Author Topic: Свободната воля и предопределението  (Read 68437 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kristiyanstoilov

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #90 on: August 07, 2009, 01:28:40 AM »
Притчи 16

4 Господ направи всяко нещо за целта му,
Та и нечестивия за лошия ден.
******************************************************

Йоана 6

37 Всичко що ми дава Отец при мене ще дойде; и който иде при мене, нема да го изпъдя;
38 защото слезох от небето, не моята воля да сторя, но волята на тогози който ме е проводил.
39 а волята на Отца, който ме е проводил е тая, всичко що ми даде да не изгубя нищо от него, но да го възкреся в последния ден.
40 И това е волята на тогози който ме е проводил: всеки който види Сина и верва в него да има живот вечен, и аз ще го възкреся в последният ден.
41 Тогаз роптаеха Юдеите за него, защото рече: Аз съм хлебът що е слезъл от небето.
42 И казваха: Не е ли този Исус синът Иосифов, на когото ние познаваме баща му и майка му? Как прочее казва той: Аз съм от небето слезъл?
43 А Исус отговори и рече им: Не роптайте помежду си.
44 Никой не може да дойде при мене ако го не привлече Отец който ме е проводил; и аз ще го възкреся в последният ден.
*********************************************
Римляни 9

1 Истина говоря в Христа, не лъжа, (понеже имам съвестта си с мене която ми свидетелствува в Духа Светаго,)
2 че имам голема скръб и непрестанна мъка на сърдцето си.
3 Защото желал бих сам аз да съм анатема, сиреч, отлъчен от Христа, заради моите братя и за моите по плът роднини;
4 които са Израиляни, и на които принадлежат усиновението, и славата, и заветите, и законоположението, и Богослужението, и обещанията;
5 На които са и отците, и от които се роди по плът Христос, който е над всичко Бог благословен во веки. Амин.
6 Но не може да бъде че е пропаднало словото Божие; защото не са всички Израил тези които са от Израиля;
7 нито защото са семе Авраамово за това са те всички чеда; но "в Исаака ще ти се нарече семе:"
8 сиреч, чадата на плътта не са те чада Божии; но чадата на обещанието се считат семе.
9 Защото това е словото на обещанието: "По това време ще дойда, и Сара ще има син."
10 И не току това, но и Ревека, когато зачна два сина от едного, сиреч, от Исаака отца нешего;
11 (защото преди да се родят децата, и преди да са сторили нещо добро или зло, за да остане Божието по избрание предопределение, не от делата, но от призиващия,)
12 рече й се че "По-големият ще бъде раб на по малкия."
13 както е писано: "Якова възлюбих, а Исава възненавидех."
14 И тъй, какво ще речем? Неправда има ли в Бога? Да не бъде!
15 Защото казва Моисею: "Ще помилвам когото ще помилвам, и ще пожаля когото ще пожаля."
16 И тъй, не е от тогова който иска, нито от тогова който тича, но от Бога който милва.
17 Защото писанието говори Фараону: "Само за това те повдигнах, да покажа в тебе силата си, и да се възвести името ми по всичката земя."
18 И тъй,когото ще, милва, и когото ще, ожесточава.
19 На това ти ще ми речеш: А защо укорява? Кой се е възпротивил на волята му?
20 Но, о человече, ти кой си, що отговаряш срещу Бога? Да ли направеното нещо ще рече на оногоз който го е направил: Защо си ме така направил?
21 Или нема власт грънчарът над калта, от едно смешение да направи един съсъд за почет, а другия за безпочест?
*********************************************
Римляни 11

33 О колко е дълбоко богатството и премъдростта и знанието Божие! Колко са непостижими неговите съдби, и неизследвани пътищата му!
34 Защото: "Кой е познал умът Господен? Или кой е бил нему съветник?"
35 Или, "Кой му е дал от по-напред нещо, та да му бъде въздаяние за него?"
36 Защото всичко е от него, и чрез него, и за него. Нему слава во веки. Амин.

Това е в контекста на темата за предопределеността и човешката "свободна" воля. Бог е суверен Бог и Той извършва всичко по своята Си воля, а нашият "свободен" избор се състои единствено в това дали да бъдем покорни Нему, след като ни е призовал да Му служим или не.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #91 on: August 07, 2009, 01:47:29 AM »
Притчи 16

4 Господ направи всяко нещо за целта му,
Та и нечестивия за лошия ден.
******************************************************
Ако този пасаж беше цялото Слово, щеше да има много дебати дали има или няма свободна воля. След като има контекста на Словото е ясно, че става въпрос за това, че праведният получава награда (целта му), а нечестивият - получава зло.

Quote
Йоана 6

37 Всичко що ми дава Отец при мене ще дойде; и който иде при мене, нема да го изпъдя;
38 защото слезох от небето, не моята воля да сторя, но волята на тогози който ме е проводил.
39 а волята на Отца, който ме е проводил е тая, всичко що ми даде да не изгубя нищо от него, но да го възкреся в последния ден.
40 И това е волята на тогози който ме е проводил: всеки който види Сина и верва в него да има живот вечен, и аз ще го възкреся в последният ден.
41 Тогаз роптаеха Юдеите за него, защото рече: Аз съм хлебът що е слезъл от небето.
42 И казваха: Не е ли този Исус синът Иосифов, на когото ние познаваме баща му и майка му? Как прочее казва той: Аз съм от небето слезъл?
43 А Исус отговори и рече им: Не роптайте помежду си.
44 Никой не може да дойде при мене ако го не привлече Отец който ме е проводил; и аз ще го възкреся в последният ден.
*********************************************

Този подчертаният стих се цитира отново самичък. Ако беше цитирал и следващите щеше да стане по-ясно (нещо, което сме го дискутирали в тази тема по-рано):

  45. Писано е в пророците: "И всички ще бъдат научени от Бога." И всеки който слуша и се научи от Отца, иде при мене.
  46. Не че е видел некой Отца, освен тогоз който е от Бога: той е видел Отца.


Прочети и Псалм 19 как така вече са чули хората и как трябва съзнателно да се обърнат от греховете си (което е смисълът на покаянието) и да се научат на това, което Бог казва.


Quote
Римляни 9

1 Истина говоря в Христа, не лъжа, (понеже имам съвестта си с мене която ми свидетелствува в Духа Светаго,)
2 че имам голема скръб и непрестанна мъка на сърдцето си.
3 Защото желал бих сам аз да съм анатема, сиреч, отлъчен от Христа, заради моите братя и за моите по плът роднини;
4 които са Израиляни, и на които принадлежат усиновението, и славата, и заветите, и законоположението, и Богослужението, и обещанията;
5 На които са и отците, и от които се роди по плът Христос, който е над всичко Бог благословен во веки. Амин.
6 Но не може да бъде че е пропаднало словото Божие; защото не са всички Израил тези които са от Израиля;
7 нито защото са семе Авраамово за това са те всички чеда; но "в Исаака ще ти се нарече семе:"
8 сиреч, чадата на плътта не са те чада Божии; но чадата на обещанието се считат семе.
9 Защото това е словото на обещанието: "По това време ще дойда, и Сара ще има син."
10 И не току това, но и Ревека, когато зачна два сина от едного, сиреч, от Исаака отца нешего;
11 (защото преди да се родят децата, и преди да са сторили нещо добро или зло, за да остане Божието по избрание предопределение, не от делата, но от призиващия,)
12 рече й се че "По-големият ще бъде раб на по малкия."
13 както е писано: "Якова възлюбих, а Исава възненавидех."
14 И тъй, какво ще речем? Неправда има ли в Бога? Да не бъде!
15 Защото казва Моисею: "Ще помилвам когото ще помилвам, и ще пожаля когото ще пожаля."
16 И тъй, не е от тогова който иска, нито от тогова който тича, но от Бога който милва.
17 Защото писанието говори Фараону: "Само за това те повдигнах, да покажа в тебе силата си, и да се възвести името ми по всичката земя."
18 И тъй,когото ще, милва, и когото ще, ожесточава.
19 На това ти ще ми речеш: А защо укорява? Кой се е възпротивил на волята му?
20 Но, о человече, ти кой си, що отговаряш срещу Бога? Да ли направеното нещо ще рече на оногоз който го е направил: Защо си ме така направил?
21 Или нема власт грънчарът над калта, от едно смешение да направи един съсъд за почет, а другия за безпочест?
*********************************************
Римляни 11

33 О колко е дълбоко богатството и премъдростта и знанието Божие! Колко са непостижими неговите съдби, и неизследвани пътищата му!
34 Защото: "Кой е познал умът Господен? Или кой е бил нему съветник?"
35 Или, "Кой му е дал от по-напред нещо, та да му бъде въздаяние за него?"
36 Защото всичко е от него, и чрез него, и за него. Нему слава во веки. Амин.

Това е в контекста на темата за предопределеността и човешката "свободна" воля. Бог е суверен Бог и Той извършва всичко по своята Си воля, а нашият "свободен" избор се състои единствено в това дали да бъдем покорни Нему, след като ни е призовал да Му служим или не.
Човешката воля е наистина свободна, а не "уж свободна". Ще те попитам следния въпрос - защо пише, че Бог иска ВСИЧКИ да се спасят и не благоволи в това нечестивия да погине. Това е ПИСАНОТО. Според това лъжеучение, че човек няма свободна воля, тези два пасажа (а има много други като тях) могат да бъдат скъсани от Библията.

По-добре прочети темата отначало, защото за тези неща е говорено вече, за да не се повтаряме.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

nellenceto

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #92 on: March 04, 2010, 23:24:20 PM »

Затова ти писах, че спасение и покаяние са 2 различни неща. Не е едно и също да се каже, че човек избира да вярва и човек избира да се спасява, тъй като спасението се дава срещу спазване на условие - покаяние и вяра в благовестието.

Спасението не се избира, а се получава.

Изборът на човека е относно покаянието.

Напълно съм съгласна с тебе, Тихомир!
Спасението ни е дадено от Бог, а поканието е наш избор, както ти казваш по горе.

Не разбирам за какво преопределение и предизбиране на хората от Бог говориш тогава. избора за покаяние противоречи  на доктрината за предизбиране.
Доктрината за предопределение и предизбиране твърди, че Исус е умрял само за някои хора на кръста, сиреч Неговите предизбрани.
как тогава говориш за избор да се покаяме? според доктрината за предопределение хората нямат избор по отношение на покаянието, тъй като Бог е този, който определя кой да се спаси и кой не.

обаче в Bиблията многократно ни се казва, че Бог възлюби света и дойде да го спаси, че ние трябва само да повярваме и да приемем дара на спасението, за да имаме вечен живот.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #93 on: March 05, 2010, 00:07:07 AM »
enchanted,
Може ли да се представиш, преди да продължиш да пишеш? Това са правилата на форума. Представянето става ето тук:

http://www.fellowshipbg.org/index.php?board=27.0
Благодаря предварително!
pironka

nellenceto

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #94 on: March 06, 2010, 00:33:31 AM »
Blagodarq pironka,
predstavih se. :)