Author Topic: "...където е необходимо и с думи"  (Read 48566 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #30 on: June 05, 2008, 15:55:02 PM »
Valipeti, доколкото съм видял Tihomir(нека ме поправи ако греша) има желанието при обсъждането на темите да се придържа единствено към писаното Слово, избягвайки личните мнения и оценки поради тяхната субективност и възможност за грешка. Сигурен съм, че познаваш достатъчно християни, които се ръководят главно(ако не и единствено) от личните си преживявания и чувства, за да можеш да разбереш позицията му. Може би е по-добре просто да вземеш това, което има да даде по темата и да не настояваш, защото ми се струва, че едва ли ще се получи нещо полезно за някого ако продължи разговора в този дух.
Мисля(без да се обиждате), че не би било лошо да има повече желание да се разбере гледната точка на другия. А не просто да се обяснява своята. Без това не мисля, че може да се стигне до разбирателство, освен само между съвсем подобномислещи хора.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #31 on: June 05, 2008, 16:00:54 PM »
Аз да не искам нещо извън писаното Слово? Целта ми е да чуя как на практика Тихомир прилага Словото във отношенията си с невярващите. Той това не иска да каже ?!?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #32 on: June 05, 2008, 16:04:29 PM »
Виж Даниил как говореше за Бога. Това е един от примерите, които мога да покажа като мой пример. Той не беше пратен по села и градове, но работеше при царя.

Виж Йосиф как говореше за Бога. Той имаше определена задача и Бог го използва на времето му в точно определен момент, но през повече от 10 години пише, че "Господнето Слово го изпитваше".

Виж Лот как говореше за Бога.

Има и още много много други.


...това са моите примери. Това следя като пример.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #33 on: June 05, 2008, 20:03:13 PM »
Отговорите на Тихомир, Valipeti, са коректни и много ясни - той ти казва каквото е нужно по въпроса за благовестието.

Не можеш да искаш непременно лична информация, която се споделя при наличие на близост и доверие от друг човек.
 
За благовестието мога да повторя само това, че то е напълно и само духовна работа, в която говоренето, ако не е вдъхновено от Св. Дух, най-малкото е неефективно, а може да бъде вредно.

Никой от нас няма право на духовната арогантност да говори лекомислено за Бог, имаме достатъчно предупреждения за това...

Защото благовестието е екипировка за битки в голямата жестока война със Сатана. Да не би да си забравил това? И да не би да мислиш, че ще има пощада от духа на злото, ако нямаш Божието всеоръжие?   

Благовестието е част от Божието всеоръжие, не може неопитен и неверен воин да си служи ефикасно с двуостър меч.

Павел казва ясно нозете ни да бъдат  "обути с готовност чрез благовестието на мира".
soldier

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #34 on: June 05, 2008, 22:55:27 PM »
Отговорите на Тихомир, Valipeti, са коректни и много ясни - той ти казва каквото е нужно по въпроса за благовестието.

Ами щом отговорите от рода - аз благовествам като Данаил, Йосиф, Лот и много други - са "много ясни", така да бъде! Явно е много лесно да се дават теоретични поучения, ама практически много трудно да се обяснят след това! Както и да е !

Soldier, аз искам да те питам конкретно - понеже твоите разбирания са, че трябва да наложим на света Божият закон и така да установим Неговото царство на земята, подчинявайки всичко и всеки на този закон, превземайки всяка област от живота - как това не контрастира с мнението ти сега? Защото казваш "За благовестието мога да повторя само това, че то е напълно и само духовна работа, в която говоренето, ако не е вдъхновено от Св. Дух, най-малкото е неефективно, а може да бъде вредно."! Ако трябва да превземем света с Божия закон, как да стане така, че във всяка област и всеки вярващ да говори вдъхновено от Святия Дух и да налага принципите на Царството? Нали може да бъде и невдъхновено говоренето на вярващите понякога? А заповедтта според теб е да завладеем света !
Аз не споделям твоето разбиране, но ми е интересно как съчетаваш философията си с постинга по-горе?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #35 on: June 06, 2008, 00:07:03 AM »
Valipeti,

В този форум целта е да се облягаме само на Словото, което ти виждам не правиш, защото за 5-ти път ти твърдиш ясно и публично пред всички, те за теб е само "правило след правило и заповед след заповед", или както ти сам каза "теоретични неща". Търсиш пример в човеците днес и след като няколко пъти беше съветван, че отношението ти към Словото е противно, ти продължи в същия дух похулвайки Словото като "теоретично", търсейки да видиш "истинското" или "практичното" у човеци, които да отсъдят "според тях".

Словото свидетелства против думите ти. Ето само кратък пасаж от Божия Дух, който казва, че е вседостатъчно:
Тая книга на закона да се не отдалечава от устата ти; но да размишляваш върху нея денем и нощем, за да постъпваш внимателно, според всичко каквото е написано в нея, защото тогава ще напредваш в пътя си, и тогава ще имаш добър успех.

А ти постоянствувай в това, което си научил и за което си бил убеден, като знаеш от какви лица си се научил, и че от детинство знаеш свещените писания, които могат да те |направят| мъдър за спасение чрез вяра в Христа Исуса. Всичкото писание |е| боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата; за да бъде Божият човек усъвършенствуван, съвършено приготвен за всяко добро дело.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #36 on: June 06, 2008, 00:27:35 AM »
Не, аз се облягам изцяло на Словото и не искам нищо извън Него! Но за повече от 5-ти път те призовавам да потвърдиш с практични примери в живота си или живота на други в съвремието ни, тезата, която си развил от Словото! Но ти така и отбягваш да отговориш - все искаш да се измъкнеш от практичната страна на нещата днес, а се криеш зад примерите на Словото като казваш "ами аз благовествам днес като Данаил..."!?! Хубаво - кажи на практика как го правиш ДНЕС това като Данаил! Толкова ли е трудно да прилагаш на практика разбиранията си, които уверено излагаш тук? Или какво ....страх те е от нещо ли ? Аз не търся примери от човеци, а пак ти повтарям - искам да видя това, което го имаш като разбиране от Словото, как на практика го прилагаш в живота си! Омръзна ми да ти го повтарям!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #37 on: June 06, 2008, 00:33:35 AM »
Защо да го пиша тук?

За какво ти е?

Искаш да потвърдя с "практични примери от живота си", какво? Словото ли да потвърдя? Не си ли чел, че Словото е опитано и няма нужда аз да ти го доказвам с делата си.

Исус също го караха да покаже знамение, защото не вярваха в Писанията, но искаха да видят пред тях нещо да става - нещо чудно. И ти ли това искаш? Надявам се, не.

Бог ми е заповядал да правя нещата в тайно и той ще ми въздаде наяве. Не си ли чел "Нека те хвали друг, а не твоите уста, - Чужд, а не твоите устни."?

Защо ме изпитваш и противно на Словото ме караш да правя това, което не е праведно?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #38 on: June 06, 2008, 00:57:23 AM »
Quote
Защо да го пиша тук?

Ами защото тук си развил тезата си и искам да бъде разбрана практично от всички, а не само поредното поучение, което остава като добре замислена идея, но неясно как изпълнима днес!
Аз не искам да правиш чудо някакво или да се хвалиш с делата си! Когато Исус обясняваше духовни принципи, винаги използваше обикновени , житейски примери, с които да бъде разбран от възможно повече хора! Ти днес даваш поучение, а не казваш на хората как точно да го приложат в живота си! Ами има и такива, които не могат да адаптират примерите от Словото към днешните реалности - за тях е добре да го направиш ти! Нали искаш повече да те разберат и да се променят - помогни им!
Та разбра ли , че не правя нищо противно на Словото, което да те карам да правиш! Не те карам да се хвалиш, а да обясняваш практично! Дай Боже да си разбрал!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #39 on: June 06, 2008, 01:23:20 AM »
Quote
Ами защото тук си развил тезата си и искам да бъде разбрана практично от всички, а не само поредното поучение, което остава като добре замислена идея, но неясно как изпълнима днес!

Защото масово се говори, че Словото трябва да се промени, за да "съвпадне" с днешните измерения на разбирането на човеците. От тази чуплива основа идва неразбирането как това Слово е живо и днес без да трябва да му измисляме "нова опаковка".

Имаме заповеди, които не са трудни. Тях ако изпълняваме ще обичаме Бога. Ако обичаме Бога, тогава Христос ще ни се открие лично. Когато ни се открие лично, то имаме лични взаимоотношения с Него. Примерите, които виждаме в Словото на хора, които са имали непрестанно общение с Бога, са именно тези, които са за нас увереност и насърчение, че Бог и Словото му са опитани. Боим ли се от Бога, Той ще ни насочи кой път да изберем. Тези, които ще бъдат изпратени далеч, ще бъдат изпратени. Тези, които остават, ще останат. Всички ще бъдат научени от Бога. Думите Му ще траят и след преминаването на небето и земята.

Словото на Бога е неизследимо съкровище, което свидетелства за Божия Син Исус Христос, а не толкова за това "как да имаме живот от буквите", защото вечният живот е познаването на Този, за когото свидетелстват Писанията.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #40 on: June 06, 2008, 22:12:39 PM »
Valipeti,

Много смешни са твърденията ти за някаква моя философия, която не знам от къде я изведе - във всеки случай - не от моите думи.
Опитваш се да създадеш  фалшиво впечатление за мен с лъжи.
С каква цел го правиш?
soldier

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #41 on: June 06, 2008, 23:28:53 PM »
"А заповедтта според теб е да завладеем света !
Аз не споделям твоето разбиране, но ми е интересно как съчетаваш философията си с постинга по-горе?"
----
От кои МОИ думи стана ясно, че според мен заповедта е да завладеем света и от къде стана ясно каква е философията ми?

Да се правят констатации какви са "разбиранията и философията" на един човек от чужд текст, който е публикувал, си е откровена манипулация.

Така, вярвам всички ще се съгласят, че думите са сила - ЗА ЖИВОТ И ЗА СМЪРТ - така сочи Словото. 

Моля всички внимателно да четат това, което се пише тук.
И да си дадат сметка, че за всяка празна - неистинна дума, или лъжа, или опит за заблуда - ще отговарят в съдния ден...

От някои последни писания на няколко от последните посетители на сайта виждам, че лекомислено се пишат неистини, лъжи и мистификации - дали неволно, поради невнимание, или преднамерено - това няма да коментирам и оставям на тяхната съвест.

С лека ръка се правят обобщения за доктрини и хора, които не са си направили труда да проучат, чрез текстовете, които са писали самите те или текстовете на други хора, които са публкували.

Не съм очаквала да срещна такава небрежност, а може би и злонамереност, от хора, които твърдят, че са Християни и вярващи.
Жалко.
soldier

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #42 on: June 06, 2008, 23:31:22 PM »
Valipeti,

Много смешни са твърденията ти за някаква моя философия, която не знам от къде я изведе - във всеки случай - не от моите думи.
Опитваш се да създадеш  фалшиво впечатление за мен с лъжи.
С каква цел го правиш?


Опитвам се да ти покажа философията на Божидар Маринов, който ти много ПРИЗНАВАШ! Мислех, че и ти споделяш неговите разбирания, щом го използваш във форума като материал за четене. Не е ли така?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #43 on: June 06, 2008, 23:37:26 PM »
"Опитвам се да ти покажа философията на Божидар Маринов, който ти много ПРИЗНАВАШ! Мислех, че и ти споделяш неговите разбирания, щом го използваш във форума като материал за четене. Не е ли така?"

--------------

Дали е така трябваше сам да провериш и прецениш, преди да пишеш лекомислено.

Признавам само Истината, независимо кой я казва. И магаре е проговаряло, когато трябва.

soldier

edna_jena

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
Re: "...където е необходимо и с думи"
« Reply #44 on: June 06, 2008, 23:39:22 PM »
Съгласна съм с мнението, че трябва и с делата си да свидетелстваме за Господ, но.... мисля че малко се размиват нещата с "приятелството със света". Искам някой да ми пообясни какво точно означава да си приятел с човек от света и къде в Словото е даден такъв пример- как Исус е бил приятел с човек от света.... Да, Исус споделяше храната с невярващи където и да отидеше, разговаряше с тях, но това бяха контакти, общуване, а не приятелство... Нима учениците търсеха да се сприятелят с хора от света с цел те да повярват? Не!! Когато Петър се изправи пред множествата той не ги познаваше, но изяви им благовестието и Божия Дух беше този, който ги ужили в сърцата...
Поведението на всеки човек може да е предлог някой да го запита защо е по-различем, кое го прави да е такъв и още други въпроси, които да доведат до благовестието, но.... да търси някой приятелство, за да го накараш да закопнее за това, за което ти копнееш..... Това го прави Бог в сърцето на човеците, не ние...