Author Topic: Сърцето  (Read 22111 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Сърцето
« on: February 18, 2008, 14:57:34 PM »
Нееднократно във форума се цитира Еремия 17:9, а именно:
Сърцето е измамливо повече от всичко,
И е страшно болно; кой може да го познае?


А какво стана с:

Езекил 36:
  26. Ще ви дам и ново сърце, и нов дух ще вложа вътре във вас, и, като отнема каменното сърце от плътта ви, ще ви дам меко сърце.
  27. И ще вложа Духа Си вътре във вас, и ще ви направя да ходите в повеленията Ми, да пазите съдбите Ми, и да ги извършвате.


и

1 Йоаново 3:
  21. Възлюбени, ако нашето сърце не ни осъжда, имаме дръзновение спрямо Бога:
  22. и каквото и да поискаме, получаваме от Него, защото пазим заповедите Му и вършим това що е угодно пред Него.



В крайна сметка може ли да слушаме сърцето или не може?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Сърцето
« Reply #1 on: February 19, 2008, 17:47:33 PM »
Матей 5:8
Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.

Матей 15:19
Защото от сърцето произхождат зли помисли, убийства, прелюбодейства, блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули.

Лука 8:15
А посяното на добра земя са тия, които, като чуят словото, държат го в искрено и добро сърце, и дават плод с търпение.

Лука 12:34
Защото гдето е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви.

1 Йоаново 3:19
От това ще познаем, че сме от истината, и ще уверим сърцето си пред Него,

1 Йоаново 3:20
относно всичко, в което нашето сърце ни осъжда; защото Бог е по-голям от сърцето ни и знае всичко.

1 Йоаново 3:21
Възлюбени, ако нашето сърце не ни осъжда, имаме дръзновение спрямо Бога:

Каквото е сърцето такива сме и ние.
Въпроса ти е  добре отговорен от цитатите,които си използвал.

Езекил 36:
  26. Ще ви дам и ново сърце, и нов дух ще вложа вътре във вас, и, като отнема каменното сърце от плътта ви, ще ви дам меко сърце.
  27. И ще вложа Духа Си вътре във вас, и ще ви направя да ходите в повеленията Ми, да пазите съдбите Ми, и да ги извършвате.

Римляни 10:9
Защото, ако изповядаш с устата си, че Исус е Господ, и повярваш със сърцето си, че Бог Го е възкресил от мъртвите ще се спасиш.

Римляни 10:10
Защото със сърце вярва човек и се оправдава, и с уста прави изповед и се спасява.

Не вярвай на сърцето си ,а на Божието Слово .

Римляни 8:9
Вие, обаче, не сте плътски, а духовни, ако живее във вас Божият Дух. Но ако някой няма Христовия Дух, той не е Негов.

Римляни 8:14
Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове.


Едва сега можем да говорим за сърце угодно на Бог!


Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Сърцето
« Reply #2 on: February 20, 2008, 23:57:46 PM »
Мисля , че е добре вярващият човек  да гледа проблемите през Божието слово.То е ориентира , дали мислите на сърцето ни са правилни, затова Божият Дух в нас също ни насочва , насочва сърцето ни.
Така , че може вярващият да слуша сърцето си , защото , то е ново сърце , и под властта на Божия Дух.Но да проверява всичко чрез Словото е най- важното , и най безопасното.



Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Сърцето
« Reply #3 on: February 23, 2008, 12:33:26 PM »
Спомням си как преди години бях подмамен от имащия вид на духовност и благочестие израз "слушай сърцето си" и го бях допуснал в начина си на мислене и ценностната си система. И даже го използвах когато говорех за различни неща. Докато един ден един брат ме изобличи с думите "НИКЪДЕ в Библията не се казва да слушаме сърцето си!"

Това ми дойде като студен душ и аз се замислих и покаях от това нещо. Според Божието Слово - ние НЕ слушаме сърцето си, а слушаме Божия глас В сърцето си. Има огромна разлика между първото и второто.

Това, че Бог ни дава ново сърце, не означава, че това ново сърце може да ни ръководи само по себе си. Напротив, именно същността на новото сърце е че то отказва да слуша себе си, но търси да слуша Божия глас и да следва Божието Слово във всичко.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Сърцето
« Reply #4 on: February 23, 2008, 17:47:32 PM »
Не вярвай на сърцето си ,а на Божието Слово .

Римляни 8:9
Вие, обаче, не сте плътски, а духовни, ако живее във вас Божият Дух. Но ако някой няма Христовия Дух, той не е Негов.

Римляни 8:14
Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове.


Едва сега можем да говорим за сърце угодно на Бог!

Всеки,който следва сърцето си следва себе си.

Притчи 3:5
Уповавай на Господа от все сърце, И не се облягай на своя разум.

Watchman напълно съм съгласен хубав пример си дал.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Сърцето
« Reply #5 on: February 24, 2008, 20:06:29 PM »
Така е.Трябва да слушаме Божия глас в сърцето си.

nellenceto

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Re: Сърцето
« Reply #6 on: June 03, 2010, 02:25:57 AM »
Това, че Бог ни дава ново сърце, не означава, че това ново сърце може да ни ръководи само по себе си. Напротив, именно същността на новото сърце е че то отказва да слуша себе си, но търси да слуша Божия глас и да следва Божието Слово във всичко.

Така е Watchman, не трябва да слушаме сърцето си, защото то е плътско и измамливо. Трябва да слушаме Божият глас и да следваме Словото Му. Без тях не бихме могли да вървим по Божият път и да вършим волята Му.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Сърцето
« Reply #7 on: June 30, 2010, 10:05:43 AM »
 Мисля че по темата е казано твърде малко и общо. В следващи няколко постинга ще се постарая да доразработя и доразвия темата спрямо писанията, така че вяращите да могат да разберат нови неща и заедно да достигнем ново и задълбочено, ясно и конкретно разбиране относно сърцето, което разбиране да ни е от практическа помощ в ходенето ни с Бога и изпълняването на учението на Исус. Амин.


Владо
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Сърцето
« Reply #8 on: September 21, 2010, 14:41:54 PM »
  За съжаление не можах в по- кратък срок да пиша по темата поради независещи от мен обстоятелства. Като кратък увод към следващите постинги поставям ВАЖНОСТТА на изобличително-обвинителната сила и действие на Святият Дух. Каква връзка има това с темата за сърцето? Преди всичко това, че тъкмо Святият Дух започва да променя отвътре навън човека, създавайки вътре в него нов човек- по образ и подобие на "вторият" (вж. І към кор.15: 47). И така, имаме следната неподлежаща на пренебрегване точка : променящата сила в Божият благодат, на Святият Дух, в Когото сме запечатани за денят на нашето изкупване от тлението (Еф. 4: 30).

  И тъй, не можем да сложим плитки и половинчати определенийца от типа на "това е добро сърце, а онова - зло", без да се разглеждат нещата в контекста на промяната и преходът от тъмнина към царството на Възлюбеният Син (писмото към колос. 1:13 ).

  Едно от последните греховни неща на Божиите хора е масовото пренебрегване на личността на Духа на Бога, а това не е добро.

  Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Сърцето
« Reply #9 on: September 21, 2010, 15:10:08 PM »
  За съжаление не можах в по- кратък срок да пиша по темата поради независещи от мен обстоятелства. Като кратък увод към следващите постинги поставям ВАЖНОСТТА на изобличително-обвинителната сила и действие на Святият Дух. Каква връзка има това с темата за сърцето? Преди всичко това, че тъкмо Святият Дух започва да променя отвътре навън човека, създавайки вътре в него нов човек- по образ и подобие на "вторият" (вж. І към кор.15: 47). И така, имаме следната неподлежаща на пренебрегване точка : променящата сила в Божият благодат, на Святият Дух, в Когото сме запечатани за денят на нашето изкупване от тлението (Еф. 4: 30).

  И тъй, не можем да сложим плитки и половинчати определенийца от типа на "това е добро сърце, а онова - зло", без да се разглеждат нещата в контекста на промяната и преходът от тъмнина към царството на Възлюбеният Син (писмото към колос. 1:13 ).

  Едно от последните греховни неща на Божиите хора е масовото пренебрегване на личността на Духа на Бога, а това не е добро.

  Владо.

Владо,

Има няколко неща, които са ми неясни като терминология, за да мога да ги осмисля (и ако е нужно да ги коментирам), затова бих искал да поясниш:

Какво означава "променящата сила в Божията благодат на Святия Дух"?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Сърцето
« Reply #10 on: September 24, 2010, 22:27:47 PM »
Какво означава "променящата сила в Божията благодат на Святия Дух"?
`````````````````````````
`````````````
``````
```
``
 Защо аз трябва да отговарям? Нямаш ли библия ?
 Но, така, или иначе : Имам в предвид че всеки вярващ се променя от Святият Дух в Божията благодат, тихомир. И имам в предвид, че в последни времена вярващите масово пренебрегват Духа на Бога - по един, или друг начин.

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Сърцето
« Reply #11 on: September 24, 2010, 23:31:59 PM »
Какво означава "променящата сила в Божията благодат на Святия Дух"?
`````````````````````````
`````````````
``````
```
``
 Защо аз трябва да отговарям? Нямаш ли библия ?
 Но, така, или иначе : Имам в предвид че всеки вярващ се променя от Святият Дух в Божията благодат, тихомир. И имам в предвид, че в последни времена вярващите масово пренебрегват Духа на Бога - по един, или друг начин.

Владо.
Аз Библия имам, но никога не съм срещал този израз там.

Другото, което не разбирам е разновидност на израза, който използваш тук: "всеки вярващ се променя от Святия Дух в Божията благодат" — "всеки вярващ се променя от Святия Дух" разбирам какво означава, но "в Божията благодат" не разбирам какво означава.

А и като помисля се сещам, че Бог заповядва навсякъде човекът да очиства сърцето си, а Божият Дух е този, който учи и насочва към всяка истина. Иначе ако всичко зависеше от Божия Дух, нямаше да има нечестив човек на тази земя, както и нямаше да има праведен, който да отпадне от пътя на правдата.

Аз мисля, че днес Святия Дух не само не се пренебрегва (като "терминология" говоря), но и му се придават много по-различни "атрибути" отколкото Божиите думи дават като информация.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Сърцето
« Reply #12 on: September 25, 2010, 10:41:07 AM »
Относно благодатта ето какво пише :   "Лука 2:40. А Детенцето растеше, крепнеше, и се изпълваше с мъдрост; и Божията благодат бе на Него." Може да отвориш отделна тема за благодатта, в която да разискаме нещата, ако желаеш. Също така, това, което ми прави впечатление, а може би и на теб, но не си го отметнал тук, пък и не може всичко да се отмята, е че в направените неща,  в т.н. "Деяния на апостолите", думата "благодат " е използвана неколкократно и  в интересен диапазон от смисъл. Не смятам, че съм нарушил този диапазон.

Деяния 13:43. И когато се разиде синагогата, мнозина от юдеите и от благочестивите прозелити тръгнаха след Павла и Варнава; които, като се разговаряха с тях, увещаваха ги да постоянствуват в Божията благодат.

Деяния 14:26. Оттам отплуваха за Антиохия, отгдето бяха препоръчани на Божията благодат за делото, което сега бяха извършили.

Деяния 20:24. Но не се скъпя за живота си, като че ми се свиди за него, в сравнение с това, да изкарам, пътя си и служението, което приех от Господа Исуса, да проповядвам благовестието на Божията благодат.


Относно твоите думи тук :  "ако всичко зависеше от Божия Дух, нямаше да има нечестив човек на тази земя, както и нямаше да има праведен, който да отпадне от пътя на правдата." - смятам, че си и прав и не си.

-1- прав си в частта, касаеща ОТГОВОРНОСТТА на всеки вярващ. Нещо, което масово се пренебрегва в "проповедите".

-2- не си прав, защото всеки един от вярващите се променя от силата на Святият Дух. Какво свое имаш, Тихомир, та да го промениш със свои сили ? Тялото ? Духа? Твоята душа? Разбирам идеята ти, но не човек се променя, а Святият Дух променя, за да не се похвали никой (нищо, че цитатът е в точността, касаеща спасението- това важи и като принципност и тук, в този случай, понеже е общовалидно).

И така, остава това : всеки един, който изповяда Йешуа от Назарет за Свой Господар е длъжен да отстъпи от греха и да поеме по пътят на мира и на учението на Същият, разчитайки, че не със свои сили е спасен, нито пък със свои сили се променя, нито пък, че със свои сили ще задържи спасението си, нито пък, че е свой си, но е с цена купен - свято притежание за почтена употреба.

Това е (моля за внимателен прочит и липса на иопъчаване на написаното от мен- писна ми да пиша "Не съм написал това, имал съм в предвид еди-какво си. " - дето се вика питай първо, после обвинявай, или съди).

ПП : относно "новите атрибути на Святият Дух" - това е по- скоро нов, или друг дух, служещ на друго евангелие, но пак зависи какви атрибути имаш в предвид. Май се отплеснахме извън темата.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Сърцето
« Reply #13 on: September 28, 2010, 01:59:01 AM »
Израза "променящата сила в Божията благодат на Святия Дух" действително е небиблейски и затова му беше обърнато внимание. Правилно би било да се напише:

"Променящата сила на Божията благодат, действаща чрез Святия Дух"

Що се отнася до действието на Духа, то това е едно от най-малко разбраните неща в днешно време. Действието на Духа е нещо което мнозина преживяват, но малцина осъзнават и разбират добре. Има неща които се преписват на Святия Дух, без да идват от Него, има неща, които не осъзнаваме че са от Него, а те наистина са. Причината за това е че не познаваме Бога и Духа Му така както подобава.

Едно от фундаменталните неща, които трябва да разбираме за Божият Дух е че Той е изпратен да съдейства мощно за постигане на Божиите цели на земята. Дотолкова доколкото ние сме отделени от тези цели и се въртим около личното си спасение и персонално усъвършенстване, ние сме лишени от съдействието на Духа. Човек който се върти около себето си лишава себе си от благоволението на Духа, защото Святият Дух е преди всичко СВЯТ Дух. Сиреч Той е Духа на ОТДЕЛЯНЕ. Докато човек не е отделен от себичните си страхове и желание за лично спасение, то той е лишен от мощното действие на Святия Дух. Ако обаче човек се предаде на целите на Бога на тази земя и в това поколение, то действието на Божията благодат чрез Святия Дух в живота му ще се увеличи неимоверно. Духът на отделяне (святост) ще действа мощно в отделените за Божиите цели.

И в какво точно ще се състои това действие? Бих казал точно същото в каквото се състоеше и при Исус:

Ис.11:2  И духът Господен ще почива на него, Дух на мъдрост и разум, Дух на съвет и на сила, Дух на знание и на страх от Господа;
Ис. 11:3  И той ще се наслаждава в страха от Господа; Тъй щото няма да съди според каквото слуша с ушите си;
Ис. 11:4  Но с правда ще съди сиромасите, И с правота ще решава за смирените на страната; Ще порази страната с жезъла на устата си, И с дишането на устните си ще умъртви нечестивия.
Ис. 11:5  Правдата ще бъде пояс на кръста му, И верността пояс на хълбоците му.


Човек който приема действието на Духа ще умножи мъдрост и разбиране, съвет и сила, знание и страх от Господа. Те ще напредват в разбиране относно какво е правда и справедлив съд. Познавам хора които претендират да имат Божият Дух и да са водени от Него, но години на ред те се въртят около едни и същи неща. Никакъв растеж и развитие в мъдрост и разбиране, в съвет и сила, в знание или страх от Господа. Невъзможно е човек да е под Духа на благодатта и да не напредва в мъдрост и разбиране. От цитирания по-горе стих от Лука 2:40 виждаме, че Исус се изпълваше с мъдрост. И не случайно, Той е бил верен ученик на книгата Притчи, която казва "главното е мъдрост затова придобивай мъдрост."  И след мъдростта веднага идва разбирането. Тези неща са основното в което Божият Дух се занимава с вярващите, за да ги възрасти и приготви за дела, който Бог им е отредил в това поколение.

Но ако не се отделим и осветим за Божиите цели, ние ще сме лишени от истинското действие на Духа и лесно ще паднем в фалшификатите които днес се пробутват от Негово име. Но дори тези фалшификати не са просто действие на лукавия, но нещо повече, те са Божият съд върху ония, които отказват да разбират и да следват светлината и истината.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Сърцето
« Reply #14 on: October 08, 2010, 12:42:03 PM »
"
Израза "променящата сила в Божията благодат на Святия Дух" действително е небиблейски и затова му беше обърнато внимание. Правилно би било да се напише:

"Променящата сила на Божията благодат, действаща чрез Святия Дух""

Ами след като е "библейски", сега ще ми е приятно да покажеш къде е споменат. Но тъй като няма да успееш, а дискусията ще се отклони, то е редно да спомена, че е най- правилно да беше казал/ написал :
 "Изразът  "променящата сила в Божията благодат на Святия Дух" според мен е неясен и неразбираем. Така написано не е ясно, но ако се напише : "Променящата сила на Божията благодат, действаща чрез Святия Дух" , според мен изразът ще е по- ясен." С това съм съгласен, но с квалификацията "библейски" и, съответно "небиблейски" не съм съгласен, защото е недоказуемо и никъде в прав текст изразът не е употребен в писанията- НИКЪДЕ. Така че говорим по - скоро за ПРАВИЛНА И ЯСНА ПОДРЕДБА НА СЛОВОФОРМИТЕ, а не за отклонения спрямо писанията, на което се възпротивявам (т.е.- на последното).

 Това, което съм допуснал като грешка и което променя смисълът на изречението (словоформата), е ПРОПУСНАТА запетая пред изразът "Святият Дух"; правилно е да се напише :  "Променящата сила в Божията благодат, (която е ..) на Святият Дух."

"Що се отнася до действието на Духа, то това е едно от най-малко разбраните неща в днешно време. Действието на Духа е нещо което мнозина преживяват, но малцина осъзнават и разбират добре. "

С това съм съгласен, но не и в контекста на последващите размисли. Но за да не се забие тази тема в друга директория (например- действия на Святият Дух...и под-и), ще продължа с темата относно сърцето. За голямо съжаление темата ми напоследък е "ремонт и всякаква работа", не мога да отделя време за писане, но това не е така относно размисъла ми по темата и скоро ще се включа.

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg