Author Topic: Обстойна статия за ГМО  (Read 24341 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Обстойна статия за ГМО
« on: December 12, 2008, 12:17:00 PM »
Днес попаднах на обстойна информация във връзка с генно-модифицираните храни, която си струва да бъде споделена:

http://www.mindfully.org/GE/2004/Heartbreak-In-The-Heartland-Bulgarian21jun04.htm
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

bogoizbrania

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 11
- - -
« Reply #1 on: December 13, 2008, 01:59:17 AM »
- - -

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #2 on: December 13, 2008, 10:02:02 AM »
Ако имаше поне малко познания по земеделие съгласно Писанията щеше да знаеш защо в момента обливат растенията с пестициди. От тази отправна точка щеше и да разбереш как са възникнали ГМО културите.

Всички твои приказки като "За това автора, а и аз искаме да ядем само ГМО", са думи наизуст, тъй като си чел само статии на безбожни хора, които са били за и против, но не си обърнал внимание на Писанията.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #3 on: December 13, 2008, 10:41:15 AM »
Семена се култивират от хиляди години и това се нарича селекция и култивация и няма нищо общо с термина и практиката "генно-модифициране". Именно ГМО се ползва от Монсанто за да се направят организмите устойчиви на пестициди и по-точно на Round-Up (което е една от най-силните отрови за растения произвеждана пак от тях), иначе защо ще се наричат "Round-Up Ready"? При по-новите версии, пестицида се вгражда дори в самите гени на растенията, така щото те стават толкова отровни сами по себе си, че дори пеперуда да кацне на това растение тя умира. А после животни и хора консумират тия растения.

Също с ГМО семената се превръщат в частна собственост и патент, като целта е да се контролира цялата хранителна верига на планетата.

Ето защо подобни твърдения, че ГМО били да предпазят растенията от химия са не само подвеждащи и лъжливи, но са направо злодейни.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #4 on: February 22, 2018, 19:51:16 PM »
Как на практика човек може да бъде внимателен да не яде ГМО? Може ли да се окаже, че това, което си садиш, и то е ГМО? Или ГМО-то са ялови.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #5 on: February 22, 2018, 20:48:50 PM »
Ялови стават след няколко поколенияи (1-2 мисля). Почти не можеш да ги различиш иначе или аз не знам метод, с който може да стане в домашни условия. Ако има такъв (а би трябвало да има), би било чудесно.

В Моисеевия закон пише да не сееш разнородно семе, т.е. семе от различни родове. Това означава, че има начин да се разбере, за да не се сее. Най-вероятно и не само с питане, но с изследване в домашни условия.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #6 on: February 22, 2018, 23:12:07 PM »
Quote
Как на практика човек може да бъде внимателен да не яде ГМО?

Врага се е погрижил това да е доста сложно в днешната система. в супермаркета няма никаква гаранция, че продуктите не съдържат една или друга форма на ГМО. Особено комплексните продукти - като приготвени храни. При зеленчуците и плодовете е малко по-лесно. Примерно доколкото знам няма ГМО розов домат, аз ако купувам домати почти винаги взимам само розови. Също гледам да купувам български не вноски, ако и да няма гаранция че тези с надпис български са наистина такива.

Въобще супермаркета е едно минно поле, което е много опасно за хората. А месо мляко и полуфабрикати не трябва да се купуват въобще, Освен ако не са био или са някакви прости неща (като мариновани люти чушки примерно).

Но времето трябва да се използва за да произвеждаме колкото се може повече своя храна. И от супермаркета да купуваме все по-малко и накрая нищо.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Георги-земеделец

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 83
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #7 on: February 23, 2018, 09:47:37 AM »
Quote
Примерно доколкото знам няма ГМО розов домат, аз ако купувам домати почти винаги взимам само розови.

Розови хибриди са F1 Brandy Boy, F1 Pink Baby Plum и други. Има F1 Flamingo където знаем на фламингото цвета но домата е червен. Купувал съм семена по поръчка и когато в пакета са 10 семена, и по-малко, за мен е било видно че е скъпо правен сорт.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #8 on: February 23, 2018, 10:09:09 AM »
В случая говорим не за хибриди, а за ГМО. Тези които споменаваш са някакви английски наименования, които досега не бях чувал, но като гледам това са си обикновени хибриди, а не ГМО.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Георги-земеделец

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 83
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #9 on: February 23, 2018, 13:02:07 PM »
Резултатите са подобни. От плода семето е "ялово".

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #10 on: February 23, 2018, 14:49:56 PM »
Резултатите са различни, защото в единия случай (хибридите) имаш изменение на вид посредством естествени методи, а в другия случай (ГМО) имаш изменение на вида като му се добавят елементи от животински вид, което е крайно неестествено и води до какви ли не аномалии в тези, които приемат тази храна.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Георги-земеделец

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 83
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #11 on: February 23, 2018, 20:20:28 PM »
Исус дойде не да им разясни кой цвят домат е законно да се яде, а да изпълни вече дадения закон.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #12 on: February 23, 2018, 20:35:47 PM »
Хибридите се получават чрез култивиране. Човек култивира растения и породи животни откакто свят светува. Култивирането става чрез използване на Божиите инструменти като селекция, кръстоска, насърчаване на желаните характеристики, докато ГМО-то е опит да се хакне Божието творение.

Сравнението може да се направи например както между обновяването на ума (посредством Библейски методи) и промиването на мозъка (посредством манипулации, химически интервенции и всякакви други противоестествени методи за хакване на човешкото съзнание).

За времето на Христос е безпредметно да се говори за ГМО и за храната, защото единствената налична храна е била биологична и нормална.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #13 on: February 23, 2018, 21:27:55 PM »
Другото нещо което трябва да се знае е, че ГМО култури се правят за такива неща които се садят масово и които се пoлзват за суровина за много различни неща. За това най-много ГМО има при царевеицата, соята и памука, какво ли не се прави от тях. Те нямат изгода да правят ГМО семена за примерно фасул, пащърнак, бамя и подобни неща които купуваш от сортови семена по 10 зърна.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Обстойна статия за ГМО
« Reply #14 on: March 08, 2018, 09:06:11 AM »
"най-много ГМО има при царевицата, соята и памука, какво ли не се прави от тях. Те нямат изгода да правят ГМО семена за примерно фасул, пащърнак, бамя"

Да, може би ще е от полза да напишем (доколкото знаем) списък с храните, които е много вероятно да са ГМО, и такива, за които е малко вероятно. Хубаво е да ползваме за ориентир дори и малкото информация, която имаме.