Author Topic: Няколко думи за "характера", или : "μαρτυρέω"  (Read 8472 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Относно „характера” на братята

Замислих се относно леко приеманият от вярващите термин „характер”. Даже „леко приеман” е меко казано. Когато се заговорим с някои братя и се стигне до тази тема, те обикновено контрират така : - НЕ СЪДИ ! ! ! Думата „характер” се среща в Деяния на пратените от Исус, 6 и 16гл., съответно : 3 и 2ст. към тях . Защо повдигам тази тема ? „Характер”, и „поведение” са две анатема-теми в днешното християнство. Разбирането относно тях е езическо, плитко, небогоугодно и зло. Психологизъм и философия (както и редица древногръцки учения и ереси) са в основата на почти (ако не и на всички) проповеди, които изграждат както вярата, така и образа на Бога в духа на съвременните „християни”. Оттам-насетне и образа на Бога и самата вяра, предаденост, отдаденост на Него и на Неговото слово са …изкривени и изродени. Някои от тези образи на Бога имат демоничен характер. Други са плътски, но да се върна на темата относно характера. „Характерът” всред първите братя е бил от високо значение. Те, братята от първите векове, са наблягали на реалният живот в Бога, поведението, обходата, плодовете на Духа в характера на вярващите.  Те са се познавали по дух. Основите на вярата са били поставяни от реални, истинни пратеници на Помазаника. Не от самозванци, с каквито днес е пълно, не от голословни претенденти, които дърдорят емоционално, стремейки се да приповдигнат душата на вярващите, но не желаейки и не можейки да ги укрепят и направят силни в Исус. Да Го познаят Него –лично. Да започват да придобиват ума на Помазаника. Да желаят да бъдат Негови и да гледат за горната награда, несъобразявайки се с мерзостните предложения на този временен и грешен свят, в който имаме предимно скръб и сме отделени от Бога.
  „Характер”. Спомням си веднъж един брат как застана против мен защото подложих на съмнение богоугодността на поведението и характера на любимият му лидер. Идолопоклонство, с което езичниците са свикнали, като, ставайки "християни", му дават ново име : „покорство на лидерството”.
  С този си постинг аз просто ще публикувам значенията на няколко думи, свързани с оригиналната дума за характер : „μαρτυρέω”. Ще оставя на Святият Дух и на съвестта на тези, които четат размисъла и стигането да истината. Нека Духа на Бога, Който е Сам Истинен и Верен, да говори и обясни. Нека Бог да говори.

*************************000000000000*************************

Деяния 6:3. И тъй, братя, изберете измежду вас седем души с ОДОБРЕН ХАРАКТЕР, изпълнени с Духа и с мъдрост, които да поставим на тая работа.
Деяния 16:2. Тоя ученик имаше ХАРАКТЕР,ОДОБРЕН от братята в Листра и Икония. – относно Тимотей.

„μαρτυρέω” – G3140 – свидетелски показания, свидетел съм, давам свидетелски показания, доказвам, потвърждавам верността на даден документ, свидетелствам, изразявам лично убеждение, потвърждавам данни, или факти, или предоставени пред съда доказателства, призовавам за свидетел, очевидност, служа за живо доказателство.

„μάρτυς” – G3144 – свидетел, мъченик, убивам мъченически, правя мъченик, измъчвам, преследвам
                               -   официален документ, писмен архив, официално писмо, или становище, данни, сведения, досие.


„μαρτύρομαι” G3143 -  да бъдеш приготвен за свидетел, да вземеш/приемеш свидетелство, показание, също : да подложиш на тест, на проверка.

„μαρτύριον” – G3142 – нещо, основано на свидетелски показания, представяне на улики, на доказателства, свидетелски показания, които показания са дадени спрямо Decalogue – т.е.- Десетте Божи заповеди, дадени на Моисей на планината Синай. Също значи и : да бъдеш проверен, да бъдеш изпитан, също : - свидетелски показания, свидетелствам, свидетел, очевидец.
„μαρτυρία” – даване на свидетелски показания, предоставяне на улики пред съда, официален писмен документ, архив, давам сведения.

Това са няколко производни думи от коренът : „μάρτυς” (G3144). Можем да видим много в значенията на тези думи, като не забравяме , че основната употребена в Деяния е „μαρτυρέω”.
Бог да пази Своите Си.  Амен.

27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
За тези, които не са забелязали, Бог поставя одобрения характер ПРЕДИ изпълнението с Духа. Не случайно критерият за избор на седемте беше първо по одобрен характер и после дали са изпълнени с Духа.

Днес повече се набляга на второто и то по един меко казано странен и хиндуистки начин, който няма общо с това, което четем като пример в Словото.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Наскоро в общуване стана на въпрос нещо за проповядването на благовестието на Божият Син и аз се "пренесох" :) в ума си на тези тема, сред тези размисли. Също така размислих за притчата, в която Йешуа говори за неразумният и разумният цар тук:

Quote
  28. Защото кой от вас, кога иска да съгради стълп, не седа първом да пресметне разноските си дали ще има потребното да го изкара?
  29. да не би като положи основанието а не може после да го изкара, да наченат всичките които гледат да му се подсмиват
  30. и да казват: Този человек начена да гради, и не може да изкара.
  31. Или кой цар, като отхожда на бой против другиго цар, не седа първом да размисли, възможно ли е с десет хиляди да стои на среща тогоз който иде против него с двадесет?
  32. Ако ли не, то кога е той още далеч отпраща посланници и моли се за мир.
  33. Тъй прочее всеки от вас който не се отрече от всичкия си имот не може да бъде мой ученик.
  34. Добро нещо е солта; но ако солта се развали, с що ще се поправи?
  35. Тя вече не струва нито за земята, нито за тора; вън я изхвърлят. Който има уши да слуша нека слуша.

Дълги години съм разбирал притчите за човека, тръгнал да съгражда кула (вероятно: съоръжение за напояване на земеделски площи), царят, тръгнал на сражение и отпоследващите думи на Йешуа за отричане от имота и за солта, като отделни послания. С годините Бог в милостта Си ми отвори очите и чрез страдание, своите грешки и човешки безумства, аз прогледнах към Божията мъдрост: примерите с кулата и идещата по-голяма армия са на база
Quote
не седа първом да размисли (пресметне разноските/ разходите).
  • - "не седа" - израз, с който ние разбираме, че въпросният човек Е СПРЯЛ, за да извърши нещо друго: размисля, пресмята разходи

    - Йешуа отбелязва: "И тъй, всеки от вас ако не се отрече от целият си имот, не може да бъде Мой ученик"

    - следват думите Му за солта

Всички в много неща греших, но който не греши в говоренето (писането също), Иаков казва, че е "съвършен мъж, който може да държи под контрол цялото си тяло".

През годините съм се срещал и съм имал познанства с различни вярващи - едни са били силни в едно, други - в друго. Но с годините Бог ме "спря" и "вдигна" пред лицето ми Своето огледало: святото писание, та да огледам, макар и не съвсем ясно, истинското си лице. Знаете - сутрин ставаме, пием я чай, а нещо друго, някои закусват, други - не, но всички правим едно и също нещо: влизаме да се огледаме в огледалото, да се пооправим, та да не ни се "смеят хората", както и Йешуа споменава за човека с кулата.

Човек наистина минава през различни разбирания за себе си, живота, вярата и дори - Бог. Шаул/ Павел говори, че и той е имал "детински" години във вярата си.

Вече съм убеден в едно: с годините, през страданията, човек проглежда, за да види ИСТИНАТА: както за себе си, така и за света, живота, децата си, род, приятели, Бог.

Всичко това ПРОМЕНЯ неговият характер и го прави "друг човек". И без тази промяна и тези изпитания, НИКОЙ не може да е верен на благовестието, братството и Всевишния.

Във всичките тези години човек стене в своите трудности, никой не види ни сълзите му, ни страховете, ни болките му. Но Един ги вижда. И преценя. И наистина, всичко това "съдействува за добро на онези, що Всевишния любят".

Без отричане, без страдание, без трудности и изпитни, никой не може да види КАКЪВ Е всъщност.

Затова и смисълът в гр.оригинали е свързан с мъчения, убиване, преследване,подлагане на изпит, архивиране. За да се възвеличи Божията правда, а всеки човек да онемее пред престола.

Нему: слава, почит и величие отсега и довека. Амин.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Наскоро в общуване стана на въпрос нещо за проповядването на благовестието на Божият Син и аз се "пренесох" :) в ума си на тези тема, сред тези размисли. Също така размислих за притчата, в която Йешуа говори за неразумният и разумният цар тук:

Quote
  28. Защото кой от вас, кога иска да съгради стълп, не седа първом да пресметне разноските си дали ще има потребното да го изкара?
  29. да не би като положи основанието а не може после да го изкара, да наченат всичките които гледат да му се подсмиват
  30. и да казват: Този человек начена да гради, и не може да изкара.
  31. Или кой цар, като отхожда на бой против другиго цар, не седа първом да размисли, възможно ли е с десет хиляди да стои на среща тогоз който иде против него с двадесет?
  32. Ако ли не, то кога е той още далеч отпраща посланници и моли се за мир.
  33. Тъй прочее всеки от вас който не се отрече от всичкия си имот не може да бъде мой ученик.
  34. Добро нещо е солта; но ако солта се развали, с що ще се поправи?
  35. Тя вече не струва нито за земята, нито за тора; вън я изхвърлят. Който има уши да слуша нека слуша.

Дълги години съм разбирал притчите за човека, тръгнал да съгражда кула (вероятно: съоръжение за напояване на земеделски площи), царят, тръгнал на сражение и отпоследващите думи на Йешуа за отричане от имота и за солта, като отделни послания. С годините Бог в милостта Си ми отвори очите и чрез страдание, своите грешки и човешки безумства, аз прогледнах към Божията мъдрост: примерите с кулата и идещата по-голяма армия са на база
Quote
не седа първом да размисли (пресметне разноските/ разходите).
  • - "не седа" - израз, с който ние разбираме, че въпросният човек Е СПРЯЛ, за да извърши нещо друго: размисля, пресмята разходи

    - Йешуа отбелязва: "И тъй, всеки от вас ако не се отрече от целият си имот, не може да бъде Мой ученик"

    - следват думите Му за солта

Всички в много неща греших, но който не греши в говоренето (писането също), Иаков казва, че е "съвършен мъж, който може да държи под контрол цялото си тяло".

През годините съм се срещал и съм имал познанства с различни вярващи - едни са били силни в едно, други - в друго. Но с годините Бог ме "спря" и "вдигна" пред лицето ми Своето огледало: святото писание, та да огледам, макар и не съвсем ясно, истинското си лице. Знаете - сутрин ставаме, пием я чай, а нещо друго, някои закусват, други - не, но всички правим едно и също нещо: влизаме да се огледаме в огледалото, да се пооправим, та да не ни се "смеят хората", както и Йешуа споменава за човека с кулата.

Човек наистина минава през различни разбирания за себе си, живота, вярата и дори - Бог. Шаул/ Павел говори, че и той е имал "детински" години във вярата си.

Вече съм убеден в едно: с годините, през страданията, човек проглежда, за да види ИСТИНАТА: както за себе си, така и за света, живота, децата си, род, приятели, Бог.

Всичко това ПРОМЕНЯ неговият характер и го прави "друг човек". И без тази промяна и тези изпитания, НИКОЙ не може да е верен на благовестието, братството и Всевишния.

Във всичките тези години човек стене в своите трудности, никой не види ни сълзите му, ни страховете, ни болките му. Но Един ги вижда. И преценя. И наистина, всичко това "съдействува за добро на онези, що Всевишния любят".

Без отричане, без страдание, без трудности и изпитни, никой не може да види КАКЪВ Е всъщност.

Затова и смисълът в гр.оригинали е свързан с мъчения, убиване, преследване,подлагане на изпит, архивиране. За да се възвеличи Божията правда, а всеки човек да онемее пред престола.

Нему: слава, почит и величие отсега и довека. Амин.
Така съм разбирал и аз своите преживявания през годините. Постепенно се оформи по същия начин и при мен изживяното. И изводите и истините до които достигаме с Божията помощ. Без трудности и страдание човек едва ли може да достигне до дълбочини и по-сериозно разбиране на Божията воля и живота, който ни е подарен. В младостта няма мъдрост-често ми минава такава мисъл. Често страданието идва заради избори и решения в младостта на човека. Понякога от чиста глупост.
Твърдо вярвай,че страдаме само докато се смирим-тази мисъл бях срещнал преди време.