Author Topic: Как да се назидаваме?  (Read 27987 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #15 on: January 13, 2009, 00:28:44 AM »
Quote
Относно пророкуването - не може начина на пророкуване да е същия при положение, че сега вече не закона (Рим. 3:20), а Святия Дух е този Който ни изявява греха.

Аз дадох два конкретни Библейски примера измежду много налични, които показват, че между заветите няма разлика в пророкуването. Пророкуването по своята същност е изявяване на Божия ум и воля, а още и Божият характер, който включва и Неговата милост и Неговия гняв. Понеже Бог е същия вчера, днес и довека, то и това което се изявява от Бога не може да се промени, защото Бог не се променя. Това е фундамента при разбиране на пророческите неща.

Аргумента ти че пророците в СЗ завет са пророкували изключително под Закона не е верен. Пророците пророкуваха извън рамките на закона също. Ето един много съществен пример:

Ер. 7:21  Така казва Господ на Силите, Израилевият Бог: Притурете всеизгарянията си на жертвите си, И яжте месото и от тях.
Ер. 7:22  Защото не говорих на бащите ви, нито им дадох заповеди, За всеизгаряния и жертви В денят, когато ги изведох из Египетската земя;
Ер. 7:23  Но това им заповядах, като рекох: Слушайте гласа Ми, И Аз ще ви бъде Бог, И вие ще Ми бъдете люде! И ходете по всичките пътища, които ви заповядвам, За да благоденствувате.


Тук пророка ясно говори, че за Бог е важно не това, което е казал във Закона, но онова, което е казал ПРЕДИ закона. А именно, че Бог не очаква жертви и всеизгаряния, а слушане на гласа Му. Ако пророка беше вързан в пророкуването си изрично в рамките на Закона, то той не би бил в състояние да пророкува подобно нещо. Ето защо не можем да кажем че пророкуването на пророците в било в рамките на Закона. То винаги е било в рамките на Святия Дух, както е и до ден днешен.

Как например да разбираме цитирания по-горе пасаж:

Мат. 11:13  Защото всичките пророци и законът пророкуваха до Йоана;
Лука 16:16. Законът и пророците до Иоана беха; от тогаз царството Божие се благовествува, и всеки се нуди да влезе в него.


Някой си мислят, че тези думи означават, че закона и пророците вече не са валидни Писания. Това обаче в никакъв случай не е вярно и е разгледано подробно в тази тема.

За да разберем тия думи на Исус би било полезно да погледнем следното нещо, което Той е казал:

Йоан. 5:39  Вие изследвате писанията, понеже мислите, че в тях имате вечен живот, и те са, които свидетелствуват за Мене,

Закона и пророците пророкуваха за ИДВАЩИЯ Помазаник и Избавител. Йоан е последния пророк, който пророкува за ИДВАЩИЯ, след него вече не се пророкува за ИДВАЩИЯ Помазаник, защото Той вече е дошъл. Това е значението на думите в Мат. 11:13 и Лука 16:16. След като Царя е вече дошъл, Неговото Царство вече се благовества на всички. Исус им каза, че очакването на Месията е до Йоан, след Йоан Месията вече не се чака, Той вече е дошъл. Това е правилното разбиране на този пасаж.


Seta,

1. Аз цитирах Еремия, за да илюстрирам принципите на строителство, а именно, че първо се събаря и после се гради, а още, че количеството труд по-събарянето изисква двойно повече работа от граденето.

Благодатта и любовта не са характеристики на Новия Завет, те са характеристики на Бога, който е същия вчера днес и довека.

Също така Павел не казва, че има пророчество, което не ползва никого. Пророчеството (ако е истинско) е Божие Слово, за което се казва, че няма да се върне празно:

Ис. 55:11  Така ще бъде словото Ми, което излиза из устата Ми; Не ще се върне при Мене празно, Но ще извърши волята Ми, И ще благоуспее в онова, за което го изпращам

Това, което Павел в действителност казва е "ако... любов нямам, нищо не съм". Т.е че че той самия ако и да бъде носител на пророческо слово, което ще даде плод, защото Божието Слово винаги ще благоуспее, пак той самия това не го ползва и той самия нищо не е, защото неговия мотив е погрешен и няма да има награда във вечността. Нека внимаваме на това, което пише да и бъдем прецизни в изследването на Писанията.

2. Във връзка с това, което си написала трябва да се прави разлика между дарбата пророкуване и служението на пророка. Писанието казва така:

1Кор. 14:31  Защото един след друг всички можете да пророкувате, за да се поучават всички и всички да се насърчават;

1Кор. 12:29  Всички апостоли ли са? всички пророци ли са? всички учители ли са? всички вършат ли велики дела?


Ако всички светии са насърчени да копнеят за дарбата да пророкуват, и дори пише че при определени ситуации всички могат да пророкуват, пак на друго място се казва, че не всички са пророци. Това дава да се разбере разликата между това да пророкуваш и това да си пророк. Коринтяните например изобилстваха във всички дарби (1Кор. 1:7) включително и тази на пророкуване, но пак Павел ги изобличи, че са плътски (1Кор. 3:1). Пророка не е и не може да бъде плътски човек. Пророка е духовен човек, който е движен от Божия Дух по изключително прецизен и безкомпромисен начин.

Пророческата дарба се казва е дадена да действа между светиите за назидание, увещание и утеха (1Кор. 14:3). Служението на пророка нито се ограничава, нито се изчерпва с дарбата пророкуване, и няма свидетелство да се различава под различните завети (за сведение освен СЗ и НЗ в Библията са упоменати и други завети под които са живяли и действали светиите от различни поколения).

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #16 on: January 13, 2009, 01:35:38 AM »
Quote
и дори пише че при определени ситуации всички могат да пророкуват, пак на друго място се казва, че не всички са пророци. Това дава да се разбере разликата между това да пророкуваш и това да си пророк.

Пример от Словото за това:
1 Царе 10:10 Като дойдоха там на хълма, ето, дружина пророци го посрещнаха: и Божият Дух дойде със сила върху него, и той пророкува между тях.
1 Царе 10:11 И като видяха всички, които го познаваха по-напред, че, ето, пророкуваше между пророците, тогава людете казваха едни на други: Що е станало на Кисовия син? и Саул ли е между пророците?
1 Царе 10:12 А един от ония, които бяха от там, проговори казвайки: Но кой е техният баща? От това стана поговорка: И Саул ли е между пророците?
1 Царе 10:13 И като свърши пророкуването си, дойде на високото място.

Аврам

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #17 on: January 13, 2009, 11:57:41 AM »
Нещо повече - т.нар. книги "нов завет" са основани на Писанията, в които пише:
Да не мразиш брат си в сърцето си; да изобличиш смело ближния си, за да не се натовариш с грях заради него.

Днес се говори, че това било заповед от "новия завет" и то само за "определени хора". Писанията свидетелстват това за всеки, който е от Израилевия дом. Дори забележете пише да изобличиш СМЕЛО, което звучи доста страшно за мнозина, които имат навика да казват "ти съдиш" при вида на смело изобличение.

Tihomir, в НЗ пише и горецитирания стих: Следвайте любовта, и желайте с ревност духовните дарби, и най-вече да пророчествувате от който аз си правя извода, че всеки може да получи дарбата пророкуване (за разлика от старозаветните времена) и при това дори е силно препоръчително. Ти обаче твърдиш на базата на другия стих, че тази дарба не била за всеки. Аз мисля че в другия стих не се казва, че дарбата не е за всеки, а просто се констатира че (за добро или за зло) не всеки я има - не всеки е пророк, не всеки е учител и т.н. Ти би трябвало от опит да знаеш, че в даден момент всеки може да каже пророческо слово (и защо не след като е в Духа), а това в СЗ го нямаше. При това положение аз твърдя, че има разлика между СЗ и НЗ пророци и начин на пророкуване. Няма начин нещата да са същите след като сега Духа е излят върху всяка твар.

От друга страна ти смело твърдиш, че на всеки е дадено и едва ли не е задължен да изобличава наляво и на дясно. Аз изобщо не съм на това мнение (да, прочетох горния стих). Истинското изобличение идва от Святия Дух, не от човеци. Това всеки го знае от опит. Човек е длъжен като види нередност у брата си да му я съобщи СМЕЛО, но САМО ако в него самия няма никакви трески и греди. Това от личен опит го казвам! Имаш ли си идея какво би станало ако всеки тръгне да изобличава брата си за всичко което види в него като нередност? А какво би станало ако аз дето съм на много по-ниско ниво от теб в познанието на Библията и в чистота тръгна да те изобличавам смело? Ще стане смешно и ще ме изгониш от форума - нали? Колкото и да ми се иска аз не мога да изобличавам теб, но ти можеш да изобличаваш мен защото си по-свят от мен. Това идва да рече, че не е за всеки да изобличава и е по-добре ако ти се чувстваш достатъчно чист за да изобличаваш другите, да не съветваш неизградените хора също да изобличават смело защото ще стане не смешно ми страшно.

В заключение искам да кажа - може да изобличава само този който търпи да бъде изобличаван. Човек който не приема изобличаване трябва първо да си извади гредата и после да изобличава брата си.

И друго важно нещо. Дали човек ще се почувства изобличен от теб или осъден от теб зависи от това как го изобличаваш - дали с любов или с гордост (че си нещо повече от него). Така че ако някой ти каже, че го осъждаш а ти си мислиш че го изобличаваш, проблема не е в неговите (не)разбирания, а в теб. Затова изобличавай смело, но ако си чист!

Аврам

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #18 on: January 13, 2009, 12:13:25 PM »
Закона и пророците пророкуваха за ИДВАЩИЯ Помазаник и Избавител. Йоан е последния пророк, който пророкува за ИДВАЩИЯ, след него вече не се пророкува за ИДВАЩИЯ Помазаник, защото Той вече е дошъл. Това е значението на думите в Мат. 11:13 и Лука 16:16. След като Царя е вече дошъл, Неговото Царство вече се благовества на всички. Исус им каза, че очакването на Месията е до Йоан, след Йоан Месията вече не се чака, Той вече е дошъл. Това е правилното разбиране на този пасаж.
Изглежда че говорим за различни неща. Това което си казал тук - точно това имах в предвид като казах, че пророкуването вече е по-различно. И затова споменах онзи стих, че пророците са до Йоан. Именно - това което е пророкувано в СЗ е до Йоан. Сега вече (след идването на Исус на земята) нещата се промениха и НЗ пророци вече имат ново пророчество - за идващия Месия, но идващия за втори път Месия. "Ето ида скоро" - това е съвременното пророчество. Освен това съм на мнение и че самия начин на пророкуване е по-различен. Днес вече всеки изпълнен с Духа, молещ се човек може да пророкува. В СЗ пророците бяха точно определени хора които в най-общия случай са изпадали в някакво особено състояние. Това го има и днес, но едва ли в СЗ е имало това което сега го има - на всеки молещ се макар и веднъж в живота да му се даде лично пророчество.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #19 on: January 13, 2009, 12:28:35 PM »
Quote
От друга страна ти смело твърдиш, че на всеки е дадено и едва ли не е задължен да изобличава наляво и на дясно. Аз изобщо не съм на това мнение (да, прочетох горния стих). Истинското изобличение идва от Святия Дух, не от човеци. Това всеки го знае от опит. Човек е длъжен като види нередност у брата си да му я съобщи СМЕЛО, но САМО ако в него самия няма никакви трески и греди. Това от личен опит го казвам! Имаш ли си идея какво би станало ако всеки тръгне да изобличава брата си за всичко което види в него като нередност? А какво би станало ако аз дето съм на много по-ниско ниво от теб в познанието на Библията и в чистота тръгна да те изобличавам смело? Ще стане смешно и ще ме изгониш от форума - нали? Колкото и да ми се иска аз не мога да изобличавам теб, но ти можеш да изобличаваш мен защото си по-свят от мен. Това идва да рече, че не е за всеки да изобличава и е по-добре ако ти се чувстваш достатъчно чист за да изобличаваш другите, да не съветваш неизградените хора също да изобличават смело защото ще стане не смешно ми страшно.

Аврам, преди всичко Писанието казва, че човек трябва да изобличи смело ближния си, а не Тихомир. Словото също дава и причината за това - а именно че ако не го направи ще се натовари с грях поради това че е премълчал.

Трябва да вземеш предвид също, че този пасаж не е свързан с предположения за грях, а за явни грехове, които в закона са изявени като грехове.

Още правиш опит за връзка с думите на Исус за съчицата и гредата:

Мат. 7:3  И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не внимаваш на гредата в твоето око?
Мат. 7:4  Или как ще речеш на брата си: Остави ме да извадя съчицата из окото ти; а ето гредата в твоето око?
Мат. 7:5  Лицемерецо, първо извади гредата от твоето око, и тогава ще видиш ясно за да извадиш съчицата от братовото си око.


Тук Исус не говори за изобличение за налична съчица, а за ВАДЕНЕ на съчицата. Да посочиш съчицата и да я вадиш са две различни неща.


Quote
И друго важно нещо. Дали човек ще се почувства изобличен от теб или осъден от теб зависи от това как го изобличаваш - дали с любов или с гордост (че си нещо повече от него). Така че ако някой ти каже, че го осъждаш а ти си мислиш че го изобличаваш, проблема не е в неговите (не)разбирания, а в теб. Затова изобличавай смело, но ако си чист!

Какво човек ще почувства зависи от много неща, повечето от които са вътре в неговото сърце. Ако човек има любов към правдата, всякакво изобличение ще му носи радост:

Пр. 29:15  Тоягата и изобличението дават мъдрост

Пр. 13:18  Сиромашия и срам ще постигнат този, който отхвърля поука, А който внимава на изобличение ще бъде почитан.

Пр. 15:5  който внимава в изобличението, е благоразумен.


Забележи, че тук не се казва, който внимава на изобличение, което е казано с много любов и добро чувство и от много мил и чист и добронамерен човек, но казва просто изобличение.

Аз съм бил напълно основателно изобличаван за неща от светски и невярващи хора, чиито мотиви са всичко друго но не и святи и с Божия любов, но това изобличение ми е било от полза, защото е било основателно.

Това, което има значение е дали изобличението е праведно и истинно, или не е. Всичко останало е в сърцето на слушателя. Ако е закоравено с колкото и загриженост да го кажеш, той ще те презре и тебе и изобличението, и ще си измисли всякакви неща от рода на "ти ме съдиш" и прочие.

Пр. 13:1 присмивателят (арогантният) не внимава на изобличение.

 Между другото НИКЪДЕ в Библията няма да намериш пример на праведен и Божий човек да реагира на изобличение с "ти ме съдиш". Тази практика е напълно нова и е навлязла по църквите заедно с отстъплението и ересите на хуманизма.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #20 on: January 13, 2009, 12:52:16 PM »
Tihomir, в НЗ пише и горецитирания стих: Следвайте любовта, и желайте с ревност духовните дарби, и най-вече да пророчествувате от който аз си правя извода, че всеки може да получи дарбата пророкуване (за разлика от старозаветните времена) и при това дори е силно препоръчително. Ти обаче твърдиш на базата на другия стих, че тази дарба не била за всеки. Аз мисля че в другия стих не се казва, че дарбата не е за всеки, а просто се констатира че (за добро или за зло) не всеки я има - не всеки е пророк, не всеки е учител и т.н. Ти би трябвало от опит да знаеш, че в даден момент всеки може да каже пророческо слово (и защо не след като е в Духа), а това в СЗ го нямаше. При това положение аз твърдя, че има разлика между СЗ и НЗ пророци и начин на пророкуване. Няма начин нещата да са същите след като сега Духа е излят върху всяка твар.

Преди време ми беше интересно да разбера, че именно съветът на Павел да копнеят Божиите хора за дарбата пророкуване е нещо, което е основано на Писанията. Не знам дали си се замислял за това. Аз не бях се замислял, но с учудване видях следния пасаж:
Numbers 11:29
А Мойсей му каза: Ревнуваш ли за мен? Да бяха всички от ГОСПОДНИЯ народ пророци и да сложеше ГОСПОД Духа Си на тях!


Това показва, че е добро целия Господния народ да са пророци. Но както Watchman добре отбеляза на друго място - дарбата и служението са две различни неща. Така и дарбата пророкуване и служението "пророк" са две различни неща.

Не знам по какво се дели "стар завет" и "нов завет", но примерно Саул, който беше нечестив, пророкуваше. Също и първосвещеника по времето на Исус също пророкуваше, въпреки, че беше нечестив.

Когато Бог изобличава строго и понякога сурово, то е било поради причината, че Бог не може да се отрече от себе си и ще погуби нечестивия, но тъй като едновременно с това Той е милостив и търпелив - Той заповядва на нечестивия да се покае.

Още повече - когато пише, че Бог ще излива от Духа си на всяка твар се говори за изливане върху всяка плът. Тук даже не виждам Бог да прави разлика между праведни и нечестиви, тъй като Той може да излее от Духа си и на нечестив (както беше случая със Саул и първосвещенника) и те пак да пророкуват, но да си останат в нечестието.

Аз лично все още не виждам пълното изпълнение на този стих, но само частично изпълнение. Пълното изпълнение, мисля, че предстои да го видим.


Quote
От друга страна ти смело твърдиш, че на всеки е дадено и едва ли не е задължен да изобличава наляво и на дясно. Аз изобщо не съм на това мнение (да, прочетох горния стих). Истинското изобличение идва от Святия Дух, не от човеци. Това всеки го знае от опит. Човек е длъжен като види нередност у брата си да му я съобщи СМЕЛО, но САМО ако в него самия няма никакви трески и греди. Това от личен опит го казвам! Имаш ли си идея какво би станало ако всеки тръгне да изобличава брата си за всичко което види в него като нередност?
Проблемът тук е праволинейното тълкуване на всяка една моя дума, а не в контекста на Писанията. Това, че в Писанията на едно място пише "изобличавай смело", не означава, че всеки може да изобличава, но само този, за когото става въпрос в контекста на Писанието. Когато говоря за това, че едни са пророци, а други не са, дори и да не го спомена, аз говоря само за хора от Божия народ. Когато говоря за изобличение, говоря за човек, който е от Божия народ. Ако човек е от Божия народ, то той е бил новороден от Бога и Бог е вложил закона си в сърцето му. Същият този човек ще страни от греха и ще се гнуси всеки път, когато види плътта му да желае противното на Духа. Когато Божият човек изобличава, той изобличава според Божия закон, а не според измишленията на собственото си сърце. Има заповед да не се изобличава лицемерно, сиреч, изобличаваш другия в нещо, което ти самия правиш.

Затова трябва да се гледа всяко едно нещо в светлината на цялото Божие слово.


Quote
А какво би станало ако аз дето съм на много по-ниско ниво от теб в познанието на Библията и в чистота тръгна да те изобличавам смело? Ще стане смешно и ще ме изгониш от форума - нали? Колкото и да ми се иска аз не мога да изобличавам теб, но ти можеш да изобличаваш мен защото си по-свят от мен. Това идва да рече, че не е за всеки да изобличава и е по-добре ако ти се чувстваш достатъчно чист за да изобличаваш другите, да не съветваш неизградените хора също да изобличават смело защото ще стане не смешно ми страшно.
Тук пропускаш, че е споменато, че за съмненията на младенците във вярата ние не трябва да се препираме. Това е нещо, което също трябва да се има предвид при изобличение - дали даденият човек е брат във вярата, дали е младенец, дали е по-възрастен или по-млад и т.н.

Quote
В заключение искам да кажа - може да изобличава само този който търпи да бъде изобличаван. Човек който не приема изобличаване трябва първо да си извади гредата и после да изобличава брата си.
От кого научи това - от Писанията или от собственото си сърце? Исус изобличаваше и тези, които не търпяха здравото учение и мнозина си тръгнаха и Той не ги спря.

Друго нещо, което се пропуска е, че човек ако бъде изобличаван многократно се закоравява. Това го пише в Писанията. На този пасаж е базиран и съветът на Павел, който казва Еретик человек като го съветваш еднъж и дваж остави го. Интересно е как това, което четем в книгите на т.нар. "нов завет" е основано на Писанията, нали?

Дори и в т.нар. "нов завет" виждаме същото нещо, както в Писанията относно смелото изобличение: "Тези които съгрешават изобличавай ги пред всичките, да имат страх и другите.". Тук даже не пише да се изобличават всички, които съгрешават и могат да търпят изобличение.

Quote
И друго важно нещо. Дали човек ще се почувства изобличен от теб или осъден от теб зависи от това как го изобличаваш - дали с любов или с гордост (че си нещо повече от него). Така че ако някой ти каже, че го осъждаш а ти си мислиш че го изобличаваш, проблема не е в неговите (не)разбирания, а в теб. Затова изобличавай смело, но ако си чист!
Днес мнозина се "чувстват" осъдени при всяко изобличение. Това прави ли изобличението неправедно, защото "чувствата" на някого не са в синхрон с Божията правда?

Виж Исус, който съдеше справедливо и нарече много пъти прелюбодейците прелюбодейци. Писано е, че те се озлобиха още повече спрямо Него. Те "не почувстваха изобличението с любов". Това не прави невалидно изобличението.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #21 on: January 13, 2009, 12:58:11 PM »
Изглежда че говорим за различни неща. Това което си казал тук - точно това имах в предвид като казах, че пророкуването вече е по-различно. И затова споменах онзи стих, че пророците са до Йоан. Именно - това което е пророкувано в СЗ е до Йоан. Сега вече (след идването на Исус на земята) нещата се промениха и НЗ пророци вече имат ново пророчество - за идващия Месия, но идващия за втори път Месия. "Ето ида скоро" - това е съвременното пророчество. Освен това съм на мнение и че самия начин на пророкуване е по-различен. Днес вече всеки изпълнен с Духа, молещ се човек може да пророкува. В СЗ пророците бяха точно определени хора които в най-общия случай са изпадали в някакво особено състояние. Това го има и днес, но едва ли в СЗ е имало това което сега го има - на всеки молещ се макар и веднъж в живота да му се даде лично пророчество.

Пророчествата за идващия Месия са записани в Писанията многократно. Това, което Божиите пророци говорят днес е съгласувано с "духът на пророчеството", което е "Свидетелството за Исуса". Духът на пророчеството, сиреч "Свидетелството за Исуса" е това, което е било винаги, защото пророчествата не идват от човека, а от Бога, който не се променя.

Днес не всеки изпълнен с Духа, молещ се човек може да пророкува, защото дарбата пророчество я нямат всички. Служението "пророк" го нямат всички. Това е нещо, което Словото казва и то явно противоречи на твоите думи.

На мен ми е интересно кой определи периода на "стария завет" и периода на "новия завет", че се говори за "стар завет" и за "нов завет". Ако се говори за разделение на Библията на 2 части - една от които е наречена "стар завет", а другата "нов завет", тогава кой даде правото да се отхвърлят Писанията, след като самият "нов завет" (като сборник от книги) ясно посочва това, че Писанията са това, което е водещото.

У Бог няма и сянка на промяна, нито в Духа му, нито в пророчествата, които идват от Него.

Пророчеството за това, че Исус ще дойде втори път го четем още в Писанията.

Ето защо непознаването на Писанията води до заблуди като това, че в книгата "нов завет" се появява за първи път пророчеството, че Месията идва отново скоро.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Аврам

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #22 on: January 13, 2009, 13:45:48 PM »
Watchman, аз твой брат в Христа ли съм?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #23 on: January 13, 2009, 13:55:30 PM »
Аврам, мислиш ли че това е лесен въпрос? Аз бих искал лесно да можем да разпознаваме истинските братя, но на този етап не съм намерил лесен начин. Ето защо гледам да не прибързвам с подобни изводи и заключения.

В Писанията светиите са намерили по-лесен начин, и това са били препоръчителните писма, които са съдържали добро свидетелство за дадения човек който отива от едно събрание в друго, като препоръките са се давали от човек или хора, които са се ползвали с доверие и в двете събрания.

В днешно време подобна практика е почти напълно преустановена и резултатите са плачевни. Затова нека да дадем време на Бог да ни показва и свидетелства един за друг, а още и да сме бдителни за плодовете (доколкото е възможно това в един онлайн форум).
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

etien

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 61
    • Блог
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #24 on: January 13, 2009, 18:15:20 PM »
Може би връщам темата малко назад, но сега се прибирам от работа и т.н.
Quote
Да не мразиш брат си в сърцето си; да изобличиш смело ближния си, за да не се натовариш с грях заради него.
Тук изобличението е противопоставено на намразването. Ще рече: ако брат ти ти направи нещо, което предизвика твоята омраза, то не го намразвай, защото заповедта е обичай го и за да останеш в любовта е необходимо да му обясниш причината за това, което се надига в сърцето ти. От личен опит казвам, че това е една много мъдра и ефективна заповед, както впрочем и всички останали. И така тази заповед не се отнася към всякакви ситуациии, нито ни описва как да пророкуваме. Пророкът пророкува защото Бог му заповядва да пророкува, а не защото е обиден и пр. За това се иска зрялост- когато Божия Дух ти покаже греховете на хората да останеш в любовта, да не ги намразиш, нито да им натякваш колко са жалки, плътски и пр. Ако Бог те е пратил да изобличиш някого за греховете му, то ще ти бъде даден и изходния път, пътя на покорство на Бога, за да може изобличеният да се върне в пътя на святостта, а не да  се погуби. Между другото това се отнася и за днешните пастори.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #25 on: January 25, 2009, 11:40:40 AM »
Здрвейте, Уочман има поне една разлика между пророците от стария и новия завет и тя е че в стария завет ги търсена за откровение и се допитваха до тях, а в новия пророците пророкуват и потвърждават неща в дуна на човек предварително говорени ни от духа на нас.Мисля че на всички е ясно че има още една разлика че в новия завает всеки новороден има Духа.А колкото до назиданието Светла аз ще кажа че в различен момент Бог може да употреби различни нора да ни повдигнат духовно и в никакъв случай не е нужно този човек да е в лидерски позиции.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #26 on: January 25, 2009, 11:55:20 AM »
evangelista,

Неразбирането на термините "нов завет" и "стар завет" и индоктринацията на днешните учения и практики, води до заключения, както сегашното ти и те са твърде неправилни и объркани (не случайно имаме заповед за излизане от объркването или "Вавилон" в последните дни).


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #27 on: January 26, 2009, 19:14:30 PM »
Това е твое мнение .

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #28 on: January 26, 2009, 19:54:34 PM »
Ако беше чел Писанията нямаше да наречеш това "мое мнение", а щеше да използваш дефинициите, което Бог е използвал за "нов завет" и "стар завет".

Сега хората са го заменили с едно заглавие на сборник от послания и с тази дефиниция разсъждават и всички разсъждения са погрешни.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Как да се назидаваме?
« Reply #29 on: January 28, 2009, 12:34:19 PM »
И така, за мен нещата се глобализират до следните основни точки.
************
-1- ще има правилното назидаване, ако има правилното начало и правилната надстройка/структура. При неправилен "старт" на нещата, може да има някакъв вид "назидаване", който Духа на Бог прави изолирано от неправилният вид структура/постройка и специфично, за определена личност, в милостта Си, която няма край. Слава на Името Му.
  Правилният старт не е "регистрация" по закона за вероизповеданията и одобрение от дадена държавна структура. Нека четем Деяния, нека Духа ни отвори очите!!!
************* 
  Правилният старт е : ако нещо е инициирано от Духа, то принадлежи на Бог и Той и САМО ТОЙ трябва да потвърди произхода на даденото нещо ( включвам, разбира се, потвърждението от Негови слуги, но НЕГОВИ слуги) ( било то инициирано събрание на вярващи, пророчество, и т.н., но вече в ОДОБРЕНА ОТ БОГА ОСНОВА И СТРУКТУРА, за което днес нямаме изявен пример в БГ- тук няма апостоли, поне аз не зная, за пророци да не говорим, учителите са разпространители на ереси, прокламиращите евангелието на Господа- вързани в религиозни структури и безсилни пред "неодобрението на кметската управа", когато решат да правят нещо... ), както и това , че начинанието е поверено на одобрени от Него хора/слуги, за Негова прослава.
**************

-2- назидаването, както и всички други специфични проявления на Духа (за които пише и Иван К.С.), са предназначени да се изявяват в специфична свобода - там, където Духа Е Господ, като това ни връща на -1-. Словото Божие е масово извращавано, използвано за "майнд-контрол", манипулация,...но не и ЗА ДА ДОВЕДЕ ДО ПЪЛНОЛЕТНА ЗРЯЛОСТ РЕДИЦА СИНОВЕ И ДЪЩЕРИ В ДОМА НА БОГ.
************
 И, в заключение ще кажа : началото, структурата, имената на длъжностите/задълженията/работата, на слугите Господни, както и редица думи и термини, са толкова много прекроени и изопъчени, че наистина ПЪРВО ТРЯБВА СЪБАРЯНЕ, А ПОСЛЕ- ГРАДЕНЕ НАНОВО, НО ТАКА, КАКТО БОГ ЖЕЛАЕ, КОГАТО ТОЙ ГО ПОЖЕЛАЕ, ЗА НЕГОВА ПРОСЛАВА И В СЛУЖБА НА НЕГО И НА ЦАРСТВОТО МУ. На Него да бъде славата до вечни векове!!!
************
Преди време Бог ми говори точно за дискутиранат тема и ми посочи Езекиил13:


10 Понеже, да! понеже измамиха людете Ми Като казваха: Мир! а пък няма мир; И когато някои градяха една слабичка стена, Ето, те я мажеха с кал
11 Кажи на ония, които я мажат с кал, че ще падне, Понеже -1- ще вали пороен дъжд, И ти, -2-голяма, каменна градушка, ще паднеш върху нея, И -3-бурен вятър ще я съсипе
12 Ето, когато падне стената, няма ли да ви рекат: Где е калта, с която мазахте?  13 Затова, така казва Господ Иеова: Непременно ще я съсипя в яростта Си с бурен вятър, В гнева Ми ще вали пороен дъжд, И в яростта Ми ще падне голяма градушка от камъни, за да я разруша.  14 Така ще съборя стената, Която измазахте с кал, И така ще я съсипя на земята, Щото ще се открият основите й; Тя ще падне, и вие ще загинете всред нея; И ще познаете, че Аз съм Господ. 
15 Така ще изчерпя яростта Си  върху стената И върху ония, които са я измазали с кал, И ще ви река: Няма стената, Нито ония, които я измазаха, именно, 
16 Израилевите пророци, които пророкуват за Ерусалим, И които виждат видения на мир за него, Когато няма мир, казва Господ Иеова.

****************
  Нека размислим: Бог говори за събаряне на стеничка, която е мазана с КАЛ (символ на човешкото естество и дела, и то паднало естество) и някои хора (които са всъщност пророците на народа Израел), които са предизвикали гнева Му, говорейки за МИР, когато няма мир и гнева на Бог се излива изобилно върху стеничката им, която те педантично мажат с кал...И ЩЕ СЕ ОТКРИЯТ ОСНОВИТЕ `И!!!! А ние знаем, че това, което може да разкрие тайните дела на даден човек, та дори и основите на вселената е ИЗОБЛИЧЕНИЕТО НА ЖИВИЯТ БОГ.
************
  Нека и размислим за днешните ОБЦ, ББЦ, ЕПЦ, АРЦ, и т.н.- Це-та...с КАКВО СА ИЗМАЗВАНИ ТЕЗИ "СТЕНИЧКИ" ,зад които са вкарвани Божиите овце/народ свят/изкупените чрез жертвата ?! НЕ С ЧОВЕШКИ ДЕЛА ЛИ?! И НЕ ПРЕДИЗВИКВАТ ЛИ ГНЕВА БОЖИЙ, ЗАЩОТО В ОСНОВАТА НА ЖЕЛАНИЕТО ДА СТОРЯТ ДОБРО "БЕЗ БОЖИЕТО ОДОБРЕНИЕ" И ВОЛЯ, ТЕ ВСЪЩНОСТ НЕ ОТХВЪРЛЯТ ЛИ ГЛАСА МУ, да не напиша и по-тежка дума и извод...
  Нека размислим и да се молим.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg