Author Topic: Хваление със субтитри  (Read 84326 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Хваление със субтитри
« Reply #30 on: February 01, 2010, 15:27:42 PM »
Пак манипулации, пак уйдурми!

Никога не съм казвал, да не се изпитва, нито пък съм използвал поколенията християни като доказателство за правотата си.

Писах тези неща, точно за да може всеки да изпита и да види, и да бъде свободен, за да може сам да преценява.
Защото като се представяте за духовни гурута, вие заробвате крехките във вярата. Както сте били роби и вие, промерно на адвентизма, от който още не можете да се освободите.

Quote
Какво ще кажеш, че поколения "вярващи" наред (по-точно около 1700 години) са празнували празника на слънцето (коледа) и празника на небесната царица (великден)?

Според твоето мислене тези окултни празници са по Словото.

Явно Словото не ти е достатъчно за критерий и от няма и къде измисляш други оправдания, които както се вижда са много погрешни.

Само мозък, който отчаяно желае да манипулира хората, може да свърже една песен, която дава твърдост и увереност в Христа и в поетия път, с празнуване на небесни царици и слънца.
Недей дава голословни твърдения, а кажи по кой текст от Словото, тази песен е в противоречие.
Май нещо ти се разпаса мъжкия колан, та искаш с такива низки методи да нападаш.


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #31 on: February 01, 2010, 15:58:56 PM »
constant,

Ако си забравил какво си писал да напомня отново думите ти:
Щом Божият човек, който е написал "Аз се реших да следвам Господа" плюс всички вярващи от няколко поколения, които са я пели и им е помагала в страданията, са себични, какво повече.

Тук имаш ясна логическа мисъл (но изводът не е правилен), а именно, че:
— човекът е бил Божий (което е лично твое мнение)
— всички вярващи от няколко поколения са я пяли
— тя им е помагала в страданията (доста от песните за душата също помагат в страданията на мнозина)

И след това ти съвсем умишлено не си съгласен, че това е себично.

И забележи на какво градиш своето заключение — на нищо от Словото, а просто на това какво хората са правили. И не само аз, но и Watchman е видял точно същата мисъл в това твое съобщение.

Ето предупреждение от Бога относно това дали мнозинството сигурен знак, че нещо е праведно:
Изход 23:2. Да не следваш множеството да правиш зло; нито да свидетелствуваш в съдебно дело, така щото да се увличаш след множеството, за да изкривиш правосъдието;

Това, че песента давала "твърдост и увереност В ХРИСТА" е отново заключение, което ти вадиш от това, което искаш да видиш в песента, обаче аз виждам друго нещо в песента:

Увереността е в АЗ, а не в Христос:
— АЗ се реших да следвам...
— Мнозина тръгват, но пак се връщат, но АЗ ЩЕ СЛЕДВАМ...
— Светът лежи зад МЕН, кръстът стои пред МЕН...
— Исус ще дойде и ще МЕ ВЗЕМЕ
— със него вечно на НЕБЕ? — че къде в Словото пише, че ще отидем на небето след като дойде Исус да вземе не МЕН, а "СВОИТЕ СИ"?...

constant, ти не четеш ли това, което вече е написано преди това? Или в яростта си да сипеш хули (както си правил много пъти) не си обърнал внимание на това, което е вече написано?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #32 on: February 01, 2010, 16:11:15 PM »
Quote
Само мозък, който отчаяно желае да манипулира хората, може да свърже една песен, която дава твърдост и увереност в Христа и в поетия път, с празнуване на небесни царици и слънца.

Връзката е твоя аргумент, че щом са го правили хората поколения наред значи е ОК. Това е връзката колкото и да не ти се иска да го видиш. А че песента давала твърдост и увереност в Христос е недоказуемо съждение, дори обратното колко хора съм виждал дето я пеят без никаква твърдост и увереност в Христос. Някои от тях дори без да имат идея кой е Христос.

А мнозина могат да скочат по подобие на тебе и да кажат че празнуването на "Рождество" и "Великден" (които са езическите празници на слънцето и небесната царица) са им давали радост, твърдост и увереност в Христос. Така, че връзката е желязна, ама ти сам се оплиташ в говоренето си не за първи път. Поне си си избрал подходящо име "constant", което подхожда на постоянството ти в несмислеността.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #33 on: February 01, 2010, 23:36:51 PM »
И като говорим за песни по Писанията, ето една по Псалом 92:1-2
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Хваление със субтитри
« Reply #34 on: February 03, 2010, 23:01:15 PM »
 "А на какво да оприлича това поколение? То прилича на деца, които седят по пазарите и викат на другарите си:
 Свирихме ви и не играхте; жалеехме и не плакахте."

Откъде излязохте? Сякаш вие самите с ваша сила и ваше познание царувате?
Сякаш християните, които голи и боси, по затвори и под заплахи са устоявали, не са съществували?
А вие (ние) сега пред клавиатурките можем да мъдруваме и да ги обявяваме за инфантилни?
"Пази Боже, сляпо да прогледа" - писа Алеко.

Тихо, за мен авторът на песента е Божий човек, ако за теб не е, то си е твое лично мнение :)
Тихомире,
Quote
ти не четеш ли това, което вече е написано преди това?
: не писах, че всички вярващи са я пяли, а "вярващите, които са я пяли..." Има малко разлика, а?
А те съвсем не са били мнозинство - мое лично мнение.

Quote
(доста от песните за душата също помагат в страданията на мнозина)

Това няма смисъл да го коментирам. Ще стана инфантилен :)


Quote
Увереността е в АЗ, а не в Христос:
— АЗ се реших да следвам...
— Мнозина тръгват, но пак се връщат, но АЗ ЩЕ СЛЕДВАМ...
— Светът лежи зад МЕН, кръстът стои пред МЕН...

Всичко е в контекста, Тихо.
Ако за теб, това е себичност, може би мисълта ти е малко и огледална, изпитай себе си.

Апостол Павел, казва: Вярно е това слово и заслужава пълно приемане, че Христос Исус дойде на света да спаси грешните, от които главният съм аз.

Това себичност ли е?

Важно е в какъв контекст се казва "аз"
Ако казваш "аз съм Христов" пред мъчителя. който изисква да се отречеш, мисля, че това не е себично.

Quote
— със него вечно на НЕБЕ? — че къде в Словото пише, че ще отидем на небето след като дойде Исус да вземе не МЕН, а "СВОИТЕ СИ"?...

Онзи, Който свидетелства за това, казва: Наистина идвам скоро. Амин! Ела, Господи Исусе!

Ела, Господи Исусе, да ме вземеш.

И кой е този, който ще си мисли, че Исус ще вземе само него, самия. Той ще вземе своите Си.
Но и мен, нали?
Що се мръщиш, не ти е май приятно, да Го срещнем заедно :)




Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #35 on: February 03, 2010, 23:54:16 PM »
constant,

Ние показахме обективни доказателства, на база на Словото. На това ти му викаш "ваша сила" и това е наистина така, защото е нормално силата да ние в упованието в Божието Слово.

Всичко, до което опираш са няколко истории на хора, които били по затвори и били заплашвани. Такива хора е имало и невярващи, така че това не е доказателство, че тези хора са били праведни. Писано е да гледаме плодовете. Гледаме и виждаме, че всичко си е така и нищо не е помръднало никъде. Дори е станало по-зле и се пее за илюзии и неща, които не са по Словото (както ясно показахме по-горе) — още по-лошо, богохулни неща се пеят.

Това, на което ти обръщаш внимание е "според мен" и "според теб" — прегледай си думите и ще видиш, че се въртиш само около това.

А според Божието Слово, което цитирахме не веднъж какво ще заключим? (да не говорим, че ти не се позоваваш на Божието Слово, а цитира Вазов, Алеко и няколко автори на съмнителни християнски песни и това, че били гонени...).

Само за да покажа абсурдността на текста на песента, че "вдъхвала упование към Христос" ще заместя Христос в песента с тематика за "автобуса и чакането по спирки":
— Аз се реших да чакам автобуса. Нивга назад, нивга назад.
— Мнозина чакат и после се отказват, обаче аз ще чакам автобуса докрая.
— Автобусът ще дойде и ще ме закара, с него ще отида до моята цел.
— Изходната точка е зад мен, а аз съм в автобуса и гледам към последната спирка.

Ето ти "упование в автобуса". Аз не виждам такова.

Явно любовта ти към песента (в оригинал) е голяма и не можеш да видиш погрешните факти ("ще ходим вечно на небе") и себичността на текста.

Както казах, ясно го показват думите ти "според теб" (което ти наричаш ясни факти, които дадохме от Словото), както и "според мен" (където ти изказваш собствено мнение).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #36 on: February 04, 2010, 00:25:52 AM »
Quote
Откъде излязохте? Сякаш вие самите с ваша сила и ваше познание царувате?
Сякаш християните, които голи и боси, по затвори и под заплахи са устоявали, не са съществували?
А вие (ние) сега пред клавиатурките можем да мъдруваме и да ги обявяваме за инфантилни?

Да аз помня откъде излязох и помня страданията и объркванията, които неадекватността на това поколение ми причини. И как ме остави като духовен гаврош да се скитам по духовните улици немил недраг, окъсан и осиротял. Това е същото поколение което причини това на стотици хиляди дошли в църквите в периода на пробуждане 1990-1995, от които малцина останаха във вярата.

И днес това поколение е наоколо, то знае повече за сънищата на брат еди кой си, и виденията на сестра еди коя си от отколкото за думите на Бога в Неговото Слово. И въпреки това не ги презирам, защото те са инфантилни по дизайн, не по случайност. Те са духовното генно-модифицирано поколение на комунистическите експерименти. Нещо като домат който никога не гние и мляко, което никога не се вкисва. И те никога не схващат за какво иде реч в Господното Слово. А песните им са израз точно на това програмиране измислено от зъл гений.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Хваление със субтитри
« Reply #37 on: February 04, 2010, 17:33:12 PM »
Quote
Това, на което ти обръщаш внимание е "според мен" и "според теб" — прегледай си думите и ще видиш, че се въртиш само около това.

Ти само това ли видя в думите ми, това ли ти избоде очите :)
Писах нещо за контекст, а ти даже си сменил и текста на песента.
С Божието Слово така ли правиш? Това практика ли е при теб?
Ти в автобус ли вярваш? Така ли четеш:

"В началото беше автобуса, и автобуса беше у Бога и автобуса бе Бог"

Забележи колко абсурдни опити си правиш.

Quote
Ето ти "упование в автобуса". Аз не виждам такова.

И аз не виждам такова в песента, тук сме на едно мнение :)

Quote
Явно любовта ти към песента (в оригинал) е голяма и не можеш да видиш погрешните факти ("ще ходим вечно на небе") и себичността на текста.

В твоите изказвания има много по- голяма себичност, отколкото в тази песен. И моите са такива, моля читателите да ми простят.

Малка поправка - не е "ще ходим вечно на небе", а е : "Със Него вечно на Небе" - нашата надежда - Небесният Ерусалим.

Уочмен, съжалявам за горчилката, която си изпил от някои християни и пастори, вероятно. Още не си им простил.
Но не може да обвиняваш песните за това.
А и много от тях са писани много преди петдесятни и харизматични поражения върху Тялото.

Бог да бъде с вас!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #38 on: February 04, 2010, 17:54:51 PM »
Quote from: constant
Цитат Tihomir
Quote
Ето ти "упование в автобуса". Аз не виждам такова.

И аз не виждам такова в песента, тук сме на едно мнение :)

Ти явно не схвана логиката на Tihomir, и тя е че както в този пример няма упование в автобуса, а в себе си, така и в оригиналната песен няма упование в Христос, а в себе си, понеже логическата постройка на текста е абсолютно същата.

Quote from: constant
Уочмен, съжалявам за горчилката, която си изпил от някои християни и пастори, вероятно. Още не си им простил.
Но не може да обвиняваш песните за това.
А и много от тях са писани много преди петдесятни и харизматични поражения върху Тялото.

Май не си разбрал какво съм писал. Никъде не пиша за горчилка от определени хора и прошка спрямо тях. Пиша за провала на едно цяло поколение вярващи и безплодните им песни като част от философията която стои зад този провал. Не че песните са причина за провала, те са просто част от него.

Също аз съм бил внимателен в изказванията си да не поставям всички песни във въпросната песнарка под общ знаменател, но съм бил прилежен да спомена, че има изключения. Както правя и сега. Обаче не за изключенията иде реч, а за принципа.

Наскоро ходих в една провинциална църква от рода на ЕПЦ/ББЦ. И бях изумен, всичко си беше 1:1 като преди 18 години, когато посещавах подобна провинциална църква само че в друг град. Нямаше нито 1 мм напредък. Единственото нещо, което се различаваше от 1992 г беше, че хората имаха GSM-и и модерни фотоапарати с които се снимаха. Тогава си казах, че тези църкви са като машина на времето - връщат те в миналото. Шока е като все едно да посетиш един човек, който е бил бебе преди 18 години, и вместо да намериш млад и силен юноша ти заварваш същото врескливо и неадекватно за реалността бебе. Иначе и песнарките са си същите и песните са там и се пеят редовно, но никой не расте, всичко е в тотален застой.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #39 on: February 04, 2010, 19:04:49 PM »
Малка поправка - не е "ще ходим вечно на небе", а е : "Със Него вечно на Небе" - нашата надежда - Небесният Ерусалим.
Ти не каза нещо по-различно. Вярата на хората по църквите днес, че ще ходят "на небе" (или "с него вечно на небе") е празна, защото в Библията няма такова нещо.

А увъртънията, че това било "Небесния Ерусалим", са просто "уйдурми".

Ако хората мислиха за валидността на текстовете спрямо Писанията, щяха да пеят сигурно само 2-3 от наличните песни. Фактът, че не им правят впечатление, говори много. Вижда се и плодът на всичко това.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #40 on: February 04, 2010, 21:33:26 PM »
Quote
Фактът, че не им правят впечатление, говори много. Вижда се и плодът на всичко това.

Точно така, за 30 години никой не му прави впечатление, че дадена песен не е според Писанията. Къде е растежа? И на мен в началото не ми правеха впечатление тези неща, но в един момент почнаха да ми правят впечатление, докато накрая става нетърпимо, ако човек обича Истината.

Обаче ако не му прави никакво впечатление толкова години наред, то това е сигурна индикация, че нещо е фундаментално сбъркано.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Хваление със субтитри
« Reply #41 on: February 05, 2010, 21:10:44 PM »
Преди време също си задавах въпроси ,защо нищо не се променя в "църквите" в които ходим.
След време отговорите си дойдоха сами, след като сам се отлъчих от тях.
Най напред на Църква не може да се ходи ,защото ние сме Тялото -Църква и Главата е Христос.
Ние сме в общение в един жив храм изграден от живи камъни,където основата е Христос .
Тежките камъни са върху основата и могат да носят теготите на по -слабите.Служителите са слуги на Господаря и слугуват на слабите и тези ,които са в нужда от тялото-живия храм.
Първо на тези,които са от домочадието на вярата.
Целта  на служителите е назидаването  на Тялото до постигането на ръста и мярката на Христовата пълнота.
Това става със служенето един на друг както Святия Дух е дал на всеки дарба и служба.
Всичко това не е възможно да се случи в познатия формат на "църквите"водени от едноличните търговци на човешки души -пасторите.
Също съм убеден,че хвалението не е пеене на стихотворения и молитвата не е мантра на "небесни"езици ,а е интимно взаимоотношение чрез водителството на Святия Дух.
Когато се срещна с някой от вас ,дали ще ме изтърпи да говоря заучени фрази без да види в мен личното ми  и искрено отношение?
Не обиждаме ли  собственика на вселената ,когато си играем на театър с Него?
Също ,как казваме ,че познаваме Бога ,като не познаваме основите на неговото слово .
То тогава и хвалението и молитвите ни ще са на нивото на нашето познаване на Бога.

Вярвам ,също че Бог няма да използва нечисти съдове за почетна употреба.
Себични егоисти и страхливци  или самомобилизирани във война.Пастори пасящи сами себе си -наричащи се служители,а в същото време цялото стадо им служи.
Компромисни и полуистинни пророци водещи хората към "победа",а всички са оплескани до ушите и нуждаещи се спешно от сърдечно покаяние.
Вярвам,че никой няма да види Бога без неговото освещение.
Докато нашета правда не надмине тази на книжниците и фарисеите и свържем вярата си с делата на правдата.
Ако сме Божии то и Божиите дела щяхме да вършим.

Зная ,че Бог е Дух и тези които Му се покланят се покланят с Дух и Истина.
Тогава излиза ,че  ако всичко което правим е с воденето от Божия Дух  то  сме в Неговата воля и в съгласие с Неговото Слово.

Дали ще пеем или се молим или общуваме ,естествено се свързва с цялото Божие Слово.
Исус е Словото и ако Той живее и ние ще живеем .
Исус е пътя и аз искам да съм там.
Не се страхувам от шамарите на приятелите,а от целувките на неприятелите.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Хваление със субтитри
« Reply #42 on: February 14, 2010, 05:03:55 AM »
Хванахме се за тая песен, казвате, че е себична, аз не съм съгласен. Това, разбира се не ви интересува ни най- малко, знам.
Но пиша, защото пак Тихомир ще се похвали, че ме е смълчал :)

Прави ми впечатление наличието на непоследователност, във вашите разсъждения. И ако не бяхте толкова с големи претенции, бих го подминал.

"Аз се реших да следвам Господа"

Какво себично има в една истина? Не е ли приемането на Господ Исус едно решение - да Го възлюбиш с всичкия си ум, сърце, сила, воля?
Не проповядвате ли вие самите свободната воля, за вземане на това решение от човека?

"Нивга назад, нивга назад"

Не каза ли Исус, че който иска бъде Негов ученик и да Го последва, трябва да се отрече от себе си? Да не гледа назад? Да си направи добре сметата, с какво се захваща?

"Мнозина тръгват, но пак се връщат"

Не проповядвате ли вие самите, че мнозина отпадат от вярата и от взетите преди това повърхностни решения, които не отстояват в живота си? Не сме ли спорили по това?

"Но аз ще следвам Господа"

Бих нарекъл това благочестив инат :) . А да, няма такова понятие в Библията. Все пак себично е, да държиш на Господа. Да не се откажеш от вярата си пред Убиеца и Мъчителя.

1 Петр. 4 : 4 "Затова те се и чудят и ви хулят, че не тичате в същия поток на разпуснатостта, ..." А следвате Господа, Който според тях не съществува.

"Света лежи зад мен, Кръста стои пред мен"

Тук има отказване, отричане от егото, в полза на разпънатия Господ.
Къде я намирате тази себичност, недоумявам.

Фил. 3 : 8 "...считам всичко за измет, за да придобия Христос. "
Това горделиво, себично твърдение ли е?

"Исус ще дойде и ще ме вземе "

Откр. 22: 20 "Онзи, Който свидетелства за това, казва: Наистина идвам скоро. Амин! Ела, Господи Исусе!"

Нашата надежда. Колко пъти в страдание сме си пожелавали, "Господи вземи ме".  И Той ни е напомнял, че идва скоро! Но тези чувства могат да се разберат от изстрадали хора.


Йов 14:14 "Ако човек умре, ще оживее ли? През всичките дни на воюването си ще чакам, докато дойде смяната ми."

Себичност?

Себичен може да съм аз, но не и тази песен.

"Със Него вечно на небе."

Исус говореше за Небесното Царство. Дали ще е на Небето или на земята - не знам чак толкова.
Знам, че Отец е на Небето, а земята е Негово подножие.
Знам, че Исус е на Небето сега.
Знам, че сега там Той ни приготвя жилища. (Йоан 14)
Аз искам да съм там. С Църквата.
А вашата църква къде смята да прекара вечността? :)

Поздрави!


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Хваление със субтитри
« Reply #43 on: February 14, 2010, 10:56:39 AM »
constant,

Забележи, че анализът на песента съдържаше извод, който беше "песента е себична", а не че всяки ред от нея е себичен.

Когато някоя песен съдържа богохулство само в припева не казваш ли, че "тази песен е богохулство"? Това е защото целта на подобна песен е да бъде богохулство и малко или много останалата част от текста е също свързана с това богохулство.

По същия начин и целта на тази песен е да покаже колко човекът уповава на себе си, като всеки ред от нея, независимо дали отчасти е верен или не, е в унисон с основното звучене на песента.

Твърдението, че тази песен говори за упование в Христос беше най-нелепото. В цялата песен се вижда как човекът решава, че ще направи нещо и че винаги ще прави еди какво си, въпреки, че мнозина около него нямало да правят това.

Прави ми впечатление, че си се опитвал да намериш подкрепа на пасажи от песента в разни пасажи от Словото, които очевидно нямат връзка с пасажа от песента.

На едно друго място бях споменал, че вървиш отзад-напред, т.е. започваш с това, че песента е хубава и искаш да намериш сега къде в Словото има подкрепа на това.

Вярвай ми, винаги се намират разни отвлечени (разбирай "извън контекст") примери, които да внушат, че пише това. Внушението на човека е много силно нещо.

За да не бъда голословен ще спомена какво имам предвид:
"Исус ще дойде и ще ме вземе "

Откр. 22: 20 "Онзи, Който свидетелства за това, казва: Наистина идвам скоро. Амин! Ела, Господи Исусе!"

Нашата надежда. Колко пъти в страдание сме си пожелавали, "Господи вземи ме".  И Той ни е напомнял, че идва скоро! Но тези чувства могат да се разберат от изстрадали хора.
Забележи, че в песента пише "ще МЕ вземе", докато в Откровение пише "Ела, Господи Исусе". И там контекстът не е "да ме вземеш", а "ела в царството си".

Учудващо е как днешните християни мислят за второто идване на Христос като за да ме вземе Господ, а учениците на Христос постоянно го питаха за ЦАРСТВОТО МУ и дали ще дойде то сега и кога ще дойде. Това беше копнежът им.

Има съществена разлика между това с какво свързват идването на Христос днешните вярващи с това какъв пример имаме в учениците на Христос.

Както constant казва, дотолкова хората са обладани от идеята, че идването на Христос е заради тях, че и в страданията си хората говорят за идването на Христос с единственото желание — да им олекне, а не да възтържествува правдата на Бога.

Това, бих казал, е най-показателното от цялата песен, както и от разсъжденията ти — отразява мисленето на цяло едно поколение.


Quote
Йов 14:14 "Ако човек умре, ще оживее ли? През всичките дни на воюването си ще чакам, докато дойде смяната ми."

Себичност?

Себичен може да съм аз, но не и тази песен.
Надявам се, че след разсъжденията по-горе, разбираш какво е най-характерната себична нотка на песента.

Quote
"Със Него вечно на небе."

Исус говореше за Небесното Царство. Дали ще е на Небето или на земята - не знам чак толкова.
Знам, че Отец е на Небето, а земята е Негово подножие.
Знам, че Исус е на Небето сега.
Знам, че сега там Той ни приготвя жилища. (Йоан 14)
Аз искам да съм там. С Църквата.
А вашата църква къде смята да прекара вечността? :)
В тези разсъждения има няколко неточности. Ще се спра подробно на всяка една от тях:

В песента се говори за това как ние ще отидем "с Него ВЕЧНО на НЕБЕ", което за хората, които разбират български език, означава, че "ще бъдем с Христос ЗАВИНАГИ, не само за малко, на място, което е в НЕБЕТО". Аргументите на constant, че това е вярно са:

— "Исус говореше за Небесното царство" и че не знаел дали ще е на небето или земята — и като не знаеш защо пееш, че ще е на небето? Нали знаеш, че каквото не се прави от убеждение е грях?

— "отец е на небето" — не знам как това доказва твърдението, че един ден ще бъдем с Него на небе, след като пише, че Бог е навсякъде;

— "там Той ни приготвя жилища" — какво е "там"? Там е "небесният Ерусалим". Пише в Откровение, ще ще има НОВО небе и НОВА земя и небесният Ерусалим ще СЛЕЗЕ. Предполагам имаш въображение и можеш да си представиш какво означава това;

— "АЗ искам да съм там" — ти искаш, ама не знаеш какво искаш;

— "вашата църква", пита constant, "къде смята да прекара вечността":
1. Наша църква нямаме. Чувал съм мнозина да си имат такива и те си остават техни, а не Господни.

2. Вечността не се "прекарва", защото това не е ваканция, както смятат мнозина — чакат Господ да ги вземе да си прекарат хубаво, защото тук им е трудно.

Би следвало внимателно да осмислиш всичко, което е казано по въпроса. Не е нужно някой да "смълчава" другия, а да се покаже какво Божието Слово казва. Обаче не извадено от контекста или преиначено, че уж говори друго, а не написаното. Ако ти накрая кажеш какво точно говори Словото, не бих допълнил нищо.

Но да кажеш, че Божието Слово говори неща, които всъщност не говори, не мога да стоя безучастен и четящите да бъдат заблудени от такива очевидни неточности.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Хваление със субтитри
« Reply #44 on: February 14, 2010, 13:22:40 PM »
Quote from: constant
Хванахме се за тая песен, казвате, че е себична, аз не съм съгласен. Това, разбира се не ви интересува ни най- малко, знам.
Но пиша, защото пак Тихомир ще се похвали, че ме е смълчал :)

Преди всичко целта на дискусиите не е този или онзи да бъде смълчаван, а да се разискват въпросите според Писанията, като неверните неща бъдат разобличавани за да се даде място на истинните, та да има обща полза.

Проблема на една заблуда е че тя отнема мястото на истината, а да се отнеме мястото на истината означава да се отнеме мястото на Бога и да се замени с тъмнина. От това никой няма полза, освен сатана и неговите ангели.

Проблема на въпросната песен е че тя е базирана на американско-британската версия на християнството. В тази версия - АЗ-а има централно място във всичко което се случва. АЗ взимам решения, АЗ ще ходя на Небе, Исус идва за МЕН. Ето това е напълно погрешно и това е което искаме да разобличим. Подобно отношение води до инфантилност, именно затова и едно цяло поколение, което израстна с тия песни и ученията които стоят зад тях - си остана инфантилно и неефективно та до ден днешен. Не се ли познава едно дърво по плодовете?

Защо да продължаваме в същите грешки и да ставаме жертва на същата безплодност, пеейки и възпявайки същите небиблейски неща?

Основната тема във тия песнарки е че тука на земята да става каквото ще, обаче ние чакаме Исус да ни вземе на Небе. Докато учението на Божието Слово е че чакаме Исус да дойде и да ЦАРУВА НА ЗЕМЯТА В ПРАВДА. Т.е Исус не идва за мен да ме взима някъде, но идва да установи праведното управление на Своя Небесен Баща над всички народи. Не учи ли точно това Писанието?

Църква, която очаква да се маха от тука, е напълно лишена от перспективите на Божието Царство и онова за което Исус проля кръвта си. Подобна себична и себе-центрична религия обрича своите последователи на инфантилност, безплодие и безцелност.

Друг основен проблем в песента е упованието на собственото решение, липсва съкрушеността, която е задължителна за Божия човек. Например Павел когато казва - "дори сами ние или ангел от небето ако ви проповядва друго благовестие..." той има ясното съзнание, че дори той може да не устои, а няма арогантното отношение "нивга назад, нивга назад". На друго място Писанието казва "който мисли, че стои да внимава да не падне" - отново призив към съкрушеност. Няма нищо общо с арогантното "АЗ СЕ РЕШИХ... НИВГА НАЗАД..."

Полезно е светиите да възпяват Бога и Неговата Истина, Благодат и Милост от които зависим тотално, а не своите решения и самоувереност. Ето за това е нужно такива неща да бъдат изобличени и да се заменят с онези неща, които изграждат и принасят добър плод за Божията слава и царство.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.