Author Topic: Дърво на живота  (Read 31800 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Дърво на живота
« Reply #15 on: January 15, 2009, 16:57:26 PM »
Quote
Щом им е заповядано - яли са.
Здравей Тавита, нека да видим какво заповяда Господ:

Gen 2:16  И Господ Бог заповяда на човека, казвайки: От всяко дърво в градината свободно да ядеш;
Gen 2:17  но от дървото на познаване доброто и злото, да не ядеш от него; защото в деня, когато ядеш от него, непременно ще умреш.


Той също така заповяда и да не ядът от другото дърво, те послушаха ли?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Дърво на живота
« Reply #16 on: January 15, 2009, 17:00:37 PM »
Много добре ми е познат този стих. Но порадзъсждавай и ти. Освен двете основни дървете в Божият рай е имало и мното други. Но на тях не им са поставени херувими да ги пазят. т.е. ние и сега ползваме техните плодове. Чети също и Откровението.
Там пише че дървото на живота разжда плод 12 пъти в годината. Което означава че не се яде еднократно от него.
Явно че всеки които мисли различно от вас ми поставяте дамга - адвентист. Лошо !!!
Не съм чела нищо по тази тема от никъде както писах още в началото и неми е приятно да ме заклеймявате!!!

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Дърво на живота
« Reply #17 on: January 15, 2009, 17:04:38 PM »
Quote
Явно че всеки които мисли различно от вас ми поставяте дамга - адвентист.

Би ли посочила точно кой и къде ти е поставил дамга - адвентист?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Дърво на живота
« Reply #18 on: January 15, 2009, 17:09:57 PM »
Между другото, аз чета за 1 дърво на живота на едното място, а на другото чета за много дървета. Това също се пропуска в дискусията. Нещата не са едни и същи (поне като бройка).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Дърво на живота
« Reply #19 on: January 15, 2009, 17:14:19 PM »
Tavita, ти правиш ли разлика между това да ти каже някой, че даденото нещо го твърдят адвентистите, и това да ти каже някой, че си адвентист. Това са две различни неща. Ако някой ти каже, че караш колата в ляво като англичаните, това означава ли че са ти казали, че си англичанка? Прибързаните твърдения и преценки не са полезни за никого.

Също така, аз ти доказах от пасажа в Битие, че еднократно ядене от дървото на живота води до вечен живот, а не до удължаване на живота както ти твърдиш. ИМЕННО затова дървото беше охранявано.

Народите за които се говори в Откровение - ти разбираш ли кои са? Това не са спасените светии, защото те са нови създания и имат възкресенски тела, които нямат нужда от изцеление.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Дърво на живота
« Reply #20 on: January 16, 2009, 13:46:47 PM »
Според мен, не си успял да докажеш, че еднократно ядене е достатъчно, за да живеят вечно.
"...да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно...".
Според мен, това означава, че е незаконно, човекът да вземе от дървото на живота, вече след като е ял от забраненото дърво.
Аз мисля, че за да живее вечно, човекът трябва периодично да се храни с плода на дървото на живота. Това го прави зависим от Господ. И така е правилно.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Дърво на живота
« Reply #21 on: January 16, 2009, 13:59:37 PM »
Това че е незаконно няма спор. Но пасажа много ясно говори за еднократно действие и резултата от него. Нямам причини да се съмнявам в това, което е ясно написано.

Иначе за зависимостта от Господ съм съгласен, но не мога да пренебрегна написаното.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Дърво на живота
« Reply #22 on: January 16, 2009, 15:10:19 PM »
Това че не пише изрично да са яли от плодовете на дървото не означа и че не са яли. В крайна сметка дори и да са яли както смята Тавита това не противоречи с твърденията на Watchman че еднократно ядене води до вечен живот. Бог може да е премахнал действието на дървото след грехопадението и да е поставил огненият меч с цел да попречи на хората да ядат отново.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Дърво на живота
« Reply #23 on: January 16, 2009, 15:54:02 PM »
Уочмен, пишеш че не чета а действам по инерция, но това важи за теб. Още в самото начало /сега се повтарям/ писах че нищо не съм чела по тази тема и от къде мога да знам какви са адвентите виждания по този въпрос. Но благодаря ти че ме насочи от къде да потърся и да прочета. Все пак и адвентистите са хора като нас.
Към темата: Връщам се към Битие 6:22 .
Там Бог казва че хората са станали като тях, те ядоха от дървото на знанието и им се отвориха учите и умът и прозряха какво означава дървото на живота и за да не посегнат отново да вземат от него вече познавайки го, Бог реши да постави Херувими и огнен меч. Това е Бог което ми е открил лично на мен  и исках да го споделя в този форум.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Дърво на живота
« Reply #24 on: January 16, 2009, 16:37:59 PM »
Все пак и адвентистите са хора като нас.
Какво имаш предвид?

Quote
Към темата: Връщам се към Битие 6:22 .
Там Бог казва че хората са станали като тях, те ядоха от дървото на знанието и им се отвориха учите и умът и прозряха какво означава дървото на живота и за да не посегнат отново да вземат от него вече познавайки го, Бог реши да постави Херувими и огнен меч. Това е Бог което ми е открил лично на мен  и исках да го споделя в този форум.
Информацията за това, че "и прозряха какво означава дървото на живота" не е записана в Писанията. Също в Битие 6:22 пише за Ной. Предполагам говориш за 3:22. Там пише, че Бог каза "да не простре ръка и да яде от дървото на живота". Никъде нямаме споменато, че човекът е разбрал за дървото на живота след като е ял от другото дърво.

Важно е да се чете точно това, което пише, за да не се изпада в заблуди.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Дърво на живота
« Reply #25 on: January 18, 2009, 05:19:43 AM »
Благодарение на един брат, който се постара да ни предостави откъс от една книга, който говори точно по темата, можехме да пуснем в отделна тема:

http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=359.0

Мисля, че си заслужава да се прочете.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Дърво на живота
« Reply #26 on: January 18, 2009, 11:17:04 AM »
Quote
Уочмен, пишеш че не чета а действам по инерция, но това важи за теб. Още в самото начало /сега се повтарям/ писах че нищо не съм чела по тази тема и от къде мога да знам какви са адвентите виждания по този въпрос.

Ти ще трябва да забележиш, че аз не съм твърдял, че си прочела нещо от адвентистите, просто констатирах приликата на ученията. Иначе и сатанистите са хора като нас, само дето това не е разумна причина да им четем нещата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Дърво на живота
« Reply #27 on: January 30, 2009, 15:18:02 PM »
Здравейте.
*******

Размислих върху темата и ето какво открих :

-1- в присъствието на Бог Адам и Ева не са и чувствали желание да ядат от дървото за познаване на доброто и злото. Просто размишлявам. Те познавах доброто. Всъщност, те познаваха Добрият. Те имаха взаимоотношение с Бога и никакви пречки в това.

-2- в присъствието на змията, при подаването на репликата : - "Истина ли казва Бог"... - нещата започват деградивно да се променят. Ева започва да репликира изкусителя, който не устоя в истината и в когото никаква истина няма. Тя започна да отговаря в кратка полемика, в която се решаваше спора за бъдещето на билиони животи. В отговора `и можем да видим желанието на Ева да ....................защити Бог. Да, точно така - според мен тя се опита да Го защити пред своите си "очи" и сърце и пред изкусителя, бащата на лъжата, защото ПЪРВО тя представи какво Бог им е дал свободата ДА ЯДАТ: "От плода на градинските дървета можем да ядем;..." (Битие 3гл.). Не ви ли прилича това на ..."- Ама чакай сега...Бог не е толкова лош...всъщност, Той ни даде позволение да ядем от плода на градинските дървета- недей така ....чувствам, че искаш да Го обвиниш...като че ли..?! А! И още ни каза да не ядем от дървото за познаване на доброто и злото, защото сме щели да умрем.!" 

След като се подведоха и ядоха от плода на дървото, настъпи моментална промяна в поведението и начина им на мислене : те "видяха, че са голи" (7ст.)и се скриха от Господа, като чуха гласа Му при вечерният ветрец(8ст.)... (Битие 3гл.)

След трагичният завършек на "престоят " на Адам и Ева в градината, Господа каза : и сега, за да не простре ръката си ( т.е.- човека и жена му) да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно, - 23 затова Господ Бог го изпъди от Едемската градина да обработва земята, от която бе взет. (Битие 3гл.)

Тук, ако те са яли, както мисли сестра Тавита, то логично би било, според мен,  пасажът да бъде : " и сега, за да не простре ръката си да вземе и от дървото на живота, да яде ПАК ...", но пък се губи логическат връзка със следващата реплика : " ..и да живее вечно.." - вечният живот не може да бъде прекъсван - ако Адам и Ева бяха яли от това дърво, то те щяха да бъдят вечно живеещи. Всъщност, те затова и бяха изгонени- за да не ядат и да не станат вечни, както  Е и Бог. Идеята, че вечният живот е в зависимост от непрекъснатото ядене на плода на дървото на живота, за мен е несъстоятелен. Бог не каза : "...и сега, за да не простре ръката си  и пак да вземе (и   )от дървото на живота, да яде отново и да продължи да живее вечно" (в зелено- добавено от мен; задраскано - истинската дума ). Явно е че става дума за предотвратяване на еднократно действие, което би довело до вечен резултат! Бог не спря яденето от едното дърво, защото беше налице ядене от друго дърво ; не! Налице е ЯВНО ПОТИВОПОСТАВЯНЕ - ДЪРВОТО НА ЖИВОТА (с прилежащите му плодове) - ДЪРВОТО ЗА ПОЗНАВАНЕ НА ДОБРОТО И ЗЛОТО (с прилежащите му плодове). Ако се яде/опита /еднократно , от едното, то действието и, съответно, резултата от вливането на плода в естеството на човеците, ИМА ВЕЧЕН, АБСОЛЮТНО ПРОТИВОПОЛОЖЕН И НЕСХОДЕН РЕЗУЛТАТ И ПОСЛЕДСТВИЕ СПРЯМО ЯДЕНЕТО НА ПЛОДОВЕТЕ ОТ ДРУГОТО ДЪРВО . НЕ МОЖЕ ДА ВКУСВАШ ЕДНОВРЕМЕННО ОТ ДВЕТЕ ДЪРВЕТА. АКО СИ ЯЛ ОТ ЕДНОТО НЕ МОЖЕ ДА ЯДЕШ И ОТ ДРУГОТО. ТОЧНО ЗАТОВА И ЗА ДА СИ ОСИГУРИ ВЛИЯНИЕ/ВЛАСТ ВЪРХУ БЪДЕЩЕТО И САМОТО ЧОВЕЧЕСТВО

(имам впредвид:

Ефес 2: 1 И съживи вас, когато бяхте мъртви чрез вашите престъпления и грехове, 
2 в които сте ходили някога според вървежа на тоя свят, по княза на въздушната власт, на духа, който сега действува в синовете на непокорството
3 между които и ние всички сме живели някога в нашите плътски страсти, като сме изпълнявали волята на плътта и на помислите, и по естество сме били чада на гнева, както и другите. 
4 Бог, обаче, Който е богат с милост, поради голямата любов, с която ни възлюби, 
5 даже, когато бяхме мъртви чрез престъпленията си, съживи ни заедно с Христа (по благодат сте спасени), 
6 и, като ни съвъзкреси, тури ни да седим с Него в небесни места, в Христа Исуса; 
7 за да показва през идните векове премногото богатство на Своята благодат чрез добрината Си към нас в Христа Исуса.
-

забележете думите в зелено ! Има ясно противопоставяне на живот-смърт, управление на сатана и Христовото управление. Смъртта и греха влезнаха в човешката раса чрез непослушанието на един човек- Адам, а вечният живот се дава на тези, които се обърнат към Христос с покаяние и добри дела. Също така имам впредвид и стратегираните зли управници в поднебесната след падението на Адам и Ева спрямо Еф. 6:12; власт, която е над греховните човеци, потомци на Адам. )

...... САТАНА НАКАРА БОЖИИТЕ ДОБРИ ТВОРЕНИЯ ДА СЪГРЕШАТ И ДА БЪДАТ ИЗГОНЕНИ ОТ БОЖИЯТА ГРАДИНА, СМЯТАЙКИ, ЧЕ Е ПРОВАЛИЛ ПЛАНА НА БОГА ОТНОСНО РАСАТА НА ЧОВЕЦИТЕ, НО БОГ ИМАШЕ СВОЯТ ХРИСТОС ЦАР.

 Адам и Ева бяха изгонени от райската градина и Бог им направи животински кожи- първата кръвна жертва за грях.
 Е,- с еднократно действие на непослушание и ядене от плода на едното дърво човечеството беше отстранено от градината, но чрез живот на покорство на Христос- цар, дошъл като слуга да даде живота Си в откуп за мнозина, ние можем : 18 и тъй, както чрез едно прегрешение дойде осъждането на всичките човеци, така и чрез едно праведно дело дойде на всичките човеци оправданието, което докарва живот. (Римл.5)

За мен завършека е ясен: ЕДНО ДЕЙСТВИЕ НА НЕПОКОРСТВО И ЯДЕНЕ НА ПЛОД= СМЪРТТА И ГРЕХА ВЛЕЗНАХА В РАСАТА, ЕДНО ДЕЙСТВИЕ НА ПОКОРСТВО И СМЪРТ= ЖИВОТА ИДВА ДО РАСАТА ОТНОВО. 


27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Дърво на живота
« Reply #28 on: May 14, 2009, 10:38:24 AM »
Здравей, Тавита  в битие някъде написаното екато план ако мога така да се изразя или е написано накратко какво ще се случи и след това се разказва подробно.А според мен аз което чета от словото единствената причина да намалее животани е греха защото той като зачне и се развие ражда смърт казва словото.Затова с нарастването на греха сенамалява живота.

AxuToB

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 40
    • Бръснарят
Re: Дърво на живота
« Reply #29 on: January 20, 2010, 11:53:49 AM »
Ако в откровение се говори за народи, които ще ядат от това дърво и листата, ще служат за изцеление, то и Адам и Ева също са яли от дървото на живота поради приликата с тези народи по отношение на физиката - плътта е, която има нужда от това дърво. Освен ако не смятате, че става дума за различни дървета...

Откровение 22:2 И от двете страни на реката имаше дърво на живота, което раждаше плод дванадесет пъти, като даваше плод всеки месец и листата на дърветата бяха за изцеление на земните племена.


Ако Адам и Ева не са яли от дървото на живота, то тогава кога е трябвало да ядат от него или при какви обстоятелства или въобще трябвало ли е да ядат?


Поздрави!