Author Topic: Можем ли сьс силата на святия дух да сьживим някой който е умрял преди 50 години  (Read 20314 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Можем ли сьс силата на святия дух да сьживим някой който е умрял преди 50 години?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Знам че е вьзможно да се сьживи умрял човек чрез силата на святия дух до 3 дена след смьртта по примера на Лазар и по други документирани случаи. Но бих искал да знам дали има срок от време през което може да се сьживи покойника. Ако може след 3 дена, тогава може ли след 40 дена? А след няколко години? Има ли някакво ограничение на времето?

Питам защото ми е любопитно.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ти как мислиш:

Ако се съживи човек, който е умрял в греховете си след 50 години ще може ли той да се покае и пак да умре праведен?

Какво пише?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Тихомир,

Вьпроса е дали може да се сьживи след 50 години.

Ако може да се сьживи с помоща на святия дух в един от нас, тогава може и да се покае -- може и пак да умре в греховете си.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Това ми беше и въпроса. Може ли да се покае и ако е така защо никъде в Писанието не виждаме такива случаи и по-точно случаи, които имат тази "благородна" цел?

Защо Христос съживи Лазар? За да се покае Лазар или да разказва какво е било "на оня свят"? Не виждаме нито едно от двете.

Защо Христос съживи синът на вдовицата? За да се покае или да разказва какво е било?

Защо Петър възкреси Тавита?

Не може да се зададе този въпрос самоцелно, но винаги има идея зад него.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Да! Може ,ако има смисъл от това.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Не, не можем! 100% гаранция.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Без да прозвучава като обида мисля че самият въпрос няма смисъл.

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
evangelista,

Защо мислиш че няма смисьл?

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Quote
Можем ли сьс силата на святия дух да сьживим някой който е умрял преди 50 години?
Здравей JCPower,
На въпроса - Бог, разбира се, може да съживи някого, без значение колко отдавна е умрял.
Всъщност даже е писано, че той ще го направи - точно това е възкресението. И даже ще даде на Своите светии духовни тела
1 Коринтяни 15:44
сее се одушевено тяло, възкръсва духовно тяло. Ако има одушевено тяло, то има и духовно тяло.

По-важното обаче е друго.
Quote
Без да прозвучава като обида мисля че самият въпрос няма смисъл.
Не знам защо Евангелиста смята така, но според мен самия ти въпрос е поставен некоректно. Той предполага, че ние ще използваме Святия Дух за да извършим нещо, което сме решили. Но Той не е някакво сечиво, което можем да използваме за да вършим това или онова - става дума за третото лице на нашия Бог. Всъщност ситуацията е точно обратната - Святия Дух използва нас, за да вършим Неговата воля(като се съобразява и с нашата свободна воля, разбира се). Ние можем да молим и просим от Бога различни неща, но не и да го "използваме" по някакъв начин. Всъщност за християнина най-важното нещо е да се опитва да подчини живота и действията си изцяло на Божията воля("Не моята, но Твоята воля да бъде").
1 Царе 15
22 И рече Самуил: Всеизгарянията и жертвите угодни ли са тъй Господу, както слушането Господния глас? Ето, послушанието е по-приемливо от жертвата, и покорността - от тлъстината на овни.     
23 Защото непокорността е като греха на чародейството, и упорството като нечестието и идолопоклонството. Понеже ти отхвърли словото на Господа, то и Той отхвърли тебе да не си цар.

От тук стигаме до истинския въпрос - Божията воля ли е да възкресяваме мъртви?
Отговора е - по принцип не. Призовани сме да бъдем сол и светлина, да бъдем святи, да носим благовестието и доста други неща. Но да възкресява мъртви не влиза в обичайните задължения на християнина. Бог, разбира се,  може да ни призове някога да го направим - за да извърши знамение, чудо или Той си знае по какви причини. Нашето задължение е да слушаме Божия глас и да се покоряваме.
 
Има още един случай - на нас ни е подарена великата привилегия да имаме достъп до Бога и правото да го молим за различни неща. Можем да измолим нещо(не само възкресение)от Него - по начина който Петър измоли Тавита или Илия - сина на вдовицата. Тук не смея да коментирам, защото нямам разбиране. Аз лично се страхувам да настоявам прекалено за нещо от Бога, ако не ми е известна Неговата воля - откъде бих могъл да знам дали ще бъде за добро? Само Той знае бъдещето.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Исая 26:19
Твоите умрели ще оживеят; Моите мъртви тела ще възкръснат. Събудете се и запейте радостно вие, които обитавате в пръстта, Защото росата Ти е като росата по тревите, И земята ще предаде мъртвите.


Йоан 5:29
и ще излязат; ония, които са вършили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще възкръснат за осъждане.

1 Солунци 4:14
Защото, ако вярваме, че Исус умря и възкръсна, така и починалите в Исуса Бог ще приведе заедно с Него.

Бог не е за подигравка ,ние не сме свои си и Святия Дух не е наш.Ние сме Негова придобивка ,чрез вяра и проляната кръв на Христос.Всичко можем да направим,чрез Святия Дух стига да реши да ни използва.Във всички останали случаи,когато ние искаме да използваме Святия Дух за своите си цели е чародейство и е мерзост.

Римляни 8:14
Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове.

1 Коринтяни 6:19
Или не знаете, че вашето тяло е храм на Светия Дух, който е във вас, когото имате от Бога? И вие не сте свои си,
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

Joyssie

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 48
Сега като прочетох темата и се замислих.
В Евреи пише, че "веднъж е определено на човек да умре, а след това настава съд". Тогава какво е станало с Лазар, Тавита и сина на вдовицата след възкресението им (на земята)? И телата, които са имали после, пак ли са били греховни плътски или нетленни? (Съмнява ме да е второто, защото Господ Исус е първият Плод от този "вид" въкресения.)
Със сигурност тези и други възкресения на земята са били за Божия слава. Но какво става с тези души? И възможно ли е ако някой е умрял непокаян, Бог да му върне временно живота, за да се покае и живее до края на дните си за Христос?

И не ме нападайте с думите, че "тези предположения не ги пише в Словото", а ми покажете ЧРЕЗ СЛОВОТО какво е станало с душите и телата на 3-мата (записани) възкресени.

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Ако нещо не го пише в Словото, значи и не трябва много да знаем за него ...
Пътя е даден - Христос, това е важното. Исус казва за богаташа, който отиде в ада - и някой от мъртвите да отиде при братята му, няма да му повярват, затова - имат Словото и пророците.
А ние  имаме даже още повече - Исус.
Има някои указания в Библията за това, което те интересува.
Но то не е съществено, важно е спасението на душата, тялото ще умре - няма друг начин...
soldier

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Това което е станало с Лазар и другите двама е, че след като са умрели е било отсъдено да се върнат към живота отново за Божия слава. Естествено както сама каза, не с възкресенски тела, защото първият плод е Исус. Какво са правили през времето в което са били умрели само Бог знае. Аз лично не виждам голям смисъл да се дълбае в тая насока.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.