Author Topic: Хваление със субтитри  (Read 84174 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Хваление със субтитри
« Reply #75 on: March 05, 2010, 23:28:46 PM »

Quote
Да разбирам ли ,че човек не трябва да присъства на пятите от теб песни?  :)
Първо трябва да уточним, къде е скришната стаичка! Тя е вътре в сърцето! Да се затвориш в скришната си стая никак не значи, че трябва задължително да се скриеш някъде физически. Ти може да си обиколен от 400 човека в събрание и пак да се скриеш в скришната си стая! И тогава като пееш, пееш не за пред човеците, а пред Господ, когото любиш! Това имах в предвид. Същото е и за молитвата! Защото нашите очи /разбирай духовните/, трябва да гледат към небето, тоест да не мислим за други странични неща, но да сме напълно съсредоточени в думите, които пеем или изговаряме в молитва.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #76 on: March 05, 2010, 23:43:27 PM »

Quote
Да разбирам ли ,че човек не трябва да присъства на пятите от теб песни?  :)
Първо трябва да уточним, къде е скришната стаичка! Тя е вътре в сърцето! Да се затвориш в скришната си стая никак не значи, че трябва задължително да се скриеш някъде физически. Ти може да си обиколен от 400 човека в събрание и пак да се скриеш в скришната си стая! И тогава като пееш, пееш не за пред човеците, а пред Господ, когото любиш! Това имах в предвид. Същото е и за молитвата! Защото нашите очи /разбирай духовните/, трябва да гледат към небето, тоест да не мислим за други странични неща, но да сме напълно съсредоточени в думите, които пеем или изговаряме в молитва.
Твърденията за "пеене в скришната стаичка" не съм го срещал в Словото. Христос пя заедно с учениците си и не пише, че е пял в скришната си стаичка. Това за скришната стаичка е казано точно за определена цел и тя не е била за пеенето.

За "духовни очи" също нямаме израз в Словото. Там се говори за очи и за сърце. Сърцето не вижда, а очите виждат.

Също съветът да не се мисли за "странични неща" е по-скоро базиран на източна философия, отколкото на Божието Слово, защото аз чета как Давид се е оплаквал за проблемите, които е имал и как е бил гонен от нечестивите и как нечестивите са вършили зло чрез закон и т.н...

А и какво наричаш "странични неща"? Аз съм чувал много пъти в разни набожни събрания да казват на хората да забравят за проблемите си и да не мислят за тях. Това е точно източна философия и бягство от реалността. Никъде в Божието Слово няма да намерим такива призиви или заповеди.

Гръцката философия е наложила мислене, в което "странични неща" се нарича всичко, което не е религиозен ритуал, който включва молитва, четене на религиозна литература и изършване на религиозни действия. Всичко останало се нарича "странично" и "светско".

В Словото чета, че трябва да сме фокусирани върху Божието Слово, а там има доста неща, които днес се наричат странични. Едно от тях е това как ходим по голяма нужда. Друго е как се обличаме. Трето е как си сеем земята. Четвърто е как си строим къщата. Пето е какво ядем. Шесто е как да съдим праведно. Това са все неща от Словото. Те странични ли са ако мислим за тях?

Ако да, тогава защо изобщо са били споменавани в Божието Слово, за което се говори, че е Истина, а не странични неща?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Хваление със субтитри
« Reply #77 on: March 06, 2010, 00:41:39 AM »
Тихомире, аз имам в предвид конкретно момента, когато един Християнин е застанал пред Бог в молитва и за да принесе хвала! Физически, той може да е на колене или изправен, с издигнати ръце или пък събрани, но когато човек застане пред Бог, той застава на първо място със сърцето си! Тук за този момент, аз казвам, че е добре да внимава на думите си и да е съсредоточен, особено при хваление, защото тогава е твърде възможно, особено ако пее от запомнени песни, да пее механично, а умът му да се разсее примерно по някоя работа през деня, която има да върши! В такива моменти, в които устата пее механично, а умът мисли за други работи, пеенето е напълно напразно! Колкото до скришната стая, Исус говори за нея, когато поучаваше да не бъдем, като фарисеите, които се молят за да ги гледат, защото те обичат да се показват пред човеците и така взимат наградата си! Елементарно е да разсъдим, че същото е и за хвалението и ми е много чудно как го правиш на въпрос! Аз лично съм виждал такива, които пеят за да се похвалят. Това не е угодно на Господ. А с твърдението си, за духовните очи, направо "ме хвърли в тъч" :), защото е пълно с примери!
Quote
За "духовни очи" също нямаме израз в Словото. Там се говори за очи и за сърце. Сърцето не вижда, а очите виждат.
Спомни си думите на Исус: "И Исус рече: За съдба дойдох Аз на тоя свят, за да виждат невиждащите, а виждащите да ослепеят. Ония от фарисеите, които бяха с Него, като чуха това, рекоха Му: Да не сме и ние слепи? Исус им рече: Ако бяхте слепи, не бихте имали грях, но понеже сега казвате: Виждаме, грехът ви остава."
Как мислиш Тихомире, за каква слепота говори тук Исус? Физическа или духовна?
Разбира се, че духовна! А ако има духовна слепота, то значи, че има и духовни очи!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #78 on: March 06, 2010, 02:56:46 AM »
Quote from: strannik
Първо трябва да уточним, къде е скришната стаичка! Тя е вътре в сърцето! Да се затвориш в скришната си стая никак не значи, че трябва задължително да се скриеш някъде физически. Ти може да си обиколен от 400 човека в събрание и пак да се скриеш в скришната си стая!

Нека погледнем внимателно мястото където Исус говори за "скришната стаичка":

Мат. 6:5  И когато се молите, не бивайте като лицемерите; защото те обичат да се молят стоящи по синагогите и по ъглите на улиците, за да ги виждат човеците; истина ви казвам: Те са получили вече своята награда.
Мат. 6:6  А ти, когато се молиш, влез във вътрешната си стаичка, и като си затвориш вратата, помоли се на своя Отец, Който е в тайно; и Отец ти, Който вижда в тайно, ще ти въздаде [на яве].


Ако твоята теория, че скришната стаичка е в сърцето, то лицемерите за които говори Исус, биха могли да възразят и да кажат - да ние може да сме се молили в синагогите и по ъглите, но бидейки там, ние сме пребивавали в скришната стаичка на сърцата си.

Вместо това текста ясно показва контраста между това човек да се моли публично - и скришно у дома. Принципно аз не съм против да се търси смисъл в Писанието и отвъд буквалното значение, когато това е възможно, но ние винаги трябва да сме стъпили здраво на буквалното значение на текста преди да отиваме в нещо повече от това. Когато обаче се стига до там, че "духовното значение" да влиза в пряк конфликт със буквалното, то това е сигурен знак, че разсъжденията ни не са поели в добра посока.

По отношение на духовните очи, може би най-близкия пасаж до този термин е:

Еф. 1:18  и да просвети очите на сърцето ви, за да познаете, каква е надеждата, към която ви призовава, какво е богатството между светиите на славното от Него наследство,

Думата преведена като сърце обаче въобще не е гръцката дума за сърце (kardia),  а е думата dianoia, която означава ум, разбиране, интелект, мисъл. С други думи Павел се моли очите на ума да бъдат просветени, т.е способността на ума да схваща, мисли и разбира.

Когато един човек разбира, това е равносилно на виждане. И обратното, когато не разбира, на слепота.

2Кор. 3:14  Но техните умове бяха заслепени; защото и до днес, когато прочитат Стария завет, същото покривало остава, като не им е открито, че тоя завет преминава в Христа.

Тук се вижда ясно, че термина слепота/заслепяване се използва за ума. И въобще темата за слепотата на ума е широко залегнала в Писанията и си струва да се изследва.

Очите на ума обаче не са единствения аспект, засягащ очите в Писанията, отделно от физически очи разбира се. Исус говори за нещо, което е доста интересно защото засяга едно учение, което не е много разбирано от християните от това поколение. Думите на Исус са следните:

Лука 11:34  Светило на тялото ти е твоето око; когато окото ти е здраво, то и цялото ти тяло е осветлено; а когато е болнаво, и тялото ти е в мрак.
Лука 11:35  Затова, внимавай, да не би светлината в тебе да е тъмнина.
Лука 11:36  Ако, прочее, цялото твое тяло бъде осветено, без да има тъмна част, то цяло ще бъде осветено, както кога светилото се осветява със сиянието си.


Когато Павел говори за очите на ума, той говори в множествено число. Обаче в този пасаж Исус говори в единствено число, и не казва "очи", но "око". Аз не мисля, че този факт е за подценяване. В този случай става въпрос за някакво око, което е светило на тялото. Както очите на тялото вкарват светлина и чрез нея човек вижда и се ориентира къде да ходи и как да стъпва, така и очите на ума вкарват светлина в разбирането и човек вижда добрия път по който да върви и лошия път, който да избягва. В същото време обаче - има още едно око, което не е очи, но само око. То вкарва светлина в цялото тяло, и интересното е че Писанията на практика изясняват кое е това око. Ако погледнем в книгата Откровение ще намерим следния пасаж:

Откр. 5:6  И видях между престола и четирите живи същества между тях и старците, че стоеше Агне като заклано, което имаше седем рога и седем очи, които са седемте Божии духове, разпратени по цялата земя.

Този пасаж е ключов защото тук съвсем ясно се заявява, че когато става въпрос за око, всъщност се говори за духа. Затова, когато Исус казва, че окото е светило на тялото, то Той всъщност има предвид, точно това, което е записано в книгата Притчи:

Пр. 20:27  Духът на човека е светило Господно, Което изпитва всичките най-вътрешни части на тялото.

Не случайно Исус говори за око в единствено число, защото човека има само един дух, а Агнето очевидно има седем (но това е друга тема).

По интересното е че Исус казва, че окото е светило, което осветява цялото тяло, а Притчи казва, че духът е светило, което изпитва всички най-вътрешни части на тялото. От това идва да се разбере, че процеса на изпитване е процеса на осветяване. Сиреч, когато ти изследваш и изпитваш нещо, и то стане ясно, то именно това ставане открито и ясно е неговото осветяване. И това е напълно логично, защото в една тъмна стая нещата които са в нея не са ясни, но когато бъдат осветени, те стават разкрити и ясни.

С други думи, термина духовни очи е по-скоро неточен, защото духът на човека е око и светило сам по себе си. Докато очите на ума са очите на разума и интелекта.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kubrick

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Re: Хваление със субтитри
« Reply #79 on: February 10, 2012, 12:31:00 PM »
Jason Upton?
"Не е глупак онзи, който дава каквото не може да се задържи, за да спечели каквото не може да се загуби."

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #80 on: February 10, 2012, 12:41:34 PM »
Quote
Jason Upton?

Чувал съм го като име. Сега търсейки за него, първото видео, което излезе беше ето това.

Кръчмарска обстановка, музиканти изглеждащи като кръчмарска банда. Повтаряне на фрази като мантра, много посредствено пеене...

Погледнах и някои други видеа. За мен този човек е представител на отстъпилото християнство, което е готово да приеме Антихриста с отворени обятия.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Хваление със субтитри
« Reply #81 on: February 10, 2012, 13:13:14 PM »
Quote
Jason Upton?

Чувал съм го като име. Сега търсейки за него, първото видео, което излезе беше ето това.

Наистина имах желанието да видя какво има в това видео, и веднага насочих мишката към линка и натиснах. Времето което можах да издържа този бълвоч да влиза в очите ми и ушите ми беше точно 7 секунди, от които сигурно 0,5-1 секунда съм изгубил насочвайки мишката към "Close x" бутона. Можеби тази ракция беше такава защото всичко това имаше намерение и се предполагаше да се представи като "хваление" на живия Бог, ако беше нещо което нямаше такъв предтекст, можеби щях да издържа нещо повечко секунди.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Kubrick

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Re: Хваление със субтитри
« Reply #82 on: February 10, 2012, 15:48:44 PM »
Е тогава какво стана? Няма нито един?
"Не е глупак онзи, който дава каквото не може да се задържи, за да спечели каквото не може да се загуби."

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #83 on: February 10, 2012, 16:05:06 PM »
Quote
Е тогава какво стана? Няма нито един?

За тебе Jason Upton  да не беше последната надежда?

Музиката в това поколение е едно от най-мощните оръжия на врага. А "християнската" музика едно от най-коварните. Ето защо един тотален и продължителен ПОСТ от всякаква музика, би бил полезен на всеки впримчен в клопките на музиката.

След което е нужно едно много сериозно обновяване на ума, според фундаментите на Божието Слово. Нужно е човк да си изясни, КОЙ Е БОГ, и кои сме ние и защо Бог ни е създал на земята и към какво сме призовани. И след като човек си изясни тези неща и освети себе си за Божиите цели на земята, едва тогава ще може да има по-трезв поглед относно музиката и ще може да направи по-безопасен избор относно това какво би било ползено като музика в контекста на Божиите цели и Царство.

И ако трябва да цитирам едно твое изказване от друга тема:

Quote
Вече положението опря до там, че видиш ли костюмиран, помпозен и надут проповедник с микрофон в ръка да се пени и да хвърля хората наляво и надясно, БЯГАЙ колкото се може по-далеч!

Същото нещо може да се каже и за тези музиканти, защото зад тях, тяхното мислене и музика стоят точно такива проповедници. Трябва да можеш да видиш ЦЯЛАТА картина, а не да се дели на части - проповедници, музиканти, пастори и прочие. Не! Всичко е част от СЪЩАТА вавилонска система на смесване между Божието и светското.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kubrick

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Re: Хваление със субтитри
« Reply #84 on: February 10, 2012, 17:15:53 PM »
Съгласен съм. Просто аз съм бил музикант в група за хваление и в момента хем осъзнавам реалността на нещата, хем ми е трудно да се лиша от абсолютно всякаква музика.
"Не е глупак онзи, който дава каквото не може да се задържи, за да спечели каквото не може да се загуби."

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #85 on: February 10, 2012, 17:21:23 PM »
Ще се научиш. Аз съм бил сигурно повече от тебе в тези неща.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #86 on: February 10, 2012, 17:28:06 PM »
Quote
хем ми е трудно да се лиша от абсолютно всякаква музика.

Ако забележиш какво бях написал, че видиш, че човек трябва да се отдели за Божиите цели. Тогава ще му бъде лесно да остави всичко, защото сърцето му ще бъде пълно с Божиите неща. Но ако сърцето е празно и лишено от разбиране, тогава ще има нужда от такива работи, като музика да го запълват и ще му бъде много трудно да остане "на сухо".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kubrick

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Re: Хваление със субтитри
« Reply #87 on: February 10, 2012, 17:31:08 PM »
Винаги съм се възприемал, а и хората около мен са гледали на мен като: ПОЕТ. От ранно детство пишех стихотворения и разкази. Преди 6 години започнах да свиря на китара. Баща ми е меко казано МЕЛОМАН. У нас е пълно с музика и филми. Отгледан съм в културна среда. Сега може да разберете пред какво съм поставен. Преди малко прочетох и темата за таланта и съм съгласен с написаното там. Когато няма чак толкова голямо очакване и тежест върху таланта, някакси човек е по-спокоен да ги пусне тези неща.
"Не е глупак онзи, който дава каквото не може да се задържи, за да спечели каквото не може да се загуби."

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #88 on: February 10, 2012, 17:46:25 PM »
Музиката си има своето място, но не по начина, по който се вижда масово в набожните среди. И тук не говоря за стилове или инструменти или това дали се ползва диесер или се правят софтуерно неща. Тези последните са само покривалото на основата, на която се гради.

Основата на първо място не е базирана върху познаване на Писанията. Виж текстовете дори на песните в Псалмите. Защо днес не се пее:
Псалми 11:5. Господ изпитва праведния; А душата Му мрази нечестивия и онзи, който обича насилие.

Защото хората вярват в друг бог, в чието слово тези думи липсват.

Ето ти малък пример за това, че музиката днес е изградена на друго слово. Ако пеят тези неща, или Псалм 139:22, няма да посмеят да направят нито един концерт пред езичниците или да печелят хиляди или милиони от продажба на музика. Обаче когато говорят като света и мислят като света, светът тях слуша и ги приема и им купува дори музиката и няма проблем с нея.

Работата не е да се направи "правилната музика" или да се направи "правилния текст". Важното е да се ползва музиката по правилния начин от правилните хора, както и от правилните слушатели. Евреите не пееха песните си пред езичниците:
Защото там ония, които ни бяха пленили, Поискаха от нас да пеем думи; И ония, които ни бяха запустили, поискаха веселие, казвайки: Попейте ни от сионските песни. Как да пеем песента Господна В чужда земя?

Може много да се говори по случая, но не е идеята да почне човек с "правилната музика" или "правилния текст".

Трябва да започне с правилния Бог.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #89 on: February 10, 2012, 17:54:53 PM »
Quote
Винаги съм се възприемал, а и хората около мен са гледали на мен като: ПОЕТ.

Такова е желанието на света да профилира хората и да ги категоризира. Аз съм написал десетки стихотворения на български а още и на английски, с перфектен ритъм и желязна мъжка рима, но никога не съм се имал за поет нито съм се идентифицирал с такъв. Мерената реч е нещо, което всеки човек трябва да може да използва, ако му потрябва. Няма нищо мистично, специално, талантливо или извънредно в способността да се ползва мерена реч.

Quote
Преди малко прочетох и темата за таланта и съм съгласен с написаното там. Когато няма чак толкова голямо очакване и тежест върху таланта, някакси човек е по-спокоен да ги пусне тези неща.

Много добра връзка си направил. Точно способността да се свързват нещата и да се вижда с помощта на тези връзки цялостната картина е в дъното на интелигентността и разума.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.