Author Topic: Мощно здрасти  (Read 15558 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Мощно здрасти
« Reply #15 on: July 07, 2008, 18:08:27 PM »
Приемаме,че Хилсонг,ТФК са в разрез с божието слово.Кой групи са християнски?

Здравей, Самуил. Първо благодаря за отговорите. Темата доста се разви от последното ми участие, тъй че ще обърна внимание на едно-две неща.

И моят живот преди да повярвам беше изпълнен с метъл и хард-рок музика, но Бог бързо ме изобличи за нея и се отказах от светската музика. В последствие почнах да слушам "християнски рок", госпъл, и други популярни "християнски" жанрове, които ме караха да се чувствам по-близко до Бога. Изпълнители като Third Day, Jars of Clay, Michael W. Smith, Selah и други подобни. Някои от песните им много ме разчувстваха, докато други въобще нямаха ефект над мене.

С минаването на времето, обаче, и израстването ми в познаването на Словото и общението с Бога, видях, че тази музика симулираше духовност и приближаване до Бога, но всъщност беше плътска и ме отдалечаваше. Пусках си някоя песен и духът ми беше съкрушен--не можех да слушам. Исках да чета Словото, да се моля. И така Бог ме избави, не само от такава музика, но от един куп учители и проповедници, които ме караха да се чувствам духовен, но издигаха друг Христос. А проблемът наистина беше в емоцията, която търсех: защото когато тя липсваше, аз се чувствах далече от Бога; и обратно, когато слушах или ходех по конференции, се усещах по-близо до Него. Едва ли не без музиката не можех, а грехът все още имаше сила над мене. Същото беше положението със спорта и много други мои плътски влечения, от които Бог от тогава ме е избавил.

Наскоро попаднах на следния стих в Евангелието от Марка от причтата за сеяча:

Mar 4:18  Посеяното между тръните са други; те са ония, които са слушали словото;
Mar 4:19  а светските грижи, примамката на богатството, и пожеланията за други работи, като влязат, заглушават словото, и то става безплодно.


За мен музиката беше едно от тези "други работи," които пожелавах.

Сега ти питаш, коя е християнска музика? Тихомир е прав, че има по-важни неща за тебе в момента от музиката, а именно израстването в Истината--"всаденото слово, което може да спаси душите ви" (Яков 1:21). Аз бих те попитал: на теб нужен ли ти е съпровод, за да хвалиш Бога от сърцето си, за да Му се покланяш? Имаш ли нужда от музика, която да те окуражава или изгражда във вярата? И не става ли тази музика в един момент заместител на по-важните неща, като това да пазиш съвестта си чиста, да опознаваш Божието слово, да прекарваш време в молитва и в общение с братята?

За мене "християнската" музика беше това: един заместител, един идол, който задоволяваше моята себичност. Аз слушах музика. Тя беше за мене. Предпочитах определени групи и стилове; гледах на други с презрение. И не хвалех Бога от сърце, защото имах добра причина, а защото щях да се чувствам по-добре и по-близо до Него, и защото другите така правеха. Проблемът беше, че музиката, която слушах, беше предназначена за човеци, угаждаща на техните страсти, а не на Бога. Като такава тя сочеше навътре, а не "нагоре". И всячески ме дърпаше "надолу". За съжаление, както са малцина истинските, незаблудени християни, така са малцина и хората, които наистина хвалят Бога чрез музика. Има такива, но те не са комерсиални и хората не ги знаят. Никога не биха пели на концерт пред множеството. Те пеят само пред Бога, за да не може никой да им поклони или да ги похвали, непресторено.

Хвалението пред човеците в събранието е нещо много трудно и мнозина се изкушават да се представят на сцената такива каквито не са, за да бъде "по-успешно" хвалението; докато в един момент и те самите не знаят кое е лъжа и кое е реалност, (както казват американците) "минавайки през движенията". (Тихомир е писал доста по въпроси в отделни теми. Бог него го е избавил от т. нар. "хваление".) И всичко това заради изкушението на сцената и тяхната неразпната плът... А Бог ни призовава да се освободим от всички тези прегради; от тези светски и бесовски разбирания чрез обновление на ума ни посредством Словото Му:

Joh 15:3  Вие сте вече чисти чрез учението (словото), което ви говорих.

Joh 12:47  И ако чуе някой думите Ми и не ги пази, Аз не го съдя; защото не дойдох да съдя света, но да спася света.
Joh 12:48  Който Ме отхвърля, и не приема думите Ми, има кой да го съди; словото, което говорих, то ще го съди в последния ден.
Joh 12:49  Защото Аз от Себе Си не говорих; но Отец, Който Ме прати, Той Ми даде заповед, какво да кажа и що да говоря.


Самуил, ти трябва да пребъдваш в Божието Слово. И тогава ще можеш сам да прецениш, кое е от Бога и кое не е--включително и в сферата на музиката. Въпросът не е аз да ти кажа: "Слушай тези" или "Слушай онези", а ти да позволиш на Бог чрез Словото и Духа Си да изяви и промени желанията на сърцето ти... Защото и "най-духовно" изглеждащото нещо, като молитвата или четенето на Словото, може да се превърне в гнусота за Бога, ако се прави с издигнато сърце и несъкрушен дух. И при мене от време на време има моменти, когато се улавям, че уж тръгвам да слушам някоя песен, за да хваля Бога, но вътре в себе си знам, че това е плод на моето неподчинение в друг аспект (било то на мързел или някаква друга суета). Не че песента е лоша или че не е християнска, но в дадения контекст на моето непослушание тя се превръща в изкушение и ме отделя от правия път. Затова трябва да съм много внимателен и да не уповавам на себе си.

Бог да те води!

Поздрав,
byFaith
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Мощно здрасти
« Reply #16 on: July 19, 2008, 04:55:08 AM »
...



                Дявола  само  с  рок -  музиката  ли  деиства?

   Или   чалгата  , старите  градски  песни  и  техното-данс, Метрополис  са  си  от  Бога?
Мисля  че  сте  доста  краини  -   ние  не  можем  да  излезем  от  света,  а  от  друга  страна   отричате  манастирите  -  СТРАННО!
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Мощно здрасти
« Reply #17 on: July 19, 2008, 12:33:30 PM »
Дяволът действа и чрез "нежна музика в църквите" с противен текст.

Много праволинейно се оценява музиката като "стил". В Словото разделението не се прави на "стилове музика".  Тъй като музиката в днешни дни е средство за излъгването на мнозина, то започват да се правят дискусии "коя част от силовете са от Бога и коя не", но не се изследва същността, произхода и посланието на музиката. И всичите тези дискусии са повърхностни и не стигат до корена на проблема. Днес е много по-лесно да се вкарат лъжеучения чрез "християнска музика", отколкото чрез 1000 лъжливи книги. И мнозина от младите по църквите са били излъгани и им е бил променен начина на мислене и то не към този от Словото.

Дори оценката за това кое е от Бога и кое не, се прави на базата на това какво се вижда в света, т.е. "стилове музика". И ако не е този стил, значи е друг. И ако този стил е лош, значи всички останали са хубави. Това е изводът, който се прави, който е също толкова небиблейски.

Тъй като "оценката" е на базата на светска мярка, то и затова Библейските оценки изглеждат "крайни". Аз не виждам Бог да дава повече от 2 възможности - или смърт или живот. И това също звучи крайно за света, защото светът иска "баланс".


Относно манастирите, не си ли чел:
1 Коринтяни 5
Писах ви в посланието си да се не сношавате с блудници, не че |съм искал да кажа| за блудниците на тоя свят, или за сребролюбците и грабителите, или за идолопоклонците, понеже тогава би трябвало да излезете от света, - но в действителност ви писах да се не сношавате |с някого|, който се нарича брат ако е блудник, или сребролюбец, или идолопоклонник, или грабител; с такъв, нито да ядете заедно. Защото, каква работа имам да съдя вънкашните |човеци?| Не съдите ли вие вътрешните, докато вънкашните Бог съди? Отлъчете нечестивия човек изпомежду си.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?