Author Topic: "Заблуждавате се, като не познавате Писанията, нито Божията сила"  (Read 55928 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
"защото мъдростта на този свят е глупост пред Бога , понеже е писано -"Улавя мъдрите в лукавството им" и пак ," Господ знае , че разсъжденията на мъдрите са суетни"

толкова странна и причудлива построка сте си изградили вие ,Кабрал , че човек няма думи.Накрая всичко това ще изгори , понеже е дърво , слама и кал.

" на всекиго работата ще стане явна  , понеже денят ще  изяви , понеже в огън се открива ,и огънят ще изпита каква е работата на всекиго.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Cabral,

Толкова ли е трудно да видиш, че в този форум говорим за Бог, който ти не познаваш и просто нямаме общ език.

Quote
И старогръцкият и староеврейският са бедни езици, затона и преводите им се тълкуват.

Това твърдение е толкова голословно, колкото и това аз да кажа, че ти си на 11 години и да си го смятам за правилно.

Еврейският Бог, в който ние вярваме, Богът на Авраам, Исаак и Яков е предсказал за идването, живота, смъртта, възкресението и второто идване на Господаря Исус Месията и всички неща (освен второто му идване, което очакваме) се сбъднаха буквално, а не преносно, алегорично и сложно тълкувано, както бащите ви учат (особено Августин, който дори не е вярвал, че всичко това е станало наистина). Всичките вадения на вода от 9 кладенеца с всякакви преносни и алегорични философски измислици си ги запази за своите хора и своите слушатели. Тук говорим за Писанията, които са дошли чрез евреите, а не чрез гърците.

Виждам, че твърдиш неща, които евреите вярват и не вярват, които всъщност са записани в Писанията, но ти не ги познаваш, за да ги видиш, като примерно това, че евреите не вярвали, че Бог е баща, син и Святи Дух. И още в Писанията пише, че е Исус е Син и Бог, но гърците това не могат да го видят, защото имат други текстове, към които се придържат, които ти познаваш, но не познаваш Божиите текстове и затова твърдиш такива безсмислици.

Затова ти казвам, че ти нямаш място в този форум, тъй като тук говорим за Еврейския Бог, когото ти нарече идол и говорим за Месията Исус, Божият Син, синът на Този, Когото ти не познаваш. Говорим за Писанията, които са дошли чрез евреи, които са били вдъхновени от Божия Дух, а не за някакви текстове, дошли от гръцки автори, вдъхновени от философията на времето си.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Георги

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Cabral,

Толкова ли е трудно да видиш, че в този форум говорим за Бог, който ти не познаваш и просто нямаме общ език.


Съжалявам, че обновявам стара тема, но това силно ми напомни за думите на Господа в песента от Второзаконие. А именно:

Deu 32:17  Пожертвуваха на бесове, които не бяха Бог , На богове, които не бяха знаели, На нови богове наскоро въведени От които бащите ви не се бояха;


Отклонявам се от темата, но бих желал да кажа, че ако не бяха някои хора от този форум да ме стреснат и да ме научат да седна и да черпя от Словото, а не от човеци, то аз в своята наивност и жалки познания щях непременно да се въвлека в същият религиозен хуманизъм и подобни философии, в който се е въвлекло днешното християнство.

Безкрайно съм благодарен на Господа за някои от хората тук. Защото в своето отчаяние бях захванал и аз преди време една книжка на Августин, заради която бях на стъпка от това да постъпя в монашество, а и да служа на един друг бог.

В началото, когато започнах да чета тук срещнах някои твърдения, макар и подкрепени чрез Словото, които вървяха директно срещу моите предубеждения. Изследвах сам и разбрах, че ако не оставя тия презумции настрана, никога няма да опозная Бога, ами ще опозная един друг бог, на когото масово се служи днес.



'By beholding folly as the folly of others, thine own folly cries out to heaven.' - Barth

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Съжалявам, че обновявам стара тема, но това силно ми напомни за думите на Господа в песента от Второзаконие. А именно:
Deu 32:17  Пожертвуваха на бесове, които не бяха Бог , На богове, които не бяха знаели, На нови богове наскоро въведени От които бащите ви не се бояха;

Отклонявам се от темата, но бих желал да кажа, че ако не бяха някои хора от този форум да ме стреснат и да ме научат да седна и да черпя от Словото, а не от човеци, то аз в своята наивност и жалки познания щях непременно да се въвлека в същият религиозен хуманизъм и подобни философии, в който се е въвлекло днешното християнство.
В началото, когато започнах да чета тук срещнах някои твърдения, макар и подкрепени чрез Словото, които вървяха директно срещу моите предубеждения.
Изследвах сам и разбрах, че ако не оставя тия презумции настрана, никога няма да опозная Бога, ами ще опозная един друг бог, на когото масово се служи днес.

"Вдигам" тази тема поради две причини.
Първо: Знанието за смисъла (и терминологията, която се използва за) на Писанията, Нов завет, Стар завет - е базис, без който не може да се започне, нито да се продължи напред, в живота и благочестието, за който сме призовани!
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=348.0

Бих искала да се присъединя към апела на този, брат (когото не познавам), но много добре импунира на сегашното ми състояние, като единствено заменя глаголната форма на "изследвах", със сегашно продължително време "изследвам"...
Господ в голямата Си милост и любов, ми отваря очите да видя пагубното въздействие на "приемането на Словото от амвона, сдъвкано и поднесено като духовна храта на миряните в църквата" под формата на  учители, пастори и пр. (5-кратни дарове), като едничка форма на авторитет ... в противовес на думите от Йоан 6:45 - "Всички ще бъдат научени от Бога".
..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Quote
Толкова ли е трудно да видиш, че в този форум говорим за Бог, който ти не познаваш и просто нямаме общ език.
Еврейският Бог, в който ние вярваме, Богът на Авраам, Исаак и Яков е предсказал....

Очевидно е, че изповядваме описаният в Писанията Бог по различен начин. За да се определи обаче кой Го изповядва правилно трябва да са налице символите на вярата (вероизповеданието) на страните, за да се види коя отговаря напълно и без противоречие на написаното.
Моето вероизповедание е добре известно от 2000 г., даже от преди да е приет канона на книгите на Стария и Нов Завет. Няма никакъв проблем да го обсъдим ред по ред, като започнем от Никео-Константинополския символ на вярата, според който Бог е Един, изповядван и славен в три ипостаса - на Отца, Сина (в нови времена Иисус Христос) и Светия Дух.

Какво славят евреите не знам. Едни от тях, християните, славят Пресветата Троица, други са атеисти, евангелисти от различни течения, мюсюлмани, а най-много са юдеи и следват юдейската вяра, измислена от бащите им по време ва Вавилонския плен и развивана през вековете.
Юдеите приемат Бог като Един, но безипостасен, т.е. издигнали в свое божество несъществуващ идол.

За да бъде вярно вашето изповедание за  Бога на Авраам, Исаак и Яков, в случай, че е различно от православното, то трябва да го напишете за да го обсъдим, може пък и да е правилно.
Имам обаче известни съмнения, защото Бога на Авраам, Исаак и Яков е наречен "еврейски" Бог Това означава да се изясни какво точно се разбира под "евреи"? Ако приемем, че това са потомците на Адам по линия Авраам, Исаак и Иаков то няма как Бог да е еврейски доколкото Той е предвечен, а от Сътворението до Свети праведен отец Авраам,  са минали към две хиляди години. По-правилно е да се каже, че потомците на Авраам, Исаак и Иаков са Божий народ, а не Той техен, но за това никога не се е спорило и църквата го е утвърдила.

В този смисъл е добре да се каже какъв е точно Богът на Авраам, Исаак и Яков според вашето тълкуване на Писанията, за да може да се приеме или не?

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98

В този смисъл е добре да се каже какъв е точно Богът на Авраам, Исаак и Яков според вашето тълкуване на Писанията, за да може да се приеме или не?

Кой да може да го приеме, Cabral, ти ли?!

..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Неолду Кабраллар ефенди? Какво те води насам?

Прощавай за фриволното обръщение, но някак си се развеселих, като се появи изневиделица.

Ти знаеш, че ние не изповядваме твоята религия за което имаме достатъчно Библейски и исторически основания, но в настоящото зло време аз виждам в православието повече съюзник отколкото противник. Разбира се подобно състояние на нещата е възможно само докато православието е лишено от политическа власт, защото тогава то се превръща в гонител на инакомислещите.

Та от тази гледна точка се чудя какво точно те води насам?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Нищо специално не ме води. Чета от време на време различни форуми за да видя какви идеи са се появили, а и винаги може да се научи нещо. Общо взето колкото повече се опитваш да разбереш Писанията, толкова повече приемаш, гласно или не, православното учение.
В този смисъл аз нямам собствена вяра, приел съм православната след дълго изследване и се придържам към правилото, че ние изповядваме, а Църквата проповядва (между другото с известно закъснение от хиляди години и вие сте стигнали до това заключение в една тема от форума). Та не съм написал нещо за да убеждавам никой, стана ми интересно как се противиш на нещо след като сам и с много труд и пот си го приел в по-голямата му част, а в останалата ще го приемеш след още няколко години четене и мислене, защото ето го православното учение по въпроса с двата завета:

Трябва да си отговорим по принцип за Стария Завет – как се съотнася той към Новия Завет.

Днес живеем в Новия Завет. Когато е сключен Новият Завет, Старият е прекратен, защото не може да са в сила едновременно и двата завета. Завет означава завещание или договор – между Бога и човека. Чрез Своя Завет с нас Бог ни разкрива Своята воля.

Защо съществуват два завета? Св. апостол Павел е отговорил – „законът беше за нас възпитател в Христа, за да се оправдаем чрез вяра; а след като дойде вярата, ние вече не сме под ръководството на възпитател” (Гал. 3:24-25).

Днес ние четем в Библията – Свещеното Писание на Стария Завет и Свещеното Писание на Новия Завет, но трябва да правим разлика между самия Завет и Свещеното Писание на завета. Старият Завет е приключил, прекратил е действието си в момента, в който е сключен и влиза в сила Новият. Днес Библията съдържа и ние четем Свещеното Писание на Стария Завет, защото е боговдъхновено слово Божие, но този Завет е изпълнил мисията си – довел ни е до Христос, както се изразява по-горе св. ап. Павел, и с това е приключил.

Подробно и ясно обяснение за смисъла на двата завета се дава в 8, 9 и 10 глави на Посланието до евреите. Там ясно се казва: „Като казва “нов” завет, признава първия за вехт; а онова, що овехтява и остарява, е близо до изчезване.” (8:13). Малко по-горе апостолът казва, че Старият Завет приключва, защото има недостатък (Евр. 8:7), той не разкрива напълно Божия домостроителен план, той е само сянка (Евр. 8:5). В Посланието да колосяни казва още по-конкретно и за Завета и за съботата – че са „сянка на бъдещето, а тялото е Христос” (2:17). Образът на сянката показва, че двата завета са в неразривна връзка един с друг, Старият Завет се разкрива в Новия, а Новият е заложен в Стария.

Старият Завет се състои от заповеди от типа на “не се докосвай, не вкусвай, не пипай” (Кол. 2:21). Чрез Христа ние сме умрели за стихиите световни, в кръщението ние се погребваме с Христа – това пояснява св. апостол Павел във втора глава на Посланието до колосяни и никой по-добре от него не може да обясни смисъла на Стария Завет, неговото несъвършенство и неговата преходност.

Заповедите на Стария Завет не са изгубили сила, но в Новия завет те са развити на много по-високо духовно ниво – старозаветното „не убивай” в Новия Завет вече означава – не помисляй зло, не се гневи, не убивай вътре в сърцето си. Същото е със заповедта „Не прелюбодействай”. В Новия Завет смисълът е да не пожелаваш в сърцето си, да не поглеждаш с прелюбодеен помисъл.

Старозаветното обрязване на плътта е заменено, тоест разширено в неръкотворно обрязване на сърцето (срв. Рим. 2:29, Кол. 2:11). Този принцип на съотношение между двата завета се отнася за всичко.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Я, кой се е появил, интересно какво те води пак при нас ? :)

По темата, дали Бог е "еврейски" или не и кое е по-правилно да се каже, не знам, но знам какво Бог написа в Словото си.

Исая 51:4
Внимавайте на Мене, люде Мои, И слушайте Ме, народе Мой; Защото закон ще излезе от Мен И Аз ще поставя правосъдието Си за светлина на народите.

Еремия 46:28
Не бой се служителю Мой Якове, казва Господ, Защото Аз съм с тебе; Защото ако и да довърша Всичките народи, гдето съм те откарал, Тебе, обаче, не ща да довърша; Но ще те накажа с мярка, А не мога да те изкарам съвсем невинен.


Относно православието, първо никъде в Библията не сте споменати, второ Павел заръча да сме Христови, а не православни.

Много пророци са пророкували и техните думи са запечатани, но никой от тях не виждам да се гордее и пъчи с това си действие. Ако и да е дошло слово чрез Православието то е дошло от Бог, не от вас !
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Ема, като смирен човек не искам някой да се напъва за да ми доказва нещо.

Николай, ние всички знаем какво е писано в Писанията. За мен, а вероятно и за останалите, щеше да е по-полезно ако беше казал какво мислиш ти и как ти или твоята църква тълкувате написаното.

Достатъчно ли е Светото писание на стария завет за спасение? Само по себе си не, ако беше достатъчно нямаше да има нужда Синът да се въплъти. Иисус ни остави учение, което води до спасение и което не се съдържа в Стария завет или е само загатнато.
Можеше ли да да няма новозаветно Писание? Можеше, Църквата е карала доста време и без Нов завет, но само и единствено защото е приела от апостолите учението предадено на тях от Иисус Христос. Това, че е могло да се мине и без нарочен сборник от книги на новия завет не означава, че старозаветните Писания са били достатъчни и са съдържали Христовото учение. Затова и разумните хора не делят старозаветните от новозаветните Писания, а ги приемат безусловно.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Благодатта царува чрез правдата, за да докара вечен живот

този кратък извод идва след вникване в тези кратки заключителни пасажи на посланието към Римляните 5 глава


...гдето се умножи грехът, преумножи се благодатта;
така щото, както грехът бе царувал и докара смъртта,
така да царува благодатта чрез правдата
и да докара вечен живот чрез Исуса Христа нашия Господ.

-----------
Словото обяснява, насочва читателя и Му доказва Себе Си и истините си.