Author Topic: Тема "табу" в църквата  (Read 54987 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #30 on: December 07, 2008, 20:27:52 PM »
здравей, тихомире,
1. относно коментара ти по първа точка не виждам спор помежду ни. разбира се, че прелюбодейството е грях.
2. относно точка 2, ако имаш предвид твърдението си, че никъде в писанията няма пример за божий човек да е мастурбирал, то аз ще ти кажа, че в писанията няма пример и за не-божий човек, който да е мастурбирал. това, че нещо го няма в писанията, само по себе си не е достатъчно доказателство, че е забранено от писанията. и по този въпрос вече говорихме с теб в друга тема. затова се учудвам, че отново повдигаш „доказателството“, че щом като нещо го нямало в писанията, то това нещо било забранено.
3. ти твърдиш, че е важно "кое в сърцето му го подтиква към това". аз пък ще ти кажа, че желанието на нормалния и здрав мъж да излее от себе си натрупаното семе не е резултат толкова на някакво подтикване от  „сърцето“. то има преди всичко корена си във физиологията на мъжа.
4. твърденията ти за това, че писанията говорят за греха като нещо, което изисква смърт, макар и верни, не отразяват и факта, че писанията говорят, че ние, включително и вярващите, в много неща волно или неволно съгрешаваме и че има пътища за опрощение за нас. изходът от всеки вид грях не е само смърт, освен ако извършеният грях не е „грях за смърт“. предполагаш знаеш, че според апостол йоан има грях за смърт и грях, който не е за смърт. и той ни съветва да се молим за онези наши братя, които не са извършили грях за смърт.
5. питаш ме „Къде в Писанието позволява това, след като ти казваш, че не го забранява (при все, че не е написано изрично). Не е автоматично вярно обратното.“
а аз отново ще те попитам: къде писанието позволява участието в интернет форум? и след като няма стих, който позволява такова участие, означава ли че го забранява? и ако го забранява, означава ли, че който наруши тази забрана, е обречен на огнената геена?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #31 on: December 07, 2008, 20:52:02 PM »
Въпросът за "интернет форума" е нещо, което е позволено, защото сме виждали, че хората са си комуникирали с писма и това не е проблем, тъй като и по-голямата част от "новия завет" е под формата на писма.

Отново ще повдигна въпроса, който зададох в предния постинг - какво стои зад самозадоволяването и защо един "нормален и здрав мъж" би решил "излее от себе си натрупаното семе"?

Стана ясно, че има много нормални и здрави мъже, които нямат жени, но пак не решават да "излеят от себе си натрупаното семе" и то без да се "напрягат". Ако е физиологично и естествено, тогава защо Бог е направил тялото на мъжа в определен момент да излива семето само и защо трябва този момент да бъде променян след като няма жена, с която да се извърши съвъкуплението?

Какво поражда това желание у мнозина, след като у друга голяма част това го няма и пак са "здрави мъже"?

Защо Писанията не говорят за медицинското понятие "физиологична необходимост от самозадоволяване", а по-скоро за желание на мъжа да бъде с жена (което желание при някои, на които е дадено го няма, а други самоволно са решили да нямат).

Ако имаше такова "разрешение на въпроса" с "физическата необходимост" на мъжа (т.е. да се самозадоволяват), защо тогава Павел не каза на коринтяните "самозадоволявайте се", а "женете се", след като там имаше също проблем с това, че имаше "физическа необходимост"?

1 Коринтяни
А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз. Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват.

Думата "разжегват" буквално може да се преведе като "да им гори".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #32 on: December 07, 2008, 21:15:23 PM »
ти твърдиш, че е важно "кое в сърцето му го подтиква към това". аз пък ще ти кажа, че желанието на нормалния и здрав мъж да излее от себе си натрупаното семе не е резултат толкова на някакво подтикване от  „сърцето“. то има преди всичко корена си във физиологията на мъжа.

Това твоето е много опасно твърдение, ученик. От една страна е "желание", а от друга е въпрос на физиология. Та не участва ли волята на мъжа в неговите желания--или може би плътта му има власт над него? Колко "научни" доказателства биват бълвани в днешно време само и само да оправдаят нечии пожелания и грехове.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #33 on: December 07, 2008, 23:51:17 PM »
здравей, тихомире,

относно интернет форума аз те попитах не дали можеш да намериш в библията косвено оправдание за участието в интернет форум, а дали има директно позволение в библията за участие в интернет форум. и верният отговор е, че в библията не се среща директно позволение за участие в интернет форум. даже самата дума „интернет-форум“я няма там.

а онова, което ти посочваш относно размяната на писма, е само косвено извеждане от библията на оправдание за участието в интернет форум. и както ти можеш косвено да изведеш от писането на писма върху папирус и кожи косвено позволение за участие в интернет форум, така и аз мога да изведа от писанията косвено доказателство, че най-малкото определен вид мастурбиране не води мастурбиращия до огнената геена, което беше основният въпрос на дисайпъл.

въпросът ти „какво стои зад самозадоволяването и защо един "нормален и здрав мъж" би решил "да излее от себе си натрупаното семе?" меко казано ме учудва. учудва ме по простата причина, че след като ти самия си мъж, би трябвало много добре да знаеш какво стои „зад“ това, ако приемем, че нещо стои зад или под или над него? защото ако ще си задаваме въпроси от рода на това какво стои „зад“ това или онова, тогава ще те попитам какво точно стои „зад“ твоя въпрос?

Quote
„Ако е физиологично и естествено, тогава защо Бог е направил тялото на мъжа в определен момент да излива семето само и защо трябва този момент да бъде променян след като няма жена, с която да се извърши съвъкуплението?“


чрез горния си въпрос ти на практика твърдиш, че тъй като бог е направил тялото на мъжа да може в определен момент да излива семето само, независимо дали мъжът иска това или не, то следователно (по твоите разсъждения) този момент не трябвало да бъде променян след като няма жена, с която да се извърши съвокуплението.

преди всичко, горното не е библейски аргумент, а е типичен пример за извънбилейско философстване, което не се базира на писанията. по същата логика аз бих могъл например да ти заявя, че след като бог е направил така, че ако прекалено дълго не уринираш от тебе да излезе урина даже ако се въздържаш и си по панталон, т.е. ще се напикаеш, то следователно, ти трябва да чакаш този момент на това естествено напикаване и в никакъв случай да не ходиш предварително да уринираш. и ако все пак отидеш и леко се насилиш да уринираш преди да е настъпил този момент на естествено напикаване, ти вършиш тежък грях и си за огнената геена -- по простата причина, че бог е предвидил механизъм на напикаване, а ти вместо да чакаш този естествен механизъм да се задейства, съгрешаваш като отиваш до тоалетната още преди това.

Quote
Какво поражда това желание у мнозина, след като у друга голяма част това го няма и пак са "здрави мъже"?

е, хайде кажи ми ти какво поражда това желание?

Quote
Защо Писанията не говорят за медицинското понятие "физиологична необходимост от самозадоволяване", а по-скоро за желание на мъжа да бъде с жена (което желание при някои, на които е дадено го няма, а други самоволно са решили да нямат).

писанията не само че не говорят за „физиологична необходимост от самозадоволяване“, но те въобще не използват фразата „физиологична необходимост“ даже--аз поне не съм срещал тази фраза в писанията. но аз те питам: по какъв начин фактът, че в писанията не се среща фразата „физиологична необходимост от самозадоволяване“, доказва, че който мастурбира е осъден на огнената геена?

Quote
Ако имаше такова "разрешение на въпроса" с "физическата необходимост" на мъжа (т.е. да се самозадоволяват), защо тогава Павел не каза на коринтяните "самозадоволявайте се", а "женете се", след като там имаше също проблем с това, че имаше "физическа необходимост"?

за твое сведение, мъжете без жена, които мастурбират, а това е огромното мнозинство мъже без жена, включително и мнозинството от вярващите, не го правят защото това „разрешение на въпроса“ е нещо, което напълно ги удовлетворява, а като временно решение докато си намерят подходяща жена.

а че павел казва „женете се“, а не пише да казва „самозадоволявайте се“, е самата истина и ти можеш да бъдеш сигурен, че повечето от мастурбиращите мъже и без съвета на павел предпочитат да имат жена, която да харесват, а не да мастурбират. мастурбиращите мъже обикновено не мастурбират защото не желаят да имаг жена, а именно защото в момента нямат жена. и за тях мастурбирането не е идеалното решение.

Quote
1 Коринтяни
А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз. Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват.

Думата "разжегват" буквално може да се преведе като "да им гори".

първо, благодаря, че ме осведоми какво значи „да се разжегват“.
след това, павел казва: „ако не могат да се въздържат, нека се женят“. добре, но аз питам: ако нито могат да се въздържат, нито (да речем, временно) могат да се оженят, тогава какво?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #34 on: December 07, 2008, 23:56:33 PM »
ти твърдиш, че е важно "кое в сърцето му го подтиква към това". аз пък ще ти кажа, че желанието на нормалния и здрав мъж да излее от себе си натрупаното семе не е резултат толкова на някакво подтикване от  „сърцето“. то има преди всичко корена си във физиологията на мъжа.

Това твоето е много опасно твърдение, ученик. От една страна е "желание", а от друга е въпрос на физиология. Та не участва ли волята на мъжа в неговите желания--или може би плътта му има власт над него? Колко "научни" доказателства биват бълвани в днешно време само и само да оправдаят нечии пожелания и грехове.

приятелю, според писанията мастурбирането, освен ако не е придружавано от фантазиране на греховете, конкретно посочени в левит 18 (прочети левит 18), не е грях, а е само временна нечистота. то не води до огнената геена, защото в библията няма такова учение.

а ако ти не искаш да мастурбираш и можеш да владееш себе си, аз не ти казвам "мастурбирай"! даже твърдя, че това (при равни други уславия) води до по-голямо ниво на святост.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #35 on: December 08, 2008, 11:25:30 AM »
относно интернет форума аз те попитах не дали можеш да намериш в библията косвено оправдание за участието в интернет форум, а дали има директно позволение в библията за участие в интернет форум. и верният отговор е, че в библията не се среща директно позволение за участие в интернет форум. даже самата дума „интернет-форум“я няма там.
Въпросът не е "има или няма" а "праведно или нечестиво". В Словото също не пише да се возиш на велосипед, но това не върши нечестие спрямо Бога и спрямо човека. Всичко в Писанията се базира на тези двете.

Въпросът за самозадоволяването не е "има" или "няма", а дали е "правда" или "нечестие".

Един от начините Бог да покаже дали нещо е правда или нечестие е да го каже изрично в Писанията под формата на заповед или да одобри/осъди дадено дело.

Наркотиците не са нещо, което е описано в Писанията като "зло", но всеки проповедник, който взема наркотици би се ползвал с голямо неуважение от външните, тъй като дори и нечестив човек знае, че това е зло. Наркотиците са нещо, което разрушават тялото, което Бог е направил и е заповядал на човека да се грижи за него. Това е също косвено обяснение защо наркотиците са зло. Не само това, но и те замъгляват съзнанието, което пречи на човека да разсъждава трезвено.

Quote
въпросът ти „какво стои зад самозадоволяването и защо един "нормален и здрав мъж" би решил "да излее от себе си натрупаното семе?" меко казано ме учудва. учудва ме по простата причина, че след като ти самия си мъж, би трябвало много добре да знаеш какво стои „зад“ това, ако приемем, че нещо стои зад или под или над него? защото ако ще си задаваме въпроси от рода на това какво стои „зад“ това или онова, тогава ще те попитам какво точно стои „зад“ твоя въпрос?

В момента говориш като човек, който смята, че всички мъже имат този проблем. Не случайно аз писах, че познавам хора, които нямат този проблем и са нямали този проблем, докато не са били женени.

Аз като мъж съм нямал такъв проблем години наред (дори когато не съм познавал Бога). Дойде момент, когато хора от църквите, които говореха като теб, ме подведоха и за кратко време се измъчвах дали това е угодно на Бога и дали с всяко нещо, което правя да принасям Слава на Бога. Не след дълго проблемът изчезна и след това отново за мен нямаше нито стремежа към това, нито напъване да не се самозадоволявам, защото просто беше чуждо на новия човек. Новият човек се гнусеше от това.

Не случайно имаме заповед за умъртвяване на телесните части, които действат у нас.

Quote
чрез горния си въпрос ти на практика твърдиш, че тъй като бог е направил тялото на мъжа да може в определен момент да излива семето само, независимо дали мъжът иска това или не, то следователно (по твоите разсъждения) този момент не трябвало да бъде променян след като няма жена, с която да се извърши съвокуплението.

Точно така.

Искам да посоча един пасаж и малко да разсъждавам върху значенията на някои думи:

Марко 7
21 Защото от вътре от сърцето на человеците излезват злите помисли, прелюбодеяния, блудства, убийства, 22 кражби, лихоимства, лукавства, коварство, похотливост, поглед лукав, хулене, гордост, безумство.


Интересно е, че са употребени думите "прелюбодеяния", "блудства", "похотливост" като съвсем различни неща. Интересна е думата "похотливост". В дискусиите дотук ми се струва, че "самозадоволяването, съпроводено с фантазии е блудство". Не знам дали това е най-коректната дефиниция, но е по-интересно, че е спомената тук думата "похотливост".

Какво означава "похотливост" след като явно не е същото като блудство и прелюбодейство.

Думата в "гръцкия" е ασελγεια (aselgia), която се превежда като:
- lasciviousness (похотливост, сладострастие)
- wantonness (необузданост, разпуснатост, развратност, невъздържаност)
- filthy (нечист, мръсен, циничен)

Реших да потърся къде другаде се използва тази дума (ще посоча пасажите паралелно на български и английски):

Римляни 13:13 Както в ден да ходим благопристойно; не по кощунства и пиянства, не по курварство и похотливост, не по крамоли и зависти;
Rom 13:13 Let us walk honestly, as in the day; not in rioting and drunkenness, not in chambering and wantonness, not in strife and envying.

2 Коринтяни 12:21 да не би кога дойда пак че ме смири Бог мой при вас, и оплача мнозина които са от напред съгрешили, и не са се покаяли зарад нечистотата, блудството и похотливостта които са сторили.
2Cor 12:21 And lest, when I come again, my God will humble me among you, and that I shall bewail many which have sinned already, and have not repented of the uncleanness and fornication and lasciviousness which they have committed.

Галатяни 5:19 И делата на плътта са явни: те са прелюбодеяние, блуд, нечистота, похотливост, 20 идолослужение, чародейство, вражди, разпри, ревнования, ярости, крамоли, раздори, ереси, 21 зависти, убийства, пиянства, кощунства, и подобните на тех; за които ви предказвам, както и предрекох, че които правят таквиз работи нема да наследят царството Божие
Gal 5:19 Now the works of the flesh are manifest, which are these; Adultery, fornication, uncleanness, lasciviousness, Gal 5:20 Idolatry, witchcraft, hatred, variance, emulations, wrath, strife, seditions, heresies, Gal 5:21 Envyings, murders, drunkenness, revellings, and such like: of the which I tell you before, as I have also told you in time past, that they which do such things shall not inherit the kingdom of God.

1 Петрово 4:3 Защото е доста нам преминалото време на живота дето сме правили волята на езичниците, и сме живели в нечистоти, в похоти, във винопийства, в кощунства, в опивания, и в омразните идолослужения. 4 За това се и чудят че ви не тичате с тех в истото разливане на блуда, и ви хулят; 5 които ще дадат ответ на оногова който е готов да сади живите и мъртвите.
1Pet 4:3 For the time past of our life may suffice us to have wrought the will of the Gentiles, when we walked in lasciviousness, lusts, excess of wine, revellings, banquetings, and abominable idolatries: 1Pet 4:4 Wherein they think it strange that ye run not with them to the same excess of riot, speaking evil of you:  1Pet 4:5 Who shall give account to him that is ready to judge the quick and the dead.

2 Петрово 2:7 и освободи праведнаго Лота, комуто бе досадило нечистото поведение на нечестивите
2Pet 2:7 And delivered just Lot, vexed with the filthy conversation of the wicked

2 Петрово 2:18 Защото като говорят с надуто празднословие прелъгват с плътските похоти, с невъздържанията, тези които са наистина избегнали от живеещите в заблуждение
2Pet 2:18 For when they speak great swelling words of vanity, they allure through the lusts of the flesh, through much wantonness, those that were clean escaped from them who live in error.

Юда 1:4 Защото се примъкнаха некои человеци, които отдавна са предназначени на това осъждение, нечестиви които преобръщат благодатта на Бога нашего във невъздържаност, и отричат се от самаго Владика Бога и Господа нашего Исуса Христа
Jude 1:4 For there are certain men crept in unawares, who were before of old ordained to this condemnation, ungodly men, turning the grace of our God into lasciviousness, and denying the only Lord God, and our Lord Jesus Christ.

Интересното във всички тези пасажи е това, че думи като "невъздържане", "похотливост", "блудство", "прелюбодейство", "курварство" са използвани в един и същ пасаж като изброяване на различни неща, които Бог мрази.

Какво, обаче, е значението на тези думи, тъй като в повечето случаи те се ползват като синоними? Явно всяка означава нещо различно.

Разрових се повече за думата, която ми направи най-много впечатление, а именно - ασελγεια (lasciviousness - похотливост, невъздържане) и с какво е свързана тя.

Първо думата невъздържане. Веднага в ума ми дойде стиха, който казва:
1 Коринтяни 7:5 Не оставайте лишени един от друг, освен ако е нещо по съгласие за време за да се упражнявате в пост и молитва; и пак се схождайте наедно, да ви не изкушава Сатана поради вашето невъздържане

Оказа се, че думата "невъздържане", употребена в контекста на "невъздържане от съвъкупление със съпруг(а)" е различна от думата "невъздържане", която изследваме в момента, а именно в пасажа от 1 Коринтяни 7:5 е използвана думата ακρασιαν (akrasia), която буквално се превежда като "безсилие".

В тълковните речници думата lasciviousness (от английски) се обяснява като:
- отдаден на или изразяващ похот
- склонен към похотливост
- вълнуващи сексуални желания
- стимулиращ сексуално желание
- нарастващо сексуално желание

Думата "похотлив" идва от думата "похот", която от тълковния речник има значение на:
- силно сексуално желание, влечение
- сластолюбие
- сладострастие

Самият термин "само-задоволяване" означава "да задоволиш сам". Интересното е, че вместо силното сексуално желание, влечение, сладострастие без да има наличие на съпруг(а) да бъде или умъртвено или хората да се женят (както Павел посочва), то бива само-задоволявано.

По този повод искам и да коментирам последния коментар на ученик
Quote
Quote
1 Коринтяни
А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз. Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват.

Думата "разжегват" буквално може да се преведе като "да им гори".

първо, благодаря, че ме осведоми какво значи „да се разжегват“.
след това, павел казва: „ако не могат да се въздържат, нека се женят“. добре, но аз питам: ако нито могат да се въздържат, нито (да речем, временно) могат да се оженят, тогава какво?

Няма друга алтернатива.

Този коментар ми напомня малко на хората, които съзнателно разбирайки, че заемът не е нещо, което е угодно на Бога пак тръгват да теглят, защото казват "То е лошо, според Словото, но какво да направя като искам, а ГОСПОД не ми е дал възможност". Така решават да се поробят съзнателно, казвайки "ще го изплатя след 20 години", а не знаят какво ще им роди утрешния ден.

Има хора, които имат непреодолимо желание да убиват. Изходът според Писанията е да не убиват. Какво правим ако "много им се иска да убиват"?

Има хора, които са гладни и които крадат от глад. Изходът според Писанията е да не крадат, а да вършат правда. Какво правим, ако умрат от глад (знаейки, че дори и този, който краде, за да се насити е също виновен като крадец)?

Господ не може никой да го притисне с желанията на сърцето си и да обвини Бога като виновен, че "не може да се сдържи" да вземе кредит, за да наисти желанието си за материални неща; или не може да се сдържи да се самозадоволява, за да наисити желанието си за секс; или не може да се сдържи да краде, за да се насити корема си.

Проблемът не е в Бога.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #36 on: December 08, 2008, 11:54:13 AM »
здравей, тихомире,

от горенаписаното от теб, единственият твой сериозен поне на пръв поглед аргумент по настоящата тема, на който има смисъл да ти отговоря, е по отношение на думата "аселгея", която в превода на български, който си ползвал, е преведена като "похотливост", а на български знаем, че думата "похотливост" исторически се свързва със сексуална похотливост, а думата "похот" се разбира като силно сексуално желание, което е неправедно.

добре си направил и че си проверил и извадил всички стихове, където тази дума се среща на гръцки в новия завет.

само че за твое най-голямо разочарование, ти не си направил достатъчно изследване на произхода и истинското значение на тази гръцка дума и затова не знаеш какво тя реално означава, а си се предоверил на този подвеждащо едностранчив превод.

в корена на тази дума на гръцки няма и помен от думата "похот". редица изследователи твърдят, че думата "аселгея" произлиза от името на един град в древна писидия на име "селеге", чието име е било нарицателно за строги нрави, с каквито този езически град е бил известен. от там с частицата за отрицание "а" пред "селеге" и наставката за съществително "-йа" се получава думата "а-селгея", т.е. такова поведение, което е обратното на нравите на града селеге. тази дума не се отнася пряко до вътрешните сексуални желания или страсти или "похоти" на човека, а до външно поведение, което е противоположно на добрите нрави. по тази причина много по-добър превод на думата е "безнравственост" или "неетичност" защото тя се отнася за всеки вид безнравствено поведение, а не конкретно и само до сексуалността, а още по-малко конкретно до вътрешните "похоти".

в случая ти просто си поредната жертва на класически подвеждащи протестантски (и не само протестантски) преводи, които ползваш.

и накрая, отново ти казвам, че аз не те карам да мастурбираш. ако бог ти е дал дар това да не е сериозен проблем за теб и си убеден, че това нещо, ако го правиш, те води до огнената геена или най-малкото, че прекалено много те осквернява -- добре, недей го прави. но не се опитвай да налагаш хомоти на хората от своята лична камбанария, каквито хомоти писанието не им налага.

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #37 on: December 08, 2008, 16:27:28 PM »
Да кажа няколко думи и аз - попълвах преди време един тест в някакъв еротичен вестник. Та отговорих на въпросите, сумирах точките и чета извода за толкова точки: "Не се е родила жена на този свят, която да ви откаже от самозадоволяването." :)
Това е много лошо за душата ми, според вас, ако казвам това, което си мислите. Какво казвам, вие преценете.
Не твърдя, че мастурбирането като процес не е грях, нито че е. В мен е насаден страха, че мастурбирането води до физическо ослепяване. Чел съм материали по въпроса. В средновековието дори са продавали заключващи механизми за момчета и момичета. Но никакви заплахи и забрани не са в състояние да откажат излезлите от детската възраст - от 12 до гроб. Може би затова проституцията е с ранг на световна религия. Въобще разврата, нравствената поквара. А развратът има преди всичко духовно измерение, тъй като в него участва най-вече сърцето на човека, неговия вътрешен свят, отвъд плътта.
Както отбелязаха някои от вас, това че Писанията не са обърнали "подобаващо внимание", съвсем не означава, че проблемът не съществува. Напротив, подтисканите въпроси върху проблемите на сексуалността, доведоха до "раждането" на нова "звезда" върху "научния" небосклон - "светилото" Фройд.

Може би ще ви се стори парадоксално, но причината да няма цяла книга по този важен :) въпрос в Писанията, е целенасочена.
Ако сте чели внимателно, в Писанията се говори за родени по плът /и дух/ и за родени по /плът и/ Дух. Най-ясно това се вижда в Битие 5:1-32.
Забележете, до момента Адам и Ева имат трима сина /за дъщери не пише/ - Каин, Авел и Сит.
Но в списъкът на Адамовото потомство е даден само Сит /убитият /от Каин!/ Авел и убиецът /на брата си!/ Каин са "отрязани", няма и дума за тях в Адамовото потомство/.
Причината да ги няма в този СПИСЪК е тази, че те не са "подобие" на Адама, който е "Божие подобие" по ДУХ. Но за Сит пише: "...и роди син по свое подобие, по свой образ, и наименува го Сит." В следващия стих се казва, че Адам "роди синове и дъщери", но най-точно "подобие" на  Адам, е Сит, това е очевидно от контекста. Както при копирна машина.
За 930 години бая копане е било, за да отглежда тия "синове и дъщери". Сигурно е достигнал до прозрението, че децата уморяват рано или късно своите родители.
"...и умря." "Адам умря". Така достигаме до вечните философски въпроси: КАКВО Е ЖИВОТЪТ? и КАКВО Е СМЪРТТА?
По какъв начин е "умрял" Адам? Струва ми се и по двата - първо духом е залинял, което е довело и до физическата му смърт.
Да, твърдя, че Адам е бил задушен в "любовната прегръдка" на жена си, Ева. Тази "интимност" има най-вече духовно измерение.
/Трябва да кажа, че в жената на Адам - Ева, за мен прозира не това, което ще се роди в главата на някоя войнстваща феминистка. Тук говоря като "философ", не като "мъж"./
Интересно е, че никъде не пише, че "Ева умря". По подразбиране тя е умряла, ако Писанията се "четат", както вие ги "четете". 
В следващата глава /Битие 6 : 1-22/, "божиите синове" //от/ Адамовото потомство/ си вземат за жени "човешките дъщери" /а не божиите дъщери! от Адамовото потомство/ . Т. е. човешките дъщери са от Неадамовото потомство, което скрито сочи Каин /и майка му Ева/. Авел също е в сметката, защото чисто физическата смърт води ли до духовна такава? Защото и самият Авел е бил в общение с Адама "приживе".
Е, засега толкова. Сигурен съм, че за някои от вас това са пълни глупости. Дори ще кажат - как търпим този всред нас. Дайте да го изгоним!
Но да ви питам, докато съм още тук, защо Господ рече: "Ще изтребя от лицето на земята човека, когото създадох, - човеци, зверове, влечуги и въздушни птици, - понеже се разкаях, че ги създадох."? Какво толкова може да ядоса Господ?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #38 on: December 08, 2008, 17:04:17 PM »
симоне,

по-голямата част от твоя пост е извън конкретната тема, която обсъждаме тук. това дали пише например, че ева е умряла или не и кога точно е умряла какво общо има с темата за мастурбирането и евентуалните последици от него?

но ако наистина е вярно, че все още не се е родила жена, която да може да те откаже от самозадоволяването, тогава наистина проблемите при тебе са много тежки и това донякъде обяснява голямата ти любов към така наречените от тебе "святи икони", към поклонение на които ни подтикваше в друга тема.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #39 on: December 09, 2008, 09:39:12 AM »
Само да отбележа, че е възможно човек да мастурбира без да фантазира, дори е възможно да гледа порнография без да пожелава. Но също така е вярно, че едното води към другото и нещата се задълбочават. Сигурно има и изключения (за които говори ученик), но те са по-скоро за потвърждение на правилото.

Бог позволява на определени грехове да дойдат свободно в живота ни и да тъпчат в умовете ни, в сърцата ни и в телата ни с цел да ни покаже, че преди това да се случи ние вече сме се отклонили то Завета Му, че сме се закоравили за Духа Му!


И аз виждам по същия начин нещата. Бог може също така да използва тази слабост и по други начини. Например като временно средство за смиряване, или като средство за учене на самоконтрол.

Важното е отношението. Човек не трябва да спира да се бори и да се успокоява в слабостта си. Започнеш ли да го наричаш с други имена, започнеш ли да го смяташ за нещо нормално, започнеш ли да се чувстваш комфортно правейки го, работата отиде. Борбата може да отнеме години, но важен е крайния резултат.

Ученик подхваща една тема, която няма край. Ако тръгнем така за всяко нещо, което не го пише изрично в Словото, можем да си говорим до второто пришествие и плод никакъв да не видим. За това аз не смятам да споря или да вадя аргументи по темата. Само ще обърна внимание, че правейки това фокуса се измества от Бог към човека, към човешките желания и страсти. Не ни трябва точен стих за да видим това. Само си представете за момент как Исус или някой апостол върши тези дейности и ще разберете много добре, какво трябва или не трябва да правите в конкретния случай, а и по принцип.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #40 on: December 09, 2008, 11:32:32 AM »
Само да отбележа, че е възможно човек да мастурбира без да фантазира, дори е възможно да гледа порнография без да пожелава. ........

.......... Само си представете за момент как Исус или някой апостол върши тези дейности и ще разберете много добре, какво трябва или не трябва да правите в конкретния случай, а и по принцип.

здравей, джони_фкс,

за всеки случай ще напомня още веднъж на теб и на останалите, които четат, че въпросът на дисайпъл не беше дали мастурбирането е нещо чисто и праведно, а дали е тежък грях, чието извършване само по себе си обрича съответния вярващ човек на огнената геена. също така ще напомня, че аз самият твърдя, че то е нечистота, защото самото писание го счита за нечистота.

освен това, необходимо е да уточня, че аз не твърдя, че само мастурбирането без фантазии не е грях (а е само временна нечистота). аз твърдя също така, че и мастурбиране със фантазии, като изключим фантазирането на греховете от левит 18, също не е грях, а само временна нечистота, която може да отнеме част от духовната ни сила за известно време (особено ако твърде често се прави), но че тази нечистота сама по себе си не ни обрича по никакъв начин на огнената геена--поне не съм видял такова учение в библията.

що се отнася, до твоето предложение да си представим как господарят йешуа или някой от апостолите мастурбират и по този извън-библейски начин (чрез представяне във въображението) да разберем, че мастурбирането е тежък грях, то аз ще ти напомня, че апостолите са били женени (като изключим павел, и то по време на мисиите му само е сигурно че е бил без жена) и като такива са имали сношение с жените си. и предполагам знаеш, че за определени хора, закърмени с традиционен православно-католически страх да говорят и мислят за секса по принцип (даже и да не считат себе си за православни или католици), дори представата как даден апостол има сношение с жена си, би била недопустима -- нищо, че имаме "песен на песните" в библията например. и на такива хора това по твоята логика би трябвало да докаже, че по принцип сношението е тежък смъртен грях. ще ти напомня и това, че апостолите, и даже сам господарят йешуа, са били хора в плът и кръв и са ходели до тоалетната. и ако си представим как са го правили, това също няма да ни е приятна представа. но истината е истина, независимо дали ни харесва да си я представяме или не ни харесва. истинското благовестие не е някакво розово сантиментално идеализирано и захаросано нещо за деца, които вярват в дядо мраз, както мнозина обичат да го представят.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #41 on: December 09, 2008, 12:09:16 PM »
Quote
освен това, необходимо е да уточня, че аз не твърдя, че само мастурбирането без фантазии не е грях (а е само временна нечистота). аз твърдя също така, че и мастурбиране със фантазии, като изключим фантазирането на греховете от левит 18, също не е грях, а само временна нечистота, която може да отнеме част от духовната ни сила за известно време (особено ако твърде често се прави), но че тази нечистота сама по себе си не ни обрича по никакъв начин на огнената геена--поне не съм видял такова учение в библията.

В Словото нямаме такова позволение, но имаме или въздържане или женене.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #42 on: December 09, 2008, 12:11:35 PM »

В Словото нямаме такова позволение, но имаме или въздържане или женене.


в словото нямаме нито такова позволение, нито такава забрана. и аз се чудя защо трябва да предъвкваме едно и също нещо след като вече говорихме по този въпрос.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #43 on: December 09, 2008, 12:32:19 PM »
Ако е казано или въздържане или женитба, тогава всичко останало бива изключено като "задоволяване на физическа необходимост". Затова и Бог е направил естественото отделяне на мъжкото семе.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Тема "табу" в църквата
« Reply #44 on: December 09, 2008, 13:03:18 PM »
Ако е казано или въздържане или женитба, тогава всичко останало бива изключено като "задоволяване на физическа необходимост". Затова и Бог е направил естественото отделяне на мъжкото семе.

би ли ми посочил къде точно е написано "или въздържане, или женитба"?
аз например чета "ако не могат да се въздържат, нека се женят", а не "или, или", като с тези свои думи сам апостолът заявява, че има вярващи, които не могат да се въздържат.

също така, не допускаш ли, че може да има някакъв по-голям или по-малък период от време преди да успее да си намери подходяща жена онзи вярващ, който според апостола не може да се въздържа? винаги ли е възможно според тебе веднага да се ожени онзи вярващ, който според апостола (но не и според тебе) не може да се въздържа? онзи, който не може да се въздържа, какво да прави до момента в който най-после има подходящата брачна партньорка? ти казваш "да се въздържа", но апостолът за разлика от тебе казва, че същият не може да се въздържа. аз на апостола и на реалните факти от живота ли да вярвам или на твоите фантазии от твоята лична камбанария?