Author Topic: Кой за кого бе създаден?  (Read 78574 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #45 on: June 10, 2012, 00:31:42 AM »
Мога да се съглася с много неща,написани от вас,но не съм съгласна да копирам поведението на Сара,тя накара мъжа си да спи със слугинята и оттам стана ясно,че той е господаря,ама тя пък е господарката.Затова не ща да й приличам,щото тя вършеше глупости.И друг случай с нея ми е правил лошо впечатление,че когато Бог посети дома им и Аврам беше с Него на трапезата и Бог му каза„че другата година по това време ще има син,Сара чу от шатрата и се засмя.Поради това не на нея,ами на Аврам се поиска сметка,защо тя се е засмяла.
Друго,което се сещам е,че Аврам пък я помоли да каже пред жителите на оная земя,че му е сестра,за да не го убиели.Кой от вас ще накара жена си да направи такова нещо???Или вашите жени ще ви накарат ли да спите с друга само и само да имат деца???Абе всичко това ми говори,че нещо нашата култура и тяхната култура не са никак съвместими,ще кажете тогава така е било,ами така е било,ама все се говори за нашето време,че е най-развратното време,откакто свят светува,пък виждате ли ние имаме по-висок морал от Аврам и Сара.Сега,ако кажете че морала им е бил по-висок от нашия,представям си вие какви сте.Това не е обида,а разсъждение над някои неща.Продължавам да се уча от вас на много неща и затова имам много въпроси и изказвам всякакви мнения.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #46 on: June 10, 2012, 00:50:16 AM »
Ти верно не знаеш какво говориш. Размишленията ти са толкова объркани, че човек не знае откъде да започне и къде да свърши.

Нека все пак да ти дам няколко насоки за размишление:

1. В Библията НЕ СЪЩЕСТВУВА думата и понятието "морал." Морал-а е термин от гръцката философия. Няма как да преценяваш Божиите хора чрез езическа терминология и идолопоклоническа философия.

2. Сара не е "накарала" Авраам "да спи" със слугинята. Авраам я е взел за наложница (по идея на Сара), но по своя воля, което е нещо като втора жена, но неравноправна с първата. Много Божии хора в Писанията са имали повече от една жена, и това не е било нито "неморално" нито грях. Нито пък има нещо общо с разврат. Просто е било една стъпка по-ниско от това един мъж да има една жена, което е Божието най-добро. В Новия Завет забрана да имат повече от една жена имат само старейшините и то с цел да издигнат най-доброто като пример, а не защото е грях. Никъде в Писанието мъж да има повече от една жена (съпруги) не е определено като грях.

3. Не знам коя е "вашата култура", но аз винаги бих предпочел културата на Авраам, пред културата на който и да е било човек от това извратено поколение сред което живеем, включително "християнската култура".

4. Апостол Петър явно не е имал твоите разсъждения, защото дава Сара за пример, и казва, че дъщерите на вярата са дъщери на Сара, като очевидно нито нейния "морал" нито нейното засмиване го e притеснило. Явно и той не е бил привърженик на "вашата култура."

5. Очевидно нямаш ни най-малка представа относно значимостта на това един мъж да има син. Особено Божий мъж, който носи на раменете си Божието призвание. Предполагам, че съвременната егоистична култура, която не вижда по-далеч от носа си си е казала думата. Но както казваш ти, това е точно въпрос на ралика между "вашата култура" и тази на Божиите хора от Писанията. Защото те знаят много добре каква е значимостта на това да имат синове и колко важно е било и е това за Божието призвание в живота им. Сара много добре е разбирала тази значимост и й е коствало страшно много да направи това предложение на мъжа си. Тя е трябвало да погребе гордостта си, себето си и да се смири доста дълбоко за да вземе такова решение. Oчевидно е била готова на всичко, не заради това "да има деца" - а заради Божиите цели, които са много отвъд всички лични и човешки мисли, желания и страхове. Разбира се нейния подход беше погрешен, но нейното смирение и жертвоготовност бяха истински.

Quote
Друго,което се сещам е,че Аврам пък я помоли да каже пред жителите на оная земя,че му е сестра,за да не го убиели.Кой от вас ще накара жена си да направи такова нещо???

А ти какво искаш - да убият Авраам за да вземат жена му ли?  И в двата случая когато Авраам направи това се вижда, че самия цар/управник на мястото където отиваха пожела да има жена му. Нямаше никакво съмнение, че той щеше да бъде ликвидиран за да вземат жена му. Коя жена не би направила такова нещо да защити живота на съпруга си? А, разбира се може би жените от "вашата култура" ще предпочетат да видят мъжете си убити, това няма никак да ме изненада като се вижда що за култура става въпрос.

И понеже казваш, че обичаш да разсъждаваш. Да видим какво ще можеш да разсъдиш относно тези неща.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #47 on: June 10, 2012, 12:48:48 PM »
Да не говорим, че наистина му се пада сестра, но не по пряка кръвна линия:
Битие 20:12. А при това, тя наистина ми е сестра, дъщеря на баща ми, но не и дъщеря на майка ми; и ми стана жена.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #48 on: June 10, 2012, 14:42:40 PM »
Това означава ли,че вие имате по 2 или по повече жени?
Щом не е грях.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #49 on: June 10, 2012, 14:44:02 PM »
Не означава.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #50 on: June 10, 2012, 15:22:15 PM »
А защо нямате?Нали не е грях.Какво е обяснението,че нямате по 2,3 жени,че нямате средства да ги издържате или че не искате,въпреки,че не е грях.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #51 on: June 10, 2012, 15:24:08 PM »
Quote
А защо нямате?Нали не е грях.Какво е обяснението,че нямате по 2,3 жени,че нямате средства да ги издържате или че не искате,въпреки,че не е грях.

A ти прочете ли аз какво съм писал по-горе по този въпрос? Защото то обяснението е там още преди да го зададеш този въпрос.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #52 on: June 10, 2012, 15:39:00 PM »
Естествено,че прочетох,но обяанение не видях.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #53 on: June 10, 2012, 15:40:05 PM »
Ами ще трябва да изостриш зрителните и четивните си способности, защото обяснението е там. Даже е повторено два пъти.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #54 on: June 11, 2012, 14:44:58 PM »
Аз бих казала друго.Че никой не избира,дали да се роди мъж или жена,дали да се роди в България или Америка,не избираме родителите си,не избираме братята и сестрите си,не избираме децата си,не избираме цвета на кожата си,не избираме цвета на косата ни,на очите,ръсста не можем да изберем,нито формата на краката и т.н.,всичко това ми казва само едно,че всеки трябва да внимава да не се счита за нещо повече от другите,защото Създателя е определил той да бъде това,което е и да е там,където е.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #55 on: June 11, 2012, 18:10:59 PM »
И това какво общо има с темата?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #56 on: June 12, 2012, 12:19:12 PM »
@Кристина
Ти наистина не разбираш това, не поради друго, а защото си се прилепила много тясно към законите на Кесаря.

Quote
Битие 1
26 И Бог каза: Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие; и нека владее над морските риби, над небесните птици, над добитъка, над цялата земя и над всяко животно, което пълзи по земята.   
27 И Бог създаде човека по Своя образ; по Божия образ го създаде; мъж и жена ги създаде.   
28 И Бог ги благослови. И рече им Бог: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и обладайте я, и владейте над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.   
29 И Бог рече: Вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво; те ще ви бъдат за храна.   
30 А на всичките земни зверове, на всичките въздушни птици, и на всичко, което пълзи по земята, в което има живот, давам, всяка зелена трева за храна; и стана така.
Битие 2
5 А никакво полско растение още нямаше на земята и никаква полска трева не беше още поникнала; защото Господ Бог не беше дал дъжд на земята и нямаше човек, който да обработва земята;

Това за което беше създаден човек са 3 основни неща:
- да обработва земята и я управлява (владее)
- да се плоди и насели земята
- да се храни

По примера който виждаме от едни от най-големите патриарси в Словото, те с малки изключения имаха женИ и наложници. Така те изпълняват една от 3-те основни функции поради която беше създаден човека - да се плоди.

Ако се вгледаш в "развитите страни" по света ще забележиш че те всичките имат закон за това един мъж да има една жена ! Замисляла ли си се защо е така, след като се раждат повече жени и по малко мъже ?
Защото е казано:

Quote
Второзаконие 5:18
Не прелюбодействувай.

1 Коринтяни 7:5
Не лишавайте един друг от съпружеско сношение, освен ако бъде по съгласие за малко време, за да се предавате на молитва, и пак бъдете заедно, да не би сатана да ви изкушава чрез вашата невъзможност да се въздържате.

Левит 20:10
Ако прелюбодействува някой с чужда жена, тоест, ако прелюбодействува някой с жената на ближния си, непременно да се умъртвят и прелюбодеецът и прелюбодейката.

Един елементарен начин ЧРЕЗ закон да накара хората да правят грях, което и виждаш не само във филмите, но и на живо.  Ако не знаеш е подсъдимо да имаш повече от една жена.

Quote
Битие 25:6
А на синовете на наложниците си Авраам даде подаръци и, докато беше още жив, изпрати ги към изток, в източната земя, далеч от сина си Исаака.

Авраам имаше деца от наложниците си. Зачети защото не беше само той. Не случайно Павел казва това !

Иначе питаш много интересен въпрос, ти би ли му отговорила ?
Би ли станала втора жена на някой ?
А наложниците, би ли станала наложница на някой ? Познаваш ли някоя жена която би станала и как ги наричат в "днешно време" този тип жени ? И помисли защо ги наричат така.

Относно мен,  в този свят не бих се наел да имам втора жена, първо не бих могъл да и осигуря нормална прехрана, второ не би се получило защото те ще се скарат, липсва им покорността и разбирането на жени като Сара, трето вероятността да ме осъдят и вкарат в затвора за многоженство е почти 98% сигурна.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #57 on: June 12, 2012, 15:28:42 PM »
Quote
Ако не знаеш е подсъдимо да имаш повече от една жена.

Човек няма нужда от "граждански брак" или "църковен брак" за да му бъде една жена, валидна пред Бога съпруга. Нито евреите, нито християните през първите 10 века са сключвали църковни или граждански бракове. Такова нещо никога не е съществувало. По-късно е било въведено, като мярка за предпазване от някои злоупотреби, които някои мъже и жени са правили възползвайки се от другата страна и от това, че не е имало свидетели да докажат техния "брак". Съдилищата са били затрупани от неразрешими казуси базирани на претенции за брак, когато самия брак е нямало как да се докаже без наличието на свидетели. Затова и римокатолическата църква предлага като решение - местния свещеник да става свидетел на брачния обет. В последствие този неформален акт се превръща в цяла система, институция, религиозен бизнес и пълна със всякакви церемонии, поверия и ритуали традиция. При навлизането на светската държава, тя изземва функциите на църквата и въвежда понятието "граждански брак" предлагайки секуларна форма на църковната традиция.

Нито едно от тези неща обаче не се изискват от Бога в Писанията и християните са свободни да се ползват или не от тези нововъведения.

Ето защо, дори по настоящем никой не е ограничен от закона да има повече от една валидна жена (съпруга), ако човек се абстрахира от незадължителната институция наречена "граждански брак."
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #58 on: June 18, 2012, 02:26:26 AM »
Е,няма как да стана жена на друг,омъжена съм.
За някои неща за първи път чувам тука и определено няма смисъл да пиша,щото незная нищо.
Единствено сякаш се сетих за това,че когато бяха взели Сара,по причина че каза,че е сестра на Аврам,тя даже и да му е била истинска сестра,всъщност целта на Аврам беше да ги излъже,че не му е жена и така и направи,целта беше да не узнаят,че му е жена,което си е сериозна заблуда от истината.И друго,че този,който я беше взел се боеше от Бога и му я върна,след като разбра,че му е жена.Значи Аврам можеше и да не лъже,все пак само е мислел,че ще го убият заради нея,не е било така,че да е знаел със сигурност,защото ето,какво стана,не само че не го убиха,като разбраха,ами и жена му му върнаха.Можел е примерно да пита Бог как да постъпи.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кой за кого бе създаден?
« Reply #59 on: June 18, 2012, 09:21:57 AM »
А какво ще кажеш за Давид, който се престори на луд и чак има написана песен за това как той излъга. Може би Бог е пропуснал нещо и ти имаш да Го упрекнеш?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?