Author Topic: Икономически крах на САЩ и световна криза. Бягайте от градовете!  (Read 213162 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Quote from: constant
Да, наистина този войнстващ фундаментализъм ме притеснява.

Много интересно как използваш една от ключовите светски постановки широко използвани от масмедиите да промиват мозъците на населението и да го държат настрана от истината. Думичките "фундаментализъм" и "войнстващ фундаментализъм" създават негативно усещане във всички (явно и в тебе) чиито умове са повярвали на масовата пропаганда на антихриста.

Първо ти наясно ли си какво означава фундаментализъм? Тази дума идва от корена "фундамент" сиреч "основа" и фундаменталист е човек, който се придържа стриктно към основата на своята вяра или религия.

Очернянето на думата фундаменталист има за цел именно да подкопае основите на всички религии с цел да се проправи път за новата световна религия, която няма как да успее, ако хората се придържат към основата всеки на своята вяра или религия.

А твоята употреба в негативен смисъл на думата фундаменталист показва как си бил измамен от пропагандната машина на антихриста.



Не случайно един от най-известните лидери сред евангелските църкви - Рик Уорън (Rick Warren), имащ за "цел" да въведе мнозина в поклонение на антихристката система, ползва същия термин да очерни християните които държат здраво основата (защото такива не се вписват в плана му), сравнявайки ги с мюслиманите фундаменталисти и другите подобни. Който се интересува повече, може да прочете тук. Успеха на тактиките на подобни хора е на лице, както се вижда и по-горе, но разбира се все още има време за отрезняване от това вавилонско вино, до кога - не знам.

Можеби все докато Бог изпрати заблуда да действува между тях, за да повярват лъжа, та да бъдат осъдени всички, които не са повярвали истината. (2 Сол. 2:11-12)
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Уочмен, приемам твоето уточнение на понятието "войнстващ фундаментализъм". Но защо толкова се си загрижил за устояването на основите на всички религии?

Да, фунадментът е Христос и сме призовани да се борим за вярата си, но това може да се разбира много широкообхватно. Дотолкова, че дори тези, които убиват Христовите, го правят в името на Христос и с цел да запазят чистотата на вярата.

Ти обявяваш за идолопоклонник всеки християнин, който отиде на лекар. А къде е библейското основание за това? Можеш ли да ограничиш действието на Бога?

Израилтяните идваха да се съдят при Мойсей. Но Бог не се възпротиви на идеята, дошла от човек, малките дела да се разглеждат от други човеци.
Всеки знае, че докторът може да ти помогне само донякъде. Животът ни е в Божиите ръце, зависими сме от Него.
Дори светските хора не разчитат на здравната система, застраховките, образователната система, Страсбург, НАТО, правителство- за решение на проблемите си, камо ли християните.

Но Бог си има хора и в тези места, и светът поради това все още стои и не е разрушен. Защото има хора там, които благовестват и има хора там, които ще се покаят.

А примерът, който даваш с християнина инвалид е измислен с проповедническа цел. "Проповедниците" обичат да карат хората да се чувстват виновни, както и ти го използва това по същия начин, за да обвиниш вярващите в Исус, за идолопоклонство, за това че нямат твоите убеждения.
И така става вече много лесно. Който не вярва така както ти, значи не уповава на Бога, следва че е идолопоклонник.

А това, че християните не са идиоти и трябва да не се доверяват на официалната медицина, това и светските хора го знаят, дори. И те не се доверяват сляпо на медицината.

Но ако си мислиш, че билколечението примерно е Божият начин, ти казвам, че си на същото положение. Защото и билколечението може да бъде идолопоклонство.
Здравей!


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Уочмен, приемам твоето уточнение на понятието "войнстващ фундаментализъм". Но защо толкова се си загрижил за устояването на основите на всички религии?

Кое те кара да мислиш, че съм загрижен за всички религии? Аз обсъждам въпроса от принципна гледна точка, и принципа се прилага към всички религии. Нещо повече факта, че антифундаменталната стратегия се прилага спрямо всички религии има за цел да измами публиката, че атаката не е срещу християнската вяра в частност, а е по принцип срещу фундаментално настроените от всички религии.

Quote
Да, фунадментът е Христос и сме призовани да се борим за вярата си, но това може да се разбира много широкообхватно. Дотолкова, че дори тези, които убиват Христовите, го правят в името на Христос и с цел да запазят чистотата на вярата.

Никой не може да опази чистотата на вярата чрез нарушаване принципите на вярата. Човек който се отклонява или върви срещу фундамента уж в името на вярата не е и не може да бъде фундаменталист.

Quote
Ти обявяваш за идолопоклонник всеки християнин, който отиде на лекар. А къде е библейското основание за това? Можеш ли да ограничиш действието на Бога?

Но ако си мислиш, че билколечението примерно е Божият начин, ти казвам, че си на същото положение. Защото и билколечението може да бъде идолопоклонство.

Ще ти бъде невъзможно да докажеш от написаното от мен по-горе подчертаното си твърдение. Когато искаме да докажем, че Бог е казал нещо или твърди нещо, ние се позоваваме на цитат от Писанията, ти ще трябва да приложиш цитат от това, което съм написал поне за да опиташ да докажеш твърдението си. Но това ще ти бъде невъзможно, защото аз такова твърдение не съм правил. Нещо повече, аз много ясно заявих, че проблема е в упованието и разчитането на нещо различно от Бога. И разбира се, че подобно упование може да се приложи към всичко, включително и към билколечението.

Също така прави впечатление, че продължаваш да използваш думата лекар еднозначно, въпреки, че в тази тема не еднократно поясних, че има разлика между "лекар" и лекар.

Алопатичната медицина и прикачената към нея фармация са измама. Те са базирани на директни лъжи, огромно сребролюбие, сатанизъм и чародейство (мога да поясня за всяко едно определение защо е така, ако е нужно, но в отделна тема). Някои аспекти на това са засегнати в тази тема.

Quote
Израилтяните идваха да се съдят при Мойсей. Но Бог не се възпротиви на идеята, дошла от човек, малките дела да се разглеждат от други човеци.

Чиста доза презумпция е, че идеята да се разпредели съда между старейшините е човешка идея. Това, че някой човек го е предложил на Моисей не означава, че Божия Дух не го е вдъхновил да го каже. Каяфа ако и да беше нечестив пак изрече думи вдъхновени от Божия Дух. Бог може да вдъхнови когото и както иска. Библейския принцип е че Бог одобрява само онова, което слиза от Него. Да се каже, че Бог одобрява човешки идеи противоречи на фундамента на вярата.

Quote
Всеки знае, че докторът може да ти помогне само донякъде. Животът ни е в Божиите ръце, зависими сме от Него.

Далеч НЕ всеки знае, че докторите помагат до някъде. Мнозина вярват във всемогъществото на науката и човешкото знание. Вече не са един и двама, които вярват, че е дошло времето, когато човеците ще могат да живеят вечно чрез силата на науката и медицината.

По отношение на лечението, Писанията ни учат да бъдем мъдри, разсъдливи и разбиращи. Ние трябва да подхождаме с разбиране към въпросите за здравето и лечението, а не с невежество и глупост. А да се тъпче човек с фармацевтичните отрови определено е безумие. Но дори да имаме разбиране според истината, пак не трябва да уповаваме на него, според както е писано:

Пр. 3:5  Уповавай на Господа от все сърце И не се облягай на своя разум.
Пр. 3:6  Във всичките си пътища признавай Него, И Той ще оправя пътеките ти.
Пр. 3:7  Не мисли себе си за мъдър; Бой се от Господа, и отклонявай се от зло;
Пр. 3:8  Това ще бъде здраве за тялото ти И влага за косите ти.


В цялата книга Притчи - Бог ни учи да придобиваме мъдрост и разум (разбиране), но пак казва да не уповаваме на разума си, нито да се считаме за мъдри. ТОВА е принципа чрез който трябва да подхождаме към всяко нещо, включително и към лечението. Не се казва да сме безумни и глупави, лишени от разбиране и така да уповаваме на Бога, но се казва да бъдем мъдри, разбиращи и пак да уповаваме на Бога.

Колко хора, които се обръщат към официалната (алопатичната) медицина имат разбиране за какво става въпрос там? Никъде в Писанието Бог не благоволи в безумието, глупостта и невежеството.

Невежото упование на Бога, не е упование на Бога, а е упование в лъжа. Имах един познат хомосексуалист, който твърдеше, че е вярващ. И аз му казвам, че трябва напълно да се покае от тия неща, а той ми казваше - "Той Исус ще ме разбере". Такъв човек на Исус ли уповава или уповава на лъжа?

Quote
Дори светските хора не разчитат на здравната система, застраховките, образователната система, Страсбург, НАТО, правителство- за решение на проблемите си, камо ли християните.

И как ще докажеш това си твърдение? Някои не разчитат, но ще се изненадаш да откриеш колко много хора наистина разчитат, включително и християните. Бог е приготвил големи сътресения за това човечество, които ще изявят сърцата на човеците и тогава ще се види много по-ясно, кой на какво уповава.

Quote
Но Бог си има хора и в тези места, и светът поради това все още стои и не е разрушен. Защото има хора там, които благовестват и има хора там, които ще се покаят.

Бог има хора, които ще се покаят и в сатанинските църкви, и в публичните домове и сред чалга изпълнителите. Но това не е оправдание ние да участваме в техните дейности.

Quote
А примерът, който даваш с християнина инвалид е измислен с проповедническа цел. "Проповедниците" обичат да карат хората да се чувстват виновни, както и ти го използва това по същия начин, за да обвиниш вярващите в Исус, за идолопоклонство, за това че нямат твоите убеждения. И така става вече много лесно. Който не вярва така както ти, значи не уповава на Бога, следва че е идолопоклонник.

Малко трудно ще докажеш, че примера е измислен, както и аз не мога да докажа, че не е измислен, освен че помня че ми беше предаден като реален случай. Въпроса обаче дали примера е реален или не, не отменя валидността на принципа, който илюстрира.

Наскоро слушах една проповед от Води Бочам (Voddie Baucham) и ми хареса как той коментира подобни твърдения като твоите, че виждаш ли това били мои убеждения или твои убеждения, или ти така си бил воден, а друг по друг начин. Той казва - Аз не вярвам в подобен мистицизъм. Имаме Писанията, които дефинират вярата, и няма мои и твои убеждения. Има истина и лъжа. Така, че не ми пробутвай и ти подобен мистицизъм и плурализъм.

Истината е че който не вярва в Бога на Писанията е идолопоклонник. Защото само Писанията дават вярно и подпечатано свидетелство за това, кой НАИСТИНА е Живия Бог.

Quote
А това, че християните не са идиоти и трябва да не се доверяват на официалната медицина, това и светските хора го знаят, дори. И те не се доверяват сляпо на медицината.

Пишеш презумпция след презумпция. Нито християните, нито светските (с минимални изключения) са наясно за какво става въпрос в официалната медицина. Ако бяха наясно фармацевтичните компании щяха да фалират, а нямаше да правят милиарди долари оборот на ден. Ти въобще наясно ли си за какви обороти говорим? Знаеш ли че само психотропния наркотик Paxil прави само на една от компаниите дневен оборот от 12 милиона долара? Това е наркотик, който в страничните му ефекти записани на опаковката между всичко друго се споменава, шизофрения и смърт. Това не им пречи да правят милиони на ден нали? Върви ме убеждавай после, че хората не били идиоти и знаели за какво става въпрос. Поинтересувай се също колко християни взимат Paxil  в САЩ и пак ще си говорим. И това е САМО ЗА ЕДНО от въпросните "лекарства". Има хиляди такива, които се поглъщат от човечеството с тонове всеки ден.

Вижда се, че говориш произволно за неща, за които нямаш нито знание, нито разбиране. Седни вникни в материята, запознай се и тогава говори.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

DiskMan

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
За мен световната криза е идеологическа.
Но най-сериозният проблем е изгубването на чувството за мяра - САЩ например са водили повече войни от броя на годините съществуване. Фокусирането на огромни ресурси за военни цели по целия свят е забавило темпа на развитие на медицината, екологията, икономиката /невоенната/, науката /невоенната/ и т. н.
Тази схема на мислене за хилядите години история е създала една пробойна, която е на път да "потопи" кораба. 

Скоро ми попадна един материал за колапса, в който сме изпаднали /или тепърва ще изпаднем?!/:
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2116331

Попаднах и на едно изключително синтезирано изложение на теориите на Дейвид Айк /на български език/, но то може буквално да побърка някого. Обширно са разгледани теми като НСР, 666, образование, общество, САЩ, НАСА - "Синият лъч", ООН, майнд контрол, медицина, генетично обработени семена, България и НСР, TV и GSM - "Тихата война", "Don't panic", анатомия на злото, човекът. Не смятам да давам линк, но само искам да вметна, че няма идеологическа криза за създаване на хаос, а на ред*. Мултиплицирането на хаоса и установяването на псевдоред се дължи преди всичко на нашата безотговорност, на недостатъчна разсъдливост и не на последно място на прозорливост.
Мисля си, че излизането от Вавилон е духовна /р/еволюция, но както споменах в една друга тема деволюцията е по-вероятна. Т. е. /на/влизането във Вавилон и трупане на камари пръст, от които се правят тухли печени за стените и кулата...

* Искам да кажа, че има разбиране за ред /макар и на едно елементарно ниво/, но не и как да бъде постигнат. По-скоро това е технологичен проблем, а не конструктивен. Ясно е какво трябва да се направи в основни линии - промяна на сегашната политика в почти всички области, но няма воля и ресурс за тази метаморфоза, няма разбиране за начина/начините как да се осъществи кардинален обрат в мисленето, а оттам и в света.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Писано е, че антихрист ще дойде и ще бъде приет като Месия, а всички (дори и други религии) очакват някакъв месия, който да въдвори ред, който да угоди на човеците, с което всъщност ще бъдат измамени.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Здравейте,
не съм адвокат, нито на алопатичната, нито на хомеопатичната, нито на коя да е друга медицина. Обявявам се против елитарното християнство, което отхвърля братя, само защото не са облечени с техните религиозни одежди.

Знам, че Бог води всеки различно, Писанията го потвърждават, ако не водача Води Бочам. Не го познавам човека, сигурно е добър Божи воин.

Бог даде на един 10, на друг 5, на друг 1 талант. На едни- едни дарби, на други- други. Различни служения. Различен живот. Семейство. Славни победи- на един. Тежки загуби и мъченическа смърт - на друг.
Едни живеят в света, на светска работа. Други- живеят главно в своята християнска групичка.
Знам, че Бог обича всички свои деца еднакво- и послушните и не толкова послушните.
Знам и че любовта покрива множество грехове.
Бог да бъде с вас!

А относно Paxil - а, аз предпочитам Rantazil, но и паксила върши работа :) .
Поздрави!

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Значи според теб constant, един и същи Бог води децата си по противоположни и противоречиви един на друг пътища?
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
не съм адвокат, нито на алопатичната, нито на хомеопатичната, нито на коя да е друга медицина. Обявявам се против елитарното християнство, което отхвърля братя, само защото не са облечени с техните религиозни одежди.

На кого си адвокат може да твърдиш каквото искаш, но сърцето ти се изявява, като се разболееш ти или семейството ти и тогава се вижда къде отиваш и в какво и на кого вярваш.

Вижда се обаче, че биеш на екуменизъм. Понеже ние говорим относно това кой на какво уповава, а ти ми говориш за одежди. Всъщност дори изопачението ти за одеждите не спасява теологията ти, защото Господаря ще изгони от сватбената си трапеза именно ония, които нямат правилната сватбарска дреха. Мат 22:11-13

Quote
Знам, че Бог води всеки различно, Писанията го потвърждават, ако не водача Води Бочам. Не го познавам човека, сигурно е добър Божи воин.

Бог даде на един 10, на друг 5, на друг 1 талант. На едни- едни дарби, на други- други. Различни служения. Различен живот. Семейство. Славни победи- на един. Тежки загуби и мъченическа смърт - на друг.
Едни живеят в света, на светска работа. Други- живеят главно в своята християнска групичка.
Знам, че Бог обича всички свои деца еднакво- и послушните и не толкова послушните.
Знам и че любовта покрива множество грехове.

Ти май никога не си размишлявал върху това какво означава ТЕСНИЯ ПЪТ за който говори Исус. Знаеш ли какво различава тесния от широкия път? Има само една разлика и тя е че когато пътя е тесен има само ЕДНО място от което човек може да мине, поради теснотата му. Докато при широкия може да мине от много места, и от тук и от там, понеже е широк и позволява да се мине по различен начин по него. Тесния път не позволява това.

Броя на талантите не променя онова, което Господаря очакваше от слугите. От всеки Той очакваше едно и също - да преумножат повереното.

Тялото има различни части, с различни дарби и служения но всички те трябва да минат през СЪЩИЯ ТЕСЕН ПЪТ. Дарбите и служенията не променят пътя през който трябва да се върви. Ето защо никой не може да бъде воден от Бога по различни пътища. Пътя е само един и е достатъчно тесен за да не може да твърди някой, че бил воден по различен начин от този на Писанията. Има една вяра, един път, една надежда.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Тялото има различни части, с различни дарби и служения но всички те трябва да минат през СЪЩИЯ ТЕСЕН ПЪТ. Дарбите и служенията не променят пътя през който трябва да се върви. Ето защо никой не може да бъде воден от Бога по различни пътища. Пътя е само един и е достатъчно тесен за да не може да твърди някой, че бил воден по различен начин от този на Писанията. Има една вяра, един път, една надежда.

Като спомене някой многото и различни пътища, по които Бог води своите си и се сещам за следния стих:

"Всички ние се заблудихме както овце, Отбихме се всеки в своя път..." (Исая 53:6)

Отново се надига тази измислена толерантност и лозунги от типа "Ти съдиш", понеже ние сме си избрали един път и не искаме някой да ни казва правилен ли е той или не. Даже се предлага на другите да си вървят както сметнат за добре, само и само да не ни се мешат; а за да си спечели човекът подобна неприкосновеност им обещава, че и той няма да им се меси.

Сещам се и следните думи, в които малцина днес биха се радвали:

Пс. 50:3  Нашият Бог ще дойде и няма да мълчи; Ще има пред Него огън поглъщащ, И около Него силна буря.
Пс. 50:4  Ще призове небесата отгоре, И земята, за да съди людете Си


Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Да си дойдем на думата в темата с поредната новина:

Quote
Лизингът умря, масово връщат коли
20 май 2009 / News.dir.bg
Българи масово връщат новите си автомобили, купени на лизинг, защото не могат да изплащат месечните им вноски.
Това съобщават пред в. "Новинар" консултанти от компании за продажба на автомобили на лизинг.
Заради кризата потребителите са затегнали коланите и гледат да намалят разходите си до минимум, обясниха търговци.
Одобряването за лизингова покупка също е по-трудно в сравнение с предходната година, като доходите на клиента сега се гледат под лупа заради икономическата криза.
Заради финансови затруднения се е случвало на месец да бъдат върнати до 11 автомобила, посочиха от столична компания. При невъзможност да се плащат месечните вноски, клиентът връща колата, като губи всички суми, които е заплатил до момента по сключения договор за лизинг.
В тези суми влизат първоначалната вноска, която се покрива от потребителя и е между 15 и 30 процента от цената на новата кола, както и всички внесени до момента месечни вноски по лизинга.
Само в София има няколко автокъщи за луксозни коли, където са върнати над 30 автомобила само за последните два месеца. Най-вече хората се отървават от скъпите, луксозни и не много пестеливи автомобили, за да могат да преживеят.
Ако до миналата година доста семейства са решили да отделят пари за нова кола, то сега се оказва, че не могат да си я позволят.

източник: http://dnes.dir.bg/2009/05/20/news4474002.html
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Нещата се затягат все повече и повече.
Месеците след изборите , ще се видят истинските размери на безработицата.
В Провинцията положението е много тежко .
Българите са се скупчили в няколкото големи града , и сега започват да се чудят какво да правят там.Няма какво.

Сигналите , че положението на запад се подобрява , са  неверни.Целят да няма паника , поне до изборите.


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Разклонението от темата във връзка с медицината, беше преместено в собствена тема.

A сега нещо по темата:

Quote
Още две банки в САЩ фалираха
Ekip News - 23 Май 2009, 10:43
Още две банки в САЩ станаха жертва на финансовата криза.
От Федералната корпорация за застраховане на депозитите съобщиха, че са затворени две банки в щата Илинойс - Strategic Capital Bank и Citizens National Bank. Депозитите на вложителите са предадени съответно на компаниите Midland States Bank и Morton Community Bank, които също така работят в щата Илинойс.
Активите на Strategic Capital Bank са 537 милиона долара, като депозитите на вложителите са на стойност 471 милиона долара. Citizens National Bank разполага с активи от 437 милиона долара и депозити за 400 милиона долара. По този начин от началото на 2009 година в САЩ са затворени вече 36 банки.

Прави впечатление, че фалират малки банки, а големите гиганти - правителството ги спасява. Явно стратегията е окрупняване на банковия сектор и изхвърляне от играта на малките независими банки. Само илюминатските банки биват спасявани.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Мнозина си мислят, че икономическата криза е започнала да отминава и че всичко тръгва да се оправя. Истината е че това, което правителствата на света предателски направиха поставя света в подножието на немислимо по огромна криза. Ето статия, която разяснява това:

Quote

Иде нова голяма финансова криза
 
Световната икономическа буря може би наистина започва да отслабва, но на финансовия хоризонт вече се задава следващият буреносен облак – рекордният публичен дълг на множество страни. Правителствата на много от развитите икономики взеха назаем огромни суми, с които да покриват своите разходи, след като рецесията намали значително данъчните им приходи, пише "Стандарт".

Всички, които следят новините през последната година, са наясно с космическите суми, които бяха похарчени за спасяването на закъсали компании от различни сектори, за социални обезщетения при безработица и за стимулиране на бизнеса и потреблението.

Според последните прогнози на Международния валутен фонд публичният дълг на десетте най-богати държави в света ще се увеличи от 78% от техния брутен вътрешен продукт през 2007 г. до 114% от него през 2014 г. Всеки гражданин на тези страни ще дължи средно по 50 хил. долара, пише The Economist.

Правителствата не са заемали толкова бързо и такива огромни суми дори и по време на Втората световна война. На този етап изглежда, че, дори и след края на кризата, едва няколко от богатите страни възнамеряват да затегнат своите бюджети по такъв начин, че да спрат разрастването на своя дълг.

Още по-плашещо е, че бюджетните дефицити се трупат в момент, когато разходите за пенсионно и здравно осигуряване нарастват силно поради застаряването на населението. Изчисленията показват, че до 2050 г. около една трета от населението на богатите страни ще бъде на възраст над 60 години. Разходите на държавата при такава демографска структура ще бъдат десетки пъти по-големи от цената на сегашната финансова криза.

При тези обстоятелства задлъжнелите страни са изправени пред три възможности – да намерят начин да намалят своя дълг, да го обезценят чрез силна инфлация или да спрат да го изплащат.

Не е изключено някои правителства да не успеят да изплатят своите задължения и дори да прибегнат до обезценяване на своите заеми чрез висока инфлация. Инвеститорите вече се опасяват, че по-слабите икономики в еврозоната, като Гърция, Ирландия, Италия, Португалия и Испания, може да изпаднат в несъстоятелност. Тези страни имат голям публичен дълг и поради невъзможността за обезценяване на еврото не могат да намалят реалната цена на своите заеми.

За да не изгубят подкрепата на избирателите, правителствата обикновено обещават, че ще се справят с бюджетния дефицит чрез ограничаване на публичните разходи, а не чрез увеличаване на данъците. Данъчната реформа определено е необходимост в много страни, но тя няма да разреши проблема. Необходимо е и да се създадат регулаторни органи и принципи, които да ограничават задлъжнялостта на управляващите партии в бъдеще. В Германия например се предвижда конституционна промяна, която ще ограничава бюджетният дефицит до 0,35% от БВП от 2016 г.

И все пак, нищо не би имало по-силен ефект от взимането на трудното решение да се увеличи пенсионната възраст в тези страни. По този начин едновременно ще се увеличат данъчните приходи и ще се намалят бъдещите разходи за пенсионната система. Част от заможните страни вече предприемат стъпки в тази посока, но трябва да ускорят своите действия.

Фискалното бъдеще на здравната система трябва да бъде следващата голяма цел. Здравеопазването в САЩ коства огромни суми на държавата и е най-скъпото на света, но в същото време дори не се нарежда сред най-добрите. Правителството на президента Барак Обама си е поставило за цел да реформира здравната система, но крайната цел е много оспорвана.



Източник: http://business.actualno.com/news_246143.html
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Според последните прогнози на Международния валутен фонд публичният дълг на десетте най-богати държави в света ще се увеличи от 78% от техния брутен вътрешен продукт през 2007 г. до 114% от него през 2014 г. Всеки гражданин на тези страни ще дължи средно по 50 хил. долара, пише The Economist.

И ако това са "богатите", какво да кажем за така наречените "бедни"?

Такъв огромен дълг означава, че за да бъде обслужван той, парите събирани от данъци--които могат да останат в икономиката на държавата и да помогнат за развитието й--ще отиват в джобовете на международните банкери, които с кредитиране са спомогнали за предишното "излизане от кризата" и "икономически растеж".
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)