Author Topic: Прелюбодейство ли е...?  (Read 19920 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dani_61bg

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 1
Прелюбодейство ли е...?
« on: January 21, 2009, 10:22:23 AM »
Един брат,благочестив християнин,женен с дете.Човекът има нужда да общува с братя и сестри по скайп...стои с часове на компа и се наслаждава на това общение,докато жена му умира от самота и пренебрежение...Той я обвинява в ревност и контрол от тези приятели и приятелки,когато тя изяви някакви претенции за вниманието му към нея...И така ден след ден...година след година...Братът не вижда нищо лошо в това да изпраща цветя,слънца,прегръдки на милите сестри...
Прелюбодейство ли е да прегръщаш чужда жена по скайп според Библията?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #1 on: January 21, 2009, 10:52:34 AM »
Писанието говори за прелюбодейството като нещо, което излиза от сърцето. Действията на човека се диктуват от това, което има в сърцето.

Аз не зная дали в сърцето на този човек има прелюбодейство (възможно е), но това, което е на първо място като нечестие пред Бога е това, че отношението му като мъж към съпругата му не е както отношението на Христос към Църквата, който я възлюби и се грижи за нея. Ако мъжът показва повече любов към други жени, отколкото към своята, то той е по-лош и от безверник (според думите на Словото).

Относно отношението към децата мога да сподел, че Бог свидетелства за Авраам като един, който да заповяда на чадата си да пазят Божиите заповеди.

Всичко това, което се вижда като плод в семейството - неприязън, липса на семейна обич, деца, лишени от възпитание, съпруга лишена от грижа, прелюбодейство и много други отклонения от правдата - започва от погрешната основа.

Знанието за това дали това, което става е прелюбодейство или не, няма да помогне, докато основата не се изгради върху Божието Слово. Тогава всичко, което се гради върху тази основа - семейство, работа и т.н. - ще стои твърдо и няма да се клати.




И най-после - добре дошъл във форума. Бихме се радвали ако отделиш малко време да се представиш в темата Представяне, както всички ние, които пишем, сме го направили, тъй като така е редно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #2 on: January 21, 2009, 11:25:42 AM »
Дани, има особен вид хумор между първото ти изречение и другата част на мнението. (Яков 1: 27).
Ако ти си жената-ако го обвиниш в прелюбодейство, това какво ще ти помогне? Може би имаш някакъв план за действие?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #3 on: January 21, 2009, 11:37:13 AM »
Дани, има особен вид хумор между първото ти изречение и другата част на мнението. (Яков 1: 27).
Ако ти си жената-ако го обвиниш в прелюбодейство, това какво ще ти помогне? Може би имаш някакъв план за действие?

Затова и писах по-горе да се обърне внимание на основата, а не на някакви видими последствия. Това е достатъчно като информация, за да може човек да бъде наставен. Отговорността сега е на потребителя dani_61bg. Ние няма да помогнем кой знае колко повече ако продължим да говорим за човека. Важно е и помощта, която би се оказала (ако е Божия воля) да бъде направена по праведния начин (тъй като мнозина обичат да се месят в чуждите работи, смятайки, че само те могат да оправят дадено положение).

Смятам, че няма нужда да обсъждаме човека повече. Ако има нещо, което да говорим на принципно ниво - нека се отвори съответна тема за него.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #4 on: January 21, 2009, 13:03:35 PM »
Затова и писах по-горе да се обърне внимание на основата, а не на някакви видими последствия. Това е достатъчно като информация, за да може човек да бъде наставен.

Здравей, Дани.

Съгласен съм с изтъкнатото от Тихомир. Ако основата е подменена, няма как да има добри резултати в живота--дори и човекът примерно да прекарва повече време с жена си и външно да "докарва" някакво благоприличие, сърцето му ще е далеч от правдата и истината, и е въпрос на време един такъв дом, изграден на лоша основа, да се пропука и ако нещата останат така, и да рухне с гръм и трясък. Прелюбодейството, както и други, явни грехове, са само следствие и симптом на по-сериозен проблем, а именно липсата на истинско покаяние и страх от Бога, на неотричането от себе си и собствения си живот заради Божията воля, на излизането от пътя. Човек, който се покорява на Бога и има Божия дух, Бог ще му изяви тези неща и ще го упъти в правдата. Но ако се закоравява, само Бог, ако благоволи, може да го съкруши: и чрез събитията в живота му, и чрез Своите хора, ако те Му бъдат верни в това и (както каза Тихомир) го направят по праведен начин.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #5 on: January 21, 2009, 15:24:29 PM »
constant намеква, че ако горното съобщение е писано от жената, може би тя търси оправдание за развод.

Ето защо е нужно първо да видим представянето на Дани да знаем - мъж ли е жена ли е и дали говори за себе си.

Не стана ясно от въпроса дали съпругата е християнка, защото ако е няма как да "умира от самота" понеже човек който има общение с Бога не е никога самотен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #6 on: January 21, 2009, 15:33:38 PM »
Мда, това е наистина валидна гледна точка.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

GuardianSL

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 14
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #7 on: January 22, 2009, 01:12:07 AM »
Според мен двамата са писали това мнение горе - мъжът и жената като мненията им са разделени от многоточията. Да пробваме да го прочетем така - започва мъжът(малко самовлюбено и веднага с оправдание защото може би се чувства и малко виновен) Един брат,благочестив християнин,женен с дете.Човекът има нужда да общува с братя и сестри по скайп...после и жената си казва нейното мнение(стои с часове на компа и се наслаждава на това общение,докато жена му умира от самота и пренебрежение...мъжът отново се опитва да избяга от същността на разговора(Той я обвинява в ревност и контрол от тези приятели и приятелки,когато тя изяви някакви претенции за вниманието му към нея...така и двамата констатират може би че минава доста време и нищо не се променя, тя - И така ден след ден...година след година(тя може би подчертава че той не си дава сметка как лети времето в което не и обръща дължимото внимание като на съпруга)...може би той пак се оправдава но и сам дали си вярва - Братът не вижда нищо лошо в това да изпраща цветя,слънца,прегръдки на милите сестри...И накрая жената вече не издържа и се пита -
Прелюбодейство ли е да прегръщаш чужда жена по скайп според Библията? А може и да не е точно така - няма значение - на въпроса прелюбодейство ли е не знам може би още не, но е отворена врата - Грехът стои на вратата и от теб зависи дали ще му отвориш. Да не говорим за старозаветните заповеди в светлината на Новия завет - Исус беше казал : чули сте че е било казано не  прелюбодействай -  Матей 5:27. Чули сте, че е било казано: "Не прелюбодействай."
  28. Но Аз ви казвам, че всеки, който гледа жена, за да я пожелае, вече е прелюбодействал с нея в сърцето си. -  . Бау сериозна работа - и по скайп не е безопасно братко - внимавай - жена ти има право!!!

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #8 on: January 22, 2009, 09:32:06 AM »
Guardian, имаш прекрасна фантазия :).
Но ако беше така, то те двамата си имат чудесно общение, в неща които правят зедно, като писане във форума, и нямаше да го има това огорчение.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #9 on: January 22, 2009, 09:40:30 AM »
GuardianSL,

Господарят на Вселената е заповядал да бъдем внимателни в говорене.

Говори само това, което Господ е направил с теб и само това, което внимателно си проверил.

Писано е говоренето ни да бъде "Да, да" и "Не, не", което ще рече, че като кажеш нещо, то не пада на земята и е сигурно, било то съгласие или несъгласие.

Граденето на теории върху несигурни факти е твърде хлъзгава територия и не е праведно да се върши.


Както споменах - казахме каквото трябва според Писанията. Няма нужда повече да се обсъжда този или онзи човек, тъй като тук не обсъждаме вътрешносемейни клюки, не си измисляме бразилски любовни интриги, а дискутираме върху Писанията.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

GuardianSL

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 14
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #10 on: January 22, 2009, 12:21:25 PM »
Дааа - малко сте понаточили мечовете покрай последното ми мнение. Значи прави сте че когато се говори по словото трябва да сме сериозни - спор няма. Тук аз реших да използвам малко по-свободно един прийом пак според мен от словото поне според мен де, за да може все някак си да се достигне до някаква помощ или решение за описания проблем най-горе. От къде се наложи според мен това ще попитате. Ами първо виждам че това е единствено мнение въобще на потребителя Дани 61 и явно при многото опити по-долу да се даде някаква светлина - не виждам реакция от негова или нейна страна. След това потреителят или не е намерил решение на въпроса си или е отишъл някъде другаде да му отговорят може би така както очаква. За да придизвикам нещо в него да реагира или поне да сподели с нас докъде е стигнал в своите размисли - реших да му покажа огледален отговор на неговия въпрос - за някой от вас неоправдано подправен с ненужна ирония - но такива са нещата както ги видях представени аз самия. А относно това кой е писал писмото - дали мъжът или жената или пък и двамата - за мен няма никакво значение и го изтъквам в края на хипотезата си - изводът в трите варианта е един и същ - и това е отговорът на Словото който цитирах. Прави ми впечатление, че сте сериозни анализатори но изпадате в известен краен буквализъм а за да се реагира в определени ситуации трябва да се поразчупи обстановката малко - е не казвам че съм прав докрай,но се опитайте да бъдете и по-гъвкави когато се налага. Иначе ми е любопитно ако сте семейни например как говорите със съпругите или съпрузите си - Примерно - Сестра в библията е писано в еди кой си стих - веднага да отидеш и да сготвиш и  да ми изпереш дрехите - иначе Анатема!!! Това пак е хумор - бихте ли могли да го разберете така - ако не повече няма да се шегувам с вас!!!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #11 on: January 22, 2009, 12:47:34 PM »
Няма място за хумор в сериозен семеен проблем.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Svetla

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #12 on: January 22, 2009, 20:34:18 PM »
Според Матей 5:28. "Но Аз ви казвам, че всеки, който гледа жена, за да я пожелае, вече е прелюбодействувал с нея в сърцето си.", прелюбодейство е пожелаването на жената, а не общуването с нея. Всеки мъж или жена може да изпита себе си и едва ли някой друг освен Бог и конкретният човек биха казали общувайки с даден човек, има ли пожелание или не. Жената, която се чувстава пренебрегната не би могла да даде точна оценка на състоянието на сърцето на съпруга си. Но би могла да разсъждава върху състоянието на своето сърце в конкретната ситуация - има ли огорчение, има ли непростителност, има ли очакване съпругът да запълни празното място, което може да бъде запълнено само и единствено от Бог? И ако има огорчение - Ефесяни 4:31. "всякакво огорчение, ярост, гняв, вик и хула, заедно с всяка злоба, да се махне от вас"; ако има непростителност - Ефесяни 4:32. "а бивайте един към друг благи, милосърдни; прощавайте си един на друг, както и Бог в Христа е простил на вас"; очаквате ли човек да запълни празно място в сърцето ви - Ефесяни 3:19. "и да познаете Христовата любов, която никое знание не може да обгърне, за да се изпълните в цялата Божия пълнота"
И не на последно място  Филипяни 4:6. "Не се безпокойте за нищо; но във всяко нещо, с молитва и молба изказвайте прошенията си на Бога с благодарение".

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #13 on: January 23, 2009, 01:02:57 AM »
Добре казано, Svetla.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Прелюбодейство ли е...?
« Reply #14 on: March 11, 2009, 23:28:17 PM »
А АЗ бих казл че много от проблемите идват от това че няма диалог.Ако има диалог многоот проблемите ще отпаднат и ще се избегнат неприятни недуразумения.