Author Topic: Исус Христос Бог ли е? Вечен ли е? Глава на Църквата ли е?  (Read 52893 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
евангелиста,

Прочети отново мненията по-горе и не бързай с отговора си, защото това, което казваш си го чул от проповедниците, а не от Писанието. Виж внимателно какво съм писал по-горе относно "съвършената човешка природа".

Съвет: Ако толкова искаш да пишеш по дадена тема и те вълнува, тогава се върни от мястото, където си изпуснал края на дискусията и прочети внимателно какво са писали всички преди да пишеш.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Прочел съм какво сте написали но аз отговарям на въпросите от заглавието.А това че съм го научил от пастори не аз имам откровение в духа си за това няма нужда да ме учи някой.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ако беше прочел и разбрал нямаше да го пишеш това.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Разбери едно че това не е начина да накараш някой да мисли като тебе.А най малко мен.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
evangelista,

С Писанието, с Писанието искам да се съгласяват хората, не с мене. Виж внимателно пасажите от Словото, споменати в темата, и ги изследвай сам.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
С писаното слово да но не с твоето тълкуване.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
евангелиста,

Нали знаеш, че тук личните мнения и голословието не важи.

Покажи ясно на всички, че има противоречие с Писанието, на изписаното дотук от "моето" (както ти нарече) тълкувание, за да не останат заблудени от "моето" тълкувание хората.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Очевидно неразбирането идва от мнението, че след като догматът за Иисус Христос е формулиран от Светите отци, те са черпили информация от вестниците, а не от Библията. Формулировката "съвършен човек" е библейска. От там е и съвършенната човешка природа на Иисус. Използва се за да се подчертае единството на личноста - една личност в две природи - Божествена и човешка - Някой употребяват и Съвършен Бог и съвършен човек, но Бог е съвършен по същност, а и така някой са могли да решат, че че се говори за две различни личности, а не за една. Определенията за Иисус Христос са дадени именно в борбата с монофизитите, които твърдели, че Иисус е само Бог.

А защо Иисус е съвършен човек, следователно човешката му същност е съвършенна? Ами защото е Свето, пълен с благодат, смирен и послушен до смърт/смирението е най-важното блаженство/.Защото е кротък и смирен, а не горделив/например до толкова, че сам да си тълкува сам писанията, човека имам предвид, не Бога/. Защото Богът в него учи, че грехът е смърт, а човекът Христос възкръсна, и най вече, защото Богът попита, кой ще укори Човека в грях? А тъй като Бог е безгрешен, се е оказало, че и човешката същност на Христос е безгрешна.

И защото "съвършен човек" е този, който "не греши с дума", а Синът Човешкий не е грешал нито с дума, нито с друго, Свети отци решили да Го определят в догмата, като "безгрешен човек". Даже не са и решавали специално, за тях то е било така ясно, както че светът съществува. Написали това което са знаели в сърцата си, това което Св.Дух е вложил там. Те действали със Светия Дух, не трябвало да проверяват внушенията Му с Писанието. Все пак те са определили кое да е в Писанието и кое не.

Quote
35. Ангелът й отговори и рече: Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени; затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий.Лук.1

 "И Словото стана плът, и живя между нас, пълно с благодат и истина; и ние видяхме славата Му, слава като на Единороден от Отца" .Йоан. 1:14

"Велика е тайната на благочестието - Бог се яви в плът" /1Тим. 3:16; Йоан. 3:13, 10:36:/.
като прие образ на раб и се уподоби на човеци. И по вид се оказа като човек, смири Себе Си, бидейки послушен до смърт и то смърт кръстна" /Филип. 2:5-8/

"Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя; вземете Моето иго върху си и се поучете от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си; защото игото Ми е благо, и бремето Ми е леко" /Мат. 11:29-30/.

Защото платката, що дава грехът, е смърт, а дарът Божий е живот вечен в Христа Иисуса, нашия Господ" /Рим. 6:22-23/.

"Кой от вас ще Ме укори за грях?" /Йоан 8:46/.

2. защото ние всинца много грешим. Който не греши с дума, той е съвършен човек, мощен да обуздае и цялото тяло. Иак.3



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Формулировката "съвършен човек" е библейска.

Това е голо твърдение.

Cabral, ти мислиш ли, че Библията сме я чели преди време веднъж и оттогава досега четем книжки за тълкувания? Вдигни си малко летвата. Нямаш работа със студенти, на които Библията някой им я е разказал с 2 изречения.

Нека да ти видим "библейската формулировка" на това, че е със "съвършена човешка същност". Виждам, че "в плът подобна на нашата" за теб означава "с човешка същност", докато човешката същност е далечна за Христос.

Думата "същност" не означава "плът", Cabral. Виж и тълковните речници. А може би в преданието са предефинирали тази дума, както думата "докле", както видяхме на друго място.

От началото на темата чакам това и ти писах надълго и нашироко, че това е богохулство, но от това мнение досега ти все си говорил за други неща и никога по темата. Изведнъж сега отново започваш темата с голото твърдение, че формулировката е "библейска". Вземаш хората в този форум доста несериозно.

Опаши се като мъж и отговори достойно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
И каква е според Писанието разликата между човешка личност и човешка същност?
А според теб?
Защото за да твърдиш, че съвършенната човешка същност на Спасителят е различна от съвършенството му като човек, без съмнение имаш под ръка няколко цитата от Писанието по темата.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Ето какво става като се възгордях покрай вас. Объркал съм природа със същност, не че има разлика, но да се придържам към отците:

Quote
"Следвайки светите отци, всички съгласно учим да бъде изповядван един и същият Син, Господ наш Иисус Христос, съвършен по отношение на Божествената Си природа и съвършен по отношение на човешката Си природа, истински Бог и истински човек, с разумна душа и тяло, единосъщен на Отца по Божествена природа и единосъщен нам по човешка природа, във всичко подобен на нас, освен в греха, роден преди всички векове от Отца по Божествена природа, а в последните дни, заради нас и заради нашето спасение, (роден) от Дева Мария Богородица по човешка природа, един и същият Христос, Син, Господ, Единороден, познаван в две естества неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно, не на две лица разсичан или разделян, но един и същият Син и Единороден, Бог Слово, Господ Иисус Христос."


А че природа и същност си едно е сигурно, ако някой не смята така, ще си напиша мнението, но то си е в Писанието.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
"Същност", Cabral, означава "вътрешно състояние" на български език. Не означава "плът". Тук общуваме на български език и имаме респект към значенията на думите, а не според ре-дефинирането им от отците.

Може би си пропуснал това съобщение относно "съвършената същност/природа":
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=190.msg1568;topicseen#msg1568
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Не говорим за плът. Опитай се да формулираш това което искаш да кажеш. Твърдиш, че Христос е бил само Бог в човешка плът, но без човешка душа?

Там аз съм написал:
Quote
Иисус Христос е една личност с две начала Божествената/ Бог Син/ и човешка

Ти си отговорил:
Quote
В Писанието аз не откривам тази разлика, освен, че пише:
...и Словото стана плът. Което не означава различна личност.


Значи не спорим относно констатираният от Св.отци факт, че Иисус е една личност:
Quote
не на две лица разсичан или разделян, но един и същият Син и Единороден, Бог Слово, Господ Иисус Христос."


Очевидно не спорим и относно Божествената му природа.

Пишеш:
Quote
1 Йоан 4:9
[9] В това се яви Божията любов към нас, че Бог изпрати на света Своя единороден Син, за да живеем чрез Него.

Ако някой те изпрати в командировка в Сибир, ти отиваш и се обличаш с дрехи, с които можеш да живееш там, а не отиваш с колело и къси панталони. Ти си изпратен и си си същия, но си с дрехи, с които да можеш да живееш там.

От това разбирам, а и от непрекъснатото повтаряне на думата "плът", че според теб Христос е бил само и единствено Бог, който за удобство, а и за разберане от хората, вместо с панталони си взел едно тяло. Очевидно, че тялото при това положение е без човешка душа.

Дълго е да ти отговарям, а и това е тема дъвкана преди 1600 години. Първо от монофизитите, след това и от монотеитите, прочети си ги и ще разбереш грешките си. И те са само в неразбиране на Писанието. Тук няма и дума от Преданието.

Например си задай въпроса: как Бог който е неизменяем и с Отца са едно и е единороден, се вмести в човешкото тяло. Там и Отца ли беше/в тялото/, защото Словото е у Бога. И Бог ли умря на кръста? И Бог ли възкръсна? Защото според писанието е вечен? Или е вечен минус 3 дни? И ако Бог е весдесъщ/т.е. навсякъде,/ как слезе от небето? Земята извън Бога ли е? А да споменаваме ли и че е неподвижен. И т.н. и т.н.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Cabral,

Прочети отново това, което съм писал в референцията, която написах. Там ясно се вижда на какво наблягам, относно което ти писа, но сега или не помниш, или нарочно се измяташ и започваш да пишеш за "душата" и за "плътта".

Същност е това, което изпълва вътрешността на човека. Помислите, желанията и т.н. Недвусмислено съм описал това там и няма нужда да го повтарям.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Тихо, очевидно и ти самият не разбираш какво искаш да кажеш. Аз съм прам човек, не си говоря с гатанки. Моята теза я излагам, както я разбирам, ако не можеш да си изложиш тезата, кажи това не ми е ясно, но не е и така както казваш ти. Не сме седнали да решаваме ребуси. Очевидно и останалите не могат да разберат какво точно искаш да кажеш. Затова, ако можеш вземи и го напиши.