Author Topic: представяне на Ученик  (Read 33390 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: представяне на Ученик
« Reply #15 on: January 09, 2009, 15:25:07 PM »
Ха-ха -ха -да се смееш ли ,или да плачеш?
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: представяне на Ученик
« Reply #16 on: January 09, 2009, 15:29:28 PM »
Ха-ха -ха -да се смееш ли ,или да плачеш?

за да бъде хем вълкът сит, хем агнето цяло, съществува и вариантът първо да си поплачеш, а после и да се посмееш. а може и обратното, но първото ми изглежда по-хубаво. има поговорка, че всичко е добро, щом свършва добре.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: представяне на Ученик
« Reply #17 on: January 09, 2009, 16:17:33 PM »
Във тази тема: http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=155.0 съм направил сбито обобщение на целите и принципите на форума в малко килобайти.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: представяне на Ученик
« Reply #18 on: January 09, 2009, 17:52:27 PM »
Ученик,няма такъв вариант -вълка да е сит и агнето цяло.
Поговорките не са моя  извор на мъдростта!
Когато плачем или се радваме,да бъде заедно с братята родени не от плът ,но от Божия Дух.
Това,което ни събира или разделя е

Матей 10
32 И тъй, всеки, който изповяда Мене пред човеците, ще го изповядам и Аз пред Отца Си, Който е на небесата.     
33 Но всеки, който се отрече от Мене пред човеците, ще се отрека и Аз от него пред Отца Си, Който е на небесата.    
34 Да не мислите, че дойдох да поставя мир на земята; не дойдох да поставя мир, а нож.    
35 Защото дойдох да настроя човек против баща му, дъщеря против майка й, и снаха против свекърва й;    
36 и неприятели на човека ще бъдат домашните му.    
37 Който люби баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който люби син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене;    
38 и който не вземе кръста си и не върви след Мене, не е достоен за Мене.    
39 Който намери живота си, ще го изгуби; и който изгуби живота си, заради Мене, ще го намери.    
40 Който приема вас, Мене приема; и който приема Мене, приема Този, Който Ме е пратил.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: представяне на Ученик
« Reply #19 on: January 09, 2009, 18:45:16 PM »
Ученик,няма такъв вариант -вълка да е сит и агнето цяло.
Поговорките не са моя  извор на мъдростта!
Когато плачем или се радваме,да бъде заедно с братята родени не от плът ,но от Божия Дух.
Това,което ни събира или разделя е

Матей 10
32 И тъй, всеки, който изповяда Мене пред човеците, ще го изповядам и Аз пред Отца Си, Който е на небесата.     
33 Но всеки, който се отрече от Мене пред човеците, ще се отрека и Аз от него пред Отца Си, Който е на небесата.    
34 Да не мислите, че дойдох да поставя мир на земята; не дойдох да поставя мир, а нож.    
35 Защото дойдох да настроя човек против баща му, дъщеря против майка й, и снаха против свекърва й;    
36 и неприятели на човека ще бъдат домашните му.    
37 Който люби баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който люби син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене;    
38 и който не вземе кръста си и не върви след Мене, не е достоен за Мене.    
39 Който намери живота си, ще го изгуби; и който изгуби живота си, заради Мене, ще го намери.    
40 Който приема вас, Мене приема; и който приема Мене, приема Този, Който Ме е пратил.

така е, и затова се отказвам от фразата "и вълкът сит и агнето цяло", макар че има поговорки, които са поучителни.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: представяне на Ученик
« Reply #20 on: January 09, 2009, 20:07:55 PM »
Във тази тема: http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=155.0 съм направил сбито обобщение на целите и принципите на форума в малко килобайти.

здравей, уочмъне.

постарах се да прочета този по-кратък линк, макар че и в него имаше нужда да търся целите между много други обяснения. и като четях дадения от тебе линк, установих че намеренията ви като цяло звучат прекрасно.

въпреки това обаче, попаднах на някои твърдения, които най-малкото повдигат у мен въпроси.

по-долу цитирам дословно два кратки откъса, които будят у мен въпроси:

откъс 1: „Ние вярваме, че за създаването на този форум в смисъла на неговите цели и предназначение на нас ни е поверен Небесен мандат и отговорност за които ще отговаряме пред Господаря на господарите.“

въпрос 1: какво означава фразата „небесен мандат“?
въпрос 2: как точно ви е бил поверен този небесен мандат?

откъс 2: „... ние действаме с пълна власт, като настойници на поверените ни отговорности

въпрос 1: тъй като, доколкото разбирам, твърдиш, че на вас тримата са ви поверени (явно директно от бога) власт и отговорности, повтарям въпроса си как точно ви ги е предал тези отговорности и тази власт бог?

мисля, че имам правото да задавам такива въпроси от мое име и от името на други читатели, защото в цитираните от мен твои твърдения, се съдържа според мен много голяма претенция. и ако тази претенция е плод на собствения ви дух, а не на истинско упълномощаване от бога, тогава сте нагазили в опасните води, а и онези, които биха ви повярвали безрезервно, има опасност да нагазят в опасни за тях води заради вас.

ако ли пък наистина сте директно упълномощени и овластени от бога, тогава би било грях човек да не се покорява на дадената ви власт. защото който не приема вас, не приема онзи, който твърдите, че ви е упълномощил.


mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: представяне на Ученик
« Reply #21 on: January 09, 2009, 20:25:45 PM »
Искам да се върна повторно на неща които или избягваш да отговориш или казваш само общи неща (както обикновено), а това са:

1. Ти каза:

Quote
второ, това което ме накара да се регистрирам, е че по някои точки видях че имаме сходни разбирания.

Кои са тези сходни разбирания?

2. Аз те питах:

Другия важен въпрос, ако може да споделиш кои са тези "твърде различни от нашите" вярвания?

Защото това е твърде сериозен въпрос и важен въпрос за нас, защото както и ти каза, на нас наистина не тревожи, ако някой човек е дошъл с ясна цел и намерение (както ти казваш 'онази част от неща, в които бъркате, постепенно да ви посоча,'), да ни обръщаш от кривия път, трябва да знаем кои са тези неща, дали не си имаме работа с лъжеучител, който е дошъл да сее гибелни учения тука, а преди да започне да сее ученията, иска да направи добро име, и след това лукаво да започне да ги сее. За това искаме да споделиш за какво става въпрос.

Ще ти дам един пример: Ако дойде някой който има за цел и намерение да шири учение че Исус не е Яхве, ние не бихме могли да толерираме целите и намеренията да се остварят на такъв човек.

3. Ти каза:

Quote
и като четях дадения от тебе линк, установих че намеренията ви като цяло звучат прекрасно.


Повторно общи неща. Кои са тези намерения които звучат прекрасно?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: представяне на Ученик
« Reply #22 on: January 09, 2009, 21:23:00 PM »
до мак:

тъй като днес многото писане във форума, а и други неща, с които бях зает, ме умориха доста, ще ти дам веднага само КРАТЪК отговор и то само на въпроса:

"дали исус е йахве?"

за останалите неща ми трябва известно време, защото ми стига писане за днес.

първо, произношението "йахве" за твое сведение е погрешно произношение--напълно погрешно! по-близо до истината, но също погрешно, е традиционното "йехова". всеки, който може да чете на еврейски, ще разбере, че две такива произношения не се вързват с текста и с мелодията на езика.

тук ще използвам йахауа (ударението на последната гласна!).

второ, йешуа (исус) е йахауа, така както и неговият бог и баща е йахауа. но съм сигурен, че ти самият не разбираш какво значи това, че йешуа е йахауа (първият и последният).

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: представяне на Ученик
« Reply #23 on: January 09, 2009, 21:49:49 PM »
Аз малко се учудвам накъде отива този разговор, но пък сега тотално изгубих нишката след последното изказване на "ученик".

Ахаа, сега видях... (исус е наистина производно на името на Бог, но не буквално същото - което, между другото, всеки може да го види чрез ресурсите, които има за ползване безплатно).


А между другото въпросът "дали исус е йахве?" е много нееднозначен, тъй като не става въпрос за каква област питаш: "произход на имена", "връзка между личности", "за кой 'исус' става въпрос" и т.н...

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: представяне на Ученик
« Reply #24 on: January 09, 2009, 23:00:47 PM »
Quote
за останалите неща ми трябва известно време, защото ми стига писане за днес.

Няма проблем, ще изчакаме да отговориш на въпросите. По-добре е да се изчака и да се пише когато се има време, отколкото само: "съгласен съм", "не съм съгласен", "не разбираш" и подобни заключения, които изразяват отношението и характера на човека към другите, както и в случая:

Quote
но съм сигурен, че ти самият не разбираш

Аз си задавам въпроса: ти Бог ли си, че си сигурен, след като нито знаеш нито си видял какво разбирам и какво не разбирам?

Quote
първо, произношението "йахве" за твое сведение е погрешно произношение

Когато казах "яхве", имах предвид יהוה, и според моите изследвания, най-близо до истинското произношение би било това, но това не мога да го твърдя със сигурност, но не произношението е важно, а реалноста която стои зад יהוה.

Прави впечатление, че това което те питах, ти не отговори, а взе веднага да отговаряш за нещо за което дадох само пример, а не ти зададох директен въпрос на теб, защо стана това така?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: представяне на Ученик
« Reply #25 on: January 09, 2009, 23:11:44 PM »
по-долу цитирам дословно два кратки откъса, които будят у мен въпроси:

откъс 1: „Ние вярваме, че за създаването на този форум в смисъла на неговите цели и предназначение на нас ни е поверен Небесен мандат и отговорност за които ще отговаряме пред Господаря на господарите.“

въпрос 1: какво означава фразата „небесен мандат“?
въпрос 2: как точно ви е бил поверен този небесен мандат?

откъс 2: „... ние действаме с пълна власт, като настойници на поверените ни отговорности

въпрос 1: тъй като, доколкото разбирам, твърдиш, че на вас тримата са ви поверени (явно директно от бога) власт и отговорности, повтарям въпроса си как точно ви ги е предал тези отговорности и тази власт бог?

мисля, че имам правото да задавам такива въпроси от мое име и от името на други читатели, защото в цитираните от мен твои твърдения, се съдържа според мен много голяма претенция. и ако тази претенция е плод на собствения ви дух, а не на истинско упълномощаване от бога, тогава сте нагазили в опасните води, а и онези, които биха ви повярвали безрезервно, има опасност да нагазят в опасни за тях води заради вас.

ако ли пък наистина сте директно упълномощени и овластени от бога, тогава би било грях човек да не се покорява на дадената ви власт. защото който не приема вас, не приема онзи, който твърдите, че ви е упълномощил.

Под "Небесен мандат" съм вложил смисъла на това, че сме приели тази задача с убеждението, че Бог ни е  подбудил да го направим, а не че ни се е прищяло по човешки.

Властта за която говоря е изключително в рамките на отговорността спрямо това какво и кого допускаме да се изявява във форума. Това в никакъв случай не е претенция за властта на учители, или властта на Христови пратеници или служители, каквато се поверява от Бога на онези които Той обучава, одобрява и изпраща в делото на служението.

Ето защо не се предполага някой да ни се доверява на това, което твърдим и пишем на базата на горе споменатата власт. Тя е в рамките на администрирането и пазенето на форума чист и в правилната посока, а не в прецезността на нашето познаване на Истината.

Между другото не съм съгласен с твърденията ти относно Йахве/йахауа защото има мнозина евреи който ползват името Йахве и не споделят твоите притеснения за произношението и мелодията на езика. Нещо повече има намерени артефакти от времето преди Христос където името на Бога е записано с галсните букви и според тях именно Йахве е как е било произнасяно.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: представяне на Ученик
« Reply #26 on: January 09, 2009, 23:24:49 PM »
Ученик,

Отново виждам игра на дребно от твоя страна. Успяваш за пореден път да насочиш вниманието в посоки, които на теб са ти угодни, само и само да се покажеш като учител, който може да надлъже наивните ученици с учителските си трикове. И то за неща, за които не те питат.

Досега не си отговорил прямо на нито един от въпросите ми. Говориш без нищо да разкриваш. Отговаряш правилно формално и технически, но не и по съдържание.

Quote
ученик към mak:

според мен въпросите, които ми задаваш, са продиктувани от тревога и недоволство, че аз на някои места демонстрирам решително несъгласие с част от вашите възгледи, защото считам (както вече съм го казвал не веднъж), че произтичат от недостатъчно познаваща писанията ревност.

и имаш право да се тревожиш, защото както вие не търпите онова, което считате, че е погрешно учение, така и аз.

Има ли право mak да се тревожи или няма? И кой е крайният авторитет тук?

Твоето поведение поразително ми напомня това на един предишен участник, който успяваше да избегне директния отговор на зададените му въпроси, като на свой ред задаваше ответни такива и поставяше свои си условия. Той не е във форума вече, защото освен, че той си знаеше, че имаме с него "твърде различни разбирания", и ние също разбрахме това. До степен да не можем да го считаме за човек с обща вяра. Надявам се подозренията ми да бъдат опровергани.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: представяне на Ученик
« Reply #27 on: January 10, 2009, 01:35:59 AM »
благодаря много

за рязко нарасналия интерес към моята личност, но откровено казано, малко ми е трудно да отговоря на четири развълнувани човека едновременно. още повече, че виждам, че например уочмън е решил да се изяви с голяма "компетентентност" по отношение на произношението на името на всевишния и да ме информира как стоели нещата, защото явно аз според него не съм достатъчно запознат с фактите -- нищо че за разлика от него чета писанията на еврейски, а също така съм отделил десетки, ако не и стотици часове конкретно на темата за и против различни произношения на името, и то на аргументи не от хора като уочмън, а много по-компетентни от него по този въпрос. наред с това, признавам това на уочмън, че той единствен се опита наистина да отговори с нещо като списък на цели, а не да ме праща в килобайтни дебри. така че, на него ще му отговоря най-напред.

затова, моля да бъда разбран, ако на някои от вас се наложи да почакат малко повече, за да им отговоря--освен ако, разбира се, не ми пишат, но отговор всъщност не искат.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: представяне на Ученик
« Reply #28 on: January 10, 2009, 10:26:45 AM »
...още повече, че виждам, че например уочмън е решил да се изяви с голяма "компетентентност" по отношение на произношението на името на всевишния и да ме информира как стоели нещата, защото явно аз според него не съм достатъчно запознат с фактите -- нищо че за разлика от него чета писанията на еврейски, а също така съм отделил десетки, ако не и стотици часове конкретно на темата за и против различни произношения на името...

Не искам да прекъсвам отново този разговор, но искам да обърна внимание на нещо, което вече виждам за 3-ти път в отношението и начина на изразяване на "ученик", а именно, че все едно някой се е отнесъл към теб лично и ти е накърнил достойнството и знанията (които могат да се упражняват от всеки един чрез ресурсите, с които разполагаме днес - софтуери като BibleTime, Logos, Alkitab, eSword и т.н...).

В случая темата, наистина, засяга главно "ученик", но това отношение го видях и в други теми, които бяха с по-широка насоченост.

Това е публичен форум и всеки довод се чете от широк кръг от хора. Всеки довод е нужен не само за този, на когото се отговаря, но и за тези, които четат.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
Re: представяне на Ученик
« Reply #29 on: January 11, 2009, 12:16:08 PM »
Под "Небесен мандат" съм вложил смисъла на това, че сме приели тази задача с убеждението, че Бог ни е  подбудил да го направим, а не че ни се е прищяло по човешки.

Властта за която говоря е изключително в рамките на отговорността спрямо това какво и кого допускаме да се изявява във форума. Това в никакъв случай не е претенция за властта на учители, или властта на Христови пратеници или служители, каквато се поверява от Бога на онези които Той обучава, одобрява и изпраща в делото на служението.

Ето защо не се предполага някой да ни се доверява на това, което твърдим и пишем на базата на горе споменатата власт. Тя е в рамките на администрирането и пазенето на форума чист и в правилната посока, а не в прецезността на нашето познаване на Истината.

Между другото не съм съгласен с твърденията ти относно Йахве/йахауа защото има мнозина евреи който ползват името Йахве и не споделят твоите притеснения за произношението и мелодията на езика. Нещо повече има намерени артефакти от времето преди Христос където името на Бога е записано с галсните букви и според тях именно Йахве е как е било произнасяно.

здравей, приятелю уочмъне:

тъй като в твоя пост засягаш два въпроса, а именно: първо, какво си имал предвид под поверения ви, както твърдите, „небесен мандат“, и второ, относно произношението на името на всевишния, аз също ще разделя отговора си до теб на тези две части.

първо, относно дадения ви, както пишеш, „небесен мандат“.
съжалявам, но отговорът, който си ми дал, не ме удовлетворява, а предизвиква у мен нови въпроси.

ти твърдиш (цитирам): „Под "Небесен мандат" съм вложил смисъла на това, че сме приели тази задача с убеждението, че Бог ни е подбудил да го направим, а не че ни се е прищяло по човешки“.

виждам, че в обяснението си използваш фрази като „приели задача“ и „бог ни е подбудил“.

в ежедневния български език, когато някой каже, че е „приел“ задача, това означава, че има някой друг, който му е възложил тази задача и той се е съгласил да я изпълни. и тъй като вие тримата имате претенцията за „небесен“ мандат, в случая от твоите думи разбирам, че от небето  бог ви е възложил задача и вие с готовност сте „приели тази задача“. о кей, нямам нищо против да е така, но следващите ти думи пораждат у мен сериозното съмнение, че може и да не е така, а  да е станало точно това, което отричаш, че е, т.е. че  ви се е „прищяло по човешки“. защото какво значи това „бог ни е ПОДБУДИЛ“? не съм срещал в новия завет да пише някъде как бог дава на ученик или на ученици на господаря йешуа „небесен мандат“ чрез „подбуждане“. ако има такова място в писанията, където бог възлага задача на християни (или още по-сериозното, дава им „небесен мандат“) чрез подбуждане, дай да го видим това място. за твое сведение латинската дума „мандат“ значи точно “заповед“, „упълномощяване“. същият корен като думата „мандат“ има и английската дума за "заповед" (comMANDment). така че, ще ми е любопитно да ми дадеш пример как в новозаветната църква бог е давал „мандат“ (заповед, упълномощаване) чрез „подбуждане“. и ако се окаже, че има такова нещо като небесен мандат в събранието на бога, който се дава чрез „подбуждане“, тогава ще ми е интересно как точно вашият небесен мандат чрез подбуждане съответства на евентуалния пример от историята на църквата в новия завет, ако въобще има такъв.

също така, може и да не се съгласиш, но виждам известен паралел между споменатия от теб мандат чрез подбуждане и претенциите например на елена вайт за упълномощаване от небето, използвайки фрази като "показано ми бе", "дадено ми бе да видя" и други подобни. тя също е имала "убеждението", че има небесно упълномощаване. или греша?

по-нататък ти пишеш (цитирам): „Властта за която говоря е изключително в рамките на отговорността спрямо това какво и кого допускаме да се изявява във форума“.

приятелю, за да има даден създател на интернет форум властта да решава кого да допуска и кого да не допуска до изява във форума си, не е необходим никакъв „небесен“ мандат. това право и тази власт я има даже най-големия безбожник, създал свой интернет форум. и ако в това се изразява вашия „небесен“ мандат, ми е най-малкото странно бог да се занимава с  упълномощавания от този род, след като и без упълномощаване или заповед от небето (небесен мандат), вие като собственици на форума, си я имате тази власт така или иначе.

а пък следващото нещо, което си написал (цитирам): „Ето защо не се предполага някой да ни се доверява на това, което твърдим и пишем на базата на горе споменатата власт. тя е в рамките на администрирането и пазенето на форума чист и в правилната посока, а не в прецезността на нашето познаване на Истината. “, не само потвърждава написаното от мен в предния абзац, но освен това съдържа в себе си голямото противоречие, че уж не е задължително някой да ви се доверява на това, което пишете, а от друга страна излиза, че вие имате претенцията бог да е дал точно на вас най-добре да знаете какво значи форумът да е „чист и в правилна посока“.

има и други проблеми в тези твои обяснения, но това, което ти написах по-горе е предостатъчно според мен.

второ, относно произношението на името. в това, което си написал за произношението на името и в „доказателствата“, които (както си мислиш) си дал, че то било „яхве“, за пореден път виждам проява на неща, за които и преди това съм ви писал: полу-компетентност, която прибързано си е въобразила, че е компетентност. но тъй като подробното обсъждане на въпроса за името не е най-подходащата тема в раздела за представянето, аз тук няма да се задълбавам в нея. само ще ти кажа, че най-малкото първо трябва да знаеш еврейската азбука и да можеш да прочетеш на еврейски без помощта на речник поне една цяла глава от стария завет, в която се споменава два-три пъти святото име, за да има сериозен смисъл да обсъждам с теб тази тема в подробности. затова, ти ако искаш си вярвай, че защото някои евреи казвали „яхве“ и защото имало еди какво си с гласни, намерено някъде, то това било правилното произношение, но аз, когато е необходимо да изписвам името, ще го изписвам, както посочих, а ти и останалите, които четат това, ще знаете кого имам предвид.