Author Topic: Свободната воля и предопределението  (Read 68538 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Римляни 9:
  10. И не само това, но и когато Ревека зачна от едного, сиреч, от нашия отец Исаака,
  11. макар че близнаците не бяха още родени и не бяха още сторили нещо добро или зло, то, за да почива Божието по избор намерение, не на дела, но на онзи, който призовава,
  12. рече й се: "По-големият ще слугува на по-малкия";
  13. както е писано: "Якова възлюбих, а Исава намразих".
  14. И тъй, какво? Да речем ли, че има неправда у Бога? Да не бъде!
  15. Защото казва на Моисея: "Ще покажа милост, към когото ще покажа, и ще пожаля, когото ще пожаля".
  16. И тъй, не зависи от този, който иска, нито от този, който тича, но от Бога, Който показва милост.
  17. Защото писанието казва на Фараона: "Именно за това те издигнах, за да покажа в тебе силата Си, и да се прочуе името Ми по целия свят".
  18. И тъй, към когото ще, Той показва милост, и когото ще закоравява.
  19. На това ти ще речеш: А защо още обвинява? Кой може да противостои на волята му?
  20. Но, о човече, ти кой си, що отговаряш против Бога? Направеното нещо ще рече ли на онзи, който го е направил: Защо си ме така направил?
  21. Или грънчарят няма власт над глината, с част от същата буца да направи съд за почит, а с друга част - съд за непочтена употреба?
  22. А какво ще кажем, ако Бог, при все, че е искал да покаже гнева Си и да изяви силата Си, пак е търпял с голямо дълготърпение съдовете, предмети на гнева Си, приготвени за погибел,
  23. и е търпял, за да изяви богатството на Славата Си, над съдовете, предмети на милостта Си, които е приготвил отнапред за слава -
  24. над нас, които призова, не само измежду юдеите, но и измежду езичниците?


Притчи 16:4. Господ е направил всяко нещо за Себе Си,
Дори и нечестивия за деня на злото.


Йоан 6:44. Никой не може да дойде при Мене, ако не го привлече Отец, Който Ме е пратил и Аз ще го възкреся в последния ден.


Йоан 15:16. Вие не избрахте Мене, но Аз избрах вас, и ви определих да излезете в света и да принасяте плод и плодът ви да бъде траен; та каквото и да поискате от Отца в Мое име, да ви даде.

Четейки горните стихове, много лесно можем да заключим, че човек няма свободна воля. Че всичко е предварително написано и начертано и няма смисъл от нищо. Каквото има да става ще става. И следва логичният въпрос:
"А защо още обвинява? Кой може да противостои на волята му?"

Но нима Бог е един диктатор, който създава зли хора и после си ги съди? Нима Бог създава програмирани роботи?

Бог е справедлив.
И нищо не става без причина.

Ключът към разбирането на предопределението е предузнанието:

Римляни 8:
  29. Защото, които предузна, тях и предопредели да бъдат съобразни с образа на Сина Му, за да бъде Той първороден между много братя;
  30. а които предопредели, тях и призова; а които призова, тях и оправда, а които оправда, тях и прослави.


Бог е предузнал още преди създаването, какво ще стане и е предопределил какво да стане. Бог знае сърцата на хората още преде да ги е създал.

Галатяни 1:15. А когато Бог, Който още от утробата на майка ми беше ме отделил и призовал чрез Своята благодат,


Човекът има свободна воля. Човек може да се покае и да се обърне към Живият Бог. Човекът има съвест, която го изобличава и закоравявайки сърцето си пред нея, ще дойде момент, когато ще е неспособен да откликне на благовестието.


2 Тимотей 2: 21. Прочее, ако някой очисти себе си от тия заблуждения, той ще бъде съд за почтена употреба, осветен, полезен на стопанина, приготвен за всяко добро дело.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #1 on: October 28, 2008, 00:37:56 AM »
Има един принцип в Писанията, който на мен ми помага да разбирам какво представлява предопределението, и как то не е в разрез със свободната воля. Принципа е записан във всички евангелия от които ще цитирам думите на Исус в Матей:

Мат. 25:29  Защото на всекиго, който има, ще се даде, и той ще има изобилие; а от този, който няма от него ще се отнеме и това, което има.

Това, което аз разбирам от тези думи е, че Бог е предразположен да прибавя там където има, и да отнема там където няма.

Ако погледнем горния пасаж в целия му контекст виждаме, че Господаря първо гледа кой какво прави с това, което му е дадено и после прибавя на тези които имат и отнема от тези които нямат. Точно в това се вижда как работи предузнанието и предопределението.

Според разбирането до което съм достигнал, предопределението представлява действието на Бога при което Той УТВЪРЖДАВА И ЗАСИЛВА (amplifies, boosts) избора на човека, както и в зависимост от този избор на човека му се дава роля и място в Божия план за човешката история. В крайна сметка Бог ще се прослави във всичко и чрез всичко, дори и чрез нечестивите във и чрез които ще изяви суровостта на Своя съд и яростта на Своя пламенен гняв. Никой и нищо не е излишно, на всеки и на всичко се намира място в Божието предопределение, което е базирано на Божието предузнание.

На онези, които търсят истината ще им се даде още истина, на онези, които са гладни за правдата ще им се даде още правда, на онези, които хлопат усърдно ще им се отвори. На тези които се смиряват ще им се даде още благодат. (Нека да си спомним блаженствата).
А тези които харесват безумието на този свят ще получат още безумие, и които искат чалга ще получат изобилно чалга, които се закоравяват Бог ще им помогне да се закоравяват още повече, които искат беззаконие ще им се даде още и още беззаконие ... докато дойде Господния Ден.

Който се отнася с искреност към Истината ще му се даде още искреност, а който презира искреността ще му се отнеме и малкото искреност, която му е останала. Нашите действия биват усилвани и преекспонирани чрез силата на предопределението. Ако успеем наистина да разберем и осъзнаем това ние ще ходим в още по голям страх Господен. Дори мисля, че ние трябва много добре да разбираме принципите на предопределението. А именно, ако сме пропилели един час в своеволие и безумие, то все едно сме пропилели 100 часа, ако сме се казали една празна дума все едно сме казали 100... но в същото време, ако сме избрали да следваме правдата в едно малко нещо, все едно сме го направили 100 пъти... Това отношение и разбиране би ни направило изключително внимателни в нашата обхода, а още би ни насърчило да търсим още повече Бога и Неговата Правда и Царство. А в светлината на това разбиране думите на Исус придобиват още по-голяма сила и значимост:

Мат. 7:7  Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори



Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #2 on: October 28, 2008, 09:38:11 AM »

На онези, които търсят истината ще им се даде още истина, на онези, които са гладни за правдата ще им се даде още правда, на онези, които хлопат усърдно ще им се отвори. На тези които се смиряват ще им се даде още благодат. (Нека да си спомним блаженствата).
А тези които харесват безумието на този свят ще получат още безумие, и които искат чалга ще получат изобилно чалга, които се закоравяват Бог ще им помогне да се закоравяват още повече, които искат беззаконие ще им се даде още и още беззаконие ... докато дойде Господния Ден.


Четейки това се сетих за следните думи:

Откровение 22:11  Който върши неправда, нека върши и за напред неправда; и който е нечист, нека бъде и за напред нечист; и праведният нека върши и за напред правда, и светият нека бъде и за напред свет.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #3 on: October 28, 2008, 11:59:56 AM »
Не трябва да се пропускат и места като:

Isa 43:10 Вие сте Мои свидетели, заявява ГОСПОД, и служителят Ми, когото избрахза да Ме познаете и да повярвате в Мен, и да разберете, че Аз Съм; преди Мен не е имало Бог и след Мен няма да има

John 15:16 Вие не избрахте Мен, а Аз избрах вас и ви определих да отидете и да принасяте плод, и плодът ви да бъде траен; така че каквото и да поискате от Отца в Мое Име, да ви даде.

Heb 8:9 не такъв завет, какъвто направих с бащите им в деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа от египетската земя; защото те не останаха в завета Ми и Аз не се погрижих повече за тях, казва Господ.  Heb 8:10 Защото ето заветът, който ще направя с израилевия дом след онези дни, казва Господ: ще положа законите Си в ума им и ще ги напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог и те ще бъдат Мой народ. Heb 8:11 И няма вече да учат всеки съгражданина си и всеки брат си, като му казват: Познай Господа; защото всички ще Ме познават – от малък до голям между тях.  Heb 8:12 Защото ще покажа милост към неправдите им и греховете им

В тези пасажи се вижда, че не заради стремежа на човешкото сърце към правда или неправда Бог е показал милост, нито поради човешка доброта Бог е изработил спасението, но заради себе си, тъй като хората не устояха в стария договор, който Бог беше сключил с тях и не устояха.

Нека "добротата" на човека и "правдата му" (която е като мърсна дрипа) да не се считат за източниците за спасението на човека, защото и праведните мъже като пророк Исая признаха, когато видяха Бога, че са нечестиви и недостойни да стоят пред праведния Бог.

Ето причината, поради която Бог избра Израел:
Deut 4:37 И понеже Той обичаше бащите ти, затова избра тяхното потомство след тях и те изведе от Египет с присъствието Си чрез голямата Си сила, Deut 4:38 като изгони отпред теб народи по-големи и по-силни от теб, за да те въведе и да ти даде земята им в наследство, както става днес

Саул беше човек, който беше избран и посочен от Бога, но не устоя докрай в това, което Бог го постави, защото имаше право на избор. Но самото негово избиране не беше плод на неговото решение, нито на неговата воля, но беше изцяло Божие дело. Пише, че Бог му даде ново сърце.

Авраам беше избран от Бога първо и след това стана ясно, че в тази позиция (в която беше поставен) Авраам показа вяра към Бога и Бог направи договор с него и се закле и не остъпи клетвата си и обещанието си, защото Той стана приятел на Авраам поради вярата му. Ако Бог не беше го срещнал и извел от земята, където баща му служеше на други богове, той нямаше да бъде Божий приятел.

Израил не беше изведен поради собствената си правда и доброта, но поради клетвата на Бога към бащите им:
Deut 9:5 Нито заради своята правда, нито заради правотата на своето сърце влизаш да завладееш земята им, а заради безбожието на тези народи ГОСПОД, твоят Бог, ги изгонва отпред теб и за да утвърди думата, с която ГОСПОД се закле на бащите ти, на Авраам, Исаак и Яков.

С всичко това искам да заключа, че това, че едни търсят някаква тяхна истина не ги прави достойни за спасение. Ако това беше достатъчно, то Исус Христос нямаше да има нужда да бъде закован гол на дърво публично пред всички. Господ не може да оправдае нечестивия без да има наказание, защото това е мерзост пред Бога.

Никъде в Писанията нямаме пример, където човек сам е тръгнал да търси доброто. Винаги е имало първо заповед от Бога, защото по естество всичките мисли на човека са само зло още от младостта му. Дори и на Каин Бог показа как трябва да живее, защото той според делата си беше нечестив и уби брат си, но Бог му показа, че трябва да постъпва праведно. И това Каин не го реши след като размисли, а Бог му го каза, тъй като видя, че той е неспособен. За Авел пише, че имаше вяра в Бога и тази вяра е била отново дар, а не от него. Каин явно не е упражнил вяра, но неверие, защото те и двамата вярваха, че има Бог (за да принасят жертва), но Каин не познаваше Бога и смяташе, че може да скрие от Бога това, което е направил, което беше достатъчно, за да бъде отъждествен като нечестив. И затова Бог му каза:
Ако правиш добро, не ще ли бъде прието? Но ако не правиш добро, грехът лежи на вратата и към тебе се стреми; но ти трябва да го владееш.

За да има предузнание и предопределение за спасение, трябва да има от какво да се спаси някой. Ако хората сами се оправдаваха с правдата си, то нямаше да има нужда от Спасител:
Rom 3:10 Както е писано: Няма праведен нито един, Rom 3:11 няма никой разумен, няма кой да търси Бога.  Rom 3:12 Всички се отклониха, заедно станаха негодни, няма кой да върши добро, няма нито един.

Rom 3:23-26 Понеже всички съгрешиха и лишени са от славата Божия; а оправдават се даром с неговата благодат през изкупването което е в Христа Исуса, 25 когото Бог предложи умилостивение чрез верата в кръвта му, да покаже правдата си за опрощаване на сторените из напред грехове чрез дълготърпението Божие; 26 да покаже правдата си в настоещето време, за да е той праведен и да оправдава тогози който верва в Исуса

От това виждаме, че начинател на спасението не е човек, който е тръгнал да търси истината. Знаем, че мнозина зли са били също покорени на Истината (като Навуходоносор). Вижда се, обаче, че те в злините си не са били способни да търсят Бога, но първо Бог им се откри и тогава, когато те видяха ясно Бога тогава става ясно, че са способни за добри дела. В този случай предузнанието на Бога се вижда ясно, защото без Бог да се намеси първи тези не биха били способни да ходят пред Бога в правда докрай и да бъдат по този начин предопределени за спасение заради предузнанието или узнаването преди да се случи от Божия страна.

Затова Бог привежда хората при себе си, не заради техните праведни дела, но е видял, че ако бъдат привлечени от Него те биха били способни да вършат правда. Има такива, които са били призовани, но поради делата си са се отклонили от правдата и накрая няма да бъдат избрани. Така стана с хората, които бяха призовани по времето на Гедеон, но после минаха през сито и самите им дела показаха, че не са достойни да участват в Божията армия. С това Бог показва, че Той е Господарят, който наема (хората не "кандидатстват" за работници при Бога), защото вижда, че има способност у човека (макар и много пъти тази способност да не е била никога проявена), но след това човекът може да отпадне от това призвание и да не бъде избран (както беше Саул).

Какво да кажем за тези, които са наречени праведни като Енох, Ной, Йов. Как те са се намерили праведни пред Бога сред опако и извратено поколение? Не пише. Намираме, обаче, принципи в Словото като "Възпитавай детето в пътя, по който трябва да върви, и няма да се отклони от него дори когато остарее". Вероятно са били научени на пътя от малки. Не пише. Вероятно Бог ги е насочил (както насочи Авраам). Не пише. Но за мнозина други пише, че Бог ги е призовал. Едни са устояли, други - не. Ако не посочим Бога във всичко това, неусетно нещата се завъртат около добротата и способността на човека да се оправя сам без Бога.

Далеч съм от това да смятам, че Watchman или mak са писали относно тези неща изключвайки Бога, но исках да уточня, защото пише, че Бог е начинателят и усъвършителят на вярата ни, която пак не е наша, но е дар от Бога.

Затова никой човек не може да се похвали, че е бил призован от Бога, защото той е вършил добри дела. Тогава какво биха правили злите като Навуходоносор, който беше призован от Бога. Ами идолопоклонникът Ахаз, който в края на дните си ходеше в страх от Бога? Какво да кажем за крайно нечестивия до едно време цар Манасия, който в края на дните си се смири, след като Бог беше го наказал заради беззаконията му, защото Бог наказва тези, които обича с цел поправление. И отново виждаме, че в началото е Бог, начинателят е Бог.

И тъй, де остава похвалата? Изключена е. Чрез кой закон? чрез закона на делата ли? Не; но чрез закона на верата

Изводът е - има свободна воля, има предузнание заедно с предопределение (заради предузнанието), но те не са способни да спасят човека от греховете му, колкото и той да се старае да се измъкне. Бог, самият, изработи спасението и затова спасението е от Господа, а не от човешка добрина, но има заповед - Покайте се, бойте се от Бога и вярвайте в благовестието - и тук е нужно покаяние от страна на човека. Ако праведността на човека беше достатъчна, тогава делото на Христос би било нищожно, затова Бог показа, че няма нито един, който да е праведен пред Него. Самото спасение на човека не е просто нещо, което е базирано на човешко решение, но е свръхестествена работа на Бога, който поставя ново сърце и сътворява новото създание, за да може всичко да стане ново.

И за заключение искам да дам пример с хора, които са вярващи и са били кръстени (както Симон магьосника) и вършат правда, не защото мразят неправдата, а защото ако не вършат неправда няма да се спасят. Това не са хора, които са нови създания, тъй като при първа възможност ще се върнат на повръщаното си (греха си) и то ще им се услажда, вместо да са погнусени от него. И човек няма да бъде спасен, заради това, че върши неща, които са добри, но мрази, защото ако не ги върши няма да отиде при Бога.

Словото ясно показва, че сеячът излезе да сее семето. Не пише, че земята отиде при сеяча, но че сеячът излезе и сееше. Семето беше посято от сеячът, но земята беше различна. Това са различните хора. Може да се забележи, че трябваше разбиране на благовестието преди да дадат плод. Ако не го разберат, те не могат да се спасят. Има и такива, които не искат да го разберат или нямат време да го разберат. Има други, които нямат постоянство. Разтежът на семето е Божие дело, но земята се обработва от човека. Но Бог е първият. Той ще бъде и този, който ще обере плода от тези, които дават плод с постоянство (а не някога веднъж в живота си), а тези, които не дават плод ще бъдат хвърлени в огъня.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #4 on: October 28, 2008, 13:53:22 PM »
Има и друга крайност "християни", които казват: "Бог е любов, обича всички! Той си е опредилил кои ще бъдат спасени и кои не. С вяра приемам, че аз съм определен/а, предузнан/а от Бога. От мен нищо не зависи." т.е. такива изключват, че човек е създаден със свободна воля и си вършат делата на нечестивия.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #5 on: October 28, 2008, 14:45:51 PM »
От нас зависи покаянието и устояването докрай, но те не са достатъчни, затова Бог върши нещо свръхестествено, за да направи ново създание.

За спасението ни сме длъжни на Христос и само чрез вяра в Него, но имаме длъжност да вършим дела, съответни на покаянието ни и да принасяме плод. Ако Господарят види, че не принасяме плод ще бъдем изхвърлени в огъня.

Защото сме Негово творение създадени в Христа Исуса за добри дела, в които Бог отнапред е наредил да ходим.

Що се отнася до самото съдъражние на благовестието по Словото и това, което днес чуваме, това е въпрос на друга тема.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #6 on: October 28, 2008, 15:54:28 PM »
Tihomir, това, че Бог избира ония на които да се открие говори ли ти нещо, или пропускаш смисъла на думата "избирам"?

Дали Бог избира човеците на някакъв случаен принцип (пускайки някой скрипт за случайно избиране) или наблюдава внимателно човеците и избира онова което му харесва?

Човек като отиде на пазара и избира домати и зеленчуци, дали избора му няма никаква връзка с качествата на зеленчуците?

Също така според Петър избирането е нещо в което човек участва:

2Петр. 1:10  Затова, братя, постарайте се още повече да затвърдявате вашето призвание и избиране; защото като вършите тия добродетели, никога няма да изпаднете.

Бог желае синове и съработници, а не роботизирани слуги, които са като клукли на конци движени от Бога. Нужно е да размишляваме повече върху това какво означава син и съработник, за да разберем какво е дал Бог на човека и какво очаква от него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #7 on: October 28, 2008, 15:58:00 PM »
Не съм казал никъде, че Бог избира слугите си по случаен принцип.

И не случайно писах, че няма кандидатстващи при Бога, а Бог ги избира. Изборът е винаги в съотвествие с качествата на слугата и каква работа би могъл да му свърши, а не винаги каква е вършил досега (както в случаите с Навуходоносор, Ахаз, Манасия).

Иначе Петър по-горе говори на тези, които имат знание за Бога, а не на тези, които нямат, по-точно до тези които чрез правдата на нашия Бог и Спасител Исус Христос сте получили еднаква с нас скъпоценна вяра (както пише в началото на посланието на Петър).

Аз не говоря за тези. Ясно се говори в Писанията, че след като станат част от Божието семейство трябва да изобилстват в плод и добри дела, а също и да положат всяко старание и да прибавят на вярата си добродетел, на добродетелта си благоразумие, на благоразумието си себеобуздание, на себеобузданието си твърдост, на твърдостта си благочестие, на благочестието си братолюбие, и на братолюбието си любов. Защото ако тия |добродетели| се намират у вас и изобилват, те ви правят да не сте безделни нито безплодни в познанието на нашия Господ Исус Христос.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ivanov

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 2
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #8 on: October 29, 2008, 14:28:11 PM »
Здравейте,

Искам да напиша няколко размисли, които смятам, че са по темата и биха направили по-подредено разбирането за свободната воля и предопределението.
Два от атрибутите на Бога са, че Той е:
- Създател и Творец;
- Цар и Господар.

Ние сме съответно творения и слуги.

Бог е този, който избира нас, а не ние него.

За начина, по който Бог прави своя избор, Словото ни казва, че:
Римляни 8:29. Защото, които предузна, тях и предопредели да бъдат съобразни с образа на Неговия Син, за да бъде Той първороден между много братя;
Това означава, че Бог първо предузна и след това предопредели. Изборът на Бог е много по-съвршен от този, който ние правим за нещата около нас. Защото ние виждаме видимото и предполагаме за това, което не виждаме или преценяме вероятността за бъдещето от натрупания ни опит. При своя избор Бог ни познава както отвън, така и отвътре и освен това използва предузнанието, посредством което знае и какви ще бъдем в нашето бъдеще.
По този начин Той може да направи своя съвършен избор.
Необходимостта от извършването на избора по този начин се налага именно от нашата свободна воля.
След като Бог направи избора си ние не се превръщаме в роботи, а носим пълната отговорност за постъпките си. Как иначе да си обясним многобройните напътствия в Словото какво е добре и какво не е добре да вършим - т.е. ние сме свободни да направим и едното и другото?

В този смисъл се сещам за проповеди, които са се опитвали да омаловажат измамата на Яков, като се изтъкне на преден план, че Яков измами, защото търсеше Бога.
Аз съм убеден, че Бог възлюби и предопредели Яков, а намрази Исав, защото предузна сърцата, душата и делата на двамата и така направи своя избор. Но от тук нататък и двамата носят отговорност за своите постъпки. И нищо, че Яков беше предопределен, той понесе наказание за своята измама - беше измамен по подобен начин от Лаван.
Да бъде слава на нашия Бог!

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #9 on: November 02, 2008, 18:35:42 PM »
Тихомире, в крайна сметка не се разбра от твоите изказвания, Бог ли избира кои да спаси и кои да не спаси или отговорността за ИЗБИРАНЕТО НА СПАСЕНИЕТО е на човека?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #11 on: November 02, 2008, 21:32:11 PM »


И не случайно писах, че няма кандидатстващи при Бога, а Бог ги избира.

T.e. от това разбирам, че за теб Бог си избира някои да спаси, за да ги използва според качествата, които имат, а другите не ги избира да се спасят, което аналогично ги праща на съд и вечно наказание. Нали така казваш? По тази твоя логика, Бог който създава всичко и всички, е направил едни с определени качества и ще ги използва, затова и ги спасява, а другите е направил неизползваеми, затова и ще ги съди накрая!?! Това ли казваш или нещо друго, защото на теб винаги трудно ти се разбира?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #12 on: November 03, 2008, 10:55:43 AM »
Valipeti,

Говориш неща, които не съм казал никога.

Quote
По тази твоя логика, Бог който създава всичко и всички, е направил едни с определени качества и ще ги използва, затова и ги спасява, а другите е направил неизползваеми, затова и ще ги съди накрая!?!

Интересно каква е "логиката", която ползваш и как успя от думите, които съм казал да направиш извод, който даже си противоречи с това, което съм казал.

Този твой извод (нещо, което не съм казвал аз) си противоречи с думите в Словото, където казва:
Притчи 22:6 Възпитавай детето отрано в подходящия за него път, И не ще се отклони от него, дори когато остарее.

От което се вижда, че възпитанието на детето е в ръцете на родителите му и най-вече отговорност на бащата (което виждаме от други пасажи в Словото). От това се вижда, че е дадено на човека да възпитава децата и да ги въведе в Божия път, за да не се отклонят и за да бъдат полезни за Бога.

Има и такива, които са коравовратни, които Бог много пъти е искал да събере както квачка пиленцата си, но не искаха, защото Бог е видял, че може да излязат добри слуги от тях.

Бог вижда отдалеч нещата и той избира, защото вижда бъдещето. Ние като виждаме настоящето и си спомняме миналото не винаги виждаме какво може да стане в бъдеще само ако Бог се намеси. Има едни, които са зли в настоящето (Навуходоносор, Ахав, Манасия), които никак не са можели да си ги представят смирени пред Бога, но Бог е видял предварително и ТОЙ се е намесил и ги е смирил и те са се обърнали (но ПЪРВИЯТ е Бог и ТОЙ е начинателят, Той първи ги повика и те се обърнаха). Има такива, които са добри в настоящето, но са отстъпници по сърце (както беше Саул). Има такива, които са добри в настоящето и са добри Божии Слуги. Има и такива, които са зли в настоящето и биха били непотребни Божии слуги и в бъдеще.

Всичко това може да се прочете като истории в Словото, които са написани за наше поУЧЕНИЕ, за да се научим.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #13 on: November 03, 2008, 20:55:17 PM »
И така, от твоите думи разбрах, че
Quote
Има едни, които са зли в настоящето (Навуходоносор, Ахав, Манасия), които никак не са можели да си ги представят смирени пред Бога, но Бог е видял предварително и ТОЙ се е намесил и ги е смирил и те са се обърнали (но ПЪРВИЯТ е Бог и ТОЙ е начинателят, Той първи ги повика и те се обърнаха).
.
Тук искам да попитам какво "Бог е видял предварително" ? Още да уточниш щом "ПЪРВИЯТ е Бог и ТОЙ е начинателят" , от Него ли зависи дали ЩЕ ИЗБЕРЕ (Бог) да се спаси някой човек и да не се спаси някой човек? Или по -просто казано , Бог смирява дадени човеци и те се покайват и спасяват - Бог не смирява другите и те не могат да се покаят и спасят. Т.е. единствено от Бог зависи кой ще поиска да се спаси? Така ли казваш?   
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Свободната воля и предопределението
« Reply #14 on: November 03, 2008, 23:23:22 PM »
Valipeti ,
ако всичко е предрешено предварително нямаше да има възможност за покаяние,следователно помирение с Бог и спасение.
Спомни си ,че самия Бог промисли спасителен план за да промени създалата се ситуация при грехопадението.
Изборът е наш !
Второзаконие 30:19
Днес викам небето и земята за свидетели против вас, че положих пред вас живота и смъртта, благословението и проклетията; за това, изберете живота, за да живееш, ти и потомството ти;

Бъди благословен!
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.