Author Topic: Почитането на Светите Икони и Кръста  (Read 53103 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Според правилата трябва да започна нова тема, въпреки че вече се е завързала интересна дискусия тук
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=192.0

Според Източното чърковно предание, първата икона, ако може да се нарече така, е "Образ неръкотворен", създадена по свръхестествен начин. За разлика от всички останали художествени изображения, Едеският убрус е отпечатък на Главата на Iисус Христос. А Глава на Iисус Христос е Неговият Отец, за тия които не знаят.
Но ако искате да познаете Христа и Отца Му, прозрете Писанията.
Ще добавя, че друг "Образ неръкотворен" на Христа в цял ръст е върху т. нар. Торинска плащаница. Въпреки че има сериозни аргументи против това твърдение, базирани на древните юдейски погребални традиции.

Ако ми позволите да кажа няколко думи за почитането на Светите Икони - осветени от Образа, Който изобразяват.
Почитанието /Хвалата/ не е към самото изображение, а към Образа, Който е изобразен.
Иконите, изобразяващи Христос и Неговите ученици /доколкото са такива/, през разните векове, сочат отдание Слава Богу. Така мисля.
Те стават идоли, когато се превръщат в инструмент за "развързване" на кесиите, продават се за пари на недостойни хора, които ги окачат на непристойни места, изхвърлят ги в боклука и така ясно показват, на чий господар служат.
Между другото, демоните се страхуват от Светите Икони в частност, не защото се страхуват от една дървена дъска, която може да ги хлопне по главата /техния баща/. Те треперят панически, защото /Евангелието на/ Христос така яко тресна главата на горните, че се роди фразата, станала нарицателно за сполетялата ги катастрофа: "Потънали са му гямиите, както когато дяволът чете Евангелието."
Използването на стенописи и икони в Източната традиция има и друга цел - да въздейства по-силно върху телесните възприятия. Интересно е, че над 90 % от информацията за заобикалящия ни земен свят - творението Божие /на първично ниво/, венецът на творението възприема зрително. За съжаление не са така разпространени у нас стъклописите.

По отношение на почитането на Кръста Господен - това не е почитане на предмета, имащ формата на кръст, но почитане на Подвига на Спасителя, възлязъл на Голгота. Да изпълни Волята на Своя Отец, Който е на Небеса.

zearendil

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #1 on: November 24, 2008, 14:29:54 PM »
Между другото, демоните се страхуват от Светите Икони в частност, не защото се страхуват от една дървена дъска, която може да ги хлопне по главата /техния баща/. Те треперят панически, защото /Евангелието на/ Христос така яко тресна главата на горните, че се роди фразата, станала нарицателно за сполетялата ги катастрофа: "Потънали са му гямиите, както когато дяволът чете Евангелието."

Значи, добре, обаче, това къде го пише? Аз не се сещам дявола някъде нещо да му пречи да цитира евангелието, даже напротив.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #2 on: November 24, 2008, 14:36:51 PM »
Това го пише в човешките предания, които много хора четат, но презират Словото, дадено от Божия Дух.

Когато Самият Бог се яви на планината Синай не се яви с образ и с това показа на Израел, че не трябва да си правят образ (дори и на него).

Още повече никъде Бог не е заповядвал да се почита кръста, защото Бог няма да даде славата си на някакво дърво. Това "почитане на кръста" е богохулство, което има вид на благочестие, но е лицемерие, което има за цел да се покаже като "библейско", но самата Библия го заклеймява като идолопоклоство.

Второзаконие 4
[12] Тогава Господ ви говори изсред огъня; вие чухте гласа на думите, но не видяхте никакъв образ; само глас |чухте|.
[13] И Той ви изяви завета Си, който ви заповяда да вършите, сиреч, десетте заповеди; и написа ги на две каменни плочи.
[14] И в онова време Господ ми заповяда да ви науча повеления и съдби, за да ги вършите в земята, към която преминавате да я притежавате.
[15] Прочее, внимавайте добре на себе си, (защото в деня, когато Господ ви говори на Хорив изсред огъня вие не видяхте никакъв образ),
[16] да не би да се развратите и си направите идол, подобие на някой образ, подобие на мъж или на жена,
[17] подобие на някое животно, което е на земята, подобие на някоя крилата птица, която лети на небето,
[18] подобие на нещо, което пълзи по земята, подобие на някоя риба, която е във водите под земята;
[19] и да не би, като подигаш очи към небето, и видиш слънцето и луната, звездите и цялото небесно множество, да се мамиш, та да им се кланяш и да служиш на тях, които Господ твоят Бог разпредели на всичките народи под цялото небе.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #3 on: November 24, 2008, 15:58:13 PM »
Братко,

Изпаднал си в дълбоко заблуждение.
Не пише "ние /Моисей и народа/ не видяхме никакъв образ; само глас чухме", но пише - "/вие/ не видяхте никакъв образ; само глас чухте".
Твоята теза може да издържи само пред скарани с Моисеевото житие-битие.
По отношение на другата ти теза, за Кръста - въобще не четеш какво съм написал.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #4 on: November 24, 2008, 16:17:14 PM »
А това, че пише "вие" означава ли, че този, който е казал "вие" е изпаднал в дълбоко заблуждение, а всъщност "те" са видяли точно образ?

Когато Мойсей искаше да види славата на Бога Бог не му се яви в лице, но я видя изотзад. Интересното е, че Мойсей, когото Бог използва да даде закона, НЕ ПРЕСТЪПИ закона, както ти опитваш тук да изманипулираш с това "вие" и "ние", но говореше това, което Бог беше му казал. Забележи, че и ангелите говореха думите на Бога 1 към 1, когато трябваше да бъдат посланници на Словото.

"Доказателствата" ти за кръста и за идолите са са от един характер - "ние можем да си правим идоли, но не се кланяме на самите тях, но на образите изобразени там". Това не е изобщо доказателство, а лицемерна подкрепа на небиблейски практики.

Ако не се кланяте на идолите, а на "личностите", тогава за какво са ви идолите?

Никъде в Словото нямаме подкрепа на тези практики, а точно обратното. Само вашите човешки предания подкрепят тези практики.

И още нещо - ако си прочел внимателно правилата тук нямат място небиблейски идеологии и човешки учения.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #5 on: November 24, 2008, 17:07:08 PM »
Братко,

Изпаднал си в дълбоко заблуждение.
Не пише "ние /Моисей и народа/ не видяхме никакъв образ; само глас чухме", но пише - "/вие/ не видяхте никакъв образ; само глас чухте".
Твоята теза може да издържи само пред скарани с Моисеевото житие-битие.
По отношение на другата ти теза, за Кръста - въобще не четеш какво съм написал.

а ти се опитваш да съблазниш другите да се поддадат на греха поклонение и служене на изображения, дело на човешка ръка. само че тези няма да минат пред хора, които познават писанията. даже "доводите" на така наречения "свети йоан дамаскин" няма да минат тука в светлината на писанията.

така че, по-добре се покай за човешките заблуди, които следваш и пропагандираш, и се обърни към живия бог, чиято воля е дадена в библията, и остави поклоните и каденето на дървото и камъка.

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #6 on: November 25, 2008, 16:35:45 PM »
Трябваше да напишете най-отпред с големи букви:
"В ТОЗИ ДОМ НЕ СА ДОБРЕ ДОШЛИ НЕШАЛОМСКИ УЧЕНИЯ И ИДЕОЛОГИИ, КАКТО И /КРИВИ/ БРАТЯ И СЕСТРИ, КОИТО НЕ СЕ ПОДДАВАТ НА ИЗПРАВЯНЕ :) ОТ НАС."

"Колкото светът слабее от старост, толкова ще се умножи злото за живите; още повече ще се отдалечи истината, и ще се доближи лъжата."



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #7 on: November 25, 2008, 16:54:50 PM »
Simon,

Добре щеше да бъде преди да продължиш да пишеш да обърнеш внимание на правилата във форума, на заглавието във форума и на темите във форума.

Виждам, че говориш за истината, а нито веднъж не показа какво пише в Писанията, тъй като те осъждат това, което говориш. Ти ползваш човешките предания за основа, които не са достоверен източник на Истината.

Използваният от теб термин "нешаломски учения и идеологии" е непонятен за мен. Виждам, обаче, че за теб Писанията са непонятни и непознати, щом отричаш това, което вече няколко човека ти казаха, но пък добре познаваш преданията, което е пагубно за душата ти.

Добре е да помислиш разумно преди да пишеш следващият път - дали това, което пишеш е плод на Писанията или на преданията, които така си прегърнал. В противен случай - в този форум няма място за теб.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #8 on: November 25, 2008, 20:20:51 PM »
..... НЕШАЛОМСКИ УЧЕНИЯ И ИДЕОЛОГИИ, КАКТО И /КРИВИ/ БРАТЯ И СЕСТРИ, КОИТО НЕ СЕ ПОДДАВАТ НА ИЗПРАВЯНЕ :)"

първо, хората те критикуват не за "нешаломски" учения, а за твоите противоречащи на библията съблазни към образо-служение.

второ, преди да се види дали си крив или прав брат, трябва да докажеш, че наистина си "брат" в апостолското благовестие, а не "лъже-брат".

а с твърдението си, че си от онзи тип хора, които "не се поддават на изправяне" от онези, които им посочват библейското учение, ти сам признаваш, че целта ти не е да следваш боговдъхновените писания, а да пропагандираш скарани с божиите заповеди учения и практики.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #9 on: November 26, 2008, 16:01:51 PM »
Симон,
Очевидно си православен. Ние ползваме изглежда различни библии от останалите. В нашите например пише, че Иисус Христос е Бог. От друга страна пише, че хората го били видели. Ако щеш вярвай, ако щеш не вярвай, така пише. И пише, че хората не само го били видели, а за да разнесат по лесно благовестието го изобразявали. То даже пише, че благовестели не с библии в джоба, а устно, чрез Светото Предание, но това е друга тема. Та тези изобразявания на Иисус ние наричаме икони. Освен Иисус често изобразявали и поклонението на влъхвите и Божията майка. Че Дева Мария е Божия майка го пише пак само с нашите библии, не спори с евангелисти, в техните го няма.

Та ето какво пише в нашата Библия:

" О, неразумни галатяни! Кой ви омая, та вече се не покорявате на истината вие, пред очите на които Иисус Христос бе изобразен така, като да бе разпнат помежду ви?" Гал.3:1

"и Елисавета се изпълни с Духа Светаго,
извика с висок глас и рече: благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба!
 И откъде ми е това - да дойде при мене майката на моя Господ? Лк.1:41-43


И т.н и т.н.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #10 on: November 26, 2008, 16:35:55 PM »
Quote
" О, неразумни галатяни! Кой ви омая, та вече се не покорявате на истината вие, пред очите на които Иисус Христос бе изобразен така, като да бе разпнат помежду ви?" Гал.3:1
Думата "изобразен" в гръцкия текст няма нищо общо с изображение на човешка ръка, а буквално означава "показан отпреди".

Quote
"и Елисавета се изпълни с Духа Светаго,
извика с висок глас и рече: благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба!
 И откъде ми е това - да дойде при мене майката на моя Господ? Лк.1:41-43

За мнозина човеци е писано, че са били благословении от Бога. Интересно, че за никой от тях нямаме свидетелство от Писанията, че са се покланяли на него/нея. Още по-интересното е, че само човешките ви предания свидетелстват за това, докато в Писанията даже няма и сянка на такова поклонение.

Отново ще кажа - намерете си друго място за пропаганда на ученията от вашите предания. Тук говорим само върху Писанията. Пише го в правилата, с които всеки, който пише тук негласно се съгласява. Ако сте решили да пишете тук, ще трябва да се съобразявате единствено и само с Писанията. Ако искате да говорите за вашите предания - предполагам си имате достатъчно форуми, където имате много съмишленици. Това е все едно във форум за готварство да отидеш да пишеш за това как не са ти настроени добре фаровете за колата. За подобна тема си има други форуми. Така е и тук. Тук темите се въртят около истината в Писанията. Ако търсите истината във вашите предания - тук не е мястото.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Vasquez

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 46
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #11 on: November 26, 2008, 19:06:06 PM »
[14:1] След три дни седях под дъба - и ето, из къпината срещу мене излезе глас и каза: "Ездра, Ездра!"
[14:2] Аз казах: "ето ме, Господи", и се изправих на нозете си.
[14:3] Тогава Той ми рече: "в къпината се открих и говорих Аз на Моисея, когато Моят народ беше роб в Египет;
[14:4] пратих го и изведох народа Си из Египет, доведох го на планина Синай и го държах при Себе Си много дни;
[14:5] тогава му открих много чудеса и показах тайните на времената и края, заповядах му и казах:
[14:6] тия думи обяви, а другите скрий.
[14:7] И сега тебе говоря:
[14:8] личбите, които ти показах, и сънищата, що ти видя, и тълкуванията, които чу, вложи ги в сърцето си,
[14:9] защото ти ще бъдеш взет измежду людете и ще общуваш с Моя Син и с подобни тебе, докле се свършат времената.
[14:10] Защото векът изгуби младостта си, и времената се приближават към старост,
[14:11] понеже векът е разделен на дванайсет части - и десетте му части и половината от десетата част вече изминаха,
[14:12] и остава онова, което иде след половината от десетата част.
[14:13] И тъй, уреди сега къщата си и вразуми народа си, утеши унизените и се отречи от тлението,
[14:14] и отстрани от себе си смъртните помисли, отхвърли човешките теготи, снеми от себе си немощите на естеството и остави настрана тежките за тебе помисли - и се готви да се преселиш от тия времена.
[14:15] Защото сетне ще настъпят повече неволи, отколкото си видял сега.
[14:16] Колкото светът слабее от старост, толкова ще се умножи злото за живите;
[14:17] още повече ще се отдалечи истината, и ще се доближи лъжата. Вече бърза да дойде видението, което ти видя".
[14:18] Тогава аз отговорих и казах: "ето, аз съм пред Тебе, Господи;
[14:19] аз ще отида, както Ти ми заповяда, и ще вразумя сегашния народ. Но кой ще научи ония, които сетне ще се родят?
[14:20] Защото светът лежи в тъмнина, и живеещите в него са без светлина,
[14:21] защото Твоят закон е изгорен, и затова никой не знае, какво си Ти извършил, или какво трябва те да вършат.
[14:22] Но ако съм придобил милост пред Тебе, прати ми Духа Светаго, да напиша аз всичко, що е било направено в света от начало, що е било написано в Твоя закон, за да могат людете да намерят пътеката, и ония, които поискат да живеят в последните времена, да могат да живеят".
[14:23] И Той ми отговори и рече: "иди, свикай народа и му кажи, да те не търси в течение на четирийсет дена.
[14:24] А ти си приготви повече дъсчици и вземи със себе си Сария, Даврия, Салемия, Ехана и Асиеля, - тия петима, сръчни бързописци,
[14:25] и дойди тука. И Аз ще запаля в сърцето ти светилото на разума, който няма да угасне, докле се не свърши онова, което ще почнеш да пишеш.
[14:26] И когато свършиш това, едно обяви, а друго тайно предай на мъдрите. Утре в тоя час ти ще почнеш да пишеш".
[14:27] Тогава аз отидох, както ми Той заповяда, и свиках целия народ и казах:
[14:28] "слушай, Израилю, тия думи:
[14:29] нашите бащи бяха странници в Египет - и оттам бяха освободени,
[14:30] и приеха закон на живота, който не спазиха, който и вие след тях нарушихте.
[14:31] И вам бе дадена земя за наследие и земя Сион; но вашите бащи и вие вършехте беззаконие и не следвахте ония пътища, които Всевишният ви бе заповядал, -
[14:32] и Той, като праведен Съдия, отне ви сега онова, което беше ви дарувал.
[14:33] И сега вие сте тука и вашите братя между вас.
[14:34] Ако управлявате вашето чувство и образовате сърцето си, ще запазите живота си и след смъртта ще получите милост.
[14:35] Защото след смъртта ще настане съд, когато ще оживеем, - и тогава имената на праведните ще се обявят и делата на нечестивците ще се покажат.
[14:36] Никой сега да не дохожда при мене и да ме не търси, докле не изминат четирийсет дена".
[14:37] И взех аз петимата мъже, както ми Той заповяда, и отидохме на полето и там останахме.
[14:38] И ето, на втория ден към мене извика глас: "Ездра, отвори си устата и изпий онова, с което ще те напоя".
[14:39] Аз отворих устата си, и ето, бе ми подадена пълна чаша, напълнена като че ли с вода, но цветът на това нещо приличаше на огън.
[14:40] Тогава взех и пих; и когато пих, в сърцето ми закипя разум, и в гърдите ми растеше мъдрост, понеже духът ми се подкрепваше от паметта;
[14:41] устата ми бяха отворени и вече се не затвориха.
[14:42] Всевишният даде разум на петимата мъже, и те нощя пишеха поред онова, което им се казваше и което те не знаеха.
[14:43] Те нощя ядяха хляб, пък аз говорех деня, а нощя не мълчах.
[14:44] В четирийсет дена бяха написани деветдесет и четири книги.
[14:45] И когато изтекоха четирийсет дена,
[14:46] Всевишният каза: "първите, които ти написа, изложи открито, за да ги четат и достойни и недостойни,
[14:47] но последните седемдесет запази, за да ги предадеш на мъдрите измежду народа,
[14:48] защото в тях е проводникът на разума, изворът на мъдростта и реката на знанието". Тъй и направих.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #12 on: November 26, 2008, 19:57:04 PM »
[14:1] След три дни седях под дъба - и ето, из къпината срещу мене излезе глас и каза: "Ездра, Ездра!" .......


е? и какво доказва този излишно дълъг цитат от апокрифната книга на езра? че можеш да копираш и да пействаш и от книги, които не са всеобщо признати за истински - това само показва. нищо повече.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #13 on: November 26, 2008, 20:03:21 PM »
Quote
... само човешките ви предания свидетелстват за това, докато в Писанията даже няма и сянка на такова поклонение.
.....

не само че в писанията няма такова поклонение, а в писанията изрично е забранено такова поклонение.

така че техните предания не са просто извън-библейски. те са
анти-библейски.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: Почитането на Светите Икони и Кръста
« Reply #14 on: November 26, 2008, 20:12:01 PM »

... Ние (православните) ползваме изглежда различни библии от останалите. В нашите например пише, че Иисус Христос е Бог. От друга страна пише, че хората го били видели. Ако щеш вярвай, ако щеш не вярвай, така пише.
......

и в моята библия пише, че божият син е бог, а също че е бил видян.
само че нито в моята, нито дори в православната библия, не пише някой да му е правил изображение върху дърво и камък, след което периодично да е правил поклони на това изображение, дело на човешки ръце, и да е кадял на това изображение.


в НЗ на гръцки синът е наречен образ (икона) на невидимия бог, но той не е бил никога икона, дело на човешки ръце, която нито вижда, нито чува, нито може сама да се премести от мястото, където са я поставили.