Author Topic: Покривалото на жените?  (Read 54447 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Покривалото на жените?
« Reply #15 on: February 01, 2009, 19:34:20 PM »
Тези, които се грижат за душите на братята нямат общо с надзорници над жените без мъж (вдовици и сираци).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Покривалото на жените?
« Reply #16 on: February 01, 2009, 19:51:56 PM »
Еклесия в НЗ и кахал в СЗ е едно и също. Това е събранието на Божиите хора. При все това на никой мъж не се дава такава власт над една жена освен чрез бащинство или съпружество.

А и виж думите на Павел, казва, че глава на всяка жена е мъжа, а не мъжете. Не се говори в множествено число като за старейшините, които винаги са група и никога един.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Покривалото на жените?
« Reply #17 on: February 01, 2009, 20:05:10 PM »
Може и да си прав.
Все пак и аз да отбележа, че апостолът никъде тук не казва, че става въпрос за семейно взаимоотношение. На мен ми звучи по- скоро като общо положение на мъжа и жената пред Господа, в Господното събрание.
Иначе би звучало така: ...глава на жената е мъжът й... (в частност баща й)
А и самото естество учи жената да се покрива. Този аргумент не изключва напуснатите и вдовиците.  Да ме прощават сестрите в това положение, не искам да си играя с чувствата им.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Покривалото на жените?
« Reply #18 on: February 01, 2009, 20:23:18 PM »
А ако "не е мъжът й", тогава кой е "мъжът" (не пише "мъжете", като се има предвид, че е имало презвитерИ, а не презвитер).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Покривалото на жените?
« Reply #19 on: February 03, 2009, 18:48:24 PM »
Както и да го увъртаме това което и аз разбирам от словотое че трябва да има покривало.Друг е въпроса че през годините никъдене съм прочел или чул изобличение от Бог че жените из църквите са без покривала нотова е друга тема...

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Покривалото на жените?
« Reply #20 on: April 30, 2009, 15:59:01 PM »
Това до което съм достигнала е, че смирението и покорството на една жена, благочестивото й поведение  и външен вид – което е израз на това, което е в сърцето й  - е най-важното покривало за нея, покривало, което я защитава от заблуда и фалшиви учения.  Мисля, е всяка жена, която търси да угоди на Бога може да потвърди това и от личния си опит – че винаги когато следва в покорство своя мъж, а не се опитва да води е благословена.

Жените са склонни да прибързват, особено когато са усетили верния път и смятат, че това усещане или чувство само по себе си им дава правото да поведат останалите или да започнат да действат. Но Писанието е категорично, че чувствата не са достатъчни да бъдат пътеводител. Тях е нужно да изпитваме – могат да бъдат индикатор или белег за нещо добро, но могат и да са лъжливи. Добре е една жена да се учи да бъде покорна и да бди за това постоянно, защото за нея е лесно да бъде подведена.  Аз лично си го напомням и сама. Особено ако жената е учила или чела повече книги, може да бъде измамена да се възгордее или да възприема себе си като знаеща отговорите на почти всички въпроси. И да забрави, че отговорите идват от Бога – така, както Той е преценил.  И понякога Божият отговор е в сериозен разрез с написаното в „дебелите” книги.

С всичко това не искам да кажа, че не е правилно една жена да се покрива. Може би е до убеждение, защото ако беше от изключителна важност за Бога нямаше да бъде споменато само веднъж. А за значението на покорството на жената е написано много.

Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Покривалото на жените?
« Reply #21 on: April 30, 2009, 22:42:17 PM »
Ясно е, че в днешно време жените християнки си имат собствено менние по въпроса за белега на покорство - покривалото по време на молитва в събранието! Повечето поне! Не знам какво толкова им се вижда "трудно" да се подчинят на една такава лесна-елементарна заповед от страна на Господ? Може би нещо със смирението не им е както трябва и не искат лицемерно да поставят покривалото, защото това ги изобличава? Кой знае! Както и да е!
Интересно ми е също така в контекста на пак тези стихове, да видим следното:

...Сами в себе си съдете: Прилично ли е, жената да се моли Богу гологлава?
14 Не учи ли ви и самото естество, че, ако мъж оставя косата си да расте, това е позор за него,
15 но, ако жена оставя косата си да расте, това е слава за нея...


Защо, според вас, някога се е приемало и от самите апостоли, че е позор за мъжа да оставя косата си да расте, а днес никой в църквата не приема този факт като позор?!? Или почти никой!:) Днес изминило ли се е нравственото отношение към тези неща?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Покривалото на жените?
« Reply #22 on: May 01, 2009, 09:07:58 AM »
Не бих искала да споря. Само ще добавя, че мнението не е мое, а и на служителите от църквата, която посещавам, както и на собствения ми съпруг. Аз лично нямам никакъв проблем ако те достигнат до убеждението, че трябва да се покривам да го направя веднага. В началото на моето повярване в Христос  - още не бях семейна - имаше един период, в който се покривах, но вътрешно не бях никак убедена, както и всички останали в малкото събрание, от което бях част.

Имам наблюдения за няколко жени, наши роднини, които се покриват, дори винаги парадират с това и го правят толкова демонстративно, може би с цел да накарат останалите да се почувстват грешни. А в живота си показват всичко останало, но не и смирение и почит на своите мъже.

Покриването също може да се превърне в религиозна практика, която ти носи някакво удовлетворение, че си по-напред от останалите по пътя към смиряването. А това вече е опасно.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Покривалото на жените?
« Reply #23 on: May 01, 2009, 09:49:30 AM »
Не бих искала да споря. Само ще добавя, че мнението не е мое, а и на служителите от църквата, която посещавам, както и на собствения ми съпруг. Аз лично нямам никакъв проблем ако те достигнат до убеждението, че трябва да се покривам да го направя веднага.

Защо "те" трябва да ти дават убеждението си на теб? Не е ли достатъчно ясно написано в библията, за да ти даде директна заповед относно белега на покорство? Божието убеждение ли е по-авторитетно или на тези, които посочи?

Quote
Имам наблюдения за няколко жени, наши роднини, които се покриват, дори винаги парадират с това и го правят толкова демонстративно, може би с цел да накарат останалите да се почувстват грешни. А в живота си показват всичко останало, но не и смирение и почит на своите мъже.

Теб не те интересуват мотивите на "някои жени"! Ти в живота си бъди покорна и смирена и показвай това с белега, който Господ ти е казал! Тогава ще бъдеш наистина щастлива, и няма да те интересува мнението на който и да било! Бог ще се радва на това - вярвай Му!

Quote
Покриването също може да се превърне в религиозна практика, която ти носи някакво удовлетворение, че си по-напред от останалите по пътя към смиряването. А това вече е опасно.

Това няма да е опасно за теб, ако направиш каквото Господ ти казва - да покажеш истинското си смирение, чрез белега покривало! Тогава няма да имаш фалшиви угрезения, че правиш някакви "по-святи" демонстрации!

Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Danail_Teo

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Покривалото на жените?
« Reply #24 on: May 01, 2009, 12:42:08 PM »
Valipeti,

Мила вече ти каза че има мъж, който е духовен служител.
Защо се хабиш да обясняваш нещо, което явно и ти не разбираш.
Имам предвид че явно нейните убеждения са твърди, а пък  има и с кого да ги обсъжда, още и  когото  да слуша.
Нали това е смирение? - символично представено като покривалото в Писанията, писани от Ап. Павел.
"........но людете, които познават своя Бог ще се укрепят и ще вършат подвизи" Данаил 11/32

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Покривалото на жените?
« Reply #25 on: May 01, 2009, 21:26:06 PM »
Valipeti,

Мила вече ти каза че има мъж, който е духовен служител.
Защо се хабиш да обясняваш нещо, което явно и ти не разбираш.
Имам предвид че явно нейните убеждения са твърди, а пък  има и с кого да ги обсъжда, още и  когото  да слуша.
Нали това е смирение? - символично представено като покривалото в Писанията, писани от Ап. Павел.

Щом като мъжът и, който е духовен служител (както казваш) не и разрешава да показва в събранието своята покорност към него - белег на власт заради ангелите - тогава това е друг въпрос! Но не вярвам той да не е съгласен - нали е духовен служител? По скоро, на нея много не и се иска и той се съгласява с нея и общото становище на жените!
И смирението никак не е представено символично, а съвсем буквално в Писанието от ап. Павел с покривало! И то толкова красноречиво е написано, че да е болезнено ясно!

Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Danail_Teo

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Покривалото на жените?
« Reply #26 on: May 01, 2009, 21:57:08 PM »
Valipeti,

Говориш пълни глупости. Хулиш и говориш за хора, които не познаваш и които са Божий светии. Кой ти дава право да съдиш чужди слуги?
Покай се от тези си плътски разсъждения, те са от обвинителя.
Ти съдиш по плът и ще попаднеш под осъждение-
Не съдете, за да не бъдете съдени е казал Господ Исус.
"........но людете, които познават своя Бог ще се укрепят и ще вършат подвизи" Данаил 11/32

Danail_Teo

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Покривалото на жените?
« Reply #27 on: May 01, 2009, 22:04:08 PM »
Още бих искал да кажа, че от един пасаж в Библията/този върху който се дискутира/, не може да се прави учение.
Това е важен принцип за разбиране здравото учение на Христос.
 
"........но людете, които познават своя Бог ще се укрепят и ще вършат подвизи" Данаил 11/32

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Покривалото на жените?
« Reply #28 on: May 01, 2009, 22:06:49 PM »
Аз не виждам в случая Valipeti  да съди или да обвинява, по-скоро се опитва да предполага неща.

По въпроса с покривалата, аз преди години нямах много яснота, но след като попаднах на следния много добре аргументиран материал (на английски) в мен се формира разбиране и убеждение:

http://www.theearlychurch.com/english/sd14-asignforangels.html

(материала го има на същия сайт и на френски, испански, португалски и на още няколко езика)
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Покривалото на жените?
« Reply #29 on: May 01, 2009, 22:15:48 PM »
Още бих искал да кажа, че от един пасаж в Библията/този върху който се дискутира/, не може да се прави учение.
Това е важен принцип за разбиране здравото учение на Христос.
 

Няма нужда да се прави никакво учение от пасажа за покривалото! Това си е просто една ясна заповед - белег на власт заради ангелите - и е нещо съвсем простичко за изпълнение от святите жени! Няма какво да се философства по въпроса, камо ли учение да се прави!
И ако аз говоря глупости, излиза и че ап. Павел говори глупости в Писанието, защото аз цитирам него!

Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!