Author Topic: Матей 19:9 и живот след развод  (Read 100999 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #45 on: June 25, 2008, 14:58:42 PM »
Нито един аргумент не виждаме, Valipeti, но голо обвинение.

Ние поставихме агрументите си.

Опаши се като мъж и отговаряй достойно, а не обвинявай голословно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #46 on: June 25, 2008, 15:09:34 PM »
Може би е добре да не се продължава дискусията по темата ако няма повече конструктивни аргументи...
Към Joyssie
От всичко казано дотук излиза, че:
 - и да е жива, и да е починала бившата невярна жена/мъж, ние трябва да умъртвим нагона и да НЕ СЕ ЖЕНИМ.
 - но от друга страна пък, ако умре неверния мъж/жена - можем спокойно да се женим за друг/а!
И какво стана сега?
"Ура, бившата/бившия ми умря! Вече мога спокойно да вдигам сватба! И Бог ще ме благослови!"

Това ли ни прави по-святи и праведни!?
Не е ли това чисто фарисейско законничество?

И за какво ходене по Духа изобщо ми говорите?


Наистина подобно отношение не ни прави нито по-святи нито по-праведни и както отбелязваш си е чисто фарисейско. Това се получава поради една, според мен, невярна презумпция - че християнина ЖЕЛАЕ  да се жени 2,3...5 пъти и само търси вратичка в закона, която да му позволи да го направи. С това аз съвсем не съм съгласен.
Еремия 31
33 Но ето заветът, Който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа закона Си във вътрешностите им, И ще го напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат Мои люде;


Истинския вярващ ще търси Божията воля за всичко и ще бяга от всичко, което И е противно, дори и да е разрешено по принцип(а развода по принцип е нещо недобро). И това вече наистина ни прави по-святи и в него няма нищо фарисейско. Мисля че ако поразмишляваш върху проблема от тази гледна точка, нещата ще си дойдат на мястото. Бог да ти даде мъдрост(а и нас да не забравя:))!
Що се отнася до "трябва да умъртвим нагона" - не нагона(разбирам потребността), а СТРАСТТА. Ще дам пример със себе си - аз съм лаком и дебел. Яденето ми е страст и искам да я умъртвя. Което не значи че ще престана да ям изобщо, когато това се случи. Всичко дадено от Бога е добро когато се употребява законно.
Поздрави!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #47 on: June 25, 2008, 17:57:06 PM »
Quote from: Valipeti
"Ясно показано" е според твоето тълкувание! За теб това е правилното разбиране, но това не означава, че товоето е ПРАВИЛНОТО според библията. Аз пък разбирам написаното в Словото не като теб! За това ли ще ме гониш от твоя форум?

Ти си за изгонване защото си като кон с капаци повтаряш едно и също и си знаеш своето все едно никой нищо не е написал по темата, ти си знаеш своето. Дадоха се много писания които говорят за свободата от грях, за тебе те нямат значение, ти напълно ги игнорираш като отговор за разведения. За тебе има отговор който твоята деноминация те е научила и ти го сричаш папагалски, защото тя ти е внушила, че е единствената която следва Библията. Резултата от твоето учение ще бъде погиване на мнозина, които ще бъдат подмамени от греха на прелюбодейството.

Quote from: Valipeti
Ясно ти показах кои са НЕЖЕНЕНИТЕ - всички, освободени от брачния ЗАВЕТ, поради прелюбодейството на партньора им! За прелюбодейство, Исус дава право на ощетения в брака, да го разтрогне - т.е. да не е обвързан от този ДОГОВОР! Чакането до смъртта на прелюбодееца си е твое тълкувание на Писанието и не трябва да го налагаш като НОВ ЗАКОН - ХОМОТ върху плещите на слабите братя и сестри!

Никъде разведените по причина на прелюбодейство не са наречени - неженени. Също така дадоха се точни аргументи, че Исус говори на хора в чието общество прелюбодейците се убиват с камъни по Закона. По този начин всеки чийто партньор е прелюбодеец става вдовец. Исус говори не на езичници като тебе, които не познават Писанията, а говори на евреи които познават Закона, и в тяхното съзнание прелюбодеец = мъртъв човек. Големи ереси идват когато Словото бъде извадено от неговия еврейски и исторически контекст и хора с езическо мислене почнат да мъдруват върху написаното. Ето защо ти не разбираш въобще какво означава ЗАВЕТ, и че завет се прекратява само и единствено чрез смърт!

Римл. 7:2  Защото омъжена жена е вързана чрез закона за мъжа, докогато е жив; но когато мъжът умре тя се освобождава от мъжовия закон.

Не се казва докато е жив или докато прелюбодейства, а докато е жив ТОЧКА, и не се казва, че когато мъжа прелюбодейства тя се освобождава от завета, а когато умре ТОЧКА.

А ако ходенето в Духа и неугаждането на страстите наричаш ХОМОТ, то се вижда колко познаваш Бога и обичаш Правдата Му. Още от самото начало проявяваш арогантен и самонадеян дух, този форум не е създаден да бъде арена на подобни човеци. Писанието казва човек който учи ереси да се съветва веднъж и дваж и да се праща да си ходи откъдето е дошъл. В случая ересите ти са гибелни, понеже блудниците и прелюбодейците няма да наследят Божието царство, а ти учиш разведените да прелюбодействат.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #48 on: June 25, 2008, 19:06:38 PM »
В случая ересите ти са гибелни, понеже блудниците и прелюбодейците няма да наследят Божието царство, а ти учиш разведените да прелюбодействат.



В случая, твоите интерпретации на Словото са ереси и са гибелни, защото налагаш ЗАКОННИЧЕСКИ ХОМОТ върху вратовете на християни без вина и ги изкарваш ВИНОВНИ за чужда вина! Твоята ерес отхвърля възможността, която Исус дава на вярващия съпруг да НАПУСНЕ блудния си партньор, като възможност да запази чистотата и святоста си и да създаде истинско семейство в Господа! За теб "НАПУСНЕ", означава да чака да умре блудния партньор, за да е освободен от брачния завет с него, който обаче е нарушен и невалиден! В библията документа, който удостоверява прекратяването на този завет се нарича РАЗВОДНО ПИСМО. Говорите за ЗАКОНА, обаче и него не познавате както би трябвало. Да не казвам, че в Новия Завет убиването с камъни на прелюбодееца не е решението, което би оправило нещата както ти обясняваш - прелюбодеец=убит с камъни! Затова днес Господ Исус дава възможността да се освободиш от обвързаността си с блудника не чрез убиване с камъни, а чрез разводно писмо или както е казано "Който напусне жена си, освен за прелюбодейство. Думата "освен" е основанието за напускане (развод) и няма как да си напуснал прелюбодееца и пак да си вързан за него цял живот! Това са абсурдни ваши, законнически по човешки ереси, които биха били огромна причина за подтикване към съблазън християни, които Словото казва, че са слаби по отношение на въздържане. Вашата ерес би попречила на християни да направят това, което Словото ги съветва, за да се "избегне блудодеянието" и "защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват"! С вашите ереси, вие налагате ЧОВЕШКИ ХОМОТ върху слабите в това отношение християни и както фарисеите ги подтиквате чрез законнически буквализъм да съгрешават назорлен и да живеят цял живот в непосилни изисквания за тях! Това е вашия "ЗАКОН", но не и Божият! Религиозни, човешки ереси!
Горко на тези, които подмамите и нагърбите да спазват измислените ви правила! Бог да е милостив към тях и да им открие Себе си своевременно!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

edna_jena

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #49 on: June 25, 2008, 19:48:26 PM »
Аз сега май не разбрах нещо. Всеки договор, бил той и брачен има две страни. Когато и двете страни си изпълняват задълженията по него всичко е ОК, обаче ако едната страна по договора прекрачи уговорките и иска той да бъде прекратен, то тази страна си плаща неустойката, нали?
И казвам ви: Който напусне жена си, освен за прелюбодейство, и се ожени за друга, той прелюбодействува; и който се ожени за нея, когато  бъде напусната, прелюбодействува.

 За мен тази „неустойка” в разтрогването на брачния договор е именно тази: Тъй като единия на база своето прелюбодейство е решил, че не иска да живее повече с другия и другия няма как да стопира нещата, то плаща „ неустойката” прелюбодееца, защото той го е нарушил. В случая плаща с това, че самия той /прелюбодееца/ няма право повече да се жени, защото е прелюбодеец и всеки, с когото встъпи в друга връзка става автоматично и той прелюбодеец. Обаче какво прави другия /другата страна на бившия договор/.... Той плаща ли нещо? Или е свободен? На кого говори Павел в 1 Кор.
  26 И тъй, поради настоящата неволя, ето какво мисля за добро, че е добре за човека така да остане както си е.
27 Вързан ли си в жена? не търси развързване. Отвързан ли си от жена? не търси жена.
28 Но, ако се и ожениш, не съгрешаваш; и девица, ако се омъжи, не съгрешава; но такива ще имат житейски скърби, а пък аз ви жаля.


Това НО говори ли на някой нещо, или само на мен?
Прелюбодейството какъв грях е и какво следва от него.  Благодаря!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #50 on: June 25, 2008, 19:59:53 PM »
edna_jena,

И ти си с Valipeti по същия път с цитирането на стихове извън контекста?

Много жалко, че така подбуждате неутвърдените към грях.

Когато се женят двама, то и двамата се обричат на този закон до смърт. Не знам дали изобщо четете това, което се пише, но няколко пъти ви беше подчертано "и двамата". Когато единият напусне (по каквато и да било причина) и се ожени, той прелюбодейства, защото е нарушил закона, който действа до смърт. Ако другият отиде и се ожени (дори и той да не е причина за раздялата), то той прелюбодейства, защото е нарушил същия закон, който е приел върху себе си, който действа до смърт.

Същият Павел, зад чиито послания се криете (по-точно се криете зад удобни извадки, за да намерите прикритие за греха си) е казал:
Или не знаете, братя, (защото говоря на човеци, които знаят закон), че законът владее над човека само, докогато той е жив?


Това няколко пъти ви беше казано, но не искахте да чуете.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

edna_jena

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #51 on: June 25, 2008, 20:21:43 PM »
23 Защото заплатата на греха е смърт

Аз попитах какво е прелюбодейството и каква е заплатата за него. Обяснете ми ако може.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #52 on: June 25, 2008, 20:44:33 PM »
Защо увъртате все още?

Що за въпрос е "какъв грях е прелюбодейството"? Какво очаквате като отговор? Може би "добър" или "не толкова лош"? Виждам, че искате да клоните към един определен стих и да го извъртите отново. Цитирате "защото заплатата на греха е смърт", защото целите едно определено нещо (говоря ви като на комбина с Valipeti).

За справка, думата блудство включива и прелюбодейство и много пъти се отнася към това, което днес наричаме "проституция". Прелюбодейството е частен случай с хора, които нарушават брачния закон.

Който постоянства да живее прелюбодеен живот и има наклонности към това, е в греха си и той ще умре в него. Този, който се отвърне от греха си трябва да извърши на дело това поправление, а не само на думи.

Който подтиква тези, които са неутвърдени, т.е. "тези най-малките Мои братя" към прелюбодеяние, за него е по-добре да му се окачи воденичен камък и да се хвърли в морето. Това не го казвам аз, казва го Господ Исус.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #53 on: June 25, 2008, 21:42:25 PM »
Едно нещо е много важно , то е - има ли значение в случая на кого говори Господ Исус!

Това за изключението " освен за прелюбодейство" само за еврейските ученици ли се отнася , или също и за езическите вярващи?

Ако приемем , че непременно прелюбодейката се умъртвява с камъни , както е по еврейският закон /а това е можело да стане само там в Израел / , но не и между езичниците , то тогава наистина , мъжът става вдовец и вече не е под брачният закон. Може да се ожени , ако иска.

Ако , обаче , прелюбодейката не е умъртвена с камъни , а остава жива , то брачният закон остава валиден. / въпросът е  , дали изключението се отнася само до евреите или и до езическите вярващи.

Ако се отнася и до тях , може да се направи извод , че при получаване на развод поради изневяра на единият от партньрите , невинният партньр е свободен да сключи повторен брак. Защото иначе разводът всъщност няма да е развод , а просто една обикновенна  раздяла.

Интересно е също , че християните , дори и еврейските , не би трябвало да се убиват вече с камъни.Ако това е така , то тогава как прелюбодейката ще бъде непременвно убита и мъжът и съответно свободен , това би станало единствено ако те непременно се убиваха с камъни. Аз лично не мога да си представя , един повярвал християнин , па бил той и евреин , да настоява жена му да бъде убита с камъни. По скоро би я напуснал тайно , както искаше да стори Йосиф например.

От друга страна не сме ли призовани към мир и прошка , ами ако прелюбодейката се покае и иска да се върне при съпруга си , но той вече се е оженил пак , това ще бъде трагично.

Ако пък е невярваща и напусне вярващият , и никога вече не се върне , ще му трябва специална сила от Господа за да издържи и да не съгреши /ако това да се ожени след напускането и е непременно прелюбодейство/. Може би , в Матей 19:12 се говори за това. Сега като го чета и размишлявам виждам отново , че има и такива които сами себе си са скопили , заради Божието царство.Не че са се оперирали , но са избрали чрез дадената им сила от Бога да не се женят ,въпреки че са напълно здрави физически.Това те са сторили заради Божието Царство./ дали това означава че са решили това за да влязат в Божието Царство , или за да са по отдадени на Божието дело , понеже знаем , че понякога женитбата води до угаждане повече на други неща , а не толкова на Бога , може би това да значи по - скоро второто , а и е в съгласие и с думите на Павел.


Интересно е писаното от Павел в 1 Кор.7 от 15 до 17 стих.
15. Но, ако невярващият напусне, нека напусне; в такива случаи братът или сестрата не са заробени. Бог, обаче, ни е призвал към мир.
  16. Защото отгде знаеш жено, дали не ще спасиш мъжа си? или отгде знаеш мъжо, дали не ще спасиш жена си?
  17. Само нека всеки постъпва така, както Господ му е отделил сили, и всеки както Бог го е призовал; и така заръчвам по всичките църкви.


Какво означава , че вече не са заробени?
Може да значи това което Уочман обясни.

От друга страна да не си заробен , значи да си свободен.Свободен от какво?От това да се грижиш за своя партньр ли? Не е възможно , понеже той така или иначе е напуснал.Няма как да се грижиш за него понеже него го няма.Тогава защо му трябва на Павел да казва това?

Според мен , трябва да се обърне внимание най вече на Матей 19:9 , и да се мисли какво означава и към кого са насочени думите на Господа- " освен за прелюбодейство"







Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #54 on: June 25, 2008, 21:46:37 PM »
Да не забравяме, че Павел писа и към езичниците това за брачния закон и смъртта (както цитирах по-горе).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #55 on: June 27, 2008, 13:56:16 PM »
Най-много се гнуся от сексуалните грехове и похотта.
Като чета какво сте писали в темата,ще кажа само едно:
В Библията много ясно си пише,че прелюбодейството е грях и че всеки ,който напусне мъжа си или жена си прелюбодейства и ако се ожени или омъжи повторно,ако бившия му партньор е жив,той прелюбодейства.
Може би на някои от вас това им се струва доста тежък закон,но това е да следваш Христос.И който иска да е Христов трябва да се отрече от себе си и от плътта си.Това е положението.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #56 on: July 06, 2008, 23:53:15 PM »
Въпросът, който скрито се повдига тук е: "Може ли човек да остане женен за някого, ако този брак е прелюбодейство?" Например, ако се е развел и съпругът или съпругата му са между живите, и се ожени повторно, има ли право да запази този брак? Отговорът е, че няма. Апостол Павел заръчва:

"А на жените заръчвам, и то не аз, но Господ: Жена да не оставя мъжа си; (но ако го остави, нека остане неомъжена, или нека се помири с мъжа си;) и мъж да не напуща жена си." 1 Кор. 7:10-11

Покаянието означава да спрем и да се повърнем или обърнем от дадения грях. Ако останем женени за този човек, дори оправдавайки се, че видите ли Бог ни е "простил" незнанието, то ние, както каза Тихомир, ще умрем в греха си. Ние трябва да се разделим и да останем неженени, ако невярващият ни съпруг или съпруга са ни напуснали, или да се помирим с тях.

От друга страна да не си заробен , значи да си свободен.Свободен от какво?От това да се грижиш за своя партньр ли? Не е възможно , понеже той така или иначе е напуснал.Няма как да се грижиш за него понеже него го няма.Тогава защо му трябва на Павел да казва това?

Човекът е свободен, сиреч не е длъжен или "заробен" да остане женен за напусналата го невярваща съпруга. Няма да се самообвинява или да се тръшка, ако тя реши да го напусне; няма и да се радва. Защото е по-добре, ако е възможно, той да запази брака си и посредством него тя да познае към Господа. Това е мирът, към който Бог ни е призвал. "Защото отгде знаеш жено, дали не ще спасиш мъжа си? или отгде знаеш мъжо, дали не ще спасиш жена си?"

Иначе си мисля за една такава житейска ситуация в Америка да кажем (а може и би и у нас ги има такива), където хората са се женили и развеждали по три и повече пъти, и имат и деца с различните си съпрузи. Какво би означавало покаянието в такъв контекст? Може ли децата родени от прелюбодейството да станат не техни?

Вярвам, че който има уши, ще послуша Божието изобличение и Бог ще му даде благодат да остави греха. Но който иска да се оправдае в греха си, и да намери "вратичка в закона", той винаги ще намери начин.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #57 on: August 09, 2008, 17:56:23 PM »
Законът, който поставя Исус в Мт 19: 9 е, че който напусне жена си и се ожени за друга, той прелюбодейства. Има само едно изключение (маркирано с освен) - при прелюбодейство. Т. е., който напусне жена си, поради прелюбодейство и се ожени за друга, той не прелюбодейства. Стига да не се ожени за друга напусната. Не е ли така?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #58 on: August 09, 2008, 20:27:55 PM »
Здравей,

Първо добре дошъл/дошла във форума. Не знам как да се обръщаме към теб, тъй като не знаем кой е насреща. За да е по-нормална комуникацията сподели кратко няколко думи за себе си в темата за Представяне.

Относно твоя коментар:

Прочети темата отначало докрай и ще ти стане ясно. Също прочети внимателно думите на Исус, защото обикновено се добавят неща, които Той не каза.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #59 on: August 11, 2008, 04:00:59 AM »
Здравей, Тихомире! Прочетох всичко, тогава писах.