Author Topic: Възпитание и отглеждане на деца в християнско семейство  (Read 80420 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
В момента нямам много време да пиша, макар че много ми се говори по въпроса .Само ще спомена един факт. Вчера ходихме да вземем на дъщеря ми учебниците за първи клас от училището в което е записана/ще учи  задочно/.На спирката започнахме да разглеждаме красивите книжки, наистина като дизайн са много добри.Отворих буквара. Спомняте ли си  една приказка като малки всички я знаеха -"Аладин и вълшебната лампа"?Не че е подходяща за вярващи, никога не бих я разказала на децата си , но сега е още по фрапираща , казва се " Аладин и демона".А за съдържанието което следваше под заглавието, нямам думи.Не се втрещих, както обикновенно правя,  зарадвах се много ,че сме на прав път. А баба Яга беше радовен герой по страниците. Имаше още много издънки , но нямам време да ги опиша, който има първокласник ще ги разбере.Ами ако аз не съм до детето да му обясня, че тая приказка ще я пропуснем , защото еди какво си...В училище някой друг ще я разнищва и коментира -учителка , децата сигурно ще се правят на духчета и т.н. и детето ми ще се върне с объркана глава . Ама то да е само това иди доди, просто всеки ден ще има изцепки , защо да не си ги спестите? Става въпрос за душите на децата ни.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Не е точно по темата, но понеже се заговори за сол и проповядване искам да припомня за Лот и Йона.
Лот живееше в града и беше сол, но освен че измъчваше праведната си душа, никой не се покая, чрез неговото светене. Накрая дори беше премного насилван, загуби жена си и знаете още какво. Йона пък нямаше никакво желание да ходи да проповядва на бруталните и страшни езичници в Ниневия. Проповедта му беше само, че след 40 дни града ще бъде съсипан, нямаше призиви за покаяние, нямаше обяснения. Но само от тези думи целият град се покая, което е изключително.

Освен това как може едно дете, изпратено на училище да бъде сол? Бог в старозаветни времена считаше младежите над 20 години за мъже, а днес големи мъже биват командвани от майките и/или жените си, и ние искаме невръстните деца да бъдат сол. Аз например в 1-2 клас пих алкохол за пръв път, защото един съученик си беше донесъл вермут в манерка. Пак по това време /от скука явно/, заедно с един авер си бяхме боядисали ноктите с флумастер. Само че по онова време другарката, като ни видя ни сложи и червило, и ни разведе из всички други класове за показ. Сега такива учители са рядкост и времето, възпитанието и свободията са съвсем други.

Като говорим за сол, колко ще осоли една прашинка и колко една шепа? Кой ще направи по-голямо впечатление, един праведник заврян в апартамента си или една праведна общност?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
johnny_fx

 Даваш пример с праведник и праведна общност.
 Ако праведната общност е затворена, изолирана и не допуска външни хора или ги допуска трудно - тя сол ли е ? И един чувал сол прибран в шкафа на тъмно нищо не прави.

  15. А посятото на добра земя са тези, които, като чуят словото, държат го в честно и добро сърце и дават плод с търпение.
  16. И никой, като запали светило, не го покрива със съд, нито го слага под легло; а го слага на светилник, за да видят светлината тези, които влизат.

 Би трябвало да си прочел, че Бог не предпочита количеството, а качеството и нещата да стават чрез него.

Съдии 7:7  7. Тогава Господ каза на Гедеон: Чрез тези триста мъже, които лочиха, ще ви избавя и ще предам мадиамците в ръката ти; а останалият народ нека си отиде, всеки у дома си.

 И да уточня, не казвам че един праведник е повече от 100 или обратното. Казвам, че не ние го определяме но Бог.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Nikolay,

Никъде не чета, че johnny_fx е казал, че една праведна общност е "затворена". Даже не се предполага и подобно нещо.

Когато хората говорят за общността на майките с 3 деца мислиш ли, че имат предвид площ от 30 000кв м. заградена с висок дувар? Или за арменската общност в България? Или за еврейската общност в България?

А относно това, което си цитирал, много често се пропуска това, което не си подчертал, а именно: "чуят словото", "държат го в често и добро сърце", "видят светлината тези, които влизат".

Обикновено днес мнозина говорят само за това да "бъдат светлина и сол", но те нито искат да чуят Божието Слово, нито искат да го пазят в чисто и добро сърце, нито тези, които влизат виждат светлина в тях, и поради такива се хули Божието име.

Както в притчите пише, а и на други места — започва се със слушане — чуй Израелю, чуй сине мой, чуй, чуй чуй. След това някой трябва да пази това, което чуе, а не да ходи по упоритостта на собственото си сърце или на деноминацията, в която се пълни с учения, казвайки "то може да пише, обаче СПОРЕД МЕН...".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Tihomir

 И ти ли казваш, че:

 
Quote
Като говорим за сол, колко ще осоли една прашинка и колко една шепа? Кой ще направи по-голямо впечатление, един праведник заврян в апартамента си или една праведна общност? 

 ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Само да попитам : Има ли вярващи, които няма да дават децата си на предучилищна (тук, в този форум)? Доколкото зная има драконови мерки за такива хора. Аз съм решил (вече го правя), та ми е чудно дали има подобни хора и за практични неща да си поговорим.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Tihomir

 И ти ли казваш, че:

 
Quote
Като говорим за сол, колко ще осоли една прашинка и колко една шепа? Кой ще направи по-голямо впечатление, един праведник заврян в апартамента си или една праведна общност? 

 ?
Това, което чета в Словото е и примерът, който виждам. Не самоцелни индивиди, а Тяло.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Тъкмо това е конфликтната точка. Православните също виждат Тяло като четат. И ти си вън от това Тяло и според това, което те четат от същата библия, от която и ти четеш, ти не си спасен, защото спасени са само тези, които са част от Тялото, т.е.- от Православната Апостолическа Църква, единствена продължителка на делото на светите апостоли. Сега какво правим?
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
Владо, ако си прочел , няколко мнения по надолу в темата би трябвало да видиш , че ние сме в първи клас задочно, колко повече е възможно в предучилищна така. Ама вие не  сте ли се записали вече някъде, щото учебната година почна?
      Няма да те приемат с отворени обятия , но има и разбрани директори. От опит трябва да ти кажа , да не им се обясняваш много , защото колкото повече им обясняваш  възгледите си , толкова повече те натискат да играеш по тяхната. 

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Тъкмо това е конфликтната точка. Православните също виждат Тяло като четат. И ти си вън от това Тяло и според това, което те четат от същата библия, от която и ти четеш, ти не си спасен, защото спасени са само тези, които са част от Тялото, т.е.- от Православната Апостолическа Църква, единствена продължителка на делото на светите апостоли. Сега какво правим?
Нека който иска да си приказва каквото иска за "Тяло". Дори и сектите казват, че са "едно".

Това, което Христос е казал — по плодовете ще ги познаете. Тялото, което има праведен плод, ще бъде разпознато дори и от нечестивите.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Ахам. Значи задочно е единият вариант. Всъщност, доколкото зная правно основание за санкции, че не си си дал детето/цата на предучилищна, няма. Ще видим варианта със задочното, въпреки че по този начин сигнализираш властите за децата си, което хич, ама хич не ми се ще. Но какво да се прави ? Животът на човека е битка докрая.

Колкото до плодовете - пак си зависи. Някои брамини имат въздържание, за което редица "запалени за Бога християни" могат да си мечтаят, но въпросното въздържание не е плод на Святият Дух, а е от тренирана душа и с помощта на зли духове...какво да се прави?
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Колкото до плодовете - пак си зависи. Някои брамини имат въздържание, за което редица "запалени за Бога християни" могат да си мечтаят, но въпросното въздържание не е плод на Святият Дух, а е от тренирана душа и с помощта на зли духове...какво да се прави?
Затова писах "праведен плод". А аршинът за "правда" е Божието Слово.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Tihomir

 Затворената общност, в случая християнска, спазва правила които света не иска да спазва. Поради тази причина тя трудно ще допусне греха при себе си. Това автоматично я отделя от света т.е. света я отхвърля т.е. спира да се интересува от нея или я дават за лош пример - това няма как да бъде сол. Но, ако Бог реши той ще направи така, че информацията за нея да стигне до неговите хора. Същото може да се случи и с единия праведник. Аз не споря, че няма такива, просто отговорих на johnny_fx понеже не се беше изразил както трябва в тази ситуация.

 Както казах - не ние го определяме и изискваме, но Бог. Ние можем само да се стараем, но Бог определя да или дали бъдем сол/тялото Христово, общност на нещо си и т.н. Аз лично съм се спрял на определението - човек който върви в пътища угодни на Бог (Словото).



 По въпроса с задочното учене. Да идеята е много добра, но единия родител ще трябва да си стои, в къщи. Също така ще трябва да може да подготви детето си добре - не мисля, че е много лесна и постижима задача. Да има недостатъци на това детето да бъде в училище сред всичките деца, не казвам че няма, даже ги виждам всеки ден. Но, се моля на Бог да ми даде мъдрост и разум да ги възпитам както трябва така че да бъдат за пример (сол).
 С други думи това не е постижимо за всички. И това не означава че тези които сме избрали този път ще оставим децата си. Да не бъде !

Като цяло тази тема ми е много полезна, научих неща които не знаех (поради малко четене на Писанията), но за това сме тук всички за да се учим и поправяме един друг.


Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Tihomir

 Затворената общност, в случая християнска, спазва правила които света не иска да спазва. Поради тази причина тя трудно ще допусне греха при себе си. Това автоматично я отделя от света т.е. света я отхвърля т.е. спира да се интересува от нея или я дават за лош пример - това няма как да бъде сол. Но, ако Бог реши той ще направи така, че информацията за нея да стигне до неговите хора. Същото може да се случи и с единия праведник. Аз не споря, че няма такива, просто отговорих на johnny_fx понеже не се беше изразил както трябва в тази ситуация.
Представата ти за общност е далеч от Библейската представа, тъй като там виждаме хората от общността да работят и да търгуват с "външните" и това е в доста голям контраст с това, което ти описваш тук. И това е само един пример за това, че не е "затворена" по смисъла, който ти даваш.

Иначе това, което казваш звучи така "за да бъде един християнин сол/светлина, трябва малко да посъгреши тук там и да допусне грях, че да не е "изолиран". Предполагам нямаш това предвид, но ако внимателно и искрено разсъдиш върху това, което пишеш, ще видиш, че излиза точно това. А и точно това се изгражда като представа у днешните християни за общност.

Ако се чудиш как така представата ти е грешна, тогава чети Писанията или (погрешно) наречения "стар завет". Това, което виждаш в Израел да става като търговски принципи, отношение към чужденци, към езичници и т.н. е това, което са правили общностите по примера на Христос.

Наистина трябва да преосмислиш думите си и отношението си.

Quote
Както казах - не ние го определяме и изискваме, но Бог. Ние можем само да се стараем, но Бог определя да или дали бъдем сол/тялото Христово, общност на нещо си и т.н. Аз лично съм се спрял на определението - човек който върви в пътища угодни на Бог (Словото).
Именно пътищата, които са угодни на Бог са скрити и трябва много старание да се открият, особено в наши дни, когато са заровени направо в дън земя. Много хора мислят, че са "тяло" или "общност", но всъщност са юридическо лице с нестопанска цел, освободено от данъци, сиреч религиозна организиация, следвайки реда и постановленията, които организацията е публикувала.

А това можеш ли да го докажеш от Божието Слово:
Quote
"Ние можем само да се стараем, но Бог определя да или дали бъдем сол/тялото Христово, общност на нещо си и т.н."

Quote
По въпроса с задочното учене. Да идеята е много добра, но единия родител ще трябва да си стои, в къщи. Също така ще трябва да може да подготви детето си добре - не мисля, че е много лесна и постижима задача. Да има недостатъци на това детето да бъде в училище сред всичките деца, не казвам че няма, даже ги виждам всеки ден. Но, се моля на Бог да ми даде мъдрост и разум да ги възпитам както трябва така че да бъдат за пример (сол).
Ако не са покрай тебе, ще ги възпита друг. Това е всъщност истината.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
 Прав си, но аз не знам да съществува в днешни дни такава общност, не казвам, че не съществува, а че не познавам такава работеща.

 Не! Но, но колко хора които са безгрешни познаваш ?
 
 За стария завет съм съгласен. Трябва да се чете, в него има мъдрост за това как да решаваме в определени и ситуации и т.н.. Иначе и мен ме учеха (и все още опитват), че трябвало да почна от новия, навремето го почнах напук просто защото смятам, че книгите се четат от началото, а не от средата :) За деца, може малко избирателно, но по скоро под формата на поучения в дадени ситуации.

 Бог си въздига когато каквото му е нужно, дали пророк, дали войни, дали цар в крайна сметка Той издигна и Христос - какъв по добър пример за сол ?

 Да тук си много прав :/
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]