Author Topic: Божият народ - Израел ?  (Read 125778 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #270 on: February 14, 2016, 23:21:15 PM »
Quote
Валипети, ти си вярвай твоите си неща, това не е моя работа. В Невястата, жената на Агнето, всички са свещеници на Бога. Етносът е без значение.

Брадвичке, това че всички са свещеници на Бога, не оменя етноса на никой! Евреина си е еврейски свещеник, българина си е български свещеник! Българина не става еврейски свещеник от левиевото племе например. Това от къде го измисли - не знам! Ти никога няма да станеш евреин, макар и да си от Невястата на Исус! Забележи - но сте съграждани на светиите. Ние езичниците сме съграждани на светиите от Израилевото гражданство. В един град сме съграждани. В един град колко етноса може да има? Много! Така че голямото множество от всеки народ и език НЕ СЕ ПРЕВРЪЩА В ЕВРЕИ ОТ 12-ТЕ ИМ ПЛЕМЕНА! А това, че Новия Ерусалим има такива порти и че основните камъни имат имената на апостолите на Исус, въобще не оправдава твоята теория за присъствие само на хора от 12-те племена на Израел. Спасените езичници също са в Града и без да са поставени в израилевите племена а всеки със своята идентичност и етнос. Кое точно те доведе до умозаключението, че в Новия Ерусалим не може да има други хора освен от 12-те еврейски племена? Това че портите имат такива имена ли? Че какво от това - портите ли определят какви хора ще има в Ерусалим? Там са всички светии от човешката история , а те могат да влезнат и през порти с имена на племената. Не мога да ти разбера умозаключението!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #271 on: February 15, 2016, 09:52:33 AM »
това, че не можеш да го разбереш, както казваш, не значи , че не е вярно. просто още не го разбираш. В тялото на Месията няма разлика по етнос. това просто е ез значение. Не, че хората няма да знаят какъв етнос са били, докато са били в тялото, но това няма да е от значение във вечността. Затова са един народ! Дори и днес на земята можеш да видиш аналогия. Да речем ставаш американец. Ти имаш напълно еднакъв статут със всеки американец и по конституция и всякак.Това че преди това си бил чех или поляк, не те прави по малко американец, или повече от някой който е роден американец, а пра- пра дядо му е бил емигрант от Европа. всички те са американци. Един народ. Иначенямаше да са един. опитай се това да размислиш. Един народ е един народ, не пет народа и тн. Божият Израил е един единен народ в който сме всички.В невястата го виждаме описан и виждаме основите на Този 1 народ- Апостолите и Пророците!

Помисли над това. Досега не виждаш ли как някои уверено ми твърдяха че са ми съркани фундаменти , незнам какво и тн. но писанието ги опроверга, не аз. Неясно за мен е защо това което пиша за единият народ не го приемаш и разбираш. То е ясно в писанието. още повече че от самото писание вече с триста зора най сетне се проумя , че всички са свещеници на Бога , не само повярвалите от плътските потомци. Сега да не почне пък нова песен, че били различни свещеници- българи , финландци, естонци и тн.. Писанието е ясно, че всички сме направени от една кръв. Етносите в Невястата е нелепо да се прехвърлят, не стига това, няма и текстове в тази посока.. Но има текстове в обратната- един Народ, едно тяло.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #272 on: February 15, 2016, 12:31:26 PM »
Брадвичке, това, че всички светии в Новият Ерусалим са един народ няма съмнение. Всички са Божий народ и поданици на Божието Царство. Но това не ги прави всички да се преобразуват и разпределят в 12-те израилеви племена! Когато един чех или поляк, както си избра примера, стане американски гражданин, те не се превръщат в членове на американските родословия? Чеха си остава винаги чех, макар и с американски паспорт и живеещ в Америка, а не в Чехия. Поляка също си остава винаги поляк. Няма такива текстове в Библията, които да подкрепят учението, че езичника се прехвърля в едно от 12-те племена на израелтяните - симеоновото,левиевото,юдоворо, рувимовото, нафталимовото,гадовото и т.н...Няма и по какъв критерий да се направи това! Ти към кое племе мислиш, че си причислен? :)
Етносите в Невястата са многообразие в единството на Божий народ! Единството в Христос! И текстове ясно показват това:

След това видях, и ето голямо множество, което никой не можеше да изброи, от всеки народ, и от всичките племена, люде и езици, стоящи пред престола и пред Агнето, облечени в бели дрехи, с палмови клони в ръцете си,
10 и викаха с висок глас, казвайки: Спасение на нашия Бог, Който седи на престола и на Агнето!


Как ги е разбрал Йоан, че са от ВСЕКИ НАРОД, ВСИЧКИ ПЛЕМЕНА, ЛЮДЕ И ЕЗИЦИ, ако са асимилирани от израилевите 12 племена? А за 12-те израилеви племена пише малко по-горе в същата 7-ма глава на Откровение! И за да слееш двете различни групи в един етнос-еврейския, се изисква особено въображение и фантазия. Но да ги слееш в Исус като Божий народ - това вече е нормално разбиране на Словото! Отдели нормалното от ненормалното в твоето тълкувание!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #273 on: February 15, 2016, 14:12:15 PM »
Доколкото забелязвам в тази километрична тема, доста неща които някои хора не разбираха :), най- сетне разбраха. Това е добре!! Смешното е когато почват на свой ред да обясняват това което други са им казвали..
Колкото до това кое е било нормално и ненормално разбиране, това са си твои субективни виждания.

Quote
Етносите в Невястата са многообразие в единството на Божий народ
Това, за многообразието и тн са си твои разсъждения, но писанието не казва нищо такова. Единият народ затова е един и то от свещеници, защото в него няма разлика в положението на членовете му. Просто няма.А в новото небе и земя, където плът и кръв не могат да наследят, то няма ни етнос, ни ген.. Проблемът на вас които издигате плътският етнически етнос на евреите по плът наследници е, че ги правите по- специални, а те не са такива. Това е което ви обяснявам тук.

А ако някой иска да си е чех или поляк в невястата и да си мисли че трябва да е такъв, като отиде при Бога, ще разбере кое има значение.. Тук да ми отговаряш кардинално със субективни твои твърдения, няма смисъл.. Вярвай си така щом искаш, Валипети.

Голямото множество иде от скръбта и на земята то е било от всеки народ! При Бога вече е един Божи народ и са заедно не отделно, както са били събрани от земята от 4 те посоки. А на Йоан е дадено да разбере кои са били тези хора и ОТКЪДЕ идват, а не че пред престола са имали и ще имат табелки- сърбин, чех, унгарец и тн. Това е глупост..

 Казвам ти за Бога етносът, плътта са без значение! Той е направил всички ни от ЕДНА КРЪВ.. Стига вече едно и също, който каквто разбрал, разбрал.. Да си вярва каквото разбира.

Ако не друго, то поне е важно, че се разбра, че Невястата-Новият Йерусалим- са Християните, един народ и царство от свещеници! Само за това си струваше дори цялото писане..

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #274 on: February 15, 2016, 15:22:48 PM »
Добре че беше ти Small Axe. Да им "светне" най-накрая на всички други. ;)
Честно казано, не си личи много дали за Бог я води тази "твоя битка" или за себе си? Но си мисля, че дори да си я почнал за Бог, май за себе си я водиш вече. В последните 4-5 страници се пише едно и също ако не си забелязал. И това, че някои преустановиха писането, не значи че са се "покрили" или "избягали". Просто за разлика от тебе може би не смятат, че щом те са написали последния пост по темата, то значи са убедили или "победили" в твоя случай опонента си. Казва се един, два, три пъти. За повече има ли смисъл? Според теб явно има и за това продължаваш да си повтаряш нещата. Не знам дали си променил мнението на някой, но ако това те кара да се чувстваш добре, може и така да си мислиш. Според мене, нужда и полза от такива дебати няма. Всеки има способността да прецени всичко написано. И ако намери нещо ценно да го придобие и за себе си. А такива "победоносни" изказвания каквито направи в последните си постове, едва ли ще бъдат полезни за който и да е. Не зависимо дали си бил прав или не. Просто избива друго вече и това е жалко. Не го пиша с никакво лошо чувство, напротив. Някои неща които написа ми харесват и ги споделям. Също така е правилно да не "променяш вярванията" си само защото други не ги споделят. Но начина по който се изказваш последните няколко поста....... Между другото ми стана интересно и проверих първите ти постове в този форум. Съвсем различно отношение и подход видях там. Не съм уверен, че сегашните ти методи са по-добри. Не те обвинявам, просто ти споделям моето мнение. Както всичко друго писано до сега, ще можеш и това сам да си прецениш и осмислиш.

Божият Мир да бъде върху теб!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #275 on: February 15, 2016, 15:38:40 PM »
Палко,
Да си съдим мотивите, кой защо пише дадени неща, няма смисъл, дори е опасно..

А относно тези дето "се били покрили".... ами прочети твърдението им- " Християните от езичниците - НЕ СА СВЕЩЕНИЦИ и прочети писанието, което казва- ЧЕ СА СВЕЩЕНИЦИ. Само това е достатъчно за да ти стане ясно, кой коя истина защитава.. А дали аз пиша това за да се правя на важен... нека Бог да прецени това :) Бог знае, кой защо пише..

Нямам нищо против и ако някой дори изтрие моите постове в темата, на мен това не ми пречи, ни най малко :))). Би попречило на тези, които досега не смятаха себе си, ако са Божии- за свещеници.

То по тази логика не бива да заставаме смело на страната на истината, а трябва да се сврем в някакво фалшиво псевдосмирение и да не казваме какво мислим. Да де, ама това е ялова работа. Ето защо оттук насетне по тази тема, заради теб, да си спокоен, че не искам последната дума да е моя, няма да напиша и ред повече. Стига написаното. Бих писал отново само и единствено, ако някой застане и отрече ясно, че ние, повярвалите сме свещеници на Христа и отрече, че плътските потомци са нещо повече от нас..Тези неща ще са лъжа и аз няма да си премълча. Ние, всички Божии в Невястата, сме свещеници на Бога и няма разлика... Та ако някой отрече това, тогава пак ще се включа, защото истината по този въпрос в днешните християнски среди е жестоко потъпкана..

Малко в повече вече ми дойде "братското" отношение в тази тема, явно не съм все още станал така дебелокож, колкото съм си мислил.. Затова в началото ме виждаш да пиша по един начин, а в края по малко по друг. Понякога е редно да си по хард, ако насреща хората те клеветят и така нататък. В темата се вижда кой клевети и кои отговаря на въпросите.

Дочуване, и надявам се да не се чуваме повече с никой в тази конкретно тема :)

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #276 on: February 15, 2016, 15:58:49 PM »
Горе съм допуснал смислова грешка..
Тоест да каже- "Че плътските потомци са нещо повече от наследниците Авраамови чрез вяра, не от плътските потомци..".. На подобни лъжи бих отговарял до второто пришествие, без да спра :) Никога не съм робувал на човешки мнения, заплахи и прочие, ако видя че някой говори според написаното го подкрепям, ако видя, че не говори според написаното в Писанието и ясно виждам това, няма да го оставя на мира. Ако иска някой да ме гони, не че не са го правили на други места де :)

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #277 on: February 16, 2016, 08:16:06 AM »
Аз точно това казах, че ми харесва. Че си защитаваш тезата без да се притесняваш. Просто исках да ти обърна внимание на начина по който взе да го правиш накрая. Не съм мислил да те съдя или нещо такова. Просто вече изглежда, че не го правиш за да докажеш Истината а го правиш за да докажеш на някой друг, че той бърка а ти си прав. Но както си решиш..... Извинявай ако си го приел по някакъв друг начин. А както казваш, че не трябва да си съдим мотивите кой защо пише, по същия начин не трябва и да съдим мотивите кой защо НЕ пише. Аз от там тръгнах. Може би не всеки има и времето или пък намира смисъла да пише по дадена тема. Просто прибързано заключи нещо, само защото два дена примерно никой не ти е отговорил. Но ти си знаеш. Аз няма да ти се меся повече.
Имай Мир!

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #278 on: February 19, 2016, 08:02:58 AM »
Не че съм приел неговата версия просто в последно време нямам  време да пиша, че правя други неща.
Иначе колко хора вече тук му показваме какво пише в Словото за тия 144000 но той си знае своето.
И естествено казва, това не е вярно и почва да обяснява. Ако не беше вярно нямаше да пише по 2 екрана текст, а щеше да покаже според кои стихове не сме прави. Но понеже не може си фантазира разни неща.

Че ще има свещеници ще има, писано е, кой ще бъдат - ми които Бог избере - все тая.
Останалото за девствеността си пише фантасмагории колко си иска... цитат не даде ни един, че даже не зачита това което му се цитира.
Толкоз.
Вярвай си там каквото искаш, в Словото пише друго !
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #279 on: February 23, 2016, 01:45:16 AM »
Quote
Уочман,
ако и да нямам време, зарязвам каквото имам и се концентрирам на дългият ти постинг към мен.

Аз както виждаш нямам никакво намерение да бързам да отговарям и да претупвам нещата, както ти правиш, и за разлика от обвиненията ти че съм се покрил - никъде не съм се покрил. Имал съм приоритети, спазил съм ги. А ти си бързал да отговориш, но си отговорил само на удобните за тебе неща. Неудобните си ги пропуснал тотално. За разлика от тебе ще видиш, че аз ще адресирам и неудобните за мен неща.

Quote
Понеже е важно вярващите от езичниците, да знаят, че Божиите обещания се отнасят в абсолютна пълнота  за тях, колкото се отнасят и за присадените естествени клони, които са били отсечени, преди това….

Тъй, като умишлено избяга да ми отговориш преди се налага пак да попитам. Ако се отклонят езичниците - ще означава ли това богатство и спасение на света, както означава отклонението на евреите? Как тогава обещанията за евреите били важали "в абсолютна пълнота" и за езичниците. А ще ми покажеш ли обещание, че "всички езичници ще се спасят", както е обещано, че "целия Израел ще се спаси"? (Римл. 11:26)

Quote
Та това което ти направи е да върнеш, повярвалите от езичниците отново под масата като кученца,  а това което ще ти напиша сега, а ти няма вероятно веднага да разбереш, поради инерцията от ученията които си приел, това което ще напиша е което пиша в цялата тема досега, че кученцата под масата, станаха СИНОВЕ и седнаха на масата заедно с ОСТАТЪКА от плътските потомци, приел Месията.. И тези които НЕ БЯХА ВЪЗЛЮБЕНА- СТАНАХА възлюбена!

Първо вярващите езичници НИКОГА не са били кученца под масата. В закона има много ясни правила по които един повярвал в Израилевия Бог езичник може да стане част от Израилевото гражданство. Като такъв, той не е бил втора класа израилтянин, но не е имало никакъв механизъм по който да може да стане част от 12-те племена. Просто е живял сред израилтяните и се е покланял на Бога заедно с тях, участвал е в благословенията. Тия кучета за които се говори, това са обикновените езичници, които не са присъединени към Завета. Те и до ден днешен са си кучета.

Quote
кученцата под масата, станаха СИНОВЕ и седнаха на масата заедно с ОСТАТЪКА от плътските потомци, приел Месията.. И тези които НЕ БЯХА ВЪЗЛЮБЕНА- СТАНАХА възлюбена!

За кучетата го изясних по-горе, що се отнася до възлюбената и невъзлюбената нека да видим конкретния пасаж:

Римл. 9:25  както и в Осия казва: - "Ще нарека мои люде ония, които не бяха мои люде, И тая възлюбена, която не беше възбюбена";

Значи тук става въпрос за написаното в Осия. Ти някога чел ли си Осия за какво точно говори? Очевидно не си, защото си мислиш, че Осия говори за езичници - само, че няма нищо подобно.

Hos 1:6  И тя пак зачна и роди дъщеря. И Господ  му рече: Наречи я Ло-рухама (Т.е., Не придобила милост.); защото няма вече да покажа милост към Израилевия дом, и никак няма да им простя.
Hos 1:7  А към Юдовия дом ще покажа милост, и ще ги спася чрез Господа техния Бог, и няма да ги спася с лък, с меч, или с бой, с коне или с конници.
Hos 1:8  А като отби Ло-рухама, зачна и роди син.
Hos 1:9  И Господ рече: Наречи го Ло-аммий (Т.е., Не люде мои.); защото вие не сте мои люде, и аз не ща бъда ваш Бог.
Hos 1:10  Но все пак числото на Израиляните ще бъде като морския пясък, който не може да се претегли, нито да се изброи; и вместо онова, което им се каза, че: Не сте мои люде, ще им се рече: Вий сте чада на живия Бог.


Забележи кой е наречен "не придобила милост" (или не възлюбена) и "не люде мои" - тук съвсем ясно се говори за отхвърлянето на израилтяните, а не за езичниците. И след това се говори именно за повторното приемане не на някой друг а отново за израилтяните. Няма абсолютно нищо в този текст, който да има каквото и да е общо с езичниците. Ето цитираш неща, които нито знаеш откъде са, нито какво значат, нито си вникнал с тях. И това правиш непрестанно в цялата тема.

Quote
За теб писаното в Новият завет относно Християнската църква и вградените в тялото на Месията езически вярващи, явно няма съществено значение, защото думите на Павел в посланията които съм ти цитирал за ОБРЯЗВАНЕТО на езичниците, нищо не означава за теб. Ти въобще не искаш да направиш връзката- ОБРЯЗАН с истинско обрязване на сърцето= на истински юдеин и наследник на обещанията!?!?

Аз никъде в моите изказвания по темата не съм дори споменавал нещо за обрязването на плътта като някакво предимство. Защото всички мюсюлмани се обрязват и това не означава абсолютно нищо. Освен това всеки човек може да се обреже по плът и това абсолютно нищо не означава. Онова, което има значение е Божият избор. Ето това е нещо с което ти се препъваш и трябва да знаеш, че тази препънка е много голяма и може да ти коства абсолютно всичко.

Това, което аз казвам и Писанието е пределно ясно за това е че духовните реалности са водещи, но Божият избор на етничеси, полов, географски и какъвто да е друг принцип също е духовна реалност, която не може по никой начин да се отмени или наруши, защото в противен случай Бог не е никакъв Бог и избора му няма никаква тежест.

Quote
Започвам с най- същественото нещо, което като падне, ще падне и цялата ти постройка- фиксираща се върху етноса и плътската принадлежност.
Ти твърдиш, че Посланието на апостол Петър, посланието към евреите, касаят само евреите( плътските наследници, а не нас – НАСЛЕДНИЦИТЕ по обещание от повярвалите от езическите народи) ..Това аз лично смятам, за тотална грешка водеща след себе си до сбъркани изводи.. Ти вероятно също така смяташ същото и за посланието на апостол Яков…

Всичко, което съм написал до момента е споено с внимателен прочит на написаното в Писанието и внимателно разглеждане на детайла, което при тебе липсва тотално. Затова нещата, които съм написал няма как да паднат, ако и да допуснах една грешка, която ще изясня по-долу. Тази грешка сама по себе си не прави нищо да падне, само изяснява един единствен детайл.

По отношение на написаното от Петър, аз не твърдя, че е послание към евреите, то си го пише съвсем ясно в първия стих, както съм го и цитирал в предното съобщение. Петър адресира диаспората, а езичниците било вярващи или никога не са наричани диаспора. Това обаче на теб очевидно е напълно неизвестно и неясно. Вземи се запознай с смисъла и употребата на думата диаспора.

По отношение на Яков, не съм преглеждал от тази гледна точка да видя дали той пише само на евреите, но може да се види, че той говори за хора, които седят в синагогата, което няма как да се отнася до езичниците, защото нито невярващите нито повярвалите езичници ходят в синагоги.

Това че Петър или Яков да речем пишат посланията си към евреите не означава, че ние не можем да вземем поуки от техните писания, защото и всички пророци са пророкували към еврейския народ, но това не означава, че техните писания не могат да бъдат поучителни и за повярвалите от езичниците.

Quote
Когато ти казвам, че Църквата е Израел, и че Обещанията се дадоха лично на Аврам и оттам на Неговият Потомък – Христос, не ти пиша празни, нищо незначещи приказки. Обещанията не се дадоха на някой плътски народ и етнос, но на една личност и на неговият ПОТОМЪК. Бог е направил това, за да предпази именно от такива етнически претенции бъдещите по плът потомци, защото потомците, Павел ясно обяснява, не са тези- родени по плът, но ТЕЗИ, РОДЕНИ СПОРЕД ОБЕЩАНИЕТО!

Ето отново бързаш и не мислиш. На Авраам се дадоха едни обещания, да бъде благословение за всичките народи по земята. И наистина Христос е истинската реализация на това обещание. Но ти напълно пропускаш факта, че Бог даде съвсем конкретни обещания на Израел чрез завета на Синай, които са напълно отделни обещания от тези към Авраам и потомъка. Ето в това ти не можеш да вникнеш. Бог даде също обещания и на Давид. Трябва да разбереш, че Бог действа чрез завети и заветите не са само един или два в Писанията. Бог направи завет с Авраам, направи завет и с Яков. Бог направи завет и с потомците на Яков, като в този завет бяха напълно изключени другите потомци на Авраам, ако и много от тях да продължиха във вярата на Авраам. Пример за това беше мадиамеца Йотор, чиято дъщеря Моисей взе за жена. Очевидно Йотор беше свещеник на живия Бог, защото служеше на същия Бог като Моисей. А ти знаеш ли кой беше Мадиам? Това беше син на Авраам от Хетура. От това се вижда, че Мадиам и потомството му бяха продължили във вярата на Авраам, но при това Бог не направи завета на Синай с тях, а само със синовете на Яков. Ето как отново ти се губят сериозни детайли.

Quote
Ние, вярващите, нзависимо от етнос, сме родени според обещанието. Това е което ти пропускаш, не разбираш, омаловажаваш и тн. За теб, повярвалите от езичниците са някакво второ качество Божии деца!?! Това е страшна работа и говори за непознаване на Божият бащински характер. Дори земен баща, ако си осинови дете, ще го третира еднакво и за наследство, и за всичко останало, иначе би бил пристрастен, но ако и земният баща да покаже пристрастие, то Бог няма да покаже, защото е съвършен и справедлив и на това отгоре е направил от ЕДНА кръв всички земни племена.  Неговите деца са тези по дух, плътта е абсолютно без значение в новото създание!

Новото създание е задължителен елемент, но Бог има специален избор върху потомците на Яков и този избор не може да се отмени по никой начин, защото Бог не си играе на тука има тука няма, а като е избрал един народ, Той е силен да го въведе в неговото призвание въпреки всичките провали на този народ.

За мен повярвалите от езичниците не са второ качество и никъде не съм казал подобно нещо. Моя дълбок респект и любов е към всички праведни хора по земята без значение от етноса, пола или социалното положение. Това не означава, че различните етноси нямат различна функция в тялото. Както и мъжа и жената имат различна функция и роля в семейното тяло.

Що се отнася до наследството ти отново проявяваш сериозно невежество, защото явно не знаеш, е в самия Закон Бог е заложил принципи на наследственост според които се дава приоритет на първородния син. Ако не си чел нека ти припомня, че първородния получава двоен дял от наследството (Вт. 21:17). Ама при тебе комунизма и социализма здраво са се примесили с християнството и ти си мислиш, че всичко трябва да е по-равно и да е еднакво за всички. НИЩО ПОДОБНО! Бог прави разлика между първородния и останалите синове!

Изх. 4:22   Така говори Иеова: Израил ми е син, първородният ми;

А ти идваш тука с твоите комунистически идеи за равенство и твърдиш, че първородния нямал предимство?

Quote
Но нека се върнем на – Царското свещенство и текста в 1 Петрово 2:9, за който ти казваш, че не се отнасял за повярвалите от езичниците , а само за вярващите от плътските родственици( тоест Остатъкът)

Първо аз никъде не съм казал, че не се отнася до езичниците. Това, което казах бяха 3 неща и трите неща са верни:

1. Посланието си апостол Петър го пише към евреите (диаспората).
2. Няма абсолютни нито един езичник ако и повярвал, ново създание, обрязан чрез вяра и прочие, който Бог да го удостоил да напише дори една страничка от Писанието.
3. В Писанието нямаме нито едно свидетелство повярвал от езичниците да е споменат, че свещенодейства пред Бога.

Това е което казах. Самата идея, че езичниците не участват в делото на свещенството като цяло беше нова за мене и по-скоро странна, но аз в случая следвах логиката на текста и наистина в отговора си към Тодор аз казах, че не виждам да е написано, че езичниците ще свещенодействат. Дори си направих труда да проверя израза "свещенство" дали е използван някъде за езичниците и не го открих, но в случая допуснах грешка защото пасажите които ти цитираш по-долу са добри в доказването, че повярвалите от езичниците ще участват в свеществото спрямо народите:

Quote
Но освен това:
В книгата Откровение четем-

Иоан до седемте църкви, които са в Азия: Благодат и мир да бъде на вас от Онзи, Който е, и Който е бил, и Който иде, и от седемте духове, които са пред неговия престол,
5 и от Исуса Христа, който е верният свидетел, първороденият от мъртвите и началникът на земните царе. На този, Който ни люби, и ни е развързал от греховете ни чрез кръвта Си,
6 и Който ни е направил Царство от свещеници на своя Бог и Отец, на Него да бъде слава и господство във вечни векове. Амин.

а в глава 5 на книгата откровение, четем:

И когато взе книгата, четирите живи същества и двадесетте и четири старци паднаха пред Агнето, като всеки държеше арфа и златни чаши пълни с темян, които са молитвите на светиите.   
9 И пеят нова песен, думайки: Достоен си да вземеш книгата и да разпечаташ печатите й: защото си бил заклан, и със Своята кръв си изкупил за Бога човеци от всяко племе, език, люде и народ   
10 и направил си ги на нашия Бог царство и свещеници; и те царуват на земята.   

Забелязваш ли какво четем тук? Визираните 7 църкви и съответно вярващите в тях- се казва, че са направени- Царство от свещеници на своя Бог и Отец

А в 5 та глава, виждаш ли какво четем:

Че със Своята кръв, Господ Исус е изкупил човеци за Бога – ОТ ВСЯКО ПЛЕМЕ, ЕЗИК, ЛЮДЕ И НАРОД и ги е направил ЦАРСТВО ОТ СВЕЩЕНИЦИ….
Тоест след като са изкупени от всеки народ, и са станали с обрязани сърца, ТЕ са били направени –нов народ- ЦАРСТВО и СВЕЩЕНИЦИ..

Дотук беше твоята теория, че само плътските наследници на Авраам(ОСТАТЪКЪТ) повярвали в Месията са Царство от Свещеници и никой друг….

Съгласих се! Тези текстове са достатъчно ясни и убедителни и на тяхно основание аз приемам участието на повярвалите от езичниците в делото на свещенството спрямо народите. И в този смисъл трябва да коригирам отговора си към Тодор.

Ето както виждаш за разлика от тебе аз приемам поправление и признавам грешката си когато видя на основание на Писанието че съм допуснал такава. Но тази моя грешка бидейки само един аспект и детайл от цялата тема не променя и не афектира постройката на всичко останало, което е напълно ясно построено в пълна хармония с Писанието, както и другите братя участващи в тази тема добре схващат. Но ти реши, че съм се покрил и че съм нямал какво да кажа едва ли не и реши че си спечелил дебата, когато удобно заобикаляш един тон валидни аргументи и отказваш да отговаряш на разобличаващи позицията ти въпроси.

Quote
От твоите плътски етнически превъзходства няма да има и помен в тялото на Месията! И помен няма да има, защото Бог не гледа на лице…

За пореден път показваш, че нищо не разбираш от това, което другите ти пишат по темата. Първо думата "плътски" няма абсолютно нищо общо с това за което говорим. Ако не знаеш в Писанието думата "плътски" означава "душевен" - т.е някой който се води от собствения си ум и емоции, а не от Божия дух. Това е плътски като дефиниция. Тук говорим за потомците на Яков, които бяха наречени израилтяни, те са Божият първороден, който има да получи двоен дял. Това не прави останалите синове второ, трето или пето качество, все едно щом мъжа е глава на жената, значи жената е второ качество човек. Това са аргументи от арсенала на комунистите, феминистите и анархистите. Тук не става въпрос за качество, а за функция. Ето тази дума функция на тебе напълно ти се губи по темата.

И какво общо има гледането на лице? Бог гледа на своя избор. "Ще покажа милост, към когото ще покажа, и ще пожаля, когото ще пожаля" Ето как работи Божия избор, няма нищо общо с гледане на лице или надуване по плът. Бог е направил избор и Той е силен да се прослави в онова, което е избрал, точно по начина както го е избрал!

Quote
Цялата ти плътска етническа теория се срива от това което ти цитирах досега и в Откровение и в посланията.. И колкото и да се мъчиш и чудиш как да я поправиш оттук насетне- основното ти твърдение, че НИЕ не сме
Царството от свещеници, а само плътските обрязани от повярвалите били е несъстоятелно.. Оттам и всичко останало което градиш на тези бази е несъстоятелно..

Ако въобще си в състояние да схванеш нещата, които пиша по темата ще разбереш, че ни най-малко написаното от мен се гради на тази база, а се гради върху Божия суверенен избор, който никой не може да отмени или промени.

Бог е избрал Йерусалим. Бог е избрал Яков и синовете му. Бог също е избрал праведници изсред всички народи да послужат на Неговото изкупително намерение. Бог е избрал мъжа да бъде глава на жената.

Исус няма да се върне в Хонг Конг, защото според тебе "плътските" неща нямали никакво значение. Исус ще се върне само и единствено в Ерусалим и Неговия престол ще бъде в Ерусалим, не защото камъните на Йерусалим са първо качество, а камъните в Хонг Конг второ, а защото БОГ Е ИЗБРАЛ ТОЗИ ГРАД ЗА СВОИТЕ ЦЕЛИ И НАМЕРЕНИЯ. И ако ще в Хонг Конг 99% от всички хора да са станали вярващи, а в Йерусалим само 1% да са повярвали, пак Исус ще се върне в Йерусалим и никъде другаде на земята! Схващаш ли за какво става въпрос? Разбираш ли как работи Божия избор? Това е избор на географски принцип, или плътски както ти би го нарекъл.

Ако няма разлика между повярвал евреин и повярвал езичник, то в такъв случай няма разлика между повярвал мъж и повярвала жена, и никой мъж не може да  каже на жена си - аз съм ти глава. И не защото мъжа е първо качество, а жената второ, а защото Бог така е избрал, мъжа да бъде глава на жената. И това е избор по полов принцип, което по твоя гръцки начин на мислене също е плътски критерий.

Нека да видим какво казва апостол Павел за предимството на евреина:

Римл. 3:1  Тогава, какво предимство има юдеинът? или каква полза има от обрязването?
Римл. 3:2  Много във всяко отношение, а първо, защото на юдеите се повериха Божествените писания.


Забележи какво казва Писанието - МНОГО ВЪВ ВСЯКО ОТНОШЕНИЕ. Павел дори изрежда само едно от тия МНОГО предимства, а именно, че на евреите се повериха Писанията. Разбираш ли сега защо няма и никога няма да има нито едно Писание написано от езичник, без значение колко е "посветен" според твоя сбъркан критерий и мироглед за нещата.

А по-долу нека да видим и до какво води коварството на превода:

Римл. 3:9  Тогава що следва? Имаме ли ние някакво предимство над езичниците? Никак; защото вече обвинихме юдеи и гърци, че те всички са под грях.

Ето как несериозните преводачи вкарват апостол Павел в противоречие използвайки една и съща дума за две напълно различни гръцки думи в оригинала. Излиза, че в първи и втори стих апостола казва, че евреите имат МНОГО И ВЪВ ВСЯКО ОТНОШЕНИЕ предимство през езичниците и само няколко стиха по късно, казва, че всъщност нямат никакво предимство, все едно е изпаднал в амнезия за това, което е написал току що.

Защото във първи стих се използва думата perissos, която означава "изобилие" и тя съвсем ясно сочи на изобилието дадено на първородния син, който получава двоен дял. А в стих девет е използвана думата proechomai, която означава да бъдеш "по-добър" и говори именно за това, някой да е първо качество друг второ и казва, че няма такова нещо. Бог не е избрал Израил и неговите потомци защото са по-добри от другите, както не е избрал Йерусалим, защото климата или камъните му са по-добри от тези на другите места. Бог ги е избрал, защото  чрез Своя суверенен избор,Той изпитва сърцата на човеците да за провери дали ще Го почитат и ще Му се покланят със съкрушен и истинен дух, ако и Той да избира други повече от тях самите.

В това е смисъла на цялата тази тема и това е фундамента на нашите различия. И ако някой не ги разбира - последствията от това ще са изцяло върху неговата глава.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #280 on: February 23, 2016, 22:00:05 PM »
Дано не счетеш отговорът ми за високомерен, но този ми начин писане, го налага твоят отговор към мен..

Нещата които повтаряш, съм им обърнал внимание на много места назад,но ти явно все още не си ги осмислил, затова и не ги приемаш за обяснение..Нищо повече не мога да ти напиша.
Неприятно впечатление ми прави, че отново ме етикираш с квалификации- комунизъм, социализъм и тн.., също отново -нищо не съм бил разбирал и тн.. това е неприятно, още повече че видя, че за нещо така съществено като - Царското свещенство и на езичниците не си бил прав, а така уверено го твърдеше..
То и няма как да не си съгласен с това, понеже е ясно написано в конкретните текстове..
Аз се радвам искрено, че все пак това го призна и видя, че е било невярно, не се радвам , че омаловажи значението на този факт и го определи за несъществен за кардиналните ти изводи.
Съществен е!С времето ще го видиш. Всяко нещо на времето му. Аз това и предполагах, когато ти споменах, че ще се опитваш да си ремонтираш постройката, след като и се  срути носещата колона, която ти смяташ, че е без особено значение.Според  мен, тази постройка е опасна за живеене, но ти си знаеш, отговорността не е моя.

А аз дали приемам поправление или не, от тази дискусия не можеш да заключиш, защото аз не ти приемам тезата и пак повтарям, че е субективна и писанието говори различно. Така както писа уверено за свещенството само на юдеите, по плът, но не беше прав, така е и с тези ти останали твърдения, по този въпрос. Нещата са свързани и то повече отколкото виждаш в момента. Това е моето мнение. Не мисля, че то те засяга лично, защото обсъждаме принципни въпроси.
Нека всеки внимателно мисли върху темата и да си вади изводите.  Относно моите твърдения в тази тема, аз съм сто процента сигурен, че това е което твърди писанието. И че от плътските потомци ще се спаси само остатък, а "целият Израил" визира- всички в Месията, независимо от етноса, понеже това е Божият Израил- царското свещенство.

всеки каза в темата каквото имаше.  Ако някой мисли, че не съм му отговорил, го призовавам да чете постингите назад. Отговорил съм, може да не е според неговите представи, но смятам съм казал какво и защо мисля по всеки въпрос досега. Така, нека Бог дава мъдрост на четящите и обсъждалите досега темата. Твърдя отговорно, че не си прав и не съм съгласен с теб и така..

И ще завърша с твоите собствени думи, Уочман, -
"И ако някой не ги разбира - последствията от това ще са изцяло върху неговата глава."

като само ще добавя - " дано Бог се смили над неразбиращите ( както се смили за теб относно свещенството на всеки вярващ) и им отвори овреме очите"

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #281 on: February 24, 2016, 08:43:57 AM »
Small Axe, ето такъв отговор имах в предвид, когато си писахме на лични. Наистина смятам, че всички трябва да отговаряме с кротост и смирение, защото в крайна сметка не защитаваме някаква своя идеология а се мъчим да осмислим и разберем Словото на Бог. Поздравявам те за начина по който отговори този път. Аз самия се извинявам, че не всеки път отговарям така и това е било може би повод да се повдигат дразги. В тази връзка също ще подкрепя Small Axe  в това, че не е добре да се слагат етикети не зависимо какви, защото всеки вероятно не е дорасал в нещо и това не трябва да е повод да се нападаме и обиждаме един друг. Наставлението е ясно:
1. слабия във вярата приемайте, но не за да се препирате за съмненията му - става въпрос за ядене-не ядене, но важи  и за всяка друга слабост.
и
1. Братя мои, не ставайте мнозина учители, като знаете, че ще приемем по-тежко осъждане.
2. Защото ние всички в много неща грешим; а който не греши в говорене, той е съвършен мъж, способен да обуздае и цялото тяло.
3. Ето, ние туряме юздите в устата на конете, за да ни се покоряват, и обръщаме цялото им тяло.
4. Ето, и корабите, ако и да са толкова големи, и се тласкат от силните ветрове, пак с твърде малко кормило се обръщат на където желае кормчията.
5. Така и езикът е малка част от тялото, но много се хвали. Ето, съвсем малко огън, колко много вещество запалва!
6. И езикът, тоя цял свят от нечестие, е огън. Между нашите телесни части езикът е, който заразява цялото тяло и запалва колелото на живота, ни, а сам той се запалва от пъкъла.
7. Защото всякакъв вид зверове, птици, гадини и морски животни се укротяват и укротени са били от човечеството;
8. но езика никой човек не може да укроти; буйно зло е, пълен е със смъртоносна отрова.
9. С него благославяме Господа и Отца, и с него кълнем човеците създадени по Божие подобие!
10. От същите уста излизат благословение и проклетия! Братя мои, не трябва това така да бъде.

11. Изворът пуща ли от същото отверстие сладка и горчива вода?
12. Възможно ли е, братя мои смоковницата да роди маслини, или лозата смокини? Така също не може солена вода да дава сладка.
13. Кой от вас е мъдър и разумен? Нека показва своите дела чрез добрия си живот, с кротостта на мъдростта.

Моля никой да не го приема лично към себе си. Това е предупреждение за всички нас. Смятам, че всеки може да изложи това което мисли по начин който да не обижда или квалифицира някой друг. И също така от друга страна, не е толкова страшно да ти кажат, че нещо ти куца. Пък и да не е прав човека насреща, ти ако си уверен какво има да му се палиш? Изключение за мене са тези които искат съзнателно да завлекат който могат в разни религиозни и доктринални блатисти места. Срещу такива тона може и да е по-твърд.

Но също така смятам, че и Watchaman ти отговори  точно според Словото и аз също не смятам, че промяната в мисленето му за свещенството, разклаща по някакъв начин основата на която той стъпва. А тя е БОЖИЯТ ИЗБОР. Аз лично съм съгласен с всичко което той написа в последния си пост. Някои неща и аз не можех да ги осмисля добре, но така изложени са ясно разбираеми. Но всъщност занимавайки се по този начин с темата и в старанието си да "изместим" евреите или пък да се "наместим" ние , можем да пропуснем момента за това, че за всеки има определени неща, които да износи и му се полага определено място след това което да заеме. Така че въпроса е има ли значение дали само евреи по кръв щели да свещенодействат или и тези които ще са присадени ако изобщо моята функция не е на свещеник? Защо трябва да задълбаваме толкова в нещо което е изцяло зависимо от избора на Отец? Защото по другите въпроси аз не виждам особенно разминаване. Да, всички повярвали езичници се прибавяме към Божият Народ, но това не изключва пък автоматично принципа за първородния. И да си припомним притчата за блудния син. Колко голяма беше радостта на бащата, когато той се върна у дома и как другия син пък взе да мрънка и да се оплаква, че не бил дооценен, пък видиш ли бил много верен. Ние трябва да се радваме на възстановяването на евреите най-вече заради това, че по този начин Бог ще докаже на сатана, че това което е решил това и става. Никакви вековни планове и действия на врага му няма да попречат всичко което Той е казал че ще бъде, да бъде! Това е моя повод за радост. А не бил ли евреина по кръв по-голям от мене или не? Ами самото Слово казва, че има предимство "много във всяко отношение". И ако наистина евреите са първородния а ние родени, чрез Исус след тях, то да се ядосваме ли, че не сме ние първи или да се радваме, че сме част от семейството и върху нас пада Любовта на Бащата?

Та не смятам, че тука някой проповядва предимство в плътта или етноса. Но наистина не можем да изключим, че Бог може да реши да даде функция на определен етнос, не защото етноса е по-качествен от другите а просто защото така е решил.

Quote
Исус няма да се върне в Хонг Конг, защото според тебе "плътските" неща нямали никакво значение. Исус ще се върне само и единствено в Ерусалим и Неговия престол ще бъде в Ерусалим, не защото камъните на Йерусалим са първо качество, а камъните в Хонг Конг второ, а защото БОГ Е ИЗБРАЛ ТОЗИ ГРАД ЗА СВОИТЕ ЦЕЛИ И НАМЕРЕНИЯ. И ако ще в Хонг Конг 99% от всички хора да са станали вярващи, а в Йерусалим само 1% да са повярвали, пак Исус ще се върне в Йерусалим и никъде другаде на земята! Схващаш ли за какво става въпрос? Разбираш ли как работи Божия избор? Това е избор на географски принцип, или плътски както ти би го нарекъл.

Смятам,че това е много добър пример.

Имайте Мир!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #282 on: February 24, 2016, 10:24:24 AM »
така е Палко, принципните въпроси трябва да се обсъждат принципно, минаването в лични нападки е глупаво и понякога говори за безсилие..


Забравих да обърна внимание на Уочман, където той казва, че в Римл. 9 не ставало дума за езичниците. Но именно те не бяха Божи народ и станаха такъв. Дори Павел в предходният стих споменава за призованите от езичниците, а в следващият пише- тази която не бе възлюбена, стана възлюбена и тези които не бяха Божи народ , станаха такъв. Кой не е бил негов народ и възлюбена? Повярвалите от езичниците, кой друг. После Бог в милостта си ги прави Негов народ, защото се присаждат чрез вяра, а онези, които им е казал- не сте вече мой народ, ще им каже, че са чада на живия Бог- това е вече присаждането на отсечените клони, които не останат в неверие. Римляни 9, ясно говори за тези неща и Павел използва думите на Осия за да онагледи това, което до сега е говорил, по еже пророчеството се отнася за всички повярвали , не само за плътските потомци.

Палко, царското свещенство на всички вярващи е функцията им в царството. разни други функции, които някой само си предполага и така дели по важност с предимства плътските потомци на Авраам в Месията, са си предположения и в писанието ги няма такива презупции. Има написана една функция за първите плодове- първовъзкресените- Невястата, и тази функция е - Царски свещеници.

Първородният е Исус Христос. Първородният от мъртвите. Ние всички сме след него..
На Него с дадоха обещанията и Той е потомъкът. Той ги дава на своите, на Неговият дом, който сме -ние, вярващите. Чрез Него ни се подариха най- големите и скъпоценни обещания, за да станем чрез тях участници на Божественото естество..
Това е за нас , вярващите, независимо от етноса.  Еднаквата функция- царско свещенство е същината и именно тя демонстрира, че няма разлика и предимства в тялото на база етнос. Понеже всички сме свещеници. Разлика има в наградите, но за това писахме вече многократно. Тук етикетите- комунист , са нелепи, понеже за наградите и разликата в тях съм писал много, но за разлика на база етнос не съм и отричам подобни етнически тези решително. Разлики има на база това- кой какво е правил в тялото и там ще има награди.  За мен, неразбирането на истината за царското свещенство на всеки вярващ, и от там граденето на теза, беше показателно за кривотата на тази теза , но за съжаление явно все още мнозината не го разбират и си държат етническите разлики като важни. Аз го отхвърлям като фактор в Божието царство, те нямат значение.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #283 on: February 24, 2016, 10:58:34 AM »
Ако някой каже, че small axe е комунист, а той не е, това може да се приеме за обида. Ако някой каже (на база написаното), че small axe има определени възгледи, които се припокриват с комунистическите, това е повод за размисъл, а не за оплакване от лични нападки.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Божият народ - Израел ?
« Reply #284 on: February 24, 2016, 13:52:52 PM »
Съжалявам, но не виждам кои мои възгледи се припокриват с комунистическите? Това би трябвало да се онагледи от твърдящите го, понеже не е вярно. Какво съм твърдял което е комунистически възглед?

И понеже отново чета постингът на Уочман, виждам, че той пише, че трябвало да си коригира постинга към Тодор. Но преди това, Уочман, на мен ми изписа една камара неща уверено, като твърдеше че са ми сбъркани фундаментите и отново ми повтаряше за това, че само евреи били писали писания и тн. неща които нищо не доказват, но ето какво ти ми написа назад, и което също трябва да си коригираш, понеже е преди постингът ти към Тодор и е адресирано към мен:

Quote
А ти понеже уверено цитираш, че езичниците били "царско свещенство", ти знаеш ли каква е основната роля на свещеника, освен служенето в храма? Това е да учи народа на Писанията и да разяснява Божието Слово. Ако вярващите езичници са царско свещенство, как така нито един вярващ езичник не беше избран да разясни Божието Слово и да напише някоя от книгите в Писанието? Но това са въпроси, които съм сигурен никога не са минавали през евангелисткия ти мисловен процес.

И за свещенослуженето, можеш ли да ми даден дори един пример от Новия Завет в който да е казано, че някой вярващ езичник свещенослужи пред Бога? Единственото свещенослужене е написано за апостол Павел, който ако случайно си забравил е евреин:

Римл. 15:16  да бъда служител Исус Христов между езичниците, и да свещенослужа в Божието благовестие, за да бъдат езичниците благоприятен принос, осветен от Светия Дух.

Забележи какво е написано за езичниците. Павел не казва, че свещенослужи така, че и езичниците да станат свещенослужители, а ПРИНОС. Как може езичниците да са хем свещенослужители хем принос? Вместо това Павел бидейки царско свещенство от еврейско потекло по чина на Мелхиседек служи на Бога за представяне на езичниците като принос пред Бога.

Подчертал съм важните изречения, които ти продължаваш да ме питаш, за написаните книги в писанието от плътски потомци, въпреки, че се видя че тезата ти за свещенството е сбъркана, а ти на нейна база ги гради тези доводи..Забележи уверените си твърдения и как ме слагаш в твоите рамки, нещо което често правиш, такива уверени твърдения ти продължаваш да правиш, отново че писанията били писани само от пл. наследници на авраам и прочие и тн. неща които  си имат обяснението, но не подкрепят тезите ти. Замисли се малко, че ти приемаш своето собствено мнение, като едва ли не Божията истина, но това си е само твое мнеине, нищо повече, както се видя, че си сигурен за свещенството , но то се оказа измамна теза на която тръгна да градиш и сетне, като видя, че е невярна каза, че това не било съществено..

затова аз на много места пиша, че думите ми са мое мнение и до това съм достигнал да разбирам и вярвам в момента а при теб често тези неща липсват. Думите ти в дискусиите са като последната инстанция и ме вкарваш в рамки на човек със сбъркани основи и нищо неразбиращ. Затова и когато видиш, че не си бил прав, е нужно малко смирение, а не отново нови рамки и ново етикетиране..

Съжалявам, но това за мен е нелепо доста, което чета в темата последните постинги. Това е като- Аз не съм бил прав, но пак съм си прав. Ами така да е, Бъди си "прав". Според мен, по тази тема имаш една определена пелена на очите, която е от годините наслоени неща които си вярвал относно етническите по плът юдеи и тази пелена, освен Бог друг никой не може да я отмахне. Затова тази дискусия, ако и да не приемаш моите тези, си ги запази в сърцето, може някой ден да погледнеш тия работи от ъгъла от който аз ги виждам. И този ъгъл няма нищо общо с безбожният комунизъм, нищо общо..