Author Topic: Полезни връзки  (Read 26987 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Полезни връзки
« on: August 07, 2007, 17:50:30 PM »
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Полезни връзки
« Reply #1 on: October 08, 2007, 22:18:10 PM »
Това е изключително добър и синтезиран материал. Всеки считащ себе си за адвентист трябва да го прочете, и ако има искреност и любов към истината няма как да остане повече адвентист.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Toplo_sarce

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Полезни връзки
« Reply #2 on: April 20, 2008, 15:17:24 PM »
  За пръв път влизам в този сайт защото бях очарован от някои матеряли, но си давам сметка, колко нетолерантно звучи това изказване, то просто е вън от нормите на Християнството, поради което съм горчиво разочарован...
  За половината от съществуващите църкви в света мога да посоча пагубни лъжеучения в доктрините, но още не съм ги публикувал в сайтове с забележка " и ако има искреност и любов към истината няма как да остане повече Православен, Евангелист, Петдесетник или Лютеран...
  Всеки има право да остане такъв, какъвто пожелае, а истината може да се интерпретира и добре и зле. Този сайт има една интерпретация на нещата, други хора имат друга.
  Както прочетох този сайт е правен от отказали се адвентисти, мисля че не е наша работа да се месим в отношенията между отказали се и неотказали се. Така или иначе, до колкото знам и двете групи пазят съботата и по това се различават от повечето евангелисти.
  Все едно да рекламирам сайт, които да показва грешките на Светия Синод, правен от Алтернативният Синод на Българската Православна църква...
  Мисля че от пръв пoглед се вижда че сайта  излиза, в това, от рамките на записаните в самият него правила и фундаменти.

 

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Полезни връзки
« Reply #3 on: April 20, 2008, 18:07:30 PM »
Toplo_sarce, можеш ли да посочиш поне едно място в Писанията, където Бог поучава толерантност към ереси и лъжеучения? Що за човек е този, който толерира наличето на отрова в храната на децата? На такъв толерантостта му за правда ли ще се зачете или за грях?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Полезни връзки
« Reply #4 on: April 20, 2008, 19:10:39 PM »
Не се разочаровай бързо , просто истината и лъжата нямат място заедно.Сигурен съм , че си съгласен с това.
Аз лично , не съм против хората адвентисти , а против това което не е вярно в тяхното учение.Това не значи , че сред тях няма Божии деца , а че истината е замъглена , което в никакъв случай не бива да се толерира , или да има търпимост към това нещо , особенно когато благовестието е заплашено от добавки към него.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Полезни връзки
« Reply #5 on: April 21, 2008, 00:32:55 AM »
Искам да цитирам нещо от Писанията, от което трябва да се поучим:

Ps 45:7 Възлюбил си правда и си намразил беззаконие, затова, Боже, Твоят Бог Те е помазал с масло на радост повече от Твоите събратя.

Ps 11:5 ГОСПОД изпитва праведния, а душата Му мрази безбожния и онзи, който обича насилие.
Ps 11:6 Ще навали примки над безбожните, огън и сяра, и изгарящ вятър е делът на чашата им. Ps 11:7 Защото ГОСПОД е праведен, Той обича праведни дела, лицето Му гледа праведните.


Още доста неща, подобни на тези, могат да се цитират и да се види ясно, че Бог няма нищо общо с днешното толерантно към греха и мекушаво учение, наречено "християнство", но лишено от истинското му значение, което се крие в Словото (за мнозина е наистина "скрито" и не им е дадено да видят, защото не са обикнали истината).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Toplo_sarce

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Полезни връзки
« Reply #6 on: May 23, 2008, 14:05:32 PM »
Аз написах

" За половината от съществуващите църкви в света мога да посоча пагубни лъжеучения в доктрините, но още не съм ги публикувал в сайтове с забележка " и ако има искреност и любов към истината няма как да остане повече Православен, Евангелист, Петдесетник или Лютеран...
  Всеки има право да остане такъв, какъвто пожелае, а истината може да се интерпретира и добре и зле. Този сайт има една интерпретация на нещата, други хора имат друга.
  Както прочетох този сайт е правен от отказали се адвентисти, мисля че не е наша работа да се месим в отношенията между отказали се и неотказали се. Така или иначе, до колкото знам и двете групи пазят съботата и по това се различават от повечето евангелисти.
  Все едно да рекламирам сайт, които да показва грешките на Светия Синод, правен от Алтернативният Синод на Българската Православна църква...
  Мисля че от пръв пoглед се вижда че сайта  излиза, в това, от рамките на записаните в самият него правила и фундаменти. "

Мисля че това което се предлага в този сайт, който се рекламира е само едната страна на нещата, мисля че е некоректно да се стимулират сайтове на отцепници адвентисти, католици, методисти или каквито и да е, били те алтернативният синод. Ако има някъкво лъжеучение и то се споделя от тези или други, както вероятно има фалшиви учения в всички съществуващи църкви, нека дискутираме върху погрешните и правилните учения, а не да подкрепяме и провокираме отцепничество. Не знам дали ме разбрахте, аз съм съгласен да се каже всичко, което не е вярно, всички неверни доктрини да бъдат изобличени, независимо от църквите, защото вероятно повече от една ги притежават, но не съм съгласен с толкова конкретно плюене върху една или две или максимум три считани от теб или мен или някой друг за най-лоши. Това е некоректно защото представя едностранно нещата. Аз например виждам че много хора днес не желаят да плащат десятък на никого и да принадлежат към някоя организация изобщо и виждам, че се появяват такива организации, които са неорганизирани и не плащат десятък. Не искам да съдя тази или тази такава организация, но с удоволствие бих писал по темата, защо мисля че това е неправилно...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Полезни връзки
« Reply #7 on: May 23, 2008, 14:59:17 PM »
Мисля, че се пропуска нещо много важно в много от дискусиите (не само във форума).

1. Дискутира се относно "начини на интерпретиране на Истината", което не го забелязваме в Словото, т.е. "различни правилни интерпретации". Има само една Истина и всичко, което се старае да я "интерпретира" по различен начин  се отрича от нея. Това е учение, наречено "деизъм", което е възникнало след новата ера в Александрия и е довело до много пагубни последици, както днес виждаме, когато се казва "ти така го тълкуваш, аз иначе". Няма "различни тълкувания". Има една Истина, а останалото са лъжи.


2. Не трябва да се дискутират учения и лъжеучения, за да се подкрепя една или друга страна, а да се посочи какво пише в Словото, защото много пъти се виждат мнения като "според мен" или "аз така смятам" или "аз така го тълкувам". Господнето Слово какво казва?


3. Твърде много се човъркат лъжеученията, след като самото Божие Слово ги уличава ясно в такива и няма какво друго да се занимаваме с тях. В Словото ясно пише за отношението не само към нечестието, ами и към тези, които са нечестиви. Това отношение би обидило много "изнежени" християни днес:
Не съм сядал с човеци измамници, И с лицемерци няма да отида.
Мразя събранието на злосторниците, И с нечестивите няма да седна.


Не мразя ли, Господи, ония, които мразят Тебе? И не гнуся ли се от ония, които се подигат против Тебе? Със съвършена омраза ги мразя, За неприятели ги имам.


Като заключение бих дал и практичен съвет: Треперете от Бога и Словото Му и имайте Словото Му постоянно в сърцата си и няма да се отклоните.

Не е необходимо да прочетеш няколко книги или сайтове с информация, за да ти "докажат", че нещо е зло. Необходимо е да пребъдваш в Словото и ясно ще видиш, че е зло.

Тези сайтове могат да бъдат само информативни за мнозина, НО НЕ И източник, който да се използва като потвърждение, че дадено нещо е лъжеучение или е Истина.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Полезни връзки
« Reply #8 on: May 23, 2008, 15:20:40 PM »
Quote
За половината от съществуващите църкви в света мога да посоча пагубни лъжеучения в доктрините, но още не съм ги публикувал в сайтове с забележка " и ако има искреност и любов към истината няма как да остане повече Православен, Евангелист, Петдесетник или Лютеран...
Затова аз предпочитам името християнин за всички, които искрено търсят Бога и желаят да служат на Христос.

Quote
Мисля че това което се предлага в този сайт, който се рекламира е само едната страна на нещата
Естествено. Дори хората, които полагат съзнателни усилия да представят и други гледни точки освен своята, често не се справят особено добре :) За тези, които прокламират своите си разбирания като неуспорима истина, изобщо няма нужда да говорим. Това е нещо, което човек винаги трябва да има наум.

Quote
Ако има някъкво лъжеучение и то се споделя от тези или други, както вероятно има фалшиви учения в всички съществуващи църкви, нека дискутираме върху погрешните и правилните учения, а не да подкрепяме и провокираме отцепничество.
Съгласен съм - трябва да се концентрираме върху търсенето на истината. Но когато говорим за различни тълкувания(видения, пророчества и т.н.), за мен е важно да знам какъв е техния източник - що за човек е бил, как е живял и т.н. Това има сериозна тежест за мен, особено в случаите, когато ми е трудно да преценя между различните мнения. А по-специално адвентистите градят голяма част от доктрините си именно върху пророчествата, виденията и тълкуванията на Елън Уайт. Така че за мен е полезно да имам информация за личността и от различни източници.

От изказванията ти ми се струва, че оставаш с впечатлението, че темата(да не кажа форума)  се занимава главно с критикуване на другите. Това не е така. Ще се радвам да продължим дискусията и да се опознаем по-добре.
Бог с теб!

П.П. Извинявам се, че постинга ми е леко offtopic.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Полезни връзки
« Reply #9 on: May 26, 2008, 00:50:29 AM »
Като заключение бих дал и практичен съвет: Треперете от Бога и Словото Му и имайте Словото Му постоянно в сърцата си и няма да се отклоните.

Не е необходимо да прочетеш няколко книги или сайтове с информация, за да ти "докажат", че нещо е зло. Необходимо е да пребъдваш в Словото и ясно ще видиш, че е зло.

Тези сайтове могат да бъдат само информативни за мнозина, НО НЕ И източник, който да се използва като потвърждение, че дадено нещо е лъжеучение или е Истина.

Амин, Тихомир! Колко време съм изгубил в претегляне на аргументи и в повярване в "по-верните" доктрини. За такива като мен тогава пише в Словото:

"... за да не бъдем вече деца, блъскани и завличани от всеки вятър на учение, чрез човешките заблуди, в лукавство, по измамителни хитрости" (Ефесяни 4:14);

"Понеже докато вие трябваше до сега, според изтеклото време, и учители да станете, имате нужда да ви учи някой изново най-елементарните начала на Божиите словеса, и достигнахте да имате нужда от мляко, а не от твърда храна. Защото всеки, който се храни с мляко, е неопитен в учението за правдата, понеже е младенец; а твърдата храна е за пълнолетните, които чрез упражнение са обучили чувствата си да разпознават доброто и злото" (Евреи 5:12-14).

Quote
Quote
Мисля че това което се предлага в този сайт, който се рекламира е само едната страна на нещата
Естествено. Дори хората, които полагат съзнателни усилия да представят и други гледни точки освен своята, често не се справят особено добре :) За тези, които прокламират своите си разбирания като неуспорима истина, изобщо няма нужда да говорим. Това е нещо, което човек винаги трябва да има наум.

Ако ние не спрем да робуваме на човешки гледни точки и не копнеем да погледнем от Божията гледна точка, никога няма да бъдем свободни от всякакви препирни по човешки, разцепления, и други подобни имащи вид на благочестие неща.

Както Тихомир написа, в писанието има една Истина. Не мисля, че някой тук претендира да има цялата истина, но ако ние не уповаваме на обещанието "И няма вече да учат всеки съгражданина си И всеки брата си, като му казват: Познай Господа; Защото всички ще Ме познават, От малък до голям между тях" (Eвреи 8:11, Еремия 31:34), кога бихме познали и ходили в истина? Та самият Христос Е Истината (Йоан 14:6). Може ли да не знаем истината, а да познаваме Него--и обратното? Господ сам каза: "Писано е в пророците: 'Всички ще бъдат научени от Бога'" (Йоан 6:45). Не от множеството учители, сравнявайки различни мнения и аргументи, а от Бога.

Божията истина е една Истина. Бог не е човек та да се двоуми между две мнения или да влиза в дебати за определяне на победител и установяване на истината (както правеха гърците и както правят днешните мъдреци и философи), нито пък да търси мъдрост у много човеци, за да Си запълни арсенала от добри аргументи по определен въпрос и да се увери в истината (както правят мнозина). Не! Неговите мисли не са нашите мисли, нито Неговите пътища са нашите пътища (Исая 55:8-9).

Quote
Не трябва да се дискутират учения и лъжеучения, за да се подкрепя една или друга страна, а да се посочи какво пише в Словото, защото много пъти се виждат мнения като "според мен" или "аз така смятам" или "аз така го тълкувам". Господнето Слово какво казва?

Проверих в речника на Webster определението на думата "мнение" (или на английски opinion) и бих искал да я публикувам за тези, които разбират този език:

Quote
OPINION, n. opin'yon. [L. opinio, from opinor, to think, Gr., L. suppono.]

1. The judgment which the mind forms of any proposition, statement, theory or event, the truth or falsehood of which is supported by a degree of evidence that renders it probable, but does not produce absolute knowledge or certainty. It has been a received opinion that all matter is comprised in four elements. This opinion is proved by many discoveries to be false. From circumstances we form opinions respecting future events.

Opinion is when the assent of the understanding is so far gained by evidence of probability, that it rather inclines to one persuasion than to another, yet not without a mixture of uncertainty or doubting.

Когато говорим за мнение, то се характеризира с определена степен на сигурност, която се базира на определени доказателства, с които разполагаме. Едно мнение по начало е ограничено, немеродавно, и няма претенциите да бъде абсолютно или истинно, което е пълна противоположност на Божието Слово. От друга страна, Бог ни призовава да се откажем от себе си--което ще рече да се откажем и от мненията си--и да се учим на Истината от Него. Това не означава, че не ни е позволено да изказваме мнение, нито пък да питаме като не знаем. Не означава и че трябва да превръщаме своето мнение в Божия истина, нито пък да превръщаме търсенето на Божията истина в изказване на своите си мнения. И все пак апостол Павел пише:

"Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме; но когато дойде съвършеното, това, което е частично, ще се прекрати. Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствувах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското. Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало, а тогава ще ги видим лице с лице; сега познавам отчасти, а тогава ще познавам напълно, както и съм бил напълно познат" (1 Кор. 13:9-12).

Нека всеки говори според толкова колкото Бог му е открил, с вярата и сигурността, които това предполага:

"Защото, чрез дадената ми благодат, казвам на всеки един измежду вас, който е по-виден да не мисли за себе си по-високо, отколкото трябва да мисли, но да разсъждава така, щото да мисли скромно, според делата на вярата, които Бог е на всекиго разпределил" (Римляни 12:3).

И всичко, което Бог ни е открил отново е в рамките на писаното: "... за да се научите чрез нас да не престъпвате границата на писаното, да се не гордее някой от вас с един против друг" (1 Кор. 4:6).
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Toplo_sarce

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Полезни връзки
« Reply #10 on: October 16, 2008, 13:11:14 PM »
Аз мисля, че сайта, който е представен тук също е лично мнение и далеч не всичката информация в него отговаря на реалността.
Не мога да разбера как някои от вас споменаха тук за абсолютната истина, и за само една истина, след като не са видяли колко лъжи има в представеният от тези отказали се адвентисти сайт. Лично аз намерих сайт в който има пълно и обстоятелствено опровержение върху тези статии, в които се показват множеството злоупотреби на гореспоменатите критици.

http://www.whiteestate.org/issues/issues.asp

Жалко, че не е на БГ. Ето това е другата страна на нещата, аз лично, като запознат с материята до достатъчно ниво трябва да кажа, че тази информация заслужава повече доверие. Казвам го съвсем непредубедено и всеки, който сам изследва нещата не по предложеният от някой сайт начин, а сам с Словото в ръка, ще се убеди че е така.
  Далеч не съм поддръжник на идеята за 2 или 3 еднакво добри истини. Казвам просто, че точно по същият начин, по който в представеният сайт се доказва недостоверността на Елън Уайт, като ръководен от Бога писател. По точно същият преди няколко века НАУЧНАТА КРИТИКА успя да докаже недостоверността на библията. Използвани са същите методи, търсят се дребни грешки и неточности, снижава се авторитета на отделните автори, приписват им се всякъкви слабости, болести и прочее, даже в една енциклопедия признаха Моисей за един от най-великите мъже на света с по-висок рейтинг от този на Христос, защото Моисей е написал 5 или повече книги от библията, а Исус нито една. Смешно нали?
 Определено има наука и наука, вяра и вяра, искренност и искренност и истина и истина, църква и църква. Не твърдя, че и двете са истински. Напротив в много от случаите са две противоположни позиции.

Това, за което ще ви изоблича е, че правите реклама на този сайт, създаден от отказали се адвентисти, в чиито учения не вярвате и дори нямате представа дали публикуваното от тях е абсолютна истина или са чернили както им падне, но понеже е срещу адвентистите, които очевидно не ви допадат, той е добре дошъл за вас. Сигурен съм че никой от вас не си е правил труда да проверява доказателствата представени там едно по едно, е аз си направих труда за някои от тях и намерих нелепи неточности. Но кого го интересува това, важното е да се очерни нечие име, а нашето да му се сложи ореол, явно това е начинът на разсъждение, начин представящ: Абсолютната истина, само в един сайт, без имена, без църкви, просто сайт на абсолютната истина... Съжалявам, но мисля че това е от човеци, не от Бога.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Полезни връзки
« Reply #11 on: October 16, 2008, 14:59:20 PM »
..... Сигурен съм че никой от вас не си е правил труда да проверява доказателствата представени там едно по едно, е аз си направих труда за някои от тях и намерих нелепи неточности. ...

да допуснем, че наистина си намерил "нелепи неточности" за НЯКОИ. "за НЯКОИ" не е равнозначно на "за ВСИЧКИ". така ли е?

а ако подложим на съмнение верността на твърдението ти за "нелепи неточности", тогава ще посочиш ли и ще докажеш ли поне част от тези така наречени от теб "нелепи неточности"? хайде, дай поне една такава неточност, с която да започнем.

така че, от тебе се очаква да отговориш поне на двата горни въпроса -- макар че, познавайки не един адвентист (аз самият не съм бил никога такъв и нямам никакво намерение да ставам) въобще няма да се изненадам, ако не дадеш конкретен отговор по същество нито на едното, нито на другото нещо. но нямам нищо против да ме опровергаеш в това мое очакване.

Toplo_sarce

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Полезни връзки
« Reply #12 on: November 27, 2008, 15:35:05 PM »
Бих могъл да преведа няколко статии, аз в момента веднага се сещам за 2 злоупотреби, които четох в сайта. Не съм проверявал дали първата все още е в сайта, свързана е с вавилонската кула. Обвиняват я в това, че едва ли не не знае че вавилонската кула е след потопа. И наистина цитатът изглеждаше доста противоречив. Аз обаче отворих цялата книга, и само четейки заглавията на книгата видях подредени хронологично библейските случки, имаше цяла глава за потопът, и главата за вавилонската кула беше доста след нея, четейки контекста толкова недвусмислено си личи че авторът прекрасно знае кога е построена Вавилонската кула. Извини ме, че не ти пиша подробно, грешките, които намерих са доста досадни. Най-голямата злоупотреба, според мен, е цитирането от свидетелствата на Лусинда Бурдик. Първите няколко аргумента се основават на "дочути" от Лусинда Бурдик и недокументирани изказвания. Нека кажа, че аз мога да си кажа каквото поискам, че някой човек е казал, бих могъл да интерпретирам думите му в друг смисъл, да ги извъртя както пожелая. И това са първите три аргумента в сайта.

Ето един аргумент от сайта:
2. Израел беше ли унищожен от лакомия?
Елън Уайт

„Бог задоволи тяхното желание, давайки им месо и докато те още ядяха, тяхната лакомия предизвика язва.” (Диета и храна” стр. 148)
   
Светата Библия

„А като беше месото още в зъбите им, и не беше още сдъвкано, Господният гняв пламна против людете, и Господ порази людете с много голяма язва.” (Числа 11:33)

коментар: Тези хора слепи ли са, или искат да се хванат за най-малката подробност. Не могат ли да схванат, че двете изречения не си противоречат, а се допълват. Да Бог изпрати язвата, или по-скоро я допусна, но това беше именно поради тяхната лакомия, лакомията им я предизвика, както и коравовратието им предизвика много други язви, което със нищо не противоречи на това че наказанието дойде именно от Бог, по причина на лакомията и коравовратието, които са черти на характера, които изразявайки се в действия водят до грехове и мерзости...

В сайта намерих и следният аргумент от книгата (Christ's Object Lessons, p. 155) .
3. Може ли да имаме сигурност в спасението си?

Елън Уайт
„Тези, които приемат Спасителя, независимо колко искрено е тяхното убеждение, те никога не трябва да бъдат учени да казват или да чувстват, че са спасени.” (Christ's Object Lessons, p. 155)
   
Това, което са превели по-горе, дори с моите не идеални познания по английски език, няма почти нищо общо със записаното на 155 страница от тази книга на оригиналният АНГЛИЙСКИ език. А ето и въпросният цитат. Просто за неразбиращите английски ще кажа, че преводът който е предложен по-горе тотално изкривява дълбокият смисъл на цитата... Става дума за Петър, който ходел по водата, и в един момент престанал да гледа на Източникът на силата, която го прави способен да се задържи върху вълните. В този момент, изгубвайки от поглед Исус, той можел да изгуби животът си точно така, както всеки самодовлен християнин, който мисли че е спасен, дори когато не държи във фокусът на духовното си зрение Исус. Цитатът е толкова дълбок, просто тези хора са си направили гаргара с него и с много други...

Оригиналният текст: "Those who accept Christ, and in their first confidence say, I am saved, are in danger of trusting to themselves. They lose sight of their own weakness and their constant need of divine strength. They are unprepared for Satan's devices, and under temptation many, like Peter, fall into the very depths of sin. We are admonished, "Let him that thinketh he standeth, take heed lest he fall." 1 Cor. 10:12. Our only safety is in constant distrust of self, and dependence on Christ."

Мога да изпиша още куп страници с тези досадни и злонамерени недоразумения, но нямам време. Съжалявам но пиша тук много рядко и не мога да си позволя да е по много.
Ще ви дам една от многото страници, които са отговорили на голяма част от тези въпроси, ако на някой му се занимава да събере отговорите и да ги преведе, едва ли щеше да има толкова недоразумения.

http://adventist-defense-league.blogspot.com/

Бог със вас!


ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Полезни връзки
« Reply #13 on: November 27, 2008, 16:17:04 PM »
топло_сърце,

преди да ми посочваш така наречените от тебе "нелепици", трябваше първо да ми отговориш на следното:

Quote
да допуснем, че наистина си намерил "нелепи неточности" за НЯКОИ. "за НЯКОИ" не е равнозначно на "за ВСИЧКИ". така ли е?

даже ако допуснем, че контретният критик на адвентизма е допуснал някои фактически грешки, това означава ли, че всичко, написано от него, е невярно? на това си/ми отговори най-напред.

Joshua

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 12
Re: Полезни връзки
« Reply #14 on: November 27, 2008, 21:07:42 PM »
Топло слънце,

Ти цитираш Диета и храна и Библията след което казваш:

Quote
2. Израел беше ли унищожен от лакомия?
Елън Уайт

„Бог задоволи тяхното желание, давайки им месо и докато те още ядяха, тяхната лакомия предизвика язва.” (Диета и храна” стр. 148)
   
Светата Библия

„А като беше месото още в зъбите им, и не беше още сдъвкано, Господният гняв пламна против людете, и Господ порази людете с много голяма язва.” (Числа 11:33)

Тези хора слепи ли са, или искат да се хванат за най-малката подробност. Не могат ли да схванат, че двете изречения не си противоречат, а се допълват.

Цитатът на Елън Уайт и стиха в Библията не се допълват. Това сравнение показва липсата на уважение към това, което вдъхновения писател е написал. Изполвайки претенцията си за вдъхновение тя добавя към казаното в Библията.

Елън казва че язвата е започнала "докато те още ядяха". Еврейския текст казва, че язвата дойде в момент в който все още не бяха започнали да дъвчат храната си. Месото беше между зъбите им и все още не бяха отхапали първата си хапка.

Както казваш, това е "най-малката подробност", но въпреки че е "най-малка" тя е доста голяма и предизвиква много допълнителни въпроси.

Относно цитата за увереност в спасението, на официалния сайт за Елън Уайт се казва, че той е казан по отношение на доктрината "веднъж спасен, завинаги спасен". Обяснението казва, че тези хора, не пазят закона и затова не могат да имат сигурност в спасението си.

Ако това е, което тя казва с този цитат, тя казва ясно, че спасението не е по благодат, а за него се изискват делата на вярващия. Тя пренебрегва факта, че спасението изисква съвършенство, съвършенство което никой не може да осигури, за да бъде спасен. Това е причината, поради която Исус умря вместо нас. Затова Неговия живот, смърт и възкресение са наречени "добрата вест", защотно всичко това ни е дадено даром.

Второто нещо, което тя прави е че говори за хората, които вярват във в доктрината "веднъж спасен завинаги спасен" в неморален живот, тя пренебрегва своите лични грехове и започва да критикува тези, които не приемат нейните учения.

Това също е причината поради която адвентистите нямат увереността, че те са спасени в момент на проявена вяра, което от своя страна води до смесване на две доктрини, които трябва да бъдат държани поотделно, доктрините за спасение и освещение.