Author Topic: Икономически крах на САЩ и световна криза. Бягайте от градовете!  (Read 213184 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

edna_jena

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
1 А Духът изрично казва, че в послешните времена някои ще отстъпят от вярата, и ще слушат измамителни духове и бесовски учения,
2 чрез лицемерието на човеци, които лъжат, чиято съвест е прегоряла,
3 които запрещават жененето и заповядват  въздържание от ястия, които Бог създаде, за да се употребяват с благодарение от ония, които вярват и разбират истината.
4 Защото всяко нещо, създадено от Бога, е добро, и нищо не е за отхвърляне, ако се приема с благодарение;
5 понеже се освещава чрез Божието слово и молитва.
1Тим.4:1-5


goodwill

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 14
Хубаво,но не виждам нищо особено в този текст.Не съм на мнение че трябва да не се женим,нито пък да нямаме деца.Освен това запрещаването на жененето вече го имаме на лице,сега е модерно да се живее без брак.По точно моите разсъждения бяха върху въпроса дали ще е добре да се раждат по 2,3 деца в семействата (ние си имаме едно) предвид предстоящите кризи в световен мащаб.Въпроса е добре да се отнесе към Бог,което ние правим ,но нали това е форум,мисля че беше уместно да го задам като принципна ситуация за времената ,в които живеем.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Да бъде човек баща или майка не нещо, което е приоритет на нашите предпочитания или претенции, това е Небесно призвание и отговорност. Писанието казва че Бог отваря утроба и затваря утроба. Това аз го разбирам, че не може да има зачатие без Божието благоволение за това. Ето защо мисля, че ние трябва да се доверим на Бога относно това колко деца ще бъдат заченати и родени в нашите семейства.

Бог по-добре от всички знае времената на страдание и гонение, и пак ако Той благоволи да се зачене и роди дете, това значи това дете не идва на бял свят в ущърб на Божиите намерения, но в тяхна подкрепа.

Нашата отговорност е да молим и уповаваме на Бога, да ни даде толкова деца, колкото Той има предвид според Неговото призвание и цели за живота ни и за тези времена.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
И аз мисля така.Но има някои истории в Библията,заради които понякога си разсъждавам,че имането или нямането на деца е и наш избор,не само Божии,а може и да греша.Например Анна,която нямаше дете,Бог беше затворил утробата й,а тя се молеше непрекъснато за дете.В един момент Бог я послуша.Тя ли си измоли детето,понеже тя много искаше,изглежда така сякаш Бог се съгласи поради многобройните й молитви да изпълни копнежа й или Бог си имаше намерение да го даде така или иначе? Това е въпроса ,над който разсъждавам.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Всъщност :)))) в никакъв случай не искам да кажа че Бог не иска да имаме деца,защото Той го иска това от нас,но за броя им,дали и ние нямаме участие.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Кредитната криза в САЩ се влошава след като най-големите ипотечни кредитори са на прага на фалит.

Попаднах на следната новина:

Quote
Крах на "Инди Мак" хвърли Уолстрийт в Паника

Това е вторият най-голям банков срив в американската история

В петък световните пазари станаха свидетел на безпрецедентен за последните няколко десетилетия крах на американска финансова компания. Американското правителство постави под контрола си един от най-големите ипотечни кредитори в страната - "Инди Мак", след като компанията се оказа неспособна да покрие задълженията си към кредитори. Изненадващото развитие на събитията разпали опасенията, че това е нова вълна на кредитната криза, която ще ескалира още в началото на тази седмица и може да изправи още две големи финансови компании на ръба на фалита. Новината шокира Уолстрийт и срина акциите на повечето американски банки.

Федералната агенция OTS, която се занимава с регулация на спестяванията, обяви в петък, че "Инди Мак" ще мине под попечителството на друга федерална агенция - FDIC, която гарантира депозитите на американските домакинства в случаи на банкови фалити. Междувременно регулаторът ограничи достъпа на клиентите на банката до техните депозити. Това се случи дни след като заради започналата паника потребителите започнаха масово да изтеглят парите си от "Инди Мак" и тласнаха компанията към ликвидна криза. "Инди Мак" разполага с активи за 32 млрд. долара. Финансовият й крах се счита за втория най-мащабен в американската банкова индустрия, посочва АП. До известна степен банката последва съдбата на своята компания майка "Кънтриуайд файненшъл", от която се обособи като самостоятелно дружество преди 11 години. "Кънтриуайд" също се оказа в ликвидна криза и беше придобита от Банк ъф Америка.

И докато новината за "Инди Мак" беше студен душ за инвеститорите, големите въпроси на Уолстрийт са свързани с имената на "Фреди Мак" и "Фани Мей" - корпорации, които по данни на Ройтерс са секюритизирали ипотечни заеми за над 5 трлн. долара. Книжата на двете банки са се обезценили наполовина от началото на месеца и в момента се намират на 17-годишни дъна. През последните седмици на пазара упорито се говори, че тези компании имат огромни финансови проблеми и са изправени пред фалит. Според анализатори, ако тези спекулации станат реалност, те ще нанесат огромен удар върху пазарите и американската икономика, който ще има отзвук и по целия свят. Ситуацията стана толкова напрегната, че дори се заговори за правителствена намеса.

Източник: http://pazari.dnevnik.bg/show/525680/ -- 13 юли, 2008

Ето и още една статия за други две компании от бранша:

Quote
Ипотечните Fannie Mae и Freddie Mac са пред фалит

Бившият президент на Фед Сейнт Луис Уилям Пул смята, че водещите ипотечни компании в САЩ Fannie Mae и Freddie Mac са "неплатежоспособни" и за оцеляването им е необходима спешна финансова помощ, писа агенция Блумбърг.

Слуховете по повод възможния фалит на Fannie Mae и Freddie Mac се появиха, след като Fannie Mae се наложи да емитира двугодишни облигации на стойност $3 млрд. при крайно неизгодни условия.

Инвеститорите вече са на мнение, че двата ипотечни гиганта няма да успеят да се измъкнат от кредитната криза без сериозни последствия. Книжата на Fannie Mae се понижиха с 13.1%, а котировките на акциите на Freddie се сринаха с 23.8%.
"Конгресът трябва да признае, че тези компании са неплатежоспособни и продължаването на съществуването им е възможно само за сметка на данъкоплатците", е заявил Пул в интервю за агенцията.

По думите му задълженията на Freddie Mac за $5.2 млрд. надхвърлят ликвидационната стойност на активите й в края на първото тримесечие на годината, което я прави "неплатежоспособна". Стойността на активите на Fannie Mae се понижиха с 66% до $12.2 млрд., а през третото тримесечие могат да се понижат под нивото на задълженията.

Създадените от правителството на САЩ ипотечни компании Fannie Mae и Freddie Mac са приватизирани през 70-те години на 20 век. Тези две компании на издали или гарантирали половината от ипотечните кредити в САЩ, като общият им обем е около $7 трлн. Това е и причината инвеститорите в САЩ да смятат, че в случай на криза компаниите ще бъдат подкрепени на всяка цена от американското правителство.

Цялата статия можете да прочетете тук: http://pazari.dnevnik.bg/show/?storyid=524472 -- 10 юли, 2008

Американското правителството се опитва да укрепи компаниите и да вдъхне у потребителите доверие в системата, за да забави краха й по този начин. Взимат се нови кредити, за да се погасят стари плащания и хората да повярват, че кризата преминава. Повсеместната задлъжнялост е толкова голяма обаче, че наливането на правителствени пари е нищо повече от изпомпване на водата от един потъващ и изгубен кораб. За хората, които уповават на системата и не виждат нещо нередно, гнило или обречено в нея--и поради тази причина нямат основание да потърсят спасение и независимост от нея--падението ще бъде внезапно.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Още една новина по темата:

Quote
САЩ се подготвят за извънредна ситуация?

22 юли 2008

Напоследък все повече зачестяват различни новини, свидетелства и намеци от различни (в това число правителствени) източници, че катастрофално събитие е на път да се случи в САЩ, което да засегне САЩ, а вероятно и други страни (като например Англия).

Пластмасови ковчези/контейнери се “събират” на различни места в Щатите и Англия, на отдалечени места, извън градовете. Възможно е да има и другаде в Европа. Основната и официална версия на английското правителство например е, че се очаква бум на птичи грип?

...

На 21 юли 2008г. британското правителство предупреди за пандемия от птичи грип, която може да убие около 50 милиона по света, от които 75,000 британци.

Междувременно “новооткрито” респираторно заболяване убива хора в Орегон, Вашингтон, Тексас и Каролина а лекарство се оказва, че няма.

...

Напоследък все по-актуална става темата и за концентрационните лагери, стопанисвани от FEMA.

Има над 600 такива лагера на територията на САЩ, всичките празни и напълно операционни, готови да приемат затворници. Във всички тези лагери има действащ персонал, в това число и 24-часова охрана около тях.

...

Цялата статия можете да прочетете тук:

Edit: mak: адреса на сайта е временно премахнат.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Фалира една от най-големите банки в САЩ (видео)

15.09.2008 / 13:15

Кредитният пазар в Съединените щати понася една от най-тежките си кризи
 

Кризата с ипотечните кредити в Съединените щати нанесе тежък удар върху финансовите среди - една от най-големите банки ще обяви фалит. Тази сутрин американският пазар осъмна с новината за края на инвестиционния гигант "Лемън Брадърс" и изкупуването на банка "Мерил Линч".

Преди седмица американското правителство пое контрола върху най-големите кредитори "Фани Мей" и "Фреди Мак", за да ги спаси от фалит. Тази съдба обаче сполетя техните конкуренти от "Лемън Брадърс". От снощи банкерите в сградата в Ню Йорк напускат работните си места, носейки личните си вещи.

Повече тук:

http://btv.bg//news/news_details.pcgi?cont_id=118315

"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Търсеща

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 11
Аз може ли да се върна малко на темата за децата... Напълно съм съгласна, че Бог отваря и затваря утроба! Но си мисля, защо не затвори утробите на тези, които зачеват без да мислят и след това правят аборт..? Защо не отвори утробите на онези, които дават хиляди за инвитро процедури..?  Все пак Той ни е дал свободна воля, право да избираме... има много неща, които не можем да си обясним защо се случват - така Бог е решил, си казваме, или си мислим, че е за наше добро, или че ни наказва... може би не сме съвсем наясно с Божиите действия!
Мисля си и за Йов - праведен човек, без грешки и какво му се случи..!? Сатана му причини най-големите страдания в живота, но Бог разреши това да се случи. Няма начин да знам кое защо ми се случва, кога Бог разрешава на Сатана да ме изпита /може би, когато съм праведна като Йов, Бог ще се похвали и с мен пред Сатана/...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз може ли да се върна малко на темата за децата... Напълно съм съгласна, че Бог отваря и затваря утроба! Но си мисля, защо не затвори утробите на тези, които зачеват без да мислят и след това правят аборт..? Защо не отвори утробите на онези, които дават хиляди за инвитро процедури..?  Все пак Той ни е дал свободна воля, право да избираме... има много неща, които не можем да си обясним защо се случват - така Бог е решил, си казваме, или си мислим, че е за наше добро, или че ни наказва... може би не сме съвсем наясно с Божиите действия!
Мисля си и за Йов - праведен човек, без грешки и какво му се случи..!? Сатана му причини най-големите страдания в живота, но Бог разреши това да се случи. Няма начин да знам кое защо ми се случва, кога Бог разрешава на Сатана да ме изпита /може би, когато съм праведна като Йов, Бог ще се похвали и с мен пред Сатана/...

Въпросът ти в случая не е правилен. Не трябва да се питаме "защо Бог не прави това, което е добро според нашата преценка", а трябва да питаме "защо хората вървят срещу Бога, когато Той е поставил граници".

Нашата преценка за нещата е винаги добра в нашите очи (както свидетелстват Писанията). Божията преценка е различна. Затова и това прилича на въпроса: "Защо, като има Бог, стават такива лоши неща по земята?". Това всъщност е богохулство, което се крие зад мотивите на въпроса, а именно: Ако АЗ бях на мястото на Бога, нямаше да се случват такива и такива неща, но сега Той е несправедлив, според МОЯТА оценка и не е такъв, какъвто пише.

Писанията свидетелстват за това, че всяко нещо Бог го прави за своето време, та дори и нечестивия за деня на злото. Бог е толкова премъдър в плана си, че нашите преценки само ни водят в бунт против Него. Затова е необходимо да се изследват Писанията, за да се видят делата на Бога в миналото и да мислим върху тях, а не да преценяваме според световния стандарт за "добро".

Писано е, че в последните дни много хора ще презрат истината и ще обикнат лъжата и затова Бог ще ги предаде на заблуда. Писано е още, че в последните дни човеците ще бъдат много зли и беззаконието ще достигне своя връх, та няма да има нещо по-беззаконно, което да се извърши. Всички тези неща са пророкувани от Божиите пророци, подбудени от Святия Дух и тези неща ще станат, а и вече виждаме да стават.

Затова виждаме аборти, затова виждаме инвитро, затова виждаме ваксини и т.н. Всичко това е насочено срещу Бога и срещу редът, който Той е установил. И всички тези ще получат според това, което са вършили, когато дойде Съдът.

Иначе, относно Йов - там Бог не разреши, а заповяда. Бог започна първи като посочи Йов, а не сатана. В днешни дни се представя една измислена "борба" на Бог срещу дявола, докато в Словото не виждаме това. Виждаме, че всичко върви по плана на Бога и дяволът няма власт над времена и закони. Когато дойде време, когато на антихрист ще му се даде власт да порази, пак не е от дявола, но от Бога. Властта, която ще има антихрист, пак не е взета/дадена от дявола, а от Бога.

Затова въпросите по-горе относно "свободата" на хората и относно "позволението" на Бога не са коректни спрямо Писанията.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

m

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 1
Преди 6 месеца получих имейл, със размислите на Watchman за последните времена, изсмях му се, но напоследък, без да знам защо се присетих за тоя мейл и го прочетох, после се разрових и във тоя форум, после се регистрирах...

Това е една статия от днес.

Quote
Спасителният план на Буш за US банките
News.dir.bg - 20 Септември 2008, 17:53

Администрацията на Джордж Буш призова днес Конгреса на САЩ
да позволи на правителството да изкупи лоши ипотечни кредити за
700 млрд. долара като част от най-мащабния от десетилетия план
за спасяване на финансовата система, предаде Асошиейтед прес, предаде БТА.

Планът предвижда правителството да олучи по-широки правомощия за изкупуване на лошите дългове на всяка финансова
институция в САЩ за следващите две години. Предвижда се и
вдигане на законовия праг за държавния дълг от 10,6 трлн. долара
до 11,3 трлн. долара, което дава възможност да се вземат
мащабни спасителни мерки.

В плана обаче не се уточнява какво ще получи правителството
в замяна от финансовите компании, отбелязва АП.
Буш заяви днес пред журналисти, че най-напред е възнамерявал
да остави пазарите да функционират свободно и да не предлага
мащабен правителствен план. Впоследствие обаче президентът се
запознал с мнението на експертите, според които проблемът е
толкова значим и сериозен, че се нуждае от огромна федерална
помощ.

В петък и Америбанк Инк. (Ameribank Inc.) бе затворена от регулаторния орган в САЩ заради финансовото й състояние, предадоха информационните агенции, позовавайки се на Федералната корпорация по застраховане на депозитите.

Това е 12-та по ред банка, прекратила съществуването си от началото на т.г. Банката има филиали в щатите Западна Вирджиния и Охайо. Клиентските сметки са прехвърлени в други банки при запазване на застрахователното покритие на депозитите. Вложителите няколко дни ще могат както преди да теглят пари чрез банкоматите или да плащат с чекове на закритата банка.

Финансовият пейзаж в САЩ радикално се промени за последните няколко месеца. През юни бе съобщено за краха на банка Инди Мак - най-големия за последните 24 г. Инвестиционните гиганти Беър Стърнс и Мерил Линч прекратиха съществуването си чрез поглъщане, а Леман Брадърс подаде иск за защита от банкрут.


Аз, съвсем сериозно ви казвам, с цялото си същество - дух, душа, тяло, чувствам че края е много по-близо от колкото си мисля дори. Просто го чувствам. Знам го! Не мога да го обясня по друг начин, но го знам.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Аз, съвсем сериозно ви казвам, с цялото си същество - дух, душа, тяло, чувствам че края е много по-близо от колкото си мисля дори. Просто го чувствам. Знам го! Не мога да го обясня по друг начин, но го знам.

Множество (но малцина в отношение на всички хора които се смятат за новородени християни) братя и сестри от целия свят, споделят същото.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Аз, съвсем сериозно ви казвам, с цялото си същество - дух, душа, тяло, чувствам че края е много по-близо от колкото си мисля дори. Просто го чувствам. Знам го! Не мога да го обясня по друг начин, но го знам.

Според мен е редно да напишеш нещо за себе си в раздел представяне, според както изискват и правилата на форума.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Аз, съвсем сериозно ви казвам, с цялото си същество - дух, душа, тяло, чувствам че края е много по-близо от колкото си мисля дори. Просто го чувствам. Знам го! Не мога да го обясня по друг начин, но го знам.

Множество (но малцина в отношение на всички хора които се смятат за новородени християни) братя и сестри от целия свят, споделят същото.

Струва ми се, че това би трябвало да е принципното положение за Христовите ученици.
Още апостол Павел говори, че "времето е кратко" и увещава вярващите да живеят според тази истина:

1 Коринтяни 7
29 Това само казвам, братя, че останалото време е кратко; затова и тия, които имат жени, нека бъдат, като че нямат;     
30 и които плачат, като че не плачат; които се радват, като че не се радват; които купуват, като че нищо не притежават;    
31 и които си служат със света, като че не са предани на него; защото сегашното състояние на тоя свят преминава.


Посочено е и причината - защото сегашното състояние на тоя свят преминава
Не виждам тази заръка да има нещо общо със свършека на века и второто идване на Исус Христос - противното според мен означава че не би имало нищо лошо да сме "предани на него"(т.е. на света), ако свършека на  века е достатъчно далеч напред във времето.
По-скоро го разбирам като увещание да гледаме на невидимите неща, а не на видимите. Защото видимите(т.е. светът и неговите страсти) са временни(преминават), а невидимите са вечни.

ученик

  • Изгонен
  • Съпричастен
  • *
  • Posts: 147
за тези, които четат английски, едно послание във връзка с предстоящата световна икономическа криза и как учениците на христос трябва да се подготвят за нея. аз лично високо оценявам написаното там.

http://parablesblog.blogspot.com/2008/09/preparing-for-days-of-trouble.html