Author Topic: Същността на апостолския характер (важно четиво!)  (Read 62969 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Добре , ще се поровя за Кац , ако не открия отговор на въпроса си , пак ще те питам.* за апостолството му*

казваш че бъркам Господното служение с употребата на дарбите в събранието.

То обаче е свързано именно с употребата на дарбите в събранието!
"  И Той даде едни да бъдат апостоли, други пророци, други пък благовестители, а други пастири и учители,
Еф. 4:12  за делото на служението, за назиданието на Христовото тяло, с цел да се усъвършенствуват светиите;"


Това което си ми дал като аргументи са твои тълкувания , въз основа на писаното от Арт Кац.
За едно от нещата се облягаш на някакъв глагол който в гръцкия текст не съществува. 1Петр 2:5.
После това което каза , че така го превели преводачите понеже било процес , та затова преводачите я сложили ..?!?
/това са си свободни съчинения/

За друго се облягаш на думата "някои" извадена извън контекста.*Филипяни 1-14:18

Тези неща ти ги посочих вече по горе.
Незнам защо с така лека ръка заключаваш че не съм разбрал това което си писал.
Разбирам го , но то не доказва тезата ти.

P.S.
Уочмън Ни започва служението си почти веднага след обръщането си към Христос.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
small axe , аз написах много други неща, които ти пропускаш и преди и в последния си коментар. Дадох ти изобилно примери и от писанията и от реалността, но те останаха като глас в пустиня. Много добре ти обясних за свещенството, като призвание и като време в което се влиза в това призвание. Както ти каза и Тихомир, че царския син не става цар с раждането си, но когато достигне определена възраст и зрялост, така и със свещеника.

Обърнах ти и внимание на плода, което ти пак игнорираш. Ами няма смисъл да се повтаряме.

За Уочмън  Ни, изучавай повече и ще разбереш, той самия не учи че човек може да влезе в служение ей така след повярването си. Книгата му "Духовния Човек", която я има на български е трудно, но добро начало.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
P.S.
Уочмън Ни започва служението си почти веднага след обръщането си към Христос.


Хм, как и от къде разбра това? Тука Watchman Nee разказва за част от живота си когато е бил на обучение в Христовото училище, за да може после служи на другите хора с истинското евангелие. Можеш да прочетеш.

Именно, зад това "веднага" се крият едни от най-големите вреди които са направени в християнството, а това е хора които нито са обучени чрез Божието училище в живота си, нито са изпратени, а са тръгнали да проповядват и да стават "лидери", защото някой от някое библейско училище, или самите те, са се замоизлъгали че са изпратени от Бог.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
И по горе бях написал , че не споря за нуждата от време за израстване.Едни се нуждаят от много време , други от по - малко , трети като Аполос и Павел са предварително по- подготвени.

С всичкото това писане исках да кажа, че Бог намира хората си , оправдава ги , освещава ги (процес) и ги оформя като подходящи негови съдове. Дава им дарби за  делото на служението с цел назидаване и усъвършенстване на светиите .
 Това е.

Според вас  , излиза , че като достигне определена възраст и зрялост във вярата , вярващият влиза в ролята си на Царско свещенство.
По тази погика , следва да има някаквиили времеви рамки или други белези за въпросният човек , че вече става за тази работа.
По какво разпознавате сами вие това?Кой го решава?Как става?

В Словото виждам че Тимотей имаше удобрен от бртатята характер и Павел го взе със себе си.
При вас как е?Вие как и защо служите , ако служите , понеже от написаното досега виждам , че или чакате  , или сте дочакали упълномощаване , или изпращане от Бога.Ако е така , как стана това?
/искрено се интересувам , би трябвало от толкоз писане и време във форума да си имаме някакво доверие , не пълно , но някакво :) /

само с такива лични неща , биха се поизяснили нещата които обсъждаме.Понеже всеки си има свои представи за нещата и действа досега според тях.Аз например действам според това което ви пиша.За мене , плодовете на Духа в живота на даден вярващ са видни с времето , дарбите от Духа също си проличават , и той , разбира се започва да ги употребява за другите.Господ ги е дал именно за това , за служението!

При вас как е , как се случват тези неща , как постъпвате?




Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
И по горе бях написал , че не споря за нуждата от време за израстване.Едни се нуждаят от много време , други от по - малко , трети като Аполос и Павел са предварително по- подготвени.
Павел и Аполос не бяха предварително подготвени. Фактите в Словото не говорят за това. Павел години наред беше отделен от апостолите. Павел, като фарисей, трябваше да знае закона наизуст, както и всеки един равин днес го учи. Представи си как човек, който знаеше закона наизуст трябваше да прекара години наред в това Бог да го учи.

Аполос не познаваше точно Божия път и трябваше Акила и Прискила да го научат. Колко време е траяло това обучение - не пише, но е факт, че той трябваше да бъде научен и обучен. А забележи, че пише, че беше "силен в Писанията".

Ето какво Watchman каза на едно място:
Quote
Павел свидетелстваше в синагогите и това имаше за цел неговото приемане от братята след това, доказвайки че наистина се е обърнал, а не че е станал проповедник на момента. Той влезе в служение най-малко 14 години по-късно. Аполос беше силен в Писанията. Като гледам какво пише за него - мисля че този човек е познавал Писанията повече от всички пишещи в този форум взети заедно. И въпреки това не се казва че той е бил Христов пратеник, но показваше на юдеите от Писанията, че Исус е Христос.

Мисля, че това е едно от нещата, които си забравил в процеса на дългото писане по тази тема.


Quote
С всичкото това писане исках да кажа, че Бог намира хората си , оправдава ги , освещава ги (процес) и ги оформя като подходящи негови съдове. Дава им дарби за  делото на служението с цел назидаване и усъвършенстване на светиите .
 Това е.
Когато Бог употребява някой съд, то той не го употребява по един и същ начин. Един съд се позлва, за да се представи пред външните. Друг съд се ползва само за употреба до приготвяне на храна. Трети съд е винаги подложен на огън и никой, освен готвача, не го вижда. Проблемът днес е, че като се каже "служение" винаги се има предвид 4-те служения, които са описани в Словото. Почти никой, обаче, не говори за службата на мъжа вкъщи като свещеник или за службата на жената като помощник или за покорството на децата.

Бог свидетелстваше пред ангелите за Авраам, не че той ще бъде свещеник, а ще бъде един, който ще заповяда на дома си да пазят заповедите Му.

Quote
Според вас  , излиза , че като достигне определена възраст и зрялост във вярата , вярващият влиза в ролята си на Царско свещенство.
По тази погика , следва да има някаквиили времеви рамки или други белези за въпросният човек , че вече става за тази работа.
По какво разпознавате сами вие това?Кой го решава?Как става?
Точно така. И то не е според нас, а според това, което четем в Писанията и книгите на т.нар. "нов завет".

Това се разпознава от Бога. Решава се от Бога. Заповядва се от Бога. Така четем в Писанията. Кои сме ние, че ще правим нещо по-различно от многото случаи, които виждаме в Писанията.

Quote
В Словото виждам че Тимотей имаше удобрен от бртатята характер и Павел го взе със себе си.
Колко време мина преди Тимотей да стане проповедник на Правдата? Колко време мина преди Исус Навиев да влезе в службата на Божий слуга, който да въведе народа  в обещаната земя. Колко време мина преди Елисей, който беше известен с това, че поливаше вода на ръцете на Илия, да стане Божий пророк?

Quote
При вас как е?Вие как и защо служите , ако служите , понеже от написаното досега виждам , че или чакате  , или сте дочакали упълномощаване , или изпращане от Бога.Ако е така , как стана това?
Аз лично в момента служа на Бога като съпруг на жена ми, гледайки примера на Исус и Църквата. Не знам защо изповядваш учение, според което, всеки трябва да чака да бъде изпратен някъде. Аз не срещам такова нещо в Библията.

Всичките ти въпроси се въртят около това разбиране. Това е погрешна основа.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Добре , много се радвам , че сподели лични неща!

Първо , това което казваш , че служиш на Бога като съпруг и баща е нещо чудесно! Това е едно отговорно служение , което съм убеден е изключително важно за нашия Господ , понякога си мисля , че за семейният човек , няма по- важно нещо и май е така.

Незнам защо казваш , че изповядвам учение , според което , всеки трябва да чака да бъде изпратен някъде!?! В постовете си пиша обратното.
Не изповядвам такова учение.

Първо не смятам че всеки ще бъде изпратен някъде , а и не мисля че това е нужно.Понякога човек си е именно там къдетo трябва да бъде , и това иска Бог.
Това което казвам и вярвам е , че човек трябва да използва дарбите които Бог му е дал , за делото на служението, за назиданието на Христовото тяло, с цел да се усъвършенствуват светиите.

Това което казваш за съдовете на Бог и как ТоЙ ги употребява е напълно същото което и аз казвам.Така е .

За Павел и Аполос , считам че Бог започна да ги употребява , когато станаха негови , с течение на времето разбира се Бог започва да употребява един пребъдващ в Него човек все повече и за все по отговорни неща , именно затова е дал на всеки дарба или дарби.Това за мене е служението , а не че трябва да бъде пратен проповедник нейде из света.
Това важи и за Павел с времето служението му на Господа придоби по големи измерения , според Божията сила действаща в него мощно.

За царското свещенство и това което пишеш по въпроса като отговор към мен:
Ти , Тишо , считаш ли се за царско свещенство , което изпълнява функциите на такова?Ако да , кога и как стана това , как разбра че вече е нужно да изпълняваш тези функции?

Незнам колко време мина , преди Тимотеи да стане Проповедник на правдата , и как е станал такъв.Виждам , че е имал удобрен от братятат характер , което е било едно необходимо условие.

Поздрави на всички!








small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Пол Уошър , например.Аз го считам за Божий служител.Как е станал такъв?Някой знае ли?На колокогодини във вярата е бил , когато започва служението си?
 Ако някой знае нека пише , за да наблюдаваме и днес как действа Бог сред своите люде.
Как е станало неговото изпращане?/нарочно казвам за Уошър ,понеже за вас доколкото знам е авторитет/

Междудругото Тишо , като чета ефясани 4 глава , а 1Коринтяни например , виждам , че на Божиите хора са дадени различни дарби и свързани с тях различни служби.Как мислиш всеки ли има дарба , и ако да , как трябва да я използва , и не е ли това служение пред Бога?Какво мислиш за това?

И изобщо , за какво служение според вас става въпрос , някакво несвързано с дарбите на Духа ли ?Понеже , като чета това което пишете , виждам че точно сякаше имате впредвид , че един вярващ трябва да чака директна заповед , че да уботребява дадените от Духа дарби за служението.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Пол Уошър , например.Аз го считам за Божий служител.Как е станал такъв?Някой знае ли?На колокогодини във вярата е бил , когато започва служението си?
 Ако някой знае нека пише , за да наблюдаваме и днес как действа Бог сред своите люде.
Как е станало неговото изпращане?/нарочно казвам за Уошър ,понеже за вас доколкото знам е авторитет/
Преди това е учил Писанията години наред. Самото му изпращане е станало чрез дума от Бога (доколкото съм чувал) и е бил в Перу по време на гражданска война.

Quote
Междудругото Тишо , като чета ефясани 4 глава , а 1Коринтяни например , виждам , че на Божиите хора са дадени различни дарби и свързани с тях различни служби.Как мислиш всеки ли има дарба , и ако да , как трябва да я използва , и не е ли това служение пред Бога?Какво мислиш за това?

Дарбите са дадени не да се използват, а да се дават от Бога, за да бъдат за обща полза за Тялото Му. Ухото не използва слухът си, за да чува, а за да може мозъкът да асимилира звук. Ръката не хваща, за да даде на ръката си или за своята си полза, но за ползата на друга част. Всичко е от Него, чрез Него и за Него. Нищо не е за нас.

Самите служения са служба. Когато си на служба ти си под власт и ти възлагат задачи. Ти не можеш сам да се назначиш, нито можеш сам да решиш да тръгнеш да правиш нещо. Трябва заповед отгоре.

Иначе в последното съобщение отново смесваш дарбите и служенията. Говориш, че за да употребява някой дарбите трябва заповед, за да се използват в служение. Това, че някой има дарба, не означава, че има служение. Гледната ти точка е това, че за да има дарба, трябва да има и служение.

Тези дарби и служения са издигнати в култ днес.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Пол Уошър , например.Аз го считам за Божий служител.Как е станал такъв?Някой знае ли?На колокогодини във вярата е бил , когато започва служението си?

Ето едно видео по въпроса (на английски).
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Тишо , гледай клипчето , ако не си го гледал.Гледал сам го и преди , и никъде не виждам и помен от това за което ти говориш.

Дарбите не били дадени да се използват!?!
Откъде го измисли това? Имено за да се използват са дадени , за обща полза , за другите и стиха от ефесяни съм го цитирал. Незнам защо пишеш така , все едно съм казал нещо погрешно и не от Словото!?!


Казваш : "Самите служения са служба. Когато си на служба ти си под власт и ти възлагат задачи. Ти не можеш сам да се назначиш, нито можеш сам да решиш да тръгнеш да правиш нещо. Трябва заповед отгоре."

И интересно , каква заповед отгоре получи Пол Уошър , например?


Казваш: "Говориш, че за да употребява някой дарбите трябва заповед, за да се използват в служение. Това, че някой има дарба, не означава, че има служение. Гледната ти точка е това, че за да има дарба, трябва да има и служение."

Откъде го измисли това горното не мога да рабера?!?
Това което казвам е , че в ефесяни например дарбите и служенията са смесени.Откъде я видя тази заповед , незнам?

ако имаш духовна дарба , ти не я имаш за да стои и отлежава.Тя ти е дадена , за да я използваш( за делото на служението , за назиданието на Христовото тяло , с цел усъвършенстването на светиите)
Колко пъти да ти го пиша това!?!Пиша ти го за втори или трети път , ти пак ми говориш разни странни неща , които не съм казвал дори?




mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
small axe, ти спомена Ни, Expecting wounds, почини си малко, братко.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Тишо , гледай клипчето , ако не си го гледал.Гледал сам го и преди , и никъде не виждам и помен от това за което ти говориш.
Има не само 1 клипче, в което човекът говори за себе си. Това, което съм чувал е това, което съм гледал из клипчета, в които говори човекът.

Quote
Дарбите не били дадени да се използват!?!
Откъде го измисли това? Имено за да се използват са дадени , за обща полза , за другите и стиха от ефесяни съм го цитирал. Незнам защо пишеш така , все едно съм казал нещо погрешно и не от Словото!?!

Това, което говориш ти е все насочено към използване по свое осмотрение. Когато апостолите бяха пратени да изцеляват, те изцеляваха по заповед. Когато Исус изцеляваше, Той изцеляваше по заповед, защото казваше, че прави само това, което вижда от Бога.

Веднъж апостолите искаха по свое осмотрение да извикат да падне огън от небето и Христос им каза, че са на друг дух, т.е. не е Святият Дух този, който им е продиктувал това.

Quote
И интересно , каква заповед отгоре получи Пол Уошър , например?
Ти не можеш да бъдеш 100% сигурен, че е получил или, че не е получил, докато не чуеш реално от самия човек. Той има координати - пиши му и питай. Гледането на днешни примери и ваденето на изводи, които са противни на Словото е лоша практика. Това, че ти не си чул и не си изследвал нещо, не е повод да смяташ, че даден човек не е получил заповед от Бога.

Аз не съм изследвал специално за това, но имам смътни спомени, че някъде беше го казал из многобройните клипчета в YouTube.

За него аз не съм сигурен, но за хората от Писанията съм сигурен, защото го пише ясно.


Quote
Казваш: "Говориш, че за да употребява някой дарбите трябва заповед, за да се използват в служение. Това, че някой има дарба, не означава, че има служение. Гледната ти точка е това, че за да има дарба, трябва да има и служение."

Откъде го измисли това горното не мога да рабера?!?
Това което казвам е , че в ефесяни например дарбите и служенията са смесени.Откъде я видя тази заповед , незнам?
Това, което се чудиш откъде съм го цитирал е следният пасаж от предпоследния твой постинг:
Quote
И изобщо , за какво служение според вас става въпрос , някакво несвързано с дарбите на Духа ли ?Понеже , като чета това което пишете , виждам че точно сякаше имате впредвид , че един вярващ трябва да чака директна заповед , че да уботребява дадените от Духа дарби за служението.



Quote
ако имаш духовна дарба , ти не я имаш за да стои и отлежава.Тя ти е дадена , за да я използваш( за делото на служението , за назиданието на Христовото тяло , с цел усъвършенстването на светиите)
Колко пъти да ти го пиша това!?!Пиша ти го за втори или трети път , ти пак ми говориш разни странни неща , които не съм казвал дори?
Размисли за следната ситуация - Исус отива в къпалнята Витезда. Там има много болни хора. Той отива и изцелява точно един определен човек.

Защо?

Павел имаше спътник, който беше с него. Този негов спътник беше болен. Почти до смърт. Защо Павел не го изцели? Защо не използва дарбата, която сме виждали да "работи", по свое осмотрение?


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Да , Мак , ще видя какво казва Ни.

Но преди това към Тишо:
ти каза :
"Това, което се чудиш откъде съм го цитирал е следният пасаж от предпоследния твой постинг:"
Цитат
"И изобщо , за какво служение според вас става въпрос , някакво несвързано с дарбите на Духа ли ?Понеже , като чета това което пишете , виждам че точно сякаше имате впредвид , че един вярващ трябва да чака директна заповед , че да уботребява дадените от Духа дарби за служението."


Това което казвам в цитата , е че ми се струва , че това , горното е вашето мнение , а не моето.Изглежда ми , сякаш ти чакаш заповед , за да употребяваш дарбата или дарбите които Бог ти е дал за обща полза.

Примерът ти с Исус и случката в къпалнята , не може да се отнесе към нас , Господ Исус е всезнаещ , ние не сме.
А и да не мислиш , че при всеки един от случаите при които апостолите например , са изцелявали да кажем , са го правили единствено при директна заповед от Бога?

По тази логика , за употребата на всяка една духовна дарба , трябва да чакаме директна заповед от Бога?! Не е така.

Това за огъня от небето , е ясно казано , че са били на друг Дух , не под водителството на Святия Дух. Нима мислиш че щяха тогава да успеят в това да падне огън от небето?

Със сигурност Павел е искал да спътника си изцели , но Бог не е искал това , явно.
Дали духовната дарба ще се прояви и извърши делото си , не зависи от нас а от Бога.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
small axe ,

Ти явно продължаваш да не разбираш, че ако и дарбите да помагат в делото на служението на онези, които са одобрени и изпратени, пак това някой светия да бъде употребен за нещо или да упражнява някаква дарба в събранието, това не го прави изпратен и овластен Христов служител. Бог употреби ослица да говори на Валаам, това направи ли ослицата Господен пророк или служител?

Бях ти обърнал внимание върху разликите които Павел прави в изказванията си между "нас" и "вас" - размишлявай за тия неща. И се научи да правиш разлика между едното и другото. Напълно погрешно си бил научен по този въпрос.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
По тази логика , за употребата на всяка една духовна дарба , трябва да чакаме директна заповед от Бога?! Не е така.

small axe, мисля че ще е добре да се пусне отделна тема за това как Бог ни води. И да се види какво пише в Словото по въпроса.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...