Author Topic: Кога е възкръснал Исус?  (Read 7649 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Кога е възкръснал Исус?
« on: April 14, 2012, 12:48:06 PM »
Незнам дали мястото на тази тема е тук,но имахме доста голям спор с мои приятели християни.Напоследък се замислям за много неща,сега около празника възкресение четох за Исус и възкресението Му и следствие на което се появи спора.Никога,ама никога до сега не съм се съмнявала,че Исус е възкръснал в неделя,първия ден на седмицата,според както сме били учени в църквите,обаче сега когато отново прочитам текстовете около възкресението на Исус,излиза така че е възкръснал в събота,понеже в неделя вече намериха гроба празен.Кажете ми,товa вярно ли е или вече съвсем се бъркам.Освен това излиза така,че е починал в петък според писанията и възкръснал в събота,още една голяма новост.Някой може ли да ми обясни,как е било,щото имам чувството,че или отивам в заблуда или нищо не мога да свържа логически вече.
Мерси!

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #1 on: April 14, 2012, 17:56:10 PM »
Потърси във форума. Има тема относно възкресение спомням си,че преди време четох.Тихомир доста ясно е описал точно това,което теб те вълнува.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #2 on: April 14, 2012, 18:31:16 PM »
Възкръснал е на 16-тия ден от месец авив.

По въпроса ти за 3-те дни в сърцето на земята, можеш да прочетеш тази тема.

В случай, че се вълнуваш за езическите празници, които в момента мнозина празнуват, ето малко по темата за "великден", както и малко повече информация за окултните символи в християнството.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #3 on: April 15, 2012, 10:56:28 AM »
За броенето на дните при евреите не знаех,че е така.И това обяснява наистина много неща.
Честно казано,не се вълнувам от празника възкресение,нито от рождество,ние не ги и празнуваме,но покрай сегашните светски празнувания се бях замислила и прочетох отново текстовете.Апък спряхме да ги празнуваме,защото някой ни беше казал,че това не са никакви празници и понеже е много уважаван от нас човек,му бяхме повярвали.Апък сега ми стана ясно и за произхода на "празниците".

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #4 on: April 15, 2012, 14:29:15 PM »
А кой е 16-тия ден от месец авив, спрямо нашия календар?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #5 on: April 15, 2012, 16:00:09 PM »
Месец авив е според лунния календар, който календар е с около 29 дни всеки месец.

Всяка година този ден е различна дата спрямо нашия календар. Имайки това предвид, една цяла година според този календар е по-малко от 365 дни. Това означава, че ако 1-вият ден от първия месец (авив) е бил 4-ти март, след няколко години може да е 20 февруари по нашия календар. А преди 50 години този ден може да е бил 20 април, а преди 100 години може да е бил 7 юни.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #6 on: April 15, 2012, 16:44:26 PM »
Ами това май означава , че според Бог изобщо  може да не сме 2012 година?Сега като го сметнах , разликата за последните 2000 години е 93 години с повече в полза на еврейския начин на броене.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кога е възкръснал Исус?
« Reply #7 on: April 15, 2012, 20:42:11 PM »
Точно така, според еврейското летоброене изобщо не сме 2012г. Трябва да се види точно как се смятат годините по лунния календар, но мисля, че за последните 2000 години не е 93 години разликата е малко по-малко. От порядъка на 70-80.

Намерих един сайт, където може да се превръщат дати от григориански към еврейски календар и обратно. Не гарантирам, че е абсолютно точен, но има вид на достоверен:
http://www.hebcal.com/
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?