Author Topic: Исус Христос Бог ли е? Вечен ли е? Глава на Църквата ли е?  (Read 52911 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Бог Син и Исус Христос , една личност ли са , как смяташ , Кабрал?
Защото ако не са , нещо не е наред с тази идея

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Това Cabralovoto малко на яховизъм ми прилича. Яховистите имат някакви такива изсмукани от пръстите си шантави идеи че същността на Исус преди да се роди на земята е била една, докато е бил на земята друга и след възкресението отново различна...
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Cabral тотално се отклони от темата.

Но все пак не е добре да забравяме, че думата, преведена "бог" в еврейския език е буквално "богове".

В неговите думи трудно ще вместим неща като "Аз и Отец - едно сме" или "Толкова време съм с вас и не познаваш ли МЕ, Филипе" като отговор на молбата на Филип "Покажи ни Отец и ДОСТАТЪЧНО ни е"...

Но явно Cabral се опитва да раздели "боговете", тъй като е далеч от човешкия ум единството им и затова човеците в усилията си да разберат скритото (което принадлежи на Бога) прибягват до волности в разсъжденията си.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Затова не се пише кратко да Същността на Бога, не се ли дадат всички определения някой може и да не разбере. Няма отделяне. Бог е един в три ипостаса/само определението на думата ипостас е над 3-4 страници/. Най-близко до старогръцкото значение е лице или личност. Неслитно съединени и неразделно разделени или съединени без да се сливат, и разделени без да се разделят. Във всичко равночестни, различаващи се само по личните си качества. Отец нероден, Син - роден от Отца, Св.Дух - изходящ от Отца. Предвечно съществуващ Бог - Света Троица. Това е най-голямата и неподтижима за човешкият ум тайна.
Защото ако те бяха едно без ипостасно Богество, кое щеше да е Син, Отец и Св.Дух? Ако бяха три отделни божества, защо Христос казва "аз и Отец ми едно сме". Ако бяха безипостасно едно, как едното ще изпрати само себе си? И защо в Битие се говори за Бог в мн.ч.?

Иисус Христос е една личност с две начала Божествената/ Бог Син/ и човешка. Това е второто непостижимо. Те също са неслитно съединени и неразделно разделени. Иисус Христос е въплатеният Бог Син, въплатеното Слово. "В началото бе Словото ...... и Словото стана плът и живя между нас". Станал е плът в историческо време, не предвечно.  Преди въплащението Иисус Христос не е съществувал във двете си начала Божествено и човешко. Съществувал е само Бог Син. Затова: Във Витлеем ще се роди Един, дето корените са му вечни".
Пишете какво не разбирате, че ми е много припряно тези дни, и ще отговарям по-накратко.
И ако някой е прочел из Писаниятао името Иисус Христос да се споменава преди раждането му от Мария да пише. Ама не, че го чакаме да дойде, а като действащ Бог. И ако не го срещнете, защо, при положение, че е вечен като Богочовек/не като Бог/, както смятате?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
В Словото съм срещал, че Христос и Отец са едно, но никъде не съм срещал, че Божият Дух е едно с Христос и Отец. Виждал съм само, че Божият Дух е Божият Дух, който е изпратен от Христос ("ще ви изпратя друг Утешител"), а на друго място казва "изпратен от небесата".

Искам да коментирам тези думи:
Quote
Иисус Христос е една личност с две начала Божествената/ Бог Син/ и човешка

Quote
И ако някой е прочел из Писаниятао името Иисус Христос да се споменава преди раждането му от Мария да пише. Ама не, че го чакаме да дойде, а като действащ Бог. И ако не го срещнете, защо, при положение, че е вечен като Богочовек/не като Бог/, както смятате?

Според Cabral, ако правилно съм разбрал, за него Христос в човешки образ е нещо различно от Христос като Син на Всевишния.

В Писанието аз не откривам тази разлика, освен, че пише:
...и Словото стана плът. Което не означава различна личност.

На друго място се казва:
1 Йоан 4:9
[9] В това се яви Божията любов към нас, че Бог изпрати на света Своя единороден Син, за да живеем чрез Него.


Ако някой те изпрати в командировка в Сибир, ти отиваш и се обличаш с дрехи, с които можеш да живееш там, а не отиваш с колело и къси панталони. Ти си изпратен и си си същия, но си с дрехи, с които да можеш да живееш там.

Доколкото разбрах от Cabral "земният" Христос е различен от небесния, но Писанието говори за друго:
1 Коринтяни 15
[47] Първият човек е от земята, пръстен; вторият човек е от небето.


Ето нещо, което е необяснимо според човешките представи:

Йоан 3
[12] Ако за земните работи ви говорих и не вярвате, как ще повярвате, ако ви говоря за небесните?
[13] И никой не е възлязъл на небето, освен Тоя, Който е слязъл от небето, |сиреч|, Човешкият Син, Който е на небето.


Вижда се, че Човешкият Син е слязъл от небето и той е небесен и не е заченат от мъжка похот, а свръхестествено и няма нищо общо със зачеването на децата на земята и затова е свят, защото е отделен от всички начини, според които може да се роди дете на земята.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Разликата е точно в това. След началото на вековете Бог Син, който е предвечен,  се въплати. Като Бог той е неизменяем. Затова и не променя същността си. Но личноста Иисус Христос е с две природи Божията, тази на Сина и човешка. Ако Бог беше станал материя - месо и кости, как щеше да е безплътен, безкраен. Как щеше да е едно с Отца, единият Дух, другият плът? Това е фундаментът на вярата. Най-важното. Богът вече не е само Бог, той е Богочовек. Разбирането за Богочовека дава разберането за всичко, включително и за Църквата, и за боговдъхновенността на Писанията.
             За Светият Дух не можеш да го разбереш, защото тълкувате както ви падне. Ако четяхте Св.Отци, щеше да ви е лесно. Защото те по 60-70 г., за боли очи в Писанията, подредили са и са систематизирали всичко за Духа. Всеки диспут започвал със списък с всичките седемдесет и няколко места в Писанията, където се говори за Духа. Това написано на еврейски, гръцки и латински. Сравнявало се всичко по няколко месеца, след това определяли значението на всяки спорен термин, ако имал няколко значения по още няколко месеца го бистрили и чак тогава започвало обсъждане. 
Вие вземете Библия, кой знае от кого издадена, и почвате в полувремето на мача да тълкувате Св.Дух. За това ще ти отговоря, като си седна на личния компютър с тълкуванията.
А ти си отговори на Света Троица или Света двоица се прекланяме.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Факт е, че в Словото нямаме термин "света троица". Това е добавено от хората като термин.

Мога ли да се доверя на някакво предание, което потъпква Божиите заповеди?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Тихо, абе това не е предание, това е по писанието, цяла Троица му идва множко на Преданието. Ще ти пиша тези дни. Мога и сега да ти пиша, но в текстовете на тези които са работили не се цитират библейските текстове. Защото са ги знаели наизуст. Затова ще ти пратя след няколко дни текстовете с цитатите. Като няма Троица ти в какво вярваш?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Бог Отец,Исус Хистос и С. Дух това са три в едно. всеки е отделна личност.Ще дам един прост пример яйце то е цяло но се състои от черупка,жълтук и белтък.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Не ми четете внимателно думите.

Терминът "троица" го няма. Като личности ги виждаме, но като термин не го виждам.

Проблемът с преданията е, че ако се четеше Словото толкова много, преданията много лесно щяха да избледнеят. Има очевидни противоречия в твърдения в преданията, които водят към идолопоклонство.

Абсолютно същото е и с разни книжки, които в момента много хора си купуват, защото някой им е казал, че Словото не могат да го разберат без техните книжки.

Когато няма здрава основа, сиреч Божието Слово, а хората се доверяват на човешките авторитети, които са казали "ние знаем много, това, което пишем е вярно", тогава става много страшно и опасно. Първо се четат книжките и после се чете Словото (ако изобщо се прочете) и се смята, че прочетеното в книжките/преданията е вярно без да бъде изследвано.

Когато четем Новия завет и писмата на апостолите виждаме, че те са в абсолютен синхрон с Писанията (разбирайте "книгата на Стария завет"), докато предания и много съвременни книжки, не само не са в синхрон, ами и противоречат на Божиите думи на доста места.

Еремия 17:5
Така казва Господ: Проклет да бъде оня човек, Който уповава на човека, И прави плътта своя мишца, И чието сърце се отдалечава от Господа.


А това са страшни думи директно от устата на Бога.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Евангелисте, примерът ти не правилен. Черупката, жълтъкът и белтъкът са с различни същности. А Бог Син е единосъщ с Отца и Духа, и Св.Дух е единосъщ с Отца и Сина. Отците са давали пример с огъня - той е пламък, топлина и светлина, но винаги с пояснението, че това е само пример за по-лесно разбиране от човеците.

Тихомире, ами там пише, Яхве, Йехова, Отец, Син, Св.Дух те станаха повече от гръцките богове, това как го тълкуваш?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Cabral,

Хващаш се за една дума от моя постинг, а не коментираш целия ми текст. Също аз говорих ясно за термина "троица", който го няма. Това, че Бог е наречен с различни имена е съвсем друга тема. Имената не правят различни личности. Иначе личностите са 3. Това, което споменах е за да сме стриктни. Писано е:

Защото Трима са, Които свидетелствуват на небето: Отец, Слово и Светий Дух; и Тия Тримата са Едно.
(1 Йоаново 5:7)


Обърнете внимание на другата част от коментарите ми.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Аз мисля, че така ще е по-ясно:

"Следвайки светите отци, всички съгласно учим да бъде изповядван един и същият Син, Господ наш Иисус Христос, съвършен по отношение на Божествената Си природа и съвършен по отношение на човешката Си природа, истински Бог и истински човек, с разумна душа и тяло, единосъщен на Отца по Божествена природа и единосъщен нам по човешка природа, във всичко подобен на нас, освен в греха, роден преди всички векове от Отца по Божествена природа, а в последните дни, заради нас и заради нашето спасение, (роден) от Дева Мария Богородица по човешка природа, един и същият Христос, Син, Господ, Единороден, познаван в две естества неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно, не на две лица разсичан или разделян, но един и същият Син и Единороден, Бог Слово, Господ Иисус Христос."

Ако мислите, че това са човешки приказки и умаване, може да добавите или отнемете нещо.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Значи да дообясня Те действат в синхрон но имат разлика в характерите.Не случаино се казва ;че хула  против Отец и Исус ще се прости но срещу С. Дух няма да се прости и на други места в словото се казва че С. Дух е най чуствителен от тримата.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
евангелиста,

Къде я видя тази разлика в характерите? Единият да не е по-буен от другите? Къде са тези "други места в словото", където се казва, че "С. Дух е най чуствителен от тримата"?


Cabral,

С две изречения от преданието няма как да ни заплениш с него, защото извадихме няколко други пасажа, които бяха доста далеч от Писанията. А пасажите, които са доста далеч от Писанията във вашето предание са много. Ние засегнахме само няколко. Самото твърдение, за "дева Мария" в едно друго мнение беше достатъчно да се покаже колко наизуст са писани нещата.

Има неща в това, което си писал от преданието, които също не ги виждаме в Писанието като например:
- "съвършен по отношение на човешката Си природа" - каква е човешката природа според Писанието и как може да е "съвършен по отношение на човешката Си природа". Ето какво казва Писанието за човешката природа:

Gen 6:5 И ГОСПОД видя, че се умножаваше злината на човека по земята и че всичките въображения на мислите на сърцето му бяха само зло цял ден.

Сърцето е измамно повече от всичко и е безсилно; кой може да го познае?
(Йеремия 17:9)


За Христос се свидетелстваше:
John 2:24 Но Иисус не им се доверяваше, защото познаваше всичките хора  John 2:25 и защото Той нямаше нужда да Му свидетелства някой за човека, понеже Сам знаеше какво има в човека.

Виждаме, че твърдението за "съвършен по отношение на човешката Си природа" не може да се вмести в думите на Писанието. Затова беше наречен "небесен", защото дойде от небето, а не от мъжка похот и не беше като другите човеци, защото от всички е по-горен.

Затова твърдя, че голяма част от преданията са човешки умувания, защото не са в синхрон с Писанието.

Забелязвам, че когато някой тръгне да изследва нещо, тогава Cabral не одобрява това, защото според него не трябва много да мислиш, а да се облягаш на човешки авторитети, сиреч тълкуванията на преданията, които, както за пореден път виждаме, са писали неща, които не подобават на Божиите здрави думи.

Не може така. Бог ни е дал заповед, за да не се отдалечаваме от тази книга на закона, а да размишляваме над нея ден и нощ, а не над преданията. Ако имаше заповед за преданията, тогава нямаше да кажа това. Човек ли да слушам или да се покоря на Божията заповед?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?