Author Topic: Същността на апостолския характер (важно четиво!)  (Read 63009 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Добре , глас ли трябва да чуе човек , за да говори Благовестието?/ след като е наставен в Божия път /

Посочи ми някой изпратен днес.Как е станало неговото изпращане?Някакво свидетелство.


аз съм далеч от това да споря , че е нужна подготовка и зрялост
.Най - вече е нужна Божията сила и дарби , но дали непременно трябва да  чуеш директна заповед?Не мисля.

В Словото не виждам никъде наставления някой да чака директна заповед , глас и тн. , "нито Павел нито другите апостоли говорят за такова нещо/ ако има някъде посочи ми/ , те отправят други наставления , отт които основно е пребъдването в Христос , постоянстването в няколко определени неща. Единственото което виждам е че чакаха , докато стана петдесетница и получиха сила отгоре.И станаха свидетели за Христа.От там нататък всеки новороден християнин е свидетел , като с времето все повече израства в познаването на Бога.

Израстването е процес който Бог върши с всяко свое дете , което постоянства в разчупването на хляба , учението на апостолите , общуването и молитвите.

Това да споделяш вярата си и да говориш Благовестието не е нито привилегия и задължение само на определени хора.Всички вярващи са Царско свещенство и тяхната цел и задача е да възвестяват Божиите превъзходства пред хората./това чета в Писанието , там не пише нищо за това да чакат период от време/.Те правят това според дарбата която всеки един е приел от Бога.

Едни са по- надарени в тази област/Благовестването и проповядването/ от Бога , и те са в предните редици ,също както е в една армия.Някой са по стари и участвали в повече битки , те са тези които вършат основната работа , тях Военачалникът е  поставил начело , те увличат и водят другите , поемат ударите и другите се учат от тях.Те владеят по добре меча и щита.Младите обаче , също имат меч и щит и как иначе ще участват в боя?Те трябва да го използват иначе ще пострадат.

Ако говори някой , нека говори като Божии думи , ако...
тук не виждам никакви условия , единственото условие е вяра в Христос и пребъдване в Него.

Дарбите си проличават с времето и са явни!

"И Той даде едни да бъдат апостоли, други пророци, други пък благовестители, а други пастири и учители,   за делото на служението, за назиданието на Христовото тяло, с цел да се усъвършенствуват светиите;/ Ефесяни/"


"Благодаря на моя Бог всеки път, когато си спомням за вас,  винаги във всяка моя молитва, като се моля за всички вас с радост,  за вашето участие в делото на благовестието от първия ден дори до сега;" * Филип.1 глава

"тъй като вие всички сте съучастници с мене в благодатта, както в оковите ми, тъй и в защитата и в утвърждението на благовестието."  /Филипяни 1 гл./

„и повечето от братята на Господа, одързостени от успеха в оковите ми, станаха по-смели да говорят Божието слово без страх.  15 Някои наистина проповядват Христа дори от завист и от препирлив дух, а някои и от добра воля.  16 Едните правят това от любов, като знаят, че съм поставен да защищавам благовестието;  17 а другите възвестяват Христа от партизанство, не искрено, като мислят да ми притурят тъга в оковите ми.  18 Тогава що? Само туй, че по всякакъв начин, било престорено или истинно, Христос се проповядва; и затова аз се радвам, и ще се радвам.” / Филипяни/

„и че в нищо не се плашите от противниците; което е доказателство за тяхната погибел, а на вас за спасение, и то от Бога;   защото, относно Христа, вам е дадено не само да вярвате в Него, но и да страдате за Него;  като имате същата борба, каквато сте видели, че аз имам, и сега чувате, че съм имал.” / Филипяни1/


Ти , например , Watchman , как получаваш наставления от Бога.По какъв начин?
Аз лично ги получавам от Словото , не директно , никога не съм чувал глас.
Ти чувал ли си ?






Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
small_axe,

Няколко примера ще ти дам за хора, които бяха изпратени директно от Бога със заповед. Аз даже се учудих, че ти казваш, че не си виждал такова нещо. Проблемът е отново, че не се изследват целите Писания, а само няколко истории от т.нар. "нов завет".

Ето няколко примера за хора, които бяха изпратени (сиреч апостоли) директно от Бога за определена цел. Обикновено апостолите са много по-малко от общия брой вярващи. По същия начин, когато държава изпраща делегати, тя не изпраща 1 милион човека, но изпраща, примерно, 2-ма или 5-ма или 20. Това са хора, които са специално осветени (отделени) за това дело.

Ето и примерите, за които ясно пише, че са изпратени от Бога - Мойсей, Еремия, Елисей, учениците на Исус, Павел, Варнава.

Има все ясна заповед за това.

Днес ти се опитваш да си отговориш на въпроса - как тогава днес има толкова много "апостоли" след като не всички може са чули ясна заповед, но само са "усетили", че може да са апостоли?

Това не е правилният въпрос. Правилният въпрос е - защо днес ако т.нар. "апостоли" не са чули заповед от Бога (било чрез Божий пророк или по друг начин), са тръгнали да се правят на апостоли, като дори белезите на апостолството не се виждат ясно у тях.

Забележи, че пише, че ако ни питат за нашата надежда, ние трябва с кротост да отговаряме. Това не е "служение на благовестител". Това е писано за всеки човек. Това, че ти веднъж си забил 2 пирона не те прави майстор дърводелец.

А относно чуването на глас - не всеки в Писанията е чувал Божия глас. Да си чул примерно Ездра да е говорил, че Бог му е говорил с глас? Дори на пророците Бог не говореше винаги всеки ден. Понякога имаше години на мълчание. Какво да кажем за Йосиф - Бог говореше ли му с глас, когато беше несправедливо 10-на години в затвора? А на Яков, баща му, който скърбеше за сина си, мислейки, че е мъртъв - Бог говореше ли му, за да му каже, че са го излъгали? Не (предполагам, защото пише, че Яков не искаше да се утеши).

Но всеки, които беше пратен да върши Божието дело като апостол имаше заповед от Бога. Не случайно апостолите са сложени на първо място като служение пред Бога. Все едно редник от армията да го направят генерал без заповед и без стаж. Той би провалил всичко.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Добре , глас ли трябва да чуе човек , за да говори Благовестието?/ след като е наставен в Божия път /

Посочи ми някой изпратен днес.Как е станало неговото изпращане?Някакво свидетелство.

Изследвай писанието и ще видиш, че Божиите слуги винаги са били призовавани чрез директна намеса от Бога, а не с принципно постановление. Бог не е мъртвец, който е оставил някакви принципи и го няма вече. Бог е жив и е директно ангажиран с делото Си. И лично призовава и изпраща онези които е счел за готови. Дали ще е глас, видение, откровение, Божието призвание е винаги лично и директно.

Тъй като Писанието е достатъчно за да разберем Божиите пътища, няма нужда да давам пример от днес и да изпадна в субективизъм.

аз съм далеч от това да споря , че е нужна подготовка и зрялост.Най - вече е нужна Божията сила и дарби , но дали непременно трябва да  чуеш директна заповед?Не мисля.

Дарбите са последното нещо, което е необходимо, и дори бих казал те са най-големия проблем, защото хората се водят от своите способности и дарби а не от Божия глас (виж Изх. 19:5 какво е изискването за царското свещенство). Човек който се води от това което може да прави и от дарбите които има - не е годен за Божий служител. Бог се прославя в нашата немощ, не в нашата сила. И в немощта (неспособността) ни Неговата сила се проявява, не в нашето можене. Моженето е най-голямата препънка и е причинило огромни щети на вярващите. Човек който си мисли, че като може да свири добре, или има дар слово има правото да ги използва както му хрумне за да "служи" на Бога, дълбоко се заблуждава. На Бог не му трябват надарени и можещи хора. На Бог му трябват съкрушени човеци, които нямат никаква увереност в себе си.

Забележи за Моисей се казва, че когато беше в Египет беше "силен в слово и дело". И даже беше в позиция на власт и влияние. Бог не само не пожела да употреби това, но обучението на Моисей за делото за което беше призован включваше да бъде напълно съблечен от всички тези неща. И в деня на призоваването си, от мъж "силен в слово и дело" Моисей беше човек който дори не можеше да говори, та се наложи Аарон да говори вместо него. Ето това е Божието обучение, да изпразни човека от собствените му способности, за да го изпълни със Своята сила. Без такова обучение на изпразване - никой не е годен за служба на Бога. НИКОЙ!

В Словото не виждам никъде наставления някой да чака директна заповед , глас и тн. , "нито Павел нито другите апостоли говорят за такова нещо/ ако има някъде посочи ми/ , те отправят други наставления , отт които основно е пребъдването в Христос , постоянстването в няколко определени неща. Единственото което виждам е че чакаха , докато стана петдесетница и получиха сила отгоре.И станаха свидетели за Христа.От там нататък всеки новороден християнин е свидетел , като с времето все повече израства в познаването на Бога.

Разбира се че Павел прави разлика между онези, които са изпратени и онези, които не са.

1Кор. 4:8  Сити сте вече, обогатихте се вече, царувате и то без нас. И дано царувате, та ние заедно с вас да царуваме;
1Кор. 4:9  защото струва ми се, че Бог изложи нас, апостолите, най-последни, като човеци осъдени на смърт; защото станахме показ на света, на ангели и на човеци;
1Кор. 4:10  ние безумни заради Христа, а вие разумни в Христа, ние немощни, а вие силни, вие славни, а ние опозорени.


Тук много ясно се вижда разделителната линия. Също така:

Еф. 4:11  И Той даде едни да бъдат апостоли, други пророци, други пък благовестители, а други пастири и учители,


Това не са всички светии, а са определени избрани съдове. Всеки един светия има своето призвание в Христос и никоя част не е без значение, но без подготовка, изпитване, одобряване и изпращане, никой не може истински да влезе в това призвание.

Ето какво казва още Павел:

1Сол.  2:4  но както сме били одобрени, от Бога да ни повери делото на благовестието, така говорим, не като да угождаваме на човеците, а на Бога, Който изпитва сърцата ни

Ако разбереш този пасаж - това би трябвало да прекрати съмненията ти относно това, което говоря. Павел изрично казва, че той и неговите съработници са били одобрени да им се повери делото. Ако както ти казваш - всички могат по свое усмотрение да считат че им е поверено това дело, то за какво одобрение говори Павел?

Нещо повече оригиналната дума използвана тук за "одобри" е много силна и включва повече аспекти от просто да се одобри нещо, но означава:

G1381

δοκιμάζω

To try ( да изпитам), prove (да докажа), discern (да разпозная), distinguish (да различа), approve (да одобря). It has the notion of proving a thing whether it is worthy or not (в смисъла на това да се изпита и докаже дали нещо е достойно/годно или не).

Ето за това одобряване говоря аз на основание на Писанието. Без него - никой не може да бъде Господен служител. Павел ясно прави разлика между себе си и останалите. Той не казва, че всички християни са одобрени за това, но казва че той е бил одобрен за това, което повече от ясно го отделя от останалите които не са. Целта на християнския живот в общността на светиите е именно достигането до онази зрялост, която веднъж изпитана ще устои да бъде одобрена за поверяване на делото.

Quote
Израстването е процес който Бог върши с всяко свое дете , което постоянства в разчупването на хляба , учението на апостолите , общуването и молитвите.

Израстването е процес, но само след достигане на този процес до определена фаза на зрялост може Божието дете да се нарече Божий син (сиреч не младенец), който е способен да носи духовни отговорности. Библията прави разлика между дечица, младежи и бащи във вярата - не е ли така?

Quote
Това да споделяш вярата си и да говориш Благовестието не е нито привилегия и задължение само на определени хора.Всички вярващи са Царско свещенство и тяхната цел и задача е да възвестяват Божиите превъзходства пред хората./това чета в Писанието , там не пише нищо за това да чакат период от време/.Те правят това според дарбата която всеки един е приел от Бога.

Да споделяш вярата си и да ти е поверено делото на Благовестието са две много различни неща. Знам че мнозина не правят разлика понеже не познават Писанията, нито Божиите пътища.

Това което казваш за свещенството далеч не го четеш в Писанието, а го четеш от своя ум и убеждение, защото ето какво там наистина пише:

1Петр. 2:5  и вие, като живи камъни се съграждате в духовен дом, за да станете свето свещенство, да принасяте духовни жертви, благоприятни на Бога чрез Исуса Христа.

1Pe 2:9  Вие, обаче, сте избран род, царско свещенство, свят народ, люде, които Бог придоби, за да възвестява превъзходствата на Този, Който ви призова от тъмнината в Своята чудесна светлина.


Първо тук Петър веднъж казва, че светиите съграждайки се в Божия духовен дом трябва да СТАНАТ свето свещенство. След това казва, че светиите са царско свещенство. Това много ясно кореспондира със това което знаем за свещенството от Писанията. Всички синове на Аарон бяха свещенство, но се искаше определено съзряване за да могат да влязат в тази служба. Ето защо Петър едновременно говори за свещенството на светиите и като нещо, което е дадено, но и като нещо, което тепърва ще се придобие. Което е именно и онова за което аз говоря.

Второ нека да обърнем внимание на думата "възвестява". Ти тълкуваш, че ставало въпрос за говорене пред човеците за Божиите превъзходства. Оригиналната дума обаче, както и английските преводи не казват възвестява, а казват изявява. Изявяването и възвестяването са две различни неща. В единия случай имаме говорене, а в другия демонстрация, изявяване на Божиите превъзходства в живота на светиите, и то не задължително пред човеците, но най-вече през небесните началства и власти, както е писано:

Еф. 3:10  тъй щото на небесните началства и власти да стане позната сега чрез църквата многообразната премъдрост на Бога,

Този аспект е напълно пропуснат от християните днес и те търчат да говорят наляво и надясно в самозвано служение, а с това не само не изпълняват това, което си мислят, че изпълняват но позорят Бога пред небесните началства и власти, които няма да се впечатлят от нищо извършено със човешки сили и мъдрост, но само онова, което е извършено от Божията свръхестествена благодат и мъдрост.

Плътския човек може да впечатли със плътските си умения други плътски човеци, но небесните началства и власти ще виждат срама на цялата му плът и вместо Божиите превъзходства християните продължават да изявяват падението на плътта.

Quote
Едни са по- надарени в тази област/Благовестването и проповядването/ от Бога , и те са в предните редици ,също както е в една армия.Някой са по стари и участвали в повече битки , те са тези които вършат основната работа , тях Военачалникът е  поставил начело , те увличат и водят другите , поемат ударите и другите се учат от тях.Те владеят по добре меча и щита.Младите обаче , също имат меч и щит и как иначе ще участват в боя?Те трябва да го използват иначе ще пострадат.

Това за дарбите и надареността писах по-горе, колко пагубно е да се изхожда от тях. Много трагично е как цялото ти убеждение относно тия съдбоносни неща се върти около дарбите. Аз не съм видял по-пагубно нещо сред християните от това.

Меча и щита, ако четеш в Ефесяни 5 са дадени за устояването на светиите във вярата, а не за участие във битки в които не са изпратени.


Quote
"Благодаря на моя Бог всеки път, когато си спомням за вас,  винаги във всяка моя молитва, като се моля за всички вас с радост,   за вашето участие в делото на благовестието от първия ден дори до сега;" * Филип.1 глава

Можеш също да прочетеш пак във Филипяни какво беше участието им в делото на благовестието, като подпомагаха Павел и другите които са изпратени. Това е дяла на онези, които не са още изпратени. Също така, когато някой израства във вярата и все повече изявява в живота си Божията мъдрост, той също участва в това дело, защото както може би за първи път научаваш по-горе това дело включва небесните началства и власти, а не само човеците.

Quote
"тъй като вие всички сте съучастници с мене в благодатта, както в оковите ми, тъй и в защитата и в утвърждението на благовестието."  /Филипяни 1 гл./

Утвърждаването на благовестието е чрез живеене на благовестието и отхвърляне на лъжеученията. Така благовестието се утвърждава. И прави разлика между благовестие и благовестване.

„и повечето от братята на Господа, одързостени от успеха в оковите ми, станаха по-смели да говорят Божието слово без страх.  15 Някои наистина проповядват Христа дори от завист и от препирлив дух, а някои и от добра воля.  16 Едните правят това от любов, като знаят, че съм поставен да защищавам благовестието;  17 а другите възвестяват Христа от партизанство, не искрено, като мислят да ми притурят тъга в оковите ми.  18 Тогава що? Само туй, че по всякакъв начин, било престорено или истинно, Христос се проповядва; и затова аз се радвам, и ще се радвам.” / Филипяни/

Може би ще забележиш няколко неща, първо казва - братята. Това е работа за мъже, не за жени. После казва - някои а не всички, защото не всички могат да проповядват. На трето място аз също бих се радвал ако се проповядва Христос, а не друг Исус, както се проповядва днес, пък ако и от завист и плътски мотиви. Защото това ще е полезно за някои човеци да чуят верно слово, но ще е напълно безполезно за изявяване на Божията премъдрост пред небесните началства и власти.

Quote
„и че в нищо не се плашите от противниците; което е доказателство за тяхната погибел, а на вас за спасение, и то от Бога;   защото, относно Христа, вам е дадено не само да вярвате в Него, но и да страдате за Него;   като имате същата борба, каквато сте видели, че аз имам, и сега чувате, че съм имал.” / Филипяни1/

Същата борба какво е? Същото разпъване на плътта, същия сблъсък с небесните началства и власти, и същото противоречие с лъжехристияните и лъжебратята.

Quote
Ти , например , Watchman , как получаваш наставления от Бога.По какъв начин?
Аз лично ги получавам от Словото , не директно , никога не съм чувал глас.
Ти чувал ли си ?

Ето какво казва Писанието:

Rom 8:14  Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове

Тук думата "синове" е различна от деца и обозначава зрялост и растеж. Също думата за "управляват" говори за движение, водителство, напътствие от Божия Дух. Не казва Писанията, а Божия Дух.

На някои хора много им се иска да оеднаквят двете неща. Но Библията прави разлика. Писанията са Писания, те са написани върху пергамент и се предават чрез букви. Те съдържат Божието учение и принципни позиции, но не могат да покрият всички ежедневни решения, които са специфични за всеки индивид. Ето защо Божия Дух е даден на светиите за да ги води във всяка истина, и да ги управлява в специфичните решения.

Предния пасаж показва как човек може да даде място за Божия Дух да управлява живота му:

Римл. 8:13  Защото, ако живеете плътски, ще умрете; но ако чрез Духа умъртвите телесните действия, ще живеете.

Отричането от плътта и умъртвяването на човешката мъдрост и сила дава място на Божия Дух. Да живееш плътски не се изчерпва само с това да мислиш за похотливи неща или за ядене и пиене. То включва да се водиш от своето си знание и своя си ум. Затова Исус учи да се отречем от себе си, което е основно условие за свещенството. Себе си включва силата на своя ум, на своето знание, своите дарби, способности и прочие. За да се даде място на Божията благодат и сила, както и на водителството на Божия Дух.

Ако човек е свикнал да се води от ума си и от знанието си, и не е в постоянно съкрушаване на сърцето, то той в това си състояние няма как да чуе Божия глас или водителство. Нужен е смирен и съкрушен дух.

Аз няма да споделям лични опитности за да не се изпада пак в субективизъм, но предпочетох по-горе да изясня някои принципни неща.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Тишо не се учудвай :) , аз не говорех за апостолите , или Моисей или Елисей , за тях е ясно.Тогава се полагаха основите , затова и Бог определи тези 12 души и Павел , и ги разпрати.Те положиха основите.

освен това виж какво съм написал:
"В Словото не виждам никъде наставления някой да чака директна заповед , глас и тн. , "нито Павел нито другите апостоли говорят за такова нещо"

не казвам че апостолите са нямали заповед , но че няма наставления към повярвалите да непременно да чакат такава!

Кои са днешните апостоли , според вас , някакви имена?

Искам да ми цитирате стихове във връзка с въпроса , а не  теории.
Какво казва Петър , Павел или някой от другите писатели по разглеждания въпрос.

Повечето от това което ми отговаряш , Watchman , е субективно.
Виж какво ми казваш за този стих който съм ти цитирал -

"„и повечето от братята на Господа, одързостени от успеха в оковите ми, станаха по-смели да говорят Божието слово без страх.  15 Някои наистина проповядват Христа дори от завист и от препирлив дух, а някои и от добра воля.  16 Едните правят това от любов, като знаят, че съм поставен да защищавам благовестието;  17 а другите възвестяват Христа от партизанство, не искрено, като мислят да ми притурят тъга в оковите ми.  18 Тогава що? Само туй, че по всякакъв начин, било престорено или истинно, Христос се проповядва; и затова аз се радвам, и ще се радвам.” / Филипяни/

ти казваш :
 "Може би ще забележиш няколко неща, първо казва - братята. Това е работа за мъже, не за жени. После казва - някои а не всички, защото не всички могат да проповядват. На трето място аз също бих се радвал ако се проповядва Христос, а не друг Исус, както се проповядва днес, пък ако и от завист и плътски мотиви. Защото това ще е полезно за някои човеци да чуят верно слово, но ще е напълно безполезно за изявяване на Божията премъдрост пред небесните началства и власти."

Това "някои" се отнася за различните мотиви в двете групи за които говори Павел и изобщо не означава , някакви избрани хора!!


Дарбите за какво са дадени?
- За изграждане на тялото Христово , което е църквата/ пророци , учители/
-За разпространение на Благовестието / благовестители/
 Дадени са да си служим един на друг.Те са оръжия.
Не виждам какво пагубно има в това да се облягам и на тях!!

Принципните неща не са така полезни , както личните опитности , не случайно в Словото има много лични опитности , които са ни крайно нужни.
Тези принципни неща които говориш , какво реално проявление имат при теб?

Кои са днешните апостоли , според вас , някакви имена?

/ иначе и аз много добре виждам колко смешна и излишна суетня има в християнските среди в това - "да се върши нещо за Бога" това е нелепо и смешно , Бог не се нуждае от нищо.И ра зни хора броят новоповярвали сякаш броят бройлери , тъжна картинка.
На всеки един работата ще стане явна един ден каква е.

чакам още отговори / не се заяждам , интересувам се /

поздрав!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972

Ти каза: "  Първо тук Петър веднъж казва, че светиите съграждайки се в Божия духовен дом трябва да СТАНАТ свето свещенство. След това казва, че светиите са царско свещенство. Това много ясно кореспондира със това което знаем за свещенството от Писанията. Всички синове на Аарон бяха свещенство, но се искаше определено съзряване за да могат да влязат в тази служба. Ето защо Петър едновременно говори за свещенството на светиите и като нещо, което е дадено, но и като нещо, което тепърва ще се придобие. Което е именно и онова за което аз говоря."

 в текста на гръцки няма и помен от глагола "ставам", сиреч "да станат" свято свещенство .
Провери сам.Така , тука бъркаш в коментара си.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
не казвам че апостолите са нямали заповед , но че няма наставления към повярвалите да непременно да чакат такава!

А техния пример не е ли наставление? Или примера трябва да се игнорира?

Quote
Дарбите за какво са дадени?
- За изграждане на тялото Христово , което е църквата/ пророци , учители/
-За разпространение на Благовестието / благовестители/
 Дадени са да си служим един на друг.Те са оръжия.
Не виждам какво пагубно има в това да се облягам и на тях!!

Сам казваш че са оръжия и пак казваш че не било опасно да се обляга някой на тях. Ами дай на едно 7 годишно дете един калашников, пусни го на площада и да видим дали не било опасно.

Това че апостолите били дадени за полагане на основата е поредната баптиска ерес. Ако четеш в Ефесяни 4, там се казва, че са дадени за изграждането и усъвършенстването на светиите, а НЕ за полагане на основата и после не са необходими както тази ерес твърди, напълно в противоречие с написаното:

Еф. 4:11  И Той даде едни да бъдат апостоли, други пророци, други пък благовестители, а други пастири и учители,
Еф. 4:12  за делото на служението, за назиданието на Христовото тяло, с цел да се усъвършенствуват светиите;
Еф. 4:13  докле всички достигнем в единството на вярата и на познаването на Божия Син в пълнолетно мъжество, в мярката на ръста на Христовата пълнота;


Ако според тебе светиите сега нямат нужда от това, което пише по-горе, значи няма нужда и от апостоли. Иначе апостоли има и ще има докато се върне Исус, разбира се не такива като Бакалов и сие. По-скоро такива като Арт Кац.


Quote
Ти каза: "  Първо тук Петър веднъж казва, че светиите съграждайки се в Божия духовен дом трябва да СТАНАТ свето свещенство. След това казва, че светиите са царско свещенство. Това много ясно кореспондира със това което знаем за свещенството от Писанията. Всички синове на Аарон бяха свещенство, но се искаше определено съзряване за да могат да влязат в тази служба. Ето защо Петър едновременно говори за свещенството на светиите и като нещо, което е дадено, но и като нещо, което тепърва ще се придобие. Което е именно и онова за което аз говоря."

 в текста на гръцки няма и помен от глагола "ставам", сиреч "да станат" свято свещенство .
Провери сам.Така , тука бъркаш в коментара си.

Добре съгласявам се че я няма думата, но самия текст говори за процес, а не за състояние, ето защо преводачите са добавили думата "да станете" с цел да се запази смисъла на процеса, който смисъл се вижда ясно и от английските преводи.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Когато Бог дава дарби , Той не ги дава на някакви безумни люде , или на дечурлига.

Личните опитности , не са непременно  наставления.

Когато говорим за дарбите , трябва да знаем че те са явни и за тях има признаци.
В случая с апостолите , при тях е имало апостолски признаци.

Казва се - " вие сте царско свещенство"
Не виждам защо трябва да се добавя глагол , когато него го няма в оригиналния текст. / за 1 Петр.2:5/

нямам общо с никой от баптиски среди или доктрини
А този Бакалов незнам кой е.

Интересно ми е как разбираш , че Арт Кац е апостол , по какво си вадиш извод за това?


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Когато Бог дава дарби , Той не ги дава на някакви безумни люде , или на дечурлига.
Точно така. И даже пише, че дарбите ги дава Духа според както МУ е угодно. Няма дарба "благовестие" примерно. Има служение "благовестител". Другото особено нещо е, че всеки, който посещава събрание на вярващи е наречен Божий син. Това не винаги е така, тъй като се познава по плодовете.

Quote
Личните опитности , не са непременно  наставления.
Относно личните опитности - апостолите вършеха това, кеото бяха видяли Христос да върши. Христос вършеше това, което беше видял от Отца.

Днешните "апостоли" (за фалшивите говоря) от кого гледат?

Quote
Когато говорим за дарбите , трябва да знаем че те са явни и за тях има признаци.
В случая с апостолите , при тях е имало апостолски признаци.
Както казахме по-горе - дарба и служение са различни неща. Няма дарба апостолство, но има служение апостолство.

Quote
Казва се - " вие сте царско свещенство"
Не виждам защо трябва да се добавя глагол , когато него го няма в оригиналния текст. / за 1 Петр.2:5/
Забележи, че в пасажа от 1 Петрово, където пише за царското свещенство и възвестяването пише по-надолу следното:
11Възлюбени, умолявам ви, като пришълци и чужденци на света да се въздържате от плътски страсти, които воюват против душата,  12да живеете благоприлично между езичниците, така че за каквото ви хулят като злосторници, да могат чрез добрите ви дела, които виждат, да прославят Бога в деня на посещението.
Тук не става въпрос за говорене пред езичниците даже.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Дарбите и службите са свързани.

" А на всеки се дава проявяването на Духа за обща полза.     
 Защото на един се дава чрез Духа да говори с мъдрост, а на друг да говори със знание, чрез същия Дух;    
 на друг вяра чрез същия Дух, а пък на друг изцелителни дарби чрез единия дух;    
 на друг да върши велики дела, а на друг да пророкува; на друг да разпознава духовете; на друг да говори разни езици; а пък на друг да тълкува езици.    
 А всичко това се върши от един и същи Дух, който разделя на всеки по особено, както му е угодно."


Тука в 1 Кор. например няма наставления да чакат директна заповед , та сетне да говорят , поучават , благовестват и тн.
Има дарби и служби свързани с тях , които са явни , тоест се виждат и тялото /църквата ги разпознава/ , и съответно използва за обща полза.
Това виждам , не виждам някакви наставления хората с дарбите да чакат заповед от Господа да използват дадените им дарби.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Дарбите и службите са свързани.
Това е така. Споменах, че са различни неща, защото ти ги използваше в съобщенията си като синоними.

Quote
" А на всеки се дава проявяването на Духа за обща полза.     
 Защото на един се дава чрез Духа да говори с мъдрост, а на друг да говори със знание, чрез същия Дух;    
 на друг вяра чрез същия Дух, а пък на друг изцелителни дарби чрез единия дух;    
 на друг да върши велики дела, а на друг да пророкува; на друг да разпознава духовете; на друг да говори разни езици; а пък на друг да тълкува езици.    
 А всичко това се върши от един и същи Дух, който разделя на всеки по особено, както му е угодно."

Забележи, че тук нямаме дарбата "да апостоствува", защото "апостол" е служение. Няма дарба "изпращане".

Quote
Тука в 1 Кор. например няма наставления да чакат директна заповед , та сетне да говорят , поучават , благовестват и тн.
Има дарби и служби свързани с тях , които са явни , тоест се виждат и тялото /църквата ги разпознава/ , и съответно използва за обща полза.
Това виждам , не виждам някакви наставления хората с дарбите да чакат заповед от Господа да използват дадените им дарби.

И като цяло от съобщението ти виждам, че отново ползваш дарбите и служенията като синоними. Примерно ти говориш за "поучаване" и "благовестване", но тук не виждам дарба "поучаване" и дарба "благовестване".

Точно в 1 Коринтяни пише "дарбите са различни, но Духът е същият, службите са различни, но Господ е същият". Разделят се нещата. Свързани са, но всяко си има мястото. Както частите на тялото - различни са, но са свързани. Не можеш да кажеш, обаче, че ръката има способност да усеща топло и студено и кракът също - следователно и двете са еднакви. Всяка част си има своята служба. Апостолите могат да имат различни дарби, но службата им е същата. Човек с дарба изцеление не е задължително да е апостол, обаче.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
разбира се , дарби и служби не са синоними.Считам по скоро че службите са свързани с дарбите много тясно.Не следствие от тях , но до голяма степен дарбите се дават и заради службите.

Да говори някой чрез Духа с мъдрост , друг със знание чрез същия Дух какво означава?
Един учител , каква дарба има ? Един пророк , каква дарба има?Говоря за главната дарба , понеже един човек може да има много дарби от Духа.
Главната дарба на един учител или благовестител би следвало да бъде - да говори с мъдрост от Духа.
Пророкът говори със знание.
Апостол Павел е имал много дарби.Най - вероятно горните , както и вяра , вършене на велики дела ...
Един апостол , би следвало да има най - важните за своето служение дарби.Павел ги е имал.

По какво разпознавате например апостолски признаци в Арт Кац?Какви свидетелства има за това?Понеже Watchman го спомена , за това питам.
Как разпознавате един учител?Един Благовестител?Един пророк?

В Словото виждам , че един апостол например може да бъде разпознат по апостолски признаци / не непременно от директна заповед от Бога/
Също такива признаци би следвало да има и за учители , благовестители и тн.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Quote
но не съм съгласен с написаното, че Ние нямаме право да действаме в отклик на нечия нужда.” – словото ни казва ...
.....****....
.....****....
.....****....
.....****....
Владо, първо би трябвало да направиш разлика между апостолското и пророческото изпращане и помагане на брата в нужда. Това за което говори Кац в този текст не е за помагане на брат в нужда, ....
Но според мен точно за това става на въпрос! Тук, в този абзац брат Артър говори точно ЗА НЕНАМЕСА В ЛИЧНАТА НУЖДА НА БРАТА, НО НЕ ЗА ВЛИЗАНЕ ИЛИ СЪОТВЕТНО- НЕ , в служение. Я сега, кажи, Уочмен- ти да не си чел някои неща от "единни", относно мен и оттам да си леееко пристрастен относно темата? Защото ми прави впечатление, че някак странно си пристрастен към темата за апостолството и чакането, чааакането. Да, аз също съм на това мнение,- че не може човек да скочи веднага в служене пред Великият, но ...от друга страна и съвсем несвързано с темата, бих казал, че аз не познавам един нормален служител в България. Грешка- познавам. Но те не са от "официозите".

 Съгласен съм отчасти с думите ти за разделянето на писанията като "Стар" и "Нов", но все пак... има огромна разлика и тя не е само темпорална- времената се изпълниха и ... в Голгота...за нас Бог Беше предвидил нещо НЕИМОВЕРНО ПО-ДОБРО и това никой не може да отрече. Времето в което живеем е време на голямо отстъпление и време на голямо привързване. Който има сърце- се предава на блудническият свят, който има сърце- се предава на Голгота и на Възкръсналият.

А колкото до ученик - аз леко съм объркан, защото имам голяма любов към (необяснимо, но я имам- ??!!!) него... Виждам, че следите някои неща-  :-) - ами- повдигнатите от мен проблеми там са много сериозни и ако се продължава така...не зная.

Понеже имам главоболие, спирам. Господ, Господ да Е със всички нас!!!
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Владо нормален служител е трудно да се намери, защото няма нормална среда. Ако търсиш банани поникнали на северния полюс малко трудно ще намериш, просто защото те не никнат в такава среда. Така и Господните служители не никнат в църковни среди като днешните. Ако искаме да има Господни  служители, трябва светиите да пребъдват в Господната среда, която Писанията ни описват, само така ще се подготвят истински Господни служители, а не ледени шушулки с етикет "банан".

Виждам че small axe бърка Господното служение със употреба на дарбите на Духа в събранието. Това са две различни неща и ако нямаш все още мъдростта да го разбереш това, явно не е времето да дискутираме с тебе тази тема. Да се надяваме, че като израстваш в Господа ще почнеш да разбираш повече неща.

Иначе Владо, знам за бекграунда ти, но не се опитвам нищо да ти намеквам във връзка с това, просто коментираме темата. Иначе това така наречено апостолско движение а някакво недоносче - фалшификат, започнато от хора, които дори не са се замисляли за думата апостолски и пророчески, когато хора като Арт Кац са били в това служение и от него са научили терминологията, но напълно са изменили съдържанието.

Имах щастието да прекарам време с Арт преди да почине и да се присъединя към него в едно от пътуванията му. Никога няма да забравя това, което научих от този човек, истински пример за Господен слуга. Човек с автентично изпращане, израснал и формиран в автентична среда. Ако знаеш английски прочети цялата книга Апостолски Основи в оригинал, има я безплатно онлайн.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
И Бог е поставил някои в църквата да бъдат: първо апостоли, второ пророци, трето учители, други да правят чудеса, някои имат изцелителни дарби, други с дарби на помагания, на управлявания, на говорене разни езици.

 Всички апостоли ли са? всички пророци ли са? всички учители ли са? всички вършат ли велики дела?

 Всички имат ли изцелителни дарби? всички говорят ли езици? всички тълкуват ли?

 Копнейте за по-големите дарби; а при все това аз ви показвам един превъзходен път.

Това са свързани неща.Виж как се преплитат в думите на Павел.
Той говори за дарбите и службите общо , като нещо свързано.

Още нещо , Господното служение е свързано с употребата на дарбите в събранието -  "  И Той даде едни да бъдат апостоли, други пророци, други пък благовестители, а други пастири и учители,
Еф. 4:12  за делото на служението, за назиданието на Христовото тяло, с цел да се усъвършенствуват светиите;
[/i]

Ако искаш недей дискутира , това си е твое право.Само че да решаваш кой какво разбира от твоя , субективна , гледна точка е повърхностно.
  Досега , говориш основно за Арт Кац и какво той е казал .Но това което аз искам да видя , са цитати от Словото който да подкрепят тезата ти , а не есета.
След като си запознат с разликите между дарбите и Господното служение , моля , сподели, да разгледаме.

За Арт Кац , не мога да кажа нищо , понеже нито го познавам , нито сам запознат с неговото служение.От други хора съм чувал само хубави неща за него.

Не ми отговори , защо го считаш за апостол , какви са апостолските признаци при него?Как е станало неговото изпращане.Това са важни неща , щом твърдиш за него , че е съвременен апостол.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
small axe, аз ти дадох доста пасажи, обяснения и аргументи, то те някак си останаха подминати. Явно не си в състояние да схванеш това, което ти се казва, затова да дадем място на времето, вместо да се повтаряме отново и отново.

Само едно да знаеш, че дървото се познава по плода, плачевното състояние на днешното християнство е именно поради учението, което ти издигаш, понеже то е популярното и което се практикува днес масово.

Ако искаш да знаеш отговорите на въпросите за Арт можеш да прочетеш книгата му "Ben Israel: An odyssey of a modern Jew", тя е биографична и аз не бих могъл да я преразкажа. Иначе друг човек със апостолски статус би бил Уочмън Ни (Watchman Nee). Би било полезно да прочетеш за него и от него каквото намериш.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.