Author Topic: отново за спасението  (Read 13651 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
отново за спасението
« on: September 11, 2008, 15:13:15 PM »
братя,

предлагам отново да обсъдим темата за спасението, защото виждам, че има големи противоречия по тази тема между християните. а ако по тази тема нямаме достатъчна яснота, каква полза ако имаме яснота по други теми?

струва ми се, че една от причините за спомнатите от мен противоречиви разбирания по въпроса (не единствената причина, но една от причините), е фактът, че не се търси на първо място отговор (от самите писания) на следния фундаментален според мен въпрос:

само един вид спасение ли има според писанията или съществуват няколко вида спасение?

друг подобен въпрос е: какво е значението, съответно значенията (ако са повече от едно) на думата „спасен“ според употребите на тази дума (и на нейните синоними, ако има такива) в писанията?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: отново за спасението
« Reply #1 on: September 11, 2008, 15:31:38 PM »
Вече е писано по тази тема на няколко места във форума и темата беше изяснена. Въпросите, които задаваш са вече изяснени на други места.

Ако има нещо неясно, по-подредено би било да бъде в съответните теми.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: отново за спасението
« Reply #2 on: September 11, 2008, 16:45:03 PM »
Вече е писано по тази тема на няколко места във форума и темата беше изяснена. Въпросите, които задаваш са вече изяснени на други места.

Ако има нещо неясно, по-подредено би било да бъде в съответните теми.

здравей,

четох за спасението на следните две места във форума:

1. http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=78.0
2. http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=76.0

конкретно на тези две места обаче не забелязах да е бил сериозно обсъждан зададения от мен въпрос. eдинственото място в горните линкове, където се прави някакъв опит да се разгледа   въпроса, който повдигам, е в един от постингите на watchman, където той въз основа на 1 солунците 5:23 се опитва да обоснове отделно спасение за тялото, отделно за душата и отделно за духа на човека, което само по себе си е интересна гледна точка, но далеч не е изчерпателно или систематично изложение на темата за видовете спасение според писанията.

първоначално мислех да пусна постинг като продължение на първия линк по-горе, но излезе текст, който ми каза, че тъй като отдавна не е писано там, е може би по-добро да отворя нова тема, което и направих.

ако случайно има други теми във форума, където конкретният въпрос, който предлагам за обсъждане, действително е бил разгледан задълбочено и всестранно, ще е добре да ми дадеш съответния линк, за да улесниш и мен и евентуално други нови участници във форума.

а ако се окаже, че такъв линк не може да бъде даден, защото не съществува, то нека продължим с повдигнатата тема тук.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: отново за спасението
« Reply #3 on: September 11, 2008, 17:15:02 PM »
Най-добре да продължим в темите по-горе.

Съобщението, което си получил е само предупреждение, но то не ти забранява да добавиш коментар.

Ако искаш копирай мнението си там. Ако не можеш се обърни към някой от нас.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: отново за спасението
« Reply #4 on: September 11, 2008, 20:46:29 PM »
ето съобщението в превод на български, което получих:

"предупреждение: в тази тема не са правени постинги повече от 120 дни. ако не сте сигурни, че искате да отговорите, моля помислете за започването на нова тема."

тъй като моят начален постинг най-горе не е директен отговор от мен на кой да е конкретен постинг в темата, която не е активна над 120 дни, реших (въз основа на предупреждението), че ще е за предпочитане да започна нова тема, която да се концетрира върху въпроса за различните смисли, в които се говори за спасение в библията, а не непосредствено върху въпроса за "пътя към спасението" (съответно към спасенията), каквото е заглавието на старата тема.

не само гореспоменатото предупреждение изисква от мен по-скоро да започна нова тема. нова тема изисква и това, че главният изходен въпрос на тази нова тема не е "пътят" към спасението, а по-друг въпрос.

също така, не виждам на какво основание смяташ, че било по (най) -добре да продължа в старата неактивна над 120 дни тема? какъв е твоят (субективен или обективен) критерий в случая за това какво е по (най)-добро и какво по-лошо? (още повече, че предупреждението ми дава пълното право да започна нова тема)

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: отново за спасението
« Reply #5 on: September 11, 2008, 23:10:22 PM »
Добре,пиши,ти какво знаеш за спасението.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: отново за спасението
« Reply #6 on: September 12, 2008, 08:23:12 AM »
Добре,пиши,ти какво знаеш за спасението.

ще започна с това, че съм изследвал всички места в новия завет, където е употребен глаголът „спасявам“ в различните му форми, а също и съществителното „спасение“. при това, изследвал съм различните употреби на тези думи не само в преводите на библията на български и английски, но и на гръцки език.

думата „спасявам“ в библиите на български е превод от гръцкия глагол „содзоо“. този гръцки глагол се среща на около 110 места в гръцкия текст на новия завет и не винаги се превежда от преводачите с думата „спасявам“ (за това по-подробно по-нататък).

думата „спасение“ пък е превод от гръцката дума „сотерия“, която се среща на около 45 места в текста на новия завет на гръцки.

не бихме могли да претендираме, че сме разбрали цялостното учение на новия завет за спасението (или по-точно за спасенията), ако не познаваме всичките места, където горните две думи са употребени в библейския текст.

нещо повече, думите „спасявам“ и „спасение“ имат и редица синоними. и ако не познаваме всички места в новия завет, където се употребяват синонимите на думата „спасение“/“спасявам“ също ще си създадем в най-добрия случай едно осакатено разбиране за учението за спасението – даже да сме изследвали всички места, където са употребени думите „спасявам“ и „спасение“.

а ако искаме наистина цялостно да изследваме темата, то трябва да познаваме и всички места в стария завет, където са употребени думите, за които говорим.

горното показва, че от сериозният и задълбочен библейски изследовател се изисква значителен труд и отделяне на време, за да има шанс да получи цялостно, систематично и завършено разбиране относно учението на библията за спасението.

разбира се, разбирането на спасението/спасенията е нещо, което изисква не само да познаваме казаното в писанията по този въпрос, но и да имаме личен опит, лично преживяване на спасение, съответно на спасения, без който опит също ще ни е трудно да схванем библейското учение както трябва – даже и да познаваме всички стихове без изключение в библията по този въпрос.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: отново за спасението
« Reply #7 on: September 14, 2008, 10:23:26 AM »
Засега аз само ще вметна в темата, че думата "спасение" не може да съществува сама по себе си, нито е способна да дефинира себе си. За да има спасение, преди това трябва да има дефиниран проблем, опасност, заплаха или беда от които да се извърши спасение. Ако искаме да разберем за какво спасение става въпрос в Писанията, първо трябва да се изясни не значението на самата дума (ако и това също да е необходимо), а да се изясни от какво човешкия род, земята и цялата природа има нужда да се спасява.

След като се изясни това, вече могат да се разгледат думите за спасение (и не само те но да се проследи целия процес на изкупление и спасение на човечеството и земята, който Бог изработва през вековете).
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: отново за спасението
« Reply #8 on: September 14, 2008, 10:37:48 AM »
Засега аз само ще вметна в темата, че думата "спасение" не може да съществува сама по себе си, нито е способна да дефинира себе си. За да има спасение, преди това трябва да има дефиниран проблем, опасност, заплаха или беда от които да се извърши спасение. Ако искаме да разберем за какво спасение става въпрос в Писанията, първо трябва да се изясни не значението на самата дума (ако и това също да е необходимо), а да се изясни от какво човешкия род, земята и цялата природа има нужда да се спасява.

След като се изясни това, вече могат да се разгледат думите за спасение (и не само те но да се проследи целия процес на изкупление и спасение на човечеството и земята, който Бог изработва през вековете).

думите "спасение" и "спасявам" и техните сродни думи и синоними наистина сами по себе си не могат да се дефинират (т.е. да им се дефинира и разбере смисъла или смислите), но когато познаваме местата, където се употребяват тези думи в писанията, можем чрез текстовете, в които са употребени, и чрез съпостяване на тези текстове да достигнем до разбиране на различните смисли, в които се употребява тази дума и нейните синоними и сродни думи.

но съм напълно съгласен, че за да има нужда от спасение трябва да има проблем, опасност, заплаха или беда, от които да се извърши спасение.
само че за спасение в библията не се говори само когато става дума за спасяване на "човешкия род, земята и цялата природа" освен ако под "човешки род" нямаш предвид човечеството като цяло, но не и отделния индивид сам по себе си.

в много от конкретните стихове, където се говори за някакъв вид спасение, се посочва и опасността или проблема, който води до нужда от някакво спасение. а там, където това не се вижда от самия стих, проблемът се разбира от съседните стихове. ето защо, последователното и сравнително изучаване на стиховете в библията, където се употребяват думата "спасение" и нейните сродни думи, и на техния контекст (т.е. на съседния текст) е едновременно изучаване и разбиране на проблемите или опасностите, които предизвикват необходимостта от някакво спасение.


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: отново за спасението
« Reply #9 on: September 14, 2008, 11:01:35 AM »
Напълно съм съгласен, че пасажите в които е използвана думата (думите) за спасение ще хвърлят много светлина по въпроса. Добре е да не се пропускат и останалите думи, като изкупление, избавление и пр.

Под "човешкия род" имам предвид именно цялото човечество, включително всички народи, които като такива са обект на Божието изкупление, а не само индивидуално. За изкупление извън Земята и изконните й обитатели, не мисля че ни е дадено да разбираме.

Ще е крайно полезно да имаме изчерпателно дефиниране на нуждата от спасение, за да можем да разбираме пълноценно какво е спасението. Част от това дефиниране би трябвало да бъде изясняването на Божиите изконни цели и намерения в Сътворението.

ПП. Какъв им е проблема на Главните Букви?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: отново за спасението
« Reply #10 on: September 14, 2008, 11:18:34 AM »
Напълно съм съгласен, че пасажите в които е използвана думата (думите) за спасение ще хвърлят много светлина по въпроса. Добре е да не се пропускат и останалите думи, като изкупление, избавление и пр.

Под "човешкия род" имам предвид именно цялото човечество, включително всички народи, които като такива са обект на Божието изкупление, а не само индивидуално. За изкупление извън Земята и изконните й обитатели, не мисля че ни е дадено да разбираме.

Ще е крайно полезно да имаме изчерпателно дефиниране на нуждата от спасение, за да можем да разбираме пълноценно какво е спасението. Част от това дефиниране би трябвало да бъде изясняването на Божиите изконни цели и намерения в Сътворението.

ПП. Какъв им е проблема на Главните Букви?


Quote
Под "човешкия род" имам предвид именно цялото човечество, включително всички народи, които като такива са обект на Божието изкупление, а не само индивидуално

т.е. под "човешки род" имаш предвид както цялото човечество, така и отделния индивид само по себе си?

-------------------------------------------
проблемът на главните букви
им е в това, че в оригиналните ръкописи на библията - както на еврейски, така и на гръцки, главни и малки букви едновременно в един текст по принцип няма. няма даже и препинателни знаци.

така че, аз нарочно пиша само с малки букви по принцип, за да предизвиквам въпроси като твоя и да могат максимум хора да узнаят, че в древните библейски ръкописи няма такова нещо като започване на изречение с голяма буква или изписване на лично име с главна буква в началото. няма даже точки, запетаи и въпросителни знаци.

а ако ме попиташ защо тогава използвам препинателни знаци, отговорът ми е, че неупотребата на големи букви е достатъчна, за да предизвикам въпроси, чрез отговора на които могат да се изяснят някои неща.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: отново за спасението
« Reply #11 on: September 15, 2008, 09:29:55 AM »
Под човешки род имам предвид всичко, което Бог е създал човека да бъде, както и всички формирани по Божий промисъл форми на човешки общества (народи, етнически групи, езикови разновидности и прочие).

За липсата на разлика между малки и големи букви в оригиналните езици съм наясно, моя въпрос беше какъв е проблема в българския език, понеже във форума пишем на български. Отделно както големите букви, така и препинателните знаци са крайно полезни за изясняване на речта и смисъла на казаното. НО разбирам какво имаш предвид и считам този въпрос за изяснен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: отново за спасението
« Reply #12 on: December 30, 2008, 13:26:38 PM »
Ученик, аз мисля че въпроса е много прост.Ако говоримза спасение от ада то е едно и това е най важното .Няма друго.