Author Topic: Кой за кого бе създаден?  (Read 78574 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #75 on: June 26, 2012, 08:41:56 AM »
Може да се провери,всеки може да провери себе си за неща,ако знае,какво да проверява,ако незнае и ако не осъзнава,ми се струва че не може да провери и да установи,има ли заблуда или не.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #76 on: June 27, 2012, 12:39:32 PM »
Quote
1 А Сарайя, жената на Аврама, не му раждаше деца; но, като имаше слугиня, египтянка, на име Агар.   
2 Сарайя рече на Аврама: Виж сега, Господ не ми дава да раждам; моля ти се влез при слугинята ми; може би ще придобия чадо, чрез нея. И Аврам послуша това, което каза Сарайя.   
3 И тъй, след като Аврам беше преживял десет години в Ханаанската земя, Сарайя Аврамовата жена, взе слугинята си Агар, египтянката, и я даде на мъжа си Аврама да му бъде жена.   
4 И той влезе при Агар и тя зачна; и като видя че зачна, господарката й стана презряна в очите й.   
5 Тогава Сарайя рече на Аврама: Поради тебе ми дойде тая обида. Дадох слугинята си в твоите обятия; а като видя, че зачна, аз станах презряна в очите й. Господ нека съди между мене и тебе.   
6 А Аврам рече на Сарайя: Ето, слугинята ти е в ръката ти; стори с нея, както ти се вижда угодно. Прочее, Сарайя се отнасяше зле с нея, така щото тя побягна от лицето й.

Quote
Битие 2:18
И Господ Бог каза: Не е добре за човека да бъде сам; ще му създам подходящ помощник.

Ако един човек е дясната ръка на някой си цар, то колко му е подчинен и колко власт има ?
Това е отговора за които се спори.
За всяка жена се казва, че е би било добре да е като Сара.

Kristiana не разбирай думата "помощник" като думата "роб". Никой не казва това тук, поне доколкото аз разбирам.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #77 on: June 27, 2012, 19:22:43 PM »
Дано да е така.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #78 on: June 27, 2012, 22:35:05 PM »
Quote
Kristiana не разбирай думата "помощник" като думата "роб".

И какъв точно е проблема в думата "роб"? Всички апостоли наричаха себе си "роб на Христос"***, а те са най-ярката извадка от Христовата невяста. Концепцията за робството е напълно Библейска концепция и е част от реда, който Бог е създал.

Исус също каза "Моето иго е благо и Моето бреме е леко" Думата иго означава робство, за тези, които са позабравили българския. На практика Исус ни призовава към робство, казвайки "вземете Моето иго на себе си". Разликата е че неговото робство е благо, затова и апостолите не се срамуваха да се нарекат роби на Христос.

___

***Българския превод некоректно превежда думата като "слуга" но оригиналната дума е doulos, което означава роб гребец в галера. За онези, които не са запознати, това е може би най-тоталната форма на робство.

Ето това е doulos:

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #79 on: June 28, 2012, 09:07:32 AM »
Ами проблема е, че е използвана не думата 'роб', а думата помощник.

Quote
I will make him an help meet for him.

Quote
H5048
נגד
neged
neh'-ghed
From H5046; a front, that is, part opposite; specifically a counterpart, or mate; usually (adverbially, especially with preposition) over against or before: - about, (over) against, X aloof, X far (off), X from, over, presence, X other side, sight, X to view.

counterpart - колега, двойник, копие, дубликат
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #80 on: June 28, 2012, 11:07:13 AM »
Тук въпроса беше, че няма никакъв проблем с концепцията на отношение господар-роб, защото ти я споменаваш като нещо лошо. А в Писанията това далеч не е нещо лошо.

Думата, която си се опитал да изследваш не е добре представена от английското "counterpart". Първо тя е превод само на думата стояща зад "подходящ" и не изключва думата помощник. Септуагинтата и по подробните английски лексикони дават значението на "подобен" - т.е "ще му създам помощник подобен на него". Но дори в тези думи концепцията за притежание е заложена, защото първо Бог създава жената ЗА МЪЖА и второ взима "материал" ОТ МЪЖА за да създаде жената. Това говори недвусмислено за притежание.

Ако ти да речем имаш материали от които може да се направи къща и аз дойда и ти кажа, ще ти построя къща и взема от твоя материал и я построя - то тази къща ТВОЯ ЛИ Е? Ти ще я притежаваш ли? Тя напълно в твое ВЛАДЕНИЕ ли ще бъде? Отговора е ДА. И то много преди грехопадението. Тази принадлежност е установена още в самия замисъл на сътворението. Да отхвърли някой тази принадлежност означава да пропусне целта на сътворението, а Библейската дефиниция за грях е именно да пропуснеш целта.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #81 on: June 28, 2012, 18:49:54 PM »
Watchman проблема с това което коментира Kristiana се състои в правото на жената да взима решения, поне доколкото аз я разбирам. Затова и дадох горния пример. Защото робът няма право да взима решения.

Относно това:
Quote
Тук въпроса беше, че няма никакъв проблем с концепцията на отношение господар-роб, защото ти я споменаваш като нещо лошо. А в Писанията това далеч не е нещо лошо.
Не аз съм използвал думата помощник, а не роб в Битие. Ако Бог е искал жената да е роб на мъжа щеше да го напише, от което следва че не е роб.

Също е казано:
Quote
10 Кой може да намери добродетелна жена? Защото тя е много по-ценна от скъпоценни камъни.   
11 Сърцето на мъжа й уповава на нея; И не ще му липсва печалба.

Което нямаше да може да се каже за жената ако беше роб.

Жената беше създадена за мъжа като помощник, явно Бог е преценил, че мъжа не може да се справи със всичко което му беше поверено и затова му даде помощник. Защото идеята на помощника е да помага.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #82 on: June 28, 2012, 20:21:30 PM »
Никъде не е казано, че робът няма право да взема собствени решения. Робът е роб, защото е притежание на някого, а не че не взема собствени решения. Когато Йосиф беше роб в затвора, той нямаше собственост и беше притежание, но той се разпореждаше с реда в затвора.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #83 on: June 28, 2012, 20:39:57 PM »
Quote
Не аз съм използвал думата помощник, а не роб в Битие. Ако Бог е искал жената да е роб на мъжа щеше да го напише, от което следва че не е роб.

Не разбирам защо не можеш да схванеш, че това че е казано помощник не променя концепцията господар-роб. Сара наричаше съпруга си господар и Петър я похвали за това и насърчи всички жени да постъпват като нея. Или Петър не е чел Битие или какво точно? Също ти показах, че точно в Битие е заложена концепцията за притежание.

Quote
Което нямаше да може да се каже за жената ако беше роб.

И това по коя логика? Има много господари чиито сърца уповават на слугите им, защото им имат доверие. Мнозина царе са имали по-голяма вяра на непосредствените си телохранители, които често са били роби, отколкото на жените и децата си.

Очевидно феминистичния квас прави хората да се ужасяват от първичните Библейски концепции и реалности. Но в крайна сметка ние трябва да избираме между образа на Христос или образа на звяра. Съобразяването с този свят и неговите ценности ще ви забие здраво в прегръдките на Антихриста.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #84 on: June 28, 2012, 23:30:43 PM »
Създателя е писал,каквото е писал,според мен няма смисъл да се спори.
Когато прочета в библията ясно и недвусмислено написано,че жената е роб на мъжа или че сме роби на Христос,а не синове,тогава ще се съглася.
Много държите на библейските текстове,но сега изведнъж се започна прибавяне към тях на ваши виждания,направо променихте библията.
Толкова много хора сте критикували до сега,че не се придържат към библейския текст и то към буквалния библейски текст,че сега направо не мога да ви позная.Сега вие правите същото,не само,че не се придържате изцяло към библейските текстове,ами и прибавяте към тях неща,ваши тълкувания,ако не е така,посочете ми,че не е.Дано не съм права.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #85 on: June 29, 2012, 00:17:17 AM »
Създателя е писал,каквото е писал,според мен няма смисъл да се спори.
Когато прочета в библията ясно и недвусмислено написано,че жената е роб на мъжа или че сме роби на Христос,а не синове,тогава ще се съглася.
Който, като беше в Божия образ, пак не счете, че трябва твърдо да държи равенството с Бога, но се отказа от всичко, като взе на Себе Си образ на слуга и стана подобен на човеците;

И думата "слуга" буквално е "роб" в оригинала. Точно същата дума "doulos", за която се спомена по-горе, но явно Kristiana не е прочела внимателно.

Битие 3:16. На жената рече: Ще ти преумножа скръбта в бременността; със скръб ще раждаш чада; и на мъжа ти ще бъде подчинено всяко твое желание и той ще те владее.
Буквално думата "владее" означава "царува над" и "управлява над".

Невероятно е колко много жените от това поколение имат проблем с този пасаж.



Quote
Много държите на библейските текстове,но сега изведнъж се започна прибавяне към тях на ваши виждания,направо променихте библията.
Толкова много хора сте критикували до сега,че не се придържат към библейския текст и то към буквалния библейски текст,че сега направо не мога да ви позная.Сега вие правите същото,не само,че не се придържате изцяло към библейските текстове,ами и прибавяте към тях неща,ваши тълкувания,ако не е така,посочете ми,че не е.Дано не съм права.
Тези безсмислени обвинения можеш да си ги задържиш. Вместо това се смири пред Писанията и спри да ги презираш. Това, че не познаваш Писанията не означава, че като чуеш нещо извън феминисткия ти квас, то е извън Писанията.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #86 on: June 29, 2012, 01:42:50 AM »
Kristiana, няколко пъти беше споменато "феминизъм" и "феминистки квас". Ти зададе ли си въпроса - добре защо тези хора въобще споменават и повтарят постоянно феминистки квас та феминистки квас, какво е това чудо изобщо?

Имаш ли отговор на това, какво е феминизъм, как е създаден, кой го е създал, кога е създаден, какво са му целите, тези цели осъществени ли са, какво е това квас, аз повлиян ли съм от този квас итн?

Това са изключително важни въпроси, изключително. А ти имаш ли отговорите? Живеейки в това поколение и в среда на масово отстъпничество, а в същото време игнорирайки тези въпроси и следователно отговори, изобщо имаш ли някакво съзнание това до какво води?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #87 on: June 29, 2012, 09:45:08 AM »
Бог създаде жената от мъжа и за мъжа, като помощник. След грехопадението Бог подчини всяко желание на жената на мъжа, но това не значи, че жената е безгласна робиня на мъжа, която само трепери от страх и прави всичко, каквото и каже мъжа без да продума, като роб-затворник.

Както мъжът от любов към Бога сам подчинява волята си да му служи, така и жената от любов към мъжа си, подчинява волята си да му служи, като го слуша и му помага. Но това става от любов към Божиите наредби, не от страх. Бог прокле жената /заради греха и слабостта и/ да бъде подчинено всяко нейно желание на мъжа, за да вървят нещата. И всички ние сме свидетели, какви неща се случват, когато жената се опитва да не следва това, което Бог иска от нея. Както и съответно при мъжа, когато не е мъж на място.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #88 on: June 29, 2012, 10:41:19 AM »
Да,дефинирйте феминизъм.Но не според вашите представи,според някой речник или друго,което да не е пристрастно към вашите,нито към моите представи.
Съгласна съм с johnny.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #89 on: June 29, 2012, 11:58:38 AM »
Quote
но това не значи, че жената е безгласна робиня на мъжа, която само трепери от страх и прави всичко, каквото и каже мъжа без да продума, като роб-затворник.

Tова са светските, а не библейските представи за робството. Ако се следва същата логика може да се каже следното:

"мъжа не е безгласен роб на Христос, който само трепери от страх и прави всичко, което му се каже, без да продума като роб затворник"

На мен подобно мислене много ми прилича на опит за лицензиране на роптателството. Любовта на жената към мъжа се състои в това да му се покорява:

Eф 5:22  Жени, подчинявайте се на своите мъже, като длъжност към Господа;
Eф 5:23  защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на църквата (като само Той е спасител на тялото).
Eф 5:24  Но както църквата се подчинява на Христа, така и жените нека се подчиняват във всичко на своите мъже.


Този пасаж прави директен паралел между отношението на жената към мъжа и отношението на църквата към Христос. Всяко нещо, което един човек допуска като валидно в отношението на жената към мъжа директно се пренася в това, че той го допуска в и отношението на църквата към Христос. Не е ли първия масов феминизъм роден именно от католическата църква и нейното отношение към Христос? Не са ли днес жените именно като католическата църква желаещи да ревизират, променят, заменят, подменят и игнорират волята на своя господар?

Християните дори не подозират колко е голям феминисткия квас в главите и сърцата им. Дори тези които теоретично са против феминизма, на практика все още държат много от неговите идеи, защото не осъзнават свързаността на това, което вярват със същността на феминизма.

Ако разсъдим внимателно ще видим, че първия акт на феминизъм беше когато жената реши да действа независимо от мъжа, взимайки инициатива да яде от дървото за познаване на добро и зло (разбира се с любезното съдействие на змията). От тогава насам може да се каже, че всяко независимо действие на жената се осъществява със същото "любезно съдействие". Това беше и причината апостол Павел да забрани на жените да поучават и да упражняват власт над мъжа:

1Тим. 2:12  А на жената не позволявам да поучава, нито да владее над мъжа, но нека бъде мълчалива.
1Tим. 2:13  Защото първо Адам бе създаден, а после Ева.
1Tим. 2:14  И Адам не се излъга; но жената се излъга, та падна в престъпление.


Не мога да не отбележа драстичния контраст между отношението на апостол Павел, който изрично използва думата МЪЛЧАЛИВА, и отношението на Kristiana, Nikolay и johnny с техния протест и презрение срещу това жената да бъде "безгласна" и да прави нещо "без да продума". Остава да разсъдим КОЙ ДУХ е вдъхновил техния протест и КОЙ ДУХ стои зад думите на апостола. Или не е ли по-право да попитам - "чие любезно съдействие"?

Отбелязвайки това обаче не трябва да пропусна основната идея на този текст, а именно, че причината за това Бог да изисква мълчаливо послушание на жената е не нещо друго а именно ГРЕХОПАДЕНИЕТО и по точно НАЧИНА по който то се случи.

А въпросния начин описва ТОЧНО ТОВА, което феминизма желае да утвърди като редовна практика по цялата земя. На практика феминизма в своя корен се състои именно в това, да се упълномощи независимото действане на жените от властта на мъжа с цел сатана да владее света чрез своето "любезно съдействие" което жените са толкова склонни да приемат.

Апостола забранява на жената да упражнява власт, защото ТЯ ПОВЯРВА НА ЗМИЯТА ПРЕЗИРАЙКИ БОЖИЯТА ЗАПОВЕД. Мъжът от своя страна НАРУШИ Божията заповед, но БЕЗ ДА ПОВЯРВА НА ЗМИЯТА, т.е БЕЗ ДА СЕ ИЗМАМИ. Горния текст много ясно прави това разграничение.

Именно поради ТАЗИ причина Бог изрича думите от  Битие 3:16. На жената рече: Ще ти преумножа скръбта в бременността; със скръб ще раждаш чада; и на мъжа ти ще бъде подчинено всяко твое желание и той ще те владее.

Очевидно за разлика от Kristiana апостола не счита, че изкуплението в Христос отменя тази Божия присъда, защото явно жените, дори и християнки продължават да са твърде склонни да се поддават на въпросното "любезно съдействие" и да му вярват повече на него отколкото вярват на Бога.

Ето защо мълчаливото подчинение, което Бог изисква от жените е ЗА ТЯХНА ЗАЩИТА, а не е форма на подтисничество, както жените окрилени от нечие любезно съдействие желаят да представят нещата. Това е равносилно все едно някой да каже, че парапета поставен на ръба на голяма пропаст е ограничение на свободата и форма на подтисничество.

Днес християните масово пропускат да видят няколко фундаментални библейски факта, които дефинират мястото на жената в обществото на праведните:

Жената е създадена ОТ МЪЖА И ЗА МЪЖА. Това означава, че тя няма съществувание и реализация отделно от мъжа. Това също означава, че мъжа и жената НЕ СА РАВНИ.


   - Не са равни в реда на сътворението. Мъжа е създаден ПЪРВИ (а първите неща винаги са водещи, по същия начин както Христос е ПЪРВОРОДЕН между много братя и с това е ГЛАВА на всички / Римл. 8:29/). В 1Тим 2:13 апостол Павел отново се позовава на фундаменталната разлика, която прави факта, че Адам е създаден ПЪРВО, и ПОСЛЕ Ева.

   - Не са равни в целта на сътворението. Мъжа е създаден да бъде образ и слава  на Бога, жената е създадена по образ и за слава на мъжа. / 1 Кор. 11:7/. Жената не е и не може да бъде образ на Бога, защото Бог е баща, а една жена никога не може да бъде баща и да бъде представител на най-фундаменталната черта на Бога - бащинството.

   - Не са равни във функцията си. Мъжа е създаден да движи Божиите цели на земята, жената е създадена да бъде помощник на мъжа. Т.е мъжа приема инструкции от Бога, а жената следва тези инструкции. В Битие 2-а глава се вижда този фундаментален факт. Бог дава заповед на мъжа да не яде от дървото за познаване на добро и зло ПРЕДИ да създаде жената. След което е Битие 3-а глава се вижда, че жената знае за тази заповед, очевидно инструктирана от мъжа си. Това е фундаменталния Божий ред установен и утвърден още от самото начало.

   - Не са равни в семейството. Мъжа е глава на жената, жената е тяло на мъжа. Мъжа владее и управлява жената със същата власт, която има над своето собствено тяло.

   - Не са равни в своето стоене пред Христос. Глава на всеки мъж е Христос, глава на всяка жена е мъжа. Христос делегира своето управление на мъжа, който има отговорност да предаде директивите на Христос към жената и децата си.

   - Не са равни в църквата (общността на светиите). Жената не може да поучава, нито да бъде в позиция на власт. Изсред мъжете Бог издига служители и старейшини, които да назидават, да надзирават и да наставляват стадото Му.

   - Не са равни в Царството на Бога на земята. Бог не издигна нито една жена за цар на Израел, но само и единствено мъже.

   - Не са равни в свещенското призвание на народа Му. Бог издигна левити и свещеници само и единствено от мъжете и НИКОГА от жените. Същото важи и за апостолското призвание, което също е свещенско призвание /Римл. 15:16/.

   - Не са равни по физическа сила. Мъжа е по-силен от жената и тя е наречена по-слаб съсъд.

   - Не са равни по работоспособност и напредък в професионалната сфера. Дори да се вземат така наречените "женски занимания" - като шиене и готвене. В професионалното поприще най-добрите готвачи и шивачи са мъже а не жени. Това разбира се важи абсолютно за всяка професионална сфера.

   - Не са равни на интелектуално ниво. Всички големи открития от света на технологиите и науките са направени от мъже.

   - Не са равни по способност да акумулират богатство. Всички най-богати хора на земята са мъже.

Този списък може да продължи до безкрай, но смятам че 12 точки са достатъчни да илюстрират и утвърдят принципа, че мъжа и жената НЕ СА И НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ РАВНИ. И въобще никъде в Писанията няма да намерим идеята за равенство. Това е чисто сатанинска идея. Бог не е Бог на равенството, а Бог на единството на неравните неща.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.