Author Topic: Божият народ - Израел ?  (Read 126080 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #45 on: January 03, 2016, 23:29:41 PM »
Аз съм коментирал само върху това, което си написал. Ти си говорил за някакво грабване като че има период, където някакви "грабнати" седят и си говорят с Бога (и това си го написал като възможен вариант за размисъл). А то няма такова нещо в Библията. Затова написах само какво съм коментирал и то е базирано на това, което си писал. Ако по-нататък си казал "първите 5 абзаца са шега", тогава съм съгласен със забележката ти.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #46 on: January 03, 2016, 23:57:28 PM »
Според мен не си разбрал какво точно искам да кажа. Не съм писал за грабнати дето стоят и чакат. Ако визиращ възкресението от матей 27 глава, то писанието е ясно относно тях че са при Бога а не са се върнали по гробовете си. Аз съм написал относно тях какво мисля като един вариант.но това не е грабването на църквата, а е нещо подобно на случилото се с Лазар който не е умирал два пъти, нещо което е невъзможно..Просто обсъждам възможни варианти като съм посочил в кой вариант точно вярвам в момента и защо. Нищо повече.

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #47 on: January 11, 2016, 18:00:08 PM »
А има ли вариант в който на някакъв следващ етап ще вярваш нещо различно?

Извинявай @ small axe...но отстрани като чете човек..малко се обърква от изявленията ти... Не става ясно позицията ти.

Да, верно е, че растем в познание за Бога, чрез Неговата благодат и Истина...но само тогава, когато сме готови за това...съкрушили сърцата си...и обновявайки умът си!

На мен, думите на Tihomir ми звучат много семпло, разбираемо и разумно.

Не виждам проблем да се назидаваме и изграждаме един друг...та нали това е живият организъм, наречен Тяло Христово!


С респект: Емма


..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #48 on: January 11, 2016, 21:24:05 PM »
Quote
""А има ли вариант в който на някакъв следващ етап ще вярваш нещо различно?""

В момента в който разбера, че не съм прав и бъркам, ще започна да вярвам различно от това което съм написал. Иначе съм посочил в кой вариант от трите върху които съм мислил считам за верен и съответно го вярвам, не 99 процента, ами 100.

Иначе за Тишовите думи, аз просто посочих, че не ме е разбрал и твърди неща които не съм писал. Понякога хората не се разбират. Ако намериш конкретните твърдения на Тишо в моите постинги, цитирай ми ги. За да се разбираме добре е нужно да се изслушваме и да прочитаме всичко което някой е написал, иначе може да пропуснем нещо и да заключим разни неща неправилно.

Поздрави

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #49 on: January 20, 2016, 00:20:07 AM »
Прочетох написаното и се опитах да разбера, но все още не ми е особено ясно. Затова ще попитам конкретно- тези 144000 от 7 глава на Откровение дали мислите, че са същите 144000 от 14 глава ? И кои са тези от 14 глава, според характеристиката им дадена там-това ли е Невестата на Исус? Ако да, тогава останалата част от Църквата са ,, поканените на сватбената трапеза на Агнето'' ли? Какво мислите за това?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #50 on: January 20, 2016, 14:27:29 PM »
Привет, Валипети
Ще се опитам да обясня това което вярвам, но дали ще е по- разбираемо, не знам..

По първият въпрос-
Аз не мога да допусна, че в 7 ма и в 14 глава се говори за различни хора.. Според мен е невъзможно.


Относно другият въпрос който поставяш. До момента в който не разбера със сигурност, че тези 144 000 са нещо символично, аз ги приемам за буквални. В писанието има референции за цифрата 1000 в известен символичен аспект. Например където се споменава че добитъкът на 1000 хълма е на Господа. То изниква въпросът, на 1001 хълм, добитъкът не е ли на Господа..? Негов е разбира се, но това просто е един израз.. Въпреки това, в момента съм на твърдото мнение, че 144 000 са буквално число и от тази база мога да ти напиша какво вярвам по твоите въпроси, тоест да дообясня предишното си мнение, защото явно е доста неразбираемо..

Според мен, делението което се получава, се обособява от възкресението в което всеки е участвал. Участниците в първото възкресение, за което говори и апостол Павел в 1 Кор. са... първите плодове и те са именно Христовата невяста. Във второ Коринтяни 11 глава в началото , Павел казва на кого? На коринтяните:
"защото ревнувам за вас с божествена ревност, понеже ви сгодих с един мъж, да ви представя като чиста девица на Христа."

Горното обяснява всичко. Коринтяните и въобще вярващите, родените отново, независимо от етноса им, са според Павел- сгодени със Месията Исус. Той ги нарича, тоест неговата надежда е да ги представи, като "чиста девица"

И така, ако Павел нарича вярващите - сгодени за Христос, то те са именно невястата, жената на Агнето.
В 19 глава на Откровение пише:
"Нека се радваме и се веселим и нека отдадем Нему слава; защото дойде сватбата на Агнето, и Неговата жена се е приготвила.    
8 И на нея се позволи да се облече в светъл и чист висон; защото висонът е праведните дела на светиите.    
9 И каза ми: Напиши: Блажени тия, които са призвани на сватбената вечеря на Агнето. И казва ми: Тия думи са истинни Божии думи".


тук забелязвам, че светиите са тези които са облечени в сватбена премяна, те са наречени- "Неговата жена" и в 9 стих се казва, че са блажени тези които са призовани на сватбената вечеря на Агнето.. Какво означава това? Виждаме че жената на Агнето са много хора- светии и в 9 стих мисълта си продължава в този контекст и на мен не ми дава право да мисля, че поканените са нещо различно от тази група светии.
 
Тоест , ако и преди да съм смятал и то без да съм напълно сигурен, че гостите и жената на Агнето са нещо различно, то от известно време съм на мнение, че поканените на сватбата, блажените, участници в първото въцкресение, тези за които и на които говори Павел като сгодени, са невястата. Поканените на сватбата са невястата. Това е така, защото тук не става дума за двама души които се женят, две индивидуалности, а тук се използва аналогия със сватба, но жената е множество индивидуалности.

В Матей 22 глава , Господ говори една притча на фарисеите:

"1 И Исус почна пак да им говори с притчи, като казваше:    
2 Небесното царство прилича на цар, който направи сватба на сина си.    
3 Той разпрати слугите си да повикат поканените на сватбата; но те не искаха да дойдат.    
4 Пак изпрати други слуги, казвайки: Речете на поканените: Ето, приготвих обеда си; юнците ми и угоените са заклани, и всичко е готово; дойдете на сватба.    
5 но те занемариха поканата, и разотидоха се, един на своята нива, а друг на търговията си;    
6 а останалите хванаха слугите му и безсрамно ги оскърбиха и убиха.    
7 И царят се разгневи, изпрати войските си и погуби ония убийци, и изгори града им.    
8 Тогава казва на слугите си: Сватбата е готова, а поканените не бяха достойни.    
9 Затова идете по кръстопътищата и колкото намерите, поканете ги на сватба.    
10 И тъй, ония слуги излязоха по пътищата, събраха всички колкото намериха, зли и добри; и сватбата се напълни с гости.    
11 А царят, като влезе да прегледа гостите, видя там един човек, който не бе облечен в сватбарска дреха.    
12 И каза му: Приятелю, ти как си влязъл тук без да имаш сватбарска дреха? А той мълчеше.    
13 Тогава царят рече на служителите: Вържете му нозете и ръцете, и хвърлете го във външната тъмнина; там ще бъде плач и скърцане със зъби.    
14 Защото мнозина са поканени, а малцина избрани."


В тази притча се говори за много неща. Основното е че има едни поканени, които не идват (Израел, който не разпозна Месията и го отхвърли/, и сватбата се напълва с други, / езичници и остатък от плътските потомци на Авраам/ измежду които и зли и добри / в църквата/. Сетне на самата сватба, царят, преглежда гостите и който няма сватбарска дреха, тоест е от злите, е изхвърлен от сватбата.. Тук аналогията със сватбата става по ясна. Тук и дума не става за невяста.. Но става основно дума за поканените. От тях има със сватбарска дреха, и такива която нямат такава. Сватбарската дреха я свързвам с дрехата в откровение- чистият и бял висон, праведните дела на светиите.. И отново аз виждам това, че поканените със сватбарска дреха на сватбата са невястата. Защото нищо не споменава различно от това никъде, или поне аз не виждам конкретни други текстове.

Затова заключавам, че невястата, жената на Агнето, са хората които са в Христос, родени от Бога -устояли във вярата, участници в първото възкресение, и те са тези за които говори и сам Павел, че ги е сгодил  за един мъж- да са чиста девица!
Павел не обяснява нищо различно и не прави деление, на невяста и гости..

Аналогията със сватбата и някакви без сватбарска дреха, не ни казва реалността на възкресението, понеже при възкресението, първото1 няма да оживеят други освен светиите, но просто Господ ни показва, как на сватбената вечеря, демек сред невястата/ в църквата/, ще се опитат да се прокраднат / тук става дума за битието на тялото Христово на земята/ и злодеи, нямащи дреха, но те никога не са били част от невестата и Бог ги отхвърля навън.. Това разбирам.

 А относно 144 000 писах преди. Това са вярващи светии следващи Агнето където и да иде, непорочни, чиста девица.
 Ако са буквални, а не символно число което обхваща всички участници в 1то възкресение, та ако са буквално , както аз вярвам, то аз ги приемам за избрана част от невястата, която е избрана от Бога да премине през гнева в нетлени тела, с Божий печат и да бъде видима за невярващите в гнева, един вид като знак за тях че са под Божия гняв, а тези, които не ги докосват язвите, са Божиите избрани.

Сега дали тази група са възкресени старозаветни светии, които Бог е решил да преминат през гнева.. възможно е.. но основното което искам да кажа, че е моето убеждение, е че независимо какви са, и дали са буквални, или не, то Божият народ при първото възкресение е един народ и една невяста. Кой от този народ ще мине пред гнева и кой ще бъде пред престола в бяла дреха по време на гнева, е отделен въпрос и не касае единството на Божиите люде.

Може старозаветните светии, които са били изцяло по плът и ДУХ от Авраам, да са 12 х12 хиляди и те да минат през гнева като знак за невярващият свят и да не съм прав, че сред тях ще има и светии от времето след първото идване на Христа и сетне, след гнева тези 144 000, заедно със своите събратя от всеки народ и нация, всички те една невяста, да царуват с Христа 1000 години над народите в тленни тела..
 После във вечността, след второто възкресение, да царуват над народите, които вече ще са  в нетленни тела завинаги. Но едните винаги ще са Христовата невяста, а останалите поданици на вечното непоклатимо царство.


Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #51 on: January 21, 2016, 10:36:33 AM »
Нека огледаме по-обстойно писаното за тези 144000 в 7-ма и 14-та глава на Откровение.
Кога става подпечатването на Божиите слуги в 7гл? В 6-та гл. ни се казва, че се е отворил 6-тия печат и са започнали повредите на земята. 7-ма глава продължава със "след това видях". И ни се описва картина с четирите ангела, които задържат ветровете да не повреждат земята, морето, дърветата... докато не се подпечатат 144000 от израилевите синове на земята. И аз не допускам, че това число е символично- казано е точно 144000 и след това се обяснява, че числото се формира от точно по 12000 израелтяни от точно определени племена на Израел. Те са на земята, която е повреждана от Божия гняв и са им необходими печати, за да бъдат отделени някак си от другите земни обитатели. Не бих ги приел и за други освен израелтяни, защото изрично се обяснява, че са такива. Така, че те са нещо отделно от останалите светии от езичниците.
За 144000 от 14гл. на Откровение, ни се казва, че те се намират на хълма Сион, заедно с Агнето- явно готови за последната битка, за която говори пр. Захария. Та тези 144000, само те могат да научат една песен, която се чува от пред Престола. Никой друг не може да я научи - защо? След това ни се дава една характеристика за тях, която наистина ги поставя на първо място в "класацията" на Бог!
Ти казваш, че тези от 7-ма глава и тези от 14-та е невъзможно да бъдат различни! Но дали наистина е невъзможно? А ако са едни и същи хора и в двете глави на Откровение, тогава какви са изводите за тях?
Това за нетленните тела, с които ще бъдат нещо като знак за невярващите през голямата скръб на земята, някак го виждам само като лично тълкувание без да има покритие от Словото. Или поне не го виждам за сега.
Нека пак да помислим, разчитайки повече на обяснението на Словото!   
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #52 on: January 21, 2016, 12:13:33 PM »
Ами аз досега за нещата които са по- скоро не напълно ясни, съм посочвал че давам лично мнение на база текстовете които чета в писанието. Има неща в писанието, като тези 144 000 които е нужно да се дефинират, на база и други текстове. Аз затова постоянно посочвам за доктриналните дефиници които ни дава апостол Павел в посланията към Римляни, Галатяни, Филипяни, Ефесяни и Евреи, относно това кои са Божиите избрани, Божият Израел /галатяни 6/. Павел, според мен, ни казва ясно, че Божият народ, Божият Израел са тези които са от вярата на Авраам и че това е по духовно родство, а плътското няма водещо значение за това. Тоест Павел дефинира, че да се числиш към Божият Израил е нужно да си вярващ с вярата на Авраам и тогава си негов наследник и оттам наследник на обещанията. В това наследство могат да стъпят както повярвали в Месията от плътските сродници на Авраам, така и повярвали в Месията от езичниците, които се присаждат на корена и са един народ и двете групи. Един народ и между тях няма разлика.

От тази база аз започнах да разсъждавам за пророческите картини и видения които ни се разкриват в Откровение. Ако подходя обратно, и игнорирам думите на Павел или ги омаловажа, то заключенията до които ще достигна, ще са изкривени, и затова и посочих диспенсионализма, който точно така е постъпил и кашата в която са диспенсионалистите по тези конкретно въпроси е голяма. Те са достигнали да смятат, че има две невести, една на Йехова и една на Христос, две втори идвания, две грабвания и тн. това е така защото са игнорирали думите на Павел относно това кой е Божият народ.

На мен би ми било далеч по лесно , ако приемах 144000 за символно число. Но за момента не мога да го направя, и това е основно по една причина- Голямото , неизброимо множество което следва като картина в седма глава след групата на 144 000.. Напоследък си мисля в посока на това, дали първата картина със 144000 на земята и сетне следващата картина със голямото множество пред престола, непременно ни показва две отделни групи? Относно това имам още да разсъждавам и това е по - вероятно да допуснем, че са една група, отколкото да допуснем че описаните в 7 и 14 глава са различни групи.

И всъщност аз съм допуснал това, че 144000 и голямото множество са една група- Божият народ, Божият израил, участниците в 1то възкресение, само че съм разделил двете групи като временно местообитание. Първата е на земята, втората пред престола по време на гнева.

Ти смяташ, на база 14 глава, че групата от 144 000 е по специална. Тоест в Христовата невяста, се получават две нива, едното са 12 по 12 000 по специални и един вид по- верни на Бога светии, и голямото множество пред престола в бели, които идват от голямата скръб и са избелили дрехите си в кръвта на агнето. Това е логичното заключение ако става дума за две отделни групи и за две последователни картини във видението които ни представят различин групи. 144000 и неизброимо множество.. Първото е изброимо, второто е неизброимо, първото е от 12 племена, второто е от всички племена, езици и народи.. Какво значи това?

Аз съм написал това до което в момента съм достигнал да разбирам, че значи, на база горните си разсъждения, а именно:
144000 са възкресени светии в нетленни тела, от вярата на Авраам, преди скръбните години или преди Христовото 1 во пришествие, а втората група, неизброимото множество от всеки народ са светии, които са от вярата на Авраам през време на скръбта. Първите са в нетленни тела, при своето възкресение и минават през гнева, като знак за невярващите /мое предположение/, вторите са в небето пред престола на Бога. Това значи че първото възкресение е станало, и първата група в нетлени тела минава през гнева, и се съединява с втората група във милениума и вечността. Дали има разлики между първата и втората група, като статус? Не знам. Божиите награди и степени в духовният свят не са ми ясни. Със сигурност не са като човешките. Но не допускам деление в невястата Христова, защото Павел казва на Коринтяните, че се надява ТЕ да бъдат представени от него като чиста девица- сгодена за своя съпруг. Тоест невястата са и тези Коринтяни и ако допуснем че те не са от изброените 12 х12 000, то тогава това не променя факта че са невястата, според Павловата надежда. Какво значи това? Че 144000 и голямото множество са НЕВЯСТАТА. Ако само голямото множество е Невястата, а 144000 не са , тогава какви са те? В писанието се казва че Християните са първите плодове на Бога, а за тези 144000 също се казва че са първите плодове. Та колко първи плодове имаме? затова заключавам, че АКО са буквални 144000, то те са НЕвястата и първите плодове на Агнето заедно с голямото множество пред престола, но Бог решава едните да минат през гнева, а другите не. Тези 144000 не може да някаква друга невяста, защото ясно пише, че СЛЕДВАТ АГНЕЦА където и да отива..

Въпросът със това защо изглеждат по- специални си остава.. Една възможност е както и преди писах, да са хора от невястата Христова, които са държали чистото учение без примеси и заблуждения. И така тяхната награда като индивидуалности в общото тяло от вярващи, е да са по близо до Господа, да знаят нова песен, която само те могат да научат. Това значи , както писах и по горе в най първият си отговор до теб, че сред тях, тоест сред тези12хил от  12 израилеви племена, може да влязат не само вярващи в Месията от плътските потомци, но и от присадените потомци и да се числят към тях, понеже всички ние сме Божият Израел /гал.6/ и както Павел казва на вярващите от езичниците- НИЕ сме обрязаните , които се хвалим в Божия ДУх и не се уповаваме на плътта"

И тук последно искам да уточня нещо което смятам за важно- Това че имаме 12 000 по 12 000 от всички племена на Израил и те са отделени като по осбена група в тялото от вярващи, не значи че нямаме още хора които са от Израил и са Божи народ. Имаме, просто тези се явяват по наградени от Бога заради своята по - голяма вярност. Това мога да кажа, ако групата от 144000 е БУКВАЛНО число, както вярвам.

Ако някой ме убеди тук с доводи, че не е буквално, тогава нещата ще се опростят и ще бъде възможно двете групи в седма глава да ни представят всъщност една и съща група от различна гледна точка и времева рамка.  Което ще значи че 144000 всъщност е неизброимо множество и е символно число..Но засега вярвам че са буквално число и съответно каквото съм писал относно тях..

А за това че 7 и 14 глава ни описват една група, за мен е така, понеже цифрата 144 000 е една и съща. Нямаме причина да си въобразяваме още едни 144000?! Това няма смисъл просто..

Поздрави и пиши ти какво смяташ и защо, като не игнорираме думите на Павел относно едната невяста, едната маслина и единият Божи народ!


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #53 on: January 21, 2016, 15:49:56 PM »
Quote
Поздрави и пиши ти какво смяташ и защо, като не игнорираме думите на Павел относно едната невяста, едната маслина и единият Божи народ!

Аз нямам време да се включа подробно в темата, но искам да вметна, че има разлика между невяста и сватбари. Мнозина, а доколкото виждам и small axe смесват тези двете неща и според тях сватбарите с бели дрехи и невестата са едно и също нещо. А такова смесване е напълно неуместно.

По този начин виждаме, че има две групи спасени хора, едните са сватбарите, а другите са невестата. Без това разграничение много неща ще останат объркващи и че се чудим как да ги "обясним".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #54 on: January 21, 2016, 18:27:29 PM »
Допреди време и аз смятах така, че имаме сватбари и невяста. Дори сме писали за това в други теми. Но това и писах горе, че напоследък виждам че по - скоро поканените СА невястата. И съм обяснил, доколкото мога защо смятам така горе.. Ако имаме сватбари и невяста отделно, то тогава трябва да се дефинират кои са сватбарите и кои са Невястата и защо, както и кои според него са тези 144000, за които аз съм казал какво и защо вярвам..?

Ако някой иска може да се захване с това. Аз съм готов да разтледам всякакви аргументи и честно да мисля върху тях, като надявам се тези аргументи са в синхрон с думите на Павел в посланията , относно Божият народ и неговото единство на маслината.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #55 on: January 21, 2016, 22:55:20 PM »
Ако допълним разсъжденията си за Невестата и Сватбарите с думите на псалом 45, дали ще имаме по-голяма яснота? Нека го прочетем:

Псалом 45

1 (По слав. 44). За първия певец, по Криновете {Псал. 69 и 80, надписите.}†: псалом за Кореевите синове. Поучение. Песен на любовта.
От сърцето ми извира блага дума.
Аз разказвам делата си на Царя;
Езикът ми е перо на бързописец.
2 Ти си по-красив от човешките чада;
На устата Ти се изля благодат;
Затова те благослови Бог до века.
3 Препаши меча Си на бедрото Си Силни,
Славата Си и величието Си;
4 И във величието Си язди победоносно
В полза на истината и кротостта и правдата;
И Твоята десница ще Те предвожда към страшни неща.
5 Стрелите Ти са остри,
Забиват се в сърцата на царските врагове;
Племена падат пред Тебе.
6 Твоят престол, Боже, е до вечни векове;
Скиптърът на Твоето царство е скиптър на правота.
7 Възлюбил си правда и намразил си нечестие;
Затова, Боже, твоят Бог те е помазал
С миро на радост повече от твоите събратя.
8 На смирна и алой и касия миришат всичките ти дрехи;
Из слоново-костни палати струнните инструменти те развеселиха.
9 Царски дъщери има между твоите почтени жени;
Отдясно ти е поставена царицата в офирско злато

10 Слушай, дъщерьо, и виж, и приклони ухото си;
Забрави и народа си и бащиния си дом;
11 Така царят ще пожелае твоята красота;
Защото той е господарят ти; и ти му се поклони.
12 И тирската дъщеря, даже и богатите измежду народа й,
Ще търсят благоволението ти с подаръци.
13 Всеславна е царската дъщеря във вътрешността на палата;
Облеклото й е златоткано.
14 Ще я доведат при царя с везани дрехи;
Нейните другарки, девиците, които я следват, ще ти се доведат, -
15 С веселие и радост ще се доведат;
Ще влязат в царския палат.

16 Вместо бащите ти ще бъдат чадата ти,
Които ще поставиш за князе по цялата земя.
17 Ще направя името Ти паметно през всичките поколения;
Затова племената ще Те възхваляват до вечни векове.


Няколко стиха съм отбелязал с червено, защото си мисля, че те са важни за разсъжденията ни. Тези стихове ми се струва, че не са в конфронтация и с думите на ап.Павел, за които говори small axe. Но трябва да се помисли още какво ни казва Писанието!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #56 on: January 22, 2016, 09:34:15 AM »
Преглеждах старите постове и мои и чуждите, за да ги обмислям и забелязах в един мой по предишен че съм написал нещо което може да подведе някой.. Писал съм от относно края преди гнева, че за да може да мине групата от 144 ооо светии през гнева, възкресението първото е вече станало... Нямам предвид че днес, сега е станало! А че тогава, демек преди гнева ще стане и 144000 и голямото множество пред престола ще оживеят и ще бъдат грабнати, като 144000 ще минат през гнева в нетленни тела. Това съм разсъждавал като вариант, не че е станало..

Сега за псалмът, който Валипети посочва. Ами той може да ни даде отправни посоки на мислене, но не и ясни доктринални заключения. Аз все посочвам Павловите думи като ясни доктрини и ако съпоставя думите му със идеята която можем да извлечем от псалма- че Синът, женихът, има булка и девици около нея, като свита... То остава въпросът- как в светлината на Павловите думи, ще разделим Тялото Христово, което е църквата на две? За да можем да имаме две групи- невяста и сватбари..павел виждам как казва на коринтяните че ги е сгодил за един мъж, което е ясно какво визира с това. От писанията виждам ясно че родените отново чрез вяра в Месията Исус са неговата невяста, тогава изниква въпросът кои са сватбарите и поканените, ако приемем че има две групи? Притчата на Господ в Матей за поканените.. Кой друг може да участва в 1 то възкресение освен първите плодове ? Просто тия неща ги виждам ясно, а идеята за гости на сватбата, поканени сватбари и те первовъзкресени ми е неясна, въпреки тези референции в псалмите..
Наистина трябва да се разсъждава още и вероятно има неща които не ги забелязваме, а може би не съзнаваме..

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #57 on: January 22, 2016, 14:35:46 PM »
Граването на Църквата става преди 7 глава на Откровение. В шеста виждаме че се описва това което се описва в ев. от Матей 24.

Откр. 6-
И когато отвори петия печат, видях под олтара душите на ония, които са били заклани за Божието слово и за свидетелството, което опазиха.    
10 И те викаха с висок глас, казвайки: До кога, Господарю свети и истинни, не ще съдиш и въздадеш на живеещите по земята за нашата кръв?    
11 И на всеки от тях се даде по една бяла дреха; и рече им се да си почиват още малко време, докле се допълни числото и на съслужителите им и братята им, които щяха да бъдат убити като тях.    
12 И видях, когато отвори шестия печат, че стана голям трус: слънцето почерня като козиняво вретище, и цялата луна стана като кръв;    
13 небесните звезди паднаха на земята, като когато смоковница, разклащана от силен вятър, мята неузрелите си смокини;    
14 небето биде преместено като свитък, когато се свива; и всички планини и острови се вдигнаха от местата си.    
15 И земните царе, големците и хилядниците, богатите и силните, всеки роб и всеки свободен се скриха в пещерите и между скалите на планините;    
16 и казват на планините и на скалите: Паднете върху нас и скрийте ни от лицето на седящия на престола и от гнева на Агнето;    
17 Защото е дошъл великият ден на Неговия гняв; и кой може да устои?


Пределно ясно е, че това е описаното от Господа в матей 24. Виждаме, че преди да потъмнее слънцето и луната да стане като кръв, имаме избити светии за вярата си в Исуса, и онези под олтара които чакат, са насърчени да изчакат именно да мине страданието на тези техни братя и съслужители на земята през време на кое? На скръбта. На гоненията на Антихриста. И така, след тази скръб, става потъмняването на слънцето и тн, което ни се казва и в матей и след това се явява Господ от небето и тогава е пришествието и съответно грабването на светиите. И това и виждаме в 7 глава. Веднага след картината със потмнялото слънце и гневът който се казва че е дошъл, края на шеста, виждаме Агнето със 144000 от всички Израилеви племена и виждаме едно голямо множество което е пред престола... Тоест това е картина вече на цялата Христова невяста, събрана при Бога, умрели светии, и живи грабнати, това е картина на тези които са чакали под олтара идването на своите съслужители и братя и вече всички са с бяла дреха и хвалят Бога. И сега логичното нещо е следното. Започва гнева. Бог взема на земята преди гнева 144000 от всички Израилеви. племена, едно завършено число 12000 по 12000 служители и те са във възкресенски тела и са на земята като знак за невярващите и като свидетелство за Исуса..
Според мен , както и преди писах, първият вариант е- това са възкресени старозаветни светии, защото е логично именно сред старозаветните светии, да се търсят 12000 по 12000 съвършени и то ОТ ВСИЧКИ ИЗРАИЛЕВИ ПЛЕМЕНА! Те са част от невястата, която е пръв плод. Тоест повярвали са с вярата на Авраам, преди ние да се присъединим към корена на маслината и да станем част от невястата и присадени към Израеливето гражданство и наследници на обещанията.. След гнева, и 144000 и голямото множество от всеки народ ще са в милениума и съответно вечността, като Божият Израел.

Втори вариант- 144000 са избрана част от Божият израел/ плътски потомци с вярата на Авраам и присадени потомци с Авраамовата вяра/. Която избрана част е избрана поради верността си на Бога без примеси в учението и без отклонение в следването на Агнецът, тоест тя е избрана, поради нейната по- голяма посветеност на Христа. Тя минава през гнева в нетлени тела, а голямото множество е пред престола, като в 19 глава става сватбата на Агнето и едните са сватбари, другите невяста.. Но всички са Божи народ, Божи Израел...

Ако някой вижда други варианти да ги напише, да ги разгледаме..

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #58 on: January 22, 2016, 15:29:12 PM »
Quote
Граването на Църквата става преди 7 глава на Откровение. В шеста виждаме че се описва това което се описва в ев. от Матей 24.

Quote
Пределно ясно е, че това е описаното от Господа в матей 24. Виждаме, че преди да потъмнее слънцето и луната да стане като кръв, имаме избити светии за вярата си в Исуса, и онези под олтара които чакат, са насърчени да изчакат именно да мине страданието на тези техни братя и съслужители на земята през време на кое? На скръбта.

Пределно погрешни са и двете твърдения.

Църквата никога не е била отделена от Израел. Църквата винаги е била Израел, към които езичниците са присадени, а не Израел да е присаден към някаква църква, създадена от езичници. Църквата от времето на Моисей още е била основана на базата на евреите. По времето на Христос се вижда, че отново е на основата на евреите, тяхната култура и Писанията, които са дадени на евреите и чрез евреите. Всичките писания са дадени чрез евреи.

Възкресението на мъртвите и видоизменението на живите светии ще стане след покаянието на евреите, като това събитие ще съвпадне с второто идване на Месията. Пише го, обаче кой да го чете?

И изведнъж някой идва и казва, че някаква си "църква" щяла да бъде "грабната" преди скръбта (в която скръб ще участват мнозина от евреите), т.е. евреите (живите) нямат дял в това "грабване". Павел говори други неща, @small axe. Уж много четеш думите на Павел, а не внимаваш. Как така никъде в Писанията и в писмата на апостолите не се спомена нито веднъж, че щяло да има "останали от грабването" и те щели да бъдат "спасени" малко след това? Защо в Писанията пише други неща? Защото така много лесно ще бъдат заблудени такива, които вярват на църковни басни.

Някои казват, че "църквата" не се споменавала след 7-ма глава на Откровение и затова била "грабната", а това изобщо не е вярно. Тези, които четат ще видят, че за църквата (събранието на Божиите светии) се споменава многократно. Само човек, който не познава текста може да се съгласи с религиозните басни.




И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #59 on: January 22, 2016, 19:09:14 PM »
Тишо, незнам за какво говориш! Аз не съм говорил тези неща които казваш, че съм казал?!?
Имам чувствто, че или не четеш какво съм написал, или не го разбираш. Според мен не си ме разбрал. Прочети пак и ако искаш си изтрий този постинг предният, понеже аз за никакво грабване не съм писал преди скръбта, нито вярвам, че Църквата е различна от Израел! Та нали САМО тва пиша от сума и време, че Църквата е Божият Израел!

Научи се да четеш внимателно какво са написали другите, направо ме изуми с предният си постинг, признавам си! Дори си ме цитирал и пак си извадил грешни изводи от това дето съм писал.. Нали това казвам- първо трябва да мине скръбта и сетне чак е 1то възкресение, когато става и Пришествието и грабването........