Author Topic: Матей 19:9 и живот след развод  (Read 100882 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Joyssie

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 48
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #30 on: June 25, 2008, 11:29:39 AM »
Първо искам да се извиня на Watchman, че приписах на него цитат от Mak.

A второ - видях че никой не отговори на въпросите:
Quote from: Valipeti
3. Трябва да чака бившата си жена да умре, за да може да се ожени за сестра в Господа ли?

4. Празник за него ли ще е евентуалната смърт на бившата му жена, защото това го освобождава?

От всичко казано дотук излиза, че:
 - и да е жива, и да е починала бившата невярна жена/мъж, ние трябва да умъртвим нагона и да НЕ СЕ ЖЕНИМ.
 - но от друга страна пък, ако умре неверния мъж/жена - можем спокойно да се женим за друг/а!
И какво стана сега?
"Ура, бившата/бившия ми умря! Вече мога спокойно да вдигам сватба! И Бог ще ме благослови!"

Това ли ни прави по-святи и праведни!?
Не е ли това чисто фарисейско законничество?

И за какво ходене по Духа изобщо ми говорите?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #31 on: June 25, 2008, 11:34:26 AM »
И какво стана сега?
"Ура, бившата/бившия ми умря! Вече мога спокойно да вдигам сватба! И Бог ще ме благослови!"

Това ли ни прави по-святи и праведни!?
Не е ли това чисто фарисейско законничество?

Това в синьото чий цитат е?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Joyssie

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 48
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #32 on: June 25, 2008, 11:36:21 AM »
Не е цитат, беше примерна иронизирана реакция на разведен мъж/жена,  чийто бивша половинка е починала.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #33 on: June 25, 2008, 11:38:11 AM »
A второ - видях че никой не отговори на въпросите:
Quote from: Valipeti
3. Трябва да чака бившата си жена да умре, за да може да се ожени за сестра в Господа ли?

4. Празник за него ли ще е евентуалната смърт на бившата му жена, защото това го освобождава?
Трябва да чака, защото иначе нарушава заповедта.

Въпросът за "празника" е наивен и детски. Един зрял Божий мъж не би имал такова отношение. Ако жена му за него е била неприятел (основателно), то един истински Божий мъж не би нарушил заповедта:
Не се радвай, когато падне неприятелят ти, И да се не весели сърцето ти, когато се подхлъзне той.

Ако не е била неприятел, то защо трябва да се радва на смъртта на човек, който е останал в нечестието си?

Не знам дали осъзнавате наивността и глупостта на тези въпроси?



Quote
От всичко казано дотук излиза, че:
 - и да е жива, и да е починала бившата невярна жена/мъж, ние трябва да умъртвим нагона и да НЕ СЕ ЖЕНИМ.
 - но от друга страна пък, ако умре неверния мъж/жена - можем спокойно да се женим за друг/а!
И какво стана сега?
"Ура, бившата/бившия ми умря! Вече мога спокойно да вдигам сватба! И Бог ще ме благослови!"

Това ли ни прави по-святи и праведни!?
Не е ли това чисто фарисейско законничество?

И за какво ходене по Духа изобщо ми говорите?

Да, трябва да се умъртвят плътските страсти.

Останалото в този цитат е плод на наивните и глупави въпроси, които бяха зададени по-горе, на които отговорих и не мисля, че има нужда да се коментират, защото са в насока, която няма нищо общо със Словото.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #34 on: June 25, 2008, 11:43:27 AM »
Не е цитат, беше примерна иронизирана реакция на разведен мъж/жена,  чийто бивша половинка е починала.

Това е измислен цитат, и не бива да го прилагаш в контекста като че ли някой от нас го е казал, защото това е неправедно. Така никога не би реагирал истинския светия. А той ще бъде съкрушен и ще се смирява пред Бога, и само, и само ако Бог ясно му покаже че трябва наново да се ожени, той единствено тогава ще го направи и това със страх и почитание спрямо Бога, но ще го направи не защото той иска да се жени, а защото Бог му казва, и той ще го направи заради послушание. Един богоугоден пример е Георг Мюлер. Ако не си чела биографията му, можеш да си я купиш в някоя от християнските книжарници, книгата се казва "С упование на Бога"
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #35 on: June 25, 2008, 11:43:38 AM »
Не е цитат, беше примерна иронизирана реакция на разведен мъж/жена,  чийто бивша половинка е починала.

Ако някой все още не е забелязал това е форум за християни, хора който са вдигнали кръста си да следват Христос. И подобни примери и иронии нямат място в този форум защото примера касае реакция на светски човек, а не на Христов ученик!
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #36 on: June 25, 2008, 11:55:52 AM »
Мисля всички ще се съгласим, че дори задоволяването дадена страст(темата е за сексуалната, но нещата важат и по принцип) да не е изрично забранено от Св. писание, то християнина съвсем не е призван да бъде роб на страстите си и следователно трябва да търси освобождение. И Valipeti не толкова защитава мнението че няма нищо нередно да се жениш или омъжваш 100 пъти, колкото пита какво да правят хората които са хванати в капана на страстта.
Уотчман даде отговора
Quote from: Wаtcman
И ако Бог е позволил това да се случи, то Той ще снабди необходимата благодат брата да няма проблем с нагона си!
и Тихомир го допълни
Или тези хора не са братя или са братя, които са объркани и не познават все още Божията сила (страх от Бога).

Ще се опитам да развия малко по-подробно темата, защото тези неща са наистина важни, а ми се струва че минават някак си "между другото" в дискусията.

1.ВЪПРОС: Какво да прави човека със страстта която го е заробила?
ОТГОВОР: Бог "ще снабди необходимата благодат брата да няма проблеми"

Така ни учи Библията, а ние всички претендираме да вярваме в Словото. Веднага обаче изниква втория въпрос, който Valipeti зададе под няколко различни форми, а Тихомир обобщи:
2.ВЪПРОС: Защо писаното изглежда да се разминава с реалността при толкова много хора?
ОТГОВОР: "Или тези хора не са братя или са братя, които са объркани и не познават все още Божията сила"


Тук трябва да се разгледат подробно двата случая:
1. Какво означава "не са братя"? За лицемерите и нежелаещите да изпълняват Божията воля е ясно, но има един много по-фин вид "небратя", а именно - хора, които не са предали живота си на Христос!
Хора, които по принцип са готови да да спазват някаква форма на закон и морал, но не и да позволят на Христос да живее в тях, защото това означава да "не живея аз". Но тъй като този път е единствения който ни дава победа над греха(както и Павел посочва на доста места ), те, макар да имат желанието да изпълнят закона, разбира се нямат силата да го направят. Най-многото, на което могат да се надяват такива хора е някакво временно потискане на греха в себе си, освен ако не станат истински братя.

2. Втората възможност са така наречените от Тихомир "объркани" братя. Аз бих добавил  "невръстни".  Когато човека се новороди, Бог не му дава моментално освобождение от всички страсти(мисля и тук всички сме съгласни). Понякога такива хора искрено се измъчват от страстите си, но Бог не дава моментално освобождение. За това може да има много причини, но мисля че една от най-главните е гордостта. Ако Бог би ги освободил веднага, това би довело до възгордяване и погибел. Мисля(това е лично мнение), че човека трябва да бъде първо смазан от закона и ужаса на осъждението за да може истински да разбере и приеме благодатта, която ни е дарена в Христос. И тогава ще се изпълнят думите "комуто се много прощава, той и много обича". Освен това виждайки своята греховност, окаяност и безпомощност да промени нещо в себе си, такъв човек слиза в дълбините на смирението. И вече могат да се изпълнят думите "Бог на смирените дава благодат". И тази благодат вече ще послужи за истинско изграждане, а не за възгордяване и погубление. Такива хора не трябва да се осъждат, а да бъдат насърчавани да се хванат още по-здраво за Бога и да Го следват още по-всеотдайно.
Бог с вас!
П.П. Няколко неща бяха публикувани докато пишех, така че моля да ме извините, ак оне съм видял и взел предвид нещо вече казано от друг.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #37 on: June 25, 2008, 12:23:02 PM »
1 Според вашите тълкувания, излиза, че разведения, вярващ мъж (от примера по-горе), задължително трябва да е освободен от Господ, от половия си нагон, за да се противопоставя на Сатана и да не съгрешава. В Словото няма такова обещание! Има друга препоръка!

2 Вие наричате виновен, мъж, който търпи развод от жена си, заради повярването си?!? И такъв човек, за вас, трябва да изкупи "виновноста си" с безбрачие до смъртта на прелюбодейната си бивша съпруга!?! Това си е ваше, човешко тълкувание!Няма такова указание в Словото!

3 За вас неспособността на този мъж да се "скопи", означава "ходене по плът, плътски човек, неуправляван от Божия Дух, угаждач на плътските страсти.... Исус казва : ...а има и скопци, които сами себе си са скопили заради небесното царство. Който може да приеме това, нека приеме. Вие казвате - задължително трябва да го приеме - да се скопи! За Словото тази неспособност на въпросния вярващ мъж не е "угаждач на плътските страсти"! Затова и е записано съвсем разумно и рационално решение в такива случаи!

Ето какво казва Словото:

И казвам ви: Който напусне жена си, освен за прелюбодейство, и се ожени за друга, той прелюбодействува; и който се ожени за нея, когато  бъде напусната, прелюбодействува.


Ключа е "освен за прелубодейство"! Смисълът на казаното е, че прелюбодейството е вина, която освобождава партньора от обвързаноста на сключения брачен ЗАВЕТ, ако пожелае! Един завет се сключва от 2 страни пред свидетели. Когато се нарушат условията на този завет, той е невалиден вече! Бог е най-големия свидетел на нарушаването от едната страна, затова дава позволението на ощетения партньор да избере да прекъсне ЗАВЕТА! Човека вече ЗАКОННО е свободен, ако иска и се нарича от Словото НЕЖЕНЕН! Когато вече ЗАКОННО е освободен от брачния си завет, тогава нищо повече не го обвързва да не сключи подходящ брак обаче само в Господа! Дори, Словото препоръчва да се направи това, ако човека е в неспособност да овладява половия си нагон, за да се избягва възможността за съблазън и съгрешаване!

Обаче, бих желал всичките човеци да бъдат какъвто съм аз. Но всеки има своя особен дар от Бога, един така, а друг инак.
8 А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз.
9 Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват...

Вързан ли си в жена? не търси развързване. Отвързан ли си от жена? не търси жена.
28 Но, ако се и ожениш, не съгрешаваш; и девица, ако се омъжи, не съгрешава; но такива ще имат житейски скърби, а пък аз ви жаля.


Aз имам проблем с това:
Quote
Той ще се радва , да речем, че Бог го оттървава от такава жена,
Как може вярващ съпруг/съпруга да се радва, че семейството му /й се е разбило?


Този въпрос не е към мен явно, защото тук цитирам предположението на Watchman. Попитай него!



Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #38 on: June 25, 2008, 12:36:57 PM »

1. Какво означава "не са братя"? За лицемерите и нежелаещите да изпълняват Божията воля е ясно, но има един много по-фин вид "небратя", а именно - хора, които не са предали живота си на Христос!
Хора, които по принцип са готови да да спазват някаква форма на закон и морал, но не и да позволят на Христос да живее в тях, защото това означава да "не живея аз".

Един брат преди около 150 години, много добре е обяснил първия случай:

На половин християнин


Quote
2. ...Такива хора не трябва да се осъждат, а да бъдат насърчавани да се хванат още по-здраво за Бога и да Го следват още по-всеотдайно.

Така е Тоше, харесва ми как си написал това.
А подобни изявления като "ами хора сме какво да правим", "това е невъзможно", "не гледай какво пише, а гледай реалноста", са опасно пагубни! Защото правим Бога лъжец, и Словото Му не вярно, и казваме че някои неща са "невъзможни" само заради това че не ги живеем и не познаваме Бога и силата Му, даже и Го обвиняваме че не ни е дал благодат и всичко друго необходимо за да живеем както Той иска. А ако това не е реалност в живота ни, тогава както и ти си казал "да се хванем още по-здраво за Бога и да Го следваме още по-всеотдайно.", да се насърчаваме, увещаме и смиряваме помежду и пред Бога, и нима Той няма да ни даде благодат? Да не бъде! Цялата ни надежда е в Него, защото Той, а не ние, Христос в нас, е Този който изработва да желаем. Аз мисля че след прочитане на тези думи, всички "оправдания" за "невъзможни" неща трябва да престанат:

2Pe 1:3  Понеже Неговата божествена сила ни е подарила всичко що е потребно за живота и за благочестието, чрез познаването на Този, Който ни е призовал чрез Своята слава и сила:

Имаме силно обещание:

Php 2:13  Защото Бог е, Който според благоволението Си действува във вас и да желаете това и да го изработвате.

И повторно:

Rom 8:14  Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове

Истинския въпрос е:

Ти Божи син ли си? Управляван ли си от Божия Дух?

Ако сме Божии синове, той ще се отнася към нас като със синове, и ще действува в нас със силата Си да желаем това което Той желае, и да бъде управлявани от Духа му, а не от плътските страсти.

А ако стават обратните неща, тогава се задава въпроса: А ти познал ли Бога, познал ли си истинското покаяние и роден ли си от Духа?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #39 on: June 25, 2008, 12:40:08 PM »
Valipeti, нещата които говориш вече бяха разгледани и беше ясно показано, че не е така. Пасажите които използваш "нека се женят" не са за разведени хора, което ясно се вижда дори то това което ти си цитирал.

8 А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз.
9 Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват...


Словото ясно визира хората за които е написано това - неженените и вдовиците, разведените чийто партньор е жив нито са неженени, нито са вдовици!

Имаше един човек във форума VPP, който проявяваше подобна несмисленост като тебе, потърси и разгледай какво стана с него, вървиш по неговия път.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #40 on: June 25, 2008, 12:46:00 PM »
Да уточня, че "неговия път" не беше "изгонването му от форума", а беше това, че не проявяваше разбиране към писаното и колкото и да беше ясно показано отговаряше все едно никой не е писал.

Valipeti,
Quote
Ключа е "освен за прелубодейство"! Смисълът на казаното е, че прелюбодейството е вина, която освобождава партньора от обвързаноста на сключения брачен ЗАВЕТ, ако пожелае! Един завет се сключва от 2 страни пред свидетели. Когато се нарушат условията на този завет, той е невалиден вече! Бог е най-големия свидетел на нарушаването от едната страна, затова дава позволението на ощетения партньор да избере да прекъсне ЗАВЕТА! Човека вече ЗАКОННО е свободен, ако иска и се нарича от Словото НЕЖЕНЕН! Когато вече ЗАКОННО е освободен от брачния си завет, тогава нищо повече не го обвързва да не сключи подходящ брак обаче само в Господа! Дори, Словото препоръчва да се направи това, ако човека е в неспособност да овладява половия си нагон, за да се избягва възможността за съблазън и съгрешаване!

Ти сключвал ли си договор през живота си, че говориш такива безсмислици?

Ако нарушиш договора се ИЗЛАГАШ НА СЪД! Отиди, заложи дома си в банката и вземи ипотечен кредит. После недей да го плащаш. Това няма да попречи на банката да те осъди и да ти вземе жилището, защото си нарушил договора. Договорът ОСТАВА В СИЛА, докато не се изпълни или докато не бъдат изпълнени неустойките му.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #41 on: June 25, 2008, 12:49:32 PM »
То изгонването следва по естествен начин подобно поведение, горчивите корени трябва да се изкореняват:

Евр. 12:15  И внимавайте, да не би някой да не достигне до Божията благодат; да не би да поникне някой горчив корен, та да ви смущава, и мнозинството да се зарази от него;

Valipeti насърчава към грях и нарушаване на Божията заповед такъв човек няма място между нас!
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #42 on: June 25, 2008, 13:12:40 PM »
Valipeti, нещата които говориш вече бяха разгледани и беше ясно показано, че не е така.

"Ясно показано" е според твоето тълкувание! За теб това е правилното разбиране, но това не означава, че товоето е ПРАВИЛНОТО според библията. Аз пък разбирам написаното в Словото не като теб! За това ли ще ме гониш от твоя форум?

Quote
Пасажите които използваш "нека се женят" не са за разведени хора, което ясно се вижда дори то това което ти си цитирал.

8 А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз.
9 Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват...

Словото ясно визира хората за които е написано това - неженените и вдовиците, разведените чийто партньор е жив нито са неженени, нито са вдовици!

Ясно ти показах кои са НЕЖЕНЕНИТЕ - всички, освободени от брачния ЗАВЕТ, поради прелюбодейството на партньора им! За прелюбодейство, Исус дава право на ощетения в брака, да го разтрогне - т.е. да не е обвързан от този ДОГОВОР! Чакането до смъртта на прелюбодееца си е твое тълкувание на Писанието и не трябва да го налагаш като НОВ ЗАКОН - ХОМОТ върху плещите на слабите братя и сестри!



Valipeti,


Ти сключвал ли си договор през живота си, че говориш такива безсмислици?

Ако нарушиш договора се ИЗЛАГАШ НА СЪД! Отиди, заложи дома си в банката и вземи ипотечен кредит. После недей да го плащаш. Това няма да попречи на банката да те осъди и да ти вземе жилището, защото си нарушил договора. Договорът ОСТАВА В СИЛА, докато не се изпълни или докато не бъдат изпълнени неустойките му.


Аз не говоря "безмислици", а ти ги определяш като такива! Да, сключвал съм договор и знам за какво става въпрос.
Като наруши някой БРАЧНИЯ ДОГОВОР, кой е СЪДЪТ, който свобождава потърпевшия от този договор? Исус казва :
Който напусне жена си, освен за прелюбодейство....
"Освен за прелюбодейство" е позволение за НАПУСКАНЕ на измамения партньор. Осъществява се от съответната администрация в днешно време, но с ПОЗВОЛЕНИЕТО НА ГОСПОДА! Това е СЪДЪТ - разтрогване на БРАЧНИЯ ДОГОВОР. От там нататък човека е свободен и необвързан от този договор, което му дава правото да се обвърже в нов брак в Господа!

А "горчивите корени" май не аз ги пускам. Големи хомоти се поставят тук под формата на криворазбрана святост! 
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #43 on: June 25, 2008, 13:27:06 PM »
Виждам, че Valipeti се закоравява.

Това, което той нарича "тълкуване" е всъщност ясно цитиране на Словото. Словото, което той нарича "твое тълкувание", всъщност няма нищо общо с тълкувание, а е просто цитиране.

"Тълкувания", които вадят от 10 кладенеца вода, за да оправдаят греховете на човеците са пагубни и не се търпят тук.

Писано е "всичко е позволено, но не всичко е полезно", но това не дава право да се убива. Сигурно Valipeti би казал, че щом пише "всичко", значи "всичко"? Това е пример за "тълкувание", което няма нищо общо с контекста на Словото.

Това, което Valipeti опитва да пробута тук е, че "освен по причина на прелюбодейство" означава "развод", а Христос не каза това, защото същото Слово казва, че докато е жив единия, тогава е в сила брачния закон, но Valipeti "тълкува" според примера даден по-горе - извън контекста.

За "СЪДЪТ", за който говорих това е Божият Закон, Valipeti, който няма да премине дори и да преминат небето и земята. Съдът, Valipeti, произнася присъда, която оправдава праведния и осъжда нечестивия. Този, който е нарушил закона ще бъде осъден и ще се изпълнят неустойките от договора. В договора между двама има съгласието и на двамата, че до края на живота на всеки един от тях те ще бъдат заедно. Това е двустранен договор и той завършва със смъртта, Valipeti. Ако някой от двамата (кой да е) отиде и се ожени/омъжи за друг, докато е жив другия, тогава той нарушава този договор.

Писано е ясно в Словото, че докато и двамата са живи е в сила този закон.

(Това не го пиша заради Valipeti, а за тези, които четат).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Матей 19:9 и живот след развод
« Reply #44 on: June 25, 2008, 14:31:39 PM »
Виждам, че Valipeti се закоравява.



Аз пък виждам, че вие вече сте закоравели както фарисеите и книжниците някога със своите си човешки поучения уж от ЗАКОНА!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!