Author Topic: Същността на апостолския характер (важно четиво!)  (Read 63134 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
По тази логика , за употребата на всяка една духовна дарба , трябва да чакаме директна заповед от Бога?! Не е така.

small axe, мисля че ще е добре да се пусне отделна тема за това как Бог ни води. И да се види какво пише в Словото по въпроса.

Да. Това е добра идея. Особено за дарбите е добре да се обясни какво е според Библията, т.е. дали е "така" или "не е така".


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
"Ти явно продължаваш да не разбираш, че ако и дарбите да помагат в делото на служението на онези, които са одобрени и изпратени, пак това някой светия да бъде употребен за нещо или да упражнява някаква дарба в събранието, това не го прави изпратен и овластен Христов служител." /Watchman/

най - сетне за подчертаното сме съгласни!Съгласни сме , че са служители и служат на другите с дарбите си. /това ми беше и основната мисъл /

а тези дето са изпратени и овластени , за хора като Пол Уошър ли имаш впредвид или ..? Виждам , че при Пол Уошър местната тяло от вярващи , имаше участие , също така той има определени Духовни дарби , и има одобрен , най - вероятно от братята характер.
Дали е апостол незнам , дали Кац е такъв , пак незнам , знам че използват дарбите си за за делото на служението.
Ти използваш ли твоите?Или ти не служиш?
Дали това което мисля е погрешно , първо трябва да го докажеш , та чак тогава .Ако бъркам веднага , ще си променя мнението!!

Ако иска някой нека пусне отделна тема , но аз не смятам , че темата е отделна.Но нека се пусне.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Имай предвид че аз говоря за свръхестествените дарби на Духа, описани от Павел, а не за естествените дарби и заложби на човека, аз за тях (естествените) казвам че са опасни да се разчита на тях, в случай че не си ме разбрал.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
аз имам предвид дарбите описани в 1Кор и службите описани там и в ефясани 4 глава.
Някакви естествени дарби и заложби на човека не ме интересуват , ако и да има такива

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
small axe,

Всеки ли човек спада към някои от 4-те служби, които са описани в 1 Коринтяни?

Този въпрос го задавам, заради това, че ти говориш постоянно за дарба и пряката й връзка със "служение". Искам да разбера за какво "служение" говориш и затова ти задавам този въпрос.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Не , Тишо , не всеки спада.
Словото казва да служим един на друг според дарбата която всеки е приел.

Дарбите са различни; но Духът е същият.     
 Службите са различни; но Господ е същият.    
 Различни са и действията; но Бог е същият, Който върши всичко във всичките човеци.    
 А на всеки се дава проявяването на Духа за обща полза.    
 Защото на един се дава чрез Духа да говори с мъдрост, а на друг да говори със знание,      чрез същия Дух;    
 на друг вяра чрез същия Дух, а пък на друг изцелителни дарби чрез единия дух;    
 на друг да върши велики дела, а на друг да пророкува; на друг да разпознава духовете; на друг да говори разни езици; а пък на друг да тълкува езици.    
 А всичко това се върши от един и същи Дух, който разделя на всеки по особено, както му е угодно.


.....
И Бог е поставил някои в църквата да бъдат: първо апостоли, второ пророци, трето учители, други да правят чудеса, някои имат изцелителни дарби, други с дарби на помагания, на управлявания, на говорене разни езици.     
 Всички апостоли ли са? всички пророци ли са? всички учители ли са? всички вършат ли велики дела?    
 Всички имат ли изцелителни дарби? всички говорят ли езици? всички тълкуват ли?    
 Копнейте за по-големите дарби; а при все това аз ви показвам един превъзходен път.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Апостолският характер е жертването. Жертването за тези, които са родили с учението си, с вярата си.
 Христос каза, че никой няма такава любов, като тази, да даде живота си за приятелите си. И затова има нужда от хора, които се жертват- не знам дали някой може да се подготви за това време. Дали трябва да получи преди това директна заповед.
Знам, че апостол е този, който ще се пожертва, и не е от значение дали познава Словото по букви и бие по главата тия, които не мислят по неговия начин.
Зрънцето трябва да умре, иначе ще си остане самотно.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Има доста хора, които не знаят Словото по буква и се жертват с един колан с експлозиви и детонатор.

Те не са апостоли, обаче. Има и такива, които не са с колан с експлозиви, но ходят и правят неща, жертвайки личния си живот, но тези неща не са по Словото. Тъй като те не го познават - те мислят, че правят "правилното" и, че са апостоли.

Не затова ли се заблуждавате, защото не познавате Писанията, нито Божията сила, каза Господ Исус.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
constant,

Ленин също е пожертвал личния си живот за каузата в която е вярвал. Буда също. Да не говорим за десетките хиляди комунисти, утописти, богомили, катари, албигойци и прочие слуги на тъмнината. Без истината никакви жертви нямат смисъл.

Исус даде живота си, но също така дадоха живота си и мнозина лъже месии в Израел. Затова нека не се заблуждаваме с подобни опростенчески дефиниции.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Посочените от вас примери, не са имали общо с Христос.
 Говоря за братя, които са родили християни и са създали събрания, за които имат бащинска грижа.
Да отгледаш хора в любов и истина- това е апостолското. А не да ги натупаш набързо с Писанието и с горделивост.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
constant,

Ти по какво съдиш, че много от сегашните "апостоли" имат общо с Христос?

Това, че някой използва дадена терминология, върши социална дейност и проповядва не го прави апостол. Терминологията я използват и вълците сред стадото. Вършенето на социална дейност я правят и нечестивите. Проповядването може да го направи и човек, който е научил проповеди наизуст (за каквито хора зная).

Ти може да говориш с християнска терминология, можеш да помагаш на бедни и да поучаваш дома си, но това не те прави учител. Учителят се назначава от по-висша инстанция. По същия начин и апостолът се назначава от по-висша инстанция.

Единственият, който назначава, е Всемогъщият Бог.

Въпросните братя, за които говориш, може да са братя, може и да не са братя. Това го казвам, поради изобилието от лъжливи събрания. Твоето свидетелство не е достатъчно, за да си защитиш тезата за "апостолство". Бащинската грижа се създава от служението на овчаря-учител, който не винаги е и апостол.

Съдейки по това какво болшинството от християните днес наричат "любов" и "истина", а именно, че означава липсата на това "да ги натупаш набързо с Писанието и с горделивост" - виждам, че и ти споделяш същата дефиниция.

Яков нарече читателите си "Прелюбодейци". Това горделивост ли е?

Исус нарече 2-мата към Емаус - неразбрани и мудни по сърце, за да вярват пророците. Това горделивост ли е? След това той ги "натупа с Писанието" като им каза какво пише там за Месията.

Пророците, обикновено, бяха пращани с много силни думи, които ако се кажат днес, биха били наречен също "гордост" и "натупване с Писанието". Просто много от хората, които го твърдят това не се замислят реално ако чуят това с ушите си как биха реагирали.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Тишо , ти за всичко ли очакваш да имаш директна дума от Бога?
Как разбираш че имаш някаква духовна дарба ? По твоята досега логика , ако разбирам правилно , в събранието не може да се поучава , ако няма пророк , учител .Понеже ако стане някой да говори на братята си от Словото и ги учи , но няма директна дума от Бога , че става за тази работа , то той няма право на това , така ли? Ако мислиш така , нещо си сбъркал , братко.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
small axe,

Как разбираш думите на Исус, който казва: Който не Ме люби, не пази думите Ми; а словото, което слушате, не е Мое, а на Отца, който Ме е пратил.. Исус не направи нещо, което да е по негово осмотрение, но говореше и вършеше само това, което беше видял и чул от Отец. Той каза - по същия начин и аз пращам вас (казвайки го на тези, които щеше да изпрати). По същия начин те трябваше да говорят това, което бяха чули, както свидетелства Йоан: Това, което беше отначало, което чухме, което видяхме с очите си, което гледахме и ръцете ни попипаха за Словото на живота,  защото животът се яви и ние видяхме, и свидетелстваме, и ви възвестяваме вечния живот, който беше в Отца и се яви на нас —  това, което сме видели и чули, него възвестяваме и на вас, за да имате и вие общение с нас, а пък нашето общение е с Отца и с Неговия Син Иисус Христос.

Quote
По твоята досега логика , ако разбирам правилно , в събранието не може да се поучава , ако няма пророк , учител
Поучението е нещо, което трябва да бъде вършено от мъж, тъй като е с власт. Всеки може да поучава, но не всички поучават с власт (както беше разликата между фарисейските учители и Христос, който поучаваше с власт, която не беше като фарисейската).

Трябва да се прави разлика между думата поУЧАвам и наставлявам. Поучението е дадено на учителите. Наставлението е нещо, което може да се прави от всеки, който е във вярата. Наставлението е взаимно (както правим в този форум). Думата, която се ползва за "наставление" е "предупреждавам" или "слагам в ума", "напомням", "съветвам", докато думата, която се ползва за "поучавам" е "дидаско" (откъдето идват производните й - "даскало", "даскал").

И наистина, за да се поучава събрание, трябва учител. За да не се разюздат хората - трябва пророчество.

Наставлението и напомнянето е съвсем друго нещо.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Яков е прав, Исус е прав. Знаят за какво говорят и наричат тези, към които се обръщат (и към нас) с истинските им имена.
Христос запали сърцата им, като им разясняваше Писанията (Лука 24: 32).
А вие гасите.
Те не търсят непременно да изкарат тези, които мислят различно, или още не са пораснали достатъчно, криви, за да блеснат, че непременно те са правите.
Тяхното поучение е истина, но с приятелска любов.
Вашето поучение не е приятелско. Нито апостолско- бащинско.
То е господарско.
Надявам се на промяна, за да бъдат плодотворни усилията ви, които наистина не са малки, за поучаване и за завръщане към Канарата на Писанията.
Бог да е с вас!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Яков е прав, Исус е прав. Знаят за какво говорят и наричат тези, към които се обръщат (и към нас) с истинските им имена.
Христос запали сърцата им, като им разясняваше Писанията (Лука 24: 32).
А вие гасите.
Те не търсят непременно да изкарат тези, които мислят различно, или още не са пораснали достатъчно, криви, за да блеснат, че непременно те са правите.
Тяхното поучение е истина, но с приятелска любов.
Вашето поучение не е приятелско. Нито апостолско- бащинско.
То е господарско.
Надявам се на промяна, за да бъдат плодотворни усилията ви, които наистина не са малки, за поучаване и за завръщане към Канарата на Писанията.
Бог да е с вас!

Исус угасна ентусиазма на много хора и много хора се оттеглиха от Него. Те не бяха Неговите ученици.

Виж внимателно как Исус се отнесе към богатия младеж, за когото пише, че беше възлюбен. Исус завърна ли го след като на човека не само не му запали сърцето, но и даже напусна присъствието на Господа?

Исус не го завърна. Защо? Защото човекът не беше искрен, че пази заповедите на Бога и трябваше да преосмисли живота си (сиреч да се покае).

Когато Исус говореше на Никодим, той (Никодим) беше ли "порастнал" да слуша думите на Господа? Исус даже му каза - ти си учител в Израиля - не знаеш ли това? Това беше упрек за Никодим - учител на възраст, а не знаеше нещата, които Господ Исус му говореше (което предполага, че тези неща могат да се научат от Писанията или т.нар. "стар завет").

Исус наричаше "приятели" тези, които вършеха това, което е заповядал. Други не наричаше приятели (някой ще каже, че Юда е наречен "приятел", но ако се изследва гръцката дума, която е ползвана в този пасаж и в пасажа, където Исус говори за приятелите и слугите, ще се види, че се използва съвсем различна дума - в случая с Юда думата е по-точно "човек от общността").

Виж къде е проблемът ти - което пише в Писанията ли е (като се цитира) или в това, че твоята душа се обижда, когато някой ти цитира от Писанията неща, които не ти харесват?


Запознай се с целите на форума преди да говориш така. Този форум не претендира да бъде форум, където са събрани "учители", нито "апостоли". Форумът не е място за тези неща. Форумът е място, където можем да се наставим един друг и да се даде начало на едно общение, което да прерастне в истинско такова и да се превърне в действащ организъм. В истинското тяло вече Бог ще постави едни да бъдат апостоли, други пророци, трети благовестители, а четвърти - овчари и учители.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?