Author Topic: Матей 19:9 и живот след развод  (Read 100800 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #15 on: June 25, 2008, 00:37:36 AM »
А, ако невярващия мъж, напусне вярващата си жена и тя остане сама, но така е устроена, че не може да се въздържа без сексуален живот? Какво трябва да прави, при условие, че не е виновна за развода си и не може да се въздържа без мъжка ласка?
Quote
2 След това какво да прави, останал сам, при положение, че сексуалният му нагон е твърде силен?

3 Трябва да чака бившата си жена да умре, за да може да се ожени за сестра в Господа ли?

4 Празник за него ли ще е евентуалната смърт на бившата му жена, защото това го освобождава?
Нима някъде в Словото имаме насърчение че заради плътските страсти като оправдание можем да престъпваме завета и Божия закон?

Нима в Христос нямаме победа над страстите? Или както Петър казва:

2Pe 1:3  Понеже Неговата божествена сила ни е подарила всичко що е потребно за живота и за благочестието, чрез познаването на Този, Който ни е призовал чрез Своята слава и сила:

Когато се казва всичко, означава всичко.

На друго място вика:

Галатяни 5:24. А които са Христови разпели са плътта наедно със страстите и похотите й.

Въпроса е, Христов ли си?

И пак:

Gal 5:16  Прочее казвам: Ходете по Духа и няма да угаждате на плътските страсти.
Gal 5:17  Защото плътта силно желае противното на Духа, а Духът противното на плътта; понеже те се противят едно на друго, за да можете да правите това, което искате.
Gal 5:18  Но ако се водите от Духа, не сте под закон.
Gal 5:19  А делата на плътта са явни; те са: блудство, нечистота, сладострастие,....че които вършат такива работи, няма да наследят Божието царство.


За на края Павел да каже:

25. Благодарение Богу! има избавление чрез Исуса Христа, нашия Господ

А и Петър да заяви:

2Pe 2:9  то знае Господ как да избави благочестивите от напаст!

И повторно:

Php 4:13  За всичко имам сила чрез Онзи, Който ме подкрепява.

И думите на Господ който написахме вече:

BG - Библия 1940 - Мк. 10:27

Исус ги погледна и рече: За човеците това е невъзможно, но не и за Бога; защото за Бога всичко е възможно.


Нима след всички тези обещания, има място за подобни въпроси?

А ако въпросния мъж не живее в блудство, а се е оженил за нова жена, и с нея ли да се разведе?

Joyssie, прочети темата наново, на този въпрос е отговорено много ясно, а именно че оженването му с друга жена го прави да живее в блудство, и ако иска да не живее в грях, трябва да остави греха т.е. да прекъсне да живее с тази жена, защото той все още е свързан с завет за друга с която е една плът, и е свързан все докато жената е жива.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #16 on: June 25, 2008, 00:44:23 AM »
Забрави да отговориш на този въпрос:

1 Виновен ли е мъжа, че е повярвал и това довежда до решението на жена му да се разведе?

Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #17 on: June 25, 2008, 00:49:36 AM »
mak е отговорил достойно и според Истината, на мен остава само да коментирам първия въпрос:

Quote
1 Виновен ли е мъжа, че е повярвал и това довежда до решението на жена му да се разведе?

Тука бих задал контра въпрос: Това, че мъжа е повярвал по-лош съпруг ли ще го направи или по-добър? Неговата вяра ще разруши ли брака или ще го укрепи? Една нормална жена не би била отблъсната от качествата, които един мъж ще придобие чрез повярването си, дори и да е невярваща. Само в случаите когато жената е супер нечестива и развратена може да има има огромен проблем с това, че мъжа е повярвал. В този случай за мъжа е награда, че е избавен от такава жена.

Аз мога да дам пример с моите родители. Когато повярвах те се ужасиха, отвратиха, ожесточиха и какво ли още не. С минаване на времето обаче и с порастването ми в мъдрост и познаване на Бога започнаха да стават явни добрите плодове на вярата. И родителите ми ако и да са невярващи ме възлюбиха повече от преди, а от брат ми който остана невярващ се ужасяват.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #18 on: June 25, 2008, 00:51:30 AM »
Забрави да отговориш на този въпрос:

1 Виновен ли е мъжа, че е повярвал и това довежда до решението на жена му да се разведе?

Вече е отговорено на този въпрос тук.

Но и да напусне жената, всеки в Христос има победа над всичко, включително и над страстите, така че няма оправдание че нещо "твърде силно" (както ти казваш) да го отстрани от пътя на Истината.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #19 on: June 25, 2008, 00:52:15 AM »
Но, за да се избягват  блудодеянията, нека всеки мъж  има своя си жена, и всяка жена да има свой мъж.
3 Мъжът нека има с жената дължимото към нея  сношение; подобно и жената с мъжа.
4 Жената не владее своето тяло, а мъжът; така и мъжът не владее своето тяло, а жената.
5 Не лишавайте един друг от съпружеско сношение , освен ако бъде по съгласие за малко време, за да се предавате на молитва, и пак бъдете заедно, да не би сатана да ви изкушава чрез вашата невъзможност да се въздържате.


А тези нямат ли победа от Бога над страстите си, че апостола им дава такива препоръки? По същата причина, какво бихте посъветвали въпросния разведен вярващ мъж, за който питах по-горе?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #20 on: June 25, 2008, 01:01:18 AM »
Тука бих задал контра въпрос: Това, че мъжа е повярвал по-лош съпруг ли ще го направи или по-добър? Неговата вяра ще разруши ли брака или ще го укрепи? Една нормална жена не би била отблъсната от качествата, които един мъж ще придобие чрез повярването си, дори и да е невярваща.

Това е субективно мнение. Аз пък знам примери, в които невярващата жена не иска да живее с повярвалия си мъж, защото неговия възглед е вече друг! И колкото и по-добър съпруг да става, това не оказва влияние на решението от страна на жената да се разведе. Така че, вярата понякога е причина за развода, макар и да се превръща съпруга в много по-добър отколкото е бил. Той ще се радва , да речем, че Бог го оттървава от такава жена, но какво да прави с невъзможността си да се въздържа? Защото това наистина е голям проблем и Словото го казва!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #21 on: June 25, 2008, 01:05:44 AM »
Maт 10:29  Не продават ли се две врабчета за един асарий? И пак ни едно от тях няма да падне на земята без волята на Отца ви.
Maт 10:30  А вам и космите на главата са всички преброени.
Maт 10:31  Не бойте се, прочее, вие сте много по-скъпи от врабчетата.


Ако космите на главата на праведните са преброени и Бог не позволява нито врабче да падне на земята без волята Му, то може ли някой брат да го напусне жена Му и Бог да не е в контрол на ситуацията?

И ако Бог е позволил това да се случи, то Той ще снабди необходимата благодат брата да няма проблем с нагона си!

А хората за които Павел пише са плътски:

1Кор. 3:1  И аз, братя, не можах да говоря на вас, като на духовни, но като на плътски, като на младенци в Христа.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #22 on: June 25, 2008, 01:06:57 AM »
А тези нямат ли победа от Бога над страстите си, че апостола им дава такива препоръки?

На кого говори тука Павел, на разведени хора ли? Страхувам се че търсиш "дупки" в Словото, за да докажеш нещо. Нима Словото си противоречи когато казва "Ходете по Духа и няма да угаждате на плътските страсти?"

По същата причина, какво бихте посъветвали въпросния разведен вярващ мъж, за който питах по-горе?

Това пишем в цялата тема, прегледай я повторно и ще намериш отговор на въпроса ти.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #23 on: June 25, 2008, 01:08:37 AM »
Valipeti от девет кладенеца вода носиш за да докажеш нещо което уж словото казва, а игнорираш всички ясни пасажи които Мак вече цитира. Явно имаш голям проблем с очевадните неща които пише в библията или просто не искаш да ги приемеш защото се чувстваш безсилен. Трудно е наистина, но за Бог няма невъзможни неща!
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #24 on: June 25, 2008, 01:18:36 AM »
Той ще се радва , да речем, че Бог го оттървава от такава жена, но какво да прави с невъзможността си да се въздържа? Защото това наистина е голям проблем и Словото го казва!

Ти какво мислиш, какво трябва да прави?

Задаваш същия въпрос трети или четвърти път, въпреки че ти беше ясно отговорено, ти игнорираш отговорите. Това не говори добре за теб. Защото ако търсеше искрен отговор, ти вече го имаш, но явно търсиш нещо друго, което не води на добро.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #25 on: June 25, 2008, 01:32:35 AM »

И ако Бог е позволил това да се случи, то Той ще снабди необходимата благодат брата да няма проблем с нагона си!



Да ама аз знам примери, в които братята имат проблем с нагона си. Какво ще ги посъветваш тях?



А хората за които Павел пише са плътски:

1Кор. 3:1  И аз, братя, не можах да говоря на вас, като на духовни, но като на плътски, като на младенци в Христа.

Хората в Коринт, на които говори Павел са "младенци в Христа" - така пише. Така че са част от църквата там и на тях апостола казва думите :

Жената не владее своето тяло, а мъжът; така и мъжът не владее своето тяло, а жената...
...да не би сатана да ви изкушава чрез вашата невъзможност да се въздържате.


Щом на хора от църквата им е невъзможно да се въздържат, разведения, вярващ мъж, може да е и той в такова положение. Бог може да не го е избавил от нагона му - какво да прави?

А тези нямат ли победа от Бога над страстите си, че апостола им дава такива препоръки?

На кого говори тука Павел, на разведени хора ли? Страхувам се че търсиш "дупки" в Словото, за да докажеш нещо.

Тук апостола говори на хора от църквата в Коринт. Казва, че някои, въпреки че са вярващи "не могат да се въздържат" - Бог не ги е освободил от нагона, както се изрази предния участник. Ако разведения, вярващ мъж е един от тях, ще има голям проблем!
И аз не търся "дупки", а задавам въпроси. Искам да дадете съвет на хора в такова положение, които на практика изпитват този проблем. Можете ли ?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #26 on: June 25, 2008, 01:57:28 AM »
Ние този съвет го дадохме 10 пъти вече и той не е наш но Божий:

"Ходете по Духа и няма да угаждате на плътските страсти" Гал. 5:16
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #27 on: June 25, 2008, 01:57:49 AM »
Quote
Да ама аз знам примери, в които братята имат проблем с нагона си. Какво ще ги посъветваш тях?

Извън Божията благодат, не само този брат, но всички сме обречени на провал и на смърт. Защото Словото много ясно ни казва:

Rom 8:13  Защото, ако живеете плътски, ще умрете; но ако чрез Духа умъртвите телесните действия, ще живеете.

Rom 8:14  Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове

Истинския въпрос е:

Ти Божи син ли си? Управляван ли си от Божия Дух?


А тези нямат ли победа от Бога над страстите си, че апостола им дава такива препоръки?

На кого говори тука Павел, на разведени хора ли? Страхувам се че търсиш "дупки" в Словото, за да докажеш нещо.

Тук апостола говори на хора от църквата в Коринт. Казва, че някои, въпреки че са вярващи "не могат да се въздържат" - Бог не ги е освободил от нагона, както се изрази предния участник.

Зададен ти беше конкретен въпрос: "На кого говори тука Павел, на разведени хора ли?" А ти игнорираш конкретния въпроса, и отговаряш на нещо за което не е тема на разговор, разбира се, че Павел говори на хора от Църквата в Коринт, въпроса е:

В този контекст, за кои отношения говори Павел за отношенията на разведени хора или за отношенията на хора в брак? След като ясно погледнеш текста, и си отговориш на въпроса ти, тезата че:

Quote
Ако разведения, вярващ мъж е един от тях, ще има голям проблем!

ще пропада и няма да е вярна.

Другия въпрос който не си отговорил е:

Той ще се радва , да речем, че Бог го оттървава от такава жена, но какво да прави с невъзможността си да се въздържа? Защото това наистина е голям проблем и Словото го казва!
Ти какво мислиш, какво трябва да прави?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #28 on: June 25, 2008, 05:08:10 AM »
Aз имам проблем с това:
Quote
Той ще се радва , да речем, че Бог го оттървава от такава жена,
Как може вярващ съпруг/съпруга да се радва, че семейството му /й се е разбило?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #29 on: June 25, 2008, 10:05:15 AM »
Нека и аз да повторя думите на mak към Valipeti, който няколко пъти контрира с едно и също нещо.

Надявам се този път, поне, да го забележи:


Valipeti, твоите твърдения:
Quote
Quote
И ако Бог е позволил това да се случи, то Той ще снабди необходимата благодат брата да няма проблем с нагона си!
Да ама аз знам примери, в които братята имат проблем с нагона си. Какво ще ги посъветваш тях?

...

Жената не владее своето тяло, а мъжът; така и мъжът не владее своето тяло, а жената...
...да не би сатана да ви изкушава чрез вашата невъзможност да се въздържате.

Щом на хора от църквата им е невъзможно да се въздържат, разведения, вярващ мъж, може да е и той в такова положение. Бог може да не го е избавил от нагона му - какво да прави?

Имаше едни хора, които познавам, които веднъж ми казаха "То в Словото пише, ама ти гледай реалността", което явно показва, че за тях Словото няма общо с реалността, в която живеят.

Няколко пъти беше ти обяснено, че в контекста на главата не се говори за неженени или разведени хора, а за женени. Не става въпрос за невъздържане на неженени или разведени хора, а на женени.

Това, което ти виждаш като пример у хора, които наричаш "братя" не променя Словото, защото то е вярно, а всеки човек нека бъде признат за лъжлив. Ако у хората виждаш нещо противоречиво на Словото това не означава "ти не гледай какво пише в Словото, а гледай реалността". Това означава, че твоята преценка не е добра. Или тези хора не са братя или са братя, които са объркани и не познават все още Божията сила (страх от Бога).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?