Николай.

Преди всичко е отговорност на родителите да възпитат децата си в Божия път. Никъде в Писанията не съм видял случай, където Бог да поощрява израилтяните да дават децата си на езичници/грешници да им ги възпитават. Напротив има ясни заповеди:

Втор. 6:6  Тия думи, които ти заповядвам днес, нека бъдат в сърцето ти;
Втор. 6:7  и на тях да учиш прилежно чадата си, и за тях да говориш, когато седнеш в дома си, когато ходиш по пътя, когато лягаш и когато ставаш.
Втор. 6:8  Да ги връзваш за знак на ръката си, и да бъдат като надчелия между очите ти.
Втор. 6:9  И да ги написваш на стълбовете на вратите на къщата си и на портите си.


А за невярващите пише друго:

4 Царе 17:15  Бяха отхвърлили повеленията Му и завета, който направи с бащите им, и заявленията, с които им заявяваше, и бяха последвали идолите и станали суетни, и бяха последвали народите около тях, за които Господ им беше заповядал да не правят както тях.

Бог специално забранява на своя народ да жени (обвързва) синовете и дъщерите си за дъщерите и синовете на ханаанските народи около им, "защото ще отвърнат синовете ти от да Ме следват, за да служат на други богове" (Втор. 7:4). (И забележи, че тук не става дума за деца на 5-6 години, а за мъже и жени за женене, т.е. хора достатъчно зрели.) Защото Бог иска отделен, свят народ за Себе си.

2Co 6:14  Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината?
...
2Co 6:17  Затова - "Излезте изсред тях и отделете се", казва Господ, "И не се допирайте до нечисто"; и "Аз ще ви приема,


А това, че Бог може да избави човек ограбен от образователната система на тоя свят, не означава, че на този човек му е позволено, когато един ден има деца, да ги повери на същата тази опустошителна, богопротивна образователна система. Напротив, той има отговорност пред Бога да ги предпази от всеки гибелен път и учение (с които днешното държавно образование изобилства). Евентуалното спасение на децата му един ден в никакъв случай не е оправдание за родителска безотговорност.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
 Така, ако това:
2 Коринтяни

14. Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината?
17. Затова:
"Излезте отсред тях и се отделете",
казва Господ,
"и не се допирайте до нечисто";


Успяваш да го свържеш някак си с това:

2 Коринтяни
  1. И ние, като съдействаме с Бога, също ви умоляваме да не приемате напразно Божията благодат.
  2. Защото Той казва:
"В благоприятно време те послушах
и в спасителен ден ти помогнах."
Ето, сега е благоприятно време, ето, сега е спасителен ден.
  3. Ние в нищо не даваме никаква причина за съблазън, да не би да се злослови нашето служение;
  4. но във всичко сме одобрени, като Божии служители, с голяма твърдост, в скърби, в нужди, в утеснения,
  5. в бичувания, в затваряния, в смутове, в трудове, в неспане, в неядене,
  6. с чистота, с благоразумие, с дълготърпение, с благост, със Святия Дух, с нелицемерна любов,
  7. с говорене истината, с Божия сила, чрез оръжията на правдата в дясната ръка и в лявата;
  8. всред слава и опозорение, всред укори и похвали; смятани за измамници, но пак истинни;
  9. като непознати, а пък добре познати; като на умиране, а, ето, живеем; като наказвани, ала не умъртвявани;
  10. като наскърбени, а винаги радостни; като сиромаси, и най-вече с товано обогатяваме мнозина; като че нищо нямаме, но притежаваме всичко.

Аз някак си не мога все още.
Не друго ами хем да се излезна от тях, хем да ги обогатя/науча/ ?!?!? Това нещо някак си дистанционно ли да го направя ?


Втор. 6:6  Тия думи, които ти заповядвам днес, нека бъдат в сърцето ти;
Втор. 6:7  и на тях да учиш прилежно чадата си, и за тях да говориш, когато седнеш в дома си, когато ходиш по пътя, когато лягаш и когато ставаш.
Втор. 6:8  Да ги връзваш за знак на ръката си, и да бъдат като надчелия между очите ти.
Втор. 6:9  И да ги написваш на стълбовете на вратите на къщата си и на портите си.

А тука никъде не виждам да пише не давай децата си да се образоват при езичници/грешници пише ДА ГИ НАУЧИШ НА ЗАПОВЕДИТЕ МУ. Или ти казваш, че след като учат примерно биология и вече автоматично ще забравят заповедите на Бог ?

В това което цитираш се казва точно това и нищо друго:
Второзаконие
  1. А ето заповедите, наредбите и законите, които Господ, вашият Бог, заповяда да ви науча, за да ги вършите в земята, към която преминавате, за да я заселите,
  2. за да се боиш от Господа, твоя Бог, да пазиш всичките Му наредби и заповедите Му, които ти давам - ти, синът ти и внукът ти през всичките дни на живота си, за да ти се продължат дните.


На останалото мисля че отговорих в предния си пост :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Бог специално забранява на своя народ да жени (обвързва) синовете и дъщерите си за дъщерите и синовете на ханаанските народи около им, "защото ще отвърнат синовете ти от да Ме следват, за да служат на други богове" (Втор. 7:4). (И забележи, че тук не става дума за деца на 5-6 години, а за мъже и жени за женене, т.е. хора достатъчно зрели.) Защото Бог иска отделен, свят народ за Себе си.

Ох това го пропуснах но ще е утре сега стана много късно :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Nikolay,

Виждам доста квас в изказванията ти по отношение на:

1. Какво трябва да правят вярващите в този свят.
2. Разлика между образование и знание.

От изказванията ти заключавам следното (поправи ме, ако бъркам):
* Ти си човек, който смяташ, че всички вярващи трябва да "благовестват" сред невярващите и това им е основната задача.
* Смяташ, че родителите трябва да сложат децата си сред невярващите с цел "благовестие".
* Смяташ, че образованието ще даде само знания на твоите деца (независимо, че има много изкривени неща относно еволюции, класически литературни произведения с ню ейдж насоченост, които 99% от вярващите дори не разпознават като опасни, грешни исторически факти и т.н.).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Nikolay,

Виждам доста квас в изказванията ти по отношение на:

1. Какво трябва да правят вярващите в този свят.
2. Разлика между образование и знание.

От изказванията ти заключавам следното (поправи ме, ако бъркам):
* Ти си човек, който смяташ, че всички вярващи трябва да "благовестват" сред невярващите и това им е основната задача.
* Смяташ, че родителите трябва да сложат децата си сред невярващите с цел "благовестие".
* Смяташ, че образованието ще даде само знания на твоите деца (независимо, че има много изкривени неща относно еволюции, класически литературни произведения с ню ейдж насоченост, които 99% от вярващите дори не разпознават като опасни, грешни исторически факти и т.н.).

По първия въпрос:
 Битие
 28 И Бог ги благослови. И Бог им каза: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и я покорете, бъдете господари над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.
 15. И Господ Бог взе човека и го засели в Едемската градина, за да я обработва и да я пази.
 23. затова Господ Бог го изпъди от Едемската градина да обработва земята, от която беше взет.
  Битие 9:7 А вие, плодете се и се размножавайте, разплодете се по земята и се умножавайте по нея.
   По втория:
 Образованието е нужно за да си изкарваме прехраната като наемници в градовете на кесаря. Да, ние можем да си вземем земя и да си изкарваме прехраната от нея, но не съм много сигурен колко е рентабилно в днешни дни. Виждам родителите ми които се опитват да го правят, но и те ходят на работа за да свързват двата края. Да виждам и циганските деца които не ходят на училище какво представляват. Дори да приемат Бог в живота си и да станат християни, те не могат да мислят и са като малки деца в много ситуации.
 В училищата се придобива базовото познание за доста неща, да има и много глупости които са натресени умишлено. Има неща които са направени така че да ни отдалечат от Бог. Но те прозрачни и не мисля че ще е трудно да бъдат обяснени на едно дете.
 Знанието идва едва след това с живота, но трябва да има основа върху която да се стъпи. Библията дава добра основа, но не мисля че има вариант да минем само с нея в днешния свят. Аз поне не знам такъв. Но пък стъпил на това имам увереност:

 Притчи 1:7 Страхът от Господа е начало на мъдростта; но безумните презират мъдростта и поуката.

  За благовестието. Какво да ти кажа - ако някой ме попита за Бог, ще му разкажа. Иначе повечето хора в днешни дни просто биха ме взели за глупак и биха ме зарязали/странили от мен ако тръгна да им говоря благовестие - безмислено е:

Притчи 26:4 Не отговаряй на безумния според безумието му,
да не би да станеш и ти подобен на него.

Притчи 26:5 Отговаряй на безумния според безумието му,
да не би да се има за мъдър в очите си.

  Човек трябва да иска Бог в живота си, историята е доказала че насила не става. Отностно благовестието от децата - нямах в предвид това. А това, че когато едно дето е по-разумно от другите и прави разлика между добро и зло и кое кога трябва да се прави. Другите могат да се научат от него. Това е началото на пътя към Бог.
 Образованието не дава знание само на моите деца, то дава на тези деца които биват разумни и приемат знания. Образователната система в днешно време произвежда както глупаци така и умни хора, децата които знаят за Бог имат повече шансове да станат добри хора, а ако бъдат усърдни могат да станат и добри християни. Образованието няма да им даде по-голям шанс да влязат в божието царство, но ще им даде повече контакти с хора на които те могат да го покажат и кажат.

 Образованието не ме притеснява толкова, колкото музика, телевизия, алкохол... Те са които се промъкват между децата и ги променят. Те се разпространяват в училище и са наистина вредни. А не това че някой ще му каже, че видиш ли някога май, може би е имало динозаври.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
На първия въпрос си отговорил малко общо. Аз попитах за вярващите или по-точно Авраамовите чада.

Чел ли си какво Бог изиска от Авраам на първо място и как Бог свидетелства за слугата си Авраам пред небесните същества? И чел ли си, че Исус каза да вършим Авраамовите дела?


Иначе за втория въпрос виждам, че не си направил разлика между образование и знание.

Има нещо, което Watchman беше те попитал и то е — знаеш ли как е възникнало масовото държавно образование и кой го е въвел и с каква цел?

Когато изясниш това нещо, тогава е редно да говориш за предимства и недостатъци на тази система. Говориш така, сякаш това винаги го е имало, а всъщност системата е доста млада и доста скоро въведена, но трябва да изследваш, иначе говориш наизуст.


А относно живота в градовете и земеделието не е мястото да се разисква тук, но добре е да прочетеш тази тема подробно. За да отговориш така, както си писал, явно не внимаваш във времената, в които живеем и не познаваш какво предупреждава Писанието и къде ще е помощта към светиите в последните времена.

Терминологията, която използваш трябва да я орежеш доста, защото има много неща, които можеш да бъдеш попитан тук, за които да се замислиш, защото ги ползваш по инерция. Едно от тях е "добър християнин". Аз не съм чувал нито за "добър християнин" нито за "лош християнин".

Също е добре да изследваш какво Писанието нарича благовестие, защото това, кеото ти наричаш благовестие не е това, което Бог нарича (не случайно зададох въпроса си като написах "благовестие" в кавички, защото това е терминологията, която днес вярващи ползват без да разбират значението).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Ок обясни ми каква е разликата между образование и знание.

Образованието не знам кой го е въвел, но целта в общи линии е хората да са еднакви и лесни за контрол, така че като дойде Антихрист да може всичко да е подготвено и те да го приемат (това е ама в много общи линии). И да не го е имало винаги. Но системата в градовете в момента е такава, сякаш го е имало от много време - всичко е обвързано вече с нея. Но, ако всички християни си отидем на село кой ще бъде сол между народите ?

За добрия християнин си прав, извинявам се :) Просто съм свикнал да го ползвам.

Благовестието е благата вест за идващото божие царство. Ти имаш в предвид конкретно Исус, който е пратен от Бог - каква е разликата с това което казах ?

Относно изследването на Писанията - да наистина трябва да чета още много.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ок обясни ми каква е разликата между образование и знание.
Образованието идва от думата "образ" или моделиране на някого, докато стане определен образ. Образованието (като държавно такова) е въведено доста скоро. Не бъркай масовото образование с това какво един майстор или частен учител може да даде като знания и мъдрост в определена дисциплина. Едно образование не е само знания.

Масовото образование е цяла система — сгради, общи помещения, еднобразие, изравняване на знанията (уж да имат равен старт в живота, а в Библията не виждаме никъде равенство), събиране с разнородни хора, общуване с разнородни хора, дистанция от родителите, втълпяване на определени идеи и т.н. Сред всичко това има и даване на определен вид знание. Когато говорим за образованието трябва да имаме предвид всичко това — обстановка, цели, а не само знания. Тогава вече може да се дискутира върху темата дали образованието в големите училища или домашното образование е по-добро или не и защо.

Мнозина по много други форуми дори се притесняват да пуснат децата си в общите образователни училища най-малкото заради това, че се запознават с други деца, които ги повличат в лош път. Странно е, че вярващите нямат проблем с това, но даже поощряват подобно нещо. Мнозина и от невярващите предпочитат да дават децата си на частни учители или в малки частни училища, където поне ще имат донякъде спокойствие, че е сред по-добре възпитани деца. Странно е, че мнозина от невярващите разсъждават по-трезво за собствените си деца (дори и само в някои отношения), отколкото мнозинството от вярващите.

Ако става въпрос само за знания и мъдрост, то Словото ясно говори, че мъдрост трябва да се издирва, както и разум (разбира се, всичко трябва да е съгласувано с Божията правда).

Tова, че не си издирвал кой е въвел това и каква е целта е добро начало да изследваш, защото ще бъдеш шокиран когато видиш за какво става въпрос.

Иначе съм прав относно разбиранията ти за "благовестието", защото наистина ти разсъждаваш според днешните лъжеучения като "идете", което е едно от перата на ученията на Антихриста. И то е да си ангажиран постоянно в ума си, че ако не "благовестваш" горко ти. Самата тема "Какво е благовестието" е добре да се прочете. Това лъжеучение кара хората да се чувстват ВИНОВНИ, което е първият проблем. Никъде в Словото нямаме подобна манипулация. Имаме винаги явно изобличение и явна причина за изобличение, което да доведе хората до явно и трезво разсъждение, с което да имат възможност да направят разумен и праведен избор.

Това е мост към втората част на това лъжеучение, че за да сме сол и светлина, трябва да сме там, където има хора. И то не там, където има хора, а там където има МНОГО хора. Това никога в Словото не е било заповядвано, нито някога е било споменато дори. Бих попитал — в селата хора няма ли? Откога Бог е казал да се ходи в градовете, "за да сте сол и светлина"?

Това отклонение веднага слага тежестта от това да се служи на Бога, в това да се ходи да се спасяват хората. Нито дори Божиите пратеници (които имаха тази юрисдикция), самоволно ходиха тук и там, но под Божия заповед, защото знаеха, че Бог може да избавя и чрез мнозина и чрез малцина и не тичаха според "хуманизма", за който целта е доброто на човека, а не славата на Бога. Основната клопка в това учение е учението на хуманизма, или да се ходи с цел да се помогне на хората, но къде Бог е казал, че му е угодно всички да ходят да "спасяват" хората? Нима Бог не е определил специално обучени за това хора?

Бог е казал преди всичко ПЪРВО да пазим заповедите Му и да се боим от Него. Не случайно споменах за Авраам, което е изключително важно да се спомене във време, в което всеки ходи и търси "служения" и се чуди как да ходи "да благовества", сякаш от него зависи всичко.

Колко човека Бог изпрати от Ефеската църква за делото на благовестието? Цялата църква или 2-ма човека? Колко човека Бог изпрати за делото на благовестието в Мала Азия — цялата църква или "изпратените" (или преведено на гръцки "апостолос" или "апостолите"). Как ще отиде някой и ще проповядва благовестието ("покайте се, защото наближи царството небесно") без да бъде пратен? Не пише ли така:
Римляни 10:15. И как ще проповядват, ако не бъдат пратени? Както е писано: - "Колко са прекрасни Нозете на тия, които благовествуват доброто!"

И кой ги е изпратил ако не лично самият Бог? И ако кажеш "ами то всички са изпратени, защото Исус каза "Идете", тогава ще попитам — тогава защо НИТО ВЕДНЪЖ апостолите не посмяха в посланията си към църквите да кажат на хората "идете", след като Исус им каза "научете народите на това, което ви уча"?

Защо не посмяха? Защото това е Господна заповед, а не човешка. Лично Господ трябва да заповяда и това виждаме като пример в Словото. Виждаме шепа хора, на които им беше заповядано да бъдат пратеници и те отидоха и обърнаха света.

Какъв е днес резултата от това лъжеучение, че "всички са пратени" и "всички да сме сол и светлина" или "ами какво да правя на село, като хората погиват в градовете"? Една голяма НУЛА. Бъркотия. Вавилон. Самозвани пратеници учат хората на лъжа. Липсва Божията подкрепа с чудеса и знамения. Шарлатанство навсякъде. Хора, които никога не са се обърнали от нечестивите си пътища, но претендиращи да бъдат "християни".

Защо всички тичат след неща, които Бог никога не им е казал, а не изпълняват това, според което са синове на Авраам. Ето какво Бог свидетелства за Авраама и какво му беше "служението" (както е модерно да се казва):
Битие 18:19. Защото съм го избрал {Еврейски: познал. Вж. Амос 3:2}, за да заповяда на чадата си и на дома си след себе си да пазят Господния път, като вършат правда и правосъдие, за да направи Господ да стане с Авраама онова, което е говорил за него.

Ето това беше "служението" на Авраам. И той вървеше в този път. Ако прочетем по-нататък ще видим, че слугата му, който отиде да намери жена за Исаак също познаваше Бога на Авраам, защото Авраам си беше свършил работата. Авраам не си даде децата да му ги учат други, но той беше този, който трябваше да учи целия си дом, не само децата. Колко от мъжете днес учат жените си заедно с децата си на Божиите пътища? А какви са Божиите пътища? Шепа заповеди? Не, това е цял начин на живот. От това как трябва да ходиш до тоалетна, дори и това как трябва да си преглеждаш бизнеса, да не говорим за дисциплината и увещанието в пътя на правдата и това как праведно да се съди.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
 Nikolay,
Quote
Относно възпитанието на децата - от моя опит научих че характера на децата се формира в първата им годинка, до 4-5 са като тесто можеш да ги моделираш, от тук насетне трябва да ги научиш да 'чуват' това което им се казва, трябва да се научат да имат доверие на родителите си.
Какво имаш в предвид под формирането на детето в първата годинка?
Това ми звучи точно като Фройд и Пиаже- бащите на съвременната психология.
 Това, което ти и те твърдят няма подкрепа в Божието Слово.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Tihomir

Не си ме разбрал за благовестието, темата съм я чел. Ясно ми е че Бог каза на определени хора да благовестват. Моята идея е, че без значение къде ще живее човек трябва да живее така че да е сол. Това с връщането на село е хубава идея. Но не всеки може да я приложи. В моя случай ако трябва да се върна на село ще трябва да си зарежа семейството, те не биха дошли с мен. Ако Бог е решил той ще ме спаси където и да живея. От доста време чета форума и споделям възгледите ви. Има какво още да науча тук. За това и се регистрирах :)

Quote
Nikolay,
Какво имаш в предвид под формирането на детето в първата годинка?
Това ми звучи точно като Фройд и Пиаже- бащите на съвременната психология.
 Това, което ти и те твърдят няма подкрепа в Божието Слово.

 pironka
 Идея си нямам какво е казал/написал Фройд :D
 Виждам моите деца как се формират. В първата си годинка те попиват от нас и комуникират с нас ние просто не ги разбираме. Тогава се формира отношението на детето спрямо възрастните. Научава се как да иска и ако всичко му се дава/позволява то свиква с това. После като порасне то почва да иска и като не му се даде се сърди - и с право допреди това му е давано всичко. :) Трябва да го възпитаваш от самото раждане. Ако чакаш става късно и ще трябва да се отучва а това е трудно. Как ще се държи, как ще се отнася с другите, какво ще иска/яде/играе всичко това се формира в първата му годинка. :)
 Мога да го кажа от опита ми с вече 3-то дете :D
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Моята идея е, че без значение къде ще живее човек трябва да живее така че да е сол. Това с връщането на село е хубава идея. Но не всеки може да я приложи. В моя случай ако трябва да се върна на село ще трябва да си зарежа семейството, те не биха дошли с мен.
Основната функция на мъжа е да учи дома си на Господния път. Това, че казваш, че "те не биха дошли с мен", означава, че те не знаят причините, поради които ти искаш да живееш извън града или ти не си ги изяснил подробно.

Не трябва да се скача веднага на това "да сме сол", защото преди това има много неща, които са доста "по-естествени" и важни. Друго важно нещо е да има Тяло (според Писанията, а не според деноминационните възгледи), което все още не виждам в България или поне където съм наблюдавал.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Nikolay,че трябва да възпитаваме детето от момента в който се роди съм съгласна, но не съм съгласна с това, че характера се формира първата година.

Притчи 22:6 Възпитавай детето отрано в подходящия за него път,
И не ще се отклони от него, дори когато остарее.


Тези като мене дето не сме възпитавани в Божия път отрано,  на стари години се възпитаваме от Божието Слово, от братя и сестри, на които Бог е дал мъдрост. И Слава на Бога за Словото и за тези братя и сестри ( които могат да ми бъдат деца, а са мои наставници)!

Watchman  даде пример с Мойсей , който 40 години, нямаше одобрен от Бога характер. После минаха още 40 докато Бог работеше над характера му и чак тогава започна да действа правдиво и беше наречен герой на вярата.
Бог ни дава още благовремие да се корегираме и да почнем да правим това, което Той иска.
Nikolay, ти си главата на семейството, ти си отговорен за възпитанието на децата си. Бог да ти дава мъдрост!

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Бог да ти дава мъдрост!

Бог да те благослови и чуе за хубавите думи :)

Притчи 22:6 Възпитавай детето отрано в подходящия за него път,
И не ще се отклони от него, дори когато остарее.

Тука няма записано число на години. И предполагам че имаш нещо друго в предвид.

Tihomir

Основната функция на мъжа е да учи дома си на Господния път. Това, че казваш, че "те не биха дошли с мен", означава, че те не знаят причините, поради които ти искаш да живееш извън града или ти не си ги изяснил подробно.
Всяко нещо с времето си. Аз ще се моля, Бог да работи в моето семейство.
Лошото е, че малко се отклонихме от темата.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Бих се радвала, ако мнението ми послужи някому за насърчение.

По отношение на домашно възпитание и обучение на децата, смея да твърдя това, което съм видяла например в САЩ.

Мои близки(американци), са едно християнско общество, в което децата от семействата не ходят на  светско училище. Обучава ги на това майката, (а понякога и бащата) която е заета с домакинство и пазаруване за дома си. Държа да отбележа , че обучаващите родители нямат специално педагогическо образование.  От училищата имат специална програма за изборни и задължителни дисциплини с домашно обучение с уроци, упражнения и контролни тестове, които майката проверява и тя препраща обратно завършените изпитни тестове в училището и накрая детото завършва с диплом, който документ е същият както на осталите посещаващи училището деца и е с правото да продължат да учат по-нагоре.

Понеже там семействата са с 3 с повече деца, майката провежда едновременно обучение на големите с малките деца в къщи. Целта е детето да бъде откъснато и отдалечено от негативите на светското общуване с деца, от светския модел на възпитание, докато децата са в своята крехка възраст на съзряване и изграждане като личности.

В цялото това дом. обучение неизменно присъства събирането и общението предимно с вярващи роднини и приятели. Детото израства наистина с една здрава психика и здрав мироглед за заобикалящият го свят и в пълна увереност за вярата си.  Знам, че някои от тези домашно обучени от собствените си родители деца са се представили дори отлично при кандидатстване в тамошните университети.

Много показателно е, че децата на тези сем-ва, когато има богослужение не ги отделят да бъдат в т.нар Неделно училище, а са заедно седнали до своите родители да слушат Божие слово, заедно със своите братя и сестри, а също и бебета присъстват, но удивително всички са много тихи (!!!) по време на проповядване, разискване, песни. На децата им е разрешено да задават въпроси на проповядващият и той се отнася съвсем сериозно към това, обяснява им с подобаваща сериозност. Някои 10 годишни дори си водят записки, за това което ги е впечатлило. (!!!)

Общението един към друг с хората около детето и със самото него в църковното общество е не нещо допълващо, а е основна  и естествена среда за израстването му.
С това искам да посоча, че ОБУЧЕНИЕТО на детото е и неговото ВЪЗПИТАНИЕ и УЧАСТИЕ във 1. семейството 2.роднинския кръг 3. църковното общество

Не претендирам да съм изчерпателна относно написаното по-горе, но споделям това, което съм видяла , заради изключителните резултати от това.
Не знам дали в България за тези които искат децата им да израстват и да са възпитани правилно това би могло да се се осъществи...
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox