Author Topic: Ако Бог ни е достатъчен, защо ни е да търсим брачен партньор?  (Read 61496 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Joyssie

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 48
Здравейте,

Този въпрос ме е смущавал дълго време. И реших да го пусна тук.
В не една тема са се дискутирали думите от Словото, че Бог ни дава сила да умъртвим плътта и да не живеем вече по старите страсти. Също се беше дискутирало, че ако човек е разведен или вдовец, по-добре да си остане сам и да не търси нов мъж/жена.

Въпросът е: С какво самотния неженен младеж е по-свят в желанието си да се ожени от разведения/вдовецът?
Или по-точно: Ако желанието на вдовец/ разведен да се ожени е греховно (и е признак на неумъртвена плът), защо това да не се счита за грях и при младежите?

И още по-конкретния въпрос: Ако един човек е ИСТИНСКИ новороден, и разпъва плътта всеки ден на кръста и пребъдва в Духа и Господ е най-голямата му любов....защо му е да търси брачен партньор?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Въпросът е: С какво самотния неженен младеж е по-свят в желанието си да се ожени от разведения/вдовецът?

Святостта се изразява в това човек да не живее за себе си и за своите желания, но за Божиите цели, намерения и желания. Женитбата е свята, тогава когато е инициирана по Божия идея, според Божиите цели и намерения, а не според човешките цели и желания.


Quote
Или по-точно: Ако желанието на вдовец/ разведен да се ожени е греховно (и е признак на неумъртвена плът), защо това да не се счита за грях и при младежите?

Всяко своеволие е грях, защото то не изпълнява Божията воля и намерение. Без значение дали е своеволие на неженен младеж, разведен или вдовец.


Quote
И още по-конкретния въпрос: Ако един човек е ИСТИНСКИ новороден, и разпъва плътта всеки ден на кръста и пребъдва в Духа и Господ е най-голямата му любов....защо му е да търси брачен партньор?


Никъде в Новия Завет християните не са насърчени да си търсят брачни партньори. Точно обратното, писано е:

1Кор. 7:27  Отвързан ли си от жена? не търси жена.

Бог в Своя вечен промисъл е призовал всеки според Своето вечно намерение. Едни е предвидил да Му служат чрез брак, други чрез безбрачие. И само Бог знае, какво е определено за всеки от слугите Му. Това, което е важно за нас, като Божии хора е да се отречем от своето желание за брак или от своето нежелание за брак, и да сме готови за служим на Бога според както Той е възнамерил, а не според желанията на нашето себе. Така отречени и носейки кръста си, Бог на своето време ще открие съвсем конкретно кой как е призовал. Кой в брак, кой в безбрачие. Така създаден брак ще служи на Божието намерение, а не на човешкото своеволие и себичност. Така Божия човек без да търси брачен партньор може да се намери съединен с такъв, ходейки в Духа и следвайки Божията воля, а може и да се намери в пътя на безбрачието. В който и да е случай Божия човек с радост ще тича в определеното Му от Бога поприще, защото залога не е лично щастие или лично удовлетворение, а залога са вечните Божии цели, за които Бог е приготвил вечни награди за тези, които са верни.

Ето един добър и задълбочен материал по въпроса: http://pavelcho.narod.ru/brak-1.html
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

edna_jena

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
Страхотен материал!! Поздравления и благодаря!!

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Quote
И още по-конкретния въпрос: Ако един човек е ИСТИНСКИ новороден, и разпъва плътта всеки ден на кръста и пребъдва в Духа и Господ е най-голямата му любов....защо му е да търси брачен партньор?
Бит. 2: 18 И ГОСПОД Бог каза: Не е добре човекът да бъде сам; ще му създам помощник, като негово съответствие.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа

 Така създаден брак ще служи на Божието намерение, а не на човешкото своеволие и себичност. Така Божия човек без да търси брачен партньор може да се намери съединен с такъв, ходейки в Духа и следвайки Божията воля...

Аз, понеже обичам по-практично да се разговаря и знам, че администраторите са семейни хора, бих искал да разкажат как в действителност са избегнали "човешкото своеволие и себичност" и "служейки на Божието намерение", са се "намерили съединени с брачния си партньор". Ще бъде полезно да се узнаят едни такива практични действия, обусловени от пълната отдаденост на Бога!

Благодаря предварително!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Valipeti,

Мотивът ти за този въпрос не е добър. На Христос му задаваха такива въпроси: "Лекарю, изцели себе си", "Като си Божий Син, слез, за да повярваме". В случая ти казваш "Като сте администратори и го казвате, да видим вие дали го правите.".

Въпреки това, ще отговоря.

По този въпрос самите администратори са говорили в друга тема и то (даже много интересно) точно отговаряйки на твой постинг.

Спомням си, че на друго място ти също презря практичността на Словото, но потърси "по-практични" съвети, тъй като другите бяха "теоретични поучения" (цитирам).

"Намирането на съпруга" не е лов за жена. Съпругата е дар от Бога. Това е грешката на мнозина днес, че ходят на лов, вместо да търсят Бога заради самия Бог, а не заради това, което Той може (ако е волята му) да дари.

Това е, до което са достигнали напрактика в живота си администраторите.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
В материала към който съм пуснал линк по-горе също се съдържа отговора на този въпрос.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Valipeti,

Мотивът ти за този въпрос не е добър.

Както обикновено, тук проникновено се определя първо какъв е мотива на даден въпрос, анализира се, според "всеразбиращата духовност" на лидерите и...не се отговаря на него, а се умотвори, според гореспоменатата "духовност".
Аз задавам обикновен въпрос - как си избрахте жените, според разбиранията ви, които излагате! Вие говорите всичко друго, само не и отговора на този обикновен, практичен въпрос?!? Ами помислете, че не всички са на високото "духовно" ниво, което сте вие и помогнете на по-неограмотените да си представят за какво говорите. Или който разбира, да разбира? 
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Така създаден брак ще служи на Божието намерение, а не на човешкото своеволие и себичност. Така Божия човек без да търси брачен партньор може да се намери съединен с такъв, ходейки в Духа и следвайки Божията воля...
Аз, понеже обичам по-практично да се разговаря и знам, че администраторите са семейни хора, бих искал да разкажат как в действителност са избегнали "човешкото своеволие и себичност" и "служейки на Божието намерение", са се "намерили съединени с брачния си партньор". Ще бъде полезно да се узнаят едни такива практични действия, обусловени от пълната отдаденост на Бога!

Valipeti,

Ако човек е роден от Божия дух и е познал Христос и пребъдва в Истината, тогава "ходейки в Духа" и "следвайки Божията воля" за него са достатъчно практични и съвсем реални неща. Това не е теоритизиране.

Твоят въпрос ми напомня това, което каза Исус на дванайсетте, когато те го попитаха защо говори с притчи (Мат. 13:10):

Mat 13:11  А Той в отговор им каза: Защото на вас е дадено да знаете тайните на небесното царство, а на тях не е дадено.
Mat 13:12  Защото който има, нему ще се даде, и ще има изобилие; а който няма, от него ще се отнеме и това, което има.
Mat 13:13  Затова им говоря с притчи, защото гледат, а не виждат; чуят а не слушат, нито разбират.
Mat 13:14  На тях се изпълнява Исаевото пророчество, което казва: “С уши ще чуете, а никак няма да разберете; И с очи ще гледате, а никак няма да видите.
Mat 13:15  Защото сърцето на тия люде е задебеляло. И с ушите си тежко чуват, И очите си склопиха; Да не би да видят с очите си, И да чуят с ушите си, И да разберат със сърцето си, И да се обърнат, И Аз да ги изцеля”.
Mat 13:16  А вашите очи са блажени, защото виждат, и ушите ви, защото чуват.


По същия начин и ти не искаш "теория" (или притчи), а конкретни и "практични" неща. За някои това са притчи--неразбираеми и недоизяснени неща--но за други неща напълно реални и разбираеми. Божието Слово е мистерия и то не може да бъде разбрано от един ум непросветен от Духа, помрачен от греха. Напротив, Бог отсява своите от чуждите в зависимост от това дали те чуват и разбират Неговото Слово:

Joh 10:1  Истина, истина ви казвам, който не влиза през вратата на кошарата на овцете, но прескача от другаде, той е крадец и разбойник.
Joh 10:2  А който влиза през вратата, овчар е на овцете.
Joh 10:3  Нему вратарят отваря; и овцете слушат гласа му; и вика своите овце по име и ги извежда.
Joh 10:4  Когато е изкарал всичките свои, върви пред тях; и овцете го следват, защото познават гласа му.
Joh 10:5  А подир чужд човек няма да следват, но ще побягнат от него; защото не познават гласа на чуждите.
Joh 10:6 Тази притча им каза Исус; но те не разбраха какво им говореше.


И по-надолу:

Joh 10:26  Но вие не вярвате, защото не сте от Моите овце.
Joh 10:27  Моите овце слушат гласа Ми, и Аз ги познавам, и те Ме следват.


За тези, които нямат или не се вслушват в Божия дух, всичко това е мътно и причинява объркване, но за тези, които имат Божия дух и Той ги води в цялата истина, за тях Словото е живот и радост и светлина.

Joh 16:23  И в онзи ден няма да Ме питате за нищо. Истина, истина ви казвам, ако поискате нещо от Отца, Той ще ви го даде в Мое име.
Joh 16:24  До сега нищо не сте искали в Мое име; искайте и ще получите, за да бъде радостта ви пълна.
Joh 16:25  Това съм ви говорил с притчи. Настава час, когато няма вече да ви говоря с притчи, а ясно ще ви известя за Отца.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Valipeti в типичния ти стил игнорираш отговора който е даден и твърдиш лъжливо, че не било отговорено на въпроса ти. Ти въобще направи ли си труда да погледнеш дадения линк и да прочетеш материала? Там е написано съвсем практично и подробно с включено описание на личното преживяване на автора.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
byFaith,

Ако, се опитваш да сравняваш притчите на Исус с отговорите на администраторите ...аз нямам какво повече да коментирам! И ако си мислите, че всичко духовно ви е много ясно...пак няма какво да коментирам.
Вие си говорете "духовно", пък който иска да си разбира!?!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Valipeti в типичния ти стил игнорираш отговора който е даден и твърдиш лъжливо, че не било отговорено на въпроса ти. Ти въобще направи ли си труда да погледнеш дадения линк и да прочетеш материала? Там е написано съвсем практично и подробно с включено описание на личното преживяване на автора.

Аз, този материал съм го чел, но не искам отговор от автора му, а от теб самия! Виждаш ли разликата? Или ти се затрудняваш нещо да споделиш практично как се запозна с жена ти?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Истина е че не можем да си знаем мотивите един на друг.Така , че нека не ги окачествяваме , като че ли ги знаем.

Истина е също така и това  което написа уочман -

" да се отречем от своето желание за брак или от своето нежелание за брак, и да сме готови за служим на Бога според както Той е възнамерил, а не според желанията на нашето себе. Така отречени и носейки кръста си, Бог на своето време ще открие съвсем конкретно кой как е призовал. Кой в брак, кой в безбрачие. Така създаден брак ще служи на Божието намерение, а не на човешкото своеволие и себичност."

Така , че на въпроса на Валипети мисля че цитата е подобаващ отговор.Ако уочман примерно се е водил от това си разбиране , Бог е този който го е събрал в определеното време с жена му.

И дайте също така , да не се държим един с друг като  " не братя " , защото това не е добре , освен ако налице няма някакви свидетелства за обратното.

За това което Jossie написа в началото:
"Въпросът е: С какво самотния неженен младеж е по-свят в желанието си да се ожени от разведения/вдовецът?
Или по-точно: Ако желанието на вдовец/ разведен да се ожени е греховно (и е признак на неумъртвена плът), защо това да не се счита за грях и при младежите?

И още по-конкретния въпрос: Ако един човек е ИСТИНСКИ новороден, и разпъва плътта всеки ден на кръста и пребъдва в Духа и Господ е най-голямата му любов....защо му е да търси брачен партньор?"


-Първо с нищо не е по свят.
-Желанието на вдовец да се ожени не е греховно и не се счита за грях , незнам откъде ти хрумна подобна странна мисъл?
- Няма нищо лошо и зло в това човек да търси брачен партньор!

Въпросът е какво е на - първо място в живота и ума му.Там трябва да е Исус и Неговото слово.Търсенето на партньор не бива да е фикс идея , а нещо което чрез молитва и вяра Бог ако е волята Му ще подари. Така , че тн. търсене всъщност е чакане с молитва на Божието действие.

По добре е за човек да е неженен , но това убеждение не може всеки да приеме с радост , ако не му е дадено. Да се ожени човек е добре , но по - добре е ....
/Защо е по - добре е отделна тема/

Нито женения , нито неженения е по свят.Ако си в Христос , си свято свещенство!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Аз, този материал съм го чел, но не искам отговор от автора му, а от теб самия! Виждаш ли разликата?

Не виждам разликата, аз съм автора.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Аз ще си позволя да споделя нещо практично , което мисля по въпроса.
Един младеж , християнин , иска да се ожени. В неговата християнска общност , има вярващи момичета които са свободни , какво да прави той?
Може да си стои и нищо да не прави , но да се моли Бог да му открие кой е човека за него.Ще дойде време когато ако иска Бог ще го стори , и младежът ще трябва да направи първата крачка , защото жената няма да я направи , а и това е негова работа все пак. И така , те ще общуват известно време един с друг пазейки се от интимност преди брака , и когато единодушно пред Бога се решат един за друг се сгодяват и съответно женят. Така става обикновено и това е естественото и нормално стечение на тези събития.

Ако е убеден и има силата да не се ожени и това да е доброволно негово решение с радост пред Господа , то той ще се съсредоточи в други неща както Господ го води.
И двете си имат цена.Жененият плаща определена цена за това , но получава и определени благословения , като дечица и жена която да е до него и той до нея.
Нежененият също плаща цена , понеже е сам , а да си сам е трудно , който е сам го знае.Но ако с радост е избрал това чрез Божията сила , то той ще получи и тази утеха от Бога и макар сам , сякаш няма да е сам , защото Бог е винаги с него.
Това не означава , че понякога няма да има моменти на тъга от липсата на партньор. Мен лично понякога ме е страх от самотата , особено , като си представиш времето , когато остарееш.
Но Исус е винаги наоколо и това е което те кара да не мислиш със страх за каквото и да е.